Eigenaar strooide géén gif over Jordaan-akkers dichtbij mm U1 et voor het eerst 'Voorlopig akkoord' over stukje van 'stadsboerderij' et voor het laatst fetenschap kbladen+weekbladen weekbladen w Studenten politicologie bezetten instituut ambtenees of nederlands taak rekening strips Mozaïek (2) ampi* mm wiï /KWARTET DONDERDAG 10 MEI 1973 BINFO^IANiD/COMMENTAAR T5/K7 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De 'Grote Gif- strooier' blijkt een fris in het pak gestoken oudere heer met een hondje aan de lijn en een in voile gehulde echtgenote in zijn kiel zog. De heer Zwaai uit het Lim burgse Born schudt de hand van kabouter Roel van Duyn en de andere 'tuiniers' die midden in de Amsterdamse Jordaan een stuk braakliggende grond in een 'stads boerderij' vol balsemien, honds draf, aardbeien en zonnenbloe- men veranderen. Commentaar 'bij de wereldraad van kerken in gehouden symposium 'Zwarte igie en Latijns Amerikaanse the- der bevrijding' heeft weer eens ;kelijk een crisis in de oecunre- beweging geconstateerd. Theo- van de Derde Wereld en van [Westen slaagden er niet in de in het wederzijdse denken te iruggen en kwamen tot de con- dat het beter was om het voor- fc ook maar zo te laten, legden zich er dus bij neer dat het Agelie in verschillende leefwerelden verschillend verstaan wordt. Of, i de zwarte theoloog James H. zei, de theologie van de slaaf is enmaal een andere dan de theolo- an de slavenhouder. Die constate- zal wel juist zijn, maar de vraag christenen zich daarbij neer moe- leggen. secretaris-generaal van de wereld- Philip Potter, kon dat niet. En :bt, want een van de redenen van lan van de wereldraad is nu juist die werelden met elkaar in ge- k houdt. Niet om oppervlakkige oening af te dwingen zoals in symposium werd gesuggereerd r in het geloof, dat het evangelie Jezus Christus een universele be- lis heeft, die zich niet uiteen laat ien in een theologie van onder- ften' en een 'theologie van onder- ;ers'. Er is één evangelie, dat on- ;kten opricht en onderdrukkers ichuwt. Ie geschiedenis van de wereldraad kerken zijn al vaker christenen psgewijs tegen elkaar op gebotst: inisators en gekoloniseerden, blan- en zwarten, christenen uit landen rvan de maatschappijstelsels elkaar het leven staan, uit rijke en arme en, enzovoort. Daarom was het vreemd dat op dit symposium van ommunicatic' werd gesproken alsof ai meer verstaan van elkaar de oecu- 5 lische beWeging voor het eerst komt. i het verwijt van oppervlakkige ver- ,i„g ka» nu juist de wereldraad van Srecht m° df ;en niet worden gemaakt. Want heeft de laatste jaren kleerscheu- genoeg opgelopen met name de westerse leden-kerken zij weigert reële tegenstellingen if een christelijk sausje te overgie- kerk is verdeeld over kontinenten •tussen tegenstellingen bestaan die ens de prognoses alleen maar gro- vNOiden. Een Oosteuropees chirstcn meende dat het maatschappijstelsel larin hij leefde wèl applaus zou oog bij de Afrikanen, constateerde lutst: ook wij worden niet ver- Hij moest er zichtbaar aan dat veel christenen in de rdc Wereld het ideologische onflict sen Oost en West-Europa als een rt burenruzie ervaren, waarbij het r hen weinig uitmaakt of ze door hond of de kat worden gebeten, noord-zuid tegenstelling speelt dan k al jarenlang in de discussies bij wereldraad een veel grotere rol. het zicht van deze groeiende tegen- lling was de neiging van dit sympo- m in Genève om zich na nog maar r dagen discussie al bij het weder- ds onbegrip neer te leggen een m van gemakzucht die zich niet t het nieuwe modewoord 'incommu- atie' laat goedpraten. de Engelse psycholoog prof. Ey- ck door studenten is neergeslagen, üs vandaag op onze buitenland-pa- i wordt beschreven, bewijst dat er wetenschapsbeoefening eigenaardi- persoonlijke risico's kunnen zitten, senek is, evenals zijn collega's Jen- in Amerika en A. D. de Groot in derland. in opspraak geraakt we- is zijn denkbeelden over de sarnen- ng tussen ras, erfelijkheid en intelli- ntie. Eysencks opvattingen zelf doen minder ter zake (en zijn trouwens k veel moeilijker samen te vatten) n de caricaturen die ervan zijn ge lakt. Een daarvan luidt: negers zijn n nature dommer dan blanken, mmige mensen zijn blij met zo'n ca- atuur, omdat ze er een 'wetenschap- üjke' bevestiging van hun eigen aroordelcn in zien. Anderen daaren- en worden er woest over, omdat, rt gezegd, de meeste negers het op ze aarde al moeilijk genoeg hebben, ize reactie is ons sympathiek, als ze !h maar niet, zoals in Londen is ge- Wd, richt tegen de geleerden wier irk misbruikt wordt, aar geven zulke geleerden daar dan en aanleiding toe? Vragen ze niet i moeilijkheden, wanneer ze zich 'gen aan onderzoek naar een zo ge- elige kwestie als het mogelijke ver- nd tussen 'ras' en 'intelligentie'? et antwoord daarop kan eenvoudig n: deze kwestie is nu eenmaal een de vele waarover de mensheid th ideeën vormt en er is niets tegen, t die ideeën, in dit en alle andere vallen, zoveel mogelijk overeenstem- in met de werkelijkheid. Het is de ak van wetenschapsbeoefenaars, te 'derzoeken in hoeverre dat het geval Deze aktiviteit behoort te worden nvelkomd door ieder die liever in realiteit leeft dan in een wereld vol •mit» Die bezigheid, heeft niet de hartelijke instemming van de heer Zwaai, gepen sioneerd bouwkundige uit bemiddelde ouders en toevallig eigenaar van het lapje grond aan de Boomstraat. Bij de eerste berichten over de kabouter- activiteiten heeft hij vanuit Born ge dreigd met een gietertje vol vergif naar Amsterdam te komen om daar eigenhandig het 'onkruid' te vernieti gen. Maar vandaag blijkt dat hij het liever op een zakelijk akkoordje met de tuiniers gooit. Want inmiddels is er een 'terreurcam- pagne tegen zijn persoon gestart' die hem in conflict heeft gebracht met Dirk de Vroome uit het Limburgse Stein, de befaamde 'Rooie Reus' dié in deze gebieden met kracht wil strij den tegen door hem ontdekt onrecht. 'Rooie Reus' heeft .maandag in de krant gelezen dat de grondeigenaar met vergif naar Amsterdam wil reizen en heeft onmiddellijk bij de burge meester van Born een verzoekschrift ingediend de heer Zwaai krankzinnig te verklaren. Dit nu heeft de grondei genaar ernstig van z'n stuk gebracht. 'Hij had ook gedreigd mijn huis te vullen met wandluizen. Ais wij geko men was, had ik me met mijn hooi vork verdedigd', verklaart de heer Zwaai nu ferm. Op deze zonnige woensdagmorgen is hij naar zijn ge boorteplaats Amsterdam gereisd om alle onrecht met de stadstuiniers en zijn advocaat te regelen. Zijn vrouw is meegereisd 'omdat ik de grond nog helemaal niet had gezien.' Veel blijkt veranderd op het stuk grond aan de Boomstraat dat nu is omgedoopt tot openbare 'Boomgaard', grootste project van de 'Stadsboerde rij'. Het puin is met veel moeite afge voerd, nieuwe grond opgebracht. Nu bloeien er de eerste fruitbomen en staan de maggiplanten er 'knap' bij. De tuiniers proberen de grondeige naar duidelijk te maken wat ze hier willen. De Jordaan is een binnen- stadswijk zonder een spatje openbaar groen. In die wijk liggen overal stuk ken grond ongebruikt achter onvrien delijke muren. Natuur De grond is particulier eigendom en "Arbeiders" van de stadsboerderij werken aan de akkers in de Amsterdamse Jordaan. De dreiging van een gifaanval op het jonge gewas is inmiddels afgewend vaak onderwerp van grondspeculatie. De tuinders van de 'Stadsboerderij' zijn al enkele maanden bezig deze open plekken als openbare tuinen of parken in gebruik te nemen. De stads mens kan alleen in eigen omgeving weer intensief met de natuur in aan raking worden gebracht door het kwe ken van zijn eigen planten en bomen. Zolang de eigenaren niets anders met de grond van plan zijn, hebben ze geen last van die tuinierende buurtbe woners. Van Duyn en zijn medestan ders vinden wel dat grond die jaren braak blijft liggen, door de gemeente moet worden onteigend. 'Met onze ac tiviteiten laten we wel zien welke on rechtvaardige gevolgen de grondspecu latie heeft. In een wijk zonder open baar groen zou zonder grondspeculatie voldoende ruimte zijp voor een paar grote parken.' De heer Zwaai luistert sceptisch maar niet onvriendelijk toe. 'Allemaal mooi, maar deze grond heeft me vijf endertigduizend gulden gekost per ik een huur van duizend gulden per jaar vraag haal ik nog niet eens de drie procent. Jullie bieden me twee honderd gulden. Dathis natuurlijk niks. Ik ben niet gek en zeker niet kranzinnig' verzekert hij met nadruk. Boomgaard Het gesprek verplaatst zich van de 'Boomgaard' naar het achtertuintje van het winkeltje 'Water en vuur' in de Boomstraat. Daar, in een entoura ge van rabarber, zeldzame planten en D Groene: Kabinet niet kansloos Het tot stand komen van het kabinet- Den Uyl bepaalt deze keer voor een groot deel de inhoud van de weekbla den. In een commentaar noemt De Groene de regering -Den Uyl niet ge heel kansloos. 'Zij herbergt verande ringmogelijkheden in zich, maar daar toe is het noodzakelijk, dat een nieu we stijl van regeren gekoppeld wordt aan een nieuwe kritische en vrije ma nier van opstelling van links tegen over die regering. Dan alleen zetten de positieve processen in die partijen zich voort. Alleen dan wordt er vol doende druk uitgeoefend om de con servatieve hoek in de regering tot do de hoek te maken'. Drs. R. Lubbers, de nieuwe minis ter van economische zaken, wordt ge vraagd naar zijn plannen en ideeën. De katholieke ondernemer ziet een tijdelijke loon- en prijsstop 'alleen als laatste redmiddel. De situatie moet wel heel ernstig zijn, wil je dat doen. Het loon- en prijsbeleid moet geleide lijk zijn, daar moet lijn in zitten. Die hele radicale ingrepen, zogenaamd voor één jaar, hebben snel het risico dat er daarna ineens een dubbel jaar wordt gemaakt in de loon- en prijs stijgingen. Ik ga zelfs zover, dat ik zeg dat het kabinet gefaald zou heb ben, als het zover zou komen'. Vrij Nederland: Compromissen Vrij Nederland is duidelijk minder te spreken over het resultaat van de ka binetsformatie. 'Een regering -Den Uyl, in schaamte geboren' staat er bo ven het verhaal van Hans Smits, die verderop schrijft: 'De PvdA heeft het regeren op basis van compromissen verkozen boven het eindeloos wachten op de meerderheid. Maatschappijver anderingen in socialistische zin kun nen we voorlopig wel vergeten, maar voor een rampzalige voortzetting van het kabinet-Biesheuvel met het reacti onaire etiket van Wiegel zijn we ge spaard gebleven'. Joop van Tijn bericht over de 'mis lukte chantagepoging' van dezelfde Biesheuvel om Den Uyl uit het Cats- huis te houden en de verdeeldheid En wanneer de vruchten van deze ac tiviteit, of caricaturen daarvan, mis bruikt worden om misstanden goed te praten, moeten wc de schuld daarvoor niet zoeken bij de wetenschap, maar bij degenen die, van zulke misstanden profiterend, bereid zijn om ze met ie der middel, wetenschappelijk of niet, te bestendigen. binnen de ARP. 'Het is tijd om de ba lans op te maken. De kleinst mogelij ke meerderheid van de AR-fractie is nu voor dit kabinet, zij het zonder enthousiasme en wordt daarin ge steund' door het partijbestuur. Dat ziet er allemaal niet zo vrolijk uit aan het begin van de periode Den Uyl. Zeker niet omdat Biesheuvel en zijn aanhang de strijd nog niet hebben op gegeven. en Biesheuvels invloed in de partij is nog niet afgenomen. (Het zijn de Biesheuvels, die de anti-revo lutionairen tot winst leiden en niet de Aantjes en de Boersma's, zeggen mannenbroeders in de provincie'). Haagse Post: Biesheuvel nodig 'Biesheuvel moet terugkomen'. Daar voor pleit Kees Tamboer in de Haagse Post. 'Voor het politieke bedrijf zou dat een aanwinst zijn. Zonder opposi tie van een confessionele zwaarge wicht. tegen een met confessionelen aangelengd kabinet-Den Uyl raakt de polarisatie op dood spoor. Een kwart eeuw na de oorlog staat de doorbraak nog in haar kinderschoenen - er is een Biesheuvel nodig om de kleuter te begeleiden op dp weg naar volwas senheid. Een reprise van de nacht van Schmelzer, op niet al te korte ter mijn, opent wijde perspectieven'. Cherry Duyns sprak - zij het apart - met twee bekende Nederlanders met een geheel eigen aanhang: bisschop Gijsen en zanger Dolf Brouwer, beter bekend als Sjefke (ik word niet goed) van Oekel. De Nieuwe Linie: Klimaat in Nederland Nog meer bekende Nederlanders para deren op de voorpagina van De Nieu we Linie, waar ze hun mening mogen ventileren over - ja, u raadt het al - het kabinet-Den Uyl. Hans Wiegel van de VVD wil het zo snel mogelijk ten val brengen, Liesbeth den Uyl ge looft dat 'haar man en zijn ploeg' in staat zijn het klimaat in Nederland ten gunste te veranderen, Drees junior en Tilanus stellen zich mild op, de PSP en de CPN zien reikhalzend uit naar een echte linkse regering en Max Le wi n treft voorbereidingen oxp 'geza menlijk en met alle middelen' Den Uyl weer uit het Catshuis te krijgen. Mary Servaes laat Susanne Piët we ten, dat ze als Zangeres zonder Naam 'altijd heeft gebracht wat het volk van mij verlangde' en dat ze 'altijd zangeres heeft willen worden'. Elseviers Magazine: Onderspit gedolven 'In wezen hebben de confessionelen het onderspit gedolven' aldus Ferry Hoogendijk in Elseviers Magazine. 'Zelfs hun dringende eis, dat de con- fessionelenhater Gruijters niet in het kabinet zou worden opgenomen, is ge negeerd. De heer Andriessen tekende protest aan, maar ging toch over tot de orde van de dag'. Het omslagartikel gaat over 'revolutie op ons bond'. 'We eten niet alleen te veel. maar ook heel anders dan bij voorbeeld twintig jaar geleden, het tijdstip waarop de kentering plaats vond tussen de schaarste van na de oorlog en de overvloed daarna. Met name margarine en suiker nemen we teveel tot ons cn dat is een zorgwek kend verschijnsel'. Hervormd Nederland: Inflatie prettig 'Inflatie heeft ook prettige kanten', schrijft Hervormd Nederland, die dit vernam van prof. dr. W. Albeda. Hij is niet zo somber als dr. Jelle Zijlstra en vindt - belangrijker dan de geva ren, waarop Zijlstra wijst - het feit, dat 'inflatie een symptoom is van de structurele eigenschappen van een sa menleving, die door reclame wordt opgejaagd tot voortdurende grjei'. 'Een samenleving die niet in staat is tot een redelijke inkomensverdeling, die zichzelf onvoldoende beheerst. In flatie begint in de menselijke geest, bij ons streven naar meer, en is een indicatie van de hebberigheid van de maatschappij', aldus Albeda. Prol', dr. H. Berkhof bericht over Is raël. 'Over geen volk en geen staat wordt zo gemoraliseerd als over Is raël. Hoe komt dat toch? Soms denk ik. dat dit bij ons in West-Europa de onbewuste en geseculariseerde vorm is van ons geloof aan een speciale ver kiezing en roeping van dit Volk'. Accent: AR in het duister 'De ARP gaat één van de meest duis tere periodes in haar lange historie tegemoet' voorspelt AR-Kamerlid mr. M. W. Schakel in Accent naar aanlei ding van het resultaat van de kabi netsformatie. 'Een formatie, waarin de AR haar minister-president en lijst trekker verliest, ls een slechte forma tie. Een deel van de verantwoordelijk heid daarvoor komt, dat is waar, voor rekening van dat deel van de AR, dat genoegen neemt met de bijwagenrol, aldus Schakel, die het verder niet uit gesloten acht, dat er 'in het debat na de regeringsverklaring voor de AR twee sprekers gaan optrpden. Daarin /it in ie* ^o.t dAcatrpii7p gpvoltj vnnr Oll/.c pa, .ij In Accent verder een portret van sportman Rudy Lubbers, die op 14 ju li in Djakarta zal uitkomen tegen Cas- sius Clay. Lubbers sr. 'als Rudy van Clay wint, zal me dat niet verbazen. 1 een hok vol krielkippen met kuikens probeert Roel van Duyn de grondeige naar ervan te overtuigen dat het niet om een 'commerciële maar een ideële zaak gaat.' Kan de heer Zwaai niet be grijpen dat de buurtbewoners die wo nen in halve krotten, snakken naar een stukje grond? Dat die buurtbewo ners dan ook de bezwaren van de grondeigenaar niet inzien, een man die zelf in een geriefelijk huis met tuin woont en met de grond verder toch niets doet? De heer Zwaai verzekert dat hij de problemen van de Jordaan als gebo ren Amsterdammer heel go*d kent. Dat hij zich heeft boos gemaakt op mensen die dachten dat de Jordaan een rosse buurt was 'vanwege al die liedjes.' Ondanks het feit dat hij zelf geen kinderen heeft, wil hij best in Born ook aardig zijn voor de jeugd: hij ontvangt ze in de tuin en ze krij gen dan een glaasje limonade. Dacht Roel van Duyn nu dat zo'n man de kinderen van de Amsterdamse Jor daan iets misgunde? Zeker niet. Maar zomaar een tuin maken op zijn grond is iets heel anders. Die grond wil hij verkopen maar dat mislukt telkens door 'de houding van de gemeente.' Die gemeente heeft ook bepaald dat maar een klein deel van de grond bebouwd mag worden, de rest heeft de bestemming tuinaanleg gekregen. Tot overmaat van ramp heeft die gemeente hem tegen beta ling van 2300 gulden gedwongen het terrein van de ergste rommel te ont doen. Hij voelt zich de gebeten hond terwijl hij toch helemaal geen vermo gend man is. Hij kan de huur van de grond best gebruiken. De tuinders willen wel even weten wat 'niet ver mogend' is. 'Ik betaal geen vermo gensbelasting.' Ondanks een wereld van onbegrip die de partijen blijft scheiden, stijgt de stemming als de tuinders zich bereid verklaren na te zullen gaan hoeveel huur ze kunnen betalen en de heer Zwaai uit Bom belooft niet aan d» duizend gulden te zullen vasthouden. 'Als je het zelf niet bij elkaar kan brengen, kan je altijd wat steun vra gen bij het ministerie van recreatie, daar zit geweldig veel geld, suggereert hij slim. Dan is het tijd om te vertrekken want de heer Zwaai heeft nog een afspraak met zijn advocaat in verband met Rooie Reus en bepaalde perspublika- ties. Van Duyn moet wel schriftelijk bevestigen dat hij zich van de actie van Rooie Reus distantieert. Ondanks bedenkingen wordt daarin toegestemd. Er worden handen geschud. Of Van Duyn en anderen eens naar Born mo gen komen om de huur te brengen (en na te gaan of de heer Zwaai die centen inderdaad zo nodig heeft)" Maar natuurlijk. 'U zult goed worden ontvangen en. echt niet door een krankzinnige' verzekert de grondeige naar nogmaals. 'Een bezoek komt trouwens goed uit', grapt hij nog in de deuropening, 'ik zoek nog altijd een kabouter voor de tuin.' NIJMEGEN Leden van de socialis tische studentenbond politicologie heb ben gistermorgen het gebouw van het instituut voor politicologie van de kat holieke universiteit te Nijmegen voor onbepaalde tijd bezet. Zij willen op deze wijze kracht bijzet ten aan hun eis tot benoeming van een wetenschappelijk medewerker. De directeur van het instituut, prof. dr. A. Hoogerwerf, heeft tot dusver al dus de woordvoerder van de bond' niets ondernomen om het meerder heidsbesluit van de sectieraad (zo'n medewerker te benoemen) uit te voe ren. 'Onder B sub 6 van de akte wordt in plaats van: b. 'één gulden per meerstoel' gelezen: b. 'twintig gul den per meerstoel', terwijl aan het slot van dat lid wordt toegevoegd: 'de vorenbedoelde vergoeding ad een gulden vijftig cent per vier kante meter ingenomen waterop pervlak voor steigers buiten het erfpachtsterrein zal op dezelfde wijze als de canon en gelijktijdig daarmede telkenmale na vijf jaren worden aangepast bij het verloop van het algemeen prijsniveau'. 'De aangepaste canon wordt gevonden door de geldende canon te verme nigvuldigen met een voor elk ka lenderjaar vast te stellen aan pas singscoëfficiënt.' Deze regels horen thuis in Amster damse raadsstukken. Toevallig, want je kunt ze overal terug vin den waar ambtenaren iverken. Met woorden als 'onderscheidenlijk' en zo vormen ze een heel aparte schrijftaal, de ambt enar entaal', ook wel 'stadhuistaal' genoemd. Woorden, aaneengeregen tot zin nen waar een gewoon burger nau welijks meer uit komt en waar een paar leden ran provinciale staten van Utrecht nu dan ook schoon ge noeg van hebben. In hun laatste DE 39-jarige prof. dr. Wouter Buikhuisen, nu gewoon hoogleraar in de criminologie in Groningen, is nu benoemd tot algemeen advi seur wetenschappelijk werk bij het ministerie van justitie. Hij zal dit najaar in functie treden maar gis teren werd alvast via de ANP-telex een mededeling verspreid over de nieuwe taak van prof. Buikhuisen. We laten die hier volgen. 'Tot de taak van de algemeen adviseur we tenschappelijk werk behoort het uitbrengen van beleidsadviezen met betrekking tot voorstellen voor 't verrichten van wetenschap pelijk onderzoek. Deze voorstellen worden ingediend en in eerste in stantie beoordeeld door het weten schappelijk voorlichtings- en docu- mentatie-centrum van het ministe rie. Een van de eerste taken van de nieuwe adviseur zal zijn een meerjaren-programma voor het we tenschappelijk werk op te zetten. Daarnaast zal hij met de hoofden van de beleidsafdelingen overleg plegen voor het beleid op middel lange en korte termijn. Het over leg zal erop zijn gericht na te gaan hoe dat beleid kan worden afge stemd op de resultaten van weten schappelijk onderzoek'. Over be grijpelijk Nederlands gesproken. VU-bestuurders en VU-bezetters hebben een soort nabespreking ge houden van de bezetting van het hoofdgebouw van de Vrije Univer siteit van 7 tot 12 februari. Daar bij heeft het bestuur de studenten organisaties SRVU de rekening gepresenteerd van de kosten die vooral door overwerk gemaakt wer den: 12.168,58. In een verslag van de vier gesprek ken constateert het bestuur enigs zins wrang dat de SRVU niet in staat is deze onvoorziene kosten te dekken. Het is eigenlijk veel te makkelijk om een gebouw te bezet ten, verzuchten de bestuurders. Als werknemers staken, moeten ze daar een offer voor brengen. De spaarcentjes uit de stakingskas worden aangesproken en dat kun je niet voor elk wissewasje doen. Maar studenten die een gebouw bezetten hebben niets te verliezen. Er is geen rem ingebouwd tegen onzorgvuldig handelen en onge wenste radicalisering, heet dat. vergadering heeft dr. A. A. Man- ten van D'66 daar een motie over ingediend, ondersteund door een fractielid van het PAK, het GPV en de ARP. Eigenlijk waren het ticee moties: één in echt zuiver 'ambtenees', zoals dr. Manten het uitdrukte en één in gewoon Neder lands, die allebei op precies het zelfde neerkwamen, met dit ver schil dat die in de ambtenarentaal wel vijftien maal zo lang uitviel als de Nederlandse. De ambtenese versie gaat in de trant van: overwegende, dat een toenemende druk is te consta teren op de taak van het lid van Provinciale Statendat dit ener zijds veroorzaakt wordt door, zoals ook door het College van Gedepu teerde Staten herhaaldelijk is be aamd een bijzondere uitbrei ding van het aantal voorstellen, beleidsnota's, evaluatierapporten etc., mede door de uitbreiding van het takenpakket der provincie te dier zake, dat anderzijds als gevolg van het vorenstaande de kwalitei ten en disciplines binnen het amb telijk apparaat een zodanige ont wikkeling hebben doorgemaakt, dat geconstateerd kan ivorden dat de redactie van vorenbedoelde no ta's, voorstellen etc. een analoge ontwikkeling hebben doorgemaakt overwegende: dat door deze eerder bedoelde, op zich toe te juichen ontwikkelingen een situatie is ont staan waarbij gesproken kan wor den van een niet meer voor ieder een begrijpelijk taalgebruik'; enzo voorts enzovoorts, waarbij nog een heleboel méér ivordt overwogen, zoals gebruikelijk in een motie in 't ambtenees, totdat de indieners van de motie aan hun eigenlijke verzoek toe komen: verzoeken het College van Gedeputeerde Sta ten: te dier zake zodanige stappen te ondernemen dat aan het ge noemde euvel zoveel als mogelijk is een einde zal komen, met dien verstande dat vorenbedoeld Colle ge wellicht in overweging kan ivorden gegeven een zodanige coör dinatie tot stand te doen brengen, dat van een centraal punt vorenbe doelde voorstellen door ter zake kundigen beoordeeld en zo nodig gewijzigd kunnen worden en gaan over tot de orde van de dag.' Volgens dr. Manten kan het ook zo: 'Provinciale Staten van Utrecht zijn van mening dat staten- stukken duidelijk behoren te zijn en geschreven in algemeen begrij pelijk Nederlands.' De indienérs van de motie en de gewone man en vrouw zullen niet veel moeite hebben met het bepa len van hun keus tussen de beide versies van de motie. De rest van de vergadering, sterk gehecht aan het ambtenees, had er blijkbaar wèl moeite mee en kreeg een maand voor bezinning op het inge wikkelde taalprobleem. Stripliefhebbers opgelet! Zaterdag 19 mei bestaat de mogelijkheid Willy Vandersteen, de schepper van Suske en Wiske, Bob de Moor van de tekenstudio's van Hergé, de geestelijke vader van Kuifje en Jean Dulieu, de creator van Paulus de Boskabouter in levende lijve te ontmoeten. Het zogeheten stripschap, voluit het Nederlands centrum van be langstellenden in stripverhalen, or ganiseert dan de 'dag van het beeldverhaal'. Het belooft voor de stripliefhebber een interessante bijeenkomst te worden. Er wordt een ruilbeurs gehouden, striptekenaars vertellen iets over hun werk en zullen enkele van hun geesteskinderen op papier zet ten. De dag wordt afgesloten met het draaien van een groot aantal stripfilms. Wie het allemaal mee wil maken dient zich 19 mei bij het Maerlant lyceum in Den Haag te vervoegen. En dit is dan het plaatje van het mozaiek, dat mevrouw J. Wullink- Gmelig uit Putten maakte van ou de medicamenten als pillen, capsu les en tabletten. In dit hoekje stond gisteren wel een onder schrift maar.het plaatje viel jammer genoeg door een haastfout op onze zetterij weg. Met dit werk stuk wil de doktersvrouw, zoals gisteren al te lezen was, waarschu wen tegen het gevaar van deze mooi 'gekleurde snoepjes'. 'Nooit gehoord van hoefijzers?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7