Bankoverval eindigt met schoten in hotel Weer vertraging door problemen onderministers UW Emmense NDU-bladen niet naar Amsterdam I WASAUTOMATEN itomatische I ^arschuwing N ;en files danaar schoot keerde' dood leze krant u soms.... moeder vraagt weer Een laxeermiddel waar u de klok op gelijk kunt zetten: Sennocol! Met Marcel van Dam 'komt alles in orde' Harde anti-inflatie- besluiten verwacht in West-Duitsland krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leiclse Gnirant jelijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghebleven mijn hert in taghenspoatl" DONDERDAG 10 MEI 1973 54ste jaargang no. 33 raat 37 Postbus 76 HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIDEN Alle bekende merken v.a. 499,- Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers. Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur leur voor Nederland re Haagse redactie iAAG Rijksweg 16 (Rotter- sda) tussen de afslag naar g 15 en de brug bij Dordrecht d juni worden voorzien van arschuwingssysteem tegen file zeshonderd meter worden bor- ilaatst, waarop afhankelijk van atic adviessnelheden verschij- utomatisch wordt de verkeers- eit, de snelheid en volgaf- ran de auto's gemeten en wan- ezc te hoog wordt treden de ïuwingsborden in werking. Va- van de drukte verschijnen ad- lheden van 90 tot 30 km./uur. vier hoeken van de borden in knipperlichten branden. Als een file ontstaat, die de leng- het wegvak overtreft, wordt de I; automatisch gealarmeerd. Dit trschuwingssysteem kost rijks- taat naar schatting vier ton. De j zijn in Engeland ontwikkeld 'Jen nu voor het eerst op het tnt gebruikt worden. A De Bredanaar N. G. (47) [bij de politie bekend gister- in een hotel te Breda een man issingen te hebben doodgescho- je moord was bedoeld als wraak- ng op een man door wie G. aar onschuldig in de gevangenis jbben gezeten. G. blijkt echter jidere man te hebben gedood jgene die hij voor had. moorde man is de 49-jarige A. r uit Vlissingen. enland tegen stankgolven gif over Jordaan... Onland tie in India lek bij crematie [ennen in verkeerde pklaringen laringen vanuit het westen, de middag afgewisseld door en. Matige tot krachtige, aan kust tijdelijk harde zuidwes- Ike wind, ruimend naar west noordwest. Maximum-tempe- iren rond 12 graden Celcius. RGEN EN OVERMORGEN: met af en toe buien. gen zon op: 04.53 onder: 20.21 maan op: 14.20 onder: 02.22 ezegd particulier met twee linker- I en is tegenwoordig vaak wel fongen bij een karweitje een >abbelaar' in te schakelen om- a de officiële weg vaak geen ieter te krijgen is. H. Bellwinkel, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Utrecht. Nadat de politie de eerste, gewonde dader van de ov erval had ingerekend werd ook de tweede gepakt en weggevoerd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Hoewel de drie verdachten van de gistermorgen op liet filiaal van de Amrobank aan het Amsterdamse Valeriusplein gepleegde overval zijn gepakt en de buit van rond twintigduizend gulden terecht is, had de Amsterdamse recherche gisteravond liet verloop van de sensationele schietpartij voor en in het Hilton-hotel, nog niet geheel gereconstrueerd. Vast staat, dat er twee ernstig gewon den in het ziekenhuis liggen, een van de verdachten, de 34-jarige Fransman A. A. (aanvankelijk werd verondersteld dat hij Israëli was), die een kogel vlak onder het hart kreeg en de 23-ja- rige Israëli J. Etak, die in de hal van het hotel in de lies werd geschoten. Volgens het hotelpersoneel was laatst genoemde een Israëlische veligheidsof- ficier, die een in de hal op het ver trek naar Schiphol wachtende El Al- bemanning begeleidde. Hij zou in de mening hebben verkeerd met een aan val van Palestijnse commando's te doen te hebben. Volgens de politie is dit echter niet zeker, evenmin als vaststaat wie door wie is neergescho ten. Vermoed wordt wel dat dé Israë lische hotelgast (de politie kon giste ravond niet bevestigen dat de man veiligheidsofficier was) bewapend was. De identiteit v„n de drie verdachten kon de politie gisteravond vrijgeven. De daders .zijn de 34-jarige Fransman A. A„ van beroep tegelzetter, de 29- jarige G. P. P.. ook van Franse natio naliteit maar afkomstig uit Sardinië en de 35-jarige Fransman P. F. E. Zij hadden verschillende valse identiteits papieren bij zich. A. A. en G. P. P. besloten in Marseille, waar zij woon den, tot de overval in Amsterdam omdat het daar 'gemakkelijker' zou zijn. Per trein reisden zij, met P. F. E. 13 (ADVERTENTIE) aan alle kanten uit uw magazijn-ruimte? Neem dan nog geen ingrijpende geldverslindende bouw-beslissingen al vorens bij Lundia geïnformeerd te hebben. Dan pas bent" u goed gedocumenteerdl Lundia, de maga zijn inrichters met 36 vestigingen verspreid over de ge hele wereld. Dat is voor o'e garantie dat ii goed zit! lundia bv varsseveld tel. 08352-8888* de lundia-groep: lundia, nordia, rublo winkelinrichting beurs Macroshop: Bernhardhal 3068 Utrecht Van een onzer verslaggevers EMMEN De directie van de Nederlandse Dagblad Unie (NDU) heeft gisteravond het besluit om de bladen van de Drents-Groningse Pers (DGP) voor een deel technisch in Amsterdam te laten vervaar digen, opgeschort. De president-directeur van de NDU, de heer W. Pluygers, kwam gister avond tot deze beslissing in een ver gadering met de vakorganisaties van het CNV en het ANGB en de Vereni ging van Nederlandse Journalisten. Er ontstond gisteren grote onrust in het bedrijf toen bekend werd dat de NDU-directie van plan was de bladen van de Drents-Groningse Pers binnen kort bij de drukkerij van NRC/Han- delsblad in Amsterdam te laten druk ken. Het besluit hield in dat de rota tiedrukkerij van de DGP in Emmen gesloten zou worden en dat er moge lijk ongeveer vijftien personeelsleden zouden moeten afvloeien. Het DGP- personeel stelde daarop telegrafisch een ultimatum aan de NDU. Geëist werd dat de directie het genomen be sluit vóór gistermiddag vier uur on gedaan zou maken. Door de onder nemingsraad van het Emmense bedrijf werd eveneens telegrafisch in beroep gegaan bij de voorzitter van de cen trale ondernemingsraad van rle NDIJ de heer PLuygers. Daarin werd gesteld dat de gang van zaken, die tot de aan gekondigde reorganisatie leidde, in strijd is met de wet op de onderne mingsraden. Gistermiddag was er een bespreking tussen ondernemingsraad en personeel in Emmen met de heer Pluygers. Dit gesprek bracht echter geen enkele wij ziging, omdat de heer Pluygers zei bij zijn beslissing te zullen blijven. In de vergadering van gisteravond kwam de heer Pluygers echter hierop terug. Hij zegde toe het besluit voor onbepaalde tijd te zullen opschorten. die zich in Parijs bij hen voegde naar Amsterdam, na een kort oponthoud in Rotterdam. Woensdagavond stalen zij de Fiat 124 waarmee zij gistermorgen naar de Amrobank op het Valerius plein reden. De arrestafie. van de drie had plaats in een sfeer van volkomen verwarring en na een wilde achtervolging door de Stadionbuurt. In het nauw gedre ven door politie-surveillancewagens, ramden de in een gestolen Fiat 124 rijdende overvallers vlak voor het Hiltonhotel een bestelwagen, waar door hun auto onbestuurbaar werd. Alle drie sprongen op dat moment de wagen uit. Aanvankelijk probeerden ze nog onder bedreiging van een pis tool enkele taxichauffeurs te dwingen hen weg te rijden, maar toen deze vluchtten en hun auto's door de over vallers niet op gang bleken te krijgen, rende een van hen in paniek het ho tel binnen, terwijl de twee anderen buiten in een vuurgevecht met de po litie raakten. Wat er op dat moment zowel in als buiten het hotel precies gebeurde, was gisteravond nog niet helemaal duidelijk. Volgens ooggetuigen is een van de daders schietend de hal bin- nengehold, waarbij vrijwel direct de Israëlische hotelgast werd geraakt. In de consternatie, die daarop volgde, probeerde een van de andere overval lers. die intussen ook was binnenge komen. ongemerkt weg te komen door zich als een gewone hotelgast te ge dragen en de in het hotel gevestigde kapsalon binnen te stappen, waar hij gelijk op de stoel plaats nam. Dank zij de oplettendheid van een van de gasten werd hij al gauw ontmaskerd en gearresteerd. Eerder had hij met de derde rover buiten een hevig vuurgevecht gevoerd met de politie (waaronder leden van de mobiele eenheid, die toevallig in de buurt waren). Dat ontstond nadat de overvallers aanvankelijk te kennen hadden gegeven zich te willen overge ven. Toen de politie dichterbij kwam. trokken zij' echter onverwacht hun wapens en begonnen in net wilde wpg te schieten. Bij het gevecht, dat daar op volgde werd een van hen ip de borst getroffen. Zie ook pagina 15 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Sennocol doet zijn werk op natuurlijke wijze, zonder akelige bijverschijnselen, zonder krampen, zonder verstoring van de spijsvertering. Sennocol - voor een probleemloze stoelgang (J) Dagra N.V., Diemen toiletzeep pai-fum de toilette luxe gesehenkdozen Oprichtingsvergadering kabinet verschuift Van onze parlementsredactie DEN HAAG Gisteravond laat zag het ernaar uit, dat de oprichtingsver gadering van het kabinet-Den Uyl die vandaag zou worden gehouden, wordt verschoven naar vrijdag of een nog later tijdstip. Wanneer deze pre-consti- tuerende vergadering toch nog morgen zal plaatsvinden, is het niet uitge sloten dat bij een zeer vlot verloop ervan de bewindslieden nog dezelfde dag worden beëdigd. Een nieuw probleem rees gisteren op het staatssecretariaat van justitie, waarvoor het kamerlid mejuffrouw mr. A. M. Goudsmit (D'66) kandidaat staat. Zij eist van kandidaat-minister Van Agt (KVP) voor justitie, dat hij haar de verzekering zal geven dat geen van de drie oorlogsmisdadigers in deze ka binetsperiode zal worden vrijgelaten. Na een medisch onderzoek zou Van Agt in zijn mening zijn bevestigd, dat Kotalla en Fischer moeten worden vrij gelaten. In ieder geval zou dit dan een regeringsbesluit moeten zijn, meent mejuffrouw Goudsmit waarbij zij zich het recht voorbehoudt in het geval van vrijlating af te treden. Vorig jaar bij de emotionele debatten over een even tuele vrijlating toonde zij zich een fel tegenstandster hiervan. Deze kwestie is breeduit aan de orde geweest bij het al eerder geplande be zoek van de vice-ministerpresident mr. A. van Agt gisteren aan de formateurs. Fractie-leider den Uyl heeft "daarover opnieuw met formateur Burger gespro ken. Ook hij was destijds een tegen stander van vrijlating. Vandaag komen de kandidaat-staats secretarissen van D66, De Goede 'fi nanciën) en prof. Brinkhorst (buiten landse zaken) bij de formateurs. Uit het feit dat mejuffrouw Goudsmit nog niet is uitgenodigd, leidt men af dat het nog de vraag is, of zij wel staats secretaris zal worden. Middenstand Voor het staatssecretariaat van mid denstandszaken is het oud-KVP-kamer- lid drs. Th. Hazekamp door de forma teurs gevraagd. In een gesprek gister middag tussen prof. dr. W. F. Duysen- berg. kandidaatminister voor financiën en de KVP'er mr. A. van der Stee (oud-staatssecretaris) is wel haast ze ker geworden dat hij staatssecretaris op dit departement zal worden. De AR- kandidaat hiervoor, prof. dr. J. H. Christiaanse heeft voor deze post be dankt. Nog steeds staat er een vraagteken achter de post van volksgezondheid. Ook gisteren ontvingen de formateurs Burger flinks,) en Ruppert en kele kandidaat staatssecretarissen, onder wie ARP-voorzitter dr. Veerman. Wel worden daarvoor altijd nog de na men genoemd van de voorzitter van de unie van ziekenfondsen, Hendriks en de Limburger dr. L. Groot, economisch- directeur van een ziekenhuis te Roer mond. De KVP-kandidaat vooi sociale zaken, de NKV-voorzitter P. J. J. Mer- fehs, heeft het verzoek om staatssecre taris te worden in beraad gehouden. Verwacht wordt dat hij vandaag zal besluiten. Ook is niet bekend bij wel ke minister ombudsman Marcel van Dam, kandidaat voor de PvdA, staats secretaris wordt. Gisteravond laat werd hierover nog druk overlegd. Zoals be kend maakte kandidaat-minister voor de PPR, mr. H. W. van Doorn (nu nog KRO-voorzitter) bezwaar tegen deze kandidatuur op zijn departement, het ministerie voor CRM. PPR-kringen voerden hierover gisteren aan. dat een steekproef van Van Doorn onder pro gressieve welzijnsdenkers en ambtena ren op dit departement hem zouden Bijna helft van de bevolking' Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Zoek contact met Marcel van Dam en alles komt goed. Bijna de helft van de bevol king ziet in de door kandidaat-mi- nister Van Doorn versmade kandi daat-staatssecretaris de beste bond genoot als je een bepaald wets voorstel wilt torpederen. Het Baschwitz-instituut van de universiteit van Amsterdam heeft in december vorig jaar ruim zes honderd personen de vraag gesteld wat je het beste kunt doen als de Tweede Kamer een wetsvoorstel behandelt dat je onrechtvaardig of verkeerd vindt. Bijna de helft van de ondervraag den (46 procent) zegt dan: contact zoeken met Vara-ombudsman Mar cel van Dam. Een derde (35 pro cent) verwacht ook veel van het inschakelen van radio, televisie en pers. Bijna een derde (32 procent) zegt veel te verwachten van pressie via verenigingen of politieke par tijen. De meeste mensen verwach ten weinig of niets van het bena deren van ministers, Kamerleden of van ambtenaren. Opvallend is dat Marcel van Dam vooral voor de mensen met lagere inkomens het beeld heeft dat hij grote invloed heeft op de politiek. Het Baschwitz-instituut heeft he laas niet gevraagd of Van Dam dan maar niet beter ombudsman kan blijven in plaats van staatssecreta ris in het kabinet-Den Uyl hebben uitgewezen dat Van Dam bij deze mensen niet welkom is. Inmiddels is bekend geworden dat maandag 28 mei het debat over de regeringsverklaring zal worden gehou den. BONN liet Westduitse kabinet kan ieder ogenblik overgaan tot ingrijpen de maatregelen om de inflatie in Duitsland tegen te gaan. Minister van financiën Helmut Schmidt voorspelde gisteren, dat de besluiten hard zullen aankomen en andere functionarissen omschreven de op handen zijnde be slissingen als de zwaarste anti-inflatie maatregelen sinds jaren. Gisteren onderbrak het Duitse kabi net zijn besprekingen om eerst nog met de in Bonn zijnde Franse minis ter van financiën Giscard d'Estaing over monetaire problemen te kunnen praten. 'Het is een interessante theo rie, Rita, maar ik heb nog nooit gehoord van iemand, die van water en zeep ziek werd' noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres Plaats: Betaalt per: maand; G kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam-. Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen C pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u" op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1