'Geef studenten tijdens hun studie meer keuze' Lampe ©I ?TI NIEUWE [lEFDE. Diaconessenhuis 'Voorburg Problemen in Cambodja over vorming regering 'Dodensprong' over auto's de Bijenkorf^ Koffie en thee voor moeders met een lichte tongafwijking. een operatie verpleegkundige TROUW/KWARTET DONDERDAG 10 MEI 1973 Commissie-Wiegersma denkt aan vier richtingen: Van onze onderwijsredactic DEN HAAG De commiasie-Wiegersma wil studenten tijdens hun studie meer keuze bieden. De commissie denkt aan vier richtingen: de wetenschappelijke research, het onderwijs, de toepassing van de wetenschap in de beroepspraktijk en een algemene variant. De commissie-Wiegersma is ingesteld door de academische raad om te advi seren over de herziening van de stu dieprogramma's. Die herziening is no dig wanneer op 1 september volgend jaar de studieverkorting volgens het (nog niet aanvaarde) wetsontwerp- Posthumus doorgaat. Of het wetsont werp het haalt is nog niet zeker en evenmin staat vast dat dit reeds in 1974 mogelijk is. Prof. dr. S. Wiegers- raa zei gisteren daarover: het is niet onmogelijk, maar de tijd dringt. Als de studieverkorting er door komt zullen de meeste programma's voor het doctoraal examen vier jaar gaan duren. Voor velen, ook door prof. Posthumus, is gezegd dat die verkor ting van de cursusduur van ongeveer zes tot vier jaar niet mag leiden tot een simpele indikking van het huidi ge programma. Daarom is de commis sie nu bezig adviezen op te stellen over de wijze waarop die vierjarige programma's zinvol gevuld kunnen worden. De belangrijkste suggestie die nu wordt gedaan is voor elke studierich ting zo mogelijk vier varianten te ma ken. Na een gemeenschappelijk basis programma (dat langer kan duren dan de eenjarige, selectieve propedeu se) kunnen de wegen van de studen ten dan uiteen gaan. Ze kunnen wor den opgeleid tot wetenschappelijk on derzoeker en dan na hun doctoraal zich daarin verder bekwamen. Ze kun nen leraar worden en dan nog een specifieke beroepsopleiding krijgen. Ze kunnen voorkeur hebben voor een meer praktische toepassing van hun vak en bijvoorbeeld een baan zoeken in het bedrijfsleven. Tenslotte zou het mogelijk moeten zijn een algemene variant te volgen .Daarbij krijg je ook wel een wetenschappelijke opleiding, maar toch meer gericht op de algeme ne vorming. Een scheikundige die la ter op een ministerie gaat werken heeft op een minder rechtstreekse ma nier toch profijt van zijn academische vorming. Wie weet komt die schei kunde hem ook nog van pas. De commissie-Wiegersma weet nog niet of de faculteit studenten aan het eind van de studie dwingende advie zen moeten geven. Het is denkbaar dat iemand na zijn propedeuse niet geschikt wordt geacht voor een oplei ding tot onderzoeker, maar misschien wel de algemene variant aan kan. Verder moet bekeken worden of het zogenaamde civiel effect van elke va riant gelijk kan zijn. Tot nog toe geeft elk doctoraal examen het recht om te promoveren. Het kan zijn dat dit niet voor alle varianten mogelijk is. De commissie-Wiegersma telt behalve de voorzitter zes leden, en twee advi serende leden, onder wie prof. dr. J. A. van Kemenade, de toekomstige mi nister van onderwijs in een kabinet- Den Uyl. Het is daarom aardig te we ten dat de gehele commissie instemt met het gisteren gepubliceerde rap port. De Franse stuntman Jean Sunny op het ogenblik dat hij een 'doden sprong' doet over een rij auto's. De beste stuntrijders van deze tijd gaven in het Franse Coignières een demonstratie van hun kunnen met auto's en motoren. PHNOM PENH (Reuter, DPA) De pogingen van de Cambodjaa president Lon Nol om het regime in Phnom Penh op bredere bi te schoeien, zijn in het slop geraakt door een nieuwe ruzie over vorming van een coalitieregering. Naar het schijnt is alleen nog via in terventie van Amerikaanse zijde voor komen, dat het tot een open breuk is gekomen tussen de president en de le den van de staatsraad, die 14 dagen geleden in het leven is geroepen. Een bijeenkomst tussen de president, de raad en vertegenwoordigers van al le politieke partijen liep op het laat ste moment stuk op de vraag, hoeveel macht de premier van de nieuwe coa litie moet krijgen. In het centrum van de ruzie stond raadslid In Tam, een vooraanstaand figuur van de op positionele democratische partij die al geruime tijd streeft naar het beper ken van de uitgebreide bevoegdheden van Lon Nol. De Amerikaanse ambassadeur Emory Swank had later een gesprek met In Tam en deed een beroep op hem niet de pogingen te saboteren tot een vere nigd front te komen van alle Cambod jaanse niet-communistische groeperin gen. Vervolgens bracht Swank ook een bezoek aan het vroegere staats hoofd Tsjeng Heng, die tijdens de verhitte discussies over het premier schap aan de zijde van In Tam stond. Volgens diplomatieke kringen hebben Amerikaanse funktionarissen tot aan vice-president Spiro Agnew toe, her haaldelijk druk op Lon Nol uitgeoe fend de macht te delen met zijn niet- communistische opponenten. De Ame rikanen menen blijkbaar dat een der gelijke stap tot verbetering van oorlogssituatie kan leiden en tev een positieve uitwerking heeft op geloofwaardigheid van de regering eventuele toekomstige vredesbesj kingen. IMPASSE Ook na de tien ronde van het ovei tussen de regering van Saigon en Voorlopige Revolutionaire Regei (VRR) in Parijs is er nog geen zicht op ees politieke regeling Zuid-Vietnam. De vertegenwoordj van de VRR diende een voorstel i drie punten in, dat naleving van wapenstilstand beoogt. Saigon m dit voorstel af en zei dat een al meen staakt-het-vuren op het ogenl niet mogelijk is door 'het gebrek i onderling vertrouwen'. Uitlekken Finland HELSINKI (Reuter, UPI) De se president Kekkonen heeft tijd een televisierede aangekondigd dat vorige week afgetreden minister handel, Jussi Linnamo, niet voor hooggerechtshof terecht hoeft staan, wegens het laten uitlekken j geheime dokumenten. Linnamo i verantwoordelijk voor het uitlekl van de geheime en kennelijk a moeizame besprekingen die Kekkq vorig jaar met de Russische partr der Leonid Breznjew voerde. Lekker lui in een lijzige broek met heel wijde pijpen. Cavalry twill in groen, geel of rood. Mt. 36 t/m 44. A^s. Erboven 'n gebloemd I +Jr bloesschortje met gerimpelde boothals en bindceintuurtje op de rug. Mt. 36 t/m 42. Zie de zon ondergaan in een sportieve, katoenen broek met wijd uitlopende pijp. Groen, geel, kobalt of "V750 rood. Mt. 36 t/m 44. Erop een kleurige singlet. Groen, geel, zwart, avis of roze. Mt. S-M- L. j Strepen als 'n zonne- scherm op 'n wijde, katoenen broek, in geel, rood, aqua, marine of groen op wit. T/C. Mt. 34 t/m 44. ÜUr Erop een T-shirt met blote rug en koket halsstrikje. In heel veel kleuren. Mt. S-M-L. IQ- In ronde, wijde pijpen aan de reling. Gabardine broek in groen, kobalt of geel. PJJ Mt. 36 t/m 42. Erop.'n katoenen schortbloesje met vierkante hals en kop- mouwtjes. Mt.36 t/m 42.^^ Blauw, écru, geel of rood zijn de kleuren voor een lange, lome zomer.'n Katoenen broek in mt. S-M-L. Erop'n katoenenT-shirtje met vlindermouw. Mt. 36 t/m 40.^)^^ Koffie of thee als moederdag-kadootje? Jazeker. Maar dan wel andere koffie en andere thee. Wat de koffie betreft. Zes bijzondere smaken van Bigelow, exclusief voor de Bijenkorf. Café au Chocolat, Café de Menthe, Café Anisette, Café Apricot, Café Cinnamon (met kaneelsmaak) en Café Orange and Spice (sinaasappel met kruiden). Per pakje (goed voor 27 koppen) 4,95. Met thee is er nog meer keus. Negentien verschillende soorten b.v. Lapsang Souchong, Orange Pekoe, Imperial Gunpowder in kleine blikjes van 1,55. Of een kadoverpakking met vier soorten thee en vier soorten jam voor 19,95. En daartussen mogelijkheden voor alle theeminnende moeders van Nederland. U ziet, wat de Bijenkorf betreft, kunnen koffie en thee zeer opwindende kadootjes zijn. Afd. Levens middelen. gevraagd, die een opleiding voor de operatiekamer heeft gevolgd. Rang is afhankelijk van ervaring. Ook verpleegkundigen die daarvoor wensen te worden opgeleid, kunnen eveneens solliciteren (begin opleiding oktober 1973). Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het Hoofd van de Operatiekamer (telefoon 070-906700, toestel 241). Sollicitaties kunnen worden gericht aan de afdeling Personeelszaken, Diaconessenhuis, Fonteynenburghlaan 5 te Voorburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 18