:EG-landbouwfonds dupe van fraude Ivervallers vluchtten [iltonhotel binnen Bankrover verstopte zich hij kapper Onder-minister Krogh weg wegens Watergate Personalia &r dienstplicht «uigeboden an parlement wilde achtervolging I 'm onze pariementsredactie 'EN' HAAG De commissie dienst- uchtbeleid, die zoals bekend peveelt de dienstplichtige leeftijd (verlagen van 20 tto 18 jaar, wil ook j Ivrijstellingsmogelijkheid verande- I Vrijstelling wegens broederdienst Kostwinnerschap, zou kunnen wor- f afgeschaft. jongeman die op 18-jarige leeftijd schoolopleiding nog niet heeft looid, zou daarvoor vrijstelling ten krijgen, maar niet meer voor verdere opleiding. Onderscheidingen De Britse ambas sadeur, de heer John Barns, heeft in De voorstellen van de commissie staan in twee rapporten, die begin vorig jaar aan de minister zijn uitgebracht. De minister heeft de essentie van de voorstellen toen in zijn memorie van toelichting vermeld. Op verzoek van enkele Kamerleden heeft de minister de beide rapporten gisteren aan het parlement doen toe komen. Over de voorstellen zal het nieuwe kabinet een beslissing nemen. Den Haag aan enkele Nederlanders Britse onderscheidingen uitgereikt. De versierselen van 'honorary com mander in the order of the British empire' zijn overhandigd aan dr. J. B. Drewes uit Den Haag als erkenning voor wat hij gedaan heeft om het on derwijs van het Engels in Nederland te bevorderen en te verbeteren. De zelfde onderscheiding is mr. W. H. Enklaar, burgemeester van Holten ten deel gevallen voor zijn werk als lid en voorzitter van het Nederlandse Oorlogsgravencomité. De directrice van dit comité, mevrouw Blom, de Recht uit Overveen, is door koningin Elisabeth onderscheiden door toeken ning van de titel 'honorary officer in the order of the British empire.' Vaar geld is wordt gezwendeld' an een verslaggever RUSSEL In Europa gaan fraude en landbouw hand in ibnd. Misschien niet in de mate •als het wordt voorgesteld door *n Brits lid van het Europese arlement, Eric Heffer, die on- mgs de beschuldiging uitte dat et Europese Landbouwfonds i arlijks voor 98,2 miljoen dol- r wordt opgelicht. Europese «nctionarissen bestempelen dit jfer als 'klinkklare nonsens'. Och pikt een aantal gladde jongens het platteland kennelijk voldoen- graantjes mee (ongeveer tien 'iljoen dollar per jaar) om een Ge- icenschapsbureau, gesteund door de olitie van de negen lidstaten te ichtvaardigen. 'Waar geld is, wordt ttwendeld', zegt Frangois Muller, 'cl Franse hoofd van het Garantie- °nds voor de Europese landbouw. r zijn momenteel 4,1 miljard dol- br uitgetrokken voor dit Fonds. Het ceuwedeel daarvan is bestemd voor *Portkortingen, landbouwsubsidies P prijsondersteuning, die alle de -uropese voedselprijzen zo hoog louden. )ntdekt n 1971 stalen, volgens officiële ge- evens over onopgehelderde zaken, pendelaars voor een bedrag van i°.7 miljoen dollar. Dit is ver bene- ,en de schatting van Eric Heffer. meer omdat zwendelpraktijken, darmee een bedrag van 634.000 dol- pr was gemoeid, werden ontdekt, voorlopige cijfers voor 1972 spreken van een verlies van 93.758 dollar als gevolg van praktijken die het dag licht niet kunnen verdragen. Dit lage cijfer zal zeker nog toene men wanneer alle gegevens zijn ver werkt. Dit totaal is verspreid over 40 afzonderlijke gevallen, meestal kleine boertjes, die op ongeoorloof de wijze wat proberen te schnabbe len. Melkveehouders, bijvoorbeeld, gaan bijna altijd akkoord niet de vermindering van de melkproduktie in ruil voor EEG-subsidies. Later hervat men de produktie, terwijl wordt doorgegaan met het incasse ren van de subsidie. Ernstiger zijn de vergrijpen vaak geniaal bedacht van oneerlijke schipppers. In een geval dat zich in 1966 afspeelde, smokkelden een paar schippers hun scheepslading graan naar de Bondsrepubliek, hoewel het de bedoeling was dat het graan in Engeland en Denemarken zou belan den. Door deze manoeuvre konden de schippers de exportkorting voor graan opstrijken (Engeland en De nemarken behoorden toen nog niet tot de EEG) en ontvingen boven dien voor het graan de Duitse prijs, die flink hoger lag dan die in de toenmalige EVA-landen. De schip pers, één Westduitser, twee Fransen en één Belg, lichtten de EEG voor 14.984 dollar op. Zij kwamen in de gevangenis. In een ander geval verscheepte een Duitser tarwe uit de EEG naar Zwitserland en kreeg daarvoor een uitvoertoeslag. Toen vervalste hij de vrachtbrieven en bracht dezelfde la ding weer naar de EEG, naar Italië. Vaticaan Tenslotte is er nog het vreemde ge val van de Vaticaanse boter. Jaren lang hebben EEG-schippers export toeslagen getoucheerd door zo'n 120 ton boter per jaar naar het Vaticaan te vervoeren, 'terwijl de 900 inwo ners van Vaticaanstad met z'n allen met geen mogelijkheid zoveel boter kunnen verorberen, ook al zouden ze het op elke ingeslikte communie hostie smeren,' zei een Europese functionaris. Men vermoedt dat de boter nooit in het Vaticaan zijn be stemming vond, maar terecht kwam op Italiaanse boterhammen. Recente geruchten als. zou Schotse whisky uit Engeland illegaal naar Ifalië worden geëxporteerd via het Vaticaan alwaar de exporttoeslag wordt geïncasseerd, worden door Muller tegengesproken. De Europese Markt steunt, zo zei hij, de uitvoer van whisky niet. Ter bestijding van deze praktijken kan de EEG niets anders doen dan de lidstaten tippen over mogelijke oplichtingen, en nieuwe methoden daarin. Tegelijkertijd probeert men de. mazen van de nationale wetten en Europese verordeningen te ont dekken en te dichten. De feitelijke opsporing en berechting daarentegen is in handen van elk der negen lid- landen, aangezien de Gemeenschap pelijke Markt geen eigen politie heeft, geen douane-ambtenaren en geen strafrechters. Muller geeft toe, dat men niet pre cies weet welke omvang de gevallen van oplichting hebben genomen maar voegt daaraan onmiddellijk toe dat critici als Heffer dat evenmin weten. Wat hem bezorgd maakt is, dat de cijfers om politieke redenen gemakkelijk kunnen worden over dreven teneinde de hele Europese Markt in diskrediet te brengen. WASHINGTON (Reuter, AP, UPI) De Watergate-affaire heeft gisteren weer een nieuw slachtoffer geëist. Egil Krogh, die de ver antwoordelijkheid op zich heeft genomen voor het geven van de op dracht tot inbraak in het kantoor van de psychiater van Daniel Ells- berg, nam ontslag als onder-minister van transport. Tot januari was hij de belangrijkste as sistent van Nixons onlangs ontslagen top-adviseur voor binnenlandse aange legenheden, John Ehrlichman. 'Ik maak de waarheid tot mijn leidsman', zo liet Krogh gisteren weten. Hij sprak tevens de hoop uit, dat zijn toe komstige daden 'zullen bijdragen aan het onafwendbare genezingsproces, waar ons land nu aan onderworpen is'. Krogh was de leider van een team me dewerkers van het Witte Huis, dat een onderzoek moest instellen naar het lek in de affaire met de Pentagon Pa pers. Inmiddels heeft de minister van justi tie, Elliot Richardson, gisteren de Se naatscommissie, die zich bezig houdt met het onderzoek naar het Watergate- schandaal, verzekerd, dat hij geen spe ciale onderzoeker naar het schandaal zal aanstellen, die voor de Senaat niet aanvaardbaar is. De namen van kandi daten zullen door Richardson worden voorgeelgd aan de voorzitters van de orde van advocaten, het college van strafpleiters en 'bepaalde andere per sonen'. De eerste vraag, die de voor zitter van de Senaatscommissie aan mi nister Richardson stelde: 'Heeft u ho ren spreken over de Watergate-af faire?', veroorzaakte een langdurig ge lach. De Daily News meldde gisteren uit Washington te hebben vernomen, dat de grand jury over genoeg bewijzen meent te beschikken om Nixons vriend, de voormalige minister van justitie John Mitchell, te dagvaarden in ver band met de inbraak en afluisterprak tijken in het Democratische hoofd kwartier in het Watergate-gebouw. Vol gens door het blad geciteerde bron nen zijn andere dagvaardingen waar schijnlijk en zijn de bewijzen zo sterk, dat veroordelingen waarschijnlijk zijn. De rechter in het proces tegen Daniel Ellsberg en Anthony Russo, die de zo genaamde Pentagon Papers over Viet nam in de publiciteit brachten, heeft te kennen gegeven, dat hij de zaak vandaag waarschijnlijk zal seponeren. De defensie had eerder verzocht, dat het Witte Huis zou getuigen na be richten in de New York Times, dat fi guren uit het Watergate-schandaal be trokken zouden zijn geweest bij een inbraak bij de psychiater van Ellsberg. GEZOND Arthur Schlesinger, een van de voor naamste adviseurs van president John Kennedy, heeft gisteren gezegd, dat de Watergate-affaire 'het gezondste is, dat zich de afgelopen paren in de Ameri kaanse politiek heeft voorgedaan'. Schlesinger, die momenteel in Zwe den een aantal lezingen houdt, noem de de recente onthullingen 'een over winning voor de democratische instel lingen, de Senaat en het justitiële ap paraat'. 'Voortaan zal president Nixon heel wat meer invloed moeten overla ten aan het Congres', zo zei hij. James McCord, een van de samen zweerders van Watergate, heeft gis teren in een verklaring aan de New York Times laten weten, dat het Wit te Huis een plan heeft ontwikkeld om de inlichtingendienst CIA de schuld te geven van het Watergate-schandaal. T13/K15 Een van de verdachten in een politieauto voor het Hilton-hotel. Een gewonde politieman op het gazon voor het Hilton-hotel. AMSTERDAM Het relaas van een van de ooggetuigen, die in de hal van het Hilton-hotel stond: 'Onze aandacht werd getrokken door plotselinge herrie buiten. Toen ik naar de draaideur liep om te kijken wat er aan de hand was, zag ik twee mannen, die later bankrovers bleken te zijn. Ze probeerden in een taxi weg te komen, maar zagen geen kans deze te starten, waarop ze er weer uit sprongen en de stoep op kwamen. Op het bordes stond een agent met een getrokken pistool. Ik begrijp nóg niet, waarom die man niet schoot. Hij deed helemaal niets. Hij stond als aan de grond genageld. Een van de twee ban krovers had een plastic zak in de hand en gaf de agent daarmee een klap op zijn arm, waarna ze samen schietend door de glazen deur naar binnen kwamen (op dit punt wijkt de lezing af van die van de politie, die verklaart, dat er maar één rover schietend het hotel is binnengegaan). - red.). Toevallig stonden in de hal binnen veel Israëlische reizigers en een geü niformeerde El Al-bemanning, die op vervoer naar Schiphol wachtten. Ie dereen stoof weg, behalve één van hen; hij was in burger cn ongewa pend. Hij liep een der bankrovers te gemoet, waarschijnlijk in een poging hem tegen te houden. De bankrover schoot hem daarop pardoes een kogel door de lies. Toen ik even later uit mijn dekking tevoorschijn kwam, zag ik hem bloedend in de hal liggen. Intussen had ik de andere bankrover in de gaten gehouden. Die hield bin nen plotseling de pas in en deed niet of hij een doodgewone hotelgast was. Hij wandelde kalm de kapsalon in en ging daar ritten. Ik heb nog tegen de kapper gezegd: 'je mag wel uitkijken, want die vent hoort en ook bij, geloof ik.' Aanvankelijk wilde niemand dat geloven, maar even later werd hij toch ingerekend omdat de politie hem ook herkende.' ff/KWARTET DONDERDAG 10 MEI 1973 7 van pagina 1 iel de drie daders na de overval op het filiaal van de Amrobank vrij snel kon worden gepakt, t de Amsterdamse politie nog tot het laatste moment in onzekerheid verkeerd omtrent de vraag Jde juiste mannen waren gearresteerd. tel aan die onzekerheid gaven de \ten, die in het hotel de ronde Volgens een daarvan zou nóg et een pistool dreigende man in jgen zijn gesignaleerd, volgens jder zouden twee dienstmeisjes 1 van de kamers rijn gegijzeld, iauwgezette speurtocht door het ^leverde echter geen bevestiging e operatie zo kort na de overval frorden beëindigd, is niet in de i plaats te danken aan de oplet- leid van het personeel van de >sen was groot alarm gegeven, alle kanten snelden politie-wa- toe. Met een ervan werd gepro- de roversauto op de Stadionka- lem te rijden, maar deze werd «j aangereden. De overvallers itten met hun auto over de stoep, vlak voor het Hilton kwam de rit teneinde en moesten de ro- hun wagen verlaten. De in een c zak gestopte buit, werd op het gazon achtergelaten. auto werd een waar wapenarse- aangetroffen: een 12 mm FN-ge- een 9 mm Luger en een ware Azur is de exclusieve badmode van voor dames, heren en kinderen. Een sprankelende, aanlokkelijke kollektie. Club Azur is vertegenwoordigd op vrijwel alle stranden onder de zon. Join this club! een van de overvallers met een duik over de balie was gespron- n daar de kas had leeggerist om Igens met zijn kameraden te ver en, noteerden de employe's het ler van de snel wegrijdende auto 1 ven dat door aan de politie. rlei oor kon de jzcht onmiddellijk '52 wezet lie vaart schoten de wagens tus- ïet overige verkeer door. Ter e van het Minervaplein stopten inkrovers abrupt, opende de ra- en bedreigden de politiemensen ïun wapens. Geschoten werd er r niet. Dat gebeurde pas nadat lauffeur van de wagen opnieuw lad gegeven, de smalle straatjes de stadionbuurt was ingedraaid inzittenden door de autoramen wapens op de achtervolgende po- auto's richtten. jaar is hetzelfde filiaal van de bank eveneens het toneel ge- van een overval, gevolgd door spectaculaire schietpartij. Toen ;n vijf Italianen, onder wie een e, en een G' RIEK, DIE 40.000 n hadden buitgemaakt, over- erd. Ze zijn inmiddels veroor- Politie-agenten gooien een plastic zak met schoenen van de daders en een deel van de buit van een platje van het hotel. Club Azur voor dames, heren en kinderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15