eoeo poméeo fff l Aardde tv-film van concertgebouworkest Theaterschool met vage tweeacter Nieuw vervoermiddel 'Amaris' uw probleem ook het onze Na botsing overleden TROUW/KWARTET DONDERDAG 10 MEI 1973 in najaar op beeldbuis AMSTERDAM Er is een erg aardige film gemaakt van het Con certgebouworkest. Het is een TV-film van de BBC. Tien dagen heb ben de filmers het doen en laten van het Amsterdamse orkest ge volgd, zonder speciale eisen daaraan te stellen. Dus gewoon filmen tijdens de repeti ties, tijdens uitvoeringen, bij Bernard Haitink thuis, tijdens een (gearran geerde) boottocht door de Amster damse grachten en tijdens een voet balwedstrijd van het Concertgebouw- Bernard Haitink, met orkest op de film. elftal. Allemaal zo ongedwongen mo gelijk en alles bij elkaar vijftig minu ten lang goede propaganda voor een van 's werelds beste orkesten. Er wordt ook in de geschiedenis gedo ken, met oude documenten en oude foto's en met de bijzonder interessan te film die van Mengelberg met het orkest in 1931 werd gemaakt. In Pa rijs met een nagebouwde Concertge bouwzaal als décor. Voor velen zal dit de meest intrigerende belevenis zijn: Mengelberg zien en horen dirigeren met een orkest waarin de ouderen on der ons nog wel een paar bekende historische figuren zullen ontdekken. Wie dat o.a. wil doen kan in oktober of november (nadere aankondigingen volgen nog) de uitzending volgen die de KRO ervan zal geven. In maart is de film al met groot succes door de BBC uitgezonden en in vele landen over de gehele wereld zal hij ook te zien zijn op de TV. De BBC is van plan een serie van zeven beroemde or kesten op deze manier te verfilmen. Na het Israëlisch Philharmonisch Or kest en het Chicago Symphony Orche stra is het Concertgebouworkest het derde. Overigens zal dit orkest zich in het seizoen 1973-74 heel wat keren in le vende lijve in het buitenland laten zien en horen: op zaterdag en zondag 8 en 9 september speelt het in de Londense Promenade concerten, dins dag 18 september gaat het naar het Festival van Vlaanderen (in Gent), op 21 en 22 september wordt in de Berli ner Festwochen geconcerteerd, een Ja panse toernee volgt dan in 1974 van 16 april tot 11 mei, en bij het muziek feest De Praagse Lente is het orkest van 26 mei tot 2 juni. Allemaal onder de eigen dirigent Bernard Haitink. Wat zij zijn en doen en zeggen, langs elkaar heen, loopt absurd uit de hand, komisch met een droevige zieligheid, of tragisch, maar dan om te lachen. Hoe dat bedoeld was door schrijver en de regisseur Gerard Jan Rijnders werd mij niet helemaal duidelijk. Het lag ook wel aan het spel, dat ik wel willend probeerde aan te vullen wat er meer, of wie weet anders, bedoeld was dan dadelijk overkwam. Rutger Weemhoff was een welbe spraakte, maar doorratelende, medi cus, die eerst in de kleedkamer van de opera en later bij het souper, vaki dioot allerlei ingewikkelde en griezeli ge operaties haarfijn zat uit te leggen bijvoorbeeld met de koude kip als snijdbaar voorbeeld. Hij ontleedde en zag de mens alleen maar als een ver zameling uitneembare organen. Zijn beschouwing van wereld en kunst was net zo: vernietigend, kil, angstig en hopeloos. Dea Koert speelde de opera diva, een coloratuurmachine, verwend, aanstellerig, grillig, dom tegen het de biele aan, en bij het souper met te veel champagne kennelijk niet goed wijs. Zij ging verwilderd met alles smijten, begon zich uit te kleden en voelde zich. als ik het goed begreep, tenslotte als de willoze patiënt op de (geestelijke) snijtafel. Dea Koert deed. dat mooi dwaas, met echte coleratuur- gilletjes en mal gelach om haar eigen onbenulligheden. Dan zat Jaap Hoog- stra (geen leerling) daar als haar va der, die niet alleen zo goed als blind Horizontaal: 1 hakmes (Indm)-zwemvo- gel; 2 godin van de vrede - geneesmid del (Ind); 3 zelfkant - bevel - tijdreke ning; 4 soort hamer -Europeaan; 5 stapel - nauw - koor van zangers; 6 Algemeen Kiesrecht (afk.) - voertuig - bar; 7 getroffen - stoomturbine (afk.) - tussenzetsel; 8 opening van een fuik - Europeaan - vierhandig dier; 9 werk plaats - muzieknoot. Verticaal: 1 soort brem - zangstuk; 2 plaats in Rusland - doornachtige sier plant; 3 schrijfkosten - rijstdrank; 4 be- zitt voornaamw. - ingewand van ha-, ring - rivierbedding; 5 ketting - boom - voedsel; 6 doelpunt - slobkous (gew.) - muzieknoot; 7 bekwaam - opstootje - voertuig; 8 dwaas - lof - vis; trots - graafwerktuig. 1 2 3 4 S 6 7 6 9 2 3 i 5 8 7 8 9 Dit vreemdsoortige voertuig is voorbestemd voor het openbaar ver voer in de steden. Het is ontwikkeld door de Franse Matra fabrieken en kan een snelheid bereiken van ongeveer vijftig kilometer per uur. De 'Amaris', zoals het voertuig is gedoopt, beweegt zich voort door middel van elektriciteit langs een soort rail. De foto is genomen op een proefbaan bij de Parijse luchthaven Orly. Brieven die niet 2ljn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 948. Rotterdam. Rectificatie: Wat betreft de instelling en bevoegdheden van ondernemingsra den hebben wij onze vragensteller on juist ingelicht. De ondernemingsraad is een privaatrechtelijke instelling en de materie is geregeld in de Wet op de Ondernemingsraden (28 jan. 1971 Staatsblad 71, nr 54), zie de brochu res: Wet op de ondernemingsraden, de Wettekst en Kort bestek- de be knopte gids hierop, beiden uitgegeven bij de Staatsdrukkerij, aldaar verkrijg baar en bij de grotere boekhandel. Hartelijk dank aan de hulp waardi ge lezer. Vraag:1 Is het nu kwispeldoor of kwis pedoor0 Is dit een oud Hollands woord?- Antwoord: Het is kwispedoor, maar het wordt met en zonder 1. gezegd, (Men dacht soms aan kwispelen en dat was wel een bekend werkwoord). De oorspronkelijke benaming is het Portugese Cuspidor, dat stammende van het latijnse consputarium, spuw- bakje betekent, (denk aan sputum speeksel). Vraag: Een jonge lezeres wil in de zo- mervacantie in het buitenland werken in een inrichting waar gehandicapten worden verzorgd. Antwoord: In 't buitenland neemt men bij voorkeur geen hulp aan voor zo korte tijd als een zomervakantie, dit geldt zowel voor de verzorgende en verplegende instellingen als voor ho recabedrijven. Men geeft als reden op: men heeft deze tijdelijke hulpkrach ten nauwelijks ingewerkt of ze gaan weer weg. Een half jaar neemt men wel als minimum. Voor hulp bij plaatsing in het buitenland adviseren we contact op te nemen met een van de vele afdelingen van het Maatschap pelijk Advies en Inlichtingen (MAI)- hureau, die men overal te lande kan vinden. Vraag: Verleden jaar haalde een lezer bij het vissen een stuk van een vlieg tuigwrak naar boven. Dit is wel meer voorgekomen en ten behoeve van hem en anderen, die dit adres kunnen no dig hebben: Telefonisch of schriftelijk contact opnemen met de heer G. Zwa nenburg. tel. 03404-34222 toestel 2518 CLO Vliegbasis Soesterberg, gebouw 13G, Post Den Dolder. Vraag: Hoe verwijdert men vlekken van bisonkit? Antwoord: Met benzol en tri (chloor ethyleen), Oppassen daarbij. Kleren kunt u beter bij een chemische stome-,. rij brengen. Vraag: Is het waar dat men subsidie kan krijgen bij de aanleg van CV als men 65-er is? Wij wisten dit niet en lieten reeds die verwarming aanleg gen. Zouden we het nu nog kunnen aanvragen en vergoed krijgen? Antwoord: De aanvraag moet inge diend worden vóór men met de aan leg van de verwarming begint. Van het bedrag 6000,-) wordt inderdaad 25 pet vergoed, maar beslist niet als men al klaar is of bezig is r leg. Aanvulling: Volgens ons tot gegevens valt een herlevendj stelling betreffende de Marienschwesternschaft te ren. Wij laten het adres cretariaat van de Stichting van EM hier volgen: Mr. H. y mansweg 8, Nijverdal. Vragen over tuinen, die aan d zen of midden in het bos ligL nijnenoverlast: een greppelj tuin graven en daarin diep sen ongeveer y2 m, dit weer ft'1 pen en bij de ingang een i drempel leggen. Dit is een] Verder hopen dat het helpt elvf konijnen buiten blijven. Jonge bomen beschermen m4 heen gebonden naaldloze ken. Oude bast eten ze nietje] planting betreft: er zijn l£ planten, teveel om in deze ruT noemen, die men rustig kanfo in een dergelijke tuin. Kn groenten zullen een grote i voor de konijnen zijn, dus dieü in het bijzonder worden bes|jo Wat spuiten tegen onkruid es lijke betreft: niet raak spuiten} lerlei bestrijdingsmiddelen, ma heid betrachten en lievér tie dan te laat de raad inwinnen 7< kundigen (tuinbouwconsulent geningen'). Van een verslaggever ECHT De 21-jarige Maurice Munnich uit Baarlo is overle c dat hij op de rijksweg Roerm r tard met zijn auto op een trekl' oplegger gereden was. 'De ignorant en de waanzinnige' door Ber Huising AMSTERDAM In Amsterdams Mickery speelt de Theaterschool van Amsterdam, tot en met 13 mei, De Ignorant en de Waanzinnige, een tweeacter van Thomas Bernhard, die daarin van een artieste en een intellectueel niet veel overlaat. OPLOSSING VAN GISTEREN: 1 amarant. 2 evenaar. 3 toestel. 4 ner gens. 5 passant, 6 almanak, 7 mortier. AVEGAAR maar ook nog zwaar aan de drank was, zodat hij voortdurend wezenloos zat te zijn, met zinloze herhalingen en onverwachte niets uithalende uitha len. Karina Holla was een zwijgzame, nu en dan grappig opgejaagde kleed ster, Klaas van Beek liep stil en mysterieus rond als een kelner. Hadassah Kann, de decorontwerper, had met weinig middelen toch nog een sfeertje van restaurant en opera op de vloer van Mickery geschapen, en Klaas van Beek ontwierp de he dendaagse duur lijkende kostuums. Gerard Jan Rijnders zocht met zijn regie zowel naar het dwaze als naar het beklemmende, en maakte de slot- ontreddering erg reëel, zodat het op de grond een groep werd van sla met mayonaise en gebroken glazen. Als symbool van de westerse (hier Ween- se) cultuur vermoedelijk. Nederlands Danstheater onder artistieke raad DEN HAAG De leiding van het Nederlands Danstheater zal in het nieuwe seizoen berusten bij directeur Carel Birnie en een artistieke raad die bestaat uit de drie balletmeesters (Hanny Bouman, Rochelle Zide, Ri chard Gibson), assistent-balletmeester Hans Knill en muzikaal leider Jan Stulen. Het Danstheater zal in zijn vijftiende seizoen honderd voorstellin gen in Nederland geven, waarvan de helft in Den Haag en Amsterdam. Verder gaat het veel naar het buiten land. De behuizing van het Dansthea ter is nog steeds zeer slecht. De studi o's liggen in het saneringsgebied van Den Haag en ze zijn al enkele malen door brandstichting getroffen. Scholingsweek van Proloog en Sater Proloog en Sater, die beiden toneel als middel gebruiken tot maatschappe lijke bewustwording, en mensen van het onderwijs, het vormingswerk, stu derenden, werkende jongeren bijeen brengen om ze. kritisch, te confronte ren met problemen en opvattingen, werken in de 'scholingsweek' van 9 mei tot en met 12 mei samen op ver schillende plaatsen in Amsterdam met een dozijn voorstellingen. Proloog, dat het zo moeilijk kreeg met de on willige Brabantse subsidiegevers, die niet (meer) willen geven, heeft in dit seizoen geen steun kunnen krijgen van de gemeente Amsterdam, maar besloot hier toch op te treden. Sater heeft Amsterdam al als werkterrein. Beide groepen hopen er met de kos ten van hun programma toch uit te komen. Proloog speelt Breken en Bouwen over de woningproblemen, onder meer voor de Dapperbuurt in het Tropenmuseum, Wat doe je hier onder je Werktijd, voor werkende jongeren. Neus en Ko op Zoek naar het Verzwegen Nieuws en het Simula tiespel. Sater speelt hier en daar He. Daar Klopt iets Niet. De voorstellin gen worden onder andere gegeven in de ruimte van Sater, in Ons Huis, op de VRije Universiteit, in het Univei siteitsthcater. Inlichtingen worden ge geven door Loek Zonneveld, van hel comité Handen af van Proloog, Spui straat 283-IIII, tel. 020-25 51 67.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 14