lympia's ronde publicitair oudmijn voor de sponsors osé Damen forceert niet Merckx nog steeds onbedreigd in Ronde van Spanje \ateurwielrennerij beset plaats van de professionals in Nederland Wielerbestel in verkeerde waaier (1) rgelijking met Hansje Bunschoten dringt zich duidelijk op Basketballers gemakkelijk langs Denen Vakmanschap is Meesterschap Westduitsers opnieuw uitgefloten Een bank die ooknü nog vele vakantie-ideeën heeft Regen winnaar bij Liverpool Ieren verslaan Cyprus met 3-0 '/KWARTET DONDERDAG 10 MEI 1973 fff/KW, SPORT T11/K13 ize speciale verslaggever [ëRDAM Olympia's ronde van Nederland is de laatste jaren ;oeid tot het belangrijkste evenement op de vaderlandse wie- jnder. Sinds 1965, het jaar waarin de laatste professional ronde georganiseerd, zijn de amateurs een steeds voornamer plaats in "derlandse wielerbestel gaan innemen. Bij gebrek aan een wer- jroot prof-gebeuren is de amateurwielrennerij zelfs de plaats :etten van de categorie, die kwalitatief de meeste aandacht jnt. Met alle gevolgen van dien. En die gevolgen beginnen lang hand catastrofale vormen aan te nemen. fer vanavond in Mijdrecht 120 I aanzetten voor de proloog een over 13 km, begint daarmee een krachtmeting tussen fcamelijk Nederlandse topama- Jnaar ontbrandt er voor diverse s ook een strijd om de publici- amateurwielrennerij verwordt beer tot een commerciële zaak. Jnsoring bij de amateurs, oor- lelijk opgezet om een aantal ^trijden in die categorie finan- ïogelijk te maken, dreigt uit de j lopen. Alle inspanningen van [ntal goedwillende BVAS (Bond mateur Sponsors)-leden ten 6oop Stoop, secretaris van die [zelf al elf jaar ploegleider van Tnateur-merkenformatie:'Ik heb lijd zo gezien, dat je de sport moet stellen bij de amateur- inerij. Maar er zijn tegenwoor- iateursponsors, die alleen maar leit zoeken. Die stellen niet be sport voorop.' «HOUDING j amateursponsors zoveel aan kunnen krijgen is te wijten aan tuatie die vooral de laatste ja- jegroeid. Er is een wanverhou- [ussen het professioneel en het wielrennen in Nederland. En Hor is niet één maar een heel van factoren aan te wijzen, ingrijke factor blijft in ieder [de keuze die de Koninklijke Ne- Wielren Unie in 1965 heeft i doen. Toen namelijk heeft het Jement van justitie gesteld dat j maar één ronde per jaar ge- 1 zou mogen worden. De voor- e reden voor die beperking was ïelsgebrek in politionele krin- |>iet van der Molen, dit jaar ter van de commissie Olympia's I destijds voor het eerst (nadien Ikeer) commandant van het be- md detachement van de Alge- ;Verkeersdienst Rijkspolitie uit Irgen: 'De beslissing over die bij de desbetreffende minis- |(justitie. Verkeer en Water- JCRM). Er lagen verkeerstech- mogal wat problemen. Bij een Ik evenement moesten honder- ilitiemannen worden ingescha- i\et alleen de mensen die voor rede begeleiding zorg dragen vooral onderweg heb je nogal „Jhappen nodig. En dat lever- loor het personeelstekort proble- jp.' MOTIEVEN betrokken bij die besprekingen die destijds werden gevoerd was Unie- bureau-directeur Smit. 'Er is toen ge kozen voor de amateurronde van Ne derland. Er waren twee hoofdmotie, ven. De KNWU krijgt een groot aan tal uitnodigingen om aan buitenland se wedstrijden deel te nemen. Die worden geaccepteerd. De Unie voelt het als een morele plicht om wat te rug te doen. Om die landen waar Ne derlandse amateurs worden uitgeno digd ook wat te kunnen bieden. Het tweede motief: Olympia's tour, zoals de amateurronde destijds nog heette, was organisatorisch steeds weer een succes gebleken. De amateurronde viel niet meer weg te denken. De con tinuïteit was gewaarborgd. Maar bij de professional ronde was het het ene jaar niet zeker dat er het volgend jaar weer een ronde kwam. Continuï teit van een wedstrijd is belangrijk om een plaats te veroveren op de mudvolle internationale wielerkalen- der. Wie een jaar niet organiseert loopt kans dat een andere organisatie onmiddellijk die data claimt. Dat was een extra argument óm voor de ama teurronde te kiezen.' MEER AANDACHT Op zich zijn die argumenten best steekhoudend. Maar de consequentie is geweest, dat de amateurwielrenne rij steeds meer aandacht kreeg ten koste van de wegkwijnende profsec tor. Dat sponsors steeds duidelijker de reclamewaarde van het amateur- wielrennen gingen zien. Een zaken man die via de wielrennerij in Neder land reclame zoekt, peinst eenvoudig niet meer over een professionele groe pering die wanneer hij kwalitatief Een beeld uit de laatste editie van Olympia's ronde door Nederland. Jans Vlot, Jo Francken, Van Katwijk. Swinkels, Van den Bunder en Vavra (van links naar rechts) zijn aan de greep van het peloton ontsnapt (Het tweede artikel over het wielerbestel in Nederland ver schijnt morgen in Trouw/ Kwartet). wat aan de weg wil timmeren al tijd meer dan een half miljoen gul den kost. besteedt diezelfde zakenman daarentegen een ton aan een amateur- wielergroepering dan kan hij zich via renners die geen broodrijders heten te zijn, een maximum aan reclame verwerven. Olympia's ronde, het in derdaad voorbeeldig georganiseerde amateurs groeien boven de profs uit en dat is natuurlijk hoogst ongezond. Ik vind die amateurronde een prach tig gebeuren. Daar wil ik geen kwaad woord over horen. Maar als er des tijds toch gekozen had moeten wor den, had ik meer gezien in een pro fessionele wielerronde, al hebben de profs de zaak zelf aardig verkankerd Maar dat is weer een heel ander ver haal.' CRITERIA Een aantal sponsors jaagt ondanks de beperkende bepalingen, op de publici tair aantrekkelijke topamateurs. Dat is de voedingsbodem voor een onge zond klimaat. Een groeiend aantal amateurs ziet die catagorie uitsluitend uit financiële overwegingen als eind doel. Het wordt de heren, die officieel alleen voor hun pure plezier de wielrennerij beoefenen dikwijls te ge makkelijk gemaakt. Maar de strikt za kelijke amateursponsors die door het zieke bestel profiteren van de situatie, dragen niet alleen schuld. De beschul digende vinger kan ook worden uitge stoken naar de organisatoren van cri teria, die om aantrekkelijke namen op de affiches te krijgen soms honderden guldens aan startgeld uitkeren. De Zeeuwse amateurs De Waal en van den Bunder die met hun sponsor in onmin leven, rijden nu in een zoge naamde witte trui. Van den Bunder en vooral De Waal willen aan de lo pende band wedstrijden, voornamelijk in België. Het is logisch dat bondsco ach Middelink dat duo benadert voor uitzending naar het buitenland. Joop Middelink: 'Jongens als De Waal en Van den Bunder krijg je met .geen stok meer naar het buitenland. Ze rij den veel liever rond de kerktoren. Dat is voor hen veel lucratiever. Zij zijn op de verkeerde weg, maar er is geen weg terug. Ik zie eenvoudig geen oplossing.' JOOP HOLTHAUSEN WENEN (APA) In het kwalificatie toernooi voor het Europees kampioen schap basketbal voor heren heeft Ne derland gisteren zijn tweede overwin ning behaald. Denemarken werd met 7362 (3730) verslagen. De 'ver plichte' opvoering van de pupillen van coach René Mol ontwikkelde zich in de eerste fase ongunstig voor Neder land. Denemarken dicteerde het spel en had na vijf minuten een 86 voor sprong genomen. Het duurde tot de tiende minuut voordat de favoriete Oranjeformatie de leiding kon over nemen: 1614. Maar deze werd daar na niet meer afgestaan. De zege was volkomen verdiend. René Mol liet zijn sterkste spelers, zoals Akerboom en Ombre, slechts bij perioden aan het spel deelnemen en gaf zijn reserves kans om ervaring op te doen. Het werd daardoor geen mooi, maar wel een spannend treffen. Scorers Nederland: Loorbach (14), Akerboom (10), Vrolijk (8), Harrewijn (7), Smit (6), Ombre (5), Boot (5), Van der Molen (4), Tuinstra (4), Kip (4), Kales (4) en Sikking (2). Dnze speciale verslaggever BOSCH José Damen is één van haar concurrentes eens een 'getailleerde spijker' lemd. Een weinig complimen- maar wel rake typering wie het nietige, broodmage- i ijzig koele zwemstertje met ischijnlijk speels gemak naar lationale top ziet zwemmen, ien jaar is zij pas, die José en. Maar zij levert nu al tij- af die zelfs de internationaal (evestigde 15-jarige Hansje schoten op die leeftijd nog kon realiseren. vergelijking tussen Hansje Bun- en en José Damen dringt zich die kanten op. Ook Hansje Bun- en besefte ruim twee jaar gele- nog niet, waar bijvoorbeeld de en van haar uithoudingsvermo- tich bevonden, ook zij zwom een aide afstand bij inzicht zo hard lijk, terwijl zij na het aantikken aar verbazing ontdekte over nog ienlijk meer 'adem' te beschik- i de overeenkomsten tussen de Sen-pupil en José Damen nog verder vast te houden: ook Hans- inschoten kent nauwelijks specia- 6 en is bereid om zich voor vrij- ieder nummer aan de start te Bunschoten heeft inmiddels van landenwedstrijden en de 'Pische Spelen een voor haar leef- njkc schat aan ervaring verwor- Zij is ook aanzienlijk sterker ge en, heeft steeds duidelijker haar 'ton leren verdelen en heeft ook relatief zwakste onderdeel, de wlag, tot een zeer aanvaardbaar opgevoerd, is José Damen nog niet. Maar •restaties troeft het mentaal on- Iaar lijkende talentje van de vereniging 'Fortuna' uit Den i; de Hansje Bunschoten van iaar geleden al duidelijk af. Va- temen, waakhond en stimulator beloftevolle allrounder: 'De tij- 'an Hansje op dertienjarige leef- en ik niet. Maar ik denk dat zij eel met die van José zullen ver en.' José wint het zelfs van haar nente. Op de 100 meter vrije slag ft zij nu al een voordeel van twee nden, op de wissel- en vlinderslag marge zelfs nog groter. José Da- een puur talent? Jazeker! Al zet waar vader en haar trainer Mer- Jose Damen (rechts) in het water van het Bossche Brabantbad. Links van haar de Amerikaanse Julie Woodcock. tens nog een aantal vraagtekens als ze naar de nabije toekomst blikken. Het voorbeeld is in ieder geval aanwezig. Mertens: 'Ze traint keihard. Maar toch op een speelse manier. Dat is de me thode die Wil Bunschoten bij Naar- den ook toepast.' De vraag is gewettigd of ook José Da men niet in de mallemolen van de zwemmerij terecht is gekomen. Of zij niet door anderen dan alleen door zichzelf, tot opofferende klussen als dagelijkse trainingen gedreven wordt. Ouders aan de kant van het bassin zijn namelijk vaak nog veel fanatieker dan hun zwemmende zoons of doch ters in het water. Met alle kwalijke gevolgen van dien. Damen echter: 'Jo sé hoeft voor mij niet, zij mag alleen. Als z ijgraag in de zwemsport iets wil bereiken, dan wil ik haar helpen, sti muleren en begeleiden. Die begelei ding kost de nodige opoffering. Ik wil het echter graag zorgvuldig doen. Ik zal haar nooit tot iets dwingen. Want dan weet ik zeker, dat er niets van te recht komt.' José Damen bezit in ieder geval ambi tie voldoende. Iedere morgen begint zij om 6 uur met de training. Onder wisselende leiding, overigens. Naast Mertens is ook de Brabantse kringbe stuurder Faber beschikbaar. Ook haar vader ('Al bemoei ik me niet met de technische zaken') staat in het och tendgloren regelmatig met de klok in de hand. Hij zegt: 'José heeft een con ditie die nog niet te peilen is. Ik heb haar nog nooit uitgeput gezien. Voor haar geldt nu in de eerste plaats, dat zij ervaring moet verzamelen. Op in ternationaal niveau liefst. Dergelijke wedstrijden stimuleren haar ook sterk. Verder moeten we ervoor wa ken dat we niets gaan forceren. Zij mag voorlopig zwemmen wat ze wil. Het is ons wel duidelijk geworden, dat hoe meer zij zwemt, hoe beter haar prestaties worden.' José Damen die 's avonds om 7 uur het bed induikt om 's morgens opti maal fit haar lijvige trainingspro gramma te kunnen afwerken, debu teerde vorig jaar zomer tijdens de na tionale zomerkampioenschappen in Utrecht op de 200 meter vlinderslag in de all-in-finales. De prestatiecurve is sinds die tijd alleen maar in een opvallend tempo omhoog geschoten. Zij heeft zich op diverse nummers in de voorlopige kandidatenploeg voor de strijd om het wereldkampioen schap in Belgrado gezwommen en blijkt na Mllnchen de meest waarde volle aanwinst voor de nationale da meszwemploeg. Dat is de afgelopen twee dagen in het Brabant-bad van Den Bosch nog eens gebleken. José Damen bleek één van de belangrijkste leden in de nationale jeugdploeg, die tegen een Amerikaans districtsteam aantrad. Op de slotdag van het wel spannende, maar kwalita tief arme evenement, reikte zij op de 200 meter vlindcislag naar een nieuw aspirantenrecord. Zij verbeterde de sinds vorig jaar op naam van Truus Zandvoort staande toptijd met 1,6 sec. tot 2.26.8. Op de ook al veel kracht vergende 800 meter noteerde ze 9.30.8 en op de 400 meier wisselslag 5.18.5. José Damen was daarmee één van de weinig lichtpunten in de door Neder land verloren confrontatie met het Amerikaanse geiegenheidsteam. 200 m vrije slag dames: 1. Beth Walace (VS) 2 12.6 2. Veronica Stel (VS) 2 12.6 3. Ann Brodell (VS) 2.13.2 5. Astrid Verver 2.16.4 6. Atie Radersma 2.16.9 800 m vrije slag dames: 1. Ann Brodell (VS) 9.18,6. 2. José Damen 9.30.8, 3. Julie Wood cock <VS) 9.30,8, 5. Jolanda Aggenbach 9.40,9, 6. Ada Pors 9.53,6. 200 m rugslag dames: 1. Josien Elzerman 2.26.5 2. Looper Bowes (VS) 2.30 0 3. Paula van Eyk 2.32.1 5. Maria Scholtes 2.37.4 200 ni schoolslag dames: 1. Julie Woodcock (VS) 2.53.5. 2. Betty Schuit 2.54.8. 3. Astrid Albert 2.54.9. 4. Wilma Boon 2.55.0. 200 m vlinderslag dames: 1. José Damen 2.26.8 (nieuw adspiranten-record). 2. Huddy Walsh (VS) 2.27.8, 3. Tineke Wolthuis 2.29.4. 4. Anke Schras 2.31.8. 4x100 m vrije slag dames: 1 Nederland 4.07.4, 2. Verenigde Staten 4.07.4. 4x100 wisselslag dames: 1. Ver Staten 4.38.4. 2. Nederland 4.39.-. 100 m vrije slag heren: 1 Greg Jagenburg (VS) 55.0 2. Tom Brian (VS) 56.6 3. Denis Harrington (VS) 57.0 4 Eddie de Wit 57.7 5. Mike van de Vijver 58.1 6. Andre in 't Veld 58.6 400 m vrije slag heren:l.TonyBastlc (VS) 4 13.6 2. Eddie de Wit 4.21.1 3. Henry Scha len (VS) 4.21.3 5. Rene v.d.Kull4.23.56. Henk Elzerman 4.30.0. 1500 m vrije slag heren: 1 Tony Bastle (VS) 16.S3.9. 2. Steve Cassidy (VS) 17.18,8. 3. Re ne v d Kuil 17.37,0. 4. Henk Elzerman 17.37.5, 5. Piet Steglnk 17.39.8. 100 m rugslag heren: 1. Tom Coleman (VS) 1.03.9 2. Rob de Gier 1.04.9 3. Paul Mans- field (VS) 1.05.0 5. Frank van Haaien 1.06.8 6. Kees Hooft 1.07.2 100 m schoolslag heren: 1. Robin Woutering 1.12.1 (nieuw adspiranten-record), 2. Ron Kerver 1.13.4. 3. Finch dl Palmo (VS) 1.14.6. 4. Peter Bakker 1.15.0. 100 m vlinderslag heren: 1. Greg Jagenburg (VS) 58.7, 2. Ruud Pijper 1.00.8, 3. Larry Morman 1.02.2, 4. Jan Wljnands 1.03,4, 5. Ro nald Woutering 1.05.0. 4x100 m vrije slag heren: 1. Ver Staten 3.45.9, 2. Nederland 3.50.1. 4x100 m wisselslag heren: 1. Verenigde Sta ten 4.13.1. 2. Nederland 4.15.8. Eindsfand zwemmen: Nederland 266 punten. Verenigde Staten 292 punten. Schoonsprlngen heren: 1. Greg Carlick (VS) 430.30 punten. 2. Bria Bungum (VS) 468.60. 3. Tony Scott (VS) 445.05. 4. Dick Hooykaas 315,75. 5. Rene van Es 287.70. Schoonsprlngen dames: 1. Carry Irish (VS) 428.20 punten 2. Jane Ward (VS) 422.15 3. Barbie Welnstein (VS) 408.20 4. Erna Kretzschmar 277.70 Eindstand schoonspringen: Nederland 8 pun ten, Verenigde Staten 32 punten Eindstand kunstzwemmen: Verenigde Staten 30 punten. Nederland 11 punten. GERRIT DEN AMBTMAN Stand groep b: Oostenrijk Israël Nederland Oost-Duitsland Frankrijk Denemarken Schotland 2 2 0 4 187—128 2 2 0 4 162—151 2 2 0 4 168—128 3 1 2 4 226—215 2 113 136—128 3 0 3 3 184—252 2 0 2 2 135—196 VOETBAL De Rotterdamse eredivisie club Sparta heeft de amateurspeler Ad van Linden voor een jaar gecontracteerd. Van der Linden, middenvelder, speelde bij de tweedeklasser Zwijndrecht ADVERTENTIE in tmnetjes, in beugel flessen en in pijpjes MÜNCHEN Opnieuw werd gister avond het Westduitse nationale voet balelftal voor 'eigen' publiek uitge floten. Na de sensationele 23 neder laag tegen Argentinië, eerder dit jaar, verloor West-Duitsland gisteravond op nieuw een oefenwedstrijd. Joegoslavië zegevierde na een 00 ruststand met O—l. In het Olympisch Stadion waren nog slechts 43.000 toeschouwers naar de verrichtingen van de weer verguisde sterren Beckenbauer, Muller etc. ko men kijken. Het merendeel van die toeschouwers bestond daarbij ook nog uit Joegoslavische gastarbeiders West-Duitsland trachtte in het laatste kwartier nog wel door massaal in de aanval te gaan de nederlaag af te wen den, maar slaagde er niet in zich een behoorlijke kans te scheppen. De beslissing in Mllnchen viel in de 21ste minuut van de tweede helft. Ba- jevic scoorde toen uit een strafschop. TENNIS Ion Tirlac, met Ilie Nastase volgende week in Scheveningen tegen stander van het Nederlandse Davis Cup team is in de tweede ronde van de Brit se kampioenschappen op verharde banen uitgeschakeld door de Australiër Phil Dent 7—5. 4—6. 46. Het Roemeense Davis Cupteam bestaat verder uit Dlmt- tru Harad.au, Toma Ovicl en Traian Mar- Gestrafte Perarena wint etappe IRACHE De Spanjaard Domingo Perurena heeft de dertiende etap pe van de Ronde van Spanje gewonnen. De Spanjaard ontsnapte in de laatste kilometers uit een kopgroep en kwam met 20 seconden voorsprong over de streep in Irache. Eddy Merckx eindigde als twee de en behield de leiding in het algemeen klassement. De dertiende etappe was gisteren riiet 53 kilometer ingekort. Dit gebeurde, nadat de renners in de twaalfde etap pe al met een achterstand van bijna twee uur in Zaragoza waren gearri veerd door de sterke tegenwind. Een wind, die ook gisteren de rijders weer parten speelden. Eddy Merckx leidende positie en de door hem zo nadrukkelijk nagestreef de overwinning in deze Spaanse ron de is ook gisteren weer niet in gevaar geweest. Perurena vormt voor de Belg geen enkele bedreiging, nadat hij voor het (aangekondigde) gebruik van sti mulerende middelen (iets dat later ook bij de controle werd 'ontdekt') een straf van tien minuten had opge lopen. Tot aan Perurena's vlucht gebeurde overgebleven renners reden gezamen- er in de dertiende rit weinig. De 66 overgebleven renners reden gezamen lijk op tot aan de twee voor het berg- klassement tellende toppen, de Puer to del Perdon (derde categorie) en de Puerto de Echauri, een berg van de eerste categorie op 30 km van de finish in Irache. De Spanjaard Pedro Torres passeerde deze top als eerste, gevolgd door Abilleira en Eddy Merckx. De Nederlander Gerben Karstens had een niet zo beste dag. Hij kwam als 48ste over de streep met een achter stand op Perurena van ongeveer drie minuten. Karstens zakte hierdoor van de negende naar de achttiende plaats in het algemeen klassement (op bijna tien minuten van Merckx). Dertiende etappe: 1. Perurena (Sp) 5.36.34. 2 Merckx (Belg) 5 37.04, 3. Agostinho (Port) 5.37.11, 4. Ocana (Sp) 5.37 15. 5. Swerts (Belg). 6. Oliva (Sp). 7. Van Schil (Belg). 8. Elorriage (Sp), 9. Torres (Sp). 10. Pesarro- dona (Sp) allen z.t., 48. Karstens (Ned) 5.39.41. Algemeen klassement: 1. Eddy Merckx 66.52 31, 2. Pesarrodona 66^53.04, 3. Thevenet 66.54.31, 4. Torres 66.54.48, Ocana 66.54.45, 6. Agostlno 66.55.27, 7. Tamames (Sp) 66.56.05, 8. Balague (Sp) 66.57.54, 9. Swerts 67.00.44, 10 De Schoenmaker (Belg) 67.00.48. 11. Go- nazalez Linares (Sp) 67.01.04. 12. Van Sprin- gel (Belg) 67.01.20. 13. Escalassan (Fr) 67.01.25. 14. Van Schil (Belg) 67.01.26. 15. OLDENZAAL De professionele wielergroe- pering Haro, waarvan de Nederlandse ren ners Hennie Kuiper en Harry Jansen deel uitmaakten, is opgeheven. Sponsor Robert Kahl. die ook de Rokado-formatie financiert, besloot afgelopen maandag tot opheffing van de ploeg. Hennie Kuiper: 'Onze ploeg was ingeschreven voor de Ronde van Italië, maar de prestaties waren zo slecht geweest in het voor.seizoen. dat Kahl ons alleen vla veel geld in die Ronde kon brengen. Ook voor deelname aan andere wielerevenementen moesten we veel geld betalen'. De tien renners zijn nu ondergebracht bij de Rokado-ploeg die al 22 coureurs telde. Hen nie Kuiper gaat met de Rokado-formatie mee naar de Ronde van Italië. Zijn ploeggenoten zijn Karstens. Van Linden, Nassen. Van Vlierbergen. Van Roosbroeck. Hermans. Mud- demann, Küster en Gilson. Kuiper: 'Ik had mij bij Haro min of meer de status van be schermd renner verworven, nu zal ik bij Ro- kado opnieuw moeten bewijzen dat ik waard ben voor eigen kans te rijden. Als ploeg is deze formatie beter. Wat dat betreft ben ik er niet op achteruit gegaan'. Manzaneque (Sp) 67.01.27. 16. Catleu (Fr) 67.01.39. 17. Labourdetre (Fr) 67.01.51, 18. Karstens (Ned) 67.01.28, 19. Abilleira (Sp) 67.02.29. 20. Rossiers (Fr) 67.02.29. De Italiaan Giancarlo Polidori heeft de eerste etappe van de Ronde van Ro- mandiie gewonnen. Hij reed de afstand van Genève naar Les Diablerets (192,5 km) in 5 uur, 44 minuten en 20 seconden. Als tweede eindigde de Belg Wilfried David die in de eind sprint van deze zware ouverture de etappe telde drie zware klimmen de Italiaan voor moest laten gaan. Op een minuut en 22 seconden volgde het pe loton, waarvan de sprint gewonnen werd door de Fransman Mariano Mar tinez met zijn landgenoot Cyrille Gui- mard op de vierde plaats. Polidori start vandaag in de leiderstrui. VREDESKOERS De Pool Ryszard Szurkowski heeft de 19 km lange proloog van de Vredes- koers, de wedstrijd Warschau-Berlijn- Praag, gewonnen. Hij legde de afstand af in 25 minuten 51 seconden. De tweede plaats was met 9 seconden ach terstand voor de Rus Rinat Sarafulin en de Oostduitser Wolfgang Wesemann in 26.07 derde. De Nederlandse deelne mers slaagden er niet in zich bij de eerste tien te klasseren. ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Voor de zomer heeft u nu nog keus uit vele zonnige vakantiereizen. Mocht u in het vóór- of naseizoen willen gaan, dan profiteert u boven dien nog van interessante lage prijzen. Aile goede ideeën voor deze reizen vindt u in de prachtige vakantie gidsen van Fit en Hotelplan. Haal ze even. Of bei ons. Dan krijgt u ze gratis thuis. U kunt trouwens ook bij ons terecht voor vreemd geld. Voor reischeques voor als-je-er-bent. Een reisver zekering en annulerings verzekering, voor de zeker heid. Of de huur van 'n safe, om kostbaarheden een veilig onderdak te geven. Prettige vakantie! LIVERPOOL (UPI, Reuter) De eerste finale wedstrijd van het toer nooi om de UEFA Cup (de finale wordt in een uit- en thuiswedstrijd af gewerkt) is gisteravond in Liverpool na 27 minuten spelen gestaakt. Hevige slagregens maakten van het veld een waterbassin en verder spelen was on mogelijk. De Oostenrijkse scheidsrech ter Erich Linemayer onderbrak de tot op dat ogenblik nog doelpuntloze strijd tussen Liverpool en Borussia Mönchengladbach aanvankelijk voor 20 minuten, maar ook daarna bleek spelen onmogelijk. De wedstrijd zal vanavond worden overgespeeld. LONDEN (ANP) Noord-Ierland heeft in Londen met 30 van Cyprus gewonnen. Het was een wedstrijd in groep 6 van de voorronde voor het wereldkampioenschap. Deze stand was reeds bij rust bereikt door doelpunten van Morgan (4) en Andersen (35 en 44). In het Fulhamstadion waren slechts 7.000 toeschouwers. Bulgarije 3 3 0 0 0 6 9—1 Portugal 4 2 1 1 5 7—3 Noord Ierland 4 1 1 2 3 45 Cyprus 5 1 0 4 2 1—12 ZWITSERLAND In Bazel kwam gisteravond Zwitser land voor een wedstrijd in groep 2 van de voorronden van het wereld kampioenschap niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel tegen Tur kije. Italië 5 3 2 0 8 10—0 Zwitserland 3 1 2 0 4 10 Turkije 5 1 2 2 4 3—3 Luxemburg 5 1 0 4 2 213

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13