Vatergate-af faire f onuitputtelijk 'Ons geluk hangt nu af van welke bewaker er dienst heeft' banon 3 willen Europa tan voorzien in kerngranaten Saoedi-Arabië koopt voor miljoenen aan wapens van Engeland Newsweek: Moboetoe van Zaïre baadt in weelde Washington Post geëerd Ontvoerde consul in Mexico vrij Gevangenen op Zuidafrikaans Robbeneiland: OPEC-overleg opgeschort Kissinger gaat nu naar Londen Richardson: oorlog in Cambodja gaat door Europese bonden Franco-Spanje niet in EEG jff/KWARTET WOENSDAG 9 MEI 1973 Bl'ITEM-AND T7/DRL9/H15 -qut kaapte telegrammen van Pentagon RHINGTON (Reuter, UPI, AP) Howard Hunt, die al veroordeeld is ens zijn aandeel in de Watergate-affaire, heeft in september 1971 rond- eusd in diplomatieke telegrammen van het ministerie van buitenlandse In en nam 240 kopieën weg. ift de woordvoerder van het ie, Charles Bray, gisteren be waakt Hunt had toestemming Jn in het archief van het minis- speuren naar John Young, een van de veiligheidsraad van nt Nixon. leeft onlangs ontslag genomen lid van het Witte Huis. Hunt arna voor de grand jury ge- at hij van de speciale adviseur Witte Huis, Charles Colson, it had gekregen telegrammen ar te zetten, waarin de rege- ïnedy in verband werd ge net de aanslag op dt toenmali- idvietnamese president Ngo iem. Colson heeft dit ontkend ;laard, dat Hunt mogelijk iets tl begrepen had. oerder Bray, van het ministe- buitenlandse zaken zei, dat zoek van Hunt im inzage te in de telegrammen van het ministerie van buitenlandse zaken 'op het eerste gezicht een routine-verzoek leek van het Witte Huis'. Hunt wilde volgens Bray niet zeggen, waarom hij de telegrammen wilde zien. Uit de boeken blijkt, dat Hunt minstens een gedeelte van een dag en mogelijk nog meer dagen bezig is geweest telegram men te bekijken, die dateren van 1 april tot 30 november 1963. Diem werd in september van dat jaar om het leven gebracht. Verdediging Bray verdedigde het feit, dat het mi nisterie van buitenlandse zaken posi tief op het verzoek van het Witte Huis reageerde met de verklaring: 'Als een staflid van het Witte Huis met een goede reputatie vraagt om hulp bij het leveren van feiten dan reageren wij in de veronderstel ling, dat het verzoek wordt gedaan uw wapen zou omiv en teling betekenen ÖNGTON (Reuter) De Verenigde Staten zijn van plan •senaal van kleine granaten met atoomkoppen aan te leggen. Jan bestaat om er binnen drie tot vijf jaar de grondstrijd- van de NAVO in West-Europa mee te bewapenen. )ben functionarissen van het aanse ministerie van defensie ntagon) verklaard. I-kernwapens' zijn bedoeld om <thvicht in militaire mankracht lOosteuropese landen te com- ti. De granaten kunnen elec- worden bestuurd of ballis- t een vrij grote nauwkeurig- het vijandelijke doel worden De 'mini's' kunnen 'kleine' teweegbrengen die gelijk n die van minimaal 50 ton atoombom op Hirosjima had osieve kracht van 20.000 ton kntare commandanten kunnen flive van de explosie, van de en van de radioactieve neer- glcn, aldus de zegslieden, ie dagblad The Times, dat over de Amerikaanse plan- chtte, voegde eraan toe dat igon druk uitoefent de plan- e voeren, nadat de ontwikke- de granaten jarenlang ge- gehouden. de Times lijkt het zeker dat overse over het gebruik van ins, en de politieke controle nieuw zal opleven. Charles Jlome, redacteur van de Ti- rijft onder meer dat zodra de details over het nieuwe wa- aal worden onthuld dit een nieuw en wellicht vlammend debat zal ontketenen over 'de wijsheid en geloofwaardigheid van militaire plan nen die zijn gebaseerd op gebruik van taktische kernwapens'. Volgens The Times is het zeer waarschijnlijk dat de Amerikaanse plannen fors verzet zullen oproepen bij chefs van defen siestaven en departementen in Euro pa. Charles Douglas-Home schrijft dat de ontwikkeling van kerngranaten met een explosieve kracht van 50 ton TNT volgens experts een revolutie zal bete kenen die lijkt op de omwenteling in de wapenontwikkeling, die volgde op de constructie van de mitrailleur tij dens de Eerste Wereldoorlog. met een zeker institutioneel gezag'. Hij wist niet hoeveel telegrammen Hunt heeft bekeken, behalve de 240. die hij kopieerde. Men neemt aan, dat hij ook geheime telegrammen zag. Bray zei niet te weten, wie Hunt toe stemming gaf de dokumenten te kopië ren, maar waarschijnlijk was minister van buitenlandse zaken, William Ro gers niet bij de zaak betrokken. Ervin De voorzitter van de Senaatscommis sie, die een onderzoek instelt naar de Watergate-affaire, senator Sam Ervin, heeft gisteren laten weten, dat de hoorzittingen van zijn commissie op 17 mei weer zullen beginnen. Hij heeft besloten John Dean, de onlangs ontslagen juridische adviseur van het Witte Huis, te dagvaarden. Dean heeft, zoals bekend, een gedeeltelijke onschendbaarheid gekregen, om vrije lijk voor de commissie te kunnen ge tuigen. Een volledige lijst van getui gen zal later bekend worden gemaakt. Senator Ervin zei, dat hij absoluut geen bewijs heeft, dat president Nixon bij het Watergate-schandaal be trokken was of bij dc daarop volgende pogingen de zaak in de doofpot te stoppen. Maar hij liet de vraag open of de Senaatscommissie de bevoegd heid heeft om de president te dagvaarden. Cushman Generaal Robert Cushman, de bevel hebber van de Amerikaanse mari niers, heeft zijn bezoek aan Europa afgebroken. Hij keerde gisteren nog vanuit Nederland, waar hij een be zoek aan de Nederlandse mariniers bracht, terug naar Washington om een verklaring af te leggen op het mi nisterie van justitie over de mogelijke betrokkenheid van de geheime dienst CIA bij de zaak tegen Daniel Ells- berg. Deze staat momenteel terecht wegens onthullingen van de Pentagon Papers, Cushman, voormalig plaatsvervangend hoofd van de CIA, weigerde commentaar te geven op de in Washington circulerende berichten, dat de CIA betrokken is geweest bij de inbraak in het bureau van de psychiater van Ellsberg. Een voormalige functionaris van het comité ter herverkiezing van presi dent Nixon, Robert Odle, is maandag plotseling uit zijn funktie op het de partement van landbouw ontslagen, nog geen week, nadat hij was aange steld. Minister van landbouw Butz gaf daartoe opdracht. NEW YORK (AP) President Joseph Moboetoe van Zaire houdt zich bezig met waarlijk ontstellende excessen. Hij geeft geld uit dat de draagkracht van zijn land te boven gaat. Dit heeft het Amerikaanse weekblad Newsweek zondag gemeld in een artikel over de toestand in de voormalige Belgische Kongo. Toen Moboetoe de naam van zijn land veranderde, gaf hij ook zichzelf een prachtige nieuwe naam. En hij eiste dat zijn landgenoten ook hun oude christelijke namen zouden veranderen met, zo zei hij, het doel om Zaire tot een autenthiek Afrikaanse staat te maken. Het weekblad voegde daaraan toe: 'Zoals Moboetoe het ziet, was authenticiteit een uiterst belangrijke stap om zijn land te bevrijden van de minderwaardigheidscomplexen die zijn ontstaan tijdens de 65 jaar van koloniaal onderdrukkingsbewind en om de nachtmerrie-achtige herinneringen van het bloedige eerste decennium van de onafhankelijkheid te doen vergeten. Wat vele Afrikaanse waarnemers dwars zit is dat de nieuwe campagne, hoeveel trots die ook bij het volk van Zaire mag hebben gewekt, ook een verontrustende Moboetoe-cultus heeft aangewakkerd, een persoonsverheerlijking. De President Moboetoe: rijk regeringspers is er toe overgegaan Moboetoe af te schilderen als de vader des vaderlands met voorbijzien aan de eerste premier van het land, Patrice Loemoemba. Elke avond opent het televisienieuws met een beeld van Moboetoe die als een serafijn uit een wolkenbank naar het centrum van het scherm zweeft.' De president en zijn ideologieën hebben voor Meboetoe het beeld gecultiveerd van een traditioneel stamhoofd van wie alle excessen worden gerechtvaardigd door zijn hemelse status. En Moboetoes excessen zijn waarlijk ontstellend. Hoewel zijn land een inkomen per hoofd heeft van slechts negentig dollar per jaar, bezat hij paleizen, landgoederen, luxueuze rivierjachten en een stal van Cadillacs en Mercedessen. Behalve deze hang naar luxe, heeft Moboetoe een niet te stillen honger naar statusprojecten. Hij wordt geboeid door vliegtuigen onlangs heeft hij voor 105 miljoen dollar aan passagiersvliegtuigen besteld ondanks het feit dat zelfs nu (de luchtvaartmaatschappij) Air Zaire niet rendeert Hoewel Zaire rijk is aan koper en Moboetoe er in is geslaagd Amerikaanse investeringen aan te trekken, waarschuwen economen dat zijn grote uitgaven de opbrengsten van Zaire overtreffen. Het krediet van het land is sterk afgenomen, zo schrijft Newsweek. De Washington Post heeft de 57-ste jaarlijkse Pulitzerprijs voor buitengewone publieke diensten in de journalistiek gekregen voor dc berichtgeving over het Watergate-schandaal. Met name het speurwerk van de verslaggevers Carl Bern stein (29, links) en van zijn 30-jarige collega Robert Woodward werd geprezen. GUADALAjARA.-fAfp, Reuter) De AmerikiiiHjrSf? consul-generaal in de MexicaarrSe stad Guadalajara, Terran- ce>-feSbnhard£ is door zijn ontvoer ders vrijgelaten. Dit is gisteren van officiële zijde meegedeeld. De consul werd in vrijheid gesteld in ruil voor dertig politieke gevangenen, die zon dag al op Cuba zijn aangekomen. Leonhardy werd in de nacht van maandag op dinsdag vrijgelaten, drie dagen na zijn ontvoering. Nadat hij in een straat in zijn standplaats was vrijgelaten, belde hij zijn vrouw op. Tien minuten later arriveerde hij per auto bij zijn woning. -Tan pag. 1 h buitenlandse zaken de Turk- taadeur hierover ondervraagd, thele verhaal een leugen had felestijnse radio-uitzendingen |rië de Palestijnen in Libanon lom zelfmoordgroepen te vor- het Libanese leger moesten groeide de vrees dat Syrië Jerhand zou ingrijpen, zoals 6ds had geprobeerd in Jorda- Wde Palestijnen in gevecht wa- giikkeld met het Jordaanse le- iSyrische regering verklaarde t ten overvloede nog, dat zij len het komplot zal verzetten Jet buitenland tegen Libanon alestijnse verzet werd gep- ëlische regeringsfunctionaris 'em, die onbekend wenste te nerkte naar aanleiding van !he dreigementen op, dat Is- eens gedwongen zou kunnen |ijn houding van welwillende fit in het Lib.anees-Palestijn- :t te laten varen. Israëls even- ctie zou volgens hem afhan- het oprukken van door Syrië Palestijnse strijdkrachten anon. ihe grens met Libanon bleef eek open, toen de gevechten t Libanese leger en de Pales- nmando's uitbraken. Op don- rokken vier- tot vijfduizend i het Palestijnse Bevrijdingsle de grens over en vochten ■ibanese leger. Zaterdag trok ich weer op Syrisch grondge- '8, waarschijnlijk op bevel 'rische president Hafez al'As- on heeft het leger de toe- t stevig in handen. Maandaga- ,/d tegelijk met het afkondi- de verscherpte noodtoestand, •we censuur ingesteld. Giste n opperbevelhebber Iskander jBen serie communiqué's uit verboden. Het in Beiroet en vijf an- "en werd verscherpt. Er mo- I vlugschriften worden ver- ■jeenkomsten, die een gevaar fBiligheid vormen, zijn verbo- P'e bioscopen, schouwburgen, |s en vergaderzalen zijn tot Jer gesloten. Het leger heeft Noor de binnenlandse veilig- peh genomen en heeft nu het arrestaties te verrichten zon- I van proces. door HARM LAMBERTS Op Robbeneiland zitten de mensen die het Zuidafrikaanse regime tot de gevaarlijkste en zwaarste misdadigers van het land rekent Daar zit bijvoorbeeld de Afrikaanse nationalistische leider Nelson Mandela zijn levenslange gevangenisstraf uit. Er dringt weinig over Robbeneiland door naar buiten. Het is een verbanningsoord voor mensen die het blanke Zuidafrikaanse bewind in een volledig isole ment wil houden, en dat lukt aardig. Je hoeft geer. groot voorstellingsver mogen te hebben om vast te stellen, dat het leven op Robbeneiland zeer waarschijnlijk geen dagelijks terugke rend genoegen is. Moeilijker wordt het je precies voor te stellen, hoe de gevangenen daar hun eindeloze dagen beleven. Onlangs kregen wij via het Defence and Aid Fund, een organisa tie die Zuidafrikaanse politieke gevan genen en hun families probeert te helpen, een document in handen, dat een tipje van de sluier oplicht. Het is een relaas van kleinzielige pes terijen die het leven van de gevange nen dagelijks vergallen. Achtenveertig gevangenen op Robbeneiland hebben enige tijd geleden de commandant van de gevangenis een brief gestuurd waarin zij hem wijzen op tal van mis standen op Robbeneiland. Een van de ondertekenaars, Kader Hassim, moest deze 'brutaliteit' bekopen met eenza me opsluiting. Hij liet zich echter niet intimideren en met hulp van zijn vrouw diende hij een klacht in bij het hooggerechtshof in Kaapstad. De rechter besliste, dat Hassims eenzame opsluiting onmiddellijk ongedaan ge maakt moest worden en wat minstens zo belangrijk is, hij sprak tevens uit, dat een groot aantal klachten van de gevangenen gegrond waren. In hun brief aan de gevangeniscom mandant vragen de gevangenen in de eerste plaats waarom zij geen inzage krijgen in het gevangenisreglement. Ze krijgen alleen een handboek voor de gevangenen te zien, dat een uit treksel bevat van het volledige regle ment. Daardoo1* weten ze niet waar ze zich precies aan houden moeten cn wat hun eventuele rechten zijn. De rechter in Kaapstad besliste, dat de gevangenen ten onrechte inzage in de reglementen was onthouden. Een be langrijke uitspraak, omdat de gevange nen nu iets minder aan de willekeur van de bewakers zijn overgeleverd. De gevangenen willen ook graag we ten. welke maatstaven de censors aan leggen als zij bepaalde boeken tot ver boden lectuur voor de bewoners van Robbeneiland verklaren. Waarom mo gen wij de werken van Honoré de Balzac en Oorlog en Vrede van Tol stoi niet lezen?, vragen ze. En bijna spottend voegen ze daar aan toe: 'We kunnen begrijpen dat boeken die openlijk politiek van karakter zijn, buiten ons bereik worden gehouden, maar waarom gebeurt dat ook met boeken uit de erkende wereldlitera tuur?'. Het hoofdstukje over de verhouding tussen de bewakers en de gevangenen begint met deze onthullende zin: 'De zaken hebben nu een stadium bereikt, dat ons geluk in de gevangenis er vol ledig van afhangt, welke bewaker dienst heeft'. Er zijn bewakers, schrij ven ze, die ons met rust laten als we sporten, wandelen of praten. Die be wakers zijn streng, maar fair. We hebben echter ook te maken met hoofdbewakers als Karstens en Jon ker, die er plezier in schijnen te heb ben ons op allerlei manieren dwars te zitten. We hebben een gesprek gehad met brigadier Aucamp en Luitenant Van der Westhuizen, schrijven de 48 ge vangenen, en zij gaven ons de verze kering dat Karstens voortaan niets meer met ons te maken zou hebben. Maar hij werkt nog altijd op onze af deling. 'Wij gebruiken onder elkaar geen ob scene of ruwe taal. ook niet tegen de bewakers. We geloven dat gebruik van smerige en ruwe taal niet alleen de gebruiker vernedert, maar dat dit kan leiden tot onplezierige situaties. Maar de hoofdbewakers en Jonker kan het niets schelen welke taal ze tegen ons uitslaan. Laten we een paar voor beelden noemen. Karstens: 'De honden moeten aan het werk gaan' en: 'Sluit die vervloekte honden op'. Hij noemde ons verder slangen, die al lang doodgeschoten hadden moeten worden. En dan hebben we het nog niet eens over de onhebbelijke toon waarop hij meent ons altijd te moeten aanspreken'. De gevangenen klagen ook over de willekeur waaraan ze overgeleverd zijn. Wat de ene bewaker toestaat, mag van de andere weer niet. Daar door weten ze nooit waar ze aan toe zijn. Ze waren bijvoorbeeld al vier Premier Vorster van Zuid-Afri- ka: 'gevaarlijkste misdadigers naar Robbeneiland. maanden lang gewend 's morgens hun wasgoed aan de lijnen te hangen zo gauw als de celdeuren opengingen. Dan hoefde de natte was niet in de wasgelegenheden te hangen. Maar zon der uitleg heeft Karstens dit verbo den. Routine De briefschrijvers sommen nog een lange reeks van dit soort pesterijen op. Ze beweren niet dat het allemaal ernstige zaken zijn, maar, schrijven ze. 'zoals de meeste mensen raken ook gevangenen gewend aan een zekere routine en als die routine zonder na dere uitleg doorbroken wordt, ver zwaart dat ons lot'. Ze zijn er ook niet over te spreken, dat, hoewel de meesten van hen En gels spreken, ze door de bewakers Karstens en Jonker altijd in het Afri kaans aangesproken worden. Als ze daar wat van zeggen, krijgen ze te ho- LONDEN AP, Reuter, UPI) Engeland, na de VS, de Sowjet- Unie en Frankrijk 's werelds grootste leverancier van conventio neel wapentuig, heeft een omvangrijke wapentransactie met Saoedi-Arabië afgesloten. ren dat Zuid-Afrika een tweetalig land is, maar die redenering gaat niet op, schrijven ze. De twee officiële ta len worden inderdaad door de blanke minderheid in het land gesproken, maar er worden in Zuid-Afrika tien tallen andere talen gesproken. 'Wij zijn van mening, dat dc verplichting beide officiële talen tc spreken rust op de man in overheidsdienst en niet op het publiek. Iedere burger heeft het recht de taal te spreken die hij het best beheerst'. En als ze dan per se in de taal van de blanken toege sproken moeten worden, willen ze graag les in Engels en Afrikaans heb ben. Het hoofdstukje dat handelt over de medische zorg op Robbeneiland begint zo: 'We zijn ons volledig bewust van het feit, dat de medische afdeling van de gevangenis probeert tegemoet te komen aan onze dagelijkse medische behoeften, maar het volgende baart ons toch zorgen. De dokters onderzoe ken de patiënten veel tc kort en te oppervlakkig. Vaak moet de patiënt zelf de diagnose stellen in plaats dat hij goed onderzocht wordt. Mensen liggen soms dagenlang-ziek in hun cel voor ze naar het ziekenhuis vervoerd worden. Neem bijvoorbeeld Rudolf Kadikwa, schrijven zc. Hij lag dagen lang ernstig ziek in zijn cel en was tenslotte zo ziek, dat hij op een bran card naar de haven gebracht moest worden om naar het ziekenhuis in Kaapstad te worden vervoerd. Johan nes Sheponeni moest een been afgezet worden, omdat lang geen aandacht was besteed aan zijn klachten en hij kreeg pas serieuze aandacht toen het te laat was. Rode Kruis Dat inspectie door het Rode Kruis ook niet altijd het gewenste effect heeft, blijkt uit het volgende. In de winter kan het bitter koud zijn op Robbenei land en veel gevangenen hebben dan last van rheumatiek. Ze hebben keer op keer om warm water gevraagd om zich te wassen. Vooral voor de gevan genen die tbc gehad hebben, is dat belangrijk. In 1970 heeft luitenant-ko lonel Huissemann de gevangenen in tegenwoordigheid van een functiona ris van het Rode Kruis al warm water beloofd, maar die belofte is nog steeds niet vervuld. 'Hoofdbewaker Karstens heeft zelfs belet dat we ons zaterdags na het voetballen met een beetje warm water wassen. We haal den dan een paar bakken warm water uit de keuken, maar toen hij dat ont dekte, gooide hij het water op de grond.' Engeland gaat dit land wapens leve ren tot een bedrag van 250 tot 625 miljoen dollar. De wapens zijn be stemd voor de versterking van de luchtverdediging van Saoedi-Abië, zo is gisteren uit gezaghebbende krin gen in Londen vernomen. Saoedi-Ara bië is één der olierijkste landen van het Midden-Oosten. Volgens de zegslieden zal het Britse Lagerhuis vandaag over de transactie worden ingelicht. Het is de grootste afzonderlijke wapenorder die Enge land ooit heeft geboekt. Uit andere bronnen is vernomen dat de order rechtstreeks is afgesloten tussen beide regeringen en de British Aircraft Corporation (BAC), die voor de Britse zijde als de voornaamste on deraannemer optreedt. BAC is met het Franse concern Sud-Aviation de bouwer van het supersone vliegtuig, de Concorde. Het contract met Saoedi-Arabië voor ziet- over een periode van vijf jaar in de opbouw van een hypermoden luchtverdedigingssysteem. De gondfa- ciliteiten zullen, zo is gemeld, zijn af gestemd op het opereren met de zeer moderne gevechtsvilegtuigen, die ko ning Feisal, de heerser van het land, in de toekomst wil aanschaffen. De vliegtuigen zelf vallen niet onder het contract Het is nog niet bekend waar Feisal deze zal betrekken. De BAC zal zich wel gaan belasten TRIPOLI (Reuter, AP). De leden van de westerse delegatie bij het olie- overleg in Tripoli arriveerden giste ren te laat op de middagvergadering. De ÖPEC-ministers waren op tijd en wachtten drie kwartier tevergeefs. Toen vertrokken zij en werd de ver gadering opgeschort. De vertegenwoordigers van de Organi satie van Olie Exporterende landen hebben gisteren intern vergaderd over de jongste voorstellen van de olie maatschappijen. Over de resultaten is niets bekend is niets bekend gemaakt. Wèl heeft een Libische woordvoerder laten weten dat berichten als zou Li bië een prijsverhoging van ruwe olie van 14 procent eisen, 'zonder meer onjuist zijn'. Libië zal als OPEC-lid geen afzonderlijke stappen onderne men, zo zei de woordvoerder. MOSKOU (AFP. UPI) President Nixons adviseur voor veiligheidsza ken, Henry Kissinger, zal na zijn be sprekingen in Moskou, waar hij op 4 mei aankwam, vandaag in Londen aankomen voor overleg met Britse re geringsautoriteiten. De dag daarop zaJ hij naar Washington terugkeren. Verwacht wordt, dat hij in Londen premier Heath op de hoogte zal bren gen van zijn overleg met dc Russische partijleider, Breznjew, en meer bij zonderheden zal meedelen over zijn plannen voor meer handels-, financiële en defensiebetrekkingen tussen de VS, Japan én West-Europa. Totnutoe is nog niets bekend gewor den over het resultaat van Kissingers besprekingen in Moskou, die onder meer dc voorbereiding betroffen van de reis van de Russische partijleider aan de V.S. WASHINGTON (AP, Reuter) De Amerikaanse minister van defensie Elliot Richardson heeft gisteren verklaard, dat de Amerikaanse bom bardementen op Cambodja zullen kunnen voortduren, ook als het Con- gfes een voorstel verwerpt, dat de fi nanciën voor de bombardementen moet vrijmaken. Uitgeleide gedaan door onder meer de Chinese premier Tsjoe En-lai is het afgezette staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek, gisteren uit Peking vertrokken voor een wereld- reis naar negen landen in Afrika en Oost-Eüropa. Bij zijn vertrek zei de prins, dat hij films bij zich heeft van de geheime reis, die hij eerder dit jaar in 'bevrijde gebieden' in zijn land heeft gemaakt. met een intensief trainingsprogramma en tevens de reserve-onderdelen leve ren. Het werkschema voorziet onder mee in de aanleg van start- en lan dingsbanen, wegen, onderhoudswerk- plaatsen, een luchtmachtacademie en een medisch opleidingscentrum. In Engeland zullen honderden technici voor het project worden aangewon-en. BRUSSEL (ANP) Het Europese Verbond van Vakverenigingen heeft in een gisteren in Brussel uitgegeven verklaring onderstreept, dat het ge kant blijft tegen een toetreding van Spanje tot de Europese Gemeenschap en tegen een lidmaatschap van dat land van de Europese Vrijhandels As sociatie (EVA). Het Europese Verbond meent, dat er geen toenadering tussen Spanje en de rest van Europa mogelijk is, zolang de vakbondsrechten en de democrati sche vrijheden in dat land niet zijn hersteld. Het Europees verbond over koepelt vakbondsorganisaties uit vijf tien Europese landen. Onrust New York NEW YORK (Reuter) De politie in New York heeft in verband met de plundering van een supermarkt in de negerwijk South Jamaica 22 mensen .gearresteerd. Onder hen zijn ook kin deren van elf jaar. Na de begrafenis var een negerjonge tje die door een politieman tijdens relletjes was doodgeschoten, trokken groepen jonge negers plunderend door de wijjc. Zij vielen ook politie mannen aan en stichtten verscheidene brandjes. Negerleiders vrezen dat de dood van dc 10-jarige Clifford Glover, de ko mende zomer zal kunnen leiden tot grote onrust in South Jamaica. 3000 bommen BELFAST (UPI) Enkele ogenblik ken nadat een Britse militaire woord voerder maandagavond gewaagde van de algemene rust in Noord-Ierland, ontplofte een bom, in het noorden van Belfast die een opslagplaats van een chocoladefabriek vernielde. De woordvoerder zei, dat het de 3.000-ste bomontploffing in de provincie was sinds augustus 1969, toen Britse troe pen werden ingezet om dc orde te- handhaven. De 3.000-ste ontploffing vergde geen slachtoffers. Kernflop in Japan TOKIO (DPA) Het eerste met kern energie aangedreven Japanse schip kan geen proefvaarten maken, hoewel het reeds een half jaar lang afge bouwd is. Door protestacties van Ja panse kustvissers is het 8.350 ton me tende schip Moetsoe tot dusver nog niet van zijn plaats geweest. De vis sers vrezen namelijk dat de visrijke baai van de werfhaven Moetsoe, in het noorden van Honsjoe, door proef vaarten van het atoomschip door radio activiteit besmet zal worden. De Japanse onderneming voor de bouw van atoomschepen heeft bekend gemaakt, dat de Moetsoe 'opgelegd' zal moeten worden wanneer niet spoe dig een geschikt water voor proefvaar ten ter beschikking gesteld wordt. Met de bouw van het schip is een be drag van ongeveer tien miljard yen (100 miljoen gulden) aan belasting geld gemoeid geweest. Europese top? STRAATSBURG (ANP) De mo-e- lijkheid dat kort voor of kort na de komst van president Nixon naar Eu ropa komend najaar, een Europese topconferentie wordt gehouden, lijkt niet geheel uitgesloten. Sir Christo pher Soaracs, lid van dc Europese Commissie voor buitenlandse aangele genheden, verklaarde gisteren in het Europese Parlement, dat het bezoek van de Amerikaanse president 'een welkome gelegenheid biedt voor bij eenkomsten op het hoogste niveau.' Op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meent men, dat de onderhandelingen met dc Verenigde Staten terdege moeten worden voorbe reid op ministerieel niveau, waarbij voorlopig in het midden wordt gela ten of hierbij ministers van buiten landse zaken of eerste ministers, dat wil zeggen regeringsleiders, worden bedoeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9