itspraken over criminaliteit an vreemdelingen aangevallen 1 dichtbij Avond voor Kurhaus Jd JdjlJvj beo Sa het! noxkalmee ^ceneengpi Tt, sde nachtrust bevordert. tot morgen Ir. J. C. Abspoel: gevaar dat milde straffen niet afschrikken In Amsterdam: stijgende aantal buitenlandse delinquenten? udenten zetten -tijd tegen M gulden voort Personalia Door trein gegrepen -jD Intelligentie en erfelijkheid Sanox De volkskunst is niet dood verouderde wd nillen-mozaiek loterijen 1 fROUW/KWARTET 3V WOENSDVG 9 MEI 1973 BINNENLAND /COMMENT A AR T5/K7 i een verslaggever TERDAM Uitspraken van rechters en officieren van jus- e over de criminaliteit onder buitenlanders hebben felle tegen- lak opgeroepen van het actiecomité 'Pro Gastarbeiders' in Rot- idam en de Coornhertliga. Deze instanties menen dat dergelijke "fepraken niet zijn gebaseerd op feiten maar op onbewezen ver- öerstellingen berusten. -jat vorige week de Amsterdamse htbank het in een vonnis tegen Algerijn een 'algemeen Neder- ks belang' noemde dat buitenlan- r hier strenger gestraft worden, ft de Amsterdamse officier van titie mr. J. C. Abspoel nu in een pg gezegd dat het percentage bui- fanders onder de delinquenten in hoofdstad gestaag en aanzienlijk leemt: het begint volgens hem de -tig tc naderen. Mr. Abspoel wees J dat de vrijheidsstraffen nergens imild zijn als in ons land (mis ken Skandinavië uitgezonderd) en het gevaar dreigt dat er van deze je straffen op buitenlanders geen -ele afschrikwekkende werking uit- f. een brief aan minister van Agt tijven het actiecomitie Pro Gastar- Iers en de Coornhertliga (een ver fing die hervorming van het staf- jt voorstaat) dat de door hen ge deerde uitspraken 'uiterst ongp- it' zijn omdat de aandacht die loor op de buitenlanders gericht t 'eenzijdig en negatief' is. Zij :en erop aan de vragen die het kamerlid Van der Lek hierover [e snel te beantwoorden. 'Dat kan leiden dat in de toekomst onge leerde en ongewenste uitspraken meer zullen voorkomen', aldus brief. De juridische medewerker onze krant noemde vorige week \msterdamse vonnis tegen de Ai- n reeds 'uiterst curieus.' Hij be- .^.•d onder meer dat bekend zou dat de criminaliteit onder buiten- -.Jers veel groter is dan die onder Herlanders. if at slag jn lezing (die hij hield voor het rdamse juridische genootschap iriële Vereniging') zei mr. Abspoel iet gros van de delinquenten met ai de Nederlandse rechter te maken lt niet ver vooruit kijkt. Hiertoe iren in het algemeen ook de bui- inders 'en van dat slag mensen kik niet in dat zij vóór het plegen strafbare feiten zich gaan afvra- in welk land zij bij bestraffing de Ite straf zullen krijgen en dat zij ja :n rj|» onze onderwijsredactie STERDAM Het Landelijk Over- Grondraden (LOG) zal de acties het volledig intrekken van de end-gulden wet de komende tijd iet volgende studiejaar met kracht betten. LOG is ernstig teleurgesteld over door de kandidaatministers van kabinet-Den Uyl gesloten akkoord, noemen het compromis tussen de ressieve drie en de confessionelen aanzien van de duizend gulden 'slap'. LOG zegt dat 'de duized gulden' belangrijk punt is geweest in de iezingsstrijd. Vele malen spraken n van de PVDA, PPR en D'66 uit voor een volledige intrekking de collegegeldverhoging. Zodoen- cjiebben vele studenten op de pro- j sieve drie gestemd', i lens het LOG zullen zij teleurge- sbd zijn en het idee hebben dat hun i slechts gebruikt is om een rege- met de progressieve drie erin tot id te brengen. i andere onderwijseisen zijn, aldus LOG, helemaal onder dc tafel ver- ',nen. Die eisen zijn de doorbeta- van de vormingsdag voor werken- ongeren, het ongedaan maken van schoolgeldverhogig en het ver- :p ten van de klassen in het kleuter-, i«- en voortgezet onderwijs. daarvoor naar Nederland komen.' Maar wel is een feit dat zij, eenmaal in Nederland delicten gepleegd heb bend, en daardoor voor naar hun be- grippen lage straffen veroordeeld zijn de, eerder geneigd zullen zijn naar Nederland terug te keren.' De rechter zal volgens mr. Abspoel hiermee reke ning moeten houden en op de duur er niet aan kunnen ontkomen zwaar dere straffen op te leggen, ook al om de onrust te stillen die ontstaat door de steeds toenemende criminalitejt van buitenlanders in Nederland. Ook Nederlanders Om geen al te grote rechtsongelijk heid die op discriminatie zou gaan lij ken, te veroorzaken zal hij ook de Ne derlandse delinquenten zwaarder moe ten gaan straffen. 'Dat klemt des te meer waar het de steeds zwaardere en brutalere vormen van criminaliteit betreft, bankoverval len en roofovervallen op afzonderlijke burgers. Niet te ontkennen valt dat hier de stijging van de criminaliteit onrustbarend is', zei de Amsterdamse officier van justitie. Mr. Abspoel zei ook dat de gemiddel de strafzaak tegen een buitenlander en aan de politie en aan de justitie door taalmoeilijkheden en door het veel grotere aantal hardnekkig ont kennende verdachten twee k driemaal zoveel tijd kost als tegen een Neder lander. 'In dit licht bezien is elke strafzaak tegen een winkeldievegge een verspilling van tijd, energie en geld', aldus mr. Abspoel. Nieuwe procedure Mr. Abspoel ontvouwde ook een idee voor een nieuwe berechtingsprocedu re, waarmee voorkomen zou kunnen worden dat het vervolgingsbeleid gro tere afwijkingen gaat vertonen en de opgelegde straffen sterk gaat uiteenlo pen. Zijn gedachte komt erop neer dat de rechtbank bij ernstige crimina liteit uitspreekt dat een straf van ten minste een jaar geboden is (daartegen moet hoger beroep of cassatie moge lijk zijn, maar hof of Hoge Raad doen geen uitspraak over de straf). Als het vonnis in kracht van gewijsde is gegaan (dus definitief is) wordt de zaak naar een speciaal hof verwezen voor de straftoemeting: dit hof legt in met inachtneming van de bepaalde minimumstraf de gewenste straf op en begeleidt ook verder de uitvoering daarvan. Behalve meer eenheid in de straffen, zal volgens mr. Abspoel dan ook meer aandacht voor de strafopleg ging mogelijk zijn. Mr. J. C. Abspoel rekening gehouden moeten worden met de persoonlijke omstandigheden van de dader en de nadelen die de straf voor hem zal meebrengen en veel méér met de verontrusting die het delict in de gemeenschap veroor zaakt. Ook hierdoor zal de rechtson gelijkheid ten opzichte van buiten landers, waarbij de rechter van deze persoonlijke omstandigheden in de re gel weinig afweet en die dus ook niet in straf kan verdisconteren, weggeno men kunnen worden. Met de persoonlijke omstandigheden zal volgens mr. Abspoel pas bij de ten uitvoerlegging rekening gehouden worden. Dat houdt in dat deze niet, zoals nu, een zaak van de administra tie moet zijn maar van de rechter zelf, die zijn vonnis moet laten verge zellen van een min of meer bindend advies over de wenselijkheid van de tenuitvoerlegging, en die ook geraad pleegd moet worden bij de voorwaar delijke invrijheidsstelling. Volgens mr. Abspoel kan bij de nu bestaande wetgeving in dit opzicht een groter gebruik van het instituut van gratieverlening gemaakt worden. Opschorten Gemeenschap Volgens mr. Abspoel zou veel minder dan nu het geval is bij de berechting Mr. Abspoel bepleit ook de mogelijk heid van een totale of gedeeltelijke opschorting van de tenuitvoerlegging van de straf, met name bij buitenlan ders. Hij stelt voor dat de buitenlan der direct na zijn veroordeling, in elk geval voordat zijn straf uitgezeten is, uitgewezen wordt met de bepaling dat het nog overblijvende deel van zijn straf wordt uitgevoerd als hij weer in ons land komt. Als afschrikwekkende maatregel is dat volgens hem beter dan een gedeelte lijke voorwaardelijke veroordeling of een voorwaardelijke invrijheidsstel ling, waarbij verdere tenuitvoerleg ging pas mogelijk is wanneer de bui tenlander een nieuw delict pleegt en hij daarbij betrapt wordt. Met dit risi co zal men weinig rekening houden. Het feit dat men onmiddellijk gear resteerd wordt als men zich weer in ons land vertoont is een veel voebaar- der bedreiging, a'dus mr. Abspoel Veranderd Volgens mr. Abspoel moet een gericht vervolgingsbeleid ook rekening hou den met veranderde maatschappelijke opvattingen. Niet in die zin dat het openbaar ministerie overtredingen van bepaalde wetten in het geheel niet meer zou moeten vervolgen maar wel dat het o.m. zich telkens zal moe ten afvragen of gezien de gewijzigde opvattingen, bepaalde overtredingen nog wel een vervolging rechtvaardi gen. In dit verband wees hij op dc strafbepaling inzake abortus. 'Hoewel de kwestie in hoeverre die toelaatbaar moet worden gemaakt parlementair nog lang niet is opgelost vindt vervol ging van medici op grond van die strafbepaling niet meer of nauwelijks Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Met een in Scheve- ningse klederdracht gestoken dame aan de arm stond Paul van Vliet gister middag op het kunstduin, dat de voorgrond vormt van het imposante Panorama Mesdag aan de Haagse Zeestraat. En al stond het Kurhaus er nog niet toen Mesdag zijn Scheve- ningse meesterwerk schilderde, toch doemde achter de cabaretier en zijn gezellin het silhouet van het fel om streden gebouw op. Een stunt van en kele decorschilders van de Haagse Co- medie, die ook al vinden, dat het Kurhaus moet blijven. Paul van Vliet is een van de arties ten, die belangeloos meewerken aan de op 14 mei in het congresgebouw door de stichting Kurhaus Schevenin- gen georganiseerde avond 'Kurhaus Ahoy.' Het feestprogramma dat zal wor den-gepresenteerd door de Rotterdam se cabaretière Ansje van Brandenburg en Frank Jansen, bestuurslid van de stichting Kurhaus Scheveningen heeft ten doel de Hagenaars (en ui teraard ook de Scheveningers) nog eens duidelijk met hun neus op dat ene feit te drukken: 'het Kurhaus móet, koste wat het kost, blijven!' De organisatoren hebben zich geens zins uit her veld laten slaan door de nota over de toekomst van Schevenin gen, waarin B en W van Den Haag weinig ruimte laten voor het Kur haus. 'We zijn ontzettend optimis tisch. Niets is onmogelijk,' aldus Frank Jansen. 'De nota spreekt over een casino, wel, waarom zou zoiets niet in het Kurhaus kunnen worden ondergebracht?' Het optimisme van de organisatoren wordt nog versterkt door de talloze be kende personen en instellingen, die zich gedurende de laatste maanden bij de stichting Kurhaus Scheveningen aansloten. Naast een groot aantal Ne derlandse artiesten en politici, onder wie dr. W. Drees sr, zijn daar ook buitenlanders bij. Robert Stolz bij voorbeeld, en zelfs een groep Ameri kanen onder leiding van een advocaat uit Philadelphia. De toegangsprijzen van de feestavond, tijdens welke het eerste exemplaar van een oude herdrukte prent van het Kurhaus ten verkoop za lworden aan geboden, liggen tussen ƒ7,50 en ƒ15. Onderscheidingen In Den Haag zijn onderscheidingen uitgereikt aan Nederlanders, die zich bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt voor het werk van het Rode Kruis. De hoogste onderscheiding, het kruis van verdien ste, werd toegekend aan mej. mr. M. Tjeenk Willink uit Den Haag, mr. F. C. Crommelin uit Holten en mr. J. J. van der Weel uit Middelburg. Mej. Tjeenk Willink heeft zich de afgelo pen jaren persoonlijk dikwijls voor de beginselen van het Rode Kruis inge zet.' De heren Crommelin en Van der Weel hebben als kringcommissaris, resp. in Overijssel en Zeeland, sterk de uitbouw van het Rode Kruis werk in hun provincie bevorderd. Van een verslaggever ASSEN De 77-jarige Klaas Bolting uit Graswijk (gemeente Assen) is gis teren omgekomen toen de aanhangwa gen. waarop hij achter een trekker meereed, op een overweg in het baan vak-Hooghalen door een trein gegre pen werd. Een sneltrein reed in volle vaart op de aanhangwagen in; de trek ker die bestuurd werd door de zoon van het slachtoffer was de overweg juist gepasseerd. Horizontaal in: J arperkleurige herfstbloem, 2. Li- 3. apparaat, 4. op geen enkele s. 5. voorbijganger, 6. dagwijzer, ijzel. Bij juiste oplossing leest op de crkeltjes de naam van een tuig. 0 ssing van gisteren: 5 Sela, 5. iama, 9. melange, 11. i^t, 13. teder, 15. talk, 17. nipa, 18. 19. vandaag, 21. paria, 22. alma- 24. elk, 26. paan, 27. slee, 28. in- 30. elite, 31. verlies, 32. tele, 33. 2. emelt, 3. Lenk, 4. alt, 5. int, 'j lenda. 7. media, 8. saté, 10, krag, amelan. 14. epaulet, 16. Marat, 19. 20. nik, 21. paneel, 22. apis, 23. e. 24. Elisa, 25. keet, 27. slem, 29. 30. eis. Zoals calvinisten hele discussies kun nen houden door elkaar beurtelings op toepasselijke schriftplaatsen te wij zen, zo wordt in wetenschappelijke kring nogal eens gebakkeleid met be hulp van literatuurverwijzingen. Dat heb ik vorige week (in ons onderwijs nummer) ook eens gedaan, en ik heb prompt mijn trekken thuis gekregen. Wat ik daar in het artikel over intel ligentie en erfelijkheid deed, was ei genlijk het confronteren van prof. De Groot en zijn medestanders met een tijdschriftartikel dat een wat andere kant uit wees: S. Scarr-Salapatek, Science, 174 (1971) 1285-1295. En nu krijg ik uit het Genetisch instituut van de rijksuniversiteit een vriende lijke brief van drs. G. de Jong die hier op neer komt: dat kan wel we zen, maar zie L. J. Eaves en J. L. Jinks, Nature, 240 (1972) 84-88. En daar heeft de heer De Jong groot ge lijk mee. Wat is namelijk het geval? De Ameri kaanse professor Arthur R. Jensen (Harv. Educ. Rev, 39 (1969 1. maar dat doet er nu niet toe) vindt dat in telligentie voor het overgrote deel er felijk wordt bepaald. Prof. De Groot vindt dat, in Jensens voetspoor, ook. Mevrouw Scarr-Salapatek kwam na een indrukwekkende hoeveelheid re kenwerk tot de conclusie dat die erfe lijkheid wat wiebel is. De gemeten in telligentie van kinderen uit de sociaal- economische midden- en topgroepen berust volgens haar inderdaad voor een groot deel op erfelijke factoren, maar bij minder bevoorrechte kinde ren blijken omgevingsinvloeden be langrijke te worden. En omdat het nu juist die kinderen met hun omgeving niet erg meezit, kun je daar boeiende gevolgtrekkingen uit maken. Maar nu blijkt dat, een klein jaar la ter en in een ander tijdschrift, de he ren Eaves en Jinks het werk van me vrouw Scarr aan indrukwekkend klei ne barreltjes hebben geschoten. Er zit een kleine misvatting in haar reken-, werk, maar erger is dat zij zich in het geheel niet heeft verdiept in de be trouwbaarheid van haar uitkomsten. Een dergelijk onderzoek levert name lijk nooit een bikkelharde uitspraak op in de trant van 'in deze groep wordt het intelligentiepeil voor 43 procent door erfelijke factoren be paald.' Zo'n resultaat heeft altijd de vorm van 'onze beste schatting is 43 procent, en we kunnen met 95 pro cent zekerheid zeggen dat het ergens tussen 36 en 51 moet liggen.' Een dergelijke opgave van de waar- schijnlijkheidsgrenzen ontbrak bij Scarr, en daarom hebben Eavcs en Jinks het voor haar uitgerekend. Toen zij klaar waren, was er prak tisch niets meer over: Er vallen ge woon geen conclusies van enige be trouwbaarheid te trekken, daar zou de onderzochte groep .kipderen op zijn minst tien keer zo groot voor hebben moeten zijn. Wetenschap kan een hard bedrijf zijn. Had voor Sandra Scarr-Salapatek, hard ook voor ons, die korte tijd in haar geloofden. Wij bevonden ons trouwens in voortreffelijk gezelschap. In voetnootjq 40 van haar artikel werd een hele serie mensen bedankt voor het kritisch doorlezen van het manuscript. Onder hen kan o iro nie professor Arthur R. Jensen worden aangetroffen. Betekent dit alles nu dat ,prof. De Groot toch gelijk heeft? Volgens mijn (ADVERTENTIE) 1 RUST- EN KALMERINGSMIDDEL A a (Bij apotheker en drogist) Utrechtse briefschrijver niet. Zelfs bij een erfclijkheidsgraad van honderd procent wordt de gemeten intelligen tie bepaald door de omgeving. Er be staat wel literatuur die aangeeft dat de gemiddelde intelligentie van een groep verhoogd wordt door een gun stige omgeving. 'Dit is het soort gege ven dat voor het onderwijs van be lang is, niet de waarde van de erfe lijkheidsgraad'. schrijft drs. De Jong. Hartelijk dank. Wat zouden wij zijn zonder onze kritische lezers? Kankeronderzoek 'Het ware te wensen dat het huidige overheidsbeleid, dat neigt tot afrem men van het wetenschappelijk onder zoek, snel plaatsmaakt voor een ver standiger politiek. Bijvoorbeeld de kankerresearch is zwaar getroffen door het wegens gebrek aan financiële middelen stilleggen van een aantal projecten.' Deze wat bittere opmer king moest gistermiddag prof. dr. H. A. van Peperzeel kwijt bij de aanvaar ding van haar hoogleraarschap in de radiotherapie aan de Utrechtse uni versiteit. Haar belangrijkste werkter rein is de bestraling van kwaadaardi ge gezwellen. Mevrouw Van Peperzeel zei te ver wachten dat de zeer kostbare bestral ingsapparatuur on der de wer king van de Wet Ziekenhuisvoorzie ningen zal worden gebracht. Dat bete kent dat de minister dan kan bepalen in welke ziekenhuizen welke appara tuur mag komen te staan. Voor de Utrechtse situatie zag de nieuwe hoogleraar in concentratie van appara tuur in het academisch ziekenhuis een voordeel voor de patiënten. De overlegsituatie tussen de verschillende "artsen en ziekenhuizen betekent een rem op dc groei van de autonomie der specialisten. De 'zelfverzekerde al lesweter' verdwijnt daardoor, aldus prof. Van Peperzeel, om plaats te ma ken voor de specialist die bereid is, met zijn collega's uit andere vakken samen te werken in teamverband. 'In die werkgroep zullen vertegenwoordi gers uit maatschappelijk werk en geestelijke welzijnszorg hun plaats moeten krijgen, en waar maken.' Kniesoren die mochten denken dat de volkskunst in Nederland dood is, moeten deze week maar eens bij Musis Sacrum in Arnhem binnenlo pen. Op de driedaagse handwerk- tentoonstelling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (65.000 leden) zullen zij snel tot de conclusie komen dat hun oor deel aan correctie toe is. Ongeveer twaalfhonderd bekroonde werk stukken, waaraan de dames be paald met veel plezier zullen heb ben gewerkt, zijn er te bezichtigen, en dat is nog maar ongeveer 25 procent van wat in het afgelopen jaar alleen nog maar binnen het kader van deze organisatie is ge maakt. Wat vooral ook opvalt, is dat wordt gestreefd naar nieuwe tech nieken, naar moderne toepassing van oude procódé'js, naar oorspron kelijb- werk en naar een eigentijd se vormgeving. Men vindt er hoe genaamd elke techniek, die maar denkbaar is. tan de door de eeu wen beproefde kruissteek tot het tegenwoordig 'in' zijnde macramé. Daartussen dan technieken als om er enkele te noemen smockiverk, tapisserie, open naai en, jile-doorstoppen, tenerif, kant klossen, perzisch ajour en machi naal borduren. De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen is allang niet meer de boerinnenbond-van-vroeger. Te genwoordig zijn er ook vrouwen van onderwijzers, dokters, ambte naren, handwerkslieden en burge meesters lid van, en ook in menige ■stad is er een afdeling. Het hand werken, dat nu al zo'n 25 jaar wordt bevorderd, is slechts één fa cet van de veelheid van werkzaam heden, die tot heil van de bevol king van het platteland worden verricht. In de noordelijke provin cies is het begonnen. Dóór, en in Noord-Holland, is de organisatie nog altijd het sterkst. Hoofdbe stuurslid mevrouw A. J. Brals- Luinge uit Norg vertelde ons dat, bijvoorbeeld alleen al in Drente 111 afdelingen zijn en daarvan doen er zeventig aan hethandwer- ken mee. Om de dames de nodige begelei ding te geven, wordt gewerkt met. een praktisch waterdicht systeem van scholing, dat op landelijk ni veau begint en via de provincies doorwerkt naar de plaatselijke af delingen. Waarop sterk de nadruk gelegd wordt, is: zelf ontwerpen, of op zijn minst: van voorbeelden een eigen versie geven. Nooit klak keloos een plaatje uit een boekje namaken. Men kan meedoen in di verse rubrieken. Er zij rubrieken voor beginners en voor gevorder den. Er is zelfs ook een rubriek voor leden met slechte ogen. Meer dan vierduizend werkstukken kwa men dit jaar op de provinciale ex posities terecht. Elk stuk krijgt een kritische beoordeling. En elk stuk wordt van een beschrijving voorzien. 'Hiervan leer je veel.' zegt mevrouw Brals. Een selectie van die ruim vierdui zend werkstukken, de eerste en de tweede prijzen, ongeveer twaalf honderd, zijn vandaag, donderdag en vrijdag in Musis Sacrum te Mevrouw Smit-Kores, lid van de Tweede Kamer voor de WD is bij zonder boos op de Brabant-HAVO in Boxtel. Die boosheid heeft een nogal merkwaardige oorzaak. Op de bewuste school werd namelijk een proefwerk gegeven rond het thema 'liberalisme'. Tot zover nog niets om kwaad over te worden na tuurlijk. Dat werd mevrouw Smit- Kroes wel toen zij de inleiding van het proefwerk las. Daarin stond namelijk dat 'de WD als exponent van het politieke liberalisme vol komen verouderd is'. De liberale volksvertegenwoordig ster deelde allerminst dit politieke inzicht. De maat was voor haar he lemaal vol toen in het proefwerk ook nog de vraag werd gesteld: 'Waarom is het liberalisme van nu (VVD) meer een conservatisme dan een liberalisme?' 'Indoctrinatie' stelde zij in een vraag hierover aan de demissionai re minister van onderwijs Van Veen. 'Hoe zou dc minister het vinden als hem de vraag zou wor den gesteld: waarom zijn de chris- telijk-historische beginselen min der in overeenstemming met het protestantisme dan de anti-revolu tionaire?'. De minister heeft nog niet geantwoord. Op deze wijze zijn er natuurlijk ook nog wel een paar vragen te bedenken waar me-, vrouw Smit-Kroes het wel mee eens zou zijn. Het ligt er maar net aan welke mening men huldigt. Tot slot zij nog vermeld dat de PvdA in het proefwerk 'krampach tigheid' werd verweten. Arnhem ie zien. Ze zijn bekwaam door de beeldende kunstenaar Kees Rademaker gegroepeerd, zo veel mogelijk naar kleur, van het warme oranje tot het koele blauw. Veel wordt er tegenwoordig ook gewerkt met naturel tinten en dik- wijls met verrassende resultaten. Het zijn niet alleen wandkleden, die men kan bewonderen. Ook kus sens, vliegen-gordijnen, beesten, lappendekens, hangende lectuur manden en andere gebruiksvoor werpen. Tijdens de expositie, die vandaag van elf tot negen uur, morgen van tien tot negen uur en vrijdag van tien tot vijf uur te be zichtigen is, worden van verschil lende technieken demonstraties ge geven. Doorgaans zijn pillen bedoeld om in te nemen. Mevrouw J. Wullink- Gmelig uit Putten deed er iets an ders mee. Op dc foto is een kunst werk van deze doktersvrouw te zien dat geheel van gekleurde pil len. capsules en tabletten is ge maakt. Dc medicamenten zijn wel allemaal van verlopen data en wor den gewoonlijk verbrand. Mevrouw Wullink wil met dit fraaie moza- iek waarschuwen tegen het gevaar van de zo mooi 'gekleurde snoep jes'. Wolvensafari Wie in Arnhem op leeuwensafari gaat, kan in het zelfde park binnenkort ook tegen 'n wolf of wat oplopen. Niet letter lijk, want de wolven krijgen een apart terrein achter glas, een die rentuintje in het wild dus. Bur gers dierenpark zelf. dat volgend jaar een halve eeuw bestaat, krijgt er een film- en klaslokaal en expo sitieruimte bij. Bootprijs Om de belangstelling voor het wel en wee van de maritieme bedrijvig heid te bevorderen, hebben de stichting amateurfotografie en die voor maritieme jeugdvoorlichting een fotowedstrijd georganiseerd, waarop jongens en meisjes van elf tot en met achttien de hele zomer hun best kunnen doen. Eind sep tember loopt de wedstrijd af, waar voor heel toepasselijk bootprijzen worden uitgeloofd: reizen per boot, waarvan de hoofdprijs een cruise naar de Bahama's is. Tentoonte- gcnstelling Van de tweeduizend dieren, die samen de internationa le hondententoonstelling maken, zondag de hele dag in de Bossche Brabanthallen, is de kleinste een pietepeuterige chihuahua en de grootste een Ierse wolfshond, die zo'n chihuahua in één hap zou zijn er van tien uur 's morgens af kunnen inslikken. Zestig rassen te zien. Een land is zo socialistisch nog niet of het vertoont wel een kapi talistisch trekje. Daar hoeft uiter aard niets kwaads in te steken. Ze ker niet wanneer het, zoals in dit geval om loterijen gaat. Die blij ken ook in de Sowjet-Unie bijzon der populair te zijn. Maar, zo zei een Russische functio naris, 'als iemand in ons land in de loterij verliest gaat hij niet bankroet en als hij wint wordt hij geen kapitalist'. Een vorm van lo terij waar niemand iets op tegen hoeft te hebben. Dat hebben de Russen in geen geval. Zij staan doorgaans in de rij bij banken, winkels, metro-stations en kranten kiosken om een lot te bemachti gen. Zij zijn zelfs, op de inwoners van de Bondsrepubliek na. de grootste-fans van Europa. Gemid deld koopt 'n Rus 4 loten per jaar, in totaal gaan er meer dan een miljard per jaar de deur uit. Toch zal men er inderdaad nooit rijk van worden. Gelijk het bedrag dat men voor een lot neer moet tellen, is ook de prijs die men er mee kan winnen bescheiden. Er is wel een grote verscheiden heid aan loterijen, men kan kiezen uit vijf verschillende vormen. Daarbij zijn enkele heel bijzonde re. Wat bijvoorbeeld te denken van een loterij die de prijzen niet in geld maar in kunstwerken uit keert? Er is ook een boekenloterij, twee soorten sportloterijen en een die de keus biedt de prijzen in geld of in verbruiksartikelen op te nemen. De opbrengst van de loten wordt aan soortgelijke zaken besteed: sportaccommodaties, boekwinkels, kunstenaars en als aanvulling van lokale regeringsbudgetten. Alle maal even nuttig dus. En de bur ger kan toch zijn gokinstinct ui ten. 'Je hebt gelijk: het is Sinipkins. die daar zingt.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7