PATATES FRITES J25 Libanon kondigt nieuw bestand af UW steeds geschuif met ;andidaat onderministers Het Kwartet Oeuters, (nacht zoek) agen te slapen n een bestelwagen Buien deze week bij Na etmaal van hernieuwde gevechten: Dollar goedkoper, goud duurder Senaat akkoord met verhoging van omroepgelden moeder vraagt weer In deze krant VANAVOND CHU-TV TlLANUS Vragen na uitspraken over criminaliteit buitenlanders Dean wordt gedeeltelijk onschendbaar Vogelvrij 'Kurhaus moet blijven' krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers! Leidse Courant stnntvnatich is ahebloven WOENSDAG 9 MEI 1973 54ste jaargang no. 32 Vooraanstaande rot. christelijke dagbladen - iristelijk dagblad voor leiden en omgeving ,Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenapoetl" snstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur EVERWIJK Nadat ongeruste ouders, familieleden .n honderden buurtbewoners ruim twaalf uur lang in ngstige onzekerheid naar hen gezocht hadden, werden k' vee kleuters van drie jaar gistermorgen gezond en wel p straat aangetroffen. e kinderen, naar wie ook extra manschappen van de evcrwijkse politie geholpen door een speurhond, ge- 'ocht hadden, bleken de hele nacht opgesloten gezeten hebben in een bestelwagen. en granietbewerker vond gistermorgen de driejarige rank Faas (links) en Marco Kok (beiden afkomstig uit e Pieter Verhagelaan) toen hij met zijn bestelwagen wilde wegrijden. Niet wetend dat naar de kinderen urenlang gezocht was opende hij def portieren en hij stuurde Frank en Marco weg. Kort daarna werden zij op straat gevonden en met horten en stoten kwam het ver haal eruit: ze vertelden de vorige avond in een bestelwa gen gekropen te zijn die op een erf van 150 meter van hun huis stond; zij konden de portieren later niet meer open krijgen. Spoedig moeten» ze in slaap gevallen zijn: toen ze ontdekt werden sliepen ze nóg. 's Avonds waren de Beverwijkers met een geluidswagen opgeroepeh om mee te doen aan de speuractie, waarbij men op het ergste voorbereid vooral lette op wa terkanten en ook op flatboxen in de buurt. ,bH 'P ivil Limburger in kabinet onze pafleméntsredactie EN HAAG Nog is de verdeling van de staatssecretariaten in het kabinet-Den Uyl niet rond. De jblemen spitsen zieli nog steeds toe op de kandidaat voor de PvdA, drs. Marcel P. A. van Dam, Lend als VARA-ombudsman. Nu hij niet geaccepteerd wordt door PPR-kandidaatminister mr. .Ni. van Doorn op erm en evenmin door kandidaat-minister drs. J. Boersma (ARP) op sociale aken, wordt hem een post toegedacht op verkeer en waterstaat bij kandidaat-minister drs. Tj. Wes terp (KVP). i o rs. Westerterp zou met deze schik- eiilng onder bepaalde voorwaarden ak- iord willen gaan. Dr. M. van Huiten 10 PR) die hiervoor in de aanvanke- n^jke opzet kandidaat was, zou dan op- ca huiven naar het departement van Ikshuisvesting waar hij de ruimte- ke ordening zou gaan beheren. Daar- 11 e zou een extra staatssecretariaat u- het departement zijn gecreëerd, om- er immers de heer J. Schaefer leipvdA) voor stadsvernieuwing al als Mlndidaat was aangetrokken. Vandaag 1 Cjjrdt deze kandidaat bij de forma- (urs verwacht. Veede probleem t tweede probleem is de benoe- ing van een confessionele staats- cretaris op financiën, onder het mi- itersschap van prof. dr. W. F. Duy- oberg (PvdA). Duysenberg zou niet el voelen voor de kandidatuur van rnn -staatssecretaris mr. A. van der Stee VP), maar vee' meer voor de ARP- ndidaten prof. dr. J. H. Christiaan- hoogleraar te Rotterdam of dr. J. vrafeugebrink, lector in Leiden. Tegen ze voorkeur maakt de KVP bezwaar j Vrij veel bewolking met plaatse- lijk wat regen of een bui. Ma- e tige tot krachtige westelijke wind. Maximum temperaturen I omstreeks 13 graden. Ij Morgen en overmorgen: perio den met regen of buiten en vrij kdud. Zon op: 04.55 Zon onder: 20.19 Maan op: 13.04 Maan onder: 02.05 f-urdgas 35 tot 40 Prof. dr. J. H. Christiaanse staatssecretaris? omdat zij vindt dat de ARP al vol doende aan haar trekken is gekomen met de aanstaande benoeming van dr. A. Veerman op onderwijs. (Deze wordt vandaag bij de formateurs ver wacht en zal het voortgezet en hoger beroepsonderwijs beheren) en de be noeming van prof. mr. P. H. Koolj- mans als staatssecretaris op buiten landse zaken. De kandidatuur van prof. mr. B. V. Pöling (PvdA), vredes vraagstukken) is met de komst van Kooijmans vervallen. Een derde moeilijkheid is het staats- ADVERTENTIE) voorgebakken, diepvries kilozak spaar mee voor 6geve! kop en schotels i0,95 +35sterretjes Bockcnetalagc Men schrijft ons Radio en tv Strips, feullletou Recept Puzzel Commentaar Dichtbij en verder Wetenschap techniek Beurs Familieberichten BEIROET (UPI, Reuter, AP) Na bijna een etmaal van hernieuwde ge vechten tussen de Libanese strijdkrachten en de Palestijnse guerrilla-strij ders, is gisteravond een staakt-het-vuren afgekondigd door Suleiman Fran- jieh, de president van Libanon. secretariaat voor de volksgezondheid. Dat dit aan de KVP zal toevallen, lijkt zeker. Werd hiervoor eerst de voorzit ter van de ziekenfondsraad Hendrikx genoemd (die bij links acceptabel is wegens zijn afkomst uit het NKV), nu duikt poltseling de naam op van dr. L. Groot, economisch directeur van het ziekenhuis van Roermond. Op deze ma nier zal de KVP toch nog een Lim burger in het kabinet willen werken. Voor het overige worden als kandi daat-staatssecretarissen genoemd: so ciale zaken: P. J. Mertens (KVP), voorzitter NKV; onderwijs: prof. dr. G. Klein (PvdA) voor het universitaire onderwijs; defensie: mr. J. A. Mommer- steeg (KVP) en mr. J. Stemerdink (PvdA); justitie: mej. mr. A. M. Goud smit (D'66); CRM: W. Meijer (PvdA); financiën: A. de Goede (D'66); buiten landse zaken: prof. mr. Brinkhorst (D'66). AMSTERDAM De angst voor een nieuwe oorlog in het Midden Oosten heeft gisteren de goudprijs fors opge dreven. De prijs sprong in Parijs met 1.14 dollar omhoog tot 94.28 dollar per ounce. In Londen werd 91 dollar voor een ounce betaald. De dollar daalde in de Europese geld- centra in waarde. Dit was eveneens een gevolg van de oorlogsdreiging in het Midden Oosten en verder van de verwikkelingen rond Watergate. De mini-crisis werd gisteravond door de handelaren 'niet ernstig' genoemd. De totale hoeveelheid verhandelde dollars stond in geen enkele verhouding tot het kwantum van eind februari. Vanaf dat tijdstip moest de lucht macht zijn aanvallen op de Palestijnse militaire posities staken. Het bestand van gisteravond was het vierde in nog geen week tijd. Maandagavond braken volkomen on verwachts gevechten uit tussen het Libanese leger en de Palestijnse com mando's. Beide partijen beschuldigden elkaar met het schieten te zijn begon nen. In een uitzending van radio-Bei- roet werd een verklaring voorgelezen van premier Amin Hafez. Deze zei dat de verscherpte noodtoestand was afge kondigd, omdat 'er staatsondermijnen- de elementen zijn, die zich ten doel hebben gesteld de veiligheid van het land aan te tasten en vernieling, moord en het zaaien van tweedracht in de zin hebben'. Hafez noemde de guerrillastrijders niet bij name en zei alleen dat de maatregel gericht was 'tegen de vijand'. Hij verduidelijkte dat met de woorden 'De vijand is een ieder, die de veiligheid van het land in gevaar brengt'. Gisterochtend nam de Libanese pre mier zijn ontslag. Toen journalisten hem vroegen, waarom hij dat had gedaan, nadat hij de staat van beleg had uitgeroepen, antwoordde hij: 'Ik stemde in met de staat van beleg, toen ik hoorde dat een derde partij bij de gevechten betrokken was. Maar toen het bleek, dat het om een direct conflict tussen de twee partijen ging (het leger en de commando's), trad ik af omdat er voor mij geen rol meer te spelen was'. De 'derde partij', waarover Amin Hafez sprak, slaat op berichten van Libanese en Palestijnse kant, dat er een vijfde kolonne in het land is, die afwisselend op het leger en op de guerrillastrijders schiet en die volgens .Palestijnse kant uit een mengelmoes van Amerikanen, Jorda- niërs en Israëli's zou bestaan. De Pales tijnse commando-leider Yasser Arafat deelde zelfs mee, dat zijn mannen binnen de vluchtelingenkampen een aantal leden van die vijfde kolonne hadden gevangen genomen. Eervolle overeenkomst Toen het aftreden van Hafez door de radio bekend werd gemaakt, bestook ten straaljagers van de Libanese luchtmacht net stellingen van de gu errillastrijders vlakbij de internatio- DEN HAAG Zonder hoofdelijke stemming is de Eerste Kamer gisteren akkoord gegaan met de verhoging van de luister- en kijkgelden. Deze zullen worden gebracht van 75,- op 108,—. De fracties van SGP, CPN en PSP in de Senaat spraken zich uit tegen de wijziging. Minister Van Agt, die zijn zieke CRM-collega Engels verving, verdedigde het voorstel. (ADVERTENTIE) Binnenland Schoon Rijnwater duur 5 Buitenland Moeboetoe zeer rijk 9 Kerk Gastarbeider in kerkeraad 2 Sport FC Groningen in last 11 parfum de toilette luxe geschenkdozen (ADVERTENTIE) 20 over 8 Nederland I over de kabinetsformatie nale luchthaven van Beiroet. Volgens het Egyptische persbureau MENA is Hafez afgetreden, omdat hij zich niet kon verenigen met het optreden van Komplot de Libanese luchtmacht. bericht dat door het leger ten stellig ste werd ontkent. Het leger verklaarde dat de Palestij- nen maandagavond onverwachts met raketten en mortieren het vuur had den geopend op het vliegveld van Bei roet. Volgens de Palestijnse guerrilla strijders hadden de Libanese militai ren daarentegen het vuur geopend op 'al onze kampen', terwijl Arafat nog besprekingen voerde met oud-premier Saeb Salam en een aantal ministers. Het leger zou de aanval zijn begon nen, teneinde 'de eervolle overeen komst met de Libanese regering de grond in te boren'. 'De wrede en woeste' aanvallen van het leger zou den zeer veel slachtoffers aan Pales tijnse kant hebben veroorzaakt, een DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Van der Lek (PSP) heeft minister van Agt gevraagd zijn oordeel te geven over opvattingen die leden van de rechterlijke macht hebben geuit over de criminaliteit onder buitenlanders. Het gaat hier onder meer om uitspra ken dat de in ons land gebruikelijke 'milde' straffen buitenlanders te wei nig afschrikken en dat dezen daarom zwaarder gestraft moeten worden. Zie ook pag. 7 De regering van Syrië sloot zich giste ren bij de Palestijnse beschuldigingen aan en sprak van een samenzwering om de Palestijnse commando-bewe ging in Libanon uit te roeien. Radio- Damascus riep om dat de Syrische mi nister van buitenlandse zaken Abdel Halim Khaddam maandagavond uit Beiroet naar Damascus terug was ge reisd, nadat door zijn bemiddeling een akkoord was gesloten tussen de Libanese regering en de Palestijnse guerrilla-leiders. Hij had vanuit Da mascus de hele nacht contact opgeno men met de Libanese leiders om hen ertoe te bewegen de bombardementen op woonwijken en vluchtelingenkam pen te staken, maar de Libanese auto riteiten hadden daarop gereageerd met vertragingstaktieken en afleidings manoeuvres. Het Libanese leger had bij zijn aanvallen op Libanese en Pa lestijnse burgers alle soorten wapens gebruikt, aldus nog steeds het Syri sche communiqué. De Syrische rege ring had daarop de grenzen met Liba non voor onbepaalde tijd gesloten. In de Syrische verklaring werd voorts gezegd dat enkele uren nadat Libane- zen en Palestijnen maandagavond een akkoord hadden bereikt, de Turkse ambassadeur in Beiroet signalen van uit zee had gezien, die vanaf het land werden beantwoord, waarna onmiddel lijk het schieten losbarstte. Volgens radio-Beiroet had het Libanese minis- Zie verder pag. 9, le kol. WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) Een commissie van de Amerikaanse Senaat heeft zich gisteren uitgesproken voor het verlenen van beperkte onschend baarheid aan NLxons vorige week ontslagen juridische adviseur John Dean. De onschendbaarheid wordt Dean ver leend om een getuigenverklaring van hem te verkrijgen over zijn recente uitlating, dat president Nixon op de een of andere wijze bij de Watergate- affaire betrokken is. De beperkte on schendbaarheid vrijwaart Dean overi gens niet van rechtsvervolging, maar voorkomt wel, dat de getuigenverkla ring, die hij voor de Senaatscommis sie aflegt, tegen hem zal worden ge bruikt. De onschendbaarheid moet door een rechtbank worden goedge keurd wat meestal wel gebeurt maar de minister van justitie heeft daarna nog dertig dagen om zich te gen de onschendbaarheid te verzetten. Dean heeft volgens persberichten ver teld, dat de president hem vorig jaar persoonlijk feliciteerde, nadat hij had meegeholpen bepaalde zaken, waaruit bleek dat Nixon van het afluister- schandaal afwist, in de doofpot te stoppen. Het Witte Huis sprak Deans uitlatingen maandag categorisch te gen. Zie verder pag. 9 Van onze correspondent ARNHEM Een kraanvogel die twee jaar geleden ontsnapte uit Ouwehands Dierenpark in Rhenen en sindsdien heel Ne derland afreisde, heeft de laat ste toeken het grebbedorp op zijn kop gezet: hij is ineens te rug, maar toil nog altijd maar niet landen bij zijn wijfje in het dierenpark. Sinds hij weer in Rhenen is ge signaleerd staat de telefoon bij het dierenpark roodgloeiend: 'Meneer er zit een uil op mijn land met een rode kop.' Bij Ouwehand weten ze dan al dat het de gevluchte kraanvogel is. De vogel werd onder meer op de Waddeneilanden gesigna leerd, waar hij zich blijkbaar best heeft kunnen vermaken. Tevergeefs Minder rooskleurig is de situa tie van een merel in Emmel- oord. Dat beestje teas volko men van slag af door de gelijk vormigheid van de moderne bouw. De vogel heeft 23 nesten- gebouwd, steeds in betonnen decoratietegels. De tegels zijn van gaten voorzien, maar het beest raakte steeds in de war en koos dan weer een ander gat. Het vogeltje was volgens de bewoners steeds zenuwachti ger in de weer. Toen tenslotte de zaak voor elkaar was, bleek alle moeite voor niets te zijn geweest. Gistermorgen tn alle vroegte is het nest overvallen door een kat, of een ander roof dier. Paul van Vliet en een Scheveningse vrouw poseerden gisteren in het Panorama van Mesdag bij een afbeelding van het Kurhaus. Ze wilden hiermee bewijzen, dat het Kurhaus in het Scheveningse beeld past. Dit ter gelegenheid van de op 14 mei te houden 'Avond Kurhaus Ahoy', waaraan vele artiesten belangeloos zullen meewerken. Zie ook pagina 7 'Ik verf de kale plekken in het gazon wat bij noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1