^hilips: gunstig erste kwartaal Consumenten achten sparen nog zinyol Run van spaarders op Vervuurts Bank Verbruik van fris verdrievoudigde binnen tien jaar rkopen van kleuren tv s bleven goed op peil Ir Geldmarkt blijkt teleurgesteld weekstaat nedbank Tijdens het melken door stroom omgekomen Ned. Fondsen in New York zlg bedrijf bezig bedrijfbezig bedrijf jwe richting handel "Ver. Staten Boter moest naar Sowjets Spaaroverschot RPS flink lager Graan te laat in Sowjet-Unie DOW JONES INDEX NEW YORK VAST GESTEMD /KWARTET WOENSDAG 9 MEI 1973 FINANCIëN EN ECONOME TP^MJS13/DRL15 feen onzer verslaggevers lERDAM Philips' Gloeilampenfabrieken kan terugzien op een gunstig eerste kwartaal i De nettowinst steeg, in vergelijking met de overeenkomstige periode van verleden jaar, met jocent van 125 miljoen tot 186 miljoen. Per gewoon aandeel van 10 kwam de nettowinst i 1.39 (0,91). •t van het concern ging met - "mr"T i Mji |U i M mt vooruit van 4.405 min. - "S ^gy il min. Daarbij dient overi- •1 te worden bedacht, dat loemd cijfer inclusief de nieu- ïlidatie van de Italiaanse I. R. is. Zonder deze consolidatie de omzetstijging 13 pet, het- ven de verwachting voor de Irie maanden van dit jaar is. ijfsresultaat over de periode laart is becijferd op 551 n. De bruto winstmarge (be- iltaat in procenten van de i verbeterde van 9.1 tot 10.9. ,to winstmarge, nam toe van 3.0 ren tv's i toelichting op de kwartaalcij- eeft de heer P. C. Breek, lid i raad van bestuur, erop gewe- it het eerste kwartaal alleszins gevallen. De omzettoename was danken aan het feit, dat de en van kleurentv's zijn doorge- op het niveau van de laatste in van 1972. Verder hebben I groepen grote huishoudelijke ten,, datasystemen en muziek ban aan de stijging. verwachtingen voor het gehe- 1973 betreft blijft de raad van r bij een verbetering van 8 pet. 972. Dit gelet op de vele onze- »n die er zijn, zoals bijv. op i» ir gebied en nog altijd ook ge- At feit dat er geen nieuwe CAO omzetstijging in het eerste ®yl heeft uiteraard ook de infla- gfeteentje bijgedragen. Er is een Hike tendens dat de mensen op goederen kopen. Ook ihet besteedbaar inkomen in j ondanks de inflatie, toe. 'e is mén bij Philips niet pes- ;ch gestemd t.a.v. de toekomsti- letontwikkeling. Overigens zou- jan-maart in absolute cij- eowel de omzet als de winst ho- geweest als de valutakoersen jziging hadden ondergaan. 1 januari van dit jaar zijn ;d drie tranches van 50 c terugbetaald op de dollarle- oot 250 min. Mede hierdoor Ireemd vermogen in procenten totale vermogen gedaald tot i ultimo maart, tegen 63 een der. 6oneel van het concern m de bedroeg eind maart, j.l. man. tegen 382.000 per 1 jan. jVaeneming derhalve met 2600 eind december j.l. bedroeg neelssterkte in de wereld ca. Sman. Door de consolidatie van g. Ignis-groep trad een ver- fcg op met c.a. 11.000 man per T van dit jaar. irland werden in het eerste 1 1722 mensen aangenomen; er i in totaal 1744. Door ande en ging het personeelsbe- i ons land nog met een 480 ieruit, zodat het op 31 maart man beliep, tegen 97.300 op I en 98.200 op 31 maart 1972. ut wordt dat het aantal werk- lin Nederland niet belangrijk u toenemen. rraden bedroegen eind maart 29 'ia de omzet in de laatste 12 üi, tegen 32 pet. een jaar gele- *7er de samenstelling van de ;nJI is de raad van bestuur nog djreden. Met name de voorraad i uien wordt aan de lage kant liquide middelen van het n bedroegen aan het einde van n-\te kwartaal 1.893 min., tegen fshln. per ultimo maart 1972. s n mogelijke samenwerking )otips, Siemens en CII in de sec- re luters, wordt nog steeds on- V/or, aan an^ar xaralaaaaoa» Van een onzer verslaggevers BRUSSEL Consumenten vinden het. ondanks inflatie en toenemende prijs stijgingen nog steeds de moeite waard om te sparen. Vooral in Nederland en Duitsland is in de komende maanden dan ook een meer dan gemiddeld hoge spaarquote (het gespaarde deel van het inkomen) te verwachten. Spaarbankboekjes en bankrekeningen blijven favoriet, zo blijkt uit een conjunctuurenquète. die onder 25.000 representatieve gezinnen in 5 EEG-landen (Duitsland, Frankrijk, Italië,, Nederland en België) is gehou den. Vooral in Duitsland en Frankrijk krijgt het zogenaamde 'bouwsparen' een toe nemende belangstelling. Staatslenin gen en obligatieleningen van partiku- liere maatschappijen zijn vooral in Bel gië en Italië de meest geliefde spaar- vorm. Het aankopen van aandelen on dervindt geen grote belangstelling. In alle genoemde landen zijn het vrijwel uitsluitend gezinnen met hogere inko mens waar geld in aandelen belegd wordt. Speciaal in Nederland en Duitsland is een groot aantal gezinnen van plan zijn vakantiebudget voor dit jaar te vergroten. In Italië daarentegen zullen de vakantiebestedingen vrijwel geen wijzigingen ondergaan. Uit de enquête is gebleken, dat vooral in Duitsland en in mindere mate in Nederland de consumenten van plan zijn meer personenauto's te ko pen. In België en in Frankrijk kan een daling van het 'koopvoornemen' voor auto's worden vastgesteld. In Frankrijk en Nederland zijn de consumenten van plan veel koelkasten en wasmachines te gaan kopen. In Duitsland gaan de consumenten meeri kleurentelevisies kopen. Volgens Nederlandèe en Belgische consumenten is de prijsstijging nog steeds toegenomen. Be consumenten van de andre drie landen vonden ech ter dat er althans geen verdere ver snelling van de prijsstijging was. Vóór de komende 12 maanden verwachten zowel de Nederlanders èls de Belgen en ook de Duitsers een toeneming van de prijsstijging. In FraMljk en Italië wordt echter een geringWverzwakking van de stijgingstendens verwacht. AMSTERDAM In Geldmarktkrin gen is men teleurgesteld over het be sluit van de centrale bank het Kasre- servepercentage voor de periode van 10 tot en met 16 mei met één punt te verlagen tot vier. Dit percentage komt voor de banken overeen met circa 1100 min. en voor de post cheque- en girodienst met circa ƒ250 min. Al gemeen was verwacht dat dit percen tage verder zou worden verlaagd. De banken hebben zelfs in de afgelopen weekperiode ruim ƒ400 min. aan voorschotten moeten opnemen. Uit de maatregel van de centrale bank leidt men af, dat de Ned. bank voorlopig geen ruimte op de geld markt wenst. Ook kan de veronder stelling worden beluisterd dat extra rijksuitkeringen op komst zijn. Draagbare kleurentelevisieearaera van Philips. Legervoorlichting veroorzaakt paniek Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ettelijke duizenden beleggers en spaarders hebben een rush geopend op Vervuurts Bank in Paramaribo. De bank is gis teren weer geopend na zeven dagen gesloten te zijn geweest wegens betalingsmoeilijkheden. Zowel de regering als de raad van commis sarissen hebben meegedeeld dat de betalingsmoeilijkheden het gevolg zijn van onoordeelkundig beleid van de directie. PASSIVA Goud Vord. buiten!, geld Buitenl. bet. mld Vord. buitenl. gld Trekkingst. IMF Discontoportef. Gekocht papier Voorsch. rek. crt. Voorschot Staat Ncd. munten Bel. kap. on res. I Geb. en invent. Div. rekeningen Totaal ACTIVA Bankbiljetten 's Rijks schatkist Banken Nederland Andere lngcz. Bil. geldsoorten Buitenl. banken And. met ingez. tegenwaarde IMF Kapitaal Reserves Div. reken. Totaal Goud en deviezen Muntbiljetten Schatk. p. buitenl. Dekkingsperc. Gistermiddag is in Amstelveen het nieuwe hoofdkantoor van Rhodia Nederland verkooporganisatie in Nederland van het Franse Rhöne Poulenc-concern ("chemie, kunstvezels, farmacie en cellofaan-verpak- king) officieel geopend in aanwezigheid van de Franse ambassa deur en de burgemeester van Amstelveen. Het concern ("wat omvang betreft vergelijkbaar met de Akzo) boekte het afgelopen jaar ("voor lopige cijfers) een geconsolideerde omzet van Ffr 12,5 miljoen, 9,3 in duizenden guldens procent meer dan in 1971. De geconsolideerde nettowinst kwam op Ffr 249 miljoen, tegen 239 miljoen over 1971. mei 1973 7-5-1973 Verschil 6.829.540 6.829.540 onv. 7.053.477 7.389.520+336.043 397 394 Beide directeuren van de bank zijn inmiddels ontslagen. De heer Erwin de Vries, voormalig directeur van de Surinaamse Bank in Paramaribo is thans beheerder van Vervuurts Bank. Op dit moment is nog niet bekend hoe groot het bedrag is, dat in totaal is opgevraagd. De paniekstemming is mede gevoed door de regeringsvoor lichtingsdienst, die de afgelopen acht enveertig uur via radio en TV het publiek bleef verzoeken geen rush op de bank te ondernemen. Daarbij werd o.m. gezegd dat de reegring zich vol komen garant stelt voor de terugbeta ling van alle tegoeden. Deze medede- ke regeringsbelofte van 1 mei j.l,, die inhield, dat de regering zich voor ma ximaal 7 miljoen borg stelt. GEGARANDEERD Het direct opeisbaar tegoed van spaar ders en rekeningcouranthouders be draagt ongeveer 70 miljoen. De re gering heeft nu dittotaal zonder voorbehoud gegarandeerd. Bij deze ga rantie heeft de regering enkele eisen gesteld die door de aandeelhouders zijn geaccepteerd. De belangrijkste eis is, dat de bankaandelen zullen worden afgestempeld op 15 pet. van de nomi nale waarde. In februari van dit jaar was de koerswaarde van de aandelen 375 pet. De regeringsgarantie houdt tevens in dat na deze crisis de bank een z.g. joint venture imet de regering aangaat waarbij het garantiebedrag wordt omgezet in aandelen tegen de koerswaarde van dat moment. Uit welingelichte bronnen is verno men, dat de Vervuurts Bank al in 1971 niet meer solvabel was. Er werd toen financiële'steun gezocht en deels gevonden bij een drietal bankiershui zen waaronder Bank Mees en Hope. De drie bankinstellingen hebben toen het belangrijkste deel uit het aande lenpakket van Vervuurt opgekocht. Zij zijn het ook geweest die het eerst aan de bel hebben getrokken om te wijzen op het wanbeleid bij de bank. Intussen blijft het gerucht, dat het de bedoeling van enkele Surinaamse za kenlieden is om de bank over te ne men. Dit zou moeten gebeuren wan neer de regering straks als grote aan deelhouder de verworven aandelen af stoot. Van een correspondent ALPHEN A/D RIJN De veertigja rige veehouder Th. N. Schoonder- woerd is door elektrische stroom ge troffen en omgekomen. Hij was bezig met een elektrische melkmachine zijn koeien te melken. Hij maakte daarbij gebruik van een defect verlengsnoer. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER In telefonisch avondverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes staat de offi ciële slolkoers van gistermiddag). AKZO (81.30). Hoogovens (79.00). Kon. Olie 126.50-126.70 (126.60 gl). Philips 56.50 (56.50 gl). Unilever 160.50 (160.40 gb). KLM (112.00). Kon. Olie noteerde gisteren 44%-44% <44%- Philips S19-19 U (lOVi-^), Unilever S 541.4-55 (54'4-55) en KLM t 38 (37%). Opgave duPont, Glorc, Forgan. NGTON De Verenigde Sta in met hun buitenlandse han- 1 nieuwe richting inslaan. Po- Tullen worden gedaan de uit- tr de Sowjet Unie en de ont- «slanden te vermeerderen, jwaarden voor groei zijn daar Tend', aldus de onderminister jnomische zaken, Casey, in een met financieel redacteuren, «feelijke groei 'van de Ameri- puitenlandse handel zou het P de betalingsbalans onge- I miljard dollar aanzienlijk r*frerminderen. I energiecrisis zei onderminis- T. in antwoord op vragen, dat :Bage van de olieproducerende Jten ernstige bedreiging bete- ^erigens was hij van mening -Arabische landen op generlei eenheid vormen. 'Irak en ,Jrabië schijnen nog steeds met Trse wereld te willen samen- .Casey was optimistisch over :vfikkelen van nieuwe energie- Iwat zou kunnen voorkomen Verenigde Staten onder druk [gezet door de producerende voorraadvorming en rati- yl kunnen hiertoe naar zijn P'jdragen. ir/VFW PL Dezer dagen is bij de er fabrieken in Bremen «J gemaakt met de poduktie 4 eerste Duitse staalvliegtuig [(burgerluchtvaart, de VFW Slacht wordt dat de eerste PO miljoen mark gaat kosten, jzal bieden aan 40 tot 44 pas- een jaar zijn proefvlucht )n- waarna de aflevering kan 1 in april 1975. ICU A'DAM Bij de ICU (Samsom Sijthoff's uitgeversmaatschappij en Wolters Noordhoff) is de gang van za ken in het boekjaar 1972 gunstig ge weest, aldus deelt het bestuur' mede vooruitlopend op het jaarverslag. De netto winst over 1972 bedroeg 3.730.000,- de winst per aandeel van 20,- beliep 8,77. Voorgesteld wordt een dividend van 3,40 per aandeel van 20,- In 1971 keerde Wolters-Noordhoff eveneens 17 pet. uit. ICU (oude stijl) keerde 180,- per aandeel van 1000 (nu omgewisseld tegen 80 aandelen van 20,- n.v. ICU (nieuwe stijl) uit. Schaap, Citroen, Van Gelder AMSTERDAM De juweliersgroep Schaap, Citroen en Van Gelder heeft van het Zwitserse Urlikon-Bürle con cern (jaaromzet 1,5 min) de dochter onderneming Regli overgenomen. De ze onderneming heeft drie Nederland se juweliersvestigingen Rotterdam, Maastricht en Roosendaal). Met deze overeenkomst en de recente overne ming van het juweliershuis Trossel in Sassenheim, rekent Schaap, Citroen en Van Gelder zich nu tot de grootste Nederlandse groep in de branche. De groep heeft met ongeveer 100 per soneelsleden nu tien vestigingen en een eigen slijperij en ateliers. Men streeft er naar binnen de komende vijf jaar een keten te hebben van on geveer 50 vestigingen in alle plaatsen met meer dan 40.000 inwoners. Industrieële Mij. BUSSUM De geconsolideerde bru- to-inkomsten var. de Industriële Maat schappij (waterleidingbedrijven in Bussum en Roermond) zijn vorig jaar gestegen van 1,2 tot 1,4 min. De netto-winst nam toe van 378.968 tot 485.068. zo blijkt uit het jaarver slag. Eerder werd voorgesteld het di vidend over 1973 te bepalen op 5 pet. in contanten en naar keuze nog eens 5 pet. in contanten of in aandelen. Over 1971 werd 10 pet. in contanten plus een jubileumdividend van 4 pet. uitgekeerd. In het concessiegebied Bussum werd 6,4 pet. minder water opgepompt, doch in Roermond 1,1 pet. meer. Vulcaansoord TERBORG De Amerikaanse meer- derheidsaandeelhoudster Lear Siegler van Vulcaansoord en de„ eveneens Amerikaanse Howard Corporation (een metaalindustrie in Boise, Idaho) onderhandelen over de overdracht van de meerderheid (70 pet.) van de aan delen in Vulcaansoord. Verwacht wordt dat de onderhandelingen op korte termijn zullen kunnen worden afgesloten. Het ligt niet in de bedoe- ling van Howard om een bod te doen op de overige aandelen van Vulcaans oord. Het lopende boekjaar van Vulcaans oord, dat op 31 mei zal eindigen, zal een niet onaanzienlijk verlies te zien geven. In het voorgaande boekjaar werd een winst van 3.000 geboekt. Voor het laatst keerde de maatschap pij dividend uit over 1957-1958, en wel 10 pet. De overdracht van de aandelen aan Howard heeft mede tot achtergrond dat deze maatschappij verwacht het negatieve verloop in de resultaten in positieve zin te kunnen beinvloeden door inbreng van andere activiteiten. In het licht van de huidige slechte gang van zaken is een reorganisatie bij Vulcaansoord noodzakelijk. De vakbonden, de ondernemingsraad en het personeel (eind mei 1972 onge veer 320 man) zijn van een en ander op de hoogte gesteld. Over de reorga nisatieplannen zal op korte termijn verder overleg met de bonden plaats vinden. Bredero Vast Goed AMSTERDAM Op 18 mei zal de in schrijving openstaan op twee, reeds aangekondigde, emissies van Bredero Vast Goed in Utrecht. Het betreft een emissie van nominaal 3 min aande len of niet-royeerbare certificaten van aandeen en een emissie van nominaal 12 min 8 pet obligaties 1973 per 1984-1992. De aandelen of niet-royeer bare certificaten zullen worden uitge geven tegen een prijs van 1500 per aandeel of niet-royeerbaar certificaat van aandeel. De inschrijving staat uitsluitend open voor houders van claims en wel in de verhouding 1 4. De obligatielening, die wordt uitgege ven tegen 99 pet, zal a pari worden afgelost in tien nagenoeg elijke jaar lijkse termijnen per 15 juni van de jaren 1984 tot en met 1993. Vervroeg de aflossing is toegestaan in 1984 tot en met 1988 tegen 102 pet en in 1989 tot en met 1992 tegen 101 pet. Hambro Occidentale AMSTERDAM Hambro Occidentale acht het, wat de toekomst betreft, mo gelijk dat haar nieuwe investeringspo litiek op kortere termijn tot wisselen de inkomsten zal leiden. Het beeld blijft er echter op gericht dat dit zal worden gecompenseerd door een toe neming van de kapitaalgroei, aldus het jaarverslag. Over 1972 (de negen maanden van 1 april tot en met 31 december) be droeg de geconsolideerde winst 607.966 tegen 1,2 min over het twaalf maanden tellende boekjaar 1971/1972. De totale baten bedroegen 1,5 min tegen 2,1 min. De wijzi ging van de investeringspolitiek leid de tot de verkoop van enkele relatief hoog renderende beleggingen. Voorge steld wordt om 1,5 min (v.j. 2,25 min) van de gerealiseerde koerswin sten toe te voegen aan het voor divi denduitkering beschikbare bedrag. Zo als bekend, wordt een dividend van 3 vastgesteld. Dit dividend over een periode van negen maanden is naar verhouding gelijk aan het dividend van 4 dat uitgekeerd werd over 1971-72. Grootste consumenten na Amerikanen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Binnen tien jaar zijn de Nederlanders drie maal zoveel frisdrank gaan drinken. V ij zijn daarmee de grootste con sumenten hiervan, na de Amerikanen. De cijfers: in 1961 werd hier per hoofd van de bevolking 15,5 liter ge dronken en vorig jaar 53,5 liter. De Amerikanen goten in 1971 88,1 liter door hun keelgat. Mr. J. Jansen van de Nederlandse Bond van Bierhande laren en Mineraalwaterfabrikanten zei dit gisteren in Den Haag ter gelegen heid van het veertig jarig bestaan van de bond. Drie zaken hebben naar zijn mening tot die hoge consumptie ge leid: de goede samenstelling (o.a. door de veeleisende warenwetten), een goed distributienet en een goede 'marketing.' Er zijn in ons land 120 fabrikanten van frisdranken, maar hun aantal neemt steeds verder af. Het aantal personeelsleden bedroeg vorig jaar 8000, tegen 4148 in 1962. De frisdrankenindustrie betrekt jaar lijks voor ruim ƒ200 miljoen gulden van toeleveringsbedrijven (suiker, es sences, materiaal voor produktie). In Geen alternatief Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Er was voor de EEG geen ander alternatief dan een deel van het boteroverschot naar de Sow jet Unie te verkopen. De opslag in koelhuizen kost geld en het afzetten op de wereldmarkt betekent versto ring. Europees commissaris Lardinois zei dit in antwoord op vragen 'uit het Europees Parlement. Overigéns Lardinois noemde dit niet zou het afzetten op de EEG-markt vöor zo ver mogelijk daar verstorend heb ben gewerkt. Het is voor de Sowjet Unie financieel niet aantrekkelijk, boter in de ÉEG te kopen teneinde eigen boter naar ande re landen te kunnen uitvoeren, aldus Lardinois. De Europese Commissie heeft bepaald dat de 200.000 ton die uit de bote ro verschotten van de gemeenschappelij ke markt aan de Sowjet Unie zullen worden geleverd, niet opnieuw mogen worden uitgevoerd. De prijs die de Sowjet Unie betaalt, ca. 1.500 gulden per ton, ligt onder de wereldmarkt prijs, maar in de grote bevolkingscen tra zullen de Russische huisvrouwen ongeveer de wereldmarktprijs moeten betalen. De 'boterberg' is door de leveranties aan Rusland met ongeveer de helft, tot 200.000 ton, teruggebracht, volgens ir. Lardinois 'een normale werkvoor- raad'. Deze hoeveelheid van 200.000 ton is ontstaan doordat de productie vorig jaar met 100.000 ton is geslagen, en de consumptie met eenzelfde hoe veelheid is afgenomen. In antwoord op vragen van het -eerste kamerlid ir. J. Baas (WD) verklaar de ir. Lardinois dat het Russische te kort niet van structurele aard was. maar een gevolg van slecht weer. Maar in andere Oosteuropese ldnden is wellicht sprake van structurele te korten, al zullen deze veel kleiner dan 200.000 ton zijn. ROTTERDAM De technische han delsonderneming Thv international nv heeft vorig jaar de oenzet verdubbeld. Met name door de toetreding van R. S. Stokvis steeg deze van 536 min tot 1.079 min. De netto-winst steeg van 6,6 min tot 10,5 min. De net towinst per aandeel van 100 ging omhoog van 27.40 tot 30.30. Eer der werd een onveranderd dividend van 19 voorgesteld. AMSTERDAM In april ;hebben de grote spaarinstellingen in ons land nogal grillige resultaten behaald, waarbij echter nergens ontsparingen zijn voorgekomen. Het meeatt opmer kelijk was het relatief geribde over schot bij de Rijkspostspaaralnk van 6 min, tegen ƒ83 min in aiffil 1972. Ingelegd werd 178 (223) min en op genomen ƒ172 (140) min. Het inleg gerstegoed bedroeg ultimo april 7690 min, tegen 6912 min eind april 1972. V* Ook bij de Nutsspaarbank inqDen Haag werd minder gespaard dan in april 1972. Het spaarderstegoed nam toe met 2,8 min, tegen 10,3 piln vorig jaar. In totaal is nu aan spaar ders verschuldigd 1257,6 min. De Spaarbank voor de Stad Amsterdam boekte een spaaroverschot van ƒ8,9 min tegen 6,9 min vorig jaar april. Ook de Spaarbank te Rotterdam boek te meer inleggingen dan terugbetalin gen en kwam op een overschot van ƒ10,1 (9,1) min. Het spaaroverschot sinds begin 1973 ad 39 min komt overeen met het resultaat over dezelf de periode van 1972. De Bondsspaar- bank voor midden- en Oost-Nederland) zag het spaarderstegoed in april toe-I nemen met 2,9 min, wat gelijk i$ aan vorig jaar april. 1972 is tien procent van de suikerpro- duktie van ons land in de frisdranken- indusitrie verwerkt. Ongeveer zesen negentig procent van de omzet ge schiedt door zgn. retourverpafcking, het meermalen gebruiken van flessen. In overleg met TNO is een over meer jaren gespreid onderzoek naar breek- risico's van frisdrankflessen aan de gang. Het aantal breukgevallen is al enorm teruggelopen. Het gehele 'fles- senpark1 van de industrie is in de af gelopen jaren nagenoeg vernieuwd. Het aantal klachten over breuk is dan ook sterk gedaald, aldus de heer Jan sen. Hij zei dat de industrie daarom prijs stelt op flesscherven. Die scher ven hebben niets te maken met de door de industrie enige jaren geleden vrijwillig opgezette verzekering. De heer Jansen meent dat de invoering van accijns op frisdrank het ministe rie van financiën niet die opbrengst heeft opgeleverd die het ervan heeft verwacht. Zij heeft de consumptie doen teruglopen, de verwerking van suiker doen afnemen en daarmee de suikeraccijns verminderd, de op brengst van vennootschapsbelasting laten achteruitgaan, het prijsindexcij fer van de gezinsconsumptie doen stij gen en daardoor tot stijgende lonen en aanwakkering van de inflatie geleid. De frisdranken industrie vindt er alle reden is de btw op frisdranken te verlagen en te brengen op het peil dat ook geldt van bv. koffie en thee, andere dagelijkse gebruiksartikelen. WASHINGTON De negen tien miljoen ton graan die de Sowjet Unie in de Verenigde Staten heeft besteld zal daar veel later aankomen dan ver wacht. De streefdatum van 31 mei kan niet worden gehaald. Met nog maar drie weken voor de boeg is slechts 65 procent van het te leveren graan ver scheept De haven van Houston heeft, werkend op topcapaciteit, daarvan meer dan driekwart verwerkt. In de Golf van Mexi co wachten thans nog een vijf tig schepen om graan bestemd voor de Sowjet Unie te kunnen laden. Het tekort aan spoorweg wagons is echter nog steeds het knelpunt voor de verscheping. Het graan is voor verreweg het grootste deel afkomstig uit het Midden Westen. De noteringen van de beurs van Tokio zijn heden niet ontvangen. Indust. Sporen UtlL Obl. Modi 4 mei 953.87 188.06 108.61 74.68 515.1 7 mei 950.71 185.24 108.45 74.71 515.3 8 mei 956.58 186.90 108.80 74.70 516.6 Aand. Obl. Tot. H. L. 4 mei 19.510 16.500 1.780 969 488 7 mei 12.500 15.990 1.774 573 833 mei 13.730 1.759 813 595 Koersen in Montreal Bovis Dom Tar Cbera i'o', 20'i 19-g Husky 21-. 27', 22% Kat. Gas H 11 10% Mass Ferguson' 19% 195* 19'i Nat. Resources 8.57L 8.68L 8.73L Shell Canada 54 55 55% NEW YORK ACF Industrie Alreo Allied Chemical Alum Co of Am American Brands American Can Am Cyanamid Ara Electr Power Ain Metal Climax Am Motors Am Smelt c Ref Am Tel Tel Ampex Anaconda Armco Steel Atlant Richfield Bendix Bethl Steel Boeing Burlington Ind Can Pacafic Ry Celanese Chase Manhattan Chesap Ohio R Chrysler Cities Service Colgate Palmollvo Colt Industries Commonw Edison Cons Edison Cont Can Cont Oil Curtiss Wright Curtiss Wright A Dart Ind Deere and Co Dow Chemical Du Pont (Ei) Eastman Kodak First Nat City Can Breweries Getto Chadbourn Goth .Chase Select Fd Columbia, Gas Cominco Cont Telephone 7/5 8/5 46% 48% 13% 13% 33% o 34% 59"/s 62% 41 41 32% 32% 27% 28 26% 26% 32% 32 8% 8% 19% 19 53% 54 4% 4% 19% 18% 23%e 23% 84 86 40 39% 30% 30% 20 20 "4 31H 31% 18% .18% 35% 35 43 44% 45 45 32% 32% 48% 47% 95% 95% 18% 18% 3314 88% 24% 24 29% 29% 34% 34% 23% 271, 36% 36% e 41-. 42 109 109 177 178% 137 138 38% 39 10% 11 21% 21% 28% 28'. 12% 12% 42% 44% 43 43 12% 12% 3 14% 15% 1% 1% 10.10 10.09 am 31% 31% 23% 23% 30% 40% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Util Gen Tel Tel Getty Oil Gilette Cimbel Brothers Goodyear I and B Gulf Oil Illinois Centr Insilco Int Busin Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel Llng-Lemco Voügh Litton Ind Lockheed Aircraft Marcor Martin Marietta May Dep Stores McDonnell Dougla Mobil Oil Corp Nat Biscuit Nabisco Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steel Nat Lead Ind Int Bnk for Rec Int Klav Frag Int Paper 4) Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger 63% 63% 311 29% 61% 61% 25% 25He 73 73 20% 20% 28% 29 129 131% 58% 59% 19 18% 26% 27% 25% 25% 20% 2014 10% 10% 417 422 30% 30% 29% 30% 35% 37% 37% 38% 23% 22 21% 27 26% 47)4 48% 9% oqi 8% 8% 7% 7% 23% 28% 17% 17 '4 31 33 34 33% 70% 69% 46 U 45% 33% 84% 15%« 15'. 15 15% 40 39% 131, 14 16% 16% 9Sh 98b 91% 92 63 23.60 23.50 24% 374, 24% 65% 38 li 65'. 16V, 10% 16% 16% 11% 16 12% 11'. Olin Pac Gas and El Penn Central Pepsico Phelps Dodge Philip Morris Phillips Petr RCA Republic Steel Reynolds Ind Royal Dutch Petr Santa Fé Ind Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Railway Sperry Rand Stand Oil Calif Stand Oil Indiana Exxon Corp Studcbaker Worth Sun Oil Texas Gulf Texas Inst Transamcrica Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft United Brands US Steel West Union Tel Wcstinghouse El Woolworth Nat Can NY Centr A North West R N Am Phillips Co Occidental Petr Standard Brands Tandy Union Electr United Corps United Gas Western Bancorp 15V4 15% 28% 281, 2", 2% 84% 84% 42 42% 124"', 125% 47% 48% 101% 101% 29% 30^4 29 29% 44% 46 44% 44% 28% 26 100% 100% 51% 527, 18% 18% 84% 34% 38 35% 41 41% 86% 84% 89% 90 99% 93% 46% 474* 51% 52 V. 39% 39 Vs 181% 191% 12% 12V, 42% 43 13 1234 37% 37% 8". 34 343, 27% 27% 34% 36 20% 20% 12 7 6% 65% 65% 27 27% 10% 10% 23 92 19% 20 54% 54 25% 25% 17% 17% 8% 8% 18 18 31% 31%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15