'ulturele revolutie i Libië begonnen Spaanse Carlisten hekelen Franco remlin boekt succes in rtrijd tegen dissidenten Amin vermaakt zich met leed van Nixon Watergate Rechtse Spanjaarden fel in het offensief itificatie Premier Transkei contra Pretoria I f/KWARIEI DINSDAG 8 MEI 1973 BUITENLAND T7/K9 POLI, BEIROET, JERUZALEM (Reuter, AP, UPI, DPA) In verschei- delen van Libië zijn gisteren 'volkseomité's' gekozen, die het overheids- in dorpen en distrieten moeten overnemen en het bestuur over fabrie- 5 scholen en universiteiten. j.foing van dergelijke comité's tdeel uLt uit van de 'culturele !- Se', die president Khaddaffi on- (kondigde. ffi maakte enkele weken gele- n i uit vijf punten bestaand plan dat radicale veranderingen in d teweeg moet brengen. Vol- t plan worden de bestaande d opgeschort .wordt het land 'ge it van diegenen, wier politieke lden in strijd zijn met de na- lolitiek, worden er wapens on tvolking uitgedeeld en wordt ande bureaucratie aan banden De nu gekozen volkseomité's Ier meer bevoegd alle over- ctionarissen te ontslaan to- niveau van de staatssecreta- Khaddaffi heeft geen tijdsli- ngegeven voor de beëindigin werk van de comité's. Jenten-delegatie van het volks man de juridische faculteit van ersiteit van Benghazi vertelde comité bevoegd is hoogleraren aan en het studieprogramma deren. Het comité kan ook de data vaststellen, maar een ver- enkele studenten om de exa- ar helmaal af te schaffen, is addaffi afgewezen, lezing van de comité's wordt utrale groepen gecontroleerd, m van die neutrale groepen niet het recht om zichzelf volkseomité's verkiesbaar te Na de verkiezingen stuurt de onaire Raad (die het land in istuurt) een delegatie om er an te zijn dat er werkelijk rkiezingen zijn gehouden. Ie- cscomité bestaat uit tussen de en twintig leden. Er zullen rwacht wordt in totaal enkele >n volkseomité's in het land gekozen. zijn studenten en intellectue le bezig met een onderzoek in ikwinkels en kiosken om te naar publicaties, die in strijd de door Khaddaffi verkondig- itische en Paniarabische ideeën, van auteurs, die als commu of als kapitalisten bekend jn al in beslag genomen. Tot ijvers, die in de ban zijn behoren Jean Paul Sartre en 'ilson. it Khaddaffi heeft in een in- met het Libanese blad al-Diy- igeerd op de felle beschuldi- fvan twee vooraanstaande Pa- guerrilla-leiders, die hem tij- 5 m massa-bijeenkomst in Bei- e weken geleden verweten dat tzijds de Palestijnse guerrilla ig had aangevallen, maar an- s 4e Amerikaanse oliebelangen land ongemoeid laat. De twee 5 eiders, onder wie Aboe Iyyad, tijdens die bijeenkomst Khad- om zijn eigen revolutionaire gezindheid te bewijzen door de Ame rikaanse oliebelangen in zijn land 'te nationaliseren. Eerder had Khaddaffi de guerrilla-beweging er weer van be schuldigd 'alleen in radiouitzendin gen te bestaan', maar verder helemaal niets te doen voor de gewapende be vrijding van Palestina. Khaddaffi stelde in het interview, dat Libië pas tot nationalisatie van de olie- vooreaden en de olie-industrie zal overgaan, indien alle andere olie-pro ducerende Arabische landen overeen stemming bereiken over een Panarabi- sche nationalisatie. 'Een eenzijdige nationalisatie zou geen effekt hebben, omdat andere regeringen van olierijke Arabische landen de kans tot het op voeren van hun eigen produktie niet ongebruikt zouden laten en de imperi alistische krachten behulpzaam zou den zijn bij het afkondigen van eén economische blokkade van Libië', aldus Khaddaffi. Libanon Ondanks de berichten dat de Libanese regering en de Palestijnse guerrilla strijders gisteren tot een voorlopig akkoord zijn gekomen over de status en de bevoegdheden van de gewapen de Palestijnse guerrilla-eenheden in Libanon, heerst er nog steeds een ge spannen sfeer in het land. Rondom het grote vluchtelingenkamp Boerj el- Brajneh hadden de Palestijnen verder wegversperringen aangelegd en hun raketwerpers gericht" op de internatio nale luchthaven van Beiroet. De guer rilla-strijders bevalen diverse fabrie ken in de buurt van het vluchtelin genkamp Tel Zatar het werk stil te leggen en omwonenden zagen, hoe on geveer 400 gewapende mannen fortifi caties begonnen aan te leggen in na bijgelegen olijfboomgaarden. Uit di verse woonwijken dichtbij de vluchte lingenkampen werden Palestijnse vrouwen en kinderen bij hele busla dingen tegelijk geëvacueerd. Tegelij kertijd kon men zien, hoe Libanese troepen rondom hun kazernes, ops lagplaatsen en de belangrijkste rege ringsgebouwen zandzakken opwierpen. Over het nieuwe akkoord, dat het ak koord van Cairo van 1969 moet ver vangen, is niets bekend gemaakt. Tot zondagavond verwierp het Palestijnse persagentschap WAFA nog fel iedere verandering van het akkoord van 1969. De Arabische bemiddelaars in het Libanees-Palestijnse conflict zou den echter van mening zijn, dat het akkoord van 1969 achterhaald is door de ontwikkelingen in het Midden Oos ten, omdat het akkoord onderdeel vormde van de slijtage-oorlog, die toen nog in breed Arabisch verband tegen Israël gevoerd werd en in 1970 werd gestaakt. Volgens de laatste schattingen zijn er tijdens de gevech ten sinds vorige week woensdag 168 doden en meer dan 400 gewonden ge vallen. De Israëlische bevolking heeft gisteren in dolle feestvreugde herdacht, dat de staat Israël 25 jaar bestaat. Hoogtepunt was de omstreden militaire parade, waaraan 400 vliegtuigen, enige hon derden gepantserde voertuigen en tweeduizend militairen deelnamen. Afgezien van het feit, dat een heli kopter een noodlanding moest maken vanwege een technisch mankement, zijn alle herdenkingsplechtigheden zonder enig probleem verlopen. In een toespraak voor de telvlsie in het Arabisch riep minister van bui tenlandse zaken Abba Eban de Egyp tische president Sadat opnieuw op on derhandelingen te beginnen en tot een compromis tussen beide lande te komen. Hij sprak Sadat rechtstreek toe als 'de eerbiedwaardige president'. Tot de Palestijnen zei Eban, dat de Israëlische bezetting van Arabische ge bieden niet voortvloeit uit een Israëli sche wens om over hen te regeren, maar uit veiligheidsbehoeften. NAIROBI (Reuter) President Nixon, die man die nu bijna tot over de oren in de modder van het Watergatc-schandaal is gezakt, heeft een 'bemoedigend' woordje gekregen van Oeganda's president Idi Amin. 'Ik heb de almachtige God gesmeekt u te helpen bij het zoeken naar een oplossing voor de Water gate-affaire en uw andere problemen', zegt generaal Amin in een telegram dat hij gisteren naar Nixon heeft gestuurd. Met de 'andere problemen', aldus Amin, wordt de slavernij van de negers in Amerika en de voortzetting van de 'sme rige oorlog in Vietnam' door de Amerikanen bedoeld. Amins telegram was het antwoord op Nixons rede over de toestand in de wereld van donderdag. De president sprak daarin over de aanvallen van Amin op de Oegandese intellectuelen en de uitwijzing van de 40.000 Aziaten, die raciale gevolgen zullen hebben en volgens Nixon Afrika geen goed zullen doen. Amin heeft in zijn telegram opgemerkt verbaasd te zijn dat Nixon, die al met zoveel problemen zit, zich nieuwe moeilijkheden op de hals haalt door kritiek uit te oefenen op Oeganda. Vijfduizend fascisten en politiemannen hebben gisteren in Madrid fel betoogd tegen het 'slappe' optreden van de regering tegen linkse opposanten van het Franco-regime. Zelfs de beruchte fascistengroet ontbrak niet. De Spaanse rechterzijde weert zich bijzonder heftig sinds op 1 mei in Madrid een jonge politie-officier, die vaak in burger Ontkenning op de universiteit spioneerde, door linkse revolutionairen werd dood gestoken. Vervolg van pagina 1 naat, waarin de ministr van justitie wordt opgeroepen het onderzoek in handen van een onafhankelijke jurist te leggen. Verder vergadert de Senaat over twee dagen over de benoeming van Richardson op het ministerie van justitie. Enkele senatoren hebben in het openbaar gedreigd de benoeming niet te laten doorgaan, tenzij Richard son een onafhankelijke jurist zou be noemen. MADRID (Reuter, AP) Ongeveer vijfduizend mensen, onder wie veel politieagenten en ultra-rechtse falangisten, hebben gisteren in Madrid gedemonstreerd, waarbij zij het aftreden eisten van het Spaanse kabinet, speciaal van minister van binnenlandse zaken To- mas Garciano Goni. De demonstranten schreeuwden leuzen tegen wat zij de 'rode bisschoppen' noemden. De demonstratie volgde op de begrafe- nismis voor de 21-jarige politieoffi cier, die op 1 mei werd doodgestoken door 'maoïstische' elementen. Dit was de tweede keer binnen een week, dat Spaanse politiemannen het aftreden van Goni hebben geëist. Zij Prinses Irene sprak op bijeenkomst PAMPLONA (AP) Prinses Irene heeft zondag tijdens een jaarlijk se bijeenkomst op de Montejurra bij de Spaanse stad Pamplona ver klaard dat het Carlisme 'streeft naar vrijheid in Spanje'. artikel 'Frankrijk levert wa- 1 alle windrichtingen' van ilankenburgh dat zaterdag jl. pagina werd gepubliceerd is iderlijke zetfout geslopen. Jac- lard, redacteur van het Franse Le Monde, werd redacteur Times genoemd. Er had moe- n dat Isnard als medewerker Monde zijn opmerking vorig gemaakt in een artikel in ie dagblad The Times. Prinses Irene als Carliste in 1968 Zij zei dit voor een gehoor van 6000 tot 8000 Carlisten. Prinses Irene die een witte baret droeg, woonde de bij eenkomst op de Montejurra bij en de mis, die op de tradionele pelgrims tocht volgde. In haar verklaring zei de prinses verder dat het Carlisme naar een sociale revolutie streeft die 'Spanje en de moderne wereld wensen en nodig hebben. Deze sociale en vreedzame revolutie moet de mens zijn rechten teruggeven', aldus Irene. De echtgenoot van Irene, Charies-Hugo de Bourbon-Parma heeft zaterdag in een artikel in het'Franse dagblad Le Monde zijn politieke ideeën toege licht. In het artikel zegt Hugo dat het Carlisme streeft naar een 'socialisti sche monarchie' in Spanje. De Carlis te n'be weging is drastisch gemoderni seerd, aldus Hugo. 'Vandaag maken de democratische structuren, de socio logische samenstelling en de geest van het Carlisme haar tot een partij van de moderne massa. Wat zij (de Carlistische beweging) het huidige (Franco-)regime voor de voeten werpt is dat dat politiek gezien een fascis tisch bewind is en economisch gezien een 'kapitalistisch bewind'. Hugo vervolgt dat het Carlisme thans voorstelt 'met de andere oppositionele volkskrachten een pluralistische socia listische maatschappij op te bouwen, die de taak opneemt van de medezeg genschap, dat door het volk wordt ge wenst. Ónze opvatting van zelfbestuur beperkt zich niet tot de onderneming, maar tot die samenleving ioi haar tota liteit. Het zelfbestuur is een doel waarnaar elke werkelijk, democrati sche samenleving moet streven', aldus Hugo. beschuldigen Goni van de incidenten die hebben geleid tot de dood van hun collega, Fernandez Gutierrez, die in de binneixstad van Madrid werd doodgestoken. De lijkdienst voor Gutierrez werd ge houden in de Basiliek van San Fransi- sco eï Grande. Duizenden belangstel lenden moesten nuiten de overvolle kerk wachten. Na de mis organiseer den de kerkgangers een protestmars. Er werden spandoeken meegedragen met leuzen tegen de regering, tegen Goni en tegen de katholieke hoog waardigheidsbekleders. De demon stranten schreeuwden leuzen als 'fran co, Jax', 'weg met de regering' weg met Gax-ciano Goni' en 'weg met de rode bisschoppen'. Zelfs werd geëist dat kardinaal Enrique Tarancon, aartsbisschop van Madrid moest wor den geëxecuteerd. Enkele Madrileense kranten hebben gesuggereerd, dat de katholieke kerk aanzet tot gewelddadigheden door de steun, die zij verleent aan de arbei ders. Vast besloten Vorige week vrijdag heeft de Spaanse regering aangekondigd dat zij vastbe sloten is het geweld met alle ten dienste staande middelen te bestrij den. De begrafenis van de vermoorde poli tieman was georganiseerd door de Ma drileense politie. Onder degenen, die de plechtigheid bijwoonden, bevonden zich drie oud-ministers, de direkteur en-generaal van de veiligheidsdienst en van de Guardia Civil. Er waren geen vertegenwoordigers van het zit tende kabinet aanwezig. De aanwezigen zongen 'Cara al Sol' het lijflied van de fascistische Falan- ge, de partij met welks steun Franco de burgeroorlog in zijn voordeel be sliste. Nixons vice-perschef Gerald Warren heeft gisteren in het buitenverblijf van de president in Key Biscayne la ten weten, dat Nixon op geen enkele wijze bij het Watergate-schandaal is betrokken. Hoewel het Witte Huis herhaaldelijk geweigerd heeft com mentaar te leveren op de verschillende berichten over het Watergate-schan daal, zei Warren gisteren, dat hij van opvatting was, dlat een reactie op een bericht in het jongste nummer van het weekblad Newsweek op zijn plaats was. In het bericht van Newsweek werd meeegdeeld, dat de ontslag-en juridi sche raadsman van het Witte Huis, John Dean, bereid was te verklaren, dat Nixon hem vorig jaar september persoonlijk heeft gefeliciteerd, omdat hij erin geslaagd was het aandeel van de regering in het Watergate-schan daal te verhullen. Warren's ontken ning had tevens betrekking op een be richt, als zou Nixon hebben toege zegd, dat de veroordeelde Watergate- samenzweerder Howard Hunt op cle mentie zou kunnen rekenen. Time Het tijdschrift Time schrijft in zijn jongste nummer, dat al in 1969 door 'het Witte Huis werd gespioneerd, waarbij vooral journalisten het moes ten ontgelden. Het Watergate-schan daal is volgens het blad één van de vele. Edgar Hoover, voormalig directeur van de federale recherche (FBI) zou er ook betrokken bij geweest zijn. Het Witte Huis heeft hem willen chanteren, maar hij had zelf geheime stukken, waardoor hij degenen, die hem wilden aanvallen, in het nauw bracht. Time zegt uit goede bron ver nomen te hebben, dat president Nixon kort na zijn ambtsaanvaarding woede-aanvallen kreeg toen verschei dene geheimen naar de pers bleken te lekken. Hij besloot toen na te gaan van wie de journalisten inlichtingen kregen over de besprekingen van de militaire strategie van de regering. 'De president verzocht de FBI tele foongesprekken van verscheidene ver slaggevers, onder wie twee correspon denten van de New York Times, af te luisteren. Edgar Hoover weigerde. Hij zei, dat zijn positie onhoudbaar zou worden, wanneer ontdekt werd welke praktijken werden toegepast. Tenslot te zwichtte hij met de eis, dat John Mitchell, toen minister van justitie, hem schriftelijk opdracht zou geven. Mitchell ondertekende het document en de FBI luisterde in 1970 en 1971 de gesprekken af. i O 32 Julian Nundy Bt er naar uit dat de Russische beweging van andersdenkenden groep die in de afgelopen paar jaar herhaaldelijk bij de autori tegen onrechtvaardig optreden heeft geprotesteerd als ge seerde eenheid heeft afgedaan. ind 1971 heeft een reeds arres- ondervragingen en huiszoekin- laatsgevonden. Het heeft de in de beweging, de ondergrond- jniek van actuele gebeurtenis- zwijgen gebracht, gf*- de Russische geheime politie zaak behandelt onder code- 24, heeft een overstelpende held onderzoeken uitgevoerd. Gevjren bevolen door hoge partij- J garissen en kennelijk gericht op •zetting van de puklikatie van i liek. 4 ste editie van het blad, dat he- 1 imet de typemachine werd ge- j n, verscheen in oktober 1972. 2 tijd was het blad vijf jaar I linstens één keer per twee op de ondergrondse markt #nen. •j nge Rus, die nooit een actief gyi de beweging van dissidentie Weest maar met de doelen er- >pathiseerde, verklaarde dat J il sidenten-beweging nu als beëin- worden beschouwd.' En dat 15 Ji /Jj Volgens hem omdat de Kroniek 1 eer had kunnen verschijnen en personen, van wie werd t dat zij er iets mee te maken a waren opgepakt. Ja row ntal actieve leden van de bewe- oals de geleerde Andrej Saclia- u.„4! e man die wel de vader van de 24^ e wa,ers>tofbom wordt ge noemd, en die de niet-officiële Russi sche beweging voor mensenrechten heeft opgericht, is nog steeds in vrij heid. Maar zij hebben veel van hun invloed verloren nu de Kroniek er niet meer is. In het blad werd regel matig verslag uitgebracht over het lot van de mensen die kritiek op het re gime leverden. Zegslieden hebben verklaard dat de stopzetting van de publikatie is ver- oorzaakt door een dreigement van de KGB dat zij elke keer als een nieuw nummer verschijnt naar willekeur mensen zal arresteren. De auteurs van de Kroniek, wiens namen zorgvuldig geheim worden gehouden, hebben de publikatie opgeschort omdat zij het dreigement au serieux namen, aldus de zegslieden. Intussen zijn er geruchten geweest dat een nieuwe editie van de Kroniek is voorbereid of in voorbereiding is. Uit enkele bronnen is vernomen dat liet blad toch onder het onbekende aantal lezers ervan verspreid zal wor den. Maar het blad zal zuiver 'symbo lisch' verschijnen, om te laten blijken dat de ontevredenheid nog steeds be staat en dat sommige mensen nog steeds bereid zijn uiting te geven aan hun gevoelens. Zi.i voegden eraan toe da1 het voorlopig de laatste editie zal zijn Ondanks de arrestaties d<e de gelede ren van de ri;ssi*,r,nten ernsUg hehhen uitgedund, konden de redacteuren de Kroniek zich aan arrestatie ont trekken, alus zegslieden. Omdat de KGB zich dit kennelijk bewust was is de geheime politie ertoe overgegaan de andersdenkenden mee te delen dat elke nieuwe publikatie tot arrestaties zal leiden. Maar er is in Moskou min stens één oproep gedaan tot verzet te gen deze chantage in de Samizdat, de Russische ondergrondse pers. Pjotr Jakir Van de dissidenten die al in MoSkou worden vastgehouden zijn de twee be kendste Pjotr Jakir en Wiktor Krasin. Van hen wordt gezegd dat zij nu spijt hebben betuigd en dat zij andere acti visten hebben opgeroepen hun werk te staken. Jakir is de zoon van een beroemde Russische generaal die in 1937 bij de zuivering van Josef Stalin is doodgeschoten. Jakir zou zijn doch ter Irina hebben verteld dat zijn on dervragers materiaal hebben gefabri ceerd om aan te tonen hoe de activi teiten van de dissidenten worden geëxploiteerd door anti-sowjetkrach- ten in het buitenland. Vorige maand heeft Irina zelf gezegd dat zij had toegegeven dat zij een aan deel heeft geleverd aan de produktie van 16 Kronieken. Zij had dit erkend tijdens de dagelijkse verhoren die zij diverse weken moest ondergaan, aldus goed ingelichte zegslieden in Moskou. Maar Irina heeft geen inlichtingen verstrekt over andere activisten van de Beweginv voor mensenrechten. Zij ontkwam aen arrestatie wegens de re- vastgehouden. Hij zou hen hebben ge vraagd hun activiteiten stop te zetten. De Russische geleerde Andrej Sacha- row heeft onlangs een brief van Jakir ontvangen, waarin deze hem waar schuwt dat zijn naam iri het buiten land wordt gebruikt voor anti-sowjet- doeleinden. De brief was klaarblijke lijk met goedkeuring van de KGB ge schreven. In Moskou wordt het schrij ven beschouwd als een poging dr. Sa- charow van verdere protest-activitei ten te weerhouden. In maart werd de kernfysicus door de KGB op het matje geroepen. Het was de eerste keer sinds Sacharow met zijn activiteiten voor bescherming van de mensenrechten begon. De KGT gaf hem een waarschuwing en hij kreeg ook te horen dat hij er een 'onoprech te moraal' op na hield. Jakir, die in juni 1972 werd opge pakt, is nu langer in voorarrest ge houden dan de negen maanden die de Russische w»t toestaat. Volgens de zegslieden heeft de geheime politie speciale toestemming gekregen het voorarrest ten behoeve van verder on derzoek te verlengen. Dat hiertoe ver lof ls gegeven wordt door waarnemers gezien als een teken van de vastbeslo tenheid van de autoriteiten zoveel mogelijk over de dissidenten te weten te komen en de beweging tenslotte uit le roeien. Een van de voornaamste Russische dissidenten is lange tijd de befaamde oud- generaal Pjotr Grigorjeuko geweest 'Ontspanning' cent' do zegslieden. Volgen i dei met m.' d b"1 baby. aldus b'< n is haar va- poh'rnnteerd, die ui bekend staan Dat gebeurde in de Lei'orlowo gevan genis in Moskou waar Jakir word' al\ eve Het is een merkwaardige speling van het lot dat veel van wat de dissiden ten hebben geëist nu officieel door Moslcou naar voren wordt gebracht als onderdeel van de Russische ontspan- n nv po' «k Het zijn de e'son ?na!s nauwere contacten met hel Westen, vooral op het gebied van wetenschap en cultuur. I-Iet Kremlin heeft betrek kingen met West-Duitsland en de VS aangeknoopt en lijkt hetzelfde met Ja pan te doen. Moskou oefent ook druk uit voor het beleggen van een Euro pese veiligheidsconferentie met als doel de Koude Oorlogsbijl te begra ven. Met de opening naar het Westen is een reeks beloften van nauwere sa menwerking en contacten gepaard ge gaan. Maar waarnemrs zien geen noodzakelijke tegenspraak in het be leid van de Russische leiders de bui tenlandse betrekkingen te versoepelen en toch in het binnenland de teugels straf aan te halen. De Sowiet-Unie is altijd op haar hoe de geweest .oor bu iorjiandse ideolo- g.ten en de pers heeft gewaarschuwd dal nauwere contacten niet zal beteke nen dat buitenlandse ideëen met meer vrijheid tegemoet kunnen worden ge treden. De autoriteiten willen het protest duidelijk onderdrukken nu het gevaar bestaat dat het verzet uit bundiger en hinderlijker zal worden naarmate de westerse cultuur, in elk geval in theorie, meer toegang tot de Sowjet-IJnip zal krijgen. Op het ogenblik blijft het toekomsti ge lot van andersdenkenden, die nog niet zijn opgepakt of zijn geëmi greerd, echter een belangrijk raadsel. Het is op dit moment onmogelijk te beoordplen of en hoe zij opnieuw als gecoöx-dineerde groep naar voren zul len kunnen komen otn hun ideëen op nieuw te verbreiden. Julian Nundy is correspondent In Mos kou van het Britse peisbureau Reu ter. OOST-LONDEN (Reuter). De pre mier van de Zuidafrikaanse Bantoes tan Transkei, Kaiser Matanzima, heeft de regering in Pretoria aangeraden nu de verlangens van de negers in te willigen om een bloedbad in het land te voorkomen. De situatie, waarin een meerderheid een minderheid onder- drxxkt kan niet voor eeuwig getole reerd worden, zei hij op een bijeen komst in de Zuidafrikaanse stad Oost- Londen. Het Xhosa-Thuisland Transkei wordt door de Zuidafrikaanse regering steeds gepresenteerd als het geslaagde model voor haar politiek van 'autono me thuislanden' voor de verschillende negerstammen. Het is voor het eerst, dat premier Matanzima, die zich steeds in grote lijnen achter het be leid van Pretoria heeft gesteld, zich zo scherp uitlaat over de blanke rege ring. Transkei kreeg in 1963 een be perkte mate van zelfbestuur onder het stamhoofd Mantanzima. Het Griekse ras ATHENE (AFP). In de krantenki osken van de grote Griekse steden ls gisteren een nieuw weekblad ter ver koop aangeboden, dat 'Echo van de strijdkrachten' heet en geredigeerd wordt door de legervoorlichtlngsdien- st. In dit eerste nummer van het blad wordt aangekondigd, dat het orgaan het Griese ras zal verheerlijken in het licht van 'de nationale wedergeboorte in de revolutie van 21 april 1967 - de datum van de militaire staatsgreep, waaruit het huidige Griekse militaire bewind is ontstaan'. Het nieuwe Griekse legerorgaan stelt zich voorts ten doel, te wijzen op de morele beginslen van de Grieske be schaving 'door te putten uit de groot heid van de strijdkrachten'. Het eer ste nummer bevat vele artikelen en reportages over de deelneming van Griekenland aan de NAVO, anti-com munistische commentaren en een hoofdartikel van het hoofd van de geestelijke raadslieden van het Griek se leger. Levend begraven WENEN (DPA). Een 75-jarige Oostenrijkse is in Hutten bij Salzburg vermoedelijk levend begraven. Giste- ren werd op last van de justitie haar graf geopend om te onderzoeken of zij werkelijk dood of schijndood was. Nadat destijds de belangstellenden het kerkhof al hadden verlaten en er al 30 centimeter zand op de kist lag, hoorden de doodgravers herhaaldelijk kloppen in de kist. Op het geroep van de grafdelvers keerde de pastoor naar het graf terug. Ook hij en zijn huis houdster hoorden de klopseinen. Waarom hij toen geen opdracht gaf de kist onmiddellijk te open, is niet duidelijk. Hij zou gezegd hebben dat dit de taak van de autoriteiten was. De zaak werd bekend doordat de pas toor zijn belevenis zelf op de preek stoel vertelde. Bonn spreekt Praag' PRAAG (AP). De officiële bespre kingen tussen West-Duitsland en Tsje- cho-Slowakije over normalisering van de betrekkingen tussen beide landen zijn gisteren in Praag begonnen. De Westduitse delegatie op het overleg staat onder leiding van staatssecreta ris Paul Frank. De Tsjechoslowaakse afvaardiging wordt geleid door onder minister van buitenlandse zaken Bo- huslav Choupek. Japan-VS TOKIO (DPA). De Japanse minis ter van buitenlandse handel, Yasoehi- ro Nakassone, heeft verklaard, dat Ja pan niet wil meedoen aan het door Kissinger voorgestelde nieuwe 'Atlan tische Handvest'. De adviseur van president Nixon heeft de Europese staten en Japan twee wekene geleden opgeroepen, bin nen het bestek van een Transatlan tisch bondgenootschap, met de V.S. nauwe samen te werken en de toe komst samen te verzekeren. Van de verklaring van Nakasone is melding gemaakt door het Japanse blad Assahi Sjimboen. Nakasone's uit lating is de eerste van een lid van het Japanse kabinet naar aanleiding van Kissingers voorstel. Twee weken gele den heeft Japan onverwacht een be zoek afgelast, dat keizer Hirohito in de herfst aan de V.S. zou brengen. Diplomatieke kringen in Tokio me nen, dat de betrekkingen tussen Ja pan en de VS minder goed worden. Klarsfeld actief BONN (AP). De Westduitse politie heeft gisteren bekend gemaakt dat zij zeven Franse staatsburgers heeft gear resteerd na een gewelddadige beto ging in Keulen voor het kantoor van een Duitser, die naar hun bewering verantwoordelijk is voor het op tran sport stellen van 100.000 Franse joden naar de nazi-vernietigingskampen. Van de twee demonstranten hebben er twee zelf in de Duitse concentratie kampen gezeten. De demonstratie was georganiseerd door de in Parijs woonachtige Beate Klarsfeld (33). AMSTERDAM De Rijksvoorlich tingsdienst en de Nederlaxidse Bio scoopbond richten tezamen een stand in op de filmbeurs Marche des Films in het Palais des Festivals te Cannes, van 10 tot 25 mei, om de Nederlandse speelfilms en korte films onder aan dacht van de buitenlanders te bren gen. De films, die daarvoor ingezon den zijn, zullen er ook vertoond kun nen worden. Het is voor het eerst dat de Nederlandse filn.s !i;dens het In ternationale Filmfestival zo worden gepresenteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9