Zonde: iets warms, plezierigs Duitse bisschoppen fel gekant tegen abortus Afrika-jaar: show, debat, informatie en prijsvraag -I Boekenetala: ontvingei Oplage Groot Nieuws is nu 140.000 Kort geding in Utrechtse Janskerk Spaanse nonnen 'verslaan' mieren Interkerkelijke dienst Nieuw onderzoek lijkwade Turijn weer bijbels Gij seneenheid met Rome voorop [793 biz): )a (829 bl cahier.' ng van MUNCHEN (KNA) Zeer scherp hebben de Duitse bisschoppen zich gekant tegen een verruiming van de abortus-wetgeving. In een brief, die zondag in alle r.k. kerken in de Bondsrepubliek is voorgelezen, schrijven de bisschoppen, dat de ervaring in alle betrokken landen uitwijst, dat de bescherming van het wordende leven vermindert, wanneer abortus wettelijk wordt toegestaan. Nadrukkelijk wijzen de bisschoppen het voorstel van socialisten en libera len van de hand, om abortus tijdens de eerste drie maanden van de zwan gerschap niet langer strafbaar te stel len. Ook keren zij zich tegen een ver ruiming van de indicatieregeling. Volgens de brief verdient geen staat de naam sociale staat, wanneer welke sociale nood dan ook het doden van een ongeboren mens kan rechtvaardi gen. Slechts wanneer de staat bereid is, aldus de bisschoppen, het recht op leven van een ongeboren mens te be schermen en de schending van dit recht strafbaar stelt, verdient deze de naam rechtstaat. Uitzonderingen Alleen wanneer aan deze voorwaarden wordt voldaan, kan de wetgever in zeer ernstige conflictsituaties afzien van strafvervolging, zo schrijven de bisschoppen. 'Maar ook in deze geval len betreft het slechts uitzonderingen, die precies en nauwkeurig in de wet omschreven dienen te worden.' Zij voegen hieraan toe: 'Wij bisschoppen moeten echter nadrukkelijk verklaren: zedelijk geoorloofd is een abortus nooit, ook niet in ernstige conflictsi tuaties. De mens en de maatschappij staan onder het gebod van God 'Gij zult niet doden.' Uitgangspunt voor de onvoorwaarde lijke bescherming van het leven tegen abortus provocatus is voor de bis schoppen het volgens hen wetenschap pelijke feit, dat het menselijk leven vanaf het eerste moment van de con ceptie bestaat en dat het embryo niet een 'voormenselijk' stadium kent. Bij het recht op persoonlijke ont- plooïng en een vrije gewetensbeslis sing moet men volgens de bisschop pen rekening houden met de rechten van anderen. 'Wie hier spreekt van Kardinaal Doepfner het beroofd worden van een mondige gewetensbeslissing, versluiert de zede lijke en juridische feiten.' De bisschoppelijke brief, vergezeld van een persoonlijk schrijven van kar dinaal Doepfner van MUnchen, is toe gezonden aan alle leden van de Bondsdag. Het is nog nooit voorgeko men, dat de bisschoppen zich in deze vorm tot de Bondsdag hebben gericht. In een oplaag van drie miljoen exem plaren wordt de brief verspreid. In een eerste reactie zei de fractielei- AMSTERDAM Groot nieuws voor u, de vertaling van het nieuwe testa ment in omgangstaal, die in novem ber verleden jaar verscheen beleeft thans zijn derde druk. De eerste druk van 30.000 exemplaren was verleden jaar in een week uitverkocht. De tweede van 70.000 is zo goed als uitge put De derde druk bedraagt 40.000 exemplaren zodat de totaaloplaag nu 140.000 is. X schrijft ons men Links is link De kabinetsformatie is uitgelopen op een linkse regering. De progressieve drie zullen een duidelijk overwicht hebben, zodat van confessionele zijde een gelijkwaardige invloed op het re geringsbeleid nauwelijks merkbaar zal zijn. Het niet meemarcheren van de CHU is alleszins begrijpelijk, redelijk en voor een politieke duidelijkheid gewenst. Tilanus ijverde voor de gul den middenweg van een zuiver natio naal democratisch beleid, zijnde ook echt Christelijk-Historisch. De zakelij ke opstelling van de CHU tegenover het nieuwe kabiet getuigt wederom van het verzoenende en intelligente element van deze Unie in de partijen, om het land regeerbaar te maken. Den Uyl durfde de massa te misleiden door de bewering dat de CHU de ka binetsformatie ophield; in zijn onder bewustzijn moet hangen het feit dat hijzelf (met zijn soortgenoten) veelal de zittingen der Tweede Kamer met allerlei gedraai ophield. Biesheuvel zei onlangs dat Den Uyl een gevangene was van zijn eigen programma, maar nu zitten de AR en de KVP vast in het blok van Den Uyl en mogen zij de slaphangende kleurloze wimpel vormen aan de rode vlag. Den Haag J. R. Fuchs Milieuvervuiling Hoewel blijkens een artikel op de voorpagina bewezen is dat de Chemi sche Industrie Rijnmond de schuldige is, is het nog niet zeker of deze doch teronderneming van de Staatsmijnen gestraft zal worxen. Zo ja, dan zal men een boete moeten betalen aan de Staat die toevalkig eigenaar is. En vraag, waarop ik het antwoord wel weet: Kan bij bewezen wanbeheer de vestigingsvergunning van een bedrijf ingetrokken worden, ook van een dochtermaatschappij van de Staatsmij nen? Den Haag A. Bronsveld Kabinetsformatie (23) Het is kiezersbedrog wat we vandaag de heer Aantjes /ien doen met het door velen in de ARP gestelde ver trouwen. De visie van de heer Bies heuvel behaalde een eclatante over- der van de SPD Wehner. dat hij de brief beschouwt als een belangrijke bijdrage in de discussie. Met de bis schoppen benadrukte hij de gewetens vrijheid van alle betrokkenen, inbe grepen de leden van de bondsdag, die volledig vrij moeten zijn in hun be sluitvorming over de herziening van de abortusparagraaf. UTRECHT Op zondag 13 mei (van 19 tot 20 uur) zal een merkwaardig experiment plaats vinden in de Jans kerk in Utrecht. Daar zal dan een kort geding worden gehouden con form het model dat uit zondagavond televisie-uitzendingen bekend is. Het kort geding wordt voorgezeten door mr. P. H. Bakker Schut. De stelling luidt: 'Voor maatschappij-hervorming is het conflict-model noodzakelijk'. De kerkgangers fungeren als jury. Pleiter voor de stelling is: dr. P. H. van Gorkum. lid van de tweede kamer voor de PPR en lid van de verbonds raad van het CNV, terwijl als pleiter tegen de stelling optreedt: mr. G. H. O. van Maanen, secretaris van de raad van bestuur van de Scheepvaartunie. De getuigen vóór de stelling zijn: de heer J. van der Doef, vakbondsbe stuurder van het Nederlands Katho liek Vakverbond en drs. Th. A. J. M. Jonkergouw, arbeid-socioloog. De ge tuigen tegen de stelling zijn: mr. A. Vaandrager, medewerker bij Philips en drs. J. B. M. Edelman Bos, direc teur Bosboom en Hegener te Amster dam. Het kort geding wordt georgani seerd door de werkgroep evangelie en bedrijfsleven, uitgaande van de Utrechtse stedelijke raad van kerken en de commissie voor bijzondere dien sten der hervormde gemeente. Een groep Spaanse nonnen heeft na zes jaar hard werken de strijd tegen de witte mieren nagenoeg ge wonnen. In 1967 ontdekten de nonnen van het Purisima Klooster in Benicarlo, Spanje, dat deze diertjes bezig waren om hun klooster te vernietigen. Zij besloten toen hun klooster te herstellen en de belagers te verslaan. Zes jaar werkten de zestien nonnen als bouwvakkers, met als resultaat dat het klooster nu geheel gerestaureerd is. AMSTERDAM Zondag 13 mei, aan vang 10.30 uur, wordt in de Marana- thakerk, Kuinderstraat, een interker kelijke dienst gehouden voor zieken en gehandicapten. In deze diensten zal tevens het Avondmaal worden be diend. Het Rode Kruis verleent mede werking. Voor vervoer en begeleiding dient contact te worden opgenomen met de heer H. W. van Weerdhuizen, Hoenderdiepstraat 27 Amsterdam Zuid, na 19 uur: Via telefoon 736296. winning. Maar de heer Aantjes negeert deze en kent de ARP een bij- wagenrol toe in een kabinet-Den Uyl. Hopelijk staat de heer Aantjes bin nenkort zijn zetel af aan winnaar Ba rend Biesheuvel. In hem zie ik de man die de ARP weer een duidelijk 'politiek gezicht' zal geven. Heemstede J. H. Broek Roelofs Kabinetsformatie (24) Laten de heren Veerman en Aantjes hun zetels spoedig ter beschikking stellen. Zij tolereerden kiezersbedrog door het door nog geen 2 pet de ARP- stemmers verkozen 'plan-Boersma' te laten prevaleren boven het verkiezings devies. Laten de heren Boersma en De Gaay Fortman sr. niet langer in naam der ARP mogen optreden. Ze negeerden doelbewust de ruim 90 pet der ARP-stemmers die duidelijk voor het beleid Biesheuvel kozen. Moge de heer Biesheuvel de leiding der ARP weer spoedig op zich willen nemen! Ook het landsbelang vereist een krachtige leider die onze partij op nieuw een duidelijk evangelisch en politiek gezicht weet te, geven! Haarlem II. Dcurloo Kabinetsformatie (25) Open brief aan Aantjes Het bestuur van de AR-kiesvereniging •Nederland en Oranje' te Bunschoten- Spakenburg heeft met ontsteltenis kennis genomen van de deelname van de ARP onder uw leiding aan een links kabinet. Dit in tegenstelling tot de karaktervaste houding van de CHU. Het gaat ons verstand ver te boven dat u met de progressieve drie heeft aangepapt (incl. christenhater Gruyters). En dit nog wel tegen de overgrote meerderheid van de achter ban! U heeft een tijdbom geplaatst in de ARP. Dit kunt u nooit meer goedma ken al zou u dag en nacht gaan wer ken! Uw handelwijze zal als een zwarte bladzijde voor de ARP, de ge schiedenis ingaan. Tenslotte delen u nog mede, dat wij onze samenwerking aan een enquête voor een model gemeente en pro vincieprogram onder de leden in de gemeente Bunschoten, stopzetten. Wij zijn uitgeblust. Wij groeten u en roepen alle werke lijk AR-gezinde makkers toe: Naar uw tenten, o Israël! Bunschoten het bestuur voorz. W. J. v. d. Brink secret Joh. Vedder Kabinetsformatie (26) Als anti-revolutionair vraag ik: Moet onze partij kapot gaan aan acht perso nen die voor een regering-Den Uyl gestemd hebben? Laten die mensen terwille van het voortbestaan van on ze partij hun bestuursfunctie aan mensen overgeven, die wèl nee dur ven zeggen tegen zo'n regering die he lemaal niet zo tegen revolutie is. La ten wij als anti-revolutionairen pal staan in deze moeilijke tijd en ook door onze christelijke politiek mee werken aan de uitbreiding van Gods koninkrijk. Om die reden wil ik u dan ook opwekken: blijft op de AR stemmen. Veenendaal II. Haan ROME (AFP). De lijkwade van Turijn zal waarschijnlijk opnieuw aan een wetenschappelijk onderzoek on derworpen worden. Een internationa le commissie van medici, biologen en chemici is aangewezen. Dit heeft de bekende deskundige inzake de Turijn- se lijkwade, mgr. Giulio Ricci, meege deeld. Mgr. Ricci wees erop, dat de r.k. kerk het onderzoek aanmoedigt, omdat de lijkwade evenzeer een voor werp van wetenschap als van geloof is. Volgens mgr. Ricci hebben eerdere onderzoeken de echtheid van het doek bevestigd. Een foto-negatief van het doek, gemaakt in 1898, laat de indruk zien van het lichaam van een gekrui sigde. De lijkwade van Turijn is een onge veer 4 meter lange linnen doek, waar op het gehele lichaam van een ge kruisigde van voren en van ach teren is afgedrukt. Zij werd in het jaar 325 uit Jeruzalem meegenomen naar Constantinopel door de moeder van keizer Constatijn, Helena. Volgens Mgr. Ricci, die vele jaren alles wat op de lijkwade betrekking heeft, heeft bestudeerd, is de wade de eerste tijd zorgvuldig door de christenen van Je ruzalem bewaard om na de vernieti ging van de stad te worden overge bracht naar Edessa. In de vierde eeuw is de doek in Constantinopel om dan via Frankrijk in Italië te belanden. Sedert de 15e eeuw is het Huis van Savoye officieel eigenaar van de doek. AMSTERDAM —Voor het Neder landse bijbelgenootschap en de zen ding (Nederlandse zendingsraad) is 1973 Afrikajaar. Een eeuw na David Livingstone wil men speciaal de aan dacht op dit wereldeel richten. Dit te meer, omdat velen wel van de Afri kaanse wereld in beroering kennis ne men, maar niet of veel minder over de mensen, hun verhoudingen onder ling', hun denken, hun omstandighe den daar. Om te beginnen is een multi-diashow (op drie schermen met geluid) ge reedgekomen, die 'Met het oog op Af rika' heet. Deze wil iets van het au thentieke Afrika laten zien. De toe lichtende dialoog okomt van een Eu ropese en éen Afrikaan. Deze show werkt aan op: onder welke voorwaar den kunnen 'woord en dienst' zinvol functioneren; daar en hier? Proef- voorstellingen zullen worden gegeven op 8 mei in Sneek (Amicitia), op 9 mei in Arnhem (Provinciehuis), op 10 mei in Leidschendam (openlucht vertoning in het winkelcentrum Leid- senhage, waar de gezamenlijke kerken een presentatiecentrum hebben), op 11 mei in Rotterdam (Atrium) en op 13 mei in Amsterdam (Spuikerk). De show kan bij het NBG aangevraagd worden. Verder brengen NBG en zendingsraad diaseries, informatie-, discussie- en ac tiemateriaal over Afrika uit. Met name ook voor jongeren: van kleuter- tot en met voortgezet onderwijs, van kinder clubs tot jeugssociëteiten. Vanwege het Afrikajaar is ook een prijsvraag uitgeschreven voor een stu die over 'Afrika in de bijbel'. Het moet een bijbelstheologische studie zijn over Afrika zoals het voorkomt en belicht wordt in de bijbel. Er zijn drie prijzen voor beschijbaar, respec tievelijk van tweeduizend, duizend en vijfhonderd gulden. Enkele hooglera ren hebben in de jury zitting geno men. Inzendingen voor in mei 1974 te zenden aan de afdeling missiologie van het Interuniversitair instituut voor missiologie en oecumenica, Boer- haavelaan 43, Leiden, waar ook nade re inlichtingen worden gegeven. LONDEN De wereldbond van bij belgenootschappen heeft van de Roe meense orthodoxe kerk het verzoek ontvangen bijbeldrukpapier te sturen voor 100.000 bijbels. Het drukken ge beurt op de nieuwe drukpersen van de drie eeuwen oude drukkerij van het partiarchaat. Produktie van deze nieuwe oplage zal ongeveer 18 maan den vergen. Sedert 1968 kreeg deze kerk toestem ming om 250.000 bijbeluitgaven (on der meer 100.000 bijbels) te drukken op papier dat door de wereldbond ter beschikking werd gesteld en door bij belgenootschappen in het westen, waar onder het Nederlands bijbelgenoot schap, werd gefinancierd. De Roemeens orthodoxe kerk heeft de wereldbond ook verzocht 5.000 evange lies van Matthelis in braille te druk ken voor blinden. Deze evangelies zul len in het westen worden geprodu ceerd en mogen in Roemenië worden geïmporteerd. De bijbelgenootschap pen hebben van deze nieuwe bijbels en de evangelies in braille 322.000 gulden uitgetrokken. ROERMOND Bisschop Gijsen wil primair in eenheid met de heilige stoel van Rome denken en handelen. Hij zei dit in een toespraak tot de di ocesane pastorale raad van zijn bis dom. 'Ik heb nauwe contacten met de paus en met de Vaticaanse instanties. Ik houd hen op goed op de hoogte van wat hier leeft en verdisconteer hun visies in mijn beleid'. Sprekend over zijn veelbesproken 'proeve van 'n visie' zei de bisschop, dat deze geen andere betekenis heeft gehad, dan een poging om aan te ge ven hoe ieders taak in kerk en wereld van vandaag moet worden gezien en vervuld. Deze poging is geen dogma. Zij kan steeds worden aangevuld of herzien. 'Mijn denken laat zeker ruimte voor andersdenkenden en ik ben bereid tot overleg', aldus bisschop Gijsen. De inleiding van de bisschop droeg overigens volgens woordvoerders van vier van de vijf regio's een te abstract en theologisch karakter. Volgens hen had bespreking daarom geen zin. Een van de raadsleden sprak van een 'loodzware vertaling van de blijde boodschap'. De woordvoerster van Midden-Lim burg noemde de inleiding een herha ling van de beginselverklaring van bisschop Gijsen van 20 januari. De vragen over de pluriformiteit in de kerk die toen zijn gesteld, zijn niet beantwoord. Ze" betuigde wel erkente lijkheid voor de toewijding van de bisschop steeds omgekeerd evenredig dom. Een dei* leden zei, dat de duide lijkheid van de antwoorden van de bisschop steed somgekeerd evenredig is aan de lengte. Een straat-enquête op een zonnige middag in Am sterdam leerde de redactie van De Strijdkreet, dat bepaalde woorden voor christenen klare taal, maar voor anderen koffiedik zijn. Een greep uit de ant woorden op de vraag: Waar denkt u aan als ik zeg 'zonde'?: 'Vloeken-sex (man, 53). Verouderd idee. zwakheid (man. 28). Tegenwoordige tijd (vrouw, ca. 68). Wel van gehoord (meisje, ca. 20). Oorlog (man. ca. 30). Boter op je hoofd (vrouw, 65). Zonde! Ik kreeg 't gevoel van dominees (meisje 17). Nou, dan ga je naar de kerk (meisje, 16). Als je geld verliest (vrouw, 55). Inbreken (echtpaar, 70). Ver keerde dingen, sigaretten pikken van Piet (meisje, 17). Iets warms, plezierigs (vrouw, 60). In ver band met de Bijbel, dingen die je niet mag doen (man. 21). Vrouwen (jongen, 18). (Heel verbaasd:) 'Wat is dat?' (meisje, 17). Bestaat écht niet (vrouw, 59). Ja, ach, wie zal zeggen wat 't is? (vrouw, 57). Pesten (meisje, 16). Vreemd gaan (meisjes, ca. 15). Moord, stelen (vrouw, 50)'. In Ter Herkenning, het nieuwe tijdschrift voor christenen en joden, zegt mgr. A. C. Ramselaar een aantal feiten op een rijtje over de zendingsac tiviteiten in Israël: Mgr. Ramselaar: '1. Van de bestaande christenkerken in Israël gaat geen noemenswaardige wervingskracht uit. Heel hun verschijningsvorm is dusdanig antiquarisch of vervreemd, dat gezegd kan worden dat zij eerder tegengif kweken. 2. De Israëli's zijn praktisch immuun voor over gang naar het christendom. Ongetwijfeld komen er gevallen voor. zelfs spectaculaire. Zij zijn zo duidelijk door bijzondere omstandigheden be paald. dat de christenen gauw spreken van een ge- nadewonder. Juist omdat zij als wonder moet wor den gezien, bevestigen zij het uitzonderingskarak ter. De joden zijn immuun doordat een eeuwen lange vervolging hen afschermt, omdat de hou ding van de meeste kerken over de wereld kenne lijk niet vrij is van antisemitisme en de joden als grootste taak zien hun joodse identiteit nieuwe vorm te geven. 3. De overgrote meerderheid van de Israëli's wil een moderne staat waarin de menselijke waardig heid, dus ook godsdienstvrijheid ten volle wordt erkend. Zij zien dat juist als een der kentekenen van een joodse staat. 4. De joodse instanties, voor allen de regering, weten heel goed dat zeer vele christenen in Israël enthousiast steun verlenen aan het bestaan van een joodse staat. Zij waarderen dat en maken er begrijpelijk gebruik van. Israël erkent de betrok kenheid van Islam en christendom op het land. De eeuwen van onderdrukking vormen niet enkel een zwarte vlek in de geschiedenis. Er is ook nog iets anders gebeurd. De stad Jeruzalem en het land Israël is niet meer denkbaar zonder die be trokkenheid. Deze houdt meer in dan een bron van inkomsten door toerisme en pelgrimage. Dat begrip is uit de joodse ideologie niet weg te den ken. Hiermee hangt samen het schijnbaar oneven redig aantal priesters en religieuzen in het land. Deze zijn er niet voor gewone pastorale bediening noch voor missie-activiteiten. Er zijn er zeer velen alleen voor bijbelstudie, godsdienstgeschiedenis, archeologie, taalwetenschap enz. De samenwerking met de joodse instanties in alle geledingen is zeer goed te noeme Uit de kerkbladen 5. De grote meerderheid der christenen is ara- bisch. Het is geen Israëlisch belang als christen zijn en arabisch leven in Israël identiek zou wor den. De herkenning van deze feitelijkheid wijst de weg naar vreedzame coëxistentie en vruchtbare sa menwerking. Het is olie op het vuur gooien als buitenstaanders dreigend gebaren, dat de wereld niet zal dulden als er maatregelen worden geno men tegen missieactiviteit'. Het is wel geen kerkblad, maar wij maken in deze rubriek graag melding van het Oost-Europanum mer van de Internationale Spectator (Alexan- derstraat 2. Den Haagj, dat waardevolle documen tatie bevat over de positie van de kerken in de Sowjetunie. Wij geven hier een fragment uit het verslag van een proces tegen twee afgescheiden baptisten, januari 1972 in Nikolajev (Oekraine). De genoemde Zjoltonozjko werd uiteindelijk ver oordeeld tot drie jaar streng regime. Rechter: U overtreedt de wet op de religie. Uw broeders en zusters van de geregistreerde gemeen te hebben deze wet aanvaard. Zjoltonozjko: De wet op de religie haalt een streep door het Evangelie, het decreet van Lenin en de Verklaring van de Rechten van de Mens. Rechter: Het Evangelie is lang geleden geschreven en kan veranderen, evenals onze wetten naar de omstandigheden veranderen. De Bijbel is geschre ven voor die tijd, de auteur zou nu iets anders schrijven. Zjoltonozjko: Nee, het Evangelie kan niet veran deren. het is Gods woord, het behoeft verandering noch aanvulling en geldt voor alle tijden en alle vólken. De procureur leest Rom. 13 2 voor: 'Alzoo dat die zich tegen de macht stelt, de ordinantie van God wederstaat: en die ze wederstaan, zullen over zich- zelven een oordeel halen'. Zjoltonozjko antwoordt met Efes. 612: ('Want wij hebben den strijd niet tegen vleesch en bloed, maar tegen de overheden, tegen de machten, te gen de geweldhebbers der wereld, der duisternis dezer eeuw, tegen de geestelijke boosheden in de lucht'). Rechter: Acht u zich schuldig aan het verspreiden van literatuur? Zjoltonozjko: Nee, dat is christenplicht. Rechter: Waarom hebt u besloten uit de gere gistreerde gemeente te treden en zich aan te slui ten bij de afgescheiden 'initiativniki'? Zjoltonozjko: Omdat de registratie regelrechte in menging in het leven van de Kerk is geworden. Voo -ts beschouw ik het door de FREChB in Mos kou aanvaarde statuut en de wet op de religie als anti-godsdienstige documenten. Voor ons was dat een reden vast te houden aan onze geloofsbelijde nis en aan onze dogma's. Rechter: U onderwerpt zich niet aan de wet en de overheid (Rom. 13 2). Zjoltonozjko: Maar wij vervullen de wet van Christus, het Evangelie. En dit zegt: wie zult gij meer gehoorzamen, God of de mens? Het lagere gezag is afgeleid van het hogere. Als u van me ning hent dat de overheden door God zijn gesteld, dan zijn wij, net als u, onderworpen aan een ho gere macht. Ik onderwerp mi; aan God, maar aan wie onderwerpt u zich? Ik handel binnen de gren zen van deze wetten. Rechter: Maar waarom kunnen uw broeders en zusters zich wel ondenverpen aan de regels van de wet en een Zjoltonozjko en een Trosjtsjenko niet? Zjoltonozjko: On.dat Christus heeft gezegd: pre dikt het Evangelie in de gehele wereld, terwijl dit in de wet op de religie wordt verboden. SLIJTAGE Telkens opnieuw duiken er in ons spraakgebruik, vooral opfcd deringen, in diskussies en in art op, die na enige tijd gebruikt! niet nalaten een zekere weeif sommigen op te wekken. Ik i een paar: strukturen, struktunj anderingen, begeleiding, thema-nummer, thema-dienst, i kunt er een spelletje van mal niets te doen hebt, maar onget zit er een forum of een parméf te wachten om uw vragen, diskussieleider verdeeld, te 1 woorden. Ik kan het woord in> niet meer horen, zegt iemand nrl een wanhopige uitdrukking <f gezicht. Als de voorzitter het vjee zoveelste keer heeft over de stë rele kant van de zaak zie ik zell&F zachtmoedige overbuurvrouw |h pillen van haar schone ogen cp heffen. Maar goed, dat is nu aP goed en wel, we moeten tochifï ken. Want iemand kan last ja van het woord inspraak en erfK gisch voor worden, maar de zag' blijft ondanks dat de moeite P De woorden mogen aan een p-; slijtage niet ontkomen, we mo# I wel onderscheiden van de zakepg' om het gaat. Het begrip 'strupig verandering* is te belangrijk maar te vergeten en op z'n janp fluitjes hier en daar aan een befe verziekende situatie maar wfij' doen. op goed geluk af. Het pft' soep mag meer zijn dan een ?»m baar ten opzichte van iemand dp is en niet aan koken toekon^ mag van mij getuigen van eenT" werkelijke naastenliefde, je lostl? tuurlijk niet alles mee op. Wiir voor de vaak scheef lopende gi. nen van onze samenleving laat! I zal straks geen handen genoeg j I om niet alleen soep maar ook 1/ zaken uit te delen. Geld voor I rend India moet er zijn, en il eerste verplichting, maar er il tuurlijk meer achter en dat IJ weer samen met al die woordj zo slijten. En van mij mogen dj ten als we de zaken maar niet bi ten NED. HERV. KERK l0. Aangenomen naar Den Haag-Laj-] nen (toez.): J. Visser, jeugdpift Den Haag; naar Nw. Amsterdam W. Oppelaar, voorheen zending^ op Timor, wonende te Oegstgee$ Bedankt voor Barneveld: P. Kol» Kootwijk. »r Overleden: II. W. Cazemier (69) pref. te Eelde. Was predikant li terveen, Marrum en Wolvega. GEREF. KERKEN Bedankt voor Utrecht-Zuid: lijit Benthem te Middelburg; voor 3 A. van Zuylen te Bennebroek. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Wildervank-Veendl Manni te Hamburg; te Haarleil J. Kruis te Zwaagwesteinde; tel dijk: P. Zonneveld te Leerdam.! GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Sioux-Center: P. Hii te Kampen. J Bedankt voor Klaaswaal: J. M| te Rijssen. EVANG. LUTII. KERK Beroepen te Haarlem: A. BurjCJ te Apeldoorn. Winkler Prins Medische Encycli B-C. Uitg. Elsevier te Amsterdi blz. Prijs ƒ65. Het tweede van de zes delen nieuwe WP Medische Encycli De complete encyclopedie telt bladzijden en bevat ruim 1500 onderwerpen. 12.000 begripsomi vingen en meer dan 2000 illust Ook zijn opgenomen een lijst te geneesmiddelen, een handboel EHBO en een geneeskundig wot boek. 'Kliniek en maatschappij' vers van de studiedagen '72 georgani door de Stichting Studiecentrum Ziekenhuiswetenschappen. Uitg. Tijdstroom te Lochcm. 136 blz. 17,50. I In deze bundel zijn referaten 0| men van dr. R. M. Versteegh, H. Vroege, dr. II. Doeleman, pre H. Philipsen en prof, dr. J. B. Met name de voordrachten van Philipsen en dr. Doelemen ovei zaak, gevolg en remedie van hi gend ziekteverzuim zijn actueel. 'Impasse', door Steven de Uitg. De Nederlandse Rockhani Antwerpen/Utrecht. 160 blz. 13.50. De Leuvense hoogleraar Batselit schrijft het psychopatholo) syndroom van de normale mem uitgangspunten neemt hij o.a. masochisme in het liefdeslever meester-slaafrelatie als basis val arbeidsleven, het hebben van ri in plaats van vrienden als basi! het sociale leven. Hij behoort t< zogenaamde kritische psychiatei Bij het koninklijk instituut vi tropen is nr. 166 in de serie lan< cumentatie verschenen. Ditmaal: wana. 42 pagina's telt het boel Abonnementsprijs: 47,50 per ji De uitgave van de Grote W Prins, zevende druk. is gevorderj en met het 16e deel. Deel de letters Page tot Pijl 16 gaat van Pijm tot Sapa Psalmberijmingen, derde Stichting ter verkrijging schnftgetrouwe psalmberijming p/a Joh. Polak. Pr. Bernhardla: Vlaardingen. We schreven eerdel voerig over doel van de stichtinj heer Polak c.s. achten dat met de we interkerkelijke psalmberijmin! niet het beste gegeven is en gev' cahiers proeven van een hun zorgvulder berijming. Voor dit we cahier kan men zelf de final bijdrage bepalen. TROUW/KWARTET DINSDAG 8 MEI 1973 Brief aan leden van de bondsdag KERK TijOl

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2