Nixon: onafhankelijk onderzoek Watergate Waterbedrijven staan 'met rug tegen de muur' UW Toeristen bepalen plannen msul VS Mexico ;t vrij w bdeling bereikt fchorting straf n 16 VVDM-ers i deze krant lort Schets voor Scheveningen nieuwe stijl Meisjes marcheren in Jeruzalem Witte Huis ontkent nogmaals elke schuld Een laxeermiddel waar u de klok op gelijk kunt zetten: Sennocol! Cokesovengas niet belangrijk voor totaalverbruik in ons land krant Gevechten in Beiroet hervat arts bon op de bres voor een sterke christelijke pers iemwe Leidse Comranit ELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is gheblaven mijn hert in teghenspoetl" 54ste jaargang no. 31 Meer keus in ^passende ^omgeving Bij VERDUYN' INTERIEURVERZORGING RUNSBURG [raat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9.28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur CO-STAD (Reuter) De ont- X- van de Amerikaanse consul pal Terrance Leonhardy in Mexi- ïden gisteren hun gijzelaar nog niet vrijgelaten, hoewel de re- 1 allang aan hun eisen had vol- fcn dertig gevangenen naar Cuba ■ten vertrekken. In de Mexicaan- Is werd gespeculeerd, dat de ont- fr mogelijk nog een losgeld en fijgeleide naar het buitenland maar de regering zegt, dat nu „le voorwaarden is voldaan. De l is zelfs in de bureaus gebleven fi waarschuwing van de ontvoer- Jdat de vrijlating van Leonhardy I uitgesteld, als er op hen wordt "ten onzer verslaggevers HAAG/UTRECHT —De straf eet 1 istien bestuursleden van de Ver- erscbg van diensplichtige militairen >ndij ipgelegd, wordt opgeschort. De jmai nstige minister van defensie, ir. edeling, heeft daarover gisteren instemming bereikt met de de- inaire minister, H. J. de Koster, leve ekomstige kabinet-Den Uyl voor rs s redeling wilde vcarkomen dat ïgcn feiten zou worden ge- t. Hij vond het onjuist de be iers gevangen te zetten op grond 'egir verwegingen die niet passen in me eleid, dat hij ten aanzien van de -.gij: cratisering in de krijgsmacht en d 1 inzien van de VVDM wil voeren, ensfjer De Koster en staatssecretaris eide hebben onlangs de gratie- iracl iken van de VVDM-leden afge- (jgjZij vonden het onjuist tot gra- )g over te gaan, omdat zich geen Y e omstandigheden hadden voor- 3Vin n jan op de zitting van de mili- rechter was gebleken, at de heren Vredeling en De r tot overeenstemming kwamen, rï Dl e advocaat-fiscaal bij het Hoog ^jir gerechtshof al voldaan aan ^■verzoek van WDM-voorzitter HKBeemsterboer de hem opgelegde >1111 op te schorten. Beemsterboer jSIJzich gistermorgen in Nieuwer- ^Hnoeten melden om een straf van ^Hnaand uit te zitten wegens zijn iel in de organisatie van de weigering. Via zijn advocaat, mr. angeraar, verzocht hij om uitstel juni wegens bestuurlijke onmis- leid. Op 6 juni kiest de VVDM 'nieuwe voorzitter, omdat Beem- jper op 29 juni de militaire [st verlaat. Van de zestien veroor- Ben is hij de enige die nog in ■t is. nnenland lur reclame terug 5 lilde" schooltuin 7 vecht tegen Goodyear 11 Jitenland üin en dissidenten 9 fechoppen legen abortus 2 pde: iets warms2 frketbal en sponsors 10 onomie ludc in de EEG15 pcntaar »bl) en verder racend a pen snoepreclame televisie Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bij het maken van plannen voor de toekomst van Sche veningen moeten de wensen van de toerist van heden en morgen uit gangspunt zijn. Historische overwe gingen, vooral met betrekking tot bepaalde gebouwen, moeten daaraan ondergeschikt worden gemaakt. Dit schrijft het Haagse college van b. en w. in de gisteren gepubliceerde 'schets voor de ontwikkeling van een modern Scheveningen'. De schets, die, aldus burgemeester Marijnen, moet dienen als basis voor de discussies over de toekomst van de badplaats, zal binnenkort in de gemeenteraad worden behandeld. De nota geeft geen enkel vastom lijnd plan, ook niet over het al dan niet slopen van het Kurhaus. Men gaat alleen in op de vraag: 'Hoe ont wikkelt zich het hedendaags toeris me en welke voorzieningen zouden er dan, gezien die ontwikkeling, in Scheveningen moeten zijn?' B. en w. komen dan tot de conclu sie, dat in de badplaats alle lagen van de bevolking aan hun trekken moeten kunnen komen. Enerzijds betekent dat de bouw van o.m. een casino een een eersteklas hotel, an derzijds het aanbrengen van kermis achtige voorzieningen en goedkope re verblijfsaccommodaties. De nota noemt ook de noodzaak van zgn. 'slecht weer-voorzieningen', zo als passages, een overdekt zwembad en andere sportinrichtingen, exposi tieruimten en een breed scala van café- en restaurantbedrijven. Waar schijnlijk zal de raadsvergadering, waarin de schets ter sprake komt, het karakter van een hearing krij gen, zodat ook actiegroepen en ande re geïnteresseerden hun mening kenbaar kunnen maken. Israëlische meisjes-soldaten tijdens de grootste militaire parade, die Israël ooit heeft gehouden. De para de vormde het hoogtepunt van de onafhankelijkheidsfeesten van het 25-jarig bestaan van Israël. Op het podium v.l.n.r. luitenant-generaal Elazar, chef-staf van de strijdkrachten, premier Golda Meir, president Sjazar, minister van defensie Dajan. WASHINGTON (Reuter, ÜPI, AP) De regering-Nixon heeft fcicü gisteren akkoord ^erk!a<i*rd rne' de. benoeming van een onafhankelijke jurist, die het onderzoek moet leiden in het Watergate-schandaal. Te gelijkertijd heeft Nixon een verklaring uit laten geven, waarin hij meedeelt niet betrokken te zijn ge weest bij de zaak-Watergate en evenmin pogingen heeft gedaan om deze affaire naar de doofpot te ver wijzen. Rijnwater wordt steeds vuiler - en de technische mogelijkheden raken uitgeput Van een verslaggever DUSSELDORF De Nederlandse, Duitse en Zwitserse drinkwaterbedrij ven, die hun grondstof uit de Rijn moeten halen, staan met de rug tegen de muur: ondanks alle acties tégen de vervuiling van de Rijn verliest het water nog steeds aan kwaliteit en de technische mogelijkheden om er iets drink baars van te maken raken uitgeput. Het besluit van de Amerikaanse rege ring om een onafhankelijke jurist in de Watergate-affaire te benoemen, werd gisteren aangekondigd door de nieuwe minister van justitie Elliot Richardson. Hij zei, dat hij al naar de juiste man aan het zoeken is. De jurist moet volgens Richardson 'onafhankelijk van geest zijn. hij moet een uitnemende staat van dienst hebben, bij voorkeur met ervaring op het gebied van rechtspraak'. Richard son zei de jurist pas te benoemen als hijzelf officieel als minister van justi tie kan optreden. President Nixon haalde Richardson onlangs van defen sie naar justitie als opvolger van Kleindienst, die naar aanleiding van Watergate zijn ontslag indiende. Het congres moet de benoeming van Ri chardson nog goedkeuren. De minister van justitie beklemtoon de, dat zijn besluit om een onafhanke lijk jurist te benoemen, niet moet worden uitgelegd als het werpen van de geringste twijfel op de integriteit of bekwaamheid van de mensen van het ministerie van justite of de FBI. 'Ik heb rekening gehouden met het feit, dat ik vanaf het begin van deze regering deel uitmaak en dat mijn ob jectiviteit ter sprake kan worden ge bracht'. Als het huidige tempo van de vervui ling aanhoudt, zullen de bedrijven die vier miljoen Nederlanders en zestien miljoen Duitsers van drinkwater voor zien, over drie tot vijf jaar niet meer in staat zijn een verantwoord produkt af te leveren. Dit zei de voorzitter van de internati onale commissie van de waterleiding bedrijven in het Rijngebied, de heer G Kopf, gisteren bij de publikatie van een memorandum van de commis sie (waarvan de naam wordt afgekort als IAWR) tijdens een congres in Dusseldorf. De drinkwaterleidingbedrijven zijn aan het eind van hun latijn, zei de heer Kopf. Het hangt nu van anderen af of de bevolking over enkele jaren nog water uit de Rijn kan drinken of niet De overheid zal moeten ingrij pen, niet alleen door middel van con trole op de lozingen in de Rijn maar ook door toezicht op de samenstelling 'van nieuwe produkten door de chemi sche industrie. 'Jaarlijks vinden de chemische bedrijven 150 tot 200 nieu we produkten uit waarvan men de uitwerking nog niet kent. De schadelijke stoffen in deze produk ten mogen dan door de fabrikant zelf niet worden geloosd, via de huishou delijke afvalwatering komen ze toch in de Rijn terecht', aldus de heer Kopf. De waterleidingbedrijven eisen nu dat de bedrijven, die afvalstoffen in de Rijn lozen, verplicht worden zelf on der toezicht van de overheid, controle uitoefenen op het voorkomen van ge vaarlijke en schadelijke bestanddelen. Waar giftige en voor drinkwater ge vaarlijke stoffen aanwezig zijn. moet het afvalwater opgeslagen worden in spaarbekkens Ook willen zij een strengere controle op de lozingspunten. waarbij niet op de concentratie van het vuil, maar op de hoeveelheid aanwezige afvalstoffen wordt gelet. Men gaat ervan uit, dat verdunning van het afvalwater geen reiniging van het rivierwater bete kent. Het memorandum bevat tenslot te een lijst van stoffen, die volgens de bedrijven een bepaalde graad van belasting niet mogen overschrijden. Het gehalte van alle anorganische stoffen mag niet meer dan achthon derd milligram per liter bedragen. In de naaste toekomst zou dit zelfs tot vijfhonderd milligram moeten worden teruggebracht. De grens voor het chloridegehalte ligt volgens de bedrij ven in het begin op tweehondeid, maar later op honderd milligram. Vol gens de heer Kopf vormen vooral de niet-afbreekbare chloorverbindingen, waarvan de hoeveelheid per jaar met zeven eacht procent stijgt, een ernsti ge bedreiging voor het drinkwater. Robert Cushman, een vroegere topfunctionaris van de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA, die betrokken zou zijn geweest bij een van de Witte Huis schandalen, is momenteel als commandant van de Amerikaanse mariniers op bezoek in Nederland als gast van de Nederlandse marine. Op de foto verlaat Cushman met zijn vrouw het Rotterdamse Parkhotel. Hij weigerde elk commen taar aan de talrijke aanwezige journalisten. De afgelopen dagen zijn nog twee Amerikaanse generaals, los van elkaar, met aparte militaire toestellen, in Nederland aangekomen. Over het doel van hun bezoeken wordt stilzwijgen betracht. Hij vond het echter juist, dat de uit eindelijke verantwoordelijkheid bij ADVERTENTIE Sennocol doet zijn werk op natuurlijke wijze, zonder akelige bijverschijnselen, zonder krampen, zonder verstoring van de spijsvertering. Sennocol-voor een probleemloze stoelgang (J) Dagra N.V., Diemen hem blijft berusten. De onafhankelij ke jurist zal daarom in het ministerie van justitie werken en 'aan mij - en alleen mij - verslag uitbrengen'. De aankondiging van Richard son ontkracht een resolutie van de Se- Voor vervolg zie pag. 9, kolom 6 Geen sprake van een beleidsfout Van een onzer verslaggevers GRONINGEN/IJMUIDEN Cokesovengas blijkt niet belangrijk te zijn voor het totale verbruik van gas in Nederland. Het (afval) produkt van Hoogovens zou hoogstens een aandeel van 1,5 procent kunnen hebben. Een aantal Jaren geleden, toen Hoogovens aan Groot-Amsterdam leverde, was dit nog tien pro cent Het verbruik van aardgas is sindsdien echter stormachtig gestegen, ter wijl de produktie van cokesovengas niet noemenswaardig omhoog is gegaan. Een en ander blijkt uit verklaringen van de Hoogovens en de Nederlandse Gas unie, naar aanleiding van berichten dat het stopzetten van de leveranties van cokesovengas 'een beleidsfout zou zijn geweest, te vergelijken met het sluiten van de Limburgse mijnen'. Zouden de kolen uit deze mijnen in een tijd van energieschaarste een zeer nuttige functie kunnen vervullen, ook het cokesoven gas kan volgens deze berichten thans goed gebruikt worden. De cijfers bewijzen het tegendeel: het totale verbruik van aardgas in Neder land bedraagt 34 miljard kubieke meter, terwijl er 500 miljoen kubieke meter cokesovengas vrij komt, dat maar de helft van de calotische waarde van Sioch- tcren-gas heeft. Thans wordt dit cokesovengas door Hoogovens zelf gebruikt voor verwarmings- en energiedoeleinden. Het concern ontvangt van de Gasunie een 'alimentatie' van 180 miljoen, gespreid over 22 Jaar. (ADVERTENTIE) BEIROET (Reuter) In de Libanese hoofdstad Beiroet zijn gisteravond op verscheidene plaatsen zware gevechten uitgebroken tussen het Libanese leger en de Palestijnse guerrilla-beweging. Met bazooka's, raketten, kanonnen en machinegeweren werd er gevochten. De staatsradio onderbrak zijn normale programma en verzocht de burgerij 'het licht in ijw woningen uit te doen. thuis te blijven en op een nade re mededeling te wachten, die var> het hoogste belang is.' De mensen gingen hun balkons op ui hun nachtgoed om te proberen aan de hand van de licht flitsen na te gaan. waar de strijd ge voerd werd. Aangezien er al een avondklok van kracht was, bevond niemand zich meer op straat. Behalve de strijdenden. In een militaire verklaring is gister avond gezegd: 'Bij Bil El Hassan werd het vuur bij verrassing geopend op leger-posities, onmiddellijk gevolgd door een raket- cn mortieraanval in ale delen van Beiroet en in het bijzon der de internationale luchthaven van Beiroet en het hoge sportcentrum van het leger op de weg naar het vlieg veld. Ilel leger beantwoordde het vuur. Bij het leger zijn tot nog toe drie sol daten gewond en zijn een rupsvoer tuig en een gepantserde wagon vernie tigd'. Het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken zou graag zo snel wjm mogelijk in jf| kontakt willen komen met een die bereid is als staf-lid mee te werken in een vakantieweek voor lichamelijk gehandicapten op de Blye Werelt te Lunteren. Het gaat hierbij om de week van 21 tot 28 juli. Nadere informaties worden u gaarne gegeven door dhr. J. van Luit van het A.D B., Koningslaan 7. Utrecht. Telefoon 030-514341. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) D handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1