bewijst druk op chtspraak Indonesië Wondermooi boek over uilen Waterschappen willen rijksbijdrage voor het 'mechanisch onderhoud' lelijk gevecht tegen Goodyear Verzekering kon stormschade goed opvangen Spoorwegen openen dit jaar zes nieuwe stations Week van protest in Zuid-Beveland tegen kerncentrale Meer eenheid nodig voor alle soorten van openbaar vervoer Meer woningen in eerste kwartaal '73 Tachtig graven in Neede vernield Nieuwe zomerkatoentjes Personalia Door auto gegrepen Llfff/KWARTET DINSDAG 8 MEI 1973 BINNENLAAT T9/K11 i onzer verslaggevers JVELD Een voormalig jnanager van Goodyear-Sumatra, de heer S. P. de Boer, heeft onthul- ije documenten ter publicatie vrijgegeven. Uit deze stukken blijkt dat het hoofdkantoor van Good- (in Ohio) een proces wegens laster heeft trachten te beïnvloeden. Het hoofdkantoor heeft dit inin via de Indonesische ambassade in Washington. Het ging om een civiel proces dat de heer De tegen Goodyear-Sumatra had aangespannen en aanvankelijk zowel voor de lagere rechtbank 4 hoger beroep won. September vorig jaar publiceerde - ?f -V.7"Cttff - - n t/Kwartet reeds over de lotge- 00 van deze Nederlandse rubber- -q, 'J - r «j, die door Goodyear was aange- .__L H"u ten behoeve van een crumb- lp "f 'r r-fariek in Zuid Tapanuli op r— vv. jl n'ira, van de V1RCO de Virginia .1 9 deiational Company, een 'joint f re', gezamenlijk Indonesisch- .-^k' 1 ~^%-t ■Jkaanse onderneming. Bir stallaties van deze fabriek, die contract tussen Goodyear Su- j en General Electric in Kuala ur geleverd waren, deden bij Ifn bij technici van VIRCO ern- twijfels rijzen aan de ernst jee dit project werd genomen ion er drieduizend kleine rub- tnters Ln het district Tapanuli fhankelijk zouden zijn. Zijn on- lemde reportage over de staat elevcrde machines gaf de eerste [jkheden met Goodyear Sumatra. lijk gevecht a de opening van deze fabriek e heer De Boer zonder opgave denen ontslagen. Terwijl hij bezig was te solliciteren en ;enige aantrekkelijke aanbiedin- id gekregen publiceerde Good- iumatra 'n advertentie waarin jesuggereerd dat hij zich nog voor een manager van Good- itgaf. Dat was voor hem aanlei- ien civiele procedure wegens ing van eer en goede naam te- dyear Sumatra aan te spannen ir ook nog een geding bij de isie voor arbeidsgeschillen we- inrechtmatig ontslag. De Boer )zig beide zaken tot in hoger be- !oe te winnen toen de pressie |t buitenlandse bedrijfsleven be- 'oen wij er in september vorig ■er berichtten was het nog on- 10e de zaak De Boer, toen in leling bij de Hoge Raad in Dja- :ou aflopen. Inmiddels heeft de ';aad het vonnis van de arron- intsrechtbank in Medan vernie- vastgesteld dat Goodyear te trouw was geweest en dat ir geen belediging plaatsgevon- De heer De Boer is in febru- Nederland teruggekeerd. Hij ien. notariële acte laten opmaken hij verklaart dat de in zijn be ide documenten, waaruit de in- ng.van het buitenlands bedrijfs- in de loop van het proces en rbeidsgeding blijkt, authentiek gram uit Washington el) 5. Jerste is een telegram dat in '71 door de Indonesische ambas- 47|in Washington aan het departe- tij van buitenlandse zaken in Dja- Me| werd toegezonden. In dat tele- spS vraagt de ambassade voor Good- 0( teun van de Indonesische rege- het ontslag van de heer De 34,1 Volgens Goodyear was de van de rechtbaank betreffen- hadevergoeding absurd en on aardig. Het telegram luidt ver- Als deze klacht terecht is, zijn loegpreesd dat dit voorval door aan- vs buitenlandse werknemers als ^,"(lent zal worden gezien, met als •rs. uitgebreide ongeregeldheden'. g s elegram suggereert verder dat 1 h(penbaar worden van moeilijkhe- u. beleggers zal afschrikken, pui oor het investeringsklimaat in ssin lsië zal worcien beïnvloed. De t op zin van het telegram luidt: ek dit verder te onderzoeken, klacht Goodyear terecht, dient it te worden naar beleidvolle af- ling'. van sultan de documenten is ook een die op 12 oktober 1971 door de er van Economische, Financiële lustriële zaken, sultan Hamenku 10 IX werd gezonden aan presi- iuharto. In deze brief vraagt de de speciale aandacht van de eei?ent 'voor de moeilijkheden die issc een buitenlandse onderneming >lds onesië worden ondervonden'. De weter memoreert daarin het stand- n epn de minister van arbeidsza- 3 ursalim die in een brief had be- oveidat De Boer als employee van >ingear onder de Indonesische ar- t e^etgeving viel, zodat zijn zaak njg t door de commissie voor ar- eschillen was behandeld. Good- Jiad in het arbeidsgeschil aange- dat De Boer geen werknemer owodat het arbeidsgeding (waarin Inf-ar in >t: ongelijk was gesteld) r was. Sultan Hamenku Buwo- 'innert de president verder aan "'J" rloop van de rechtzaak, waarbij agere rechtbank die Goodyear aat chadevergoeding had opgelegd te De Boer ter waarde van 1 a' 0 roepiah en het vonnis van het 1 tshof waarin het bedrag van de vergoeding nog werd verhoogd 2.000 dollar. Voort dat Goodyear e v dit vonnis in beroep was '|,aI 1 maar dat dit nog niet in be- in ling was genomen. Hij maakt in f rfFle^ voorts melding van het al ,tnl' igeven telegram van de ambas- n. in Washington waarvan hij een tvel ift bijsloot en schreef tenslotte: "s!r de bedoeling te interveniëren nd behandeling van de zaak voor !n?,®)f z'Jn wij van opvatting dat die d» iak van de Pengadilan Tlnggi ie^ chtbank) te Medan door het pu- 1 fl' zal worden gevoeld als niet in J !nstemming met het rechtsge- omdat een advertentie, als die 1 defov Goodyear Sumatra Plantati- gaaiomi). Ltd. is geplaatst, in Indo- gebruikelijk is. Wij zijn van op- Op 15 februari 1970 niet beseffend dat hij allang in ongenade gevallen was leidde manager S. P. de Boer de Indonesische minister van Landbouw Tojib rond toen deze de fabriek officieel had geopend. vatting dat genoemd gebeuren van in vloed zal zijn op de waardering in het buitenland, zowel door buitenlandse regeringen alsook buitenlandse bedrij ven terzake van de 'rule of law' in ons land'. Vereende krachten Ook de volgorde van de gebeurtenis sen is veelzeggend: op 22 juni '71 was de civiele eis van de heer De Boer toegewezen en aanvankelijk dacht Goodyear er niet aan om in beroep te gaan. Maar onmiddellijk na de verzen ding van het telegram uit Washington waarin de ambassade duidelijk maakt dat zij benaderd is door het hoofdkantoor in Akron ging Good year Sumatra toch in cassatie bij de Hoge Raad. Het telegram was door Buitenlandse Zaken inmiddels doorge zonden aan Justitie, die dit weer deed toekomen aan de Hoge Raad. Ander halve maand later kwam daar dan nog de brief overheen van sultan Hamen ku Buwono aan president Suharto waarin diens 'speciale aandacht' werd gevraagd. In die sfeer moest de Hoge Raad zich geen uitspreken over het beroep van Goodyear Sumatra. Dat ge beurde in juli 1972. Tot verbazing van de verdediger van de heer De Boer, mr. Yap, ging de Hoge Raad, die uitsluitend onderzoek heeft te verrichten naar de toepassing van de wet, het hele onderzoek her vatten. De zaak De Boer waaraan wij op 1 september vorig jaar reeds uit voerige aandacht hebben besteed blijkt de Indonesische regering tot in de hoogste toppen beroerd te hebben. Bij de behandeling in de Hoge Raad waren alle zeven rechters die er maximaal deel van uitmaken, betrok ken dat was volgens waarnemers de laatste 15 jaar niet voorgekomen. In de pers is de hele zaak verzwegen en de voorzitter van de buitenlandse persvereniging in Djakarta, die voor de Australische pers werkte en zeer geïnteresseerd was in de zaak, werd, een paar weken na een onderhoud met de heer De Boer, het land uitge zet. 'Afgehandeld' Briefwisseling Uit de thans gepubliceerde documen ten blijkt ook dat de zaak De Boer eind 1970 reeds inzet werd van een felle briefwisseling tussen de minister van 'Manpower' (arbeidspotentieel) Mursalim en de ondercommissie voor Buitenlandse Investeringen, Sadli Mursalim betoogde dat de heer De Boer wel degelijk rechtszekerheid vol gens de Indonesische arbeidswetten diende te hebben en dat de commissie arbeidsgeschillen zijn zaak terecht had behandeld. Een paar maanden la ter werd Mursalim van zijn ministerie ontheven en de voorzitter van onder commissie van buitenlandse investe ringen volgde hem op. Sindsdien bestaat er ook een stakingsverbod bij buitenlandse bedrijven. De heer De Boer blijkt met zijn appèl op de Indonesische rechter tegenover een groot Amerikaans concern de au toriteiten daar in ernstige verlegen heid te hebben gebracht. Maar nu door diverse ingrepen van buiten in het rechtsproces zijn zaak 'beleidsvol is afgehandeld', is deze man ondanks al zijn voortreffelijke getuigschriften van zijn vorige werkgevers in Indone sië en in Australië, ondanks 't enthou siasme van de directeur der 'joint ven ture', generaal Sproul, over de voort varendheid waarmee hij een door Ge neral Electric geleverd ondeugdelijk machinepark aan de gang wist te krij gen, thans aan de Bijstand overgele verd. Pogingen om de Nederlandse ambassa de in Djakarta bij de zaak te betrek ken hebben niets gebaat. Uit vrees zich in de Indonesische rechtspraak te mengen is niet alleen geen der zittin gen vanwege de ambassade bijge woond maar werd zelfs het verzoek van de heer De Boer om de Hoge Raad te vragen naar de data der zit tingen geweigerd, daar dit 'de schijn zou kunnen wekken, zich te willen mengen in de Indonesische rechtsple ging'. Daartegenover is de inmenging van het particulier bedrijfsleven uit de Verenigde Staten bijzonder duide lijk en succesvol geweest. Zoals eerder is vermeld 'versleet' Goodyear na de heer De Boer nog drie managers aan de crumbrubberfabriek totdat deze met ingang van dit jaar werd geslo ten. APELDOORN De in november 1972 stormschade-gevallen konden door de maatschappijen in het alge meen zonder ernstige financiële moei lijkheden worden opgevangen. Voorlo pige opgaven wijzen op brutoschaden door de novemberstorm ter grootte van ongeveer 167,7 min voor bin nenlandse ondernemingen en van on geveer 41,5 min voor buitenlandse, zo schrijft de Verzekeringskamer, een overheidsinstelling die toezicht op het verzekeringswezen houdt, in haar ver slag 1971 over het schadebedrijf. Van een verslaggever UTRECHT In de loop van dit jaar zullen er weer zes nieuwe spoorweg stations worden geopend. De stations zijn reeds opgenomen ln het nieuwe spoorboekje dat zojuist is verschenen. Vanaf drie juni zullen er ook treinen stoppen in Dordrecht-Zuid, Nijmegen- Dukenburg Sneek-Noord en Waddinx- veen-Noord. Het station Zoetermeer gaat Zoetermeer-Oost heten en Voor schoten wordt Voorschoten-YVassenaar. Het nieuwe station Zoetermeer, dat tussen Zoetermeer-Oost en Voorburg komt te liggen, wordt dertig septem ber geopend. In oktober tenslotte zal het station Den Haag Centraal in ge bruik worden genomen. Het station Den Haag SS zal dan worden gesloten. In de dienstregeling zelf is weinig of geen verandering gekomen. Het nieu we spoorboekje is geldig van 3 juni 1973 tot 25 mei 1974 .Behalve het spoorboekje is na half mei ook een nieuwe buswijzer verkrijgbaar, die nu 'busboekje' heet. Er staan aanzienlijk meer gegevens in. In plaats van de schematische voorstelling van alle buslijnen in Nederland met daarbij de aanduiding hoe vaak er per uur een bus rijdt, bevat het boekje nu een overzicht van het regelmatige ver- trekschema van alle buslijnen. Het nieuwe busboekje is aanzienlijk in omvang gegroeid, van 64 naar 160 pagina's. De prijs is één gulden. Van een onzer verslaggevers BORSELE Met het uitreiken van folders in dertig kerken in de zaak van Zuid-Beveland is zondag de pro- testweek tegen de kerncentrale in Borsele begonnen. De week is georga niseerd door de internationale milieu organisatie 'Dai Dong,' de Raad van Milieudefensie en de PPR-afdeling Borsele. Hoogtepunten in het pro gramma vormen de informatie-tocht door het 'rampengebied rond Borsele' en een discussieavond in 's Heeren- hoek. De heer Van Huiten van de PPR en drs. W. Turkenberg van de werkgroep Energie zullen op deze avond het woord voeren. Het doel van de protestweek is de bevolking van Zuid-Beveland zoveel mogelijk infor matie te geven over de gevaren van de kerncentrale, die in het industrie gebied Sloe, in de gemeente Borsele, staat. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Bus, tram, metro en trein zullen meer een eenheid moeten zijn in de presentatie aan het publiek. Bij het begin van het congres van de 'Union internationale des transport publics' in Den Haag zei minister Udink, dat een integratie van tarieven en biljetten noodzakelijk is om die eenheid te bereiken. De vier grote steden en de N S voeren hierover re^ds geruime tijd besprekingen. De 850 deelnemers uit 44 landen aan het congres hoorden de bewindsman zeggen dat de congestiegebieden ont last moeten worden van het autover keer. Parkeerheffingen (nu al steeds zwaarder) zullen daaraan mee moeten helpen. Het openbaar vervoer zal daarbij met aantrekkelijke tarieven moeten komen. Een extra rem op het autoverkeer zal in de toekomst mogelijk zijn te ver wachten van een naar omstandighe den aangepast systeem van heffingen. Gedacht wordt daarbij aan heffingen DEN HAAG In het eerste Kwartaai van dit jaar "ijn bHna twintig procent meer n.euwe won'ngoh gereed geko men dan in dezelfde periode van 1972. Het aantal steeg van 29.886 tot 35 533. Het aantal woningwetwoningen steeg van 10.86' tot 13.102. In het eerste kwartaal van 1973 is do bouw begon nen van 39.709 woningen, ruim 1300 meer dan Mrig jaar. voor bepaalde gebieden. Bij het bin nenrijden van dergelijke rayons zou een meter in de auto moeten gaan lo pen. Technische en bestuurlijke pro blemen maken het echter niet waar schijnlijk dat dit systeem snel inge voerd zal worden. Op het congres in Den Haag worden deze week speciaal de technische pro blemen, waarmee het openbaar ver voer kampt, besproken. Hierbij komen punten aan de orde als exploitatiete korten, personele en verkeerstechni sche aspecten. Zaterdag zullen de be sprekingen in een aantal conclusies worden samengevat. Van onze correspondent ARNHEM Op de oude begraaf plaats van Neede (Gld) zijn 80 graf zerken beschadigd. Zware zerken, af- dekplaten en stenen pilaartjes met kettingen werden afgebroken of zwaar beschadigd. De Needese bevolking is geschokt door het werk van waar schijnlijk Jeugdige inwoners. De poli tie heeft twintig jongens verhoord. Twee hebben bekend aan de vernie Ungen te hebben deelgenomen. door Henk van Halm Uilen hebben van oudsher sterk tot de verbeelding van de mens gesproken, maar desondanks weet men eigenlijk niet veel over deze nachtvogels. Door hun nachtelijke leefwijze worden ze weinig gezien en is hun gedrag niet gemakkelijk waar te nemen. Veel onzinnigs wordt nog over uilen gedebiteerd, maar in een fascinerend en heel mooi ge ïllustreerd boek, dat als hoofd titel simpelweg 'Uilen' heeft meegekregen, wordt hun hele le ven blootgelegd. Nodig is dat ook wel, want niet alleen zijn uilen uiterst boeiende dieren, die zich op heel veel punten onderscheiden van alle andere vogels, maar zij zijn in ons land eigenlijk in heel West- Europa op geruisloze wieken aan het verdwijnen om nooit meer terug te keren. Volgens gegevens van Sjoerd Braaksma, de man die voor Staatsbosbeheer bepaalde vogelsoorten met feilloze precisie inventariseert, is het aantal broedende kerkuilenparen in enkele jaren tijds afgenomen van drieduizend tot driehonderd Verschillende factoren hebben hun steentje bijgedragen tot deze letterlijke decimering ,van een machtige bondgenoot van de boer, immers een betere ratten- en muizenverdelger dan welke kat en welk gif ook. Gif, dat is het vooral geweest dat de uilenstand in zo korte tijd miniseerde. Landbouwvergiften die niet tegen uilen bedoeld zijn, maar tegen insekten, muizen, schimmelziekten. En met hun prooi krijgen de roofvogels even goed als de uilen het gif in hun lichaam, waar het wordt opgeslagen in de vetweefsels, opgestapeld tot meer dan dodelijke doses die geen kwaad doen zolang de vetreserves niet worden aangesproken. In perioden van muizenschaarste lijden de uilen honger en gebruikt hun organisme alle vetreserves waarover het beschikt, met het gevolg dat alle opgeslagen gif plotseling in het lichaam vrij komt, waarop snel de dood volgt. Maar niet alleen gif is de oorzaak van de achteruitgang. Men is zich minder bewust geworden van het nut van uilen, creëert geen nestgelegenheden meer, zoals deze als traditionele voorzieningen aan oude boerderijen voorkwamen, ja spijker bestaande uilegaten dicht vanwege het (vaak geringe) ongemak. Men doodt uilen, omdat een opgezette uil op de piano of op de boekenkast zo duur staat Sparks, Soper en Gillmor proberen iets aan die mentaliteit te doen. Dr. John Sparks heeft tal van onderzoekingen verricht naar het gedrag van verscheidene vogelsoorten. Tony Soper is een bekend auteur van natuurhistorische boeken, het meest over de relatie tussen de mens en zijn omgeving. Tekenaar Robert Gillmor is ook al niet de eerste de beste boekenillustrator. Hij kan zich meten met de Nederlanders Slijper en Stuurman en is zo met vogels bezig dat hij zitting heeft in het bestuur van de Royal Society for the Protection of Birds. In de eerste plaats verklaren de auteurs Je bijzondere vermogens van uilen: hun zien bij nacht, hun uitermate scherpe gehoor, hun geluidloze vlucht, waardoor ze in staat zijn in het donker hun prooi op te merken en onverhoeds te overvallen. De vele manieren waarop de verschillende uilesoorten zijn aangepast aan sterk verschillende woongebieden, hun slaapgewoonten, hun paargedrag, broedverzorging, jachtmethoden, voedsel, ja zelfs hun evolutie. Vooral de relatie tussen uilen en hun prooi en de catastrofale gevolgen die het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen heeft op de uilenstand, krijgt de aandacht. En wat zeker even belangrijk is: wat we eraan kunnen doen als we hart voor uilen hebben: nestkasten timmeren, wilde uilen voeren, gewonde uilen verzorgen. Rijke 'taal' 'De bijzonder rijke taal' 'taal' van de uilen in mensenoren een onwelluidend, somber of spookachtig krassen of joelen is een belangrijk communicatiemiddel in het duister van de nacht Voor wie niet uit eigen aanhoren uilegeluiden kent en daar toch een indruk van wil krijgen, is aan dit boek een grammofoonplaatje toegevoegd, slechts aan één kant geperst, want het is de uilenkant van plaat 4 van de serie 'Hoor de vogels', die 'Vogelbescherming' in ons land uitbrengt. Daarop zijn vijf van de zes in ons land voorkomende uilesoorten (bos-, steen-, dwergoor-, rans- en kerkuil) te beluisteren. Uilen hebben niet altijd een positieve rol gespeeld in de gedachtenwereld van de mens. Integendeel, als nachtdieren gaven ze aanleiding tot veel bijgeloof en kregen ze de reputatie van onheilbrenger. In de loop der eeuwen hebben heel wat uilen door meedogenloze vervolgingen het loodje gelegd. Over deze onnatuurlijke historie hebben de schrijvers veel feiten bijeengebracht. Toch is de achteruitgang van tegenwoordig groter dan alle uilenvervolgingen in vroeger tijden ooit hebben kunnen bewerkstelligen. Een systematische lijst van alle uilesoorten er zijn er nogal wat, in grootte variërend van kleiner dan een mus tot zo groot als een flinke arend besluit deze belangwekkende studie. Vertaler Van Toorn is medewerker van het zoölogisch laboratorium van de Vrije Universiteit. Hij heeft zich niet beperkt tot het letterlijk vertalen van de tekst maar er interessante resultaten van onderzoek ,aan dit laboratorium aan uilen verricht, in verwerkt. En zo helpt 'Uilen' veel praatjes de wereld uit op een heel plezierige en deskundige wijze. Uilen, natuurlijke en onnatuurlijke historie, door John Sparks en Tony Soper. Vertaling: Willem P. van Toorn. Uitg. Wetenschappelijke Uitgeverij, Amsterdam. 160 biz., 16 foto's, 49 tekeningen van Robert Gillmor. 43.50 incl. grammofoonplaat met uite-geluiden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De waterschappen zijn best bereid het strooien van chemicaliën, voor het onderhoud van de soms schilderachtig begroei de waterlopen, te staken. Maar dan moet de overheid wel de hogere kosten betalen, die het mechanisch onderhoud met zich meebrengt. Een paar nieuwe zomerkatoentjes die dit jaar op de Nederlandse markt ko men: het gebloemde jurkje van Dennet Barry heeft ingestikte plooien in het voorpand en een rugcentuur, de mouwen zijn lang en bloezend. Het 'verpleegstersjurkje' van Daniël Hechter is doorknoopbaar en heeft een rimpclrok, borstzakken en een rugplooi. Er staat niets in de weg de waterlo pen in Nederland met de hand of per machine te onderhouden. Tweemaal maaien per jaar levert hetzelfde resul taat als het spuiten met honderden li ters giftige bestrijdingsmiddelen. Vol gens een brochure van de Unie van Waterschappen zou echter mechanisch onderhoud wel hogere kosten met zich meebrengen. Zo moest het water schap De Stellingwerven (18.000 hec tare) in 1971 bijna een ton meer uit geven voor het gebruik van machines en mankracht, toen het geen vergun ning ontving chemicaliën te gebrui- ^"1 Het waterschap Regge en Dinkel (135.000 hectare) betaalt jaarlijks voor het onderhoud van vierhonderd kilometer prachtige slootjes en ri viertjes 240.000 gulden om het on kruid met chemicaliën dood te spui ten. In de toekomst zal het waterschap meer onderhoudswerk krijgen aan wa terlopen die het erbij krijgt. Om alles mechanisch te onderhouden zou het waterschap volgens de brochure bijna zeven ton meer moeten gaan uittrek ken. Bij die berekening heeft de Unie van Waterschappen niet opgenomen de kosten die er als gevolg van de chemicaliën op lange termijn bij ko men: steeds sterker verontreinigd en vergiftigd water en toenemende bo demverontreiniging. In het algemeen zou volgens de bro chure, die 'verantwoord gebruik van onkruidbestrijdingsmiddelen' heet, tweemaal maaien per jaar (gelijkwaar dig mechanisch onderhoud) zestien gulden per ha meer kosten. 'Hieruit blijkt dat, indien natuurwetenschappe lijke belangen het gewenst maken dat watergangen niet langer onderhouden worden door het gebruik van che mische onkruidbestrijdingsmiddelen, de onderhoudskosten zwaarder zullen drukken op de beperkte groep beta lers van waterschapslasten. Wanneer men daarbij bedenkt dat de rijksoverheid zeer belangrijke bedra gen- uitgeeft voor algemene recreatie ve doeleinden en tot behoud van cul turele waarden, dan is het een voor de hand liggende gedachte daarin ook dc bescherming van zeldzame flora of vegetatie in watergangen, die van na tuurwetenschappelijk belang zijn, te betrekken. De bereidheid van water schapsbesturen om hieraan medewer king te verlenen zou dienen te wor den gehonoreerd', aldus de brochure. Uit het boekje blijkt dat na 1956, toen de vergiften in zwang kwamen, de waterschappen hun sterk stijgende waterschapslasten camoufleerden door naar het (op korte termijn) goedkope-; re verdelgingsgif te grijpen. Overleden In Blaricum ls gisteren begraven de uitgever A. J. G. Streng- holt, die na een hartaanval overleden was. De naam van Strengholt, is ver bonden met de gelijknamige uitgeve rij, die hij in 1928 in Amsterdam op richtte De laatste jaren was hij voor zitter van de raad van beheer van de uitgeversgroep Strengholt-Basart, om vattende muziek-, boeken- en tijd schriftenuitgeverijen, alsmede o.a. een grammofoonplaten- en achtergrondmu- ziek-maatschappij. Hij debuteerde in 1919 in de journalistiek als medewer ker aan een Gronings dagblad en het weekblad 'De revue der sporten'. In 1923 trad hij in dienst van het 'Alge meen Handelsblad', waar hij vijf jaar als journalist werkzaam bleef. In tal van verenigengen heeft de heer Strengholt bestuursfunkties bekleed of een adviserende stem gehad, o.a. Buma, Noordelijke atletlekbond, Ne derlandse sportpers en het Groninger Genootschap. Van een verslaggever VENLO De 87-jarige H. Huys uit Sevenum is gisteren omgekomen toen hij plotseling linksaf sloeg per fiets en door een auto werd gegrepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11