Nog negen plaatsen voor Europeanen 3i NBB drijft clubs in sponsorarmen Eddy Merckx "verlam tegenstand in Vueltaï MICHAEL TAL OVERTROEFT SPASSKI Feyenoord Akkoord leii Kaartverkoop voor wereldkampioenschap voetbal is gestart Arminia bet (in Politiemacht beschermt basketballers Bobby Fischer na Reykjavik nog niet in schaakarena verschenen TROUW/KWARTET DINSDAG 8 MEI 1973 SPORT T1(W,T MUNCHEN (UPI, Reuter) Nog geen enkel land uit de negen groepen van de Europese zone heeft zich al gekwalifi ceerd voor het wereldkampioenschap voetbal, dat van 13 juni tot en met 7 juli 1974 in West-Duitsland wordt ge houden. De meeste favoriete ploegen hebben nog een moeilijk programma af te werken, voordat de eindronde be reikt is. Het meest gunstig is de situatie voor Italië, dat nu 5 van de 6 kwalificatie wedstrijden heeft gespeeld en nog geen enkele nederlaag leed. De Italianen, die drie jaar geleden in Mexico door drongen tot de finale, kunnen zich via een overwinning op Zwitserland in de thuiswedstrijd verzekeren van een plaats bij de 16 ploegen, die uitein delijk naar de wereldtitel zullen din gen. Tien van de zestien ploegen komen uit Europa. West-Duitsland heeft zich als gastland al gekwalificeerd. Negen plaatsen resteren nog. Wanneer Italië er inderdaad in slaagt om de eindronde te bereiken, zal dat land bij de loting waarschijnlijk een aparte plaats innemen. Het ligt in de bedoeling om Italië (finalist in 1970), Engeland (wereldkampioen 1966), Bra zilië (wereldkampioen 1970) en West- Duitsland (gastland) niet bij elkaar in te delen. Een definitieve beslissing hier over zal waarschijnlijk op 5 januari 1974 worden genomen, kort voor de lo ting. Inmiddels is de kaartverkoop al van start gegaan. Er zijn in totaal 2.129.000 kaarten beschikbaar voor de 38 wed strijden, die nodig zijn om de wereld kampioen aan te wijzen. 1.250.000 kaar ten zullen op 208 kantoren, verspreid over de hele bondsrepubliek in de voor verkoop worden gebracht. GROEP 1 Oostenrijk leidt in deze groep, maar Zweden, dat op 24 mei in eigen land tegen de Oostenrijkers aantreedt, is bij een overwinning nog lang niet kans loos. Oostenrijk 5 3 2 0 8 124 Hongarije 5 2 3 0 7 94 Zweden 3 1113 7-2 Malta 5 0 0 0 0 0-18 GROEP 2 Italië verschafte zich riante uitzichten op de eindronde door een 0-0 gelijk spel in oktober van het vorig jaar te gen Zwitserland. De Itialanen, die aan vankelijk in eigen huis een gelijkspel moesten toestaan aan Turkije, legden de basis voor hun toppositie in Istan- boel, waar zij met 14) wonnen van de Turken. Italië 5 3 2 0 8 10-0 Zwitserland 2 110 3 1-0 Turkije 4 1 1 2 3 3-3 Luxemburg 5 1 0 4 2 2-13 GROEP 3 Het Nederlands elftal heeft alle troe ven in eigen hand. Na het 0-0 resultaat tegen België, in november 1972, geldt de return, in november van dit jaar, als de sleutelwedstrijd. Noorwegen en IJsland spelen geen enkele rol. België 4 3 1 0 7 10-0 Nederland 2 1 1 0 3 9-0 Noorwegen 3 1 0 2 2 4-12 IJsland 3 0 0 3 0 1-12 GROEP 4 In groep 4 heeft Roemenië zijn positie verzwakt door tegen de Finnen gelijk te spelen. De beste kansen zijn voor de Oostduitsers, die overigens nog twee keer tegen de Roemenen moeten spe len. Roemenië 3 2 1 0 5 7-2 DDR 2 2 0 0 4 7-0 Finland 3 1113 2-6 Albanië 4 0 0 4 0 1-9 GROEP 5 Polen heeft door zijn nederlaag tegen Wales (2-0) Engeland vrij baan gege ven. Wanneer de Engelsen erin slagen om op 5 juni in Warschau van Polen te winnen, kan het team van Ramsey be ginnen aan de voorbereidingen op de eindronde. Engeland 2 1 1 0 3 2-1 Wales 3 1113 3-2 Polen 1 0 0 0 0 0-2 GROEP 6 Portugals kansen om de eindronde van het wereldtoernooi te halen zijn aan zienlijk gedaald, sinds 2 mei, de dag waarop de Portugezen in Sofia met 2-1 door Bulgarije werden verslagen. De Portugezen lieten al eerder een steekje vallen door tegen het zwak geachte Noord-Ierland met 1-1 gelijk te spe len. De wedstrijden Noord-Ierland Bulgarije (september) en Portugal Bulgarije zullen de beslissing moeten brengen. Bulgarije 3 3 0 0 6 9-1 Portugal 4 2 1 1 5 7-3 Cyprus4 1 0 3 2 1-9 Noord-Ierl. 3 0 12 1 1-5 GROEP 7 Spanje en Joegoslavië zijn de sterkste teams in deze poule. Griekenland speelt geen enkele rol van betekenis. De Joe- goslaven, die het klaar speelden om in Spanje een 2-2 resultaat te be halen, zijn favoriet. Voordat de Joe- goslaven echter de return tegen Span je spelen, zullen zij eerst in een uit wedstrijd Griekenland moeten verslaan. Spanje 3 2 1 0 5 8-5 Joegoslavië 2 1 1 0 3 3-2 Griekenland 3 0 0 3 0 3-7 GROEP 8 Denemarken verspeelde vorige week zijn laatste minimale kans door op ei gen terrein tegen Tsjechoslowakije niet verder te komen dan een 1-1 gelijkspel. De strijd om de toppositie wordt nu verder uitgevochten tussen Tsjechen en Schotten. Schotland 2 2 0 0 4 6-1 Tsjechoslowakije 10 10 1 1-1 Denemarken 3 0 12 1 2-7 GROEP 9 In deze poule is de strijd nog geheel open. Rusland, Frankrijk en Ierland wonnen ieder eer wedstrijd. De Fran sen, die een onverwachte nederlaag le den in de uitwedstrijd tegen Ierland, hielden in Parijs de Russen van een gelijkspel af (1-0). De wedstrijd tus sen Frankrijk en Rusland zal hier waarschijnlijk de beslissing moeten brengen. Rusland 2 10 12 2-2 Frankrijk 2 10 12 2-2 Ierland 2 10 12 2-2 ROTTERDAM De algemc» vergadering van Fcyenoord avond akkoord gegaan met 1 stel van bestuur en studiec de structuur van de verenig^ zigen. Feyenoord wordt dus o in een sectie betaald voetbal, voetbal en honkbal. Boven al ties komt een hoofdbestuur. B is er gisteravond ook al een It benoemd om de communicaöj de vereniging te verbeteren^ dat de ledenvergadering haai de nieuwe structuur heeft i heeft tot gevolg dat na de mia goedkeuring van de statuten. dige bestuur zal aftreden. r. tt en li BREMEN (SID). Armin|n v feld, dat vorig seizoen uit def liga verdween na het omkopin teg' daal en in de Regionalliga stijjoc een achterstand van tien pj i van deze straf ontheven. Daiepte; de plaats heeft Arminia een ^/Kw' gelegd gekregen van 50.000| Van Hierdoor is het gevaar voor ei die de degradatie verdwenen. Hot tei minia nu tien punten meer£farj het zeker dat de vereniging^ A zoen niet terugkeert in deiati'or klasse. Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Het bestuur van de Nederlandse Basketbal Bond heeft zaterdag op een buitenge wone algemene ledenvergadering toestemming gekregen om van de clubs die deel willen gaan uit ma ken van de eredivisie een in schrijfgeld van 2500 gulden te vragen. De clubs die in de hoofd klasse willen spelen moeten een bijdrage van 1500 leveren. Het besluit betekent, dat de clubs voor zover ze nog niet voorzien zijn nu gedwongen worden een sponsor te zoeken, omdat geen en kele normaal draaiende club zon der een gigantische contributie verhoging voor deze kosten kan opdraaien. Het besluit van de NBB kwam ui teraard niet zonder slag of stoot tot stand. Vooral de Amsterdamse niet gesponsorde clubs toonden nogal wat weerstanden tegen het besluit Uiteindelijk echter ging de vergade ring akkoord met de voorstellen. Het betekent een versnelde stap op weg naar volledige professionalisering van de basketbalsport, maar tegelijk houdt het ook in dat de basketbalbond heeft gekozen voor een verdere versterking vande bestaande top. Clubs die op korte termijn geen goede sponsor kunnen vinden, raken zo snel achter op, dat een inhaalpoging alleen maar grotere sommen geld zal vergen. Er zitten nogal wat voetangels en klemmen aan het nieuwe besluit. De armere clubs zijn niet alleen het slachtoffer, de spelers bij die clubs krijgen een extra barrière te overwin nen om alsnog te zorgen voor aanslui ting bij het spelpeil dat door de in stelling van de nieuwe eredivisie en hoofdklasse ongetwijfeld snel zal stij gen. De clubs zullen op die manier hun topspelers gemakkelijk kwijtra ken en daarmee is de cirkel rond. Er wordt een basketbal-elite gekweekt, terwijl de deur voor clubs die bijvoor beeld dit jaar dankzij jonge spelers zich nog op het hoogste niveau in Ne derland konden handhaven, hard is dichtgeslagen. Een ding bereikt de basketbalbond wel met de nieuwe barrière. De strijd in de eredivisie zal ongetwijfeld span nender worden. Alleen gesponsorde clubs zullen nog in aanmerking ko men voor een plaats in die klasse. En een beetje sponsor stopt al makkelijk zoveel geld in een club dat èn de in koopsom in de klasse betaald kan worden èn nog een of twee Amerikaan se spelers aangetrokken kunnen wor den. Ook dat heeft consequenties voor de jonge spelers die niet makkelijk een kans zullen krijgen. Zeker nu de NBB heeft bepaald, dat iedere club maximaal vier buitenlandse spelers mag aantrekken, waarvan er per wed strijd maximaal twee opgesteld mogen worden. Voorzitter Ruud Frese van de NBB gelooft dat de nieuwe besluiten alleen maar kunnen leiden tot èn een spel peilverbetering in de top èn een aan moediging voor de breedte. Frese: 'Ik geloof niet dat we clubs persé dwin gen naar een sponsor te zoeken. Je kunt het natuurlijk wel naar die kant uitleggen. De clubs kunnen uit de normale opbrengst van de contributie- gelden nie' opdraaien voor de in- schrijvingskosten in de twee topklas sen. Maar is het zo slecht de clubs die inderdaad in de top willen spelen ook op alle mogelijkheden te wijzen. We hebben met de NBB gekozen voor de continuering van topbasketbal in Ne derland en een verder verhoging van het niveau. We hebben in de laatste seizoenen een groot verschil gezien tussen de clubs die wel gesponsord werden en de clubs die niet gespon sord werden. Daarnaast krijgen nu al le clubs weer een kans zich aan te sluiten bij de top. Wij hopen dan ook dat de clubs zich duidelijk naar de sponsor gaan opstellen'. De gevaren die aan de sponsoring kle ven en waarmee de NBB in de afgelo pen jaren ook geconfronteerd is hoopt de basketbalbond door een strenge reglementering van de sponsoring te lijf te gaan. De NBB hoopt dankzij dat reglement en een uniforme over eenkomst tussen de sponsor en up club voor ernstige moeilijkheden gespaard te worden Frese weer: 'Dp sponsorcontracten zijn uniform. Daar door kunnen clubs ook niet makkelijk voor een paar centen met een ver- Ruud Frese keerde sponsor in zee gaan. En omdat de clubs een bepaalde afdracht moe ten doen van de sponsorgelden, is er van de kant van de bond ook een be paalde controle'. De clubs in de oude eredivisie die zonder sponsor waren en ook nog zijn, zullen zich over de nieuwe toe stand ernstig moeten beraden. De kans is aanwezig dat enkele clubs vrijwillig gedwongen het op een lager plan zullen moeten gaan zoeken. 'Niet erg', zegt Frese, 'Zeker niet als een club daar gezien alle omstandigheden, ook zelf daar wil gaan zoeken. Neem een club als Agon. Daar beseft men dat men niet meer op het hoogste ni veau kan meedraaien. En dus zegt men daar we willen het lager zoeken, maar daar dan ook in de top mee draaien. Dat is aantrekkelijker voor de clubs en de spelers'. RUUD VERDONCK POLITIEMACHT beschermt j.h. WENEN (ANP) De Oosten rijkse regering heeft geen halve maatregelen genomen om de Is raëlische heren basketbalploeg, die van 6 tot 17 mei in Wenen deelneemt aan de Europese kampioenschappen in de b- groep, tegen mogelijke aansla gen te beveiligen. Er is een kleine politiemacht speciaal geïnstrueerd om dit evenement, waarin voorts Nederland, Oos tenrijk, Denemarken, Oost- Duitsland, Frankrijk en Schot land uitkomen, te begeleiden. De bescherming van de Israëliër strekt zich uit van het geï soleerd gelegen hotel aan de rand van Wenen tot de in een vesting veranderde kleine hal van de 'Stadthalle' waar maximaal 3000 toeschouwers een plaats kunnen vinden. On der die toeschouwers zullen zich zowel tijdens de trainingsu ren en gedurende de wedstrij den tientallen de exacte cij fers worden streng geheim ge houden zwaar bewapende en van de modernste communicatie middelen voorziene agenten, re chercheurs en speciaal getrain de militairen bevinden. Ook buiten de hal zijn ver scherpte veiligheidsmaatregelen genomen. Zo is de spelersin gang verplaatst naar de achter zijde van dit imposante sport complex. Voorts worden deelne mers en toeschouwers streng gescheiden gehouden en mogen de spelers zelfs geen tas met uit rustingsstukken mee in de speelzaal nemen. Dat een ieder ook het personeel van de •Stadthalle' een speciale 'aus- weiss' die moeilijk na te maken is en zichtbaar moet dragen, spreekt haast vanzelf. Tenslotte worden de hallen, die voor het begin van het toernooi nauw keurig doorzocht worden, 's nachts verlicht door een batte rij schijnwerpers om onverlaten op afstand te houden. Mochten zij er desondanks in slagen toch tot het complex door te dringen dan stuiten zij op zwaar bewa pende nachtwakers. je< VAN KATWIJK Piet van Katwijk heeft in Bocholt een weg wedstrijd voor amateurs op zijn naam ge bracht. Hij legde het 110 km lange parkoers af in 2 uur en 30 min. Wlm de Waal bezette de derde plaats en Plet van der Kruljs ein digde als vierde. De verdere uitslag was: 6. Cees van de Brecht (Ned). 8. Gerrie van Gerwen iNed), 10. Theo van der Loo (Ned). Van onze sportredactie MANRESA Geen Spanjaard die nu nog twijfelt aan de over winning van Eddy Merckx in de ze 28ste Ronde van Spanje. In de etappe, die doorging voor de zwaarste bergrit uit deze Vuelta, deed Merckx een geslaagde greep naar de macht. Niettemin bleef zijn winst ver beneden de ver wachtingen. Niet zozeer omdat er iets schort aan de vorm van de Belgische wielervedette, als wel door het parkoers, dat veel min der moeilijkheden opleverde dan Merckx had verwacht. Daardoor konden zeven andere renners, on der wie etappewinnaar Bernard Thevenet, bij Merckx blijven. Het is overigens opvallend dat de Spanjaarden, die in het verleden een hechte coalitie vormden tegenover buitenlandse kanshebbers zich tegen Merckx bij voorbaat gewonnen geven. Ocana, de in Frankrijk wonende Spanjaard, was tevoren afgeschilderd als de grote concurrent van Merckx. Ten onrechte zoals gisteren bleek. Want ook Ocana heeft zich moeten neerleggen bij het meesterschap van Merckx. De Belg stond in de 225 bloedhete kilometers tussen Ampuri- abrava en Manresa herhaaldelijk grootmoedig zijn bidon af, wanneer de dorstige Ocana zijn dorst wilde les sen. Bernard Thevenet, vorig jaar in de Tour de France winnaar van de mon sterrit tegen de Mont Ventoux op, was de grote animator in deze berge tappe. Hij ging in het hooggebergte aan de haal. Zijn actie bleef niet on beantwoord. Zeven achtervolgers de den een succesvolle poging bij The venet aan te haken. Met Ocana, Tama- mes, Merckx, Agostinho, Torres, Pe- sarrodona (de gele-trui drager) en Ba- lague trok Thevenet toen verder. In de eindsprint kreeg hij evenwel toch de beloning voor zijn aanvallende ac ties. Merckx: 'Ik ging iets te laat aan in de eindsprint. Thevenet was te ver weg om hem nog te kunnen pakken.' Dc tweede plaats die Merkckx behaal de leverde echter voldoende bonifica tie op om de leiderstrui te kunnen aantrekken. Merckx: 'De moeilijkhe den, die wij in deze etappe tegenkwa men, waren minder dan ik had ge vreesd. De ploeg heeft in deze etappe Eddy Merckx uitstekend voor mij gewerkt. Jos Huysmans en Jos de Schoenmaecker hielden het tempo aanvankelijk hoog, zodat niemand voor de bergen kon ontsnappen. Dat gebeurde dan ook niet. De etappe was alleen maar lastig door de warmte. Maar die was niet voldoende om het veld nog meer te verbrokkelen.' Er is overigens niemand in de kara vaan die het Merckx nog lastig kan makei) in zijn jacht op zijn eerste overwinning in de Ronde van Spanje. Van de Rokado-ploeg was niemand in grote troef voor het eindklassement. Herman van Springel, miste de slag weer eens. Hij verschool zich in het grote peloton. De beste man in die ploeg was opnieuw Gerben Karstens, die de eindsprint van het peloton won en weer enkele punten vergaarde voor het puntenklassement. Het ligt in de lijn der verwachtingen daf Merckx zijn positie nog verstevigt in de tijd rit, die vrijdag wordt verreden. Za terdag volgt dan opnieuw een lastige bergrit en zondag wordt de 1 sloten met een tijdrit. gr ELFDE ETAPPE: 1. Thevenet (Fra 3' in 6 41.05 uur; 2. Merckx (Bel) (Spa) 4. Tamames (Spa): 5perst (Port); 6. Pesarrodona (Spa); (Spa); 8. Balague (Spa); 9. Mi 6.47.08: 10. Karstens (Ned) 6.47 gens het peloton in dezelfde tij stens. Algemeen klassement: 1. Mei 52.29,24 u; 2. Pesarrodona (Spi »ra* 3. Thevenet (Fra) 52.31.08: 4. 0 teu 52.31,22: 5. Torres (Spa) 52.31,2! ,jj tinho (Port) 52.32,08: 7. Tama J,. 52.32,42, 8. Balague (Spa) 52.34,: V stens (Ned) 52.36,49; 10. Perui aak had aar tAls 52.37,10. KENTEMANN Gerrie Knetemann uit Amsterd weekeinde als vierde geëindigd ii van Majorca. Het zestal van ploeg >re man Krott slaagdo erin drie vi bi etappes (Dekkers. Knetemann en p, te winnen in deze vierdaagse wei een tamelijk bergachtig parkoers. landse zestal, dat tegenover 66 s elej stond, eindigde als eerste in ht enj be klassement. Eindklassement: 1. Esparza 13 u. 24 sec.. 2. Valori op 0.51, 3. PuJIOOr Knetemann op 1.22, 5. Hassii) iS;k Dekkers op 2.20, 7. Kamper o Möhlmann op 5.59, 43. Hordijk Of Z' ek Van een medewerker AMSTERDAM Of oud-wereld kampioen Spasski nog wel de sterkste schaker van de Sowjet- Unie is, kan worden betwijfeld. Wie de uitslagen van belangrij ke recente toernooien door neemt, krijgt de indruk, dat de 36-jarige Michael Tal Spasski wel eens in kracht zou kunnen overtreffen. Tal, die al eens korte tijd wereld kampioen is geweest (hij was toen 23), won de laatste tijd achtereen volgens het toernooi in Suchumi (11 uit 15), het kampioenschap van Rus land '72 (15 uit 21), het Hoogoven toernooi en de daarbij gehouden snelschaakwedstrijden (met resp. 10\'i uit 15 en 6 uit 7) en een toer nooi in Tallinn, waar hij twee pun ten voor Spasski eindigde en verder o.a. Keres, Poloegajewski, Bronstein en Nej achter zich liet. Zal hij deze rij van overwinningen voortzetten? Met spanning wachten we zijn resultaten in het verdere verloop van dit jaar af: in het inter zonale toernooi te Leningrad in juni (18 deelnemers, onder wie Byrne, Karpow, Kortsjnoi, Larsen, Ribli en Uhlmann), in de ontmoeting Sowjet- Unie-rest van de wereld (volgend jaar in Nederland?) er in het daar op volgende Russische kampioen schap, waaraan 18 grootmeesters ver plicht zijn deel te nemen. Onder hen vinden we Spasski, Petrosjan, Michael Tal Geiler. Keres, Smyslow, Karpow, Kortsjnoi en Savon. Het belooft een harde strijd te worden, want hier wordt de samenstelling van de be voorrechte Russische ere-divisie van negen leden bepaald. Remises in minder dan dertig zetten zijn niet toegestaan! Ook Spasski krijgt in dit kampioen schap alle gelegenheid om te tonen wat hij waard is evenals trou wens in het open kampioenschap van Duitsland, dat half mei in Düsseldorf wordt gehouden, en waar Spasski wel verplicht is te winnen van deelnemers als Andersson, Iwkow, Keres, Browne, Hecht, Uhl mann en Olafsson. STIJL VERBETERD Weliswaar zegt Tal zelf, dat Spasski nog altijd de meeste kansen heeft om Fischer te onttronen, maar dit zou best eens bescheidenheid tegeno ver zijn vriend kunnen zijn. Jaren lang heeft Tal last gehad van een nierziekte en van officiële tegen werking? maar hij schijnt zich hersteld te hebben. Bovendien is zijn stijl sterk verbeterd. Vroeger won hij met briljante combinaties en aanvallen die vaak achteraf niet helemaal bleken te kloppen. Zulke risico's neemt Fischer veel minder, terwijl hij ook wonderlijk safe is in zijn positie- en eindspel. Maar Tal toont zich tegenwoordig ook een meester in de verdediging en in afwachting van een aanval een degelijk positiespeler. Hij steekt niet onder stoelen of ban ken, dat hij graag een match met Fischer zou spelen. Ongetwijfeld heeft hij meer moed dan Larsen, die, ondanks zijn goede resultaat in Hastings '73 (11 uit 15, voor Uhl mann, Hartston, Ilort, Browne, Toekmakow en Smyslow) moeite zal hebben zijn 0-6 nederlaag tegen 'Bobby' te boven te komen. Boven dien: in San Antonio (december 1972) eindigde Larsen als achtste, met 8V2 uit 15. In Las Palmas '73, een sterk bezet toernooi, krijgt hij gelegenheid om te tonen dat zijn succes in Hastings geen tijdelijke uitschieter was. Is Geiler nog een ernstige kandi daat? Hij won schitterend het toer nooi in Boedapest '72, met 1114 bo ven Karpow (10!4), Vaganjan, Hort en Adorjan. Maar in Rusland werd hij zwakker geacht dan Petrosjan, die 2y2-6y2 tegen Fischer op zijn naam heeft staan. AFZIJDIGHEID Dat 'Bobby' op het ogenblik de geni aalste speler ter wereld is, wordt door vrijwel alle kenners erkend. Of hij echter psychisch en fysiek in staat is, zijn peil te handhaven, weet niemand. En evenmin, of zijn waan zinnige hoge financiële eisen hem niet zullen uitschakelen. Antwoord op deze vragen krijgen we waar schijnlijk pas in 1975, wanneer weer een tweekamp om het wereldkampi oenschap zal worden gespeeld, nadat uit de interzonale toernooien in '73 en het kandidatentoernooi in '74 Fi schers tegenstander tevoorschijn zal zijn gekomen. Zijn het alleen financiële eisen die Fischer verhinderen aan schaakfes tijnen deel te nemen? Allerlei lan den hebben hem uitgenodigd, ook Nederland (met het oog op het hon derdjarig bestaan van de KNSB), maar hoewel hem flinke sommen werden geboden, weigerde hij. Wil hij zich, evenals Botwinnik destijds, op eenzame hoogte afzijdig houden? Voorlopig heeft hij zich na Reykjavik nog maar eenmaal hten zien: in San Antonioals toeschouwer. Het is mogelijk, dat Fischer een of andere match gaat spelen met de Braziliaan Mecking of met eerient Amerikaanse koffiehuissceei maar de FIDE (de wereld^00' bond) zal daaraan nooit de weer tel verbinden. Zelfs niet aan e 'ar vanche Spasski-Fischer, als d stand zou komen, hetgeen ove gezien Spasski's berispingeai het staatscomité voor sport ei'et' in de Sowjet-Unie weinig c schijnlijk is. ®sj Fischer had zelfs geen behoef de Schaakolympiade te Skopji0{jj te nemen. Misschien was hij tea, met schaakboeken, grammofc jg ten en video-cassettes bezig. Drjn biedingen in Amerik; schijn r[c enorm te zijn, dat hij zich overige wereld niet veel aa ;h; Een gebrek aan durf om te i zal men hem niet kunnen ai t ven. Maar ook in Amerika st jtsi hoge eisen. Voor een rev jve match Spasski-Fischer in Las 2.0' vond hij 600.000 dollar te 1 di Dat moet een miljoen dollai 1 j den. Voor een simultaan in jn land vraagt hij vijfduizend rio terwijl de Russische grootn» :g< met 500 mark tevreden zijn. 1 n toe, want dat zal nu ook wel ift worden. Sommige Duitsers r tóch wel voor die vijfduizend b want zij denken, dat er genoefcf Iers te vinden zullen zijn, dil ia| honderd mark tegen Fischer ch spelen. En de rest zal dan dcta Duitse Schaakbond bijgepast 1 >n, worden vanwege de grote pro ttni d2 die ongetwijfeld van een d< ke simultaanvoorstelling uitgaa*on Jge

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 10