V ertrouwenscrisis rond Nixon groeit UW >PR wil ombudsman larcel van Dam niet id ministerie crm r Mexico's president zwicht voor dreiging Ajax alvast met bloemen beloond Meisje van tien jaar betrapt winkeldieven Ex-adviseur van Witte Huis klaagt aan 5e wol kt ïn deze krant Indianen geven bezetting op Dodenherdenking in Israël krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers! Nieuwe Leicis e Courant „Stantvastich is ghebleven IISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMGEVING itraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" MAANDAG 7 MEI 1973 54ste jaargang no. 30 LauHBHB e S42II0. M' V^RNAAk. v. Zuylen i «o! nil. NljevelUtr. «71, Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur - Van een verslaggever )R0NTEN Het tienjarig doch- jrtje van een supermarkteigenaar i Dronten heeft als amateur-de- jctive vier dagen tussen de con- jrvenblikken gezeten in de zaak an haar vadev om een paar win- eldieven op heterdaad te betrap en. ;et meisje had succes: haar vader on een Duits echtpaar betrappen, at zonder te betalen met een hoe- eelheid artikelen o.a. blikjes is van 15.90 per stuk wilde erdwijnen. Het echtpaar bekende ij de politie een reeks winkeldief tallen ter waarde van enkele dui- enden guldens. De supermarktwinkelier wist al en kele weken dat er in zijn zaak werd gestolen: de visconserven van bijna veertien gulden per blik ver dwenen steeds zonder dat ze aan de kassa werden afgerekend. De uitkijkpost van het meisje was dan ook recht tegenover de dure blik jes. De twee Duitsers zijn aange houden op het moment, dat zij bij de kassa een tas over de vloer voortschoven. Het meisje doet wel vaker dienst als amateur-speurder. Ze is dan in de supermarkt alsof zij er iets moet kopen. Intussen let ze op de klanten. h onze parlementsredactie IN HAAG Mr. H. W. van Doorn (PPR), voorzitter van de RO en kandidaat-minister voor CRM in het kabinet-Den Uyl, agert zitting te nemen in dit kabinet, als ombudsman drs. M. P. van Dam (PvdA) staatssecretaris wordt op dit departement. WASHINGTON (Reuter, U-PI) De vertrouwenscrisis rondom president Nixon is verhevigd, nu een oud-adviseur van het Witte Huis zijn vroegere chef ervan heeft belicht dat deze wel degelijk op de hoogte is geweest van pogingen om het Watergate-schandaal in de doofpot te stoppen. vrouw Martha Mitchell, de loslippige echtgenote van de vroegere minister van justitie. In een telefoongesprek met een journalist, die ze al jaren PPR heeft nog een tweede kandi- voor het kabinet, de heer F. H. 'rip, die wetenschapsbeleid zou be- jn. De PPR meent echter dat met departement niet veel eer valt te ilen, en wil daarom vooral liet ei- gezicht laten zien met haar kandi- op CRM. tssecretarissen als het kamerlid Meijer (PvdA) en Marcel van i, zouden echter een zg. 'Vonhoff- •t' kunnen veroorzaken, zo menen lieden uit de PPR. Dat wil zeg- zij zouden het beeld van hun de- ementen te veel kunnen bepalen, r ook bij kandidaat-minister drs. oersma (ARP) voor sociale zaken Van Dam niet terecht, zelfs een progressieve minister al afwijst, wat moeten wij er dan verluiden AR-kringen. Daarop 0|l aan een staatssecretariaat voor .n op economische zaken gedacht, L a\ voor de consumentenbelangen. jx deze staatssecretaris zou ook de jangen van de middenstand moeten irtigen, waardoor deze post erg .'kkelijk is voor KVP, of ARP, nu al bezweren dit staatssecretari- !niet los te zullen laten. [fractielid drs. J. de Koning werd voor genoemd, maar men wil hem laten gaan als vice-voorzitter van partij, zeker niet als voorzitter dr. staatssecretaris op onder- wordt. de kandidatuur van prof. mr. P. (ARP) als staatssecreta- op buitenlandse zaken wordt nog iroken. Hij zou in de plaats kun- komen van prof. mr. N. V. A. ng (PvdAi van wie kandidaat-pre- Den Uyl op de partijraad in :n igezcgd wij hebben water in de wijn iten doen. We hebben poli- onderhandeld, maar dat zal jd moeten gebeuren. Fractieleider Den Uyl op de partijraad van de PvdA n het algemeen veel bewolking net plaatselijk regen of een bui, naar ook nu en dan enkele lerioden met zon. Matige tot irachtige, aan de kust eerst nog larde wind uit zuid tot zuidwest, laximumtemperaturen ongeveer 3 graden. Üorgen en overmorgen: lanvankelijk enkele buien, later leriode met zon. Te koud voor le tijd van liet jaar. Zon op: 04.58 Zon onder: 20.16 Maan op: 10.24 Maan onder: 01.20 elk en suiker lurder is koffie puur net zo duur? Utrecht zei dat deze kandidaat per soonlijke twijfels heeft om tot dit ka binet toe te treden. Zeker is dat de christen-democraten samen zeven staatssecretarissen zullen krijgen. Van de onderlinge verschuivingen zal uit eindelijk afhangen of dit drie voor ARP en vier voor KVP of twee voor ARP en vijf voor de KVP zullen wor den Problemen liggen er ook bij het staatssecretariaat voor onderwijs, nu kandidaat-minister prof. dr. J. van Ke- mtnade heeft laten weten zelf het kleuter- en basisonderwijs onder zijn hoede te willen nemen. Dit betekent dan dat een staatssecretaris het hoger onderwijs voor zijn rekening zal moe ten nemen, inclusief de collegegelden. Maar dan kan het kabinet niet meer in zee gaan met een KVP-er voor die post, omdat deze partij in de vorige regering immers het collegegeld heeft verhoogd tot de omstreden 1000 gul den. In het nu bereikte akkoord moet dit bedrag weer verlaagd worden tot 500 gulden. Alleen een kandidaat uit PvdA-kring zou hiervoor geschikt zijn. Dat zou dan wel betekenen dat zij een staatssecretaris op een ander departement zouden moeten laten val len. Het ziet er naar uit dat dit prof. Röling zou kunnen zijn. Inmiddels heeft het PPR-tweede ka merlid dr. P. H. van Gorkum laten weten dat hij zonodig een motie van wantrouwen tegen het kabinet Den Uyl zal indienen al. er in de rege ringsverklaring 'niets concreters staat over de democratisering in de onder neming'. In het nu bereikte akkoord staat hierover dat spoedig een advies van de SER zal worden gevraagd. De fractieleider van de PPR had er echter begrip voor dat de vakbonds man Van Gorkum 'die reeds vele ja ren de vertragingstechnieken van overheid en werkgevers heeft moeten verduren' op dit punt ongeduldig is geworden. Een van de dertig Mexicaanse gevangenen die het afgelopen week einde vrijgelaten zijn in ruil voor de Amerikaanse consul Terrence G. Leonhardy: met handboeien aan wordt hij naar een vliegtuig op de luchthaven van Mexico-stad gebracht, dat hem en de 29 anderen naar Cuba zal vervoeren. Dertig gevangenen na ontvoering naar Cuba MEXICO (Reuter, UPI) Om het leven van de 58-jarige Ameri kaanse consul-generaal Terrance G. Leonhardy te redden, heeft pre sident Louis Echeverria van Mexico dertig gevangenen vrijgelaten (dat wil zeggen: naar Cuba laten vliegen) De consul-generaal was vrijdagavond, toen hij per auto van zijn kantoor op weg was naar huis, ontvoerd door vier leden van de 'Gewapende revolu tionaire volksstrijdkrachten'. Deze strijdkrachten eisten de vrijlating van dertig gevangenen - 25 mannen en vijf vrouwen - wier namen zaterdag aan de politie werden doorgegeven. De eis van de ontvoerders werd be kendgemaakt in een manifest dat op verzoek van de 'volksstrijdkrachten' voor radio en tv voorgelezen en op de voorpagina's van de kranten afgedrukt wérd. Langs deze weg vernamen de Mexicanen, 'gewapende strijd is de enige manier om hun regering van uitbuiters omver te werpen'; dat 'de ze regering, gebruik makend van de massamedia, geprobeerd heeft de ware betekenis van de bankroven, kidnap pings en executies die door revolutio naire groepen zijn uitgevoerd, te ver bergen'; en dat 'de massamedia van daag voor het eerst, en niet vrijwillig, de proletarische zaak dienen'. Het vliegtuig met de 30 gevangenen is gisteravond op Cuba aangekomen. De bekendste van hen, José Bracho Cam pos, was een naaste medewerker van de guerillaleider Genaro Vasquez Rjo- as, die vorig jaar bij een auto-ongeluk stierf. Onder de vrijgelatenen bevin den zich verder lecjen van het Linkse revolutionaire studentenfront. Drie van hen zeiden voor hun vertrek, dat ze zich op Cuba militair zouden voor bereiden op hun terugkeer naar Mexi co. Een van de gevangenen -vas niet blij met zijn vrijlating. Hij zou proberen zo gauw mogelijk terug te keren naar zijn vrouw, die in ver wachting is. Van onze sportredactie AMSTERDAM Ajax is gisteren 'officieus' kampioen van Nederland geworden. De Amsterdammers ver sloegen Sparta met 42, maar doordat Feyenoord fors uithaalde tegen FC Amsterdam (72) bleef het verschil tussen beide clubs vier punten. Het doelsaldo van Ajax is echter zoveel beter dan dat van Feyenoord dat de Amsterdam mers, indien zij de laatste twee wedstrijden zouden verliezen en Feyenoord twee keer zou winnen, praktisch niet op de doelcijfers zijn in te lopen. Reden in ieder ge val voor Ajax nm de spelers giste ren reeds met bloemen een ere- ronde over het veld te laten ma- kil (zie foto). Ajax-voorzitter Jaap van Praag sprak zich gisteren voor de televi sie uit voor een voetbalcompetitie op vrijdagavond. Hij verwacht dat hierdoor de publieke belangstel ling zal toenemen. Gezien de ver anderende recreatie-vormen in Ne derland leent zich volgens de heer Van Praag de vrijdagavond veel beter voor het competitie-voetbal. 'Wij hebben het bij Ajax aan den lijve ondervonden. Door onze deel neming aan de Europa Cup heb ben we veel competitie-wedstrijden 's avonds moeten spelen. Als we op zondagmiddag hadden gespeeld, hadden we halfvolle stadions ge had Op de avonden echter waren we steeds uitverkocht;' Zie voor het overige sport nieuws de sDortpagina's Binnenland Partijraad PvdA 5 Kerk Van den Heuvel blij met minister Pronk 2 Kunst Vrolijke première 2 Boekenclalngc 2 Radio en tv 4 Strips, feuilleton 4 Puzzel 4 Dag maandag 7 Men schrijft ons 7 Familieberichten 14 WASHINGTON (UPI, AFP) De militante Indianen die het gehucht Wounded Knee in de Amerikaanse staat Zuid-Dakota 68 dagen bezet heb ben gehouden, zullen woensdag de wapens neerleggen. Hun vertegenwoordigers hebben een akkoord gesloten met afgevaardigden van de Amerikaanse regering. De re gering zal woensdag haar pantserwa gens terugtrekken. Namens het Witte Huis is de indianen verder e enonder- houd over hun toekomst beloofd, als ze zich vóór vrijdag overgeven. Beide partijen hadden op 5 april al een overeenkomst gesloten, maar die is nooit uitgevoerd. De indianen heb ben Wounded Knee op 27 februari be zet. Aan het eind van de vorige eeuw werden bij deze voormalige handels post honderden indianen door de Amerikaanse cavalerie afgeslacht. Blinde ziet dankzij hoornvlies van hond CARACAS (DPA) Een Vene- zolaanse oogarts heeft een 21-ja- rlge man die blind geboren was, het gezichtsvermogen gege ven door een transplantatie van het hoornvlies van een hond. De oogarts, dr. Hernandez Mili- anl, heeft intussen van het Ve nezolaanse artsengenootschap het verwijt gekregen, dat hij tegen de medische ethiek heeft gehan deld door de pers over de In greep in te lichten. Deze beschuldiging is afkomstig van John Dean, die vorige week als advi seur van het Witte Huis werd ontsla gen. Hij had bij die gelegenheid al verklaard, dat hij de rol van zondebok in de affaire-Watergate niet ambieer de. Deans aanval op Nixon wordt ge rapporteerd in het jongste nummer van het weekblad Newsweek. Volgens Newsweek werd Dean op 17 september van het vorig jaar naar aanleiding van de zaak-Watergate (de inbraak in het hoofdkwartier van de Democratische partij tijdens de cam pagne voor de presidentsverkiezingen) bij Nixon ontboden. Twee dagen tevo ren waren de zeven mannen die later schuldig zouden worden bevonden aan de inbraak in Watergate, in staat van beschuldiging gesteld. Dean had Nixon aangetroffen in gezelschap van diens topadviseur Haldeman (sinds vorige week eveneens werkloos). Nixon en Haldeman waren 'een en al grijns', vergenoegd als ze waren over de tot dan toe geslaagde pogin gen van Dean om te voorkomen, dat hoge functionarissen van het Witte Huis wegens hun rol in de zaak-Wa tergate zouden worden aangeklaagd. Clementie Een andere onthulling van Dean be treft een mededeling die Nixons top- assistent Ehrlichman (sinds vorige week eveneens werkloos) in december zou hebben gedaan. Ehrlichman zou toen uit het kantoor van Nixon zijn gekomen met de boodschap, dat de president clementie had beloofd voor E. Howard Hunt, een van de Waterga- te-samenzweerders. Kort tevoren had de advocaat van Hunt het Witte Huis gevraagd, te voorkomen, dat zijn cliënt een langdurige gevangenisstraf zou krijgen. Het Witte Huis heeft niet op de be schuldigingen van Dean gereageeid. President Nixon zelf rustte in het af gelopen weekeinde uit op een van de Bahama-eïlanden. Hij was in gezel schap van Robert Abplanalp, een in dustrieel uit New York die eigenaar is van het eiland in kwestie, zijn vriend G. C. 'Bebe' Rabozo en Paul Keyes, producer van een komische te levisieserie. Al zijn assistenten en zelfs zijn vrouw had Nixon thuisgela- ten. Onderzoek Intussen heeft mevrouw Bella Abzug, een Democratisch lid van het Huis van Afgevaardigden, laten weten, dat zij en andere leden van het Congres zullen vragen om een onderzoek naar eventuele redenen om Nixon in staat RITA John Dean, ex-adviseur van het Witte Huis: aanval op Nixon. van beschuldiging te snellen. Belang rijker Democraten dan mevrouw Ab zug hebben tot dusverre weinig aan dacht besteed aan de mogelijkheid, dat Nixon betrokken is geweest bij criminele activiteiten. Senator Ed ward Kennedy gaf eind vorige week tc kennen, dat hij bereid was om in Nixons onschuld te geloven en sena tor McGovern, Nixons Democratische tegenstander bij de presidentsverkie zingen, heeft zich in dezelfde geest uitgelaten. Eén Amerikaan (se) van naam die vindt dat Nixon moet aftreden, is me- lang in vertrouwen neemt, heeft me vrouw Mitchell gezegd, dat de presi dent zou moeten aftreden om het ver trouwen in zijn ambt te herstellen. De Democratische senator Tunney is van mening, dat Nixon allang afgetre den zou zijn, als de VS een parlemen taire democratie waren geweest. Maar Tunney vindt niet, dat het Congres tegen Nixon in actie moet komen, tenzij er duidelijk bewijsmateriaal over zijn betrokkenheid bij criminele operaties voorhanden is. Twee sleutels Nixons oud-adviseur Dean heeft eer der bekendgemaakt, dat hij geheime documenten van het Witte Huis in zijn bezit heeft. Vrijdag heeft hij de rechter in het proces-Watergate, Siri ca, twee sleutels gegeven van een bankkluis, waarin zich een 42 pagina's tellend rapport van het Witte 1-Iuis over de zaak-Watergate zou bevinden. Dean probeert zich te vrijwaren tegen vervolging wegens zijn rol in de affai re door zich bereid te verklaren, alles wat hij weet, ter kennis van de rech ter te brengen. Als de rechter hem deze 'immuniteit' verleent, zou Dean kunnen getuigen op de openbare zit tingen van de Senaatscommissie die de kwestie-Watergate onderzoekt. 'Dag Henk, bedankt voor de prettige middag. Kom je eens gauw bij ons om revanche te nemen?' Israels premier Golda Meir legde gisteren een krans bij het graf van de onbekende soldaat tijdens één van de ceremoniën, die geduren de een etmaal in het hele land werden gehouden ter herdenking van de meer dan negenduizend Israëlische doden als gevolg van de oorlog met de Arabieren, die nu al 25 jaar duurt. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1