Koningin opent kliniek voor oorlogsslachtoffers dichtbij vi har makt en fat jis voorwaarden ■esident Nixon takingsrecht Behandeling wegens KZ-syndroom kan ook thuis gebeuren StUDI£ Geld nodig? Wedden om 'n fles whisky, datu VAT 69 lekkerder vindt? andbladen maandbladen maandblad Een tijdgenoot ziet Marx vakantie solzjenitsyn waterding -^UW/KWARTET ZATERDAG 5 MEI 1973 BEVNENL-AND/COMMENTAAR T5/K7 i 4 kabinct-Dcn Uyl telt een aantal Klisters die zo nieuw zijn, dat als \t\i de vraag zich opdringt, of ze [voor hun taak berekend zijn. Een voord daarop kan nog niemand ge- ook wij niet. Toch zijn er wel aantal voorwaarden te noemen, aan een kandidaat-minister zou len voldoen, hebben die voorwaarden even u op een rijtje gezet- [je moet als minister een groot be- kunnen leiden. moet veel verstand van politiek iben. Je moet je politiek waar kunnen ken tegenover het publiek. Je moet over internationale erva- beschikken. e moet veelzijdig zijn. gebiedt de eerlijkheid op te mer- dat wij deze eisen niet zelf heb- bedacht. Ze zijn trouwens ook van vandaag of gisteren. Nu al r meer dan zes jaar geleden wer- ze geformuleerd door de huidige |ister-president, mr. B. W. Biesheu- vergat er evenwel één. Die zesde rwaarde voegen wij er zelf aan !e moet bovenal het vermogen be- :n om in teamverband te werken, t in een ministerrraad. ir het kabinet-Biesheuvel was dat essentieel. En daar schortte het name bij de ministers van DS'70 Zo kwam het helaas, in juli vorig tot een kabinetscrisis, locverre de leden van het kabinet- Uyl aan deze (te zware?) eisen loen? Het oordeel daarover laten jmet gerustheid over aan de lezers Dat past trouwens ook goed in tijd, waarin de burger terecht Is mondiger wordt. lie-onderzoekers hebben bevestigd, Amerika's vrienden al vreesden zijn vijanden hoonten: Nixon is er ekt niet in geslaagd. met zijn re- 3 te optreden in de affaire-Watergate vértrouwen van het Amerikaanse in zon nrpc'dent te herstellen, gens een onderzoek van Gallup Ylent vijfis procent van de Amerika- dat hun nr^sid^nt l<x><?. toen hij tv verzekerde. ni>s >'n maart il. lebben vermoed dat l^den van ziin gering bii 'Watergate' waren he'rok- bl lijkt ons voor niemand een een- epidige taak. d:e viiftif procent van tegendeel te overtui°en. Wat te tapl|kcn van b.v. de recente me'ding de New York Times, dat Nixons Irmalige topass'stenten Haldeman Ehrlichman al vóór maart samen k oud-minister van justitie Mitchell h serie ingewikkelde smoesies had- in verzonnen om een grondig onder- peV naar de inbraak in Watergate te ïrijdelen? Wie geneigd is. dit af te oen als 'maar een krantebericht'. doet goed aan te bedenken, dat de mel ingen van bladen als de Washington öst en de New York Times over dc- affaire tot dusverre stukken be- üuwbaarder zijn gebleken dan wat v. de woordvoerder van het Witte uis te vertellen had. 7eker. er b'iift in mogelijkheid, dat Nixon voor de dc volle waarheid sprak, maar ere larschiinl'ik zouden we dat niet dur- ii noemen. :t is een slag in de lucht om. zoa's alph Nader heeft gedaan, op dit enblik te speculeren over een even- iel aftreden van Nixon. Dat is trou- ins ook niet bijster aanlokkelijk, ge- t ffn de reputatie van de politicus die Mi n dan zou moeten opvolgen: Spi- ,2(v Agnew. Wat nu allereerst nodig 13 is een diep- en vooral hooggaand sp« derzoek van de hele kwestie door Ny i onafhankelijk jurist. Het schijnt, she t Nixon eindelijk, onder druk van N'i volksvertegenwoordiging, bereid is, 0" n onafhankelijk onderzoeker aan te vo Hen. Dat pleit dan nog enigszins or hem. Zoals het voor heel Ameri- N„ pleit, dat dc vuile was van een rc- igr ring daar zo openlijk tentoongesteld r. besproken kan worden als in dc -Watergate is gebeurd, smi ijkbaar is het zelfreinigend vermo- n van de Amerikaanse samenleving oter dan dat van Nixons regerings- m 'paraat. iemand hoeft zich'te schamen als hij c oet bekennen niet te weten in hoe- na! rre °P hct ogenblik in Nederland kbonden gerechtigd zijn een staking W t te roepen. Het arrest van het Arn- ïrdams gerechtshof over de stakings- "12 tic bij Hoogovens heeft alleen maar 5™ n nog eens) duidelijk gemaakt dat er! g veel afhangt van de feiten en de Bi? anicr waarop deze feiten worden rr^ ngedragen. Een kleine verschuiving ihii dc feitelijke omstandigheden bij een is aking kan beslissend zijn voor het 11 'rdeel van de rechter. Voornamelijk t verschil in de feitelijke omstandig- 3den is de verklaring voor dc afwij- \l Snde uitspraken die de afgelopen <7»ec jaar door Nederlandse rechters burner stakingsacties zijn gedaan. Hoog- ins valt uit al die uitspraken te con- uderen: staking is in principe wel toe- 19. Ktaan, maar er is weinig speelruimte Jgj »or dc partijen. ligt op het ogenblik bij de Tweede amer een wetsontwerp tot regeling ®n het stakingsrecht. Ook dit wets- 'twerp stelt een groot aantal voor aarden aan alle betrokkenen alvo- ""Tns tot een actie mag worden overge- jan. Dat wetsontwerp is niet ideaal.- •r is zowel van werknemers- als van m. 3 Vandaag, achtentwintig jaar na de bevrij ding, is er nog steeds een groep mensen, voor wie de tweede wereldoorlog nooit ver leden tijd werd. Zij, de slachtoffers van de concentratiekampen en sommige voorma lige verzetsstrijders, lijden voor een groot deel nog onder de 'stress' van die tijd: er varingen van gevangenschap, martelingen, risico's van executie, honger en ziekte. De laatste jaren bleek dat deze ervaringen nog nawerken in het zogenaamde KZ-syn droom. De nawerking van deze oorlogsel lende, heeft dr. P. Th. Hugenholtz, me disch adviseur van de Slichting '4045, getypeerd als 'onvoltooid verleden tijd'. Door lien, die deze 'onvoltooid verleden tijd' in zich meedragen opent koningin Ju liana op woensdag 16 mei in Oegstgeest het Centrum '45. door Huib Goudriaan OEGSTGEEST Het centrum voor de medisch-psychologische begeleiding van verzets- en oor logsslachtoffers is verwezenlijkt. Woensdag 16 mei, drie jaar na het maken van de plannen, zal koningin Juliana de kliniek ope nen. Het gebouw werd op 22 ja nuari van dit jaar opgeleverd, na dat op 17 april 1972 met de bouw was begonnen. De heren K. Hofman en P. Malie paard, beiden ex-verzetslieden, de za kenman J. Teengs Gerritsen, ex-con centratiekampslachtoffer, en prof. dr. J. Bastiaans besloten in 1970 zich in te zetten voor de bouw van een KZ- behandelingscentrum. Prof. Bastiaans had al jaren baanbrekend werk ver richt bij de behandeling van mensen met het zogenaamde KZ-syndroom (ADVERTENTIE) V/EBtf^ AUTo MEUBEL-. In een paar dagen kunt u het hebben. Met een persoonlijke lening van de NMB. Gemakke lijk. zonder onnodige formali teiten. In overleg met u worden het bedrag' en de maandelijkse aflossingstermijnen vastgesteld. Een lening van- 2.000,- kunt u bijv. terugbetalen in 18 x ƒ129.50 per maand. Of 3.500,- in 24 x ƒ171,50. Inclusief alle rente en kosten. Slap eens binnen. We vertellen u graag alles over een persoon lijke lening voor welk doel dan ook of een woningkrediet, voor verbetering en onderhoud van uw huis. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK ;V:: A- De kliniek van Centrum '45' in Oegstgeest (concentratiekampsyndroom) in de Jelgersmakliniek in Oegstgeest. Reeds in 1-951 stelde hij de Stichting 1940-'45 voor een sociaal-medisch consultatie bureau voor ex-verzetslieden te stich ten. Dit voorstel vond geen genade in de ogen van de Stichting: de gewone instanties zouden wel voldoende kun nen voorzien in de behoeften van on derzoek en behandeling. Pas in de jaren zestig de ernst van de nawerking van de ellende in de kampen drong tot de publieke opinie door vond prof. Bastiaans, die sinds 1961 het KZ-syndroom psycho therapeutisch behandelde, meer ge hoor voor zijn denkbeeld. Dit leidde in 1970 tot de oprichting van de Stichting Centrum '45, met als doel stelling het bouwen van een opvang centrum voor verzets- en oorlogs slachtoffers. In oktober 1970 werd de toenmalige staatssecretaris van sociale fcaken en volksgezondheid Kruisinga, verzocht mee te werken aan de tot standkoming van het centrum. Op grond van een rapport van een werk- commissie, onde'* leiding van dr. W. F. Noordhoek, gaf de staatssecretaris op 14 april 1972 zijn toestemming voor de bouw. Op 17 april van dat jaar al werd de eerste paal geslagen door prins Bernhard. Bij het begin van de bouw waren als uitgangspunten gesteld: de kliniek moet zo min mogelijk op een ziekenhuis lijken, en wel in die zin, dat vooral het deel, waarin de patiënten zullen worden onderge bracht, een 'gezellige' indruk zal moe ten maken en gelegenheid zal moeten bieden voor het leggen van contacten; de recreatieruimten zullen midden in dit deel van het huis worden on dergebracht om de 'huiselijke' sfeer te onderstrepen. Bij de bouw werden strenge, recht hoekige vormen vermeden en een grote architectonische openheid aan gebracht, om herinneringen aan ge vangenissen en kampen te voorkomen. De oppervlakte van het centrum is bijna 1200 vierkante meter, de opper vlakte van de polyklinische afdeling is 1900 vierkante meter en de totale bruto inhoud 7900 kubieke meter. De bouwkosten waren 3.600.000 gulden. Het aantal bedden is twintig. Dr. W. L. Meijering aan wie de direc tie van het centrum is opgedragen, en prof. dr. P. Muntendam, voorzitter van de stichting, hopen dat het cen trum maximaal tweehonderd mensen per jaar zal kunnen helpen. Dit aan tal betreft zowel mensen die moeten worden opgenomen de zogenaamde klinische gevallen als mensen, die vanuit het centrum thuis kunnen worden behandeld, de zogenaamde ambulante gevallen. Dertigduizend Kaar schatting telt ons land ongeveer dertigduizend verzets- en oorlogsslacht offers, die voor behandeling in aan- Open ruimte, die niet herinnert aan gevangenkampen merking komen. Dr. Meijering vertelt, dat om de capaciteit op te voeren 'vanuit het centrum elders in het land zal worden gezocht naar contac ten om behandeling mogelijk te ma ken.' Voor bevordering van de behan deling thuis is samenwerking met plaatselijke organisaties trouwens een noodzaak. Het KZ-centrum is geen algemeen zie kenhuis, in die zir. dat er volledig on derzoek en behandeling zullen kun nen plaatsvinden. Daarvoor kan zo nodig een beroep worden gedaan op het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Mocht een patiënt een LSD-behande- ling nodig hebben, dan kan dat in de Jelgersma-kliniek in Oegstgeest, waar aan prof. Bastiaans is verbonden, ge beuren.. Het centrum zou voor deze manier van behandeling trouwens geen toestemming krijgen: LSD-behan- deling is in ons land slechts op twee plaatsen toegestaan en één van die plaatsen is de Jelgersma-kliniek. Een raad van advies onder leiding van prof. Bastiaans, zal het stichtings bestuur adviezen geven voor de werk wijze. Op de vraag waarom prof. Bastiaans niet nauwer aan het cen trum is verbonden, antwoordt het ADVERTENTIEt stichtingsbestuur dat de hoogleraar al volledig in beslag wordt genomen door zijn werk aan de Jelgersma-kli niek (op honderd meter afstand van het centrum gelegen). Een patiënt, die thuis wordt behan deld zal pas in het centrum wor den opgenomen als blijkt dat een spe ciale psychiatrische benadering nood zakelijk is. De klinische behandeling, aldus dr. Meijering, is overigens slechts een onderdeel in het geheel van de ambulante behandeling. Prof. Bastiaans heeft het KZ- syndroom als volgt beschreven: 'De verzameling ziektebeelden, die van grote belasting in de oorlog het ge volg zijn. en die zich doorgaans in fa sen ontwikkelen. De eerste fase. be staande uit onspecifiek, nerveus ge drag. soms grote onrust, nachtmerries, zwakte, vermoeidheid, emotionele one venwichtigheid en vage lichamelijke klachten rondom diverse organen kan enkele maanden, soms jaren duren'. 'De tweede fase wordt gekenmerkt door een extra inspanning om zich aan te passen aan het na-oorlogse be staan. Eerst lijkt dat te lukken, maar allengs leiden die pogingen tot grote belasting en spanningen. Dit kan zich uiten in voortdurend depressieve toe standen, vroegtijdige veroudering en meer lichamelijk suikerziekte, reuma en hartafwijkingen. De derde fase kenmerkt zich weer door nerveus gedrag, nu met minder zelfcontrole en minder zelfbeheersing, soms plot seling nieuwe prikkelbaarheid, slaap stoornissen en nachtmerries die al ja ren overwonnen leken'. 'Velen die zich na de oorlog probeer den aan te passen, leken daar een tijd lang werkelijk in te slagen. Ze pro beerden zich zo gewoon mogelijk te gedragen. Ze hrelden zich. vooral tegen over een buitenwereld die hen door gaans niet begreep, ook zo gedekt dat er oppervlakkig gezien in hun gedrag geen grote problematiek van onver werkte oorlogservaring schuil leek te gaan'. Dit leidde tot steeds meer af sluiting en nog meer verdringing. Doelstelling De Stichting Centrum '45 stelt (behal ve 'het stichten en instandhouden van een centrum voor medisch-psychologi sche behandeling en begeleiding van verzets- en oorlogsslachtoffers, een en ander In nauwe samenwerking met al gemene en categorale ziekenhuizen, alsmede met andere instellingen van welzijnszorg') ook ten doel aandacht te schenken aan de gevolgen van an dere extreme menselijke noodsitua ties'. Tevens is opgericht de Stichting Vrienden van Centrum '45. Deze stichting wil geld bijeenbrengen om hulp te bieden aan verzets- en oor logsslachtoffers. wanneer deze hulp niet langs de normale kanalen kan worden verstrekt. Het gironummer van de 'Vrienden' is 335800 te Leer- sum. werkgeverszijde nogal wat kritiek op geweest. Toch is het de moeite waard het ontwerp (en daarmee de proncipië- le vraag onder welke voorwaarden staking is toegelaten) in discussie te houden. Na het verwarrend beeld van het sta kingsrecht, zoals dat nu geschapen is door een aantal verdeelde rechterlijke uitspraken, zal de wetgevende macht (dat is het parlement) zelf en nog wel op zeer korte termijn voor een duide lijke uitspraak moeten zorgen, want de huidige toestand van onzekerheid is hoogst onbevredigend. In het (nog steeds recente) maart nummer publiceert 'maatstaf' opnieuw een oud interview met Karl Marx - dit keer overgenomen en vertaald uit de Chicago tribune van 5 januari 1879. Ook dit interview bevat (even als het in het december-nummer van 'Maatstaf' opgenomen vraagge sprek uit 1871) een beschrijving van Marx en zijn omgeving; een beeld, zo als dat bij de tijdgenoot moet zijn overgekomen. Een paar citlaten uit dit karakteristie ke. Marx en zijn huis wekken bij de verslaggever in de eerste plaats niet de indruk dat de schrijver door zijn ideeën rijk geworden is. 'Uw corres pondent bezocht hem enkele malen en steeds trof hij de Doctor aan in zijn bibliotheek, met een boek in de ene hand en een sigaret in de andere Hij ziet er krachtig uit, zwaar en recht van gestalte. Hoofd en gelaat zijn karakteristiek voor de intellectue le, ontwikkelde Jood. Zijn haar en baard zijn lang en grijs van kleur. Hij heeft glinsterend zwarte ogen. die overschaduwd worden door zware wenkbrauwen. Tegenover onbekenden toont hij zich uiterst voorzichtig Maar eenmaal in zijn bibliotheek, als hij zijn monocle in zijn ooghoek heeft bevestigd om zo als het ware de intellectuele diepgang van de bezoe ker te peilen, verliest hij ijn terug houdendheid en demonstreert hij een opmerkelijke kennis over allerlei mensen en zaken in de gehele wereld. En voor verveling is geen plaats, want het gesprek kent dezelfde variatie als zijn verzameling boeken. Men kan ie mand meestal wel beoordelen op grond van de boeken die hij leest. U kunt uw eigen conclusies trekken als ik u meedeel dat mijn oog zo terloops viel op Shakespeare. Dickens, Thacke ray, Molière. Racine, Montaigne. Ba con. Goethe, Voltaire, Paine: Engelse Amerikaanse en Franse blauwboeken Zijn stokpaardje - het socialisme - brengt hem in ons gesprek niet tot melodramatische vervoering, die men hem vaak toeschrijft. Hij weidt uit over zijn utopische plannen voor 'de emancipatie van de mensheid', vast overtuigd dat zijn theorieën werke lijkheid zullen worden, zo niet in de ze eeuw dan toch zeker in de volgen de'. Marx' invloed tot in onze dagen is in het zelfde nummer van 'Maatstaf' te rug te vinden in de beschouwng die Daniël de Lange schreef over het to neelstuk van Dieter Forte over Lu ther en Münzer. Voor lienr'bbers van de recente literatuur-geschiedenis is er verder een uitvoerige beschouwing van Siem Bakker over het vlak na de oorlog verschenen literaire tijdschrift 'Het Woord', dat in deze met details overladen studie wordt geschetst als voorloper van de beweging van de 'vijftigers'. De Gids 'De Gids' vult het derde nummer van de 136e jaargang nagenoeg geheel met poëzie van dertien dichters; van A. Roland Holst (85 jaar) tot Jacob Groot (26 jaar). Leo Ross zet zijn reisverslag uit Indonesië voort en Wim Hazeu (hoofd van de afdeling drama bij de NCRV-televisie) mij mert wat over de invloer van geweld op de televisie; een onderwerp waaro ver reeds een niet eens zo kleine boe kenkast vol geschreven is, maar waar van toch niemand het rechte weet. Hazeu zelf ook niet, hoewel hij 'graag bewezen had willen zien dat geweld op de televisie afstompt, onverschillig maakt'. Hij haalt dan het voorbeeld aan van een uitzending van Avro's Televisier. in welke uitzending achtereenvolgens een lynchpartij in Pakistan tot in de kleinste details werd getoond en een verhaal over het gevaar van een be paalde katteziekte voor de mens. Op het verhaal over de katten kwamen 75 verontruste reacties van kijkers bin nen. op de beelden van de lynchpartij geen enkele. Hazeu veronderstelt bij de kijker een soort automatische afsluiting - als het in de kamer te heet wordt, slaat de thermostaat af. Maar nogmaals: hij veronderstelt slechts. Weten doet hij het ook niet. 'Bij deze firma is geen plaats voor ja- en amenzeggers.' Stripfiguur Lowietje, die 'n memo met deze in houd van zijn directeur kreeg, snapte dat onmiddellijk, maar waarschijnlijk is hij een van de heel weinigen geweest. Want dit stond maandag in deze krant: 'Det. finns inte plats för jasögare i den- na firma.' In het Zweeds en niet Deens, zoals een enkele oplet tende lezer meende ie signaleren. En zo brabbelde Lowietje tot giste ren door: dinsdag stapte hij in een winkel resoluut op het rek af met 'korta en tjocka' en woensdag sjouwde hij zich een ongeluk aan twee volle dozen, totdat hij de sandwich-dame op bovenstaand plaatje passeerde, die hem luid keels de leus van haar keus toe riep: 'likarött för Kvinnorna' gelijke rechten voor vrouwen. En met de constatering dat zijn vrouw dan ook zo'n zware doos hoort te torsen, is hij dan gelijk aan het eind van zijn latijn (of beter: Zweeds), want gisteren kon hij het wel weer zonder af. De strips worden gemaakt en ver spreid door een bureau in Kopen hagen, dat zoveel klanten in zoveel landen van dit betere werk voor ziet, dat er natuurlijk wel eens een foutje gemaakt wordt. In Am sterdam arriveerden Zweedse afle veringen, in Stockholm vermoede lijk Nederlandse. Maar wat geeft het eigenlijk voor een paar dagen: zo'n Zweeds mannetje is precies even slim of onnozel als een Ne derlandse soortgenoot. En wat zul len alle Zweedse toeristen in ons land blij verrast geweest zijn bij het opslaan van Trouw/Kwartet! In elk geval is de vraag van een lezer, wanneer er nu eindelijk een cursus Deens in de krant korjit, overbodig. Misschien moet dit wel er bij: liva laser, vi har makt en fat. Förlat, förlat. Vi inte repetera detta fat. Vi skölle hantera nu den sprak Iran den holUindiska silvervlat! Een vertaling lijkt ons niet nodig. Wie deze week flink op Lowietje gestudeerd heeft, komt er best zelf uit. Wèl even hier en daar een o-tje boven de a er bij denken, want de strips mogen dan een paar dagen Zweeds geweest zijn, de kranten- zetterij is puur Hollands gebleven. Volgens de stichting recreatie en het instituut voor natuurbescher mingseducatie weten we blijkbaar niet alleen niet wat we met onze vrije uren aan moeten, maar zelfs niet hoe we dc' vakantie door moe ten komen. Als je vluchtig leest dat die twee instellingen voor maandag in de Hilversumse Expo- hal een voorlichtings- en instruc tiedag voor vakantiebezigheden op poten hebben gezet, moet je daar haast wel uit concluderen dat we als et»n berg tegen die verschrikke lijke, niet door te komen vakantie opzien en zelf geen idee hebben hoe all diie lege dagen en weken te vullen. Wat verder en beter lezend blijkt dan, dat deze speciaal bedoeld is om het contact tussen mens en natuur in de vakantie te bevorde ren, wat al een hoop duidelijk inaakt. Vakantiecomité's en losse belangstellenden kunnen in en rondom die Expohal te weten ko men. hoe dat contact in georgani seerd verband bevorderd moet worden. Onder het motto 'open oog vooc de natuur' worden er de monstraties gegeven van spelen met natuurprodukten. van een wandeling langs een natuurpad en een bladherkenningstocht. Verder kunnen die geïnteresseerden er zien. hoe /e een opdrachten- of fo- to/oektoeht moetpn organiseren en wat jV met een kinderboerderij en planten allemaal kunt doen. In elk geval genoeg om er hele volks stammen hun vakantie mee te la ten doorbrengen. probleem van de Leie en andere vervu'lde waterwegen grondig aan te pakken. Natuurlijk kregen ze ook het ve-- geperste lied. dat 'Die scone Lc;e' heet en waarvan hier boven alleen nog maar het refrein geciteerd is. Want twee coupletten :'ijn er nok nog. Die gaan zo: Lekker lop.M langs de Leie lek ker "-ollen in het gras langs de lange, lome Leie uit de band en uit de pas Toen Gezelle er bre vierde was de Leie een gedicht waarin zilveren vissen zwierden maar nu is het geen gt'zicht want de Leie, zwart als inkt stinkt. En het tweede couplet: Lekker hengelen in de Leie rus tig in het hoge riet langs de lange, lome Leie met het Bel fort in 't verschiet Vroeger moet ht't zo geweest zijn dat is wat Gezeile zegt toen kon hen gelen nog een feest zijn maar nu hengel je er slecht alle vis sen. klein en groot dood. Waar is het krinklende winklendt' waterding met 't zwarte kabot- seken aan? vergaan En ook het buigende, nijgende, droevige lied van het ruisende ranke riet teniet. Heel de blinkende, klinkende stroom van Gezelle werd een stinkend riool dat alleen nog kan kwellt'n en in plaats van zijn buitelende poëzie indus trie. D't duidelijk op Guido Gezelle geënte vers is 'n creatie van tekst dichter Ernst van Altena. die sa men met de Mechelse componist Lue Smets een plaatje heeft ge maakt over de ook door Gezeik' druk bezongen rivier de Leie. De volledige vervuiling van de 113 Belgische Leie-kilometers (het Franse deel is minstens even ver heen) heeft Smets en Van Altena er toe gebracht cc'n milieu-protest- song op de rivier te maken en. er mee langs alle burgemeesters van de Leiestreck te stappen. Gisteren hebben ze daar de hele dag aan be steed. De burgemeesters kregen eJi brief van ze, waarin staat dat de Leie biologisch volkomen dood is en waarin de burgemeesters ge vraagd wordt alles te doen om het Nobelprijswinnaar Alexander Sol- sjenitsyn is hertrouwd. Natalya Swetlowa heet zijn tweede vrouw met wie hij al jaren en jaren sa menwoonde. Dat was niet de schuld van de schrijver, want die was al eind 1969 bezig een of ficiële scheiding te krijgen van zijn eerste vrouw, ook een Natalya (en verder Resietowskaya) met wie hij nog voor de laatste oorlog trouw de. De Russische autoriteiten heb ben het hem kennelijk zo moeilijk gemaakt, dat hij dit voorjaar pas van Natalva één kon sche'iden en met Natalya twee trouwen. En zo komt het ook dat Solsjenitsyijm met een al twee zoontjes uit dit twee de huwelijk heeft. Yermolai en Ig- nat. die al groot genoeg waren om de bruiloft volop mee te vieren. Markt Tot oktober aan toe is elke zaterdag weer in het hart van Breda op dc Havermarkt de kunst-, antiek- en curiosabeurs te vinden, vandaag ook al. voor wie er edn eindje op uit wil. Mariken Alleen vandaag is er ook in het midden-Betuwse stadje Buren een markt, een grote jaarmarkt die tot middernacht duurt en waar behal ve de artikelen die in Breda te koop zijn in Buren zijn ze er in grotere hoeveelheden ook an tiek en curiosa worden geveild, de monstraties worden gegeven van handboog- e'n schuttersgilden, waar een vlooienmarkt te vinden is en allerlei oude ambachten worden beoefend. De jaarmarkt heeft als motto 'Mariken van Nieumeghen', omdat de gelijknamige Nederland se film in Buren wordt opgeno men. 'Simpkins kan op maandag altijd moeilijk op gang komen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7