Kandidaten voor kabinet krijgen fiat van fracties fHelft van Amerikanen meent dat Nixon loog UW Krans bij nationaal monument Gasmaskers bij NS ARP zonder enthousiasme Buiig moeder vraagt weer Een laxeermiddel waar u de klok op gelijk kunt zetten: Sennocol! krant Duizenden liters olie vervuilen Linge bon op de bres voor een sterke christelijke pers! Margarine duurder Piketdienst van groep advocaten In deze krant Nieuwe Leidse Couraut ZATERDAG 5 MEI 1973 54ste jaargang no. 29 HRISTELIJK dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghablevan mijn hart in taghenspoet!" Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Meer keus in passende omgeving instraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd._Bezorging vanaf 08.30 uur Onder een stralende zon hebben konin- I gin Juliana en prins Bernhard gister middag een krans gelegd bij het na tionaal monument op de Dam in Am sterdam. Duizenden belangstellenden keken zwijgend toe. Ook elders in het land zijn gisteren de oorlogsslacht offers herdacht. Op de erebegraafplaats in Oven-een werd gistermorgen een krans gelegd. In Den Helder werd een militaire her denkingsplechtigheid gehouden. Voor het hoofdgebouw van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht is een krans gelegd bij het monument voor de 476 in de oorlog gevallen spoorwegman nen. Ook op de erebegraafplaats in Locncn op de Veluwe werd een dodenherden king gehouden; de voordrachtskunste naar Albert Vogel declameerde daarbij verzetspoëzie van Martiuus Nljhoff en Ed Hoornik. Maandag zullen op de oorlogsbegraaf plaats in Groesbeek de gesneuvelde Canadezen worden herdacht. Van onze parlementsredaetie DEN HAAG/UTRECHT Het kabinet-Den Uyl kan volgende week vrijwel zeker worden beëdigd, nu vaststaat dat de leiders van de Tweede-Kamerfrac ties van PvdA, KVP, ARP, PPR en D'66 hun partijgenoten zullen toestaan in het kabinet te gaan zitten. Alle vijf de fracties hebben daar gisteren machti ging toe gegeven. Onthullende peiling over Water gateschanda al: (ADVERTENTIE) KINDEHEN TEKENEN DOMEN In dit nummer wordt de uitslag bekend gemaakt van de wedstrijd WASHINGTON (Reuter, UPI. AP) De helft van de Amerika nen gelooft dat president Nixon gelogen heeft, toen hij in een tv- toespraak verklaarde dat hij onkundig was van pogingen van zijn medewerkers om het Walergate-afluislerschandaai in de doofpot te stoppen. Dit zegt een opiniepeiling van het bure iu Gallup. Andere ontwikkelingen in het schan- laal, dat zwaar drukt op de regering- fixon, zijn: Een zwarte jurist zal waarschijn- ijk benoemd worden om een onafhan- ;elijk regeringsonderzoek te verrich- en naar het schandaal. Generaal Alexander Haig, de twee- Ie man uit het Amerikaanse leger en laarvoor plaatsvervanger van adviseur üssinger, is tijdelijk benoemd tot Zogezegd De arts is farmacologisch een analfabeet. Dokier F. Bol. hoofdredacteur van Medisch Contact. Toenemende bewolking en plaat selijk buien met maximum-tem peraturen van 14 tot 18 graden Celsius. Overwegend matige wind, eerst zuidwestelijk, later zuidoostelijk. MORGEN EN OVERMORGEN: zonnige perioden, plaatselijk enkele buien en ongeveer nor male temperaturen. Zon op: 05.02 05.00 onder: 20.13 20.14 Maan op: 07.42 09.02 onder: 00.46 chef van de staf van het Witte Huis. Nixons ontslagen vertrouwelingen Haldeman en Ehrlichman zijn aan de tand gevoeld door een grand jury, maar zeiden niet te geloven dat ze in staat van beschuldiging'zullen worden gesteld. Donald Segretti, ëén van de Repu blikeinse Spionnen, is in staat van be schuldiging gested. De door Gallup verrichtte opiniepei ling heeft duidelijk laten zien dat Nixon met zijn tv-rede niet het ver trouwen in zijn regering heeft kun nen herstellen. Vijftig procent van de Amerikanen geloofde, dat hij loog. Veertig procent meende dat Nixon ook van tevoren op de hoogte was van de Watergate-affaire. Volgens 58 pro cent van de ondervraagden is de rege- ring-Nixon evenwel niet corrupter dan welke ook, sinds het einde van de tweede wereldoorlog. Ongeveer drie kwart meende dat de zaak onderzocht moest worden door iemand, die geen deel van de regering uitmaakt. ADVERTENTIE) Nixon schijnt nu gezwicht tc zijn voor de druk om een onafhankelijke onderzoeker te benoemen, hoewel in compromisvorm. De benoeming zal worden overgelaten aan de nieuwe minister van justitie. Elliot Richard son, een mogelijkheid, die Nixon in zijn tev-rede ook al had genoemd. De benoeming zou over.enkele dagen te verwachten zijn. Vrij algemeen wordt aangenomen dat de 52-jarige zwarte jurist William Coleman de onderzoe ker zal zijn. Coleman is een welbe kend ijveraar voor burgerrechten, pre sident van het fonds voor juridische bijstand van de grote negerorganisatie NAACP, en een studiegenoot van mi nister Richardson. Zie ook pagina 9. (ADVERTENTIE) De vergadering van de AR-fractic was met de meeste spanning tege- moetgezien, omdat de afgelopen week uit de partij veel weerstand tegen het beleid van mr. W. Aantjes was losge komen. Niettemin besloot ook deze fractie met acht tegen zes stemmen geestverwanten niet te onraden minis ter in het kabinet-Den Uyl te worden. Aantjes zei na afloop van de vergade ring dat de geest in zijn fractie uitste kend was geweest. 'De voorstanders hebben begrip voor de argumenten van de tegenstanders en omgekeerd', zei hij. Overigens was, aldus Aantjes. het meerderheidsbesluit 'zonder enig enthousiasme' genomen. Tegen het ka binet hebben gestemd: mejuffrouw Van Leeuwen en de heren Van Dam, Schakel, Roolvink, Schouten en De Kwaadsteniet. Voor: mevrouw Kraaye- veld-Wouters en de heren Veerman, De Koning, Scholten, Vermaat, De Boer, Van Houwelingen en Aantjes zelf. Gisteravond legde de AR-fractievoor- zitter in zijn partijbestuur verant woording af van zijn beleid, 's Mid dags was bij een telefonische enquête van 'Dingen van de Dag', de radio-ac- tualiteitenrubriek van de VARA, ge bleken, dat de meeste partijbestuur ders geen medewerking aan het tot standkomen van het, kabinet-Den Uyl wensten te verlenen.' Bovendien zou een grote meerderheid willen, dat premier Biesheuvel in de politiek te rugkeert. zodra zijn kabinet definitief zou zijn teruggetreden. Berichten, die ons gisteravond tussentijds uit de ver gadering bereikten, wekten evenwel Pag. 5: In A1?P ontbrak duide lijkheid tijdens formatie. Pag. 11: Veertien punten uit het nieuwe kabinetsprogram. (ADVERTENTIE) Sennocol doet zijn werk op natuurlijke wijze, zonder akelige b;jverschijnselen. zender krampen, zonder verstoring van de spijsvertering. Sennocol-voor een probleemloze stoelgang (J) Dagi Drs. II. A. C. M. Notenboom (KVP) woonde de fractievergadering niet bij uit protest tegen 'voortijdig commen taar van fractieleider Andriesscn'. niet de verwachting dat het bestuur zich van het fractie-beleid zou distan tiëren. Bij het ter p'erse gaan van de ze editie duurde de vergadering nog voort. Van de fractie van de KVP keerde een minderheid van drie leden zich tegen verdere medewerking aan de formatie: de heren Notenboom, Bre men en Fiévez, van wie de eerste twee de vergadering niet eens bij woonden uit protest tegen het feit dat fractieleider Andriessen donderdag avond al publiekelijk commentaar had gegeven op het resultaat van het pre- constituerend beraad van de kandi daat-ministers. De heer Andriessen had volgens deze twee hiermee moeten wachten tot zijn fractie had geoor deeld. Overigens heeft de KVP-fractie de programmatische afspraken van de ministerskandidaten niet in details ira N.V., Diemen Kabouterpartij in Arnhem opgeheven Iets voor jou? Wij hebben in onze jeugdkampen nog plaats voor enkele MEISJES die kunnen koken. Als je: Min. 18 jaar bent. Ervaring hebt met het koken voor groepen. Een leuke kampweek wilt meemaken. Een vergoeding van 40.reiskosten per week wilt meld je dan spoedig (liefst telef.) bij het: LANDELIJK CENTRUM VOOR GEREFORMEERD JEUGDWERK (afd. Kampwerk), postbus 99, Driebergen of bel: 03438-6341. (maandag vanaf 9.00 uur bereikbaar). Van een verslaggever UTRECHT Alle treinmachinisten zijn door NS uitgerust met een klein gasmasker voor noodgevallen. Dit 'mi- nifilter voor adembescherming' moeten zij gebruiken wanneer zij bij het on derzoek naar een onregelmatigheid een vreemde geur of stank waarnemen. De spoorwegen gaan ervan uit dat in elke trein gevaarlijke stoffen aanwezig kun nen zijn. Ondanks allerlei wettelijke maatregelen ten aanzien van construc tie van wagens, verpakkingsmiddelen, aanduidingen op vrachtbrieven en an dere voorzorgsmaatregelen, kunnen er bijvoorbeeld bij beschadigingen gevaar lijke stoffen vrijkomen. Het minifilter verzekert de machinist die een dergelijke situatie aantreft voor drie tot vijf minuten van gezui verde lucht. Dat is voldoende, meent NS, om de gevarenzone tegen de wind in te verlaten. De gasmaskertjes, die vier jaar houdbaar zijn, kosten 24 per stuk. Veerbaas lief voor scholieren Van een verslaggever DIEREN De pont over de IJssel tussen het Gelderse plaatsje Olburgen en Dieren gaat van maandag af voorlopig als uurdienst u-eer in de vaart. Veerbaas A. Wiegman besloot vier maanden geleden te stop pen, omdat hij van de gemeen te Steenderen, waaronder Ol burgen valt, financiële steun wilde. Helemaal rond is de zaak met de gemeente nog niet. maar de veerbaas vindt het niet juist om scholieren nog langer vele kilo meters om te laten fietsen om hun school te bereiken. toiletzeep parfUm de toilette luxe geschenkdozen en toen kwam er een varken met een lange snuit GELDERMALSEN Enkele sloten rond Geldermalscn en een klein deel van de rivier De Linge zijn vervuild door enkele duizenden liters olie, waarvan de herkomst nog onbekend is. In een sloot is het dierlijk leven uit gestorven, zo zegt de werkgroep milieu uit Geldermalscn. Het zuiveringsschap Rivierenland heeft bij omliggende industriële be drijven oliemonsters laten nemen, die in een laboratorium worden onder zocht. Op die manier hoopt het schap de vervuiler tc kunnen opsporen en maatregelen te kunnen nemen. DE INTERNATIONALE CHRISTELIJKE VREDESDIENST organiseert WERKKAMPEN in Ekiropa en N.-Amerika (vcfor deelnemers v.a. 18 jr.; in Nederland 2 juniorenkampen v.a. 16 jr) Inlichtingen bij I.C.V.D.. Hartenstraat 9 Amsterdam noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: maand; De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) C handige paroatmap met briefpapier en pen DOLFIJNENSHOW EXPOSITIE ROBAniUM in het groots'e overdekte 6 voorst I JHtBH Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, anlwoordnr. 267 Leiden besproken. Wel voorspelden sommige KVP-ers dat de grondpolitiek en het huisvestingsbeleid van het kabinet on der zware druk zullen komen te staan. Ook tijdens de vergadering van de PvdA-fractie liet een minderheid van drie leden weten niet akkoord tc wil len gaan met dc uitkomst van het pre-constituerend beraad: mejuffrouw Salomons en de heren Kombrink en Hartmeijer. Van hen is bekend dat /.ij het liefst een puur rood kabinet had den willen zien. Vandaag komt de partijraad van de PvdA bijeen om de regeringsdeelne ming van de partij te beoordelen. Gis teravond besloot het PvdA-bestuur een positief advies te zullen uitbren gen. De fracties van PPR en D'66 tenslotte hebben zonder veel problemen met het nieuwe kabinet ingestemd. DEN HAAG De margarine wordl maandag twee cent per pakje van 250 gram duurder. Dc verhoging is vol gens de margarinefabrikanlen het ge- vuig van dc aanhoudende stijging v?.n de grondstoffenprijzen. BREDA Twintig Bredase en twaalf Tilburgse advocaten zullen in het ar rondissement Breda een piketdienst gaan invoeren om direct juridische hulp te kunnen bieden aan mensen die door de politic worden gearres teerd. Via deze 'advocatentelefoon' zal men ook in de weekeinden juridische adviezen kunnen krijgen. Binnenland CNV: niet vergeefs 5 KZ-kliniek open 7 Dollars uit wringer II Taboe op liet verdriet19 Weggooi tijd perk voorbij19 Buitenland Kwart eeuw Israël17 Kerk Petra's bloeitijd 'Verkeerde'' St. Bavo Kunst Over Gombrow icz Toneel in Polen Sport Presteren om le dienen Kon Koster uit poloteam.. Economie Lenen is duur Radio cn tv 8tript, feuilleton Kecepicn Commentaar Dlchibl) cn verder Maandbladen Familieberichten Puzzel Postzegels Dammen, schaken 15 15 23 25 'Het is een geschenk voor mijn vader. Kunt u het zo inpak ken, dat hij niet kan zien wat het is'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1