'WIJ ZAGEN HOE DE DRIE WERDEN NEERGESCHOTEN' \fergeetalle zuigtrammelant maar met de Ruton Draaitopstofzuiger. fj Gehandicapten ifïardgas jibanon op de plaatpop op de plaat-pop op dep Een landerige follow-up van Manassas KVP, ARP en CHU spreken 23 juni Kind overleden na eten van tabletten 'Die vijf donkere jaren' Ook Prins mag op de foto beestenboel tang die goeie fiscus ROUW/KWARTET VRIJDAG 4 MEI 1973 BrXNENLAND/COMMENT-A.AR T5/K7 Commentaar I De Nederlandse Spoorwegen hebben Ie bepalingen over de deelneming van ichandicapten aan de NS-vakantierei- en ingetrokken overigens wel in iet besef dat met deze simpele chrapping nog geen oplossing is be- cikt. De NS zullen om deze oplossing e vinden contact opnemen met de or- ranisaties die op het terrein van de ehandicaptenzorg werkzaam zijn. )at is een juiste reactie van de spoor- vegleiding op de reeks van protesten lie in de afgelopen week zijn losgeko- nen nadat onze krant vorige week riijdag het nieuws over deze omstre- len bepaling had gebracht. *,'iet alle reacties waren terzake. Som- nigen zagen al een periode aanbreken kaarin joden en negers niet meer in c trein zouden mogen zitten. Maar 10k de verdediging van de spoorwe- cn ('wij hebben slechts de gedragsre- els overgenomen die andere reisorga- isaties allang toepassen') was niet zo terk. let is te hopen dat de organisaties «araan de NS-leiding zich ten on echte spiegelde, zich nu op hun beurt in het voorbeeld van de spoorwegen illen spiegelen. Dat zou dan wèl te echt zijn. linister Langman (Economische Za- en) is berispt door de Europese tommissie, omdat hij een rem heeft ezet op de Nederlandse aardgasuit- oer. En in ons land worden de con- imentenprijzen voor aardgas fors erhoogd. De Gasunie streeft naar m stijging van 35 tot 40 procent. :ide zaken hangen nauw samen: Ne- lerland wil zuinig worden op zijn ardgas. Steeds duidelijker wordt, dat die reserves zoals bij alle delfstof- li en eindig zijn. De aardgasput lijkt een bodem te bezitten. Het tijd- e tip waarop deze wordt bereikt, moet autforden uitgesteld. |t°)at is begrijpelijk. Toch komen er eei^cn aantal vragen op. Zoals: wat rest ns na Slochteren. Wat zijn de reser- cs bijvoorbeeld onder dc Noordzee? liet zo groot, zegt dc Gas- i jj nic. Zeer aanzienlijk, meent de hiinergiespecialist Odell. Duidelijkheid 1 an de zijde van de regering hierover ou zeer wenselijk zijn. Waarbij dan ivens bekeken kan worden, wat met logelijke reserves moet gebeuren: nu it de grond halen of bewaren voor jden van schaarste, ton andere vraag is wat de Neder- ïTjandse staat verdient aan een eventue- - Ac prijsverhoging van aardgas. De - schatkist krijgt minimaal 70 procent I van de aardgaswinst. Wat nu is het bedrag dat er extra invloeit na een prijsstijging? Door duidelijkheid hiero ver zou de Nederlandse overheid de schijn kunnen vermijden, dat ze een jVerhoging goedkeurt om begrotingsga- n te stoppen. 'e Nederlanders betalen in vergelij- ling met het buitenland zeker geen prijs voor hun aardgas. Dat zou >ok bijzonder vreemd zijn met zo'n bel onder de bodem. En in ne- en jaar is de consumentenprijs niet loemenswaardig verhoogd. De Gasu- ie laat niet na dat te onderstrepen. :en prijsverhoging valt daarom best te legrijpen, zeker in het licht van de loodzaak, zuinig om te springen met inergiebronnen. Maar duidelijkheid anj ivcr het hoe en waarom, èn over de ^(gevolgen, zou zeer welkom zijn. jwi )e positie van de Palestijnen in Liba non is de laatste tijd aanzienlijk ver- wakt. Niet alleen door Israël, maar pk door de Libanese regering, die. v.«na de moord op de drie diplomaten in e" Ihartocm, onder sterke druk van '^Amerika is komen te staan om de Pa- 7.i estijnse beweging wat minder bewe- ec| ingsvrijheid op haar grondgebied te Het ligt voor de hand te veron- 9.4lerstellen, dat de huidige gevechten 3! ussen de guerrillastrijders en het Li- >anese leger door dit leger zijn uitge- okt. 5 ïcze gevechten volgen hetzelfde pa- roon als de conflicten in Jordanië „Jfóordat daar in september 1970 een •urgeroorlog uitbrak, die het begin fi j'an het einde betekende voor de guer- jllastrijders in dat land. Zo'n vaart al het echter in Libanon niet lopen. ■«Daarvoor is het politiek-sociale even wicht in dit land, gebaseerd op abso- utc maatschappelijke verzuiling vol- di ens confessionele principes, veel te 30 wak. Libanon kan zich niet permitte- lic cn, dc guerrilla te breken. Het leger, __lat in handen van de christenen is, ou dat wel graag willen, maar het ttu hevig verzet wekken bij belangrij- 1 bevolkingsgroepen, zoals de Soeni- ische moslims, die zich met de Pana- abische strijd, waarvan dc Palestijnse la 'cweging eer. symbool is geworden, .5 lebben geïdentificeerd. 'iettemin wordt, mede door Ameri- lei aanse pressie, de positie van de guer- 112 illabeweging steeds moeilijker. Die lewcging zelf wordt daardoor hoe lan- cr hoe radicaler en zo kan ze gemak- elijk tot onvoorzichtigheden komen, eiflie het Libanese leger dankbaar aan grijpt om er op los te timmeren, gl nn oplossing van dit explosieve pro- 'lecm is niet in zicht. Waar zouden Boer in Uitgeest herinnert zich nog haarscherp wat er 29 jaar geleden gebeurde door Fred Lammers UITGEEST 'Hetgeen hier op het erf is gebeurd zal ik nooit vergeten, zolang als ik leef. Heel vaak moet ik eraan denken en niet alleen omstreeks de vierde mei. Nog zie ik die drie jonge ke rels, die even later gefusilleerd zouden worden hier voorbij lopen. Op weg naar de plek waar de duitsers hen zouden neerschieten de hoofden fier omhoog en uiterst rustig. Het is een beeld dat mij na 29 jaar nog haarscherp voor ogen staat'. De heer J. H. Terra (nu 54 jaar) staart voor zich uit als hij in zijn boerderij 't Kooghuis aan de provinci ale weg in Uitgeest de gebeurtenissen van de vijftiende december 1944 op roept in zijn herinnering. 'Er was die nacht weer een aanslag op de spoorlijn gepleegd. De zoveel ste. Het was telkens raak. Bij ons in de buurt. Dit keer' was het niet pal voor onze boerderij gebeurd maar een eindje verderop, meer op Krommenie aan. Daar hadden ze een stuk rails verwijderd. De Duitsers waren woe dend: zij kwamen 's nachts al huiszoe king doen in allerlei boerderijen die in de buurt van de spoorlijn staan, omdat ze vermoedden, dat daar aan wezige onderduikers er meer van af wisten. Zij kwamen ook bij ons. Mijn vader woonde destijds op de boerderij. Mijn broers en ik waren allen even in de twintig. Het onderzoek leverde niets op. De Duitsers eisten toen dat zich drie inwoners uit Uitgeest drip uit Krommenie, drie uit Assendelft en drie uit Castricum vrijwillig zouden aanmelden om voor de aanslag te boe ten. Er kwam natuurlijk niemand op dagen. De daders hielden zich ook schuil. Toen hebben zij drie mannen die in Amsterdam. 111 de Euterpe- straat. zaten ingesloten uitgezocht om als afschrikwekkend voorbeeld te die nen'. vertelt dc heer Terra. 'Het was op die middag kwart voor vier, het begon al schemerigg te worden, op die vijftiende december dat er bij ons een personenwagen het erf opreed. Er sprongen een stuk of elf Duitsers uit. Bij zich hadden zij drie jongemannen, die met touwen aan elkaar waren ge- bc: den.. De Duitsers schreeuwden te gen ons dat wij naar binnen moesten- Zij waren duidelijk zenuwachtig; met de oorlog ging het voor hen in die tijd al niet zo best. Ik voelde toen al waar het heenging en wilde evenals mijn twee broers naar buiten gaan. Mijn vader bewaarde gelukkig zijn verstand. Hij zei dat wij toch niets konden beginnen tegen de met mi trailleurs gewapende Duitsers Als wij 't Kooghuis aan de provinciale weg in Uitgeest vormde op 15 december 1944 het decor van een gebeurtenis die gegrifd staat in het geheugen van degenen die cr getuige van waren. verminkte slachtoffers aan de sloot kant liggen. Maar zoiets: drie landge noten voor je ogen te zien neerschie ten.' De commandant van het executiepelo ton kwam even later in de boerderij zijn handen wassen. Hij gaf toen op dracht dat de lijken van de slachtof fers drie dagen moesten blijven lig gen om de mensen schrik aan te ja gen. 'Gelukkig is dat niet gebeurd. Wij hadden in de oorlog in Uitgeest een Duitse stationschef, die fel anti oorlog was. Zijn hulp hebben wij in geroepen. Hij heeft weten te bereiken dat de slachtoffers nog dezelfde avond weggehaald mochten worden. Zij zijn later begraven op de erebegraafplaats in Overveen'. aldus de heer Terra. Wie de neergescholcncn waren hoor de hij pas na dc oorlog. 'Toen kwa men op een dag een vrouw en een man bij ons. Zij hadden een bidprent je bij zich met een foto erop. Zij vroegen of ik de man die was afge beeld eerder had gezien. Ik herkende hem meteen als een van dc drie neer geschoten mannen. Het bleken de ou ders van de jongeman P. A. Roden burg uit Amsterdam te zijn. Wij hoorden spoedig erna de namen van de andere slachtoffers, die uit Rotterdam en de Haarlemmermeer af komstig waren. Dc ouders van Roden burg zijn sindsdien elk jaar op 4 mei hier naar toe gekomen, het laatst in 1970 bij de 25-jarige herdenking van de bevrijding. Toen werd het te moei lijk voor hen gelet op hun leeftijd. Sindsdien komen cr echter een paar J. H. Terra Ik vergeet het nooit naar buiten zouden gaan, liepen wij grote kans óók neergeschoten te wor den. Machteloos voelden wij ons. Het was een vreselijke ervaring. De slachtof fers werden naar een dijkje gebracht, honderdvijftig meter bij ons huis van daan, vlakbij de spoorbaan. Wij ston den voor het raam en zagen hoe de drie werden neergeschoten. Ze kregen nog een serie schoten na van de com mandant, terwijl de andere Duitsers een sigaretje opstaken en breeduit grijnsden. Wij konden wel janken. Mijn zusters die ook thuis waren deden dat ook. We waren het nodige gewend. Diverse keren werden in dc oorlog bij ons treinen beschoten en zagen wij de familieleden uit Beverwijk. Zij heb ben de bejaarde ouders beloofd zolang als dat mogelijk is elk jaar namens hen op 4 mei bloemen op de executie plaats te zullen leggen. eZ houden zich trouw aan hun belofte. Wij van gen ze dan altijd op. Ze komen bij ons een kopje thee drinken. Van de andere twee komen er ook wel fami lieleden, maar die gaan regelrecht naar de herdenkingsplaats. Die ken nen wij dus eigenlijk niet.' Die herdenkingsplaats wordt gemar keerd door een eenvoudige grijze zerk, waarop de drie namen en de da tum van de executie staan vermeld. De gemeente Uitgeest heeft die steen kort na de oorlog laten plaatsen. De gemeente zorgt er ook voor dat er elk jaar op 4 mei een vlag halfstok hangt bij het monumentje. Bloemen 'Elk jaar op de vierde mei komt de burgemeester van Uitgeest samen met een of meer wethouders en de ge meentesecretaris hier bloemen leggen.. Eerst was het een grote krans, toen een wat kleinere en de laatste jaren zijn het bloemen, maar ze komen toch. De herdenking hier gaat vooraf aan de herdenking bij het algemene monument in het centrum van Uit geest, later op de avond. Vroeger kregen we bij de herdenking hier ook veel mensen. In de jaren net na de oorlog kwam het halve dorp mee met de burgemeester. Dat is nu veranderd. Maar vergeten zijn deze drie mensen niet', vertelt de heer Terra. Zelf heeft de familie Terra ook wel bloemen bij het gedenkteken gelegd. 'Onze kinderen gingen, toen ze klein waren, wel bloemen plukken om ze np 4 mei bij de steen te leggen. Zij wisten al heel jong wat er was ge beurd op die plek. Kinderen vragen veel en wij hebben het ze ook uitge breid verteld. Wat dat bloemen leggen aangaat, heb ben wij ons nooit zo aan de datum van 4 mei gehouden. Dat zegt mij niet zo veel. Je wordt regelmatig met de herinneringen aan hetgeen in de oorlog hier is voorgevallen geconfron teerd.' door willem-jan martin De kleine inzinking aan het produktie-front duurt nog even voort. Eerst vanaf volgende week hoop ik u wederom met een weldadige regelmaat te kunnen vergasten op een naar kwantiteit (want daar immers wringt de schoen vooral) wat meer aanvaardbare portie popmuziek. Dit keer blijft schraalhans nog keukenmeester en zullen u en ik het moeten doen met als enig echt nieuw werk een tweede elpee van Stephen Stills zijn gezelschap MANASSAS en verder twee stuks hier in Nederland samengestelde compilaties van materiaal uit de beginjaren van het rockwezen (een elpee van Jerry Lee Lewis en een dubbel-geval met Memphis-rock enerzijds en New York- pop anderzijds) Eerst maar het Steve Stills Septet. DOWN THE ROAD (Atlantic SD7250) heet de opvolger van de dubbel-elpee, waarmee het gezelschap destijds debuteerde. Een niet onverdienstelijk debuut, dat de nogal laffe smaak die bij menigeen na de live-optredens was achtergebleven (tamelijk matige muziek, mede doordat aan presentatiezijde de kwaliteiten van de rest, en vooral van mensen als Chris Hillman, Al Perkins of Paul Harris, slechts met mate mochten worden 'verzilverd', dit ten gunste van werkgever Stills) voor een goed deel wegnam. Niet dat het nu meteen maar alles goud was wat er blonk, maar de andere jongens kregen tenminste wat meer ruimte en dat leverde bij tijd en wijle best aardige resultaten (ik noem: So Begins The Task, Johnny's Garden, The Love Gangster, What To Do, Right Now). Dergelijke uitschieters zijn op Down The Road echter zeer ver te zoeken. Er zit geen pit in de zaak. De hele boel zeult, als het ware, naar een (ook nog vrij obligaat, vanwege Stills' toeren met de 'wah-wah-booster' in Rollin' My Stone) einde. De elpee is vooral een landerig stijlenplaksel, een dc commando's heen moeten, als dc grond hun in Libanon te heet onder dc voeten wordt? Hun enige wijk plaats is Syrië, maar de manier waar op dit land zijn fedayyien behandelt, maakt het voor de Libanese guerrilla strijders zeker niet tot een aanlokke lijk toevluchtsoord. vrij ongeïnspireerd aan elkaar breien van de inmiddels wel bekende Stills- ingrediënten: enige verplichte country- stukjes, wat blues-werk (hier overigens nog het leukste van de hele plaat in het titelnummer), minder aandacht voor de melodie dan voor de ritmiek (tot allerhande Zuidamerikaanse toestanden toe, kompleet met Spaanse teksten), het genoemde wah-wah-hoogstandje en dan ook nog het tekstmateriaal, dat wederom in de afdeling Holle Vaten geen gek figuur zou slaan. Natuurlijk is de muziek nergens echt slecht daarvoor hebben de heren zelfs op een dergelijk laag pitje als hier vertoond nog altijd teveel in hun mars. Maar boeiend is anders, ook al doen het genoemde Down The Road en het door Chris Hillman meegeschreven So Many Times een aardige gooi in die richting. THE 2 OF US Met THE 2 OF US (Sun 2 Records Set ELD 971) ben ik niet erg tevreden. Op de muziek van onder meer Jerry Lee Lewis, Carl Perkins, Roy Orbison, Charlie Rich, The Dixie Cups, Alvin Robinson en The Shangri-Las valt als zodanig natuurlijk niet veel aan te merken. En ook het hoesverhaal van de vaderlandse rock-kcnners Stan Govaan' en Robert Briel mag er wezen. Maar het begint me zo langzamerhand wel wat al te nadrukkelijk naar commercie te ruiken in deze zoveelste compilatie voor de zoveelste keer verplicht werk opgenomen te zien als (daar gaan we weer) Whole Lotta Shakin' Goin' On, Great Balls Of Fire (beide van JL. Lewis), Blue Suede Shoes en Honey uon't van Carl Perkins, Bill Justis' Raunchy en The Shangri-Las met Remember (walking in the sand) en Leader Of The Pack. Oud materiaal uitbrengen is best, maar doc dat dan zo dat wie dat wenst zonder doublures (al zitten we hier meer in de richting van 'triplures', 'quadruplures' etc.) het repertoire van zijn favoriete rocker kan opbouwen. En niet bijvoorbeeld zoals hier eerst de Memphis- en New York-muziek als afzonderlijke platen uitbrengen en ze dan naderhand nog eens een keer gaan koppelen om te proberen er nóg wat aan te verdienen. Wat dat betreft is het met MANY MOODS OF JERRY LEE LEWIS (Sun Records NL 579) iets beter in orde. De elpee bevat althans nummers die sinds de originele release niet meer op de plaat verschenen zij (van Lewis' allereerste elpee Ubangi Stomp, Put Me Dov/n en Matchbox en van zijn tweede, Jerry Lee's Greatest, Hello Hello Baby) en drie stuks die nooit eerder op Sun werden uitgebracht (The Ballad Of Billy Joe. Baby Baby Bye Bye en Billy Boy). I ADVERTENTIE) Geen stofje, pluisje of draadje ontsnapt de dans! Moeiteloos slokt de krachtige zuigmotor alles op. Moeiteloos volgt de slang vanuit dc Draaitop al uw bewegingen. Moeiteloos glijdt de machine achter u aan. Moeiteloos wisselt u met één handgreep dc stofzak. Wat 'n gemak. Elke dag opnieuw! Onthoud wel even de naam: RuTon Altijd 'Ik vind dat de herdenkingsplaats er altijd netjes moet uitzien. Niet alleen omstreeks 4 mei. De gemeente moet die plek onderhouden. In de praktijk kwam het er op neer dat vroeger vaak begin mei het gras nog snel even moest worden gemaaid. Daar hebben wij al snel verandering in gebracht. Zo kon het gebeuren, dat wij bijvoor beeld midden in de zomer de herden kingsplaats onder handen namen, als we er tijd voor konden vinden. Te genwoordig onderhoudt de gemeente de omgeving van het monument ech ter voortreffelijk.' Als de leden van de familie Terra uit het raam kijken zien zij de steen die herinnert aan de 15e december 1944. Legt zoiets geen druk op hun leven? De heer Terra kijkt weer even voor zich uit Dan zegt hij: 'Ach het is lang geleden. De herinneringen zijn er toch. Ik vind het voor die jongens fijn dat zij niet worden vergeten en dat een steen aan hun moed herin nert. Hier is de plek waar het alle maal is gebeurd. Je kan nu wel zeg gen, wat veel mensen tegenwoordig doen; moet je blijven doorgaan met het steeds weer oprakelen van dingen die lang geleden in de oorlog zijn ge beurd? Ik vind van wel. Onze kinde ren en kleinkinderen moeten weten, wat hun ouders en grootouders in de jaren 1940-1945 hebben moeten door maken. Als zo'n herdenkingssteen daaraan kan meewerken heb ik er vrede mee. Wij moeten onze ogen niet sluiten voor hetgeen in de oor logsjaren allemaal voor vreselijks is voorgevallen.' DEN HAAG De partijraden van de KVP. ARP en CHU. die moeten be slissen over de verdere samenwerking van de drie partijen, worden vermoe delijk op zaterdag 23 juni gehouden. Aanvankelijk waren de vergaderingen op zaterdag 19 mei bepaald. Maar door het afhaken van de CHU bij de kabinetsformatie, was de christen-de mocratische samenwerking in gevaar gekomen. Het leek de leiding van de partijen daarom verstandiger de be slissing uit te stellen. Wanneer bij het debat over de rege ringsverklaring van het kabinet Den Uyl blijkt, dat de CHU zich weer be vindt op de politieke lijn van KVP en ARP, kunnen de partijraden besluiten de samenwerking door te zetten. De partijraden gaan zaterdag 23 juni niet door wanneer door welke omstandig heden dan ook het debat over de re geringsverklaring in de Tweede Ka mer nog niet is gehouden. Op de agenda van de partijraden staat verder de verantwoording van de frac tieleiders over het tijdens de kabi netsformatie geveerde beleid. LEEUWARDEN De zesjarige Jo- han Kapitein uit Leeuwarden is in een ziekenhuis overleden na het eten van ongeveer zestig dipar-tabletten, een medicijn voor suikerzieken. Hij vond de tabletten in een leegstaand gebouw vlak bij het huis van zijn ou ders. Thuis begon de jongen over te geven. Hij vertelde dat hij tabletten had ge geten en ging op advies van de huis arts direct naar een ziekenhuis, waar zijn maag werd leeggepompt. Er kwa men nog veel tabletten te voorschijn, maar de schadelijke inwerking van het medicijn was al te ver gevorderd. Honderd, mensen onder wie vijftig militairen, waren gisteren nog vol op bezig de zaak op te bouwen maar vanmiddag moet 't in Vlaar- dingen allemaal klaar zijn: in het Harmoniegebouw en stadsgehoor zaalcomplex aan de Schiedamseweg begint dan de (nationale) tentoon stelling 'Die vijf donkere jaren', waar men in deze herdenkingsda gen geconfronteerd kan worden met wat er van 1940 tot en met 1945 gebeurd is. Drs. A. H. Paape, adjunct-directeur van het Rijksinstituut voor oor logsdocumentatie, zal vandaag, op de vierde mei, de tentoonstelling openen in een bijeenkomst op het stadhuis in Vlaardingen (de ten toonstelling wordt in deze plaats gehouden omdat die zevenhonderd jaar bestaatFoto's, dia's, film voorstellingen en allerlei voorwer pen brengen de meest dramatische jaren in herinnering. De organisato ren zijn er in geslaagd om in het ruime expositiecomplex een 'waar' verhaal van oorlog en bevrijding op te bouwen. De stands zijn zo ingericht en de routes zodanig aangelegd dat men als bezoeker het 'verhaal' gemakkelijk kan vol gen en 'oog in oog' met de ver schillende episodes uit de jaren '40-45 komt te staan. Tal van voorwerpen, zoals de op vouwbare motorfietsen en rijwie len, die de peletons bij de lucht landing rond Arnhem gebruikten en talrijke in uniformen gestoken poppen, die de verschillende natio naliteiten vertegenwoordigen, ge ven aan deze expositie een realis tisch karakter. Het 'verhaal' begint in Nederland en Duitsland in 1933 en loopt via de mobilisatie, de NSB de oorlog in de meidagen, de distributie, het verzet, de invasie en de bevrijding naar mei '45. Tal van organisaties zoals het legermu seum in Leiden, het Mariniersmu seum in Rotterdam, het ministerie van defensie (met de geschiedenis van de Vereniging Ex-Politieke Ge vangenen), Corps Commando's, het museum voor onderwijs in Den Haag, de Amnesty International presenteren zich op 'Die vijf don kere jaren.' Op de tentoonstelling wordt een première voor ons land) film over het leven van Mus- sert vertoond. Andere films gaan over de hongerwinter, en de slag om Arnhem. De heer J. Anderson uit Vlaardingen en de heer J. J. Muller uit Rotterdam van de docu- mentatiegroep '40-45, vertelden ons dat er voor de tentoonstelling een grote belangstelling blijkt te be staan 'Die vijf donkere jaren' vandaag, van drie tot tien u., zaterd. van ne gen uur 's morgens tot tien uur 's avonds en zondag van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags geopend. Gisteren kwam hij op Schiphol aan, de 64-jarige Canadese fotograaf You- sef Karsh (op de foto met zijn vrouw) uit Ottawa, die beroemd is gewor den door het portretteren van wereldberoemde mannen en vrouwen. Van middag zal hij in het Singer-museum in Laren aanwezig zijn bij de ope ning van een tentoonstelling van zijn fotowerk door de Canadese ambas sadeur. Drie weken lang zullen er door hem gemaakte portretten te zien zijn. In deze 'galerij van mensen die de wereld hebben gemaakt' kwam tot nog toe geen enkele Nederlander voor, maar dat zal spoedig veranderen: prins Bemhard wil zondag voor de lens van de bekende fotograaf pose ren. De eerste Nederlander in de collectie wordt dus een prins. Rondfladderende vogels, opgejaagd door een h sgebroken hond en een kat, die het 0ok op zo'n 75 kuikens had voorzien, dozen met zielto gende en al dode kuikens, kada vers van vogels en vissen over de vloer, zo trof de politie de winkel aan van een Utrechtse dierenhan delaar, die zich al een paar dagen niet in de zaak had laten zien. Klachten van omwonenden over loslopende 'artikelen' deden de po litie besluiten de deur van het hoogst onwelriekende pand open te breken. Volgens het politierapport heerste in het magazijn achter de winkel een nog grotere chaos: mui zen en ratten, die zich tegoed had den gedaan aan op de grond ge gooide voorraden dierenvoedsel maakten zich met een stuk of wat tegelijk uit de voeten, toen de tus sendeur openging. Maden, die ook als voedsel voor andere dieren dienden en nu uit hun bakken ge kropen waren, krioelden tussen do de dieren rond. De dierenhandelaar krijgt naar al le waarschijnlijkheid een proces verbaal. Was de 69-jarige mevrouw Tomoyo Takizawa na haar dood niet gecre meerd, dan zou vermoedelijk nooit aan het licht zijn gekomen dat ze gestorven was door een fout van de beide chirurgen die haar in de Japanse stad Machida aan een maagzweer hadden geopereerd. Uit de gecremeerde resten van haar li chaam kwam een chirurgische tang tevoorschijn, die de artsen waar schijnlijk per ongeluk in de buik holte hadden achtergelaten. Als dat waar blijkt te zijn, zullen de chirurgen zich wegens moord voor de rechter moeten verantwoorden. Al zou men denken dat ze niet be staan, er is toch een aantal mensen dat tevreden is met de hoogte van de belastingen in ons land. Uit een onderzoek van NIPO (onder 1.092 Nederlanders) blijkt dat achttien procent van de bevolking de belas tingen 'wel goed' vindt. Een zeer kleine minderheid, één procent, vindt ze zelfs te laag. Twee pro cent heeft geen oordeel. Blijven over: 79 procent van de onder vraagden, die de belastingen wel degelijk te hoog vinden. Meer interessante gegevens leveren de meningen van de verschillende bevolkingsgroepen op. De grootste ontevredenheid leeft onder de leef tijdsgroep van 55 tot 64 jaar; 87 procent van hen vindt dat zij te veel belasting betalen. Wanneer we naar de verschillende godsdien stige groeperingen kijken blijken de katholieken het minst tevreden te zijn. Van de niet-godsdienstige Nederlanders daarentegen vindt vier procent dat hij eigenlijk te weinig aan de fiscus kwijt is. Met 29 procent zijn de gereformeerden het meest tevreden met de hoogte van de belastingen. Dat het met de belastingen op de hogere inkomensgroepen wel mee valt zou kunnen blijken uit het feit dat 22 procent van de groep met een maandinkomen van meer dan 1500 gulden ze juist vindt. Van de mensen die minder dan duizend gulden per maand verdienen is dat percentage aan merkelijk lager: 14 procent. Tot slot, de percentages voor man nen en vrouwen afzonderlijk zijn precies gelijk. 'Laten we dat nog eens proberen, Simpkins.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7