NS schrappen bepaling gehandicapten 'ondsen moeten ;osten drukken, indt minister In krantenwereld gaat het iets beter Waarom zou uw draagbare tv óók 'n Philips moeten zijn Omdat dit top-apparaat nu nog maar 525.- kost. 'Stakingsoproep bij Hoogovens onredelijk' PHILIPS verwen ze met +sla Geen totale bouwstop voor ziekenhuizen Overleg over hogere prijs van benzine Nieuwe Partij maakt profiel Het weer Bus rijdt achterop vrachtwagen CHIPS 'Enig voorzichtig optimisme' na 'tekenen van geleidelijk herstel' VERSTOPPING? CARTERS rROW/KVAKTET VRIJDAG 4 MEI 1973 BINNENLAXiD T3/X5 Na veel afkeurende reacties: ianJ Van een onzer verslaggevers orr •Stu !t UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben de bepaling, dat geestelijk en lichamelijk gehandicap ten van achtdaagse vakantiereizen kunnen worden uitgesloten, uit hun programma geschrapt. De clausule had zeer veel afkeurende reacties opgeroepen, met name van de zijde ran organisaties, die de belangen ran gehandicapten behartigen. Een woordvoerder van de NS zei gisteren, dat het besluit om de be wuste clausule in te trekken, niet betekent dat nu in alle gevallen de mogelijkheid dat gehandicapten aan achtdaagse reizen deelnemen kan worden gegarandeerd. Dat hangt cyenals in de voorgaande jaren onder meer a.* van de outillage en de medewerking van de betrokken hotels. In een verklaring zeggen de Spoor wegen, dat 'opneming in de brochu re van achtdaagse NS-vakantiereizen van een bij de Algemene Vereniging van Reisbureaus gebruikelijke voor waarde inzake deelnemers met licha melijke of geestelijke afwijkingen tot heftige reacties heeft geleid. Opzet en karakter van deze NS-reizcn met verblijf in hotels en pensions wor den in sterke mate bepaald door een uitgebreid programma van excursies met bus en boot, met de daaraan verbonden bezoeken en deskundige toelichting. De reizen zijn daardoor in een aantal gevallen minder ge schikt voor personen die geestelijk of lichamelijk gehandicapt zijn, vooral bij groepsgewijze deelneming'. 'De Nederlandse Spoorwegen zijn zich ervan bewust, dat de gebezigde tekst, die een regeling beoogde te geven om elke deelnemer een goede vakantie te waarborgen, deze bedoe ling niet weergeeft. Bovendien is de ze tekst door verschillende groepen als kwetsend en discriminerend er varen. De Nederlandse Spoorwegen hebben daarom besloten deze bepa ling in te trekken. Daarmee is het probleem van de deelneming van ge handicapten natuurlijk niet opge lost. De NS zullen daarom contact zoeken met de organisaties om tot een be vredigende benadering en oplossing te komen', aldus de verklaring. De Spoorwegen namen de clausule dit jaar voor het eerst in het pro gramma op. Toen door onze krant ruchtbaarheid aan deze bepaling werd gegeven, gaven de Spoorwegen toe, dat de formulering ongelukkig was, maar zij waren niet van zins de bepaling in te trekken. Onder druk van talloze organisaties (de Invaliden- bond dreigde zelfs met een kort ge ding) heeft de NS de clausule nu geschrapt. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers UTRECHT Minister Stuyt van volksgezondheid en milieuhygië- nd*ne meent dat met name de ziekenfondsen meer moeten doen om de ^kostenstijgingen in de gezondheidszorg enigszin* te drukken. De ard fondsen zullen zich meer moeten afvragen of bepaalde verstrek kingen werkelijk noodzakelijk zijn en of niet met andere, eenvou diger middelen kan worden volstaan. AMSTERDAM De industriehonden NVV en NKV mogen om hun cao-eisen kracht bij te zetten geen acties ontketenen bij Hoog ovens, 'waardoor de normale gang van zaken in dit bedrijf ver stoord kan worden.' Bij iedere overtreding van dit bevel moeten de bonden een dwangsom van een miljoen gulden betalen. De minister zei dit gisteren bij de of ficiële opening van de internationale tentoonstelling voor ziekenhuizen 'Me- dica' in de Jaarbeurs in Utrecht Minister Stuyt was het niet eeens met 'néde stelling dat de structuur van onze vt gezondheidszorg verouderd is en dat .kiier niets zou worden gedaan om daar Jeaverbetering in te brengen. De proble- #men die er zijn, zijn volgens hem het nn( gevolg van een botsing tussen ideaal renen economische realiteit, ju Met de uitzonderlijk hoge inkomens e li van sommige artsen viel het volgens ild de minister ook wel mee, zeker wat •e hun aandeel in de kostenstijging be trof. Hoewel hij toegaf dat zeventig tra procent van de kosten arbeidskosten 5^ zijn, zou het aandeel van de artsenho- ee noraria in de totale kosten slechts ge ding zijn. Iat betr de minister dat het niet in m zijn bedoeling lag via de wet zieken huisvoorzieningen te komen tot een ae#bouwstop van ziekenhuizen. Waarom Vl het volgens hem dan wel ging, was )ri,dat er meer planning moest komen en dat zo zou moeten worden voorkomen Minister Stuyt dat er meer gebouwd wordt dan nodig n i nnL - Wat betreft de ziekenhuisbouw ver is. Op het gebied van de bijzondere zie kenhuisvoorzieningen wordt overwo gen, zo deelde dr. Stuyt mee, de mi nister de bevoegdheid te geven be paalde voorzieningen te sluiten en be paalde medische verrichtingen te ver bieden. Dit was volgens hem nodig voor een evenwichtige spreiding van de gezondheidsvoorzieningen over het land. Een geheel ander geluid met betrek king tot de ziekenhuisvoorzieningen kwam van de heer J. L. A. van Galen, voorzitter van de adviescommissie van 'Medica'. Volgens hem leek het erop dat de wet ziekenhuisvoorzieningen wel is uitgemond in een bouwstop. Hij vroeg zich af of er niet sprake zou zijn van een partij paniekvoetbal cn van een foutieve planning, zo deze niet geheel entbrak. Ook stelde ,hij de vraag of de verant woordelijke instanties al niet lang hadden kunnen zien aankomen dat de ziekenhuisbouw uit de hand zou lopen en dat de kosten van onze gezond heidszorg tot zeer grote hoogte zou den stijgen. 'Er wordt natuurlijk ge studeerd en een nationale planning is in voorbereiding, maar er wordt ook ontstellend langs elkaar heen ge werkt', aldus de heer Van Galen. DEN HAAG Tussen het ministerie van economische zaken en de olie industrie wordt op het ogenblik over leg gepleegd over een verhoging van de prijzen van benzine, dieselolie en petroleum. De olie-industrie heeft om prijsverhoging verzocht. Over de groot te van de verhoging wilde geen van de betrokken partijen gisteren mede deling doen. Geruchten als zouden de genoemde produkten 2,9 cent per liter duurder worden, werden bevestigd noch ontkend. Het Amsterdamse gerechtshof, dat gis teren arrest wees in het hoger beroep dat de industriebonden hadden aange tekend tegen het vonnis van de Haar lemse rechtbank, bevestigde hiermee het verbod om bij Hoogovens stakin gen te ontketenen. Het hof heeft niet, zoals in eerste instantie wel gebeurde, een afkoelingsperiode van twee maan den opgelegd. De Industriebonden NVV en NKV werden ook veroor deeld tot betaling van de kosten van het geding, die in totaal 3100 gulden bedroegen. Het Amsterdamse gerechtshof is van mening dat de oproep tot staken 'ken nelijk onredelijk en niet in overeen stemming met het karakter van sta king als laatst middel was'. Doorslag gevend voor het hof was dat de on derhandelingen bij Hoogovens niet waren vastgelopen, toen op 20 februa ri de stakingsacties werden uitgeroe pen. Het hof merkte op dat de indus triebonden kennelijk in twijfel trek ken of de oproep tot staking onrecht matig jegens Hoogovens is te achten. 'De gedachtegang, aldus het hof, die daaraan ten grondslag ligt is klaarblij kelijk deze, dat Hoogovens de acties had kunnen voorkomen door de eisen van de bonden in te willigen, waar door haar belangen niet zouden zijn geschaad, omdat het voor Hoogovens geen financieel voor- of nadeel zou hebben betekend, indien de salaris verhoging en de compensatie van de De gedachtegang moge op zichzelf prijsstijgingen waren toegekend en de werkingssfeer van de cao was uitge breid overeenkomstig de eisen van de bonden. juist zijn, zegt het hof, maar dit neemt niet weg dat Hoogovens haar beleid niet slechts mag laten afhan gen van de financiële uitkomsten er van, maar dat zij ook mede verant woordelijk is voor het welzijn van haar werknemers. Dientengevolge be hoorde het tot haar taak zo mogelijk te voorkomen dat het streven van de bonden sommige van haar werkne mers een in haar ogen ongerecht vaardigde financiële matiging zou den moeten aanvaarden en dat andere werknemers zich bij de komende cao onderhandelingen tegen hun uitdruk kelijke wens in door de bonden zou den moeten laten vertegenwoordigen. Hoogovens kon er volgens het hof derhalve aanspraak op maken, dat zij niet door acties van de bonden ge dwongen zouden worden sommige van haar werknemers op naar haar opvat tingen onrechtvaardige wijze te be handelen. De oproep tot die acties en het verle nen van medewerking daaraan moet volgens het hof dan ook als een on rechtvaardige daad van de bonden je gens Hoogovens worden beschouwd. De grieven van de bonden tegen het vonnis van de president van de Haar lemse rechtbank, dat deze ten onrech te had overwogen dat de stakingsop roep onrechtmatig was en deze oproep zou lijden aan enige vorm van onzorg vuldigheid nu de bonden juist zeer zorgvuldig te werk zijn gegaan, moet op grond hiervan worden verworpen. [philips! Toe aan uw tweede TV? Voor in de boot of in de caravan? Om iedereen thuis het zijne te geven? Of misschien om de lieve vrede te bewaren? Philips maakt een perfekte draagbare t.v., die tegen een stootje kan (geheel getransistoriseerd). Die er bovendien hedendaags uitziet. Leverbaar zowel met palissander motief als in witte uitvoering. Een sterke meenemer van Philips. Nieuwe prijs 525.-. Van onze parlementsredactie R DEN HAAG Zaterdag zal in uL< Utrecht het profiel van een nieu- >ai we partij worden vastgesteld, 'waarvan de leden worden gezocht de confessionele partijen (KVP, ARP en CHU) en D'66. De motor achter dit alles is de aktie- groep 'Nieuwe Partij', die een 'progressief meerderheidsbeleid voorstaat. 'Hierdoor zouden noodzakelijke struc turele hervormingen kunnen worden doorgevoerd. De aktiegroep vindt dat eb 'de drie christen democratische partij- M cn zich moeten omvormen tot deze e*Partij. t Solidariteit met de zwakken in de sa- v menleving en democratisering óp alle lit maatschappelijke terreinen zijn de th twee hoofdpunten in de ontwerptekst n voor het profiel. De aktiegroep is er- A van overtuigd dat binnen de christen democratische partijen en D'66 tal üjvan progressief denkenden zijn, die zich niet thuis voelen in de socialisti- oe sche systematiek omdat daarin de per- soonlijke verantwoordelijkheid voor avt het individu niet voldoende tot haar recht komt. De 'Nieuwe Partij' zou daarvoor het alternatief moeten zijn. Dit houdt echter geen fundamentele „i controverse in met de socialistiten. De aktiegroep meent dat beide partij en en de peilers moeten vormen voor een progressief meerderheidsbeleid. m, Veel opvattingen van de aktiegroep zijn terug te vinden jn de nota 'Op n. naar een verantwoordelijke maat- schappij' van de contactraad van F, KVP, ARP en CHU. Hoewel de aktie- groep dit verheugend vindt, zou aan de andere kant worden beteurd, dat het toekomstig samengaan van ARP, KVP en CHU alleen betrekking heeft op de verouderde christen-democrati- sche partijen. De aktiegroep verzet zich tegen, wat zij noemt, 'de samen voeging van het restant aan reforma- torische en rooms-katholieke subcul- 1 tuur. (ADVERTENTIE) Want Shoestring is wel even wat anders dan aardappelen. Shoestring is 't kleine zusje van de gewone friet en is snel te bereiden in de frituur of zonder vet in de oven. Bovendien kunt u Shoestring kombineren met tal van groenten - denk daaraan als u straks boodschappen gaat doen! O ja, wist u dat Shoestring ook een verrukkelijke borrel-snek is? 't zakje met de rode ruit 02503-7241 Een Oostenrijkse bus mei bejaarde vakantiegangers is gistermiddag bij Arnhem achterop een vrachtauto gere den. De chauffeur en de 28-jarige reisleidster zijn levensgevaarlijk ge wond in het Nijmeegse St. Radboud- ziekenhuis opgenomen. Zij moesten door de brandweer uit de wrakstuk ken worden gezaagd. Zes van de 43 bejaarden die in de bus zaten werden gewond in hetzelfde ziekenhuis opge nomen. Ze maakten deel uit van een reisgezelschap uit Gröbming in Stier marken, Oostenrijk. De bus was giste ren uit Wijk aan Zee vertrokken op weg naar Keulen. De bejaarden zou den daar de nacht doorbrengen. Het ongeval betekende het einde van een tiendaagse trip. Het gezelschap was 11a vijf dagen verblijf in Wijk aan Zee op weg naar huis. De botsing ontstond doordal een gro te Diutse koelwagen uit Lübeck sterk afremde omdat de chauffeur bang was niet onder het Eldense viadukt in de autoweg Arnhem-Nijmegen door te kunnen. De bus reed zonder vaart te verminderen op het gevaarte in. Bij de bus speelden zich trieste tonelen af. De reizigers (60 tot 80 jaar) ston den huilend op de autoweg. Ook later, toen hel gezelschap was onderge bracht in een café bij Nijmegen, kon den de meeslen hun emoties nauwe lijks de baas. Een Nijmeegse bus heeft het reisgezelschap later naar Keulen gebracht. Het verkeer heeft enkele uren vast gezeten. Zon nu omveer De april-neerslag is nog al ongelijk verdeeld geweest. In Apeldoorn viel meer dan 133 mm en in Arnhem 117 mm tegenover niet meer dan 33 mm in Swifterbant. Delen sloot af op 94 m, Nijmegen 90, Twente 88, Rotterdam en Deventer 83, Andijk en Maastricht 78, Almkerk 70, Scheveningen 68, Bus- sum en Eindhoven 65, Uithuizermee- den 51, Wognum 56, Vlissingen en Zierikzee 53. Alkmaar 46 en Amster dam 40 millimeter. Normaal varieert het van 46 in het noordwesten tot 55 millimeter in het zuidoosten. Het actuele weer wordt bepaald door een zeer langzaam in noordelijke rich ting opkruipende lerland-depressie. Deze bracht in zuid-lerland donder dagmorgen 25 tot 27 mm. Cork tapte gisteravond over de afgelopen twaalf uur 34 mm neerslag af, en over hel etmaal 60 mm In ons land was de neerslag, gebonden aan een warmte- front, erg onbetekenend. Voor een koufront arriveerde, klaarde de lucht op en werd het in De Bilt en Deelen gistermiddag nog 18 graden en in Eindhoven en Maastricht zelfs 21 gra den. In België werd het 20 tot 23 gra den. Inmiddels naderde over west-Frank rijk een koufront dat op verscheidene plaatsen onweersbuien bracht. Om 7 uur gisteravond was het onweer ge vorderd tot boven de kust van België, Zeeland en Zuid-Holland. Ook in ons land peuterde dit systeem hier en daar een regen- of onweersbui los. In Alm kerk (N.-B.) was gisteravond om half tien al 36 mm regen gevallen. Daarna volgen er weer opklaringen, maar erg veel schot zat er gisteravond nog niet in het koufront dat werd ge remd door kleine golven erin. ADVERTENTIE Wellicht is uw galtoevoer onvol doende - en die is onontbeerlijk voor een goede spijsvertering en het regelmatig functioneren van uw ingewanden. Te weinig gal brengt dit de werking ervan in de war. U gaat zich loom en onprettig voelen en wordt daardoor humeurig. Doe de kuur met zachte Carters Pilletjes. Zij wekken de gal op en zorgen voor een goede toevoer ervan in de dar men. U voelt zich dan weer prettig, opgelucht en in een beter humeur. Van een verslaggever AMSTERDAM De meeste Nederlandse kranten hebben vorig jaar een positief resultaat behaald. Vooral bij de regionale bladen en de landelijke ochtendbladen waren de exploitatieresultaten niet onbevredigend. Dit blijkt uit liet jaarverslag van de vereniging De Nederlandse Dagbladpers. PILLETJES Import BeneluxN.V. Odol Company Amsterdam Volgens de NDP steeg de om zet met gemiddeld negen pet., welk resultaat mede bereikt is door het sterk drukken van de kosten en ook door de com pensatie uit de reclame op ra dio en tv. Maar dit betekent volgens de NDP nog geen waarborg voor de verscheiden heid in de dagbladwereld (nu dertig zelfstandige onderne mingen met 97 dagbladtitels): de rentabiliteit is nog steeds 'duidelijk te laag' maar er zijn ook 'tekenen die wijzen op een geleidelijk herstel' en er is reden voor 'enig voor zichtig optimisme'. Oplage daalt De daling van de totale oplage van de Nederlandse dagbladen met 1,4 pet. kwam voor de uit gevers niet onverwacht. Reke ning houdend met de forse prijsstijging voor de lezers noemt het verslag de daling zelfs 'uitzonderlijk gering'. De totale betaalde oplage was bij na 4.080.00, dat is 102.4 kran ten per honderd huishoudens tegen 105,6 in 1971. De daling van de oplage was niet alge meen: de landelijke ochtend bladen zagen het aantal abon nementen stijgen met 1,2 pet. Zorgen hebben de dagbladuit gevers onder meer over de kosten van het papier. Een onverwachte tegenvaller vorm de de 'excessieve' stijging met twaalf veertien pet. 'De pa- pierleverenaciers konden deze verhoging slechts forceren door een vorm van kartelmis- bruik, die bij de dagbladen grote verontwaardiging heeft gewekt'. De prijsverhoging werd pas aangekondigd toen de NDP het prijsbeleid voor 1973 reeds had vastgesteld. Belangrijke bijdrage tot de verbetering vormden de niet onaanzienlijke verhogingen van de abonnementsprijzen. (In 1972 ruim 25 pet.). De in komsten uit abonnementen vormden 45,1 pet. van het to taal. tegen 41.4 in 1971. De bijdrage van de lezers is nu meer in overeenstemming met de kosten van de redactionele informatie, aldus de NDP. De dagbladuitgevers hopen dat er vrijheid blijft bestaan voor prijsverhogingen. Verdere verbetering van de rentabiliteit van de dagbladen moet nu echter komen uit een aanmerkelijke stijging van de advertentieomzet. Deze daalde vorig jaar nog met vier pet Een positieve ontwikkeling be gon zich echter af te tekenen in de tweede helft van het jaar. De NDP noemt het zeer te be treuren dal de regering de noodzaak van deelneming door de dagbladen aan de regionale omroep klaarblijkelijk nog on voldoende onderkent. Bij proef nemingen met lokale tv is geen enkel dagblad de gele genheid geboden om op eigen gelegenheid verder te experi menteren. De NDP is van plan om waar mogelijk met andere uitgeversorganisaties met kracht te blijven pleiten vo.or het openstellen van om- roèpkanalen voor de dagbla den: de krant heeft door de jaren heen in de regio's een vertrouwensfunctie ten opzich te van een breed publiek ver worven. Wcerrapporlen van gisteravond 7 uur; maxi mumtemperaturen van gisteren en neerslag lussen 's morgens en 's avonds 7 uur; Am sterdam zw. bew, I8graden 0 mm. De Bilt gch. bew. 18 0. Deelen zw. bew. 18 0. Eelde onbew. 15 0. Eindhoven zw. bew. 21 0. Den Helder half bew. 13 0 luchth. R'dam onweer 17 0.3. Twente licht bew. 17 0. Vlissingen on weer 18 7. Zd.-Llmburg onbew. 21 0. Aber deen zw bew. li o. Aberdeen zw. bew. 11 0. Athene onbew. 25 0. Barcelona half bew. 19 6 Berllir. zw. bew. 13 0. Bordeaux zw. bew. 26 i. Brussel licht bew. 23 0. Frankfort on bew 23 0. Genéve licht bew. 21 C, Helsinki onbew. 16 0. Innsbrück licht bew. 23 0. Ko penhagen onbew. 13 G. Lissabon licht bew. 20 2, Locarnc zw. bew. li 1, Londen regen 12 5 Luxemburg onbew. 22 0. Madrid zw bew. 1/ 7. Malaga zw bew. 6, Mallorca misi 23 6. München hall bew. 21 0. Nice hall bew. 2C 0. Oslc onbew. 14 0, Parijs hall bew 2< 1. Rome zw. bew. 21 6, SiUi zwaar bew. 23 6. Stockholm onbew. li 6, Wenen regenbul 26 5, Ztlrich onbew. 21 S, Casa Blanca niel ontv., Istanboel onbew. 21 0. Hoog water - 5 mei Vlissingen: 3.09-15.36: Haringvliet a/d Zeezijde: 5.02-17.30: Rotter dam: 6.04-18.36: Scheveningen: 4.29-16.57; 1J- muidcn: 5.03-17.31; Den Helder: 9.33-21.44; Harllngen: 11.56-—; Delfzijl: 1.21-13.44.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5