SOL stortte ineen door gebrekkige organisatie Aardgas 35 tot 40 procent duurder Westduits disconto één procent hoger CNV niet gelukkig met zwaar accent op machtsverhoudingen Meer rentabiliteit en verscheidenheid nodig Niet concurrerend Welk deel industrie is in handen van het buitenland Te ruim in jas EEG berispt min. Lang-man Beurs Tokio dicht zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf Ned. Fondsen in New York DOW JONES INDEX WALL STKZET WILLIG FINANCIëM EN ECONOMIE 11') IIII 1,2,1 TROUW/KWARTET VRIJDAG 4 MEI 1973 INTERESSE DSM VOOR OLIEWINNING GROEIT HEERLEN DSM (Nederlandse Staatsmijnen) voelt in toenemende mate de noodzaak om meer en meer rechtstreeks betrokken te zijn bij de winning van olie. De interesse voor olie van DSM houdt niet op aan de grens van het Nederlands continentaal plat, waar met de NAM wordt samengewerkt bij de olie-exploratie (en straks wellicht ook in de exploitatie), ook daarbuiten zullen de mogelijkheden die er zijn serieus worden onderzocht. Overzicht PVC-fabriek, die in 1972 in bedrijf is genomen op het polychemiebedrijf van DSM te Beek. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De Gasunie wil een fikse verhoging van de aard- gasprijs. Uitgegaan wordt van een prijsstijging minimaal 35 tot 40 procent. Een woordvoerder van de Gasunie heeft dit voor de NCRV-radio verklaard naar aanleiding van het deze week versche nen jaarverslag van de Gasunie. Dit zei dr. A. C. J. Rottier, president- iirecteur van DSM in een nadere toe- ichting op het jaarverslag 1972. Ook in de aardgasvoorkomens op het conti- HEERLEN 'Zelfs indien de olieprijzen het dubbele van van daag zouden zijn, dan zouden we nog geen steenkool kunnen produceren die zou kunnen con curreren. Op papier zitten er nog miljarden tonnen steenkool in onze bodem (bijv. ook het Groningse aardgas). Deze hoe veelheid is evenwel niet econo misch te exploiteren', aldus ir. H. Hellemans, lid van dc hoofd directie van DSM. Daarbij komt nog, dat jonge mensen niet meer bereid zijn om in de mijn te gaan werken. Men zou dus óf met ouderen moeten werken, hetgeen niet mogelijk is. Ook de Shell heeft voor de kolenwinning in Lim burg geen enkele belangstelling. Als de Shell al interesse heeft voor steenkool, dan gaat het om voorkomens die in dagbouw te exploiteren zijn, zoals die bijv. in de Ver. Staten aanwezig zijn. De heer Lanser heeft dit gisteren ge zegd tijdens een bijeenkomst van de kring Den Haag van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. Tot dusverre ligt het accent volgens de CNV-voorzitter op de gemeenschap pelijke verantwoordelijkheid van werkgevers, werknemers en overheid voor het sociaal-economisch gebeuren. Als voorbeeld noemde de heer Lanser de recente gebeurtenissen in de SER. Men kan denken dat het slechts ging om een aantal incidenten (dreigend vertrek van de vakcentralen, red), maar het is volgens de heer Lanser niet zomaar een oppervlakkig ver schijnsel. 'Integendeel, het geeft ui ting aan een fundamentele visie op zo'n overlegorgaan. In sommige krin gen vraagt men zich af, of de SER met op verouderde gedachten steunt. In feite gaat het aldus de heer Lan ser, daarbij om de keus tussen machtsstructuren of gemeenschappelij ke verantwoordelijkheid'. Ondernemingsraad In hetzelfde vlak liggen zijns inziens de discussies over de ondernemingsra den. In bepaalde kringen gaat men zich steeds meer op het standpunt stellen dat de ondernemingsraad in plaats van orgaan van de onderne- ning, in feite voor een opstelling van Ook daarmee kiest men naar zijn me- nng, in feite voor een opstelling van machtsverhoudingen uit. Weliswaar is dat voor de vakbeweging een gemak kelijke weg, maar wanneer men die nentaal plat is DSM geïnteresseerd. Verwacht wordt, dat in de loop van dit jaar zal worden geparticipeerd in de exploitatie daarvan. Zo wil DSM tezamen met Placid-Concern een pijp leiding aanleggen voor het vervoer van het aardgas naar de kust, waar van de kosten begroot worden op 200 a ,300 min. Zowel aardgas als olie, zo benadrukte dr. Rottier, zijn voor de chemie be langrijk, nl. als grondstof en ook in de vorm van energie. Het grondstof- verbruik is maar een fractie van het totale wereldverbruik, en in feite nau welijks van invloed op een dreigend tekort. Maar wanneer de sterk in be weging zijnde energiemarkt grote ge volgen heeft voor met name de olie prijzen komt de chemische industrie in een soort 'dubbele nelson' te zit ten. Volgens dr. Rottier zal er niet aan te ontkomen zijn, dat zo'n ont wikkeling ook zijn weerslag gaat ge ven op de prijzen voor chemische pro- dukten. Gunstig De actuele ontwikkeling van DSM kenschetste dr. Rottier als gunstig. Sprekende over de hoofdkenmerken van deze ontwikkeling stelde hij vast, dat de sluiting van de mijnen bijna voltooid is. De komende jaren van af wikkeling zullen echter nog veel in spanning en geld vragen. De vennoot schap acht zich echter sterk genoeg inslaat, ontkent men tot zijn spijt de gemeenschappelijke belangen en deva lueert men de ondernemingsraad. 'Men moet in staat zijn de lijn van het verleden, rekening houdende met veranderende inzichten, door te trek ken. Namelijk die van overleg op ba sis van een gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid'. Het CNV en het NCW zouden daarin, volgens de heer Lanser, samen een uiterst belangrijke invloed kunnen hebben. 'Maar daarbij mag niet worden voorbijgezien aan de grotere mondigheid van de werkne mer. Die zal in de structuurverande ringen binnen de onderneming moeten worden vertaald', aldus de voorzitter van het CNV. DEN HAAG PPR-Kamerlid Van Gorkum heeft de ministers van econo mische zaken en van sociale zaken schriftelijk gevraagd welk deel van de Nederlandse industrie zich in buiten landse handen bevindt. Hij acht het een gemis voor een te voeren werkgelegenheids- en investe ringsbeleid en hij verzoekt de be windslieden alsnog een onderzoek te laten instellen naar dit onbekende as pect van onze industrie. om ook de laatste fase tot een goed einde te brengen. Verbetering van rentabiliteit en di versificatie wordt nodig geacht om de onderneming voldoende stabiliteit te geven. Aan verbreding van het assor timent en het scala van activiteiten wordt hard gewerkt. Nauw wordt daarbij samengewerkt met andere on dernemingen. Wat het lopende jaar betreft consta teerde dr. Rottier, dat DSM in de eer ste vier maanden goed op koers van de planning heeft gelegen. Dat betekent: krachtige groei, met een positieve. - zij het geen evenredige - invloed op de financiële resultaten. De fabricage van de belangrijkste chemische pro- dukten vindt thans plaats in economi sche optimale produktie-eenheden. De bezettingsgraad in de chemische be drijven is verbeterd. Eigen vermogen Het eigen vermogen wordt op het ogenblik wat aan de lage kant gevon den: de verhouding eigen vermogen vreemd vermogen is thans 32/68. Een verhouding 40/60 zou passender wor den geacht. Het ligt in de bedoeling dit in de komende jaren te corrige ren. De liquiditeit is bevredigend, zij is verleden jaar met ruim 100 min. gestegen tot 196 min. Dit verschaft DSM de mogelijkheid haar investe ringsbeleid voorlopig met vrij ruime armslag voort te zetten. E.e.a. houdt in, dat dit jaar wederom geen beroep op de kapitaalmarkt zal behoeven te worden gedaan. De groei van DSM zal. zo wordt ver wacht. zich dit jaar voortzetten. Be langrijk is in dit verbzand de voorge nomen overname van de Engelse kunst- mestfabrikant Shellstar door de Unie van Kunstmestfabrieken. Indien de overname een feit wordt, zal de UKF de grootste stikstof producent ter we reld zijn. Het aandeel van DSM hierin zal door het uitstappen van Akzo en Hoogovens worden verhoogd van 60 tot 75 pet. De rest zit bij Shell. DSM groeit ook op het gebied van de bouwactiviteiten. Besprekingen zijn thans in een vergevorderd stadium voor de overneming van bouwmateria- lenbedrijf Tecuvven in Tegelen. Een bedrijf met 700- mensen en een omzet van 60 k 70 min. Investeringen De investeringen lagen in 1972 met ƒ289 min. op een aanzienlijk lager ni veau dan in voorafgaande jaren. Hoe- Thomassen en Drijver-Verblifa DEVENTER De omzet van meta len verpakkingen is slechts weinig ge stegen. De ter compensatie van de verder gestegen kosten zo noodzakelij ke volumegroei bleef achterwege en er trad zelfs in het verkoopvolume een daling op. Dit deed zich alleen voor bij de Nederlandse afzet. Op de Belgische markt was sprake van een duidelijke stijging, zowel in aantallen als in geld. Dc directie van Thomas- sen-Drijver/Verblifa wijt, in het jaar verslag, deze teruggang in Nederland aan enkele incidentele factoren, die geen afbreuk doen aan de positieve verwachtingen op langere termijn. Als incidentele factoren noemt het be drijf het Amerikaanse invoerverbod van Nederlan<ise ham. De vleesbussen- omzet liep daardoor ernstig terug. Bovendien bleven de afzetten in de sector groente en#fruit gevoelig ach ter als gevolg van' sommige gedeelte lijke misoogsten. Tenslotte» hebben het slechte weer en de invoering van accijns op frisdranken de afzet van bier- en frisdrankbussen duidelijk doen achterblijven bij de raming. Als gevolg van bovenstaande zijn de omzetten in 1972 aanzienlijk beneden de verwachtingen gebleven en stegen slechts met 7,6 miljoen tot 446,5 miljoen. Hierdoor bleef ook het resul taat achter bij dat van 1971. De netto winst zakte van 11,1 miljoen tot 9.6 miljoen. Aan dividend wordt on veranderd 6 miljoen uitbetaald. Bredero VG UTRECHT Bredero Vast Goed is van plan op korte termijn over te gaan tot de uitgifte van nominaal 3 min (niet royeerbare certificaten van) aandelen, volledig gerechtigd tot het dividend over 1973 en volgende jaren. Bestaande aandeel- of certificaathou ders hebben een voorkeursrecht bij de emissie. Gok komt er een (mei winstdelende) obligatielening van wël nog niet kan worden gesproken van een duidelijke opleving in de che mie, ziet het er toch wel naar uit dat de investeringen in de komende jaren weer op een hoger niveau zullen ko men. Voor het lopende jaar worden zij op een 400 min. geraamd. Dr. Rottier voorzag een sterke groei van de internationale chemie, met na me voor organische produkten en polymeren De volumegroei zal DSM vermoedelijk hard nodig hebben om dat er ontwikkelingen in de lucht zit ten. die de chemische industrie toch wel voor problemen kunnen stellen, t.w. sterkere prijsstijgingen voor grondstoffen als nafta en aardgas dan verwacht. De nettowinst beliep over 1972 ƒ111,9 (98,2) min.. waar uit een dividend van 12 (11 pet wordt uitgekeerd. De concernomzet was 3.410 min, of 23 pet meer dan in 1971. Geprojecteerd tegen het eigen vermogen ad 901 min. was het jaar resultaat bevredigend, hoewel het ren dement voor de chemische activiteiten - zij het weliswaar verbeterd - voorals nog te laag wordt geacht. HF.ERLEN DSM blijft in alle on derdelen van het concern - ook in Limburg - de volle aandacht wijden aan rationalisatie, hetgeen op zich een personeelsverminderend effect heeft. Het totale personeelsbestand van de vennootschap en het stikstofbindings- bedrijf dat eind 1972 14.400 man be droeg, incl. een 3600 man betrokken bij de produktié van vaste brandstof fen in de mijn Emm?-Hendrik, zal dit jaar met een paar honderd man. ver minderen, o.m. door het niet aanvul len van het natuurlijk verloop. Van de 3600 man in het mijnbedrijf zullen er in de jaren tot 1980 1X0(1 overbrugging krijgen tot hun pensi oen, 100 zullen in WSW-verband wor den geplaatst. 100 buitenlanders moe ten repatriëren, 800 man kunnen bin nen het bedrijf worden geplaatst en 400 extern. De resterende 400 arbeids plaatsen zullen door pensioen en overlijden vervallen. Door de overgang van veel mensen van de mijnbouw naar de chemische bedrijven zit DSM momenteel in zeke re zin wat ruim in haar personeelsjas Daarbij zijn in de samenstelling van het personeel de oudere leeftijdsgroe pen relatief te sterk vertegenwoor digd. 12 min. Het prospectus zal midden volgende week verschijnen, zo heeft president-directeur dr. J. de Vries op de jaarvergadering medegedeeld. Hij verwacht na vergroting van het kapi taal over het lopende jaar een divi dend dat minstens zo hoog zal zijn als over het afgelopen boekjaar (11 pet). Verenigde Bedrijven Bredero heeft in Duitsland de oprichting van een vast goedfonds in voorbereiding, waarin een gedeelte van het city-projekt in Hannover zal worden ingebracht, zo werd nog meegedeeld in de jaarverga dering. Zoals bekend, heeft VBB een belang van 50 pet in het city-projekt in Hannover. Met een financieel con sortium en met hypotheekverstrekkers is in principe overeenstemming be reikt over de omvang van dit fonds, dat zich in vorm zal aansluiten bij de in Duitsland gebruikelijke structuur. Bijzondere omstandigheden op de ka pitaalmarkt voorbehouden, zullen in de loop van deze zomer de aandelen tot een bedrag van ongeveer DM 35 miljoen op de incourante markt wor den geplaatst. Verwacht wordt dat te gen het einde van de maand het pros pectus zal verschijnen. De totale om vang van het fonds is volgens dr. De Vries in de orde van DM 70 miljoen. Daarmee is het eerste deel van de fi nanciering van het projekt in Hanno ver verzekerd. VBB is reeds betrok ken bij vastgoedfondsen in België en Nederland. Van Nelle ROTTERDAM Bij dc erven de Wed. J. van Nelle heeft de bevredi gende gang van zaken zich ook in 1972 voortgezet. De concernomzet steeg met 7 pet. tot ƒ499.2 min. en de totale winst na belastingen nam met 3.6 min. toe tot 10.5 min. De netto winst groeide van 6.0 min. tot bijna ƒ8.0 min, een toeneming van 33 pet. Hierdoor kon, ondanks de vergroting van het aandelenkapitaal met 18 Dct. ue wkioï per aanueei veroeteren van ƒ277.16 tot ƒ312.96. Zoals reeds ge- BRUSSEL Minister Langman (eco nomische zaken) lijkt in strijd met het EEG-verdrag gehandeld te hebben toen hij vorig jaar december de Ame rikaanse oliemaatschappij Placid In ternational Oil verzocht om het door deze maatschappij in de Noordzee te winnen aardgas aan de Nederlandse Gasunie te leveren. Placid heeft daar over een klacht ingediend bij de Eu ropese Commissie in Brussel en de commissie heeft ons land om alle noodzakelijke gegevens gevraagd. Dit blijkt uit het antwoord van het 'dagelijks bestuur' van de EEG in Brussel op schriftelijke vragen van ir. H. Vredeling (Soc), lid van het Euro pees Parlement. De Europese Com missie bevestigt dat Placid met een groep Westduitse bedrijven (Ruhrgas, Vereinigte Elektrizitaetswerke Westfa- len en energieversorgung Wesre-Ems) vorig jaar een contract sloot voor de levering vanaf 1975 van 6.5 miljard kubieke meter aardgas. Dat gas moet gewonnen worden in het Nederlandse deel van de Noordzee. Minister Lang man heeft op 22 december vorig jaar Placid gevraagd dit gas aan de Neder landse Gasunie te leveren. Placid heeft daarop een klacht ingediend bij de Europese Commissie omdat deze maatschappij meent dat de Nederland se maatregel niet in overeenstemming is met het EEG-verdrag dat alle kwan titatieve uitvoerbeperkingen tussen de lidstaten verbiedt. Zelfs al zou de klacht niet ingediend zijn dan zou de Europese commissie toch gewaakt hebben voor de toepas sing van de bepalingen van het ge meenschapsrecht aldus het antwoord van de Europese Commissie op de vragen van Vredeling. TOKIO In Japan is gisteren 'Con stitution Day' gevierd. In verband daarmee waren de beurzen en mark ten in het land gesloten. Berekening Gasunie: Overeenstemming moet nog worden bereikt met de regionale gasbedrijven. Bovendien moet de minister van eco nomische zaken toestemming geven voor de verhoging. 'Per 1 januari komt er een accijns op olie van 3,26 cent per liter. Omgere kend in gas is dat ongeveer 3 cent per kubieke meter. Wanneer er een wanverhoudijg gaat komen tussen de prijs van gas en de prijs van olie, dan zal daar een extra vraag tegenover staan die naar onze berekeningen on geveer 30 procent zal zijn', aldus de woordvoerder. De Gasunie wil die vraag afremmen omdat men zegt gewoonweg niet te kunnen leveren. Ook wil men berei den dat de huisvrouw zuiniger wordt met aardgas. Om de vraag in de toe komst op te vangen mag er geen gas worden gebruikt dat niet noodzakelijk is, zo stelt de Gasunie. Dat houdt in dat er bijvoorbeeld maatregelen moe ten worden genomen op het terrein van de isolatie van huizen, waarmee in het buitenland opvallende resulta ten zijn geboekt. 'Wellicht is het mogelijk om over een aantal jaren duurder aardgas, maar minder aardgas te gaan verkopen aan de Nederlandse consument', zo meent de Gasunie. De prijs wordt niet verhoogd om de huidige afzet binnen Nederland af te remmen. 'We hebben niet voor niets de afzet gecreëerd die we op het ogenblik heb ben. Het gaat er alleen maar om een ongebreidelde groei, die het gevolg zou zijn van een groot verschil tus sen de gas- en olieprijzen te voorko men want die groei zouden we inder daad niet kunnen leveren', aldus de woordvoerder. Het kamerlid Terlouw (D'66) meent dat nog te ontwikkelen aardgasvoorko mens en eventuele nieuwe vondsten niet aangesproken mogen worden. Zij moeten bewaard blijven voor de toe komst, opdat zij in het geval van een reële energieschaarste enig soelaas kunnen bieden, meent hij. Hij heeft minister Langman (economi sche zaken) gevraagd, of inderdaad het Amelander gas niet gemist kan worden, terwijl bekend is dat de con tractuele verplichtingen van de Gasu nie wel degelijk nagekomen kunnen worden, zonder dat het verwachte kleinverbruik tot 2000 in de knel be hoeft te komen. Nieuwe economische maatregelen op komst WEST-BERLIJN Het Westduitse bankdisconto wordt vandaag met één procent verhoogd tot 6 procent en de rente voor leningen, die banken bij de centrale bank kunnen opnemen tegen onderpand van effecten ('lombard'-rente), met eveneens 1 procent tot 8 procent. De vorige verhoging van het bankdisconto geschiedde op 12 januari. Daarnaast is de Bondsregering van duitse regering heeft voorgesteld en Plan een omvangrijk pakket van maat- daarna kunnen altijd nog aanvullende regelen voor te stellen om de econo- maatregelen worden genomen, zo zei raische stabiliteit in de Bondsrepu- hij. bliek te herstellen. De minister van De president van de Bundesbank economische zaken. H. Friderichs, zei sprak zich ook voor een conjunctuur- dit op een bijeenkomst van werkge- toeslag uit. Hij bleek van mening dat vers in Dlisseldorf. deze onder de huidige omstandighe- De president van de Westduitse een- den nuttig zou kunnen zijn. trale bank sprak, in een toelichting Over de jongste ontwikkeling van de op de gonomen maatregelen, de hoop prijzen van verbruiksgoederen merkte uit, dat de verhoging van het disconto Klasen op dat 'niemand daar meer en de 'lombard'-rente een ommekeer rustig onder kan blijven'. Hij deelde |n de ontwikkeling van de prijzen zal mee dat banken die door de beperken- inleiden. Hij wees een loon- en prijs- de maatregelen in moeilijkheden drei- stop af. Eerst moeten alle maatrege- gen te raken op individuele hulp kun- len uitgevoerd worden die de West- nen rekenen. Al sinds 1971 fusiegesprek met C.ebeco meld, wordt een dividend van 17 pet. voorgesteld (vorig jaar 15 pet. plus 6 pet. in agio-aandelen). Uit de netto winst zal voorts 3.5 min. aan de re serves worden toegevoegd, zo blijkt uit het jaarverslag. 1 ankzij de bereikte omzetvergroting, de maatregelen van verhoging van de efficiency en de uit de integratie voort spruitende besparingen kon on danks de sterke loonkostenstijgingen bij verschillende van de Van Nelle-be- drijven een belangrijke rentabiliteits- verbetering worden bereikt. Sterk ver beterde resultaten in Duitsland en Spanje hebben in belangrijke mate aan de winstgroei bijgedragen. Van Nelle houdt voor 1973 rekening met een belangrijke investering in een nieuw distributiecentrum in Rotter dam. Het totale bedrag hiervoor wordt op ƒ8 min. geraamd. 'Wij heb ben in het slaan van de eerste paal voor dit nieuwe gebouw de bekroning gezien van een lange periode van voortdurende groei van ons Neder landse bedrijf en tegelijkertijd een blijk van een gefundeerd vertrouwen in voortgezette expansie in de toe komst', zo laat de directie aan aan- deelhouders weten. Dividend Calvé-Delft DELFT Op grond van de medede ling van Unilever, dat een slotdivi- dend van 4 per aandeel van 20 zal worden uitgekeerd, zal Fransch-Hol- landsche Oliefabrieken Calvé-Delft voorstellen he dividend over 1972 op de gewone aandelen te bepalen op 51 (48) pet en het dividend op de 6 pet cumulatief preferente aandelen op 10,5 (10,2) pet. Lijm en Gelatine 'Delft' geeft minder DELFT De Lijm- en Gelatinefa-' briek 'Delft' heeft het dividend over 1972 bepaald op 5 (6) procent op de aandelen en 5 (6) per restantbewijs in contanten. Van een onzer redacteuren UTRECHT De ineenstorting van de Coöperatieve Stichtse Olie- en Lijnkoekenfabriek (SOL) in Utrecht is voor een belangrijk deel terug te voeren op een gebrekkige organisatie van het bedrijf. Dit blijkt uit het verslag van de bewindvoerders in de voorlopiee surseance van betaling van de SOL. durende wrijvingen in de coöperatie ve wereld kostten veel tijd, evenals de langdurige fusiebesprekingen met Cebeco-Ilandelsraad. Door dit alles kwam de aan- en ver koop van de grondstoffen te liggen bij twee nog vrij jonge medewerkers, die ook nog belast waren met veel ad ministratief werk. Verder was er wel een gewone boekhouding, maar siechts een zeer gebrekkige bedrijfse- economische administratie. Daardoor was het niet mogelijk a la minute een inzicht te krijgen in de gehele con tractpositie. Een ander punt was nog het onvoldoende samenspel tussen be stuur en directie. In ieder geval had men bij SOL geen idee van de om vang van de catastrofe. De gevolgen van de in het rapport ge schetste slechte organisatie zijn be kend. De SOL heeft enorme fouten gemaakt in het beoordelen van het prijsverloop van de grondstoffen, waardoor tientallen miljoenen gul dens verlies werd geleden. Tegen al eerder afgesproken prijzen werd aan afnemers geleverd, maar de aankoop van de grondstoffen was aanzienlijk duurder dan verwacht. De prijs van sojabonen steeg in plaats van te da len. zoals verwacht. Eén dag voor de op 30 januari ver leende surseance van betaling werd overeengekomen, dat de coöperatie ve organisatie Cebeco-Handelsraad het mengvoederbedrijf van SOL zou De bewindvoerders schrijven, dat de directeur, de heer C. J. van RoniiAn zich in voreger jaren intensief be moeide met de aan- en verkoop van de grondstoffen (o.m. sojabonen) en dagelijks het marktverloop volgde. Dar is bepaald niet overbodig, want, aldus het verslag 'de dagelijkse prijs fluctuaties, met vaak grote prijsver schillen in korte tijd, maken het de inkoper moeilijk de grondstoffen op het juiste moment en op de meest passende leveringstermijn aan te ko pen. De tijd van de directeur werd echter steeds meer in beslag genomen door onderhandelingen over de uitbreiding van de SOL-bedrijven. Ook de voort- Kon Olie noteerde gisteren S 43%-% <437»- 4,). Philips $19-'» <19-19'; Unilever $54%- 154%-%) en KLM 37% (36%). Opgave duPont. Glore. Forgan. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen gisteravond dc volgende koersen tot stand (tussen haakjes de offi ciële slotkoers an dezelfde dag) AKZO (82.00). Hoogovens (80.90). Kon. Olie 126.50-127 gl (126.70). Philips 56.80 gb- 57.20 gl 157.10) L'nilever 160.90-161.30 161.40). KLM (112 00) werknemers en de gehele outillage van SOL. Hierdoor kon het hele bedrijf van SOL blijven draaien, ook de olie- fabriek van SOL, die inmiddels voor 2,8 miljoen aan Provimi is overge daan. De mengvoederfabriek kwam in beginsel voor 6,5 miljoen aan Cebe co-Handelsraad. Al in 1971, bij de aankondiging van de fusie tussen de Cebeoo en de (RK coöperatieve) Handelsraad werd door deze combinatie en de SOL het initia tief genomen tot opgaan van de SOL in het grote geheel. Dit ondanks de tegenstellingen, die er in het verleden ook in het persoonlijke vlak met de Handelsraad waren geweest. Rond de jaarwisseling (dus voor de cata strofe) 1972/73 zag het er naar uit, dat een fusie per 1 juli 1973 zou wor den gerealiseerd. Induct. Sporen Will. Obl. M»d* 1 mei 921.21 183.30 107.27 74.62 512 4 2 mei 932.34 185.20 107.91 74.69 511.8 3 mei 945.67 188.91 108.83 74.80 1 mei 15.380 17.320 1.762 2 mei 14.380 15.110 1.778 3 mei 17.760 17.890 1.776 631 756 986 439 985 448 Koersen in Montreal lat Ca» lass Ferguson - .Jat Resource» voortzetten, gebruik makend van de sheit canada 11% 18% 8.381. 18% 8.51L 53 V* NEW YOHK AC F Industrie» Allied Chemical Alum Cu ui Am American liraut American an An) Cyariamid Am Electr l'nwe Am Metal cuma Am Motors Burlington Ind Call Pacaflc Kv Celane.se Chase Manhattan Chesap ohm R Chrysler Cities Service Colgate Palmolive Colt Industries Common* Edison Cons Ldisun Cunt Can Cunt Oil Curtiss Wright Curtiss Wright A Dart Ind Deere and Co Dow Chemical Du Ponl i Eli Eastman Kodak First Nal City Can Breweries Cello Chadbourn tiolh Chase Select Fd Columbia Gas Coniinco Cunt Telephone 13'. 13% 34 33% 57' 59 3HJ, 40% 32% 32% 26 2«'% 26'26% 32 31 18% IX 33%. 34% 431 a 43% 138 138% 38 37% 20% 28% 124% 413- I Nick I>r Can I Paper I Tel Tel I.lllg I.VItICO VI.|| 10% 10% LiHiiii Ind 9% l.nckhr.d A III IX i 7 7 Marcnr 22% 22% Martin Marietta 17% 17% May Dep Store» 30',i 30% McDonnell Done 33% 34% Mnhtl nil t'nrp «6% 69% Nal him nil 46% 46% Nahn.cn 327. 34 Nal Distillers 14% 15 Nal Uvpsiiin 13% 15% Nal Steel 39% 40 Nal Lead Ind 14 14 Geo I 16% 16% Il'll link lot llrl •Mb 98 b Int Ha» Flag 89 93% 1 HI Pa pel 4) «2 1 nit-r spar 23.30 23.40 Kansas H» Ind Kansas Power 24% 24% KIM 37% 37% Kroger 18% 18% 1 east!» 10% 10», 1 one Siar Cement 17% 17% Lehman 18% 16% 83% 83% 44% 43% 122 126% J3% 34% 35% 36 33% 40% 84 85% 85% 7%ex 97 8% ex 45 45% 50 'i 50% 13% 13% 36% 37% 8% 9 lal l'etl Light 23% 23% 25% 25% 17% 17% 8% 8% 17% 18 Madlsun Fund 11% 11% I Wei Lanser voor christelijke werkgevers [Vanonze sociaal-economische redactie DEN HAAG CNV-voorzitter J. Lanser vindt bet niet denkbeel- digdat bij bet sociaal-economisch overleg in de toekomst in sterke mate het accent zal worden gelegd op de machtsverhoudingen. Hij zou dat funest en een gevaarlijke ontwikkeling vinden, waar het CNV bepaald niet gelukkig mee is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 23