Beiroet blijft strijdtoneel Verrassend snel akkoord UW Geen achtste post confessionelen Zaak hangt nu op houding fracties exclusieve herenkleding Modehuis SLOOS Vondeling liet ministers roepen lil deze krant KVP: Gruijters zal uitspraak moeten terugnemen krant Plan om stad in zee te bouwen weer ingetrokken op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leidse Cooramt CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is gheblavan mijn hert in teghenspoetl" VRIJDAG 4 MEI 1973 54ste jaargang no. 28 Stille Rijn 11 Leiden Telefoon 20868. Reenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Libanese luchtmacht in actie BEIROET (Reuter, UPI, AP) De strijd tussen Palestijnse guer rillastrijders en het Libanese leger is gisteren, ondanks het feit dat tot twee keer toe een bestand werd overeengekomen, steeds weer op gelaaid. De strijd nam gisteravond weer af, nadat Libanese vliegtui gen Palestijnse posities bij Beiroet hadden bestookt. Drs. J. M. den Uyl Bij de aanval van de Libanese lucht macht, waaraan twee Hunter-straalja- ;ers en twee helikopters deelnamen, cregen vooral de Palestijnse vluchte- ingenkampen Sabra en Boerbrajneh jan de zuidrand van Beiroet het waar te verduren. De luchtmacht ge bruikte raketten en mitrailleurge- schut. Volgens een Libanees leger communiqué moest de luchtmacht op reden om een eind te maken aan een intensieve beschieting door Palsti.i- nen van de internationale luchthaven van Beiroet, verscheidene ziekenhui- ten en enkele kazernes. Kort na de luchtaanval verzochten de Palestijnen opnieuw om een bestand. Volgens betrouwbare bronnen in de Libanese hoofdstad willigden de mili tairen dit verzoek in. In de vooravond iepen de gevechtsactiviteiten inder daad terug. Haar eerder op de dag namen Libane se tanks flats in de Palestijnse wijk van Beiroet onder vuur, ratelden in verscheidene delen van de stad machi negeweren, ondernamen guerillastrij- ders verrassingsaanvallen en werden vanuit voorbijsnellende auto's bazoo ka's afgevuurd. Het geluid van de ex plosies en het artillerievuur vermeng- ADVERTENTIE) ntu nÜ hpsP3 i D°0 .of,t op k- mversee'0(itere In u|1 N®e de*° f3? d oe-h6^ Zogezegd Het idee dat wetenschapsmensen uit de verschillende sectoren elk een andere taal spreken, is een sprookje gebleken. Prof. Bachrach uit Leiden op symposium 'Licht en zien'. Onbestendig Perioden met zon, maar plaatse lijk ook een regen- of onweers bui. Meest matige wind van oost tot zuidoost rumend naar zuid west. Maximum temperaturen omstreeks 17 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: veranderlijk en enige daling van temperatuur. Morgen zon op: 05.03 onder: 20.11 maan op: 06.32 onder: 23.59 Zeg eens wat liefs tegen uw tulpen De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PBO) heeft gisteravond haar strijd krachten in Syrië verzocht de Palestij nen in Libanon te steunen. de zich met het huilen van de sirenes van de ambulances. Het Libanese mi nisterie van defensie verzocht de bur gers te voorkomen dat Palestijnen hun huizen zouden binnendringen om vandaar uit het vuur te openen op militairen. VERLIEZEN De verliezen van het Libanese leger zijn sinds de gevechten woensdagmor gen begonnen zeventien doden en 59 gewonden. Het aantal slachtoffers aan Palestijnse zijde is onbekend, maar ligt ongetwijfeld aanzienlijk hoger. Volgens de Palestijnen heeft het Li banese leger gisteren gelijktijdig aan vallen ondernomen op de kampen Sa bra en Shatilla en op de Arabische universiteit in Beiroet. Volgens een Palestijnse woordvoerder ondernamen Libanese militairen ook acties tegen Palestijnse posities nabij de grens met Israël. De overkoepelende Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PBO) heeft gisteren in de Syrische hoofdstad Damascus de regeringen van de Arabische landen opgeroepen druk uit te oefenen op de Libanese regering. 'Het is de bedoeling van degenen, die de strijd zijn begonnen, het Palestijn se verzet te liquideren', aldus een ver klaring van de PBO. Irak, Algerije en Koeweit hebben inmiddels aangebo den te bemiddelen. Het Libanese kabinet gaf gistermid dag een verklaring uit, volgens welke leden van de 'vijfde kolonne' zowel op Palestijnse commando's als op Li banese militairen hebben geschoten. 'Gepoogd wordt deze elementen te ontmaskeren', aldus de verklaring, Eerder had president Soleiman I'Tan- jieh van Libanon laten weten/ dat zijn volk niet kan toestaan dat er een 'bezettingsleger' in het land is. Zinspelend op berichten in de pers, waarin gesproken wordt over 'een zwarte maand mei in Libanon', die te vergelijken is met de maand septem ber in 1970, toen het Jordaanse leger het Palestijnse verzet in Jordanië uit schakelde, zei de president te hopen, dat de maand mei en alle maanden van het jaar maanden van geluk zou den zijn, niet alleen voor de Libane- zen, maar voor iedereen en in het bij zonder voor degenen, die in Libanon wonen'. WETTEN Volgens regeringsbronnen zijn de Pa lestijnen voor de keuze gesteld de Li banese wetten te eerbiedigen of zich bloot te stellen aan verdere acties van het Libanese leger. Deze wetten hou den ondermeer een verbod in op het dragen van wapens zonder vergun ning. De Palestijnen hebben zich hier nooit aan gehouden. De Libanese minister van toerisme, al-Khalik, verzekerde verslaggevers, dat het er naar uitziet, dat aan beide zijden 'enkele buitenlandse agenten schoten lossen'. Dat is een nieuwe Is raëlische taktiek om Libanon aan te vallen', aldus de minister. Van onze parlementsredaclie DEN HAAG De zestien kan didaat-ministers van het toe komstige kabinet-Den Uyl zijn het gisteren verrassend snel eens geworden over het regeringspro gramma. Hoewel vrijwel ieder een op het Binnenhof had ver wacht. dat de toekomstige mi nisters ook vandaag nog zouden doorvergaderen, kwam gister avond om acht uur plotseling liet bericht, dat de formateurs, mr. J. A. W. Burger en dr. M. Ruppert al konden beginnen, de programmatische afspraken zwart op wit vast te leggen. De fractieleiders van PvdA, KVP, ARP. PPR en D'66 zullen al vandaag het stuk ontvangen, zodat de betrok ken fracties al spoedig kunnen laten weten of zij op grond daarvan hun geestverwanten zullen aanraden, als minister in het kabinet te gaan zitten. Burger dreigt De werkvergadering van kandidaat-mi nisters van met enkele uren vertra ging begonnen, nadat formateur Bur ger had gedreigd er al aanstonds mee te zullen ophouden, omdat de fractie leiders van KVP en ARP acht in plaats van de hun toebedeelde zeven staatssecretarissen hadden bedongen. Het achtste staatssecretariaat had aan de ARP moeten toevallen, die er in de geldende verdeling twee heeft. De fractieleiders van KVP en ARP heb ben deze eis evenwel laten vallen, om- da'r het programmaberaad wan de kandidaat-ministers daar niet op wil den laten stranden. Het overleg moet daarna voorspoedig zijn verlopen. Kandidaatpremier drs. J. M. den Uyl constateerde na afloop, dat ook de KVP- en AR-deelnemers aan het beraad de 'zeer uitgesproken DEN HAAG Het vooroverleg van de kandidaat-ministers werd gistermorgen tussen elf en half twaalf onderbroken, omdat een aantal Tweede-Kamerleden naar het Kamergebouw moest voor het tekenen van de presentie lijst. De Kamervergadering was tegen elf uur uitgeschreven, maar het vereiste quorum, 76 leden, was op dat moment niet aanwezig. Om de Kamervergadering niet onnodig op te houden, besloot Kamervoorzitter Vondeling, de aan het vooroverleg deelnemen de Kamerleden te vragen om de presentielijst te komen tekenen. In het ministerie van justitie had gisteren de pré- constituerende vergadering plaats van de zestien kandidaat ministers. Links in het midden de toekomstige minister-president Den Uyl. politieke wil' hadden getoond, dat het kabinet er moet komen. 'Deze instel ling van de kandidaten geeft het ver trouwen, dat het kabinet naar homo geniteit kan groeien', zei de kandi daat-premier. Den Uyl had nauwelijks iets gemerkt van initiatieven van con fessionele zijde om te veranderen in het werkdocument van de ex-informa- teurs van Agt en Albeda, dat als agenda voor de bespreking gold. Formule aanvaard Om te beginnen is de programformule voor het kabinet, zoals die formateurs die hadden ontworpen, niet aangetast. Volgens deze formule zijn het pro gressieve regeerakkoord 'Keerpunt '72' en het confessionele programma in hoofdlijnen nevengeschikt, zij het dat Binnenland NS schrappen bepaling gehandicapten 5 Beter bij de kranten 5 Twee uur Alfrink 6 Bloemen bij dc zerk 7 Buitenland Nixons loyale staf 13 Kerk Theologie der bevrijding 2 bij strijdpunten de programmatische conclusies, die formateur Burger in een eerder stadium had getrokken,- be slissend zullen zijn. De clausule van Van Agt en Albeda. die zou gelden bij het stellen van de kabinetskwestie het kabinet zou slechts met tweederde meerderheid uit de ministerraad met aftreden mo gen dreigen is voort verdwenen. Den Uyl vverzekerde nogcens dat het nieuwe stuk van de formateurs niet in de plaats kan treden van Keerpunt '72. het programma van de progressie ve drie. 'Het kan uitsluitend een zij licht geven op het programma vanuit de bezwaren die de confessionele mi nisters in dit beraad hebben geuit', zei hij. Overigens liet de kandidaat- premier weten dat de confessionele ADVERTENTIE internationale vakbeurs voor bedrijfsmatig onderhoud en schoonmaak vakbeurs voor gemeentereiniging en vuilverwerking 1 T/M 4 ME geopend van 10-17 uur Toegang f3,50 i AMSTERDAM I ministers 'geen poging hebben gedaan om het de progressieven lastig te ma ken. Op geen enkel punt is er in het agendastuk van de formateurs een wijziging aangebracht die voor ons als verslechtering kan worden aange merkt. eerder waren het verbeterin gen.' Volgens den Uyl zijn de confessionele ministers ermee akkoord gegaan dat ook voor dit jaar nog bezuinigingen op defensie kunnen worden doorge voerd. Voor de komende jaren zal in het nieuwe stuk van de formateurs ge wezen worden naar de conclusies van Burger over defensie na zijn program ma-vergelijking. Hierin noemt hij het programma van de progressieve drie en het rapport van de KVP dat ook voor bezuinigingen pleit zij het bij handhaving van de defensie-inspan ning. De huurliberalisatie zal niet worden uitgebreid voordat er een nieuw huurbeleid is uitgestippeld. Als ander positief punt noemde Den Uyl het ak koord over de volksverzekering voor ziektekosten. Over de grondpolitiek zei hij dat de overheden, met name de gemeenten, een voorkeursrecht krijgen voor de aankoop van grond. Dit betekent dat een particulier nooit meer grond kan recht op aankoop heeft laten varen, aankopen voordat de overheid haar De prijs die de overheid daarvoor moet betalen zou een vergoeding zijn van de gebruikswaarde. Wat betreft de abortus is overeenge komen de voorstellen van Agt en Al- berda te volgen. In de actualiteitenrubriek Achter het nieuws zei Den Uyl gisteravond 're delijk tevreden' te zijn over de gang van zaken tijdens het gisteren gehou den overleg. Hij achtte de kans op ,een echt progressief beleid' en 'een ge wetensvolle uitvoering van Keerpunt' mogelijk. Het kabinet-Den Uyl, zo zei hij, zal de wezenlijke punten van het linkse program tot een begin van uit voering kunnen brengen. Hoewel hij toegaf dat de linkse drie water in de wijn hebben moeten doen, meende hij dat aan het uitgangspunt van PvdA, D'66 en PPS is vastgehouden. De frac tieleider van D'H6, Van Mierlo, ont hulde in Achter het Nieuws dat hem tot tweemaal toe door formateur Bur ger een functie in het kabinet-Den Uyl is aangeboden en dat ook zijn fractie er bij hem op aangedrongen heeft in het kabinet zitting te nemen. Desondanks heeft hij er de voorkeur aan gegeven in de Kamer te blijven om. zoals hij zei, de taak die hij daar op zich genomen heeft, tot een goed einde te brengen. DEN HAAG 'Het feit dat Gruyters in een kabinet met christen-democra ten zitting neemt, zou hem er toe moe ten brengen zijn woorden over '2000 jaar christelijke onbetrouwbaarheid' publiekelijk terug te nemen of te ver klaren dat hij die woorden betreurt. Dat zou een belangrijke bijdrage zijn om de samenwerking tussen hem en de christen-democraten een klein beetje te verbeteren.' Dit heeft de KVP-fractieleider in de Tweede Kamer. Andriessen. gister avond gezegd in een radio-uitzending van de KVP. De heer Andriessen voor zag grote moeilijkheden voor Gruyters, zowel in het kabinet als met het parle ment. Hij voegde er aan toe: 'Men moet ook niet denken dat wij deze minister hebben aanvaard.' Sport Broodnijd in betaald voetbal Bockcnelalage Men schrijft ons Radio en Cv Slrlps. feuilleton Recept 17 De oudste en de jongste (toekomstige) minister vonden ook nog tijd voor een persoonlijke gedachtenwisseling. Links prof. mr. W. F. de Gaay Fortman (ARP) en rechts drs. J. P. Pronk (PvdA), resp. kandidaat-minister van binnenlandse zaken en van ontwikkelingssamenwerking. Pop op de plaat Dichtbij en verder Familieberichten sstt! DEN HAAG De provinciale plano logische dienst van Zuid-Holland is tot de conclusie gekomen dat een eer der in studie genomen plan tot aanleg van een woongebied in de Noordzee niet gerealiseerd moet worden. Het plan voorzag in de bouw van een stad op twee kilometer uit de kust voor Scheveningen, tegenover het Kurhaus. De stad. die Zouterzee ge naamd zou worden, zou het woningte kort in de Haagse agglomeratie heb ben moeten opheff.n en met een se- mi-metrolijn met Den Haag verbon den moeten worden. De planologische dienst is nu van mening dat de aange wezen plaatsen voor woningbouw Wa teringen en Roeleveen (een nieuw te bouwen satellietstad tussen Den Haag en Zoetermeer zijn. In een herziene nota van de dienst wordt opgemerkt dat 'zowel Wateringen als Roeleveen dure oplossingen zijn'. Ten aanzien van Wateringen spelen vooral de grondverwervingskosten een rol. In een gisteren uitgebracht rapport van de Studieenmmisie tuinbouwbe- langen Wateringen/Westland wordt gezegd dat bij realisering van woning bouwplannen in Wateringen een ge bied van 300 tot 350 ha nodig is voor de hervestiging van tuinbouwbedrij ven. de aankoopprijs van de vervan gende gronden zou ongeveer 210 mil joen gulden bedragen. RITA C h 'U zegt altijd, dat u niemand kent, die zich zo vuil maakt als ik b0n noteer ils nieuwe abonn naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor ow buurman. Zet hem vandaag nog op de bon Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter] handige paraatmap met briefpapier en pen K'is "il'1 "s "P d|- ""'"W Nieuwe Hoog,, Courant. antwoordnr. 101 Den Haag Naam: Adres: Plaats- Beloo» per: moond; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de kronl 14 dogen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1