[KINDEREN ONDER DE VIJF NOOIT ALLEEN OP STRAAT' dit voorjaar al caravannen? eoeo Knipdoet'ns net of u abonnee bent. Emmen, een veilige stad Lady Fleming: Griekse junta is zwakker dan ooit Verdachte van moord in arrest /eilig Verkeer na schokkende cijfers van Engels onderzoek: alestina Comité rotesteert tegen Braëlisch beleid 'Prinsendam' half jaar latei vaarklaar Over twee jaar keuring oudere auto verplicht ntrekken gevraagd uizend-gulden-wet aterschap: de sterschelde réi afsluiten boiJW/KWARTET VRIJDAG 4 MEI 1973 BMNENIiAND/KUNST T9/RHL15 an een onzer verslaggevers (TRECHT Een opinie-peiling nder ruim tweeduizend Engelse loeders over de veiligheid van jjn kinderen in het verkeer seft schokkende cijfers, tertien procent van de moeders fehtte hun tweejarige kinderen staat om alleen een drukke iraat over te steken. Bijna de ilft van de moeders vond, dat in vijfjarige kinderen dat best inden. Van de tweejarigen ocht elf procent alleen in het rkeer met trapauto's, kinder itsjes en driewielers; van de htjarigen mocht bijna de helft jleen op de fiets. Slechts vijftien ocent van de ouders had voor in schoolgaande kinderen een ilige route uitgestippeld. Veilig Verkeer Nederland neemt aan, dat de situatie in Nederland niet zo veel beter is. Zij spreekt van 'kinder verwaarlozing in het verkeer'. De op 1 mei begonnen actie 'Kind op de weg' zal zich daarom vooral richten op de ouders van schoolgaande kin deren. In het 'keiharde boekje' krijgen de ouders een aantal wenken. Voor kin deren onder de vijf jaar geldt, dat zij onder geen beding zonder toezicht op straat mogen. Ook voor de kinderen tot acht jaar blijft toezicht geboden, voor acht-tot twaalfjarigen geldt voor al een regelmatige controle van de fiets. Eenvoudige tips, maar ze blijken hard nodig te zijn. Jaarlijks vinden vijf honderd jongens en meisjes de dood in het verkeer; tienduizend raken ge wond. De schuld daarvan kan natuur lijk niet op de ouders afgeschoven worden. Wat Veilig Verkeer echter naar voren wil brengen is het gemak waarmee de ouders de beschuldigende vinger naar de automobilisten, over heid en scholen uitsteken. Veilig Ver keer wil duidelijk maken, dat ook de ouders verantwoordelijkheid dragen. Gezien de Engelse opinie-peiling zijn niet alle ouders zich daarvan goed be wust. WN wil met de actie Kind op de Weg ook een ander facet onder de aandacht brengen: de onveilige situa ties die in bepaalde gemeenten be staan. Met name in Noord-Brabant, waar kinderen vaak op overvolle we gen moeten fietsen, en in de grote steden (de actie in de Amsterdamse Rijnstraat is daarvan een voorbeeld) staat het kind aan onnodige gevaren bloot. Veilig Verkeer heeft het afgelo pen jaar al 35 van dergelijke situaties opgespoord en uit de wereld gehol pen. Nu wil de organisatie de ouders verzoeken behulpzaam te zijn bij het opsporen van dergelijke situaties: we gen waar te hard gereden wordt, over steekplaatsen, die onvoldiende zijn aangegeven, wegen zonder rijwielpa den of belangrijke kruispunten zonder verkeerslichten. Om al die klachten op te vangen heeft de organisatie in elke provincie een contactman zitten. Over twee maanden zal een inventari satie van de klachten gemaakt wor den. Vervolgens zal Veilig Verkeer VVN opgebeld om onveilige verkeers situaties aan te geven. De actie zal twee maanden duren. De actie is vooral gericht op de ou ders van schoolgaande kinderen. De ouders zullen dezer dagen een pros pectus met veiligheids-voorschriften krijgen. De prospectus, die de titel Dit is een keihard boekje, draagt, ver schijnt in een oplage van anderhalf miljoen. De televisie-spots zijn er vooral op gericht onveilige verkeerssi tuaties op te sporen. contact opnemen met de gemeentebe sturen en naar oplossingen zoeken. Veilig Verkeer noemr deze actie, één van de grootste die wij ooit gehouden hebben'. De organisatie heeft de afge lopen jaren al heel wat keren de aan dacht van het publiek op de gevaren, waaraan het kind in het verkeer blootstaat, gericht. Het verkeersonder- wijs op de lagere scholen is door de organisatie onophoudelijk gestimu leerd. Met alle middelen heeft de WN ge probeerd een aantal oorzaken van de hoge ongevallengraad onder kinderen bloot te leggen, om vervolgens acties te ondernemen. De belangrijkste oorzaak de toena me van het gemotoriseerd verkeer blijft vooralsnog buiten schot. Hier ligt ook het belangrijkste verschilpunt tussen een organisatie als Veilig Ver keer Nederland en actiegroepen en dan vooral de groep Stop de Kinder moord. Voor de actiegroepen is er maar één oplossing voor het pro bleem: een vermindering of zelfs uitbanning van de auto's. Open baar vervoer zal de veiligheid doen toenemen. De acties van deze groepen zijn er dan ook vooral op gericht, de kwalijke gevolgen van het steeds gro ter wordende aantal personenauto's naar voren te brengen. Sit-down ac ties zetten kracht bij aan deze protes ten. Veilig Verkeer Nederland heeft res pect voor deze groepen. Een aantal ac tiegroepen heeft zelfs bijgedragen aan de voorbereiding van de huidige actie Kind op de Weg. Hoewel de VVN ze ker niet 'lief' wil zijn, gaat de stich ting echter uit 'van de realiteit', zoals een woordvoerder het noemt. Die rea liteit is, dat elk jaar meer auto's ver kocht worden, dat het particuliere au tobezit toeneemt. Vanuit die weten schap wil de organisatie oplossingen zoeken. De gisteren begonnen actie Kind op de Weg heeft al veel reacties opgeroe pen. Na het eerste televisie-spotje hebben ruim honderd mensen de Een onveilige verkeerssituatie die al tot acties leidde: waar de automobilisten uit de richting Utrecht Amsterdam (de Rijnstraat,) binnenrijden, wil nogal eens te hard gereden worden. Een paar keer is een kruispunt al bezet; spandoeken spreken duidelijke taal. Van onze correspondent EINDHOVEN De rijkspolitie heeft de 48-jarige Berend B. uit Schijndel aangehouden, verdacht van de moord op de 20-jarige Wil ly Liffmann. Minneleed is ver moedelijk het motief geweest; de verdachte heeft enkele maanden een verhouding gehad met de gis teren 18 jaar geworden vriendin van het slachtoffer. Berend B. ontkent hardnekkig iets met de dood van Liffmann te maken te hebben. Aanvankelijk richtten de verdenkin gen van de politie zich tegen Bary B., een beroepsmilitair, een zoon van ver dachte. Bary had vroeger verkering gehad met Elly. Hij had echter een onaantastbaar alibi. Later kwam aan het licht dat zijn vader ook een ver houding heeft gehad met Elly, die ver schillende maanden heeft geduurd. Voor mr. P. Duyx, officier van justi tie in Den Bosch waren dit voldoende aanwijzingen om Berend B. te laten aanhouden. Ondanks intensieve verhoren heeft hij tot nu toe echter ontkend. Hij zegt op de avond van de vermissing van Willy Liffmann vroeg naar bed te zijn ge gaan. Hij ging overigens gewoonlijk vroeg naar bed omdat zijn vrouw zie kelijk is. Gebleken is dat de tegel van acht kilo die om het middel van het slachtoffer was gebonden met een te lefoonkabel mogelijk afkomstig is van het terrein van de houtfabriek waar verdachte werkzaam is. Dit terrein ligt vlak bij de plaats waar het slacht offer vermoedelijk in het kanaal is gegooid. Mr. Duyx is ervan overtuigd de juiste man te hebben aangehouden: 'Laat ik voorop stellen dat het een bijzonder delicate zaak is, maar er zijn drie be langrijke dingen, in de eerste plaats is het zeker dat er sprake is van een misdrijf, de telefoonkabel geeft voorts een duidelijke relatie aan. Deze kabel blijkt afkomstig uit het huis van ver dachte. En tenslotte nog dat Finger- spitzengefühl dat mij zegt dat we de juiste man te pakken hebben, maar dan nog blijft het een moeilijke zaak. Die man was verliefd en hij was bang Elly te verliezen. Of er nu sprake is van moord of doodslag weten we niet. Dat kan alleen de verdachte ons ver tellen. Het is geen beroepsmisdadiger; ik hoop dat hij voor zichzelf schoon schip wil maken, want die steen die om het middel van Liffmann zat moet wel erg zwaar op zijn geweten druk ken'. ROTTERDAM Door de brand aan boord van de 'Prinsendam', anderhalve week geleden, wordt de overdracht van het cruise-schip aan de Holland-Ameri- ka Lijn minstens vijf maanden uitge steld. Hierdoor komt een reeks tochten, die het schip in de Indonesische archi pel zou gaan uitvoeren, te vervallen. De scheepvaartmaatschappij verwacht, dat de 'Prinsendam' half oktober vaar klaar zal zijn. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Over twee jaar zal el ke auto die tien jaar of ouder is, aan een jaarlijkse keuring worden onder worpen. Het daarop volgend jaar zul len de dan negen jaar en oudere wa gens worden gekeurd. Dit systeem zal worden gevolgd tot blijkt, bij welke leeftijd een auto le vensgevaarlijke afwijkingen gaat ver tonen. Minister Udink (verkeer en waterstaat) zegt in zijn antwoord op vragen van het tweede kamerlid Van Thijn (PvdA), dat zo spoedig moge lijk een wetsvoorstel hierover zal wor den ingediend. Binnen enkele maanden zal een stich ting worden opgericht, die plannen voor een landelijk keuringsnet moet opstellen en uitvoeren. In deze stich ting zullen ANWB. de Bond van Ga ragehouders (Bovag) en drie, door het ministerie aan te wijzen, onafhan kelijke deskundigen zitting hebben. De bewindman zegt verder bij gebrek aan voldoende gegevens, weinig zinnigs te kunnen zeggen over de indruk als zouden de automobilisten de laatste jaren minder met hun wagen naar een garage voor onderhoud en reparatie gaan. De Bovag beweert echter in haar bedrijfseconomisch rapport, dat er wel degelijk een belangrijke terug gang te constateren is. De jaarlijks een miljoen verhandelde tweedehandsauto's zullen niet alle maal aan een verplichte keuring wor den ondenvorpen. Dit zou een te zwa re belasting betekenen van het op te zetten keuringsnet. Alleen te hoge leeftijd zal reden tot keuring zijn. Het aantal keuringen dat jaarlijks moet worden verricht wordt geschat op 400.000. Omdat deze keuringen, zij het onder auspiciën van de nieuwe stichting, hoofdzakelijk zullen worden uitgevoerd in ANWB-technostations. zal een uitbreiding van deze stations noodzakelijk zijn. Hoewel nog niet officieel bevestigd, wordt verwacht dat de keuring een half uur zal duren en 30 gulden zal kosten. n onze Haagse redactie IN HAAG Een aantal leden van 'Nederlands Palestina Comité eft gisteren voor de Israëlische am- •sade te Den Haag gedemonstreerd en de behandelingen van politieke [angenen in Israël. De demonstratie samen met de herdenking van j 25-jarig bestaan van de staat Is- [elijkertijd werd door het comité i nota uitgebracht, waarin wordt tgesteld dat van de 14.000 pales- jse gevangenen in Israël slechts een proces hebben gehad. De no- gaat verder in op de martelingen blijkens gegevens van de Israëli- ie Liga voor mens en burgerrech- deze gevangenen hebben te ver ren. Deze liga, onder leiding van 'f. Shahak uit Jeruzalem-, bestaat Israëli's die zich zeer kritisch op- Uen tegenover de in hun ogen on- nselijke daden van hun regering, de nota wordt ook gesignaleerd het angenhouden van Israëlische bur- s, die zich om politieke redenen en tegen het regeringsbeleid. In de a keert het comité zich tenslotte en de deporatie van meer dan 000 Palestijnen uit de Gaza-strook ds 1967. 2t P onze onderwijsredactie r' N HAAG Het Landelijk Overleg 1C indraden een overlegorgaan van denten, eist van het aanstaande ka- intrekking van de collegegeid- L In een open brief aan de kandi- 'Weden van het kabinet-Den Uyl [t het LOG dat duidelijk is, dat de die studenten voorschrijft 1000 'den te betalen, onuitvoerbaar is. LOG heeft de indruk, dat bij de 'inetsformatie belangrijke eisen op gebied van het onderwijs naar de 'tergrond zijn geschoven. De stu iten vrezen, dat er terwille der re- 'ngssamenwerking belangrijke be ten niet worden ingewilligd. Het G zal hiertegen stelling nemen. NAVO houdt kolonels op de been Van een onzer redacteuren ADVERTENTIE ïmmen heeft, behalve die van één 'an de grootste gemeenten in Jederland, een bijnaam: een veilige tad. De groep stedebouwkundigen, lie de nieuwe wijken van deze stad ntwierp, hebben aan de rerkeersveiligheid, vooral voor het ind, grote aandacht besteed. Het antal ongelukken in de wijken Immerhout, Angelslo en Berges, is rij laag. )e maatregelen, die Emmen enomen heeft, zijn eenvoudig, ussen de groepen huizen is veel n een verslaggever EDA Het hoogheemraadschap Brabantse Bandijk' heeft de mi- >r van verkeer en waterstaat ge- agd dc Oosterschelde wèl af te iten. De afsluiting is volgens 'het igheemraadschap dringend nodig, dat de Volkerakdijk - door de af- iting van het Volkerak in 1969 - zwaar weer al enkele keren het ater niet heeft kunnen tegenhouden. Ie veiligheid in Zuidwest-Nederland s alleen verbeterd langs die wateren, war de verticale getijbeweging is af- fenomen door de afsluiting van het olkerak en het Haringvliet. Andere wateren zijn door deze afsluiting iuist onderhevig geworden aan sterke- lp verticale getijbewegingen, zegt het Dogheemraadschap. ternatief voor de afsluiting van de •sterschelde is volgens het hoog- emraadschap alleen een aanzienlijke rhoging van de dijken langs Volke- Zijpel Krammer en Mastgat. Als in uitgaat van de graad van veilig- id, die rijkswaterstaat met de delta- rken voor ogen staat, is dit alterna- f echter onvoldoende. groen. De kinderen worden dë grasvelden en bosjes 'ingedreven'; zij blijven van de straat af. Tussen de groepjes huizen onderling en de scholen zijn alleen wandel- en fietspaden aangelegd. Het kind hoeft de straat niet op. Iedere wijk telt slechts één grote, doorgaande weg. Snelheid kan de automobilist op deze wegen niet ontwikkelen. Scherpe bochten, soms met paaltjes erlangs en afglijdende wegdekken, zorgen er voor, dat nooit sneller dan vijftig kilometer gereden kan worden. Mocht de automobilist toch sneller gaan, dan komt hij in 'de zachte berm' terecht. Die berm wordt gevormd door grasvelden, zodat de automobilist er met de schrik vanaf komt. De huizen zijn gemakkelijk bereikbaar met de auto. Zo heeft Emmen geprobeerd veilige nieuwe wijken te bouwen, waar de auto toch kan binnenkomen. De gemeente noemt het een experiment, of, met een zekere trots 'een geslaagd experiment'. (ADVERTENTIE) Voor één keertje krijgt u van Knip het patroon van dit romantische jurkje (in de maten 38 t/m 46) voor de prijs die elke abonnee er voor betaalt. Gewoon, om 's kennis te maken met KNIPs markante mode-opvatting. Zo kom je voor f2,- veel aan de weet! En dit is maar één van de 80 modellen uit het mei nummer van Knip. wijze van bestellen Per briefkaart: naast de franteerzegel van 30 cent, f2-aan extra postzegels bjplakken Adresserenaan: Knippatronen, Fbstbus 9194, Amsterdam. F^rgiro:doaoverschrfvhgofstcirtingvanf2,- op giro 44449? tnv Knippatronen, Amstadam Per bank: dooroverschrjving of storting van f 2,- op rekening nr 54.98.11346 bij de AB N. Amsterdam tnv Krvppatraoen, Amsterdam \femneld bij elke betalingswijze dudelijk uw naam Jjr adres,en bovenstaand patroonnummer. om uw II eijjeri mode te maken AMSTERDAM Het bewind van Georges Papadopoelos is er in de vijf jaar na de Griekse kolonelscoup van april 1967 niet in geslaagd de bevolking in zijn greep te krijgen. Het bewind is steeds wankel geweest en staat thans zwakker dan ooit. patroon qqqc nummer «ÜÜO 'Een overweldigende meerderheid van de Griekse bevolking heeft zich vol strekt tegen het regime gekeerd'. Overal bestaat passief verzet. Een vonk en er ontstaat een spontane mas sabeweging die het bewind wegvaagt Het verzet begint steeds georganiseer- der op te treden. De studentenbeto gingen van afgelopen maart waren grondig voorbereid. Het is door de steun van de NAVO en met name van de VS dat het Griekse bewind het zo lang heeft kunnen uithouden. Intus sen gaat de onderdrukking en het hanteren van weerzinwekkende folter methoden onverminderd door. Dit is de kern van het betoog dat gis teren in Amsterdam werd gehouden door lady Amalia Fleming, de 63-jari- ge weduwe van sir Alexander Fle ming die beroemd werd met zijn uit vinding de penicilline. Lady Fleming werd in 1971 tegen haar wil Grieken land uitgezet en naar Engeland gede porteerd. Zij was eerst tot 16 maan den gevangenisstraf veroordeeld we gens medeplichtigheid aan pogingen de ter dood veroordeelde Alexander Panagoelis te bevrijden. Panagoelis zit al sinds 1968 gevangen. Athene nam tevens de Griekse nationaliteit af van lady Fleming Griekse van geboorte die door haar huwelijk tevens de Britse nationaliteit bezat. Eensgezind Tijdens een bijeenkomst van een klei ne groep journalisten verklaarde lady Fleming dat de Grieken, ondanks po litieke meningsverschillen op één punt volkomen eensgezind zijn: wij willen de val van dit regime, en vrije algemene verkiezingen. Lady Fleming zou een overgangsregering wensen die deze verkiezingen voorbereidt. De recente studentenbetogingen, waaraan de politie zeer hardhandig een eind heeft gemaakt, zijn een hoopvol teken, aldus lady Fleming. Tijdens deze betogingen bleek hoe zeer de bevolking met de studenten sympatiseerde. Omstanders vergaten' hun voorzichtigheid en betuigden steun aan het studentenprotest. Taxi chauffeurs in Athene maakten tijdens de vechtpartijen de deuren van hun auto's open om studenten uit het strijdperk weg te halen. De studenten-manifestatie was de be langrijkste demonstratie tegen het ko lonelsbewind sinds de massabetoging bij de begrafenis van oud-premier Ge orges Papandreoe in november 1968. Over deze manifestatie, die een half miljoen Grieken op de been bracht, verklaarde lady Fleming onlangs in een boek dat toen de kans aanwezig was geweest Athene te nemen, omdat de begrafenis van Papandreoe een golf van emoties bij het publiek had losgemaakt. Panagoelis Over het lot van Alexander Panagoe lis, wiens doodvonnis nooit werd vol trokken, maar die onder erbarmelijke omstandigheden, geïsoleerd in een cel is opgesloten, zei lady Fleming, dat Panagoelis sinds mei 1972 niet meer wordt gemarteld. De folteringen wer- den gestaakt na protestbrieven van zijn moeder aan de paus en aan presi dent Nixon. Lady Fleming vertelde dat de moeder van Panagoelis, die steeds voor betere behandeling van haar zoon heeft geageerd, er nu zelf lichamelijk en geestelijk slecht aan toe is. Ook haar andere zoon Stathis (26) die in januari 4l/s jaar gevange nisstraf kreeg, wordt in eenzame op sluiting gehouden en is vijf maanden lang gemarteld. Zowel Stathis als Alexander Panagoelis worden in Grie kenland als helden beschouwd. Vooral het uithoudingsvermogen van Alexan der, wiens wil het regime niet heeft kunnen breken, wordt diep bewon derd, aldus lady Fleming. j'Accuse Lady Fleming is naar Nederland ge komen voor de bijeenkomst van de organisatie j'Accuse. Vandaag zal om 20.30 in het Amsterdamse hotel Kras- napolski het thema 'De rechten van de mens' worden behandeld. Ook lady Fleming zal daar het woord voeren. Horizontaal 1. bouwstof-wild zwijn 2. levenslucht engels bier-heden 3. uitruster van schepen-tegen 4. telwoord (eng.)-knop je op een priktol-zelfkant 5. ketting zonder einde-rood in de wapenkunde 6. bezitL voornaamw.-boom-meisj es- naam 7. steen-vertragingstoestel-deel van een boom 8. achten-plaats in Gel derland-muzieknoot 9 vreemde-gereed- schap Verticaal 1. titel-kleurstof 2. lusthof-lasten 3. in- nig-tooi 4. voorteken-Europeaan-schei, element 5. dwaas-vruchtbare plaats- landbouwwerktuig 6. aanloop-toiletar tikel-lidwoord 7. hedemeertje-troef- kaart-voorzetsel 8. loot-plechtige gelof te-vlaktemaat 9. RUW-Iivreiknecht Oplossing van gisteren 1. prat, 2. robe, 3. abel, 4. telg. Waarom niet? Als u nü uw caravan koopt heeft u er nog het hele seizoen plezier vanl Uw caravandealer zal u graag deskundig adviseren. Bovendien kunt u het boekje „ABC voor caravan-kopers" bestellen met alle informatie om u te helpen bij uw keus. U ontvangt het boekje na overmaking van f 3,50 op postgiro 162120 t.n.v. SRC, Amsterdam. Vermeld „ABC". Publikatie van FlAI afd. caravans -I

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15