Watergate slechts 1 klein onderdeel Nixon rapporteert over zijn buitenlands beleid Nixons staf: super-loyaal tegenover de meester, achterdochtig jegens de rest Bemanningen van B-52's protesteren tegen bombardementen in Cambodja •rand op Griekse loot bij Cyprus TANDARTS KIEST KAAS Rechtse extremist in Madrid gearresteerd Alleen wie Haldeman kon overtuigen, kreeg Nixon te zien Nixon en Pompidou naar IJsland Getuige in München KftpUW/KWARTET VRIJDAG 4 MEI 1973 BUITENLAND T7/K13 —Pers onthult omvangrijk sabotage-plan ffiW YORK, WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) Het Watergate-afluister- chandaal vormde een onderdeel van een groot strategisch plan op lange ermijn, met de bedoeling de zwakste Democraat als presidentskandidaat te aten optreden, zo heeft de New York Times onthuld. et plan werd volgens het dagblad in )71 onder leiding van Nixons voor- alige topmedewerker Bob Haldeman jgesteld. Dit gebeurde op een tijd- ip dat Republikeinse leiders zich on- Spist maakten over de vooruitgang, ie de Democratische senator Edmund [uskie volgens opiniepeilingen boek- op president Nixon. De Times zegt jn inlichtingen te hebben van de fe- erale recherche, FBI. en Republikeinse agent 'infiltreerde' ïgin 1972 op het hoofdkwartier van [uskie. Vertrouwelijke documenten erden ontfutseld, die vervolgens bij pers terechtkwamen. Merkwaardige icidenten kenschetsten de campagne an Muskie. Ondermeer werd het val- bericht verspreid op officieel pa- ier, dat de senator rassenvooroorde- n had tegen Frans-Canadezen. Toen it bericht in de pers verscheen, werd uskie zo gekwetst dat hij in tranen itbarstte een feit, dat het begin an zijn afgang betekende Ook wer- in mensen midden in de nacht opge leid door zogenaamde medewerkers an Muskie, die informeerden of de etrokkene wel op de senator zou emmen. )rie netten ip het hoogtepunt van de presidentië- campagne beheersten het Witte uis en Nixons verkiezingscomité rie 'spionage-netten'. Deze bestonden oofdzakelijk uit jonge mensen, die het geheim in de Democratische rganisaties werkten. De financiering ar. de geheime operaties werd verze- erd door Herbert Kalmbach, de per- oonlijke advocaat van president ixon. rie Amerikaanse dagbladen hebben isteren bericht, dat kort voor de con- entie van de Democraten in I960, is igebroken in de kantoren van twee rtsen, bij wie de toenmalige presi- entskandidaat John Kennedy in be- andeling was. Eén van de artsen eeft het bericht bevestigd. Het leed ilgens hem geen twijfel dat men het i het dossier van Kennedy gemunt id. Alleen het slot van dossier K. is verbroken. Het dossier van Ken- ledy werd niet gevonden, omdat het ider een pseudoniem was opgebor- en. In 1960 werd de gezondheid van ennedy dikwijls aan de orde gesteld, olgens de arts leek de inbraak veel die in het kantoor van de psychia- r van Ellsberg. e Washington Post meldde gisteren at de twee Watergatesamenzweerders Üordon Liddy en Howard Hunt de te lefoons hebben afgetapt van ten min ste twee verslaggevers van de New York Times, in een poging het lek van de gepubliceerde Pentagon-docu- menten op te sporen. Het afluisteren van de telefoons maakte onderdeel uit van een grotere operatie om lekken in de regering te vinden. Tot de ope ratie was opdracht gegeven door de oenmalige minister van justitie, John litchell. Volgens de Post werden ientallen 'verdachten' afgeluisterd. (offer vol let ministerie van justitie heeft in- iiddels Nixons verkiezingscomité er- an beschuldigd onwettig oen bijdrage an 200.000 dollar van de financier tobert Vesco te hebben verzwegen, lp 10 april zou een vertegenwoordi- er van Vesco een koffer vol biljetten an 100 dollar hebben overhandigd an Maurice Stans, de geldinzamelaar an het comité. Dergelijke donaties loeten openbaar gemaakt worden, laar dat gebeurde niet. Minister Mit- hell heeft zich persoonlijk ingezet oor Vesco, toen deze de Intra-bank Libanon wilde overnemen. Hij oe- ende toen druk uit op de Amerikaan ambassade in Beiroet. Pas na een lacht van de ambassadeur staakte litchell zijn bemoeienissen. Vesco 'erd er later van beschuldigd 224 liljoen dollar te hebben onttrokken vier beleggingsmaatschappijen, lixons comité gaf daarna het geld te ug aan de financier, lij Vesco werkte Donald Nixon, een *f van de president. Hij werd giste- en waargenomen bij het gerechtsge- >uw, waar een grand jury de zaak igen Vesco in behandeling heeft, id-minister John Mitchell heeft ver- len week voor deze jury getuigd. iren werd een arrestatie-bevel aardigd tegen Vesco, omdat hij it was komen getuigen voor de grand iry. de senaat hebben senatoren Nixon ïomplot Pakistan 1AWALPINDI (Reuter) In Paki- lan zijn gisteren nog 12 officieren en en burger gearresteerd, die betrokken ouden zijn geweest bij een komplot president Zoelfikar Ali Bhoetto ten ol te brengen. Op 30 maart waren al 0 militairen in actieve dienst aange- ouden, twee gepensioneerde militai ren en twee burgers. opnieuw gevraagd om een speciale on afhankelijke aanklager, onafhankelijk van de uitvoerende macht, die de Wa- tergate-affaire moet uitzoeken. Eerder was een dergelijke resolutie op voor stel van de Republikein Charles Percy aangenomen. Volgens Nixons omge ving is de president woedend op Percy. 'Hij is voor 1976 van de baan', zou Nixon gezegd hebben. 'Hij zal nooit president worden zolang ik daar iets mee te maken heb'. Percy is één van de kanshebbers op de Republi keinse presidentskandidatuur. Ook zou Nixon zich hebben opgewonden, toen hij hoorde dat FBI-agenten in het Witte Huis waren gestationeerd. Ralph Nader, ue Amerikaanse Koning Klant, is van mening dat president Nixon zal aftreden naar aanleiding van het schandaal. 'Binnen twee of drie maanden zal het vertrouwen dat in zijn bewind werd gesteld, zijn ge daald tot nul en zal hij niet meer in staat zijn efficiënt te regeren. Als hij werkelijk vaderlandslievend is, zal hij aftreden om de regering in staat te stellen een nieuw begin te maken. Mi nister-presidenten van westerse demo cratieën waaronder Engeland zijn afgetreden onder druk van schan dalen, die tien maal minder erg wa ren. Wat hebben wij, een president of een monarch?'. ADVERTENTIE WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) Minstens twaalf beman ningsleden van Amerikaanse B- 52 bommenwerpers, die in Cam bodja worden gebruikt, hebben schriftelijk bij Amerikaanse Congresleden geprotesteerd te gen de bombardementen. Zij hebben onder meer brieven ge zonden aan de kantoren van senator William Fulbright, de voorzitter van de Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen, senator Ed ward Kennedy, senator George McGovern, de democratische presi dentskandidaat in 1972 en senator Harold Hughes, een lid van de Se naatscommissie voor de strijdkrach ten. Senator Fulbright, die zes brieven heeft laten opnemen in de handelin gen van het Congres, heeft de na men van de schrijvers en de aandui dingen van hun eenheden weggela ten om hen te beschermen tegen eventuele vergeldingsmaatregelen van de luchtmacht. In een brief aan senator Kennedy schrijft een navigator: 'Wij zijn slechts een leger van huurlingen, dat uitsluitend vecht volgens wille keurige bevelen van onze president'. Een andere briefschrijver verklaar de, dat hij dienst had genomen om de VS te verdedigen en niet om te vechten voor bepaalde kleine lan den, die hun problemen zelf niet tot oplossing kunnen brengen. In vele brieven klinkt het verwijt door, dat de Amerikaanse bombardementen stopgezet hadden moeten worden na de vrijlating van de Amerikaanse gevangenen door Noord-Vietnam. GELD De democratische leden van de Amerikaanse Senaat hebben woens dagavond besloten geen gelden be schikbaar te stellen voor een aantal militaire activiteiten, waaronder de bombardementen in Cambodja. Dit besluit zal binnenkort zijn uitwer king kunnen hebben op het verzoek van de regering om 435 miljoen dol lar, die al aan het ministerie van defensie zijn toegewezen, te mogen gebruiken voor de financiering van de bombardementen in Cambodja. Over dit verzoek zal echter eerst in het Huis van Afgevaardigden wor den gedebatteerd. 3Embodjaanse guerrilla-eenheden, die gifgasgranaten zouden hebben gebruikt, hebben gisteren op vijftig km ten zuidoosten van de Cambod jaanse hoofdstad Phnom Penh twee Senator Fulbright bataljons regeringstroepen onder de voet gelopen, zo is uit Phnom Penh vernomen. Vertegenwoordigers van de regering- Thieu en van de Viet Cong hebben gisteren in Parijn weer tevergeefs geprobeerd de impasse in hun be sprekingen over de regeling van de politieke toekomst van Zuid-Viet- nam, te doorbreken. Beide partijen verwierpen eikaars plannen om de politieke problemen uit de weg te ruimen, die het houden van algeme ne verkiezingen verhinderen. Maar in verband met de moeizame militai re situatie in het land werd besloten volgende week het overleg voort te zetten. AMBASSADEUR De Zuldvietnamese regering heeft haar ambassadeur in Bonn, Ngoejen Doej Lien, voor overleg naar Saigon teruggeroepen. Hij zal zijn regering verslag uitbrengen over de 'koele ontvangst', die de Zuidvietnamese president Thieu vorige maand in Bonn ten deel viel. Het is nog te vroeg om te zeggen of Saigon tegen maatregelen zal nemen, zo zei een woordvoerder van de Westduitse ambassade in Ponn. In diplomatieke kringen deed het bericht de ronde, dat Saigon zijn ambassadeur zou te rugtrekken uit protest tegen de be handeling van de Zuidvietnamese president. Kanselier Brandt merkte na het vertrek van Thieu uit Bonn op, dat er bezoekers zijn 'die je lie ver ziet gaan dan komen'. Goed poetsende patiëntjes worden door tandarts Ten Hoopen op een bijzondere manier beloond. 'Snoepen', zegt hij, 'is nergens goed voor. Kindjes met schone tandjes krijgen van mijn assistente na afloop van de controle een stuk kaas uit het vuistje. Dat is goed voor tanden!' De mensen van de kaas zullen blij zijn met zo'n uitspraak. (NZB-foto) MADRID (Reuter, UPI). De Spaan se politie heeft woensdagavond een ambtenaar van middelbare leeftijd ge arresteerd, die een van de leiders zou zijn van de extreem-rechtse Strijders voor Christus Koning. Hij zou deel hebben uitgemaakt van de groep, die met knuppels enkele priesters te lijf ging, die een mis hadden opgedraen ter gelegenheid van de eerste mei. Volgens vijf priesters, die een aan klacht indienden, had de dman, Mario na Sanchez-VCovisa, de leiding van de bende. Tegen de hulpbisschop van Madrid had hij geroepen 'dood aan de rode priesters'. Intussen oefenen rechtse leden van het parlement (de Cortes) druk uit op de regering om harder op te tre den tegen 'het toenemende linkse ex tremisme', zo is uit politieke kringen vernomen. Een groep rechtse parle mentsleden heeft een eigen onderzoek aangekondigd naar de dood van de po litieman, die op 1 mei door zes mao- istische jongeren zou zijn vermoord. Volgens universitaire kringen is de politieman waarschijnlijk aangevallen, omdat deze als student in burgerkle ding dienst deed binnen de universi teit. WASHINGTON (UPI, AFP, Reu ter) President Nixon heeft gis teren verklaard dat de Verenigde Staten niet zullen ingrijpen als Noord-Vietnam met vreedzame en politieke middelen probeert Indo- China te overheersen, hoewel hij hernieuwde Amerikaanse bom bardementen liet doorschemeren, als Hanoi met gewelddadige mid delen dat doel nastreeft. In zijn jaarlijkse boodschap aan het Congres over de Amerikaanse betrek kingen met het buitenland (The State of the World), die ditmaal de dikte van een roman heeft en vertraagd is, beschuldigde de president Noord-Viet nam van 'grenzeloze verachting' voor de bestandsovereenkomst van januari en waarschuwt: 'Wij zullen geen schendingen van de overeenkomst to lereren'. Nixon zegt nooit te hebben veronder steld dat de regering in Hanoi haar doelen op lange termijn zou opgeven, maar 'wij hopen, dat zij haar doelen zal nastreven zonder haar toevlucht tot geweld te nemen'. Zo dat wel het geval is dan riskeert zij een 'nieuwe confrontatie met ons'. De president houdt er rekening mee dat Noord- Vietnam zijn troepen in de naaste toekomst uit Laos en Cambodja terug trekt. Nixon waarschuwt de Sowjet-Unie en China zonder hen met name te noe men voor de gevolgen van een ver sterking van het Noordvietnamese mi litaire potentieel en uit de wens dat deze landen een matigende invloed op Hanoi uitoefenen. 'Dat betekent bo venal, dat er geen redelijke rechtvaar diging kan zijn voor het zenden van grote wapenzendingen naar Hanoi, nu er een regeling door onderhandelin gen is bereikt'. Over een andere vuurhaard, het Mid den-Oosten, zegt Nixon dat de drei ging daar erger is geworden door de 'bitterheid' als gevolg van de 'stijgen de spiraal van terrorisme en represail- door Jelte Rep Wist Richard Nixon echt niets van de sabotage- en spionage-activi- teiten van zijn eigen verkiezingscomité? Deze kardinale vraag blijft levensgroot staan bij alle sensationele onthullingen over het Water- gate-schandaal. Voor die Amerikanen die Nixon al geen handel in tweedehands auto's durfden toevertrouwen, is het antwoord gemakke lijk. Heeft Nixon niet steeds bekend gestaan als 'Tricky Dicky', Dick, de Bedrieger? een stoet van jonge, conservatieve en uiterst loyale zakenjongens in nette pakken verwisselt het zonnige westen voor Washington D.C. Met hen veran dert het Witte Huis in een straf ge leid zakenkantoor, waar men geen tijd heeft voor vragen van parlementsle den en journalisten. Toen in de begindagen van de rege- ring-Nixon een Democraat uit eten ging met één van de jonge Nixon-me- dewerkers, merkte de Democraat op dat het zijn tafelgenoot zeker wel een genoegen moest zijn de kans te heb ben om het land te dienen. Maar de medewerker reageerde fel: 'Het land? Het enige wat nu telt is loyaliteit te genover R.M.N.'. Die initialen staan voor Richard M. Nixon. iTHENE (UPI) Alle 186 passa- iers en 80 bemanningsleden van een heks schip, dat in de nacht van oensdag op donderdag op de Middel- indse Zee in brand raakte, zijn gis borgen vroeg aan boord van een aliaans schip gegaan. Het 10.800 ton eel 'etende schip, de 'Knossos', was op gen [eg van Piraeus naar Limassol op muf yprus, toen op ongeveer 100 km van et eiland brand in de machinekamer itbrak. De gezagvoerder, met de imp van de Heleanna in 1971 kenne- jk nog vers in het geheugen, gaf op- —Aacht het vaartuig onmiddellijk te erlaten. Alle passagiers en 26 leden an de bemanning gingen daarop in s reddingboten. Inderdaad, als men het verleden van de president bekijkt, dan blijkt dat zijn verkiezingscampagnes nooit heb ben uitgeblonken door fatsoenlijk heid. Met vage verdachtmakingen dat zijn tegenstanders 'week tegenover het communisme' waren, sloeg Nixon hen gewoonlijk knock-out. In 1952, toen hij kandidaat was gesteld voor het vice-presidentschap onder Eisen hower, werd bij hem een geheim en illegaal verkiezingsfonds van 18.000 dollar ontdekt. Eisenhower werd on der zware druk gezet, een ander te kiezen voor het vice-presidentschap. Maar Nixon stapte naar de tv-camera's voor een emotionele toespraak, die be kend zou worden als de 'Chëquers Speech'. Met Pat, zijn vrouw, naast zich, verze kerde Nixon dat elke cent van het ge heime fonds was gebruikt voor poli tieke uitgaven. De enige persoonlijke gift, zo bekende de kandidaat, was een hond met de naam Chequers die een man uit Texas hem had gestuurd voor zijn twee lieve dochtertjes. De twee meisjes 'houden van die hond, zoals alle kinderen', zei Nixon. 'En ik wil alleen dit duidelijk zeggen, dat wat men er ook over zegt, wij de hond zullen houden'. Een golf van ontroering over zoveel dierenliefde ging door Amerika. Het geheime fonds werd vergeten en Nixons carriè re was gered. Haldeman Maar tien jaar later zat er weer een luchtje aan een verkiezingscampagne, die Nixon voerde om het gouverneur schap van California, zijn geboorte- staat. Ditmaal werd zijn campagne ge leid door een voormalige topman uit de Califomische advertentiewereld, H. R. Haldeman. Een rechter gaf het tweetal een zware berisping wegens oplichtingspraktijken en valsheid in geschrifte. Haldeman is één van die Califomi sche reclame-jongens, die bij iedere verkiezingscampagne, als ging het om een zeepmiddel, een 'vernieuwde Nixon' op de markt brengen. Maar pas in 1968 is Nixon dusdanig ver nieuwd, dat hij een welkome afwisse ling lijkt na de tumulteuze jaren van Lyndon Johnson. Nixon wordt de hoofdbewoner van het Witte Huis en Hoogste lof Nixon, zelf een oude rot in de Ameri kaanse politiek, is dol op jong bloed. De staf, die hij naar het Witte Huis haalde was ongeveer tien jaar geleden bij hem gekomen, snel opgeklommen en had ondertussen een eigen vrien denkring gerecruteerd. Vooral in Bob Haldeman en John Ehrlichman had Nixon een onbeperkt vertrouwen. Zelfs toen hij hen onder een stort vloed van beschuldigingen moest weg sturen, had hij nog de hoogste lof voor hen. Nixon zei dat ze een onzelf zuchtigheid en toewijding aan de dag hadden gelegd, die hij zelden eerder had meegemaakt. Hun bijdragen aan zijn regering noemde hij 'enorm'. Ehrlichman en Haldeman kregen de vrije hand van de president, die zich veel liever met de buitenlandse poli tiek bezig hield. Binnen de kortste keren was het Witte Huis gevuld met super-loyaliteit, minachting voor het parlement en de pers en de overtui ging dat politiek bedreven kan wor den op de manier van de zakenwe reld .Het karakter van het Witte Huis werd bepaald door de Califomische groep van vertrouwelingen. Califor- niërs zijn trots op hun afkomst, maar desondanks bezien zij intellectuelen die klaar gestoomd zijn op de beroem de universiteiten van de oostkust, met een mengsel van achterdocht en be wondering. Als Califomiërs naar het oosten trek ken, is dat vaak alleen maar om zich daar te bewijzen tegenover hun 'con- Bob Haldeman stond als de engel met het vlammende zwaard voor de deur van Nixons werkkamer currenten'. Maar zij blijven zich in den vreemde voelen. Sociaal actief zijn ze niet De feestjes in Washing ton lopen ze niet af. Ze maken alleen kennissen als ze zaken doen. Gezellig kletsen is hun totaal vreemd. De Califomiërs, die met Nixon naar Washington kwamen, die opgegroeid waren in de nieuwe luxe van de voor steden en grootgebracht in de efficiën te zakenwereld, misten de fijngevoe ligheid, die in de politiek noodzake lijk is. 'Ze houden er nog steeds een puriteinse ethiek op na: mijn vader is er gekomen, ik ben er gekomen en dus waarom kunnen anderen dat niet?', is de mening van een congres lid uit California. 'Ze hebben een har de ideologische benadering. Ze zijn vooringenomen. En ze zijn voortdu rend in het defensief. Ze vertrouwen de regeringsmensen niet, ze wantrou wen het ambtenaren-apparaat en steeds meer opengevallen plaatsen vulden ze op met mensen van hun ei gen soort'. De Jonge medewerkers van Nixon wis ten dat hun chef maar weinig mensen vertrouwt. Dat hij hen als vertrouwe lingen beschouwde, probeerden zij te belonen met ongekende ijver en loya liteit. Nixon liet hen vele mogelijkhe den en energiek zogen zij de macht op. Alle progressieve Republikeinen, die Nixon in zijn ploeg had opgeno men, werden gedurende de eerste ambtstermijn verwijderd of stapten spontaan op. Zo ontstond een kleine, fanatieke groep, die de president afschermde van iedereen, die hem maar kon las tig vallen. En zeker Nixon houdt er van in zijn eentje te werken. Bob Haldeman stond als de engel met het vlammende zwaard voor de deur van Nixons werkkamer. Alleen wie Halde man kon overtuigen, kon de president zien. Maar dan nog betekende een ge sprek met Nixon 'onder vier ogen', dat Haldeman erbij zat om aanteke ningen te maken. 'Niets gebeurt er zonder zijn medewe ten', zegt een stafmedewerker over Haldeman. En Haldeman zelf zegt: 'Ik denk precies zoals de president. Daar om ben ik geloof ik, de aangewezen persoon'. Daarmee heeft hij niets te veel gezegd. Een ander bevestigt: 'Hij is de perfecte, alter ego. Het is bijna of Haldeman ophield te bestaan, toen Nixon president werd'. Buiten Nixon om? Zaken waarvan Haldeman meende dat ze ook buiten medeweten van de pre sident konden worden opgelost, be reikten Nixon nooit. Het kan dus best zijn, dat de gehele stinkende sabotage- en spionage-campagne, plus de daarop volgende pogingen om de zaak in de doofpot te stopen, buiten medeweten van de president zijn gebeurd. Het lijkt onwaarschijnlijk, omdat Halde man en Nixon elkaar vele malen per dag ontmoetten. Maar niemand buiten die twee kan het antwoord geven. Volgens een bericht van de Amerikaan se tv-maatschappij CBS heeft Halde man aan zijn medewerkers gezegd, dat de president goede inlichtingen wilde hebben tijdens de verkiezingscampag ne. Haldeman vertelde dat Nixon, toen hij in I960 als vicie-president streed tegen Kennedy om het presidentschap, dankbaar gebruik had gemaakt van regeringsinlichtingen.Dergelijke in lichtingen had hij ernstig gemist, toen hij in 1968 campagne voerde en niet meer had kunnen steunen op rege ringsinformatie, aldus het CBS-bericht. Voor zakenlieden als Haldeman Co is het gebruik van afluisterapparatuur een normaal verschijnsel. Bedrijfsspio- nage doet zich veelvuldig voor in Ame rika en afluisterapparatuur wordt openlijk geadverteerd en verkocht. Van Haldeman kan men echter niet verwachten dat hij ooit tegen zijn idool zal getuigen. Het is immers zijn levensdoel Nixon te behagen. Om met een collega van hem te spreken: hij zou met plezier van een brug afsprin gen als de president daarom vroeg. Daarom zal het de president heel wat moeite kosten het Amerikaanse pu bliek ervan te overtuigen dat hem geen schuld treft, temeer daar ook sommige voorvallen uit zijn verleden tegen hem pleiten. Ie'. Hij noemt een onmiddellijke vre de een droom, maar dringt er bij de Israëli's en de Arabieren op aan een compromis te zoeken voor hun ver schillen en het vastgelopen overleg te hervatten. 'Zonder voorwaarden voor af en zonder de principes van eer en gerechtigheid' op te geven. An-v/ika acht het essentieel de betrekkingen met de Arabische landen te herstel len. Evenals over China is de president positief over de Sowjet-Unie. Hij noemt de Sowjet-leiders serieuze men sen, die bereid zijn tot overeenstem ming te komen over beperking van de kernwapens en co-existentie. NAAR AFRIKA Nixon drukt de hoop uit dat hij de eerste Amerikaanse president is, die Afrika zal bezoeken en hij zal dit jaar persoonlijke besprekingen voeren met Afrikaanse leiders. De Verenigde Sta ten willen bilaterale betrekkingen met de Afrikaanse landen op basis van 'gelijkheid en wederzijds respect'. Nixon wijst de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek nogmaals af. Nixon be gon zijn boodschap met de betrekkin gen met China. Hij zegt zich 'met zorg' te zullen blijven wijden aan de verbetering van de betrekkingen met de Chinese volksrepubliek. Een 'be slissende' etappe is afgelegd en de be trekkingen tussen beide landen zijn nu van het 'experimentele' stadium in het 'concrete' stadium. In de transatlantische verhouding staan 'fundamentele problemen de economische betrekkingen tot de eu- ropese gemeenschap' in de weg, re cent president Nixon. Hij verwijt de Europeanen egoïsme en 'economisch regionalisme', maar hij voegde hier meteen aan toe dat Amerika niet een zijdig zijn troepen uit Europa zou te rugtrekken. Een dergelijke stap zou het evenwicht gevaarlijk kunnen ver storen. Volgens Nixon is de tijd aan gebroken om tot een nieuw Atlantisch handvest te komen (het plan, dat on langs door adviseur Kissinger is ont vouwd). WASHINGTON (Reuter) President Nixon en president Pompidou zullen op 31 mei en 1 juni op IJsland bespre kingen voeren. Officieel is meegedeeld, dat de ontmoeting om protocollaire re denen buiten de Verenigde Staten plaatsvindt, maar naar verluidt zou Pompidou niet naar Amerika wil len, omdat hij en zijn echtgenote tij dens hun bezoek aan Chicago in 1970 door pro-Israëlische demonstranten zijn lastig gevallen. (ADVERTENTIE) Michel van der Plas maakte de Olympische Spelen te München van begin tot eind mee. Hij hield er een dagboek bij, waarin de kleine en grote gebeurtenissen, culminerend in het drama dat de wereld schokte, een heel persoonlijke neerslag vonden. Dit dagboek verschilt hemelsbreed van de gebruikelijke verhalen van haastige sportverslaggevers. Hier schrijft een persoonlijkheid in afwisselend ironische en bewogen stijl hoe hij een verbijsterende wereld ervaart. Getuige in München, i z6 pagina's, voor 8,90 in elke boekhandel. ELSEVIER

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13