Liza' is wel boeiend Prisma ILMPREMIERES VAN DEZE WEEK Controledienst heeft 34 keer verdachte vrachten onderzocht Tentoonstelling over de Boumeesterfamilie dames sport Schonere brandstof verplicht Ebudsman blijft lan na vertrek fan Marcel van Dam Vliegen naar film Snoepreclame op tv verbieden, vindt het Ivoren Kruis Kantoorruimte redt wed voor 150 mensen Koningin opende provinciehuis van Overijssel Kloof niet groot tussen kunst en natuurwetenschap Dodelijke val door dak Fietser verongelukt JfcUW/KWARTET VRIJDAG 4 MEI 1973 BINNENLAND/FILM T11/RHL11 jza springt boos van een jacht de Middellandse Zee en zwemt iar een rotseiland waar Giorgio z'n eentje woont. Na wat ge- p-zel blijft ze daar en dat lijkt in zo'n vakantiedroomachtige pile van zon, zee en liefde te irden. iar dan kent u regisseur Marco Fer- ■i, de cultuurpessimist niet. Giorgio udt. als vele maatschappij-ontvluch- ide mensenhaters, meer van een nd. Liza laat zijn hond dus verdrin- n en wordt zelf, likkend, apporte- ade. jankend en volgzaam zijn teef- Nog weer veel verder terug naar natuur dus. speelt haar rol zelfs als ze hem ge- gd is naar Parijs, waar zijn vrouw poging tot zelfmoord deed. En ir wint zij het mee, want zijn luw kan dat hondse toch niet ma- En haar zelfmoordneiging doen Drgio en Ferreri niets wat het te- ggaan naar dat eiland is ook een langzaamde zelfmoord, twee komen zonder boot en zonder edsel te zitten. Ze schilderen een Duits oorlogsvliegtuigje nog wel ie, maar dat vliegt niet. Liza heeft g eenmaal iets menselijks getoond, het vreemdelingenlegioen een serteur kwam ophalen om hem te iilleren. Maar Giorgio, meer hond zij, kreeg dat er wel uit. Er am ook nog een keer een Duitser hun olijven afslaan, want die wa- van hem, zei die. Hij had die bo rn in de oorlog zelf geplant. Dat is rreri's grapje op het imperialisti- ïe denken. je zou zeggen: die Liza en Gi lo zijn toch eigenlijk niet goed s, zou hij vermoedelijk antwoor- n: wie zijn dat dan wel? De te goed rende half intellectuele of artistieke rgers, die een beetje met het Mar- me sollen, maar waarmee je geen volutie kunt beginnen, zijn dat vol- ms hem zeker niet. Die zijn nverto1- en hij rekent zichzelf eerlijk, sno- tisch of cynisch, tot de overbodi- i. ant hij kan alleen maar films ma li, uit zijn onbehagen, en ziet geen ood in politieke en revolutionaire ms. Dus projecteert hij zijn afkeer de burgerlijke maatschappij grim- Ig sarcastisch op de vreemde afwij- ïgen (Ape Regina. La Donna Scim- a, Dillinger) en bereikt daarmee al- 'n een, beperkt, publiek dat hem n volgen. Nu mogen zijn films niet pl gedraa;d worden, de kopie die j te zien kregen was al flink be- iadigd in vele projectoren. En of de luren waren zoals Ferreri ze be eld had betwijfel ik ook. irreri is wel een filmer om bij te uden. en Liza is weer niet gewoon, vendien wel boeiend ook, doordat irceWo Mastroianni die Giorgio rst zoetsappig en gaandeweg hond- er doet, en Catherine Deneuve gril- ïg. dromerig, slaafs een merkwaardi ge, Lira speelt. Corinne Marchand is de wanhopige echtgenote. Ber Huising Amsterdam-Studio K. 18 jr.) De anti-misdaad brigade De anti-misdaad brigade' is een, zon- erling vertaalde, verzamelnaam voor at oorspronkelijk 'Un Flic*, dat is in smeris, heet. Of beter nog: één is. Want Alain Delon, nu eens aan wettige zij van de misdaad, is een ille, in burger. Hij rijdt door Parijs krijgt telefonisch op waar hij heen oct. Na wat gewone zaakjes krijgt j een bankroof en een cocainesmok- !l. die toevallig met elkaar te maken ribben. Het vervelende is. dat zijn innares. Catherine Deneuve. en haar an, Richard Crenna. erbij betrokken n. En die man schiet hij neer als e bij de arrestatie naar zijn binnen- k grijpt, ofschoon hij ongewapend is. Zo bitter tragisch kan de plicht n 'un flic* dus zijn. Het is Alain elon niet aan te zien dat hij zich er el van aantrekt. Hij heeft, in alles at hij doet, dat stille, harde onbewo- ne. En nog iets geheimzinnigs ook ndat de film niet geheel duidelijk aakt hoe en waarom hij het een en ider doet. Dat deed Jean-Pierre Mel- 11e waarschijnlijk voor de gespannen eer; die hij meesterlijk weet op te epen. Maar ook omdat de misdaden meer bopiden dan de roerselen n de flic. Hij heeft ze tenminste tvoerig en heel spannend verfilmd, ïn beeldende les hoe zoiets gedaan bet worden. Maar er wordt een man gewond, en dat brengt later de po- ie op het spoor. De misdadigers, it uitziende maar sombere heren leider, Riccardo Cucciolla was eens ndireeteur werken uitgeknokt chrnsch. Evenals Melville, die uitge- eid en toch boeiend laat zien hoe met een helicopter uit een nacht- ïln de cocaine van een smokkelaar pikken. Er zit wel wat herkenbaar ucwerk bij, maar overigens treft elville, geholpen door een beste fo- graaf. gebeurtenissen, stemmingen, ligevingen en karakters, precies zo- het moet. BH. (Amsterdam - City. 14 jr*> 'LVERSUM Nu Marcel van Dam de nominatie staat staatssecretaris in cultuur, recreatie en maatschap- llijk werk te worden met als specia- satie de bejaardenzorg, heeft de VA- Aleiding plannen uitgestippeld hoe •t verder moet gaan met het pro- amma 'De Ombudsman', arcel van Dam zal zeker de benoe- ing tot staatssecretaris aannemen en *n afscheid nemen van de VARA. aze zal dan een nieuwe ombudsman eken. Zolang deze niet gevonden is 1 het programma gepresenteerd wor- in door 'een bekende omroeper'. Het dactieteam en de stichting De Om- 'dsman blijven gewoon bestaan, zo- s ze thans zijn. CURACAO De pikanterie van de film 'Last tango in Pa ris' is zo groot, dat de mensen er een vliegreis voor over heb ben om de film te zien. De Venezolancn, die de rol prent in eigen land niet kun nen zien (van staatswege verbo den), proberen het nu op de Nederlandse Antillen. Venezo laanse reisagenten zijn in Cu racao aangekomen om te onder zoeken of 'Last tango in Paris' op de Nederlandse Antillen mag worden gedraaid. (In Ne derland is de film in roulatie). De Venezolaanse vertegenwoor digers voeren met enkele hotels op Curagao onderhandelingen om naar schatting 2500 mensen onder te brengen. Het reisbu reau waarvoor de agenten wer ken, zou 2500 Venezolanen we ten te vinden die er een vlieg reis (25 minuten vliegen) plus een overnachting voor over heb ben om de film te zien. Rhodesische herkomst niet te bewijzen Catherine Deneuve en Marcello Mastroianni in 'Liza' America Nudo ROTTERDAM De documentaire film 'America Nudo' is een Italiaans produkt, geregisseerd door Sergio Martino. Wat voor lieden Amerika doorkruist hebben om de bizarre, extre me verschijnselen - al dan niet kenmer kend voor het uit vele rassen samen gestelde Amerikaanse volk - vast te leggen is niet bekend. De bedoeling was in ieder geval een schokkende film te maken, wat o.i. sterk riekt naar commercialiteit, die onmiddellijk herinneringen wekt aan de bekende veel omstreden Mondo Cane-films van Jacopetti. Men kan zich dan ook afvragen wat voor zin zulke produkties hebben als daarin niet het sociale en algemeen menselijke mededogen meespreekt, zo als bijv. in de Japanse film van Kuro sawa 'Dodeskaden', die zich afspeelt onder de vergetenen en paria's van de samenleving, maar ook ontroerende menselijkheid. Het lijkt ons niet zo moeilijk voor een goed filmteam om in die over-geciviliseerde samenleving vol heterogene elementen een film vol schok-effecten te maken. Zo zien we in America Nudo naast de vele sociale problemen de ellende van het racisme in al haar wreedheid, de geweldplegingen, het mensvernieti gende druggebruik, de toenemende de cadentie onder de hippies, de behoef te aan sensatie en spanningen, sex, pornografie, hier en daar begeleid door wat te ironisch commentaar, Maar wat wil men? Moeten we ons met dit produkt vermaken, ons er over verbazen of verontusten? Het zou oi. onjuist zijn, gezien deze film, te stellen: zo is het amerikaanse volk, Want procentsgewijze spelen deze ex tremiteiten zich maar onder een klein deel van dit miljoenenvolk af. Of moeten we met een zucht van verlich ting zeggen: gelukkig is het in ons land (nog) niet zo? De conclusies rond deze film zullen wel even tegengesteld zijn als de te genstellingen in de Amerikaanse sa menleving. Alleen al voor wat betreft de enorme afstand tussen de ontstel lende armoe tegenover de fabelachtige rijkdommen. Daartussen liggen nau welijks gradaties. Lumière Rotterdam H. Steggerda Van een verslaggever UTRECHT Het kindergebit is vat baar voor tandbederf en kinderen zijn bijzonder gevoelig voor televisierecla me. De vraag rijst hoelang het nog moet duren voordat hieruit de logi sche consequentie wordt getrokken en de reclame voor kleverig-zoete snoep (evenals die voor het roken) wordt verboden. Dat staat in het jaarverslag van het Ivoren Kruis, de Nederlandse vereni ging voor mond- en tandhygiëne. Het aantal bij de vereniging aangeslo ten tandartsen is in tien jaar verdrie voudigd tot 2150. vooral via de schooltandverzorgings- diensten (800.000 schoolkinderen) breidt het Ivoren Kruis zijn voorlich tingsactiviteiten steeds meer uit. ARNHEM Aangezien rijkswater staat de bovenverdieping krijgt van het kantorenpand in de Broerenstraat be houdt Arnhem de werkgelegenheid voor bijna honderdvijftig mensen. Het zag er tot voor kort naar uit, dat door een reorganisatie bij rijkswaterstaat deze ambtenaren naar Nijmegen zou den moeten verhuizen, waar ze dan te recht zouden zijn gekomen in het oude voormalige belastingkantoor. Nu krij gen ze een deel van een modern na de oorlog gebouwd kantoor, waarin jaren lang het stadhuis gevestigd is geweest. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De economische controledienst heeft in de afge lopen zes jaar dat de economische boycot van de VN tegen Rhodesië van kracht is, 34 keer onderzocht of een bepaalde vracht die in Ne derland werd ingevoerd, uit Rho desië afkomstig was. Dit onderzoek geschiedde meestal n.a.v. klachten van de Engelse ambas sade en betrof met name partijen ta bak en vlees. In geen enkel van de 34 gevallen heeft de economische contro ledienst kunnen bewijzen dat de klacht gegrond was. Dit heeft minis ter Schmelzer gisteren in de Tweede Kamer verklaard bij de behandeling van het wetsontwerp dat al het beta lingsverkeer tussen Nederland en Rhodesië moet.verbieden. De minister laat onderzoeken of uitla tingen van de voorzitter van de Neder landse sigarettenindustrie drs. Pauw over de export van Rhodesische tabak, gedaan in het Engelse blad Sunday Telegraph, aanleiding kunnen zijn voor een nader onderzoek. Volgens de Telegraph had drs. Pauw verklaard dat de buurlanden van Rhodesië veel meer tabak exporteren dan ze zelf maken en dat de herkomst van partijen ta bak moeilijk is na te gaan omdat 'Scheepspapieren niet altijd zijn wat ze lijken.' De heer Pauw heeft giste ren tegen over ons ontkend dat deze uitlatingen betrekking hebben op de situatie in Nederland. 'Ik kan hele maal niet beoordelen of er in Neder land Rhodesische tabak wordt ver werkt. Ik zie die tabak nooit en kom ook niet in de fabrieken,' aldus drs. Pauw. CONTROLE Drs. Schmelzer meende dat een meer gerichte controle bij de tabaksindus trie het overwegen waard is en hij ging er, op grond van het bericht gis teren in Trouw-Kwartet vanuit dat zijn ideeën daarover gedeeld worden door de toekomstige minister van bui tenlandse zaken in hgt kabinet Den Uyl mr. Max van der Stoel. De minister zal voorts contact opne men met de Nederlandse reders om hen tot meer voorzichtigheid te ma nen ten aanzien van het vervoer van goederen die wellicht uit Rhodesië af komstig kunnen zijn. Dit naar aanlei ding van het feit dat de koninklijke Nedlloyd zich, overigens ter goeder trouw naar is gebleken, schuldig heeft jiifpflïf! PJJJIJ iii 1W i i1 it' Tilly, Wiesje, Lily Bouwmeester, de drie laatste actrices uit de gro te familie kregen woensdagmid dag in het Toneelmuseum de eerste exemplaren van het boek De Bouwmeesters, door Simon Koster geschreven, en aangebo den namens de uitgever Van Gor- cum en Comp. door Mr. C. P(eter) Lohr, de voorzitter van de Vereniging van Schouwburg en Concertgebouwdirecties. Hij prees het geestig als een belang rijk boek over de geschiedenis van ons toneel en van de nage noeg onontwarbare theaterfami lie. Op dat boek komen wij terug als wij de 368 bladzijden ook hebben gelezen. Het Toneelmuseum heeft de verschij ning van Kosters werk begeleid met een Bouwmeester-tentoonstelling. Daar zijn tekeningen, schilderijen, af fiches, vele fotos, programma's, spot prenten, kostuams, afbeeldingen van oude schouwburgen en zelfs oude filmpjes, die aan de Bouwmeesters en hun aanverwanten herinneren. Vooral natuurlijk aan Louis sr. die een der grootste toneelspelers van zijn tijd was, en ook triomfen vierde in Parijs, Beriijn, Wenen en Londen en aan zijn zuster Theo(dora) Mann-Bouw- meester, die zeker even groot was. Louis als duidelijke dronkaard in De Kroeg, naar Zola, in melodrama's on in Shakespeare-stukken bijvoorbeeld, op foto's, of als Shylock geschilderd door Henri Pieck. Theo gefotogra feerd zoals zij was, zoals zij speelde, en, op latere leeftijd kleurig getekend door Jan Sluyters. Beiden temidden van hun gezelschappen, soms klaar voor de verre reis naar Insulinde, waar de Nederlandse tekorten soms weer aardig werden bijgespijkerd. Er zijn spotprenten van Braakensiek, uit de Groene Amsterdammer: over dat goudzoeken in Indië of over het aan kloppen bij de Raad van Beheer (de Heren) als werkelozen (in 1907). Er hangt ook een Louis Bouwmeester Marsch gecomponeerd door J. dc Leeuwe bij de opening van de Bouw meester-schouwburg in Den Haag (1913). De geschiedenis begon, ook op deze tentoonstelling, bij Frederik Rooseveldt, al beroemd in 1795, en zijn zoon Louis die Louise Bouwmees ter moeder van Theo, Louis sr., Frits sr. maakte, en ook de vader was van Louis Moor, onder meer, waardoor bijvoorbeeld ook de Poolmans en So phie en Henri do Vries aan de stam boom kwamen. De geschiedenis ging voort met Louis jr. van de Bouwmees terrevues, Frits jr. Adolf, Loekie die Stoethaspel werd, de Frenkels van Theo die later weer mevrouw Mann werd, tot aan de laatste drie bekende Bouwmeesters van het theater: Tilly Perin-Bouwmeester, Lily van der Lugt Melsert-Bouwmeester, en Wiesje, de jongste dochter van de grote Louis (geboren in 1909). Van al die acteurs en actrices geeft de tentoonstelling een inditik van de rol die zij in het Nederlandse theater speelden. Wit sjpp Theo en Louis Bouwmeester als Catherine en Napoleon in 'Madame sans gêne' in 1894. de A.V. een artistieke commissie. De nota besluit met de opmerking dat wanneer men het vraagstuk van de muziekdramatische kunst in ons land wil regelen, men zich weliswaar niet tot Forum kan beperken, maar dat dit geen aanleiding mag zijn tot het uit stellen van maatregelen bij Forum. Karei Wunnink Karei Wunnink (67) van Carré overleden Karei Wunnink, de directeur van the ater Carré, is woensdagavond laat in zijn woning te Huizen overleden aan een hersenbloeding. Hij bereikte de leeftijd van 67. Karei Wunnink werd in 1953, na de dood van zijn vader Alex Wunnink, directeur van Carré. Daarmee was hij zijn leven lang ver bonden. Hij was, evenals zijn vader, geheel en al de theaterdirecteur, die de bespeling van Carré in stand hield, hoe moeilijk dat ook was. En het werd in de latere jaren niet eenvoudi ger. Karei Wunnink, een beminlijke, bekende figuur was verbonden met zijn theater en met de vele grote voorstellingen, die daar werden gege ven, de revues, de musicals, de ballet ten, de grote dans- en muziekgezel schappen uit de Sowjet-Unie of Hon garije, die hij zelf hier heenhaalde. En vooral ook met het circus Strass- fcurger, dat 's winters lang nog met goede programma's kwam, totdat het niet meer ging. Hij was een waardig opvolger van zijn vader Alex Wun nink en Carré zonder Wunnink is nu nog nauwelijks denkbaar. Toonkunstenaarsbonc over moeilijkheden bij opera Forum AMSTERDAM Voor de opbouw van een nationale opera-cultuur zou het van wezenlijke betekenis zijn in dien het huidige subsidie-systeem ver vangen zou worden door het verstrek ken van gelden aan de drie muziek dramatische instellingen in ons land (de Nederlandse Operastichting, Fo rum en de Hoofdstadoperette) uit een operafonds waarin de thans subsidië rende overheden hun bijdragen stor ten. Dat stelt de Nederlandse Toon- kunstenaarsbond in een nota die werd uitgebracht n.a.v. de moeilijkheden bij het opera-gezelschap Forum. De nota bepleit ook de oprichting van een Nationale Raad voor Muziekdra matische Kunst waarin alle betrokke nen zitting moeten hebben. Voor de artistieke opleidingen denkt de nota aan een gemeenschappelijk opleidings instituut, uitwisseling van dirigenten en solisten, landelijke repertoire-plan ning en experimenteergelegenheid voor jonge componisten, libretto- schrijvers, regisseurs en decorbou wers. Over Forum zelf zegt de nota, dat de suggesties van het bestuur om de tweehoofdige directionele leiding te vervangen door één directeur geen halvering van de moeilijkheden bete kent. Het is noodzakelijk dat de scheppende initiatieven van de geën- gageerden tot ontplooiing kunnen ko men. De nota geeft daartoe een schets van een structuur waarin de Algeme ne Vergadering de hoogste instantie van het gezelschap is. Deze A.V. kiest een Raad van Vertegenwoordigers (uit de geëngageerden) die de dage lijkse leiding van het gezelschap aan stelt. Voor de artistieke zaken kiest Paul van Vliet in het Engels Paul van Vliet gaat, van 3 juli tot 11 augustus, in Amsterdams Nieuwe de la Mar-theater een one-manshow in het Engels brengen onder de titel The Truth Behind the Dykes. Dat doet hij voornamelijk voor de Engels sprekende toeristen, die in Amster dam niet zo'n ruime uitgaanskeuze hebben. Zijn liedjes en conferences over allerlei Nederlandse en Westeu- ropese onderwerpen, zo gekozen dat buitenlanders er wat aan zullen heb ben, zijn grotendeels bewerkt en ver taald door Floor Kist. Paul van Vliet heeft zich een paar jaar op het Engel se werk voorbereid, want hij wil het, in de vreemde taal, toch zo vlot moge lijk brengen. Hij zal muzikaal bege leid worden door het kwartet van Rob van Kreeveld. (ADVERTENTIE) Leer nu snel piano spelen zonder thuis te studeren met totaal nieuwe audlo-vlsuele lesme thode leert u in 8 weken het normale notenschrift lezen en spelen. U heeft thuis geen plano nodig. Kleine klassen starten binnenkort. Schrijf nu in en leer nog voor de vakantie piano spelen. n.j. verkruisen b.v. amsterdam Iffll Stadhouderskade 118 telefoon: 721755 766787 Minister Schmelzer gemaakt aan doorbreking van de boy cot door het vervoer van een Rhodesi sche partij nikkel naar Amerika. Hij vond dat de afspraken die met de reders zijn gemaakt over de boycot voldoende zijn om de naleving van die sancties te verzekeren. Hij was het daarom niet eens met het Kamer lid Van der Spek (PSP) die meende dat de Nedlloyd vervolgd diende te worden. SERIEUS Minister Schmelzer benadrukte dat Nederland de VN-resolutie tegen Rho desië zeer ernstig neemt en dat de boy cot het beoogde doel, het verdwijnen van de regering van Ian Smith, welis waar niet had bewerkstelligd maar dat deze toch wel grote economische pro blemen in dat land veroorzaakte en grote morele druk uitoefende. De Tweede Kamer ging gisteren in grote meerderheid met het wetsont werp over het betalingsverkeer met Rhodesië akkoord. Het GPV stemde te gen omdat deze fractie de legitimiteit van de boycot aanvocht. De meerder heid van de Kamer stemde tegen een voorstel van het Kamerlid Ter Beek (PvdA) om de straffen dié op overtre ding van deze wet staan, drastisch te verhogen. Minister Schmelzer zei dat de voorgestelde strafverhoging niet in overeenstemming was met het de laat ste jaren gevoerde beleid tot strafver- laging. Staatssecretaris Grosheide zei gister ochtend in de Kamer dat het open baar ministerie onderzoekt of tot strafvervolging moet worden overge gaan tegen de uitgever van het blad De Vrije Pers wegens een advertentie waarin vrijwilligers voor het Rhodesi sche leger worden gevraagd. DEN HAAG Per 1 juü zal de overheid de uitworp aan zwavel- dioxyde aan banden leggen. Bij algemeen maatregel van bestuur- wil de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne het gebruik verbie den van: gasolie met een zwavelgehalte van meer dan 0.7 procent; lichte stookolie met een gehalte van meer dan 0.9 procent; zware stookolie en andere oliën met een gehalte van meer dan 2.9 procent; andere vaste, vloeibare of gasvor mige brandstoffen met een gehalte van meer dan 1.5 procent. De raad voor de luchtverontreiniging zal deze maand het ontwerpbesluit be handelen. Deze maatregel, die nog niet erg ingrijpend is voor de petro chemische industrie, zal echter in de komende jaren worden uitgebreid, waarbij de percentages aan het eind van de jaren zeventig tot een mini mum moeten worden beperkt. Gasolie en lichte stookolie zullen dan slechts met een gehalte van 0.4 procent als brandstof mogen worden gebruikt. Ook het gehalte van de zware stooko lie zal belangrijk lager dienen te wor den. Er zal een tussenregeling komen met minder zware eisen voor 1975. De kosten die verbonden zijn aan het ontzwavelen van deze olie of aan al ternatieve bestrijdingsmiddelen bij de verbranding, zouden naar schatting indien dit gehalte wordt verlaagd tot 1.5 procent 100 miljoen gulden per jaar bedragen. Dit bedrag wordt ech ter redelijk genoemd in verhouding tot de totale kosten voor die welke voor de bestrijding van luchtveront reiniging nodig zijn en de schade die de zwaveldioxyde na uitstoting aan richt aan gewassen, gebouwen en me talen constructies. Er wordt aan gedacht om naast de landelijke limieten voor zwavelgehal- ten, deze per regio te laten verschil len. In de sterk verontreinigde indus triegebieden zou dan een nog lagere limiet kunnen worden vastgesteld. De maatregel loopt vooruit op de ver wachte stijging van het gebruik van stookolie. Deze zal plaatshebben als de aardgasvoorziening zijn maximum capaciteit heeft bereikt en de vraag blijft toenemen. ZWOLLE Met het loslaten van de Overijselse kampioensduif heeft konin gin Juliana gistermiddag in Zwolle het nieuwe provinciehuis officieel ge opend. Op een aangrenzend terrein stegen vervolgens honderden andere duiven op. De koningin bezichtigde het gebouw, bekeek de kunstcollectie van Paul Ci troen, die er in ondergebracht is, en liet zich door het echtpaar Scholten- v.d. Rivière uitleg geven over het wandkleed, dat door de overige tien provincies is geschonken. Zij reikte voorts de prijzen uit aan de winnaars van de wedstrijd 'vrije expressie', die door het provinciaal bestuur voor de lagere scholen in Overijssel was uitge schreven. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM De hoogste 'geleerde genootschappen' van Engeland en Nederland hebben gisteren samen en tot hun verrassing ontdekt dat 'de kloof tussen natuurwetenschappen en kunst helemaal niet zo groot is. 'Het idee dat wetenschapsmensen uit de verschillende sectoren elk een an dere taal spreken, is een sprookje ge bleken', zei prof. dr. A. G. H. Ba- chrach (Engels letterkunde, Leiden) na afloop van een symposium over 'Licht en zien'. 'Elke groep ontwik kelt natuurlijk een eigen jargon. Als je daarvan afstapt en maar sprekende voorbeelden gebruikt, bereik je el kaar'. Het symposium was naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van het cul tureel verdrag tussen Nederland en het Verenigd Koninkrijk georgani seerd door de Nederlandse akademie van wetenschappen, de Royal Society en de British Academy. Het program ma probeerde duidelijk verbanden tussen de twee wetenschapsterreinen te leggen. Er werd gesproken over zien als natuurkundig verschijnsel en over de rol van het zien in schilder kunst en literatuur. DUIDELIJK Die verbanden bleken er duidelijk te zijn. Het beeld van de omgeving zoals dat door de ooglens op ons netvlies valt is onder andere door allerlei klei ne oogbewegingen, een springerig en chaotisch geheel. Dat wij toch een or delijk beeld zien komt omdat netvlies en hersenen selecteren, en wat zij uit de gegevens selecteren hangt af van vroegere ervaringen en van het hele cultuurpatroon van de beschouwer. Wij hebben geprobeerd," aldus prof. Bachrqch, een ontwerp aan te pakken dat ook duidelijk maatschappelijk van belang is. Ik denk daarbij aan allerlei vormen van reclame die steeds indrin gender worden. Zonder da< met zoveel woorden gezegd is. wera ven- daag toch wel duidelijk dat we naar beïnvloeding door beelden meer on derzoek moeten gaan doen. Deze bij eenkomst is duidelijk het begin van een ontwikkeling geweest Er is bij voorbeeld geopperd, een soortgelijke bijeenkomst over geluid te organisere- n. Ook op een ander vlak kan het Am sterdamse symposium met name in Engeland doorwerken, meende prof. dr. H. B. G. Casimir. In Nederland zijn natuurwetenschap en 'letteren' georganiseerd in één akademie, de Britten hebben twee aparte organisa ties. Ze zijn er hier misschien achter gekomen dat ze best meer samen kun nen doen. (ADVERTENTIE) Van een verslaggever NAARDEN De 22-jarige Jé J. Calis uit Laren is overleden nadat hij bij een bedrijfsongeluk gewond was. Hij werkte op het dak van het gebouw van de firma Romax toen hij misstap te. Hij viel door een eternieten dak plaat heen en kwam op een betonnen vloer terecht. HAPERT De 88-jarige Peter Kox uit Hapert (N-B) is gisteren in zijn woonplaats om het leven gekomen, toen hij met zijn fiets op een kruising geen voorrang verleende aan een vrachtwagen. Het slachtoffer was op slag dood. PRISMA V amazone edelstaal met edelstalen band, waterwerend automatisch |AAa met datum-aanwijzing Prisma Amazone-modellen \verkrijgbaar vjl 85.-

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11