Nixons topmedewerkers Y smeedden complot om waarheid te verbergen De ontwikkeling van het Watergate-schandaal Umnally I wisselt \van partij Brandt: Nixon zal ook EEG-instanties bezoeken Vakmanschap is Meesterschap 3 Arrestatiegolf in Madrid na moord op politieman Spanning in Argentinië duurt voort Zuidafrikaanse minister 'vreest' lijden Afrikanen Dieptepunt in Amerikaanse geschiedenis sinds Harding T]fROUW/KVARTET DONDERDAG 3 MEI 1973 BUITENLAND T7/K9 WASHINGTON, NEW YORK (Reuter, UPI, AP) Nixons vroegere topmede werkers, Haldeman en Ehrlichman, zullen vandaag voor de grand jury moeten verschijnen, zodat beslist kan worden of zij zullen worden vervolgd. De New York Times heeft hen gisteren ook nog eens beschuldigd van het obstructie ■1 John Connally Houston (Upi, Reuter, ap> Jjohn Connally is gisteren overge- Istapt van de Democratische partij [naar de Republikeinen van presi dent Nixon. Volgens hem verte genwoordigt de Republikeinse )artij tegenwoordig het beste de Opvattingen van de meeste Ame- Betalingen voeren tegen de justitie. Volgens de nieuwste onthullingen van de New York Times, die gebaseerd zijn op wat FBI-agenten de krant ver teld hebben, hebben onmiddellijk na de inbraak hoge functionarissen van het Witte Huis en leden van Nixons verkiezingscomité tezamen besloten de waarheid in de affaire te verdoezelen. De poging om de zaak in de doofpot te stoppen werd besproken op het hoofdkwartier van het verkiezingsco mité en werd gecoördineerd door Nixons naaste medewerkers, Bob Hal deman en John Ehrlichman, tezamen met de oud-minister van justitie John Mitchell, die toen leider van het ver kiezingscomité was. Het plan omvatte ondermeer maande lijkse betalingen aan de zeven man nen, die gearresteerd werden na de inbraak in het hoofdkwartier van de Democraten, gevestigd in het Water- gate-gebouw in Washington. Verder werd de zeven samenzweerders presi dentiële clementie beloofd, nadat ze een tijdje in de cel hadden gezeten en werd afgesproken, dat rigoureus ont kend zou worden, dat het Witte Huis iets wist van de inbraak. Daarnaast werden maatregelen getroffen, dat twee regeringsfunctionarissen Herbert Porter en Jeb Magruder tijdens hèt proces van het zevental meineed zou den plegen. kanen. ^Volgens zijn vrienden heeft Connally juist dit tijdstip gekozen voor zijn verwachte desertie om zijn riend Nixon een morele opkikker te geven, nu deze wordt geteisterd door Watergateafluisterschandaal. Een Ikrant uit Dallas schreef dat de partij- wisseling 'het tanende imago van de 'Republikeinen moet verbeteren en te gelijkertijd Connally de gelegenheid moet geven toe te treden tot de lei- I ding van de partij'. Volgens de New York Times zal Connally door presi- Ident Nixon worden gevraagd zijn diensten te willen aanbieden, die no- I dig zijn na het aftreden van zijn me iewerkers Bob Haldeman en John Ehrlichman. JConnally, die als een sterk conserva- tief politicus geldt, is achttien maan- lden lang als enige Democraat minis- I ter van financiën in de regering- I Nixon geweest. Na zijn aftreden in 1972 ging hij een wereldreis maken in opdracht van de president en voerde |hij een verkiezingscampagnegroep 1 aan, die bekend stond als 'Democraten voor Nixon'. Voorheen was Connally gouverneur van de staat Texas en een protégé van de Texaan Lyndon John son. Aan Connally kleeft nog iets van de Kennedy-legende, omdat hij voor president Kennedy in de auto zat, toen die in Dallas werd doodgescho ten. I Aangenomen wordt dat Connally een gooi wil doen naar de presidentskan- didatuur van de Republikeinen in 1976. Hoewel hij toen nog Democraat I was, was Connally in een recente opi- niepieling onder Republikeinen derde keus voor het presidentschap. Vice- president Spiro Agnew, die eveneens één van de kandidaten is voor dc pre- j sidentskandidatuur der Republikei I nen, begroette met 'veel genoegen' Connally's partijwisseling. de president een beroep wordt gedaan een onafhankelijk persoon te benoe men voor een grondig onderzoek naar het Watergate-schandaal. Er waren slechts vijf senatoren aanwezig, toen de stemming over het voorstel plaats vond. Het was toen etenstijd. Enkele uren later brak een bittere discussie uit, toen de senatoren vernamen dat de resolutie met algemene stemmen was aangenomen. Verbolgen conservatieve aanhangers van Nixon beschuldigden senator Charles Percy, de voornaamste Repu blikeinse ondertekenaar van de reso lutie van een 'afkeurenswaardige ope ratie'. 'Ik weet niet wat het motief was, maar het gevolg was een beledi ging en veroordeling van de president der Verenigde Staten dezelfde pre- (ADVERTENTIE) De federale rechercheurs noemden de New York Times nog de namen van vijf anderen, die betrokken waren bij de verdoezelingspoging: presidentieel adviseur Frederick LaRue, voormalig raadgever John Dean, voormalig pre sidentieel secretaris Dwight Chapin, assistent van Haldeman Gordon Stra- chan en Kenneth Perkinson, een ad vocaat die door Nixons comité werd aangetrokken na de inbraak. De extra fondsen, die nodig waren voor het af betalen van de inbrekers, werden vol gens de Times bijeengebracht door Herbert Kalmbach, de persoonlijke advocaat van Nixon. die ook dienst had gedaan als de voornaamste geldin zamelaar van het comité. De penning meester van het comité, Hugh Sloan, zou het geld hebben overhandigd aan Gordon Liddy, één van de gearresteer de inbrekers. Volgens een verslaggever van de Ame rikaanse tv-maatschappij CBS is de FBI de belangrijkste bron geweest van de pers in haar onthullingen over het Watergate-afluisterschan- daal. De FBI-mannen, die hun inlichtingen hadden doorgespeeld aan de pers, waren volgens de verslag gever 'ontevreden aanhangers van Hoover', de overleden FBI-chef. Deze mannen waren ontevreden over de be noeming van Patrick Gray tot waarne mend directeur van de FBI. Nixon had Gray voorgedragen voor de func tie van directeur van de FBI, maar dit voorstel na de onthullingen over Gray's gedrag in de affaire ingetrok ken. Senaat Een groep aanhangers van Nixon is inmiddels in het geweer gekomen om het besluit van de Amerikaanse se naat ongedaan te maken, waarin op in de bekende beugelfles voordelen 1 vers bier 2 geen opener nodig 3 plezierig op tafel ook in pijpjes en in tmneljes sident, die onze troepen uit Vietnam heeft gehaald', klaagde senator Aiken. Zijn bondgenoten meenden dat de re solutie een 'motie van wantrouwen' was in de president en in de nieuwe minister van justitie, die belast is met het onderzoek. Percy weigerde echter zijn resolutie in te trekken, omdat ze was ondertekend door 15 conservatieve en progressieve leden van beide partijen. Senator McGovern, Nixons tegenstan der bij de verkiezingen van verleden jaar, heeft in een eerste reactie de president geprezen omdat hij heeft toegegeven in de Watergate-zaak een fout te hebben gemaakt. Het is niet makkelijk voor een president om een fout te erkennen. 'Er zijn geen direc te aanwijzingen om de heer Nixon te koppelen aan het ontwerpen van poli tieke spionage en de daarop volgende obstructie van justitie. Net zoals u al len hoop ik, dat hij er niet bij betrok ken was. Hij ontkent het en ik moet hem geloven'. Misdadig McGovern bestreed met klem Nixons uitspraak dat er in de verkiezingscam pagne 'bij alle partijen excessen zijn voorgekomen. Watergate was erger dan de taktiek van enige campagne, die ik me kan herinneren. Mijn partij zou geen activiteit van misdadige aard hebben gedoogd', aldus McGovern. Hij noemde het nu van essentieel belang dat de president de geloofwaardigheid van zijn bewind volledig herstelt en verzekert dat dit bewind geen functio narissen meer telt, die de wet hebben overtreden, de waarheid hebben ver borgen of de ethiek van het ambtena renkorps hebben verraden. Het proces tegen Daniël Ellsberg (Pentagondocumenten), dat door een inbraak in het kantoor van Ellsbergs psychiater door twee Watergate-inbre- kers plotseling gekoppeld is aan de Watergate-adfaire, is gisteren tot stil stand gekomen. Dinsdag werd door de advocaten onthuld, dat Nixon op dracht had gegeven tot een geheim onderzoek naar de antecedenten van Ellsberg. De rechter eiste daarop van de openbare aanklager (de regering) verdere inlichtingen over dit onder zoek. Omkoping Toen gisteren de verlangde inlichtin gen niet werden overhandigd, nodigde rechter Matthews Byrne de advocaten uit om te bespreken hoe het proces kan worden beëindigd. Ellsberg heeft de regering ervan beschuldigd gepro beerd te hebben de rechter om te ko pen. Byrne bevestigde dat hij in april Nixons adviseur Ehrlichman tweemaal had ontmoet. De adviseur bood Byrne de functie van directeur van de FBI aan, maar Byrne weigerde het aanbod in overweging te nemen, terwijl hij betrokken was in een proces, waarin de regering één van de partijen was. Ook bekende hij dat hij in dezelfde periode adviseur Kissinger had ont moet, maar met hem had hij niet over de zaak gesproken. President Nixon en zijn gast, kanselier Willy Brandt, genieten van een optreden van The Carpenters in het Witte Huis. De zanggroep wordt ook gadegeslagen door de minister van buitenlandse zaken William Rogers, mevrouw Pat Nixon en vice-president Spiro Agnew. WASHINGTON (AP, UPI) De Westduitse kanselier Willy Brandt heeft gisteren in Washington gezegd, dat president Nixon tijdens zijn bezoek aan Europa in het najaar niet alleen de instel lingen van de NAVO zal bezoeken, maar ook ontmoetingen zal hebben met functionarissen van de Europese Economische Ge meenschap. Brandt zei een en ander in een toe spraak tot leden van de nationale persvereniging. 'Ondanks hardnekkige geruchten is gebleken, dat de EEG de Verenigde Staten veel voordeel heeft gebod'd.i. De handelsoorlog tussen Eu ropa en Amerika, zoals die door som mige profeten is voorspeld, zal daar om niet plaats vinden', aldus de kan selier. Hij zei, dat er tijdens zijn tweedaagse MADRID (Reuter) In de Spaanse hoofdstad is een jongeman gearres teerd. die een belangrijke' rol zou heb ben gespeeld bij de moord op 1 mei op een jonge politie-inspecteur tijdens een vechtpartij met linkse demon stranten. De jongeman, wiens naam niet ge noemd is, werd met nog ongeveer 150 mannen en vrouwen aangehouden. De inspecteur van politie, de 20-jarige Antonio Fernandez* Gutierrez, stierf dinsdagavond. Bij een handgemeen met een groep uiterst linkse jongeren, die dinsdag een verboden 1- mei-demonstratie in het hartje van Madrid hield, had men zijn keel door gesneden. De politie gelooft, dat leden van de 'maoïstische' groepering, het Revoluti onaire Front voor Volksactie (FRAP) de politie-inspecteur hebben doodge stoken. BÜENOR AIRES (Reuter) In de belangrijkste steden en provincies van Argentinië is de noodtoestand van kracht. De nieuwe Argentijnse presi dent Hector Campora is op weg naar huis na zijn bezoek aan ex-dictator Juan Peron in Spanje. De maatregelen volgen op een reeks aanvallen op hoge militairen door Ar gentijnse guerilleros, die maandag de gepensioneerde admiraal Hermes Quijada hebben ontvoerd en reeds vier anderen vasthouden. Het Argentijnse bewind heeft verga deringen en demonstraties verboden. Voor de nieuwsmedia geldt een cen suur. Er is een ultimatum gesteld van vijf uur voor de inlevering van wa pens en vrijlating van de ontvoerden. Maar na het verstrijken van het ulti matum was nog niets van de gegijzel den gehoord. Naast Quijada zijn de vice-admiraal Francisco Alemanj com mandant van de militaire politie Jaco- bo Nasif de jonge boer Santiago Dol- datien en de student Horacio Bereko- vich gekidnapt In Buenos Aires en in vijf provincies oefenen de strijdkrachten het directe gezag uit. De militaire rechtbanken hebben de bevoegdheid gekregen ie der die wegens aanvallen op politie en leger schuldig zijn bevonden ter dood te veroordelen door de kogel. De nieuwe Argentijnse president Hec tor Campora (64) zal op 25 mei zijn ambt officieel aanvaarden. beraad met Nixon volledige overeen stemming bestond over de noodzaak van voortdurende nauwe samenwer king tussen de VS en hun Europese bondgt'noten in deze snel veranderen de wereld. Brandt: 'Wij hebben elkaar om veiligheidsredenen nodig en ook als economische en commerciële part ners. Wij moeten niet toestaan, dat de moeilijkheden in de ene sector op on nodige wijze invloed uitoefenen in an dere sectoren.' Hij zei vorder, dat de 'constructieve dialoog' tussen de VS en Europa 'een belangrijke climax zou kunnen berei ken, als de president komende herfst een bezoek aan ons werelddeel brengt.' Dit bezoek zal, volgens de kanselier, zorgvuldig worden voorbe reid. HANDELSOORLOG Hij ontkende, dat er een handelsoor log tussen Amerika en Europa zou ontstaan: 'Dat zal niet gebeuren. Wij hebben overweldigend grote belangen aan beide zijden van de Atlantische Oceaan, zoals bij de stabilisering van de vrede, de verdere vermindering van de spanning zonder de veiligheid in gevaar te brengen, de uitbreiding van de economische samenwerking en bij het beperken van de gevaren en het opheffen van de zwakheden van een hooggeïndustrialiseerde samenle ving. Ik zie geen enkele aanwijzing, dat deze gemeenschap van belangen in de toekomst zal veranderen.' Zoals bekend zal Amerika later dit jaar belangrijke handelsbesprekingen met de EEG voeren en het is bekend, dat Washington onder meer wijzigin gen wenst in de landbouwpolitiek van de Gemeenschap, die voor de VS dis criminerend zou zijn. KAAPSTAD (Reuter) De Zuidafri kaanse minister van arbeid; Maris Vil- joen. heeft gisteren het denkbeeld van de instelling van een commissie van onderzoek naar de lonen van Af rikaanse werknemers afgewezen en ge waarschuwd, d:1 drastische loonstij gingen voor negers of blanken kun nen leiden tot een ernstige ontwrich ting van de economie. Volgens de mi nister heeft de regering geen bezwaar tegen loonsverhogingen mits deze ge paard gaan met een toeneming Van de produktiviteit. De bewindsman zei. dat het duidelijk is dat de lonen van de Afrikanen moeten worden aange past. Dit zou echter 'op een realisti sche wijze' moeten gebeuren, omdat anders het land en de Afrikanen in het bijzonder daaronder zouden lij den. Kinderen gegijzeld PEORIA (Reuter. In Peoria in de Amerikaanse staat Illinois hebben drie gewapende mannen ongeveer twee uur lang 200 dodelijk verschrik te schoolkinderen tussen de 10 en 14 jaar in gijzeling gehouden. Zij lieten hen ongedeerd gaan. Vervolgens kwam het tot eer schietpartij niet de politie, waarbij een der mannen werd doodgeschoten toen hij probeerde te ontkomen. De andere twee gaven zich over, nadat familieleden daarop had den aangedrongen. Studenten Mexico PUEBLA (AFP) —In de uacht van dinsdag op woensdag hebben ongeveer vijfhonderd jongerei zich verschanst in het hoofdgebouw van de universi teit van Puebla in Mexioo. Zij heb ben een politiepatrouille gegijzeld na dat zij de politiewagen hadden aange houden en in brand gestoken. De universiteit is nu omsingeld door te hulp geroepen politie-eenheden. De moeilijkheden waren dinsdagoch tend begonnen. Bij de ongeregeldhe den werden twee studenten gedood en twintig mensen gewond. Op 17 juni 1972 werden vijf man nen op heterdaad betrapt, toen zij bezig waren met afluisterappara tuur in het hoofdkwartier van de Democratische partij, dat geves tigd is in het gebouw Watergate in Washington. Die vijf waren James W. McCord, Bernard L. Barker, Frank A. Sturgis, Virgi- lio R. Gonzalez en Eugenio R. Martinez. Hoogtepunten uit wat volgde zijn: 19 juni: Een van de inbrekers, McCord, wordt ontslagen als staf-lid van de commissie voor de herverkie zing van president Nixon. De naam van Howard Hunt, een adviseur van het Witte Huis, wordt in verband ge bracht met de inbraak. Nixons pers chef, Ronald Ziegler, verklaart die zelfde dag, dat hij niet van plan is commentaar te geven op 'deze derde klasse inbraakpoging van amateurs'. 22 juni: President Nixon laat weten dat het Witte Huis totaal niets met dc inbraakpoging te maken heeft. 28 juni: G. Gordon Liddy, financieel adviseur van de commissie voor de herverkiezing van Nixon wordt ontsla gen omdat hij weigert zich te laten verhoren door de federale recherche, FBI. 1 juli: Nixons intieme vriend, John Mitchell, die afgetreden was als mi nister van justitie om de campagne voor Nixons herverkiezing te gaan lei den, treedt af als campagneleider. Of ficieel motief: familieomstandigheden. Zijn vrouw Martha had gedreigd van hem te zullen scheiden als hij zich niet uit de politiek terugtrok. Vlak voor zijn aftreden had Mitchell nog verklaard, dat de inbrekers geen op dracht of instemming voor hun actie hadden gekregen van Nixons campag neleiding. 2 augustus: Hugh W. Sloan neemt ont slag als penningmeester van Nixons verkiezingscomité. Het ontslag zou niets te maken hebben met de finan ciële knoeierijen van het comité. 29 augustus: John Dean, presidentieel raadgever, heeft op verzoek van Nixon een onderzoek ingesteld naar de ach tergronden van wat inmiddels het Wa tergate-schandaal heet en meldt zijn chef dat het Witte Huis er niets mee te maken heeft. Nixon verklaart dan ook: 'Niemand die nu in het Witte Huis of de regering zit heeft iets te maken met dit bizarre incident'. 15 september: De vijf inbrekers die op 17 juni gesnapt werden, worden officieel in staat van beschuldiging gesteld, plus hun handlangers Howard Hunt en Gordon Liddy. 18 oktober: Twee verslaggevers van de Washington Post onthullen steeds meer details over de zaak waardoor aan het licht komt, dat Nixons naaste medewerkers ook bij de Watergate-af faire betrokken zijn. Nixons woord voerder noemt dit: 'Achterklap, laster, beledigingen, onverantwoord geklets van journalisten die het land kwaad willen doen, onbewezen geruchten'. 7 november: Het Watergate-schandaal heeft geen invloed op de verkiezings uitslag. President Nixon wordt met een overweldigende meerderheid voor een tweede ambtstermijn herkozen. 15 januari 1973: De inbrekers Barker, Sturgis, Gonzalez en Martinez en de bi.i de samenzwering betrokken Hunt bekennen schuld. 30 januari: Een jury acht de vijfde in breker McCord ook schuldig en tevens Gordon Liddy. die het plan mee heeft helpen voorbereiden. 2 februari: Rechter John Sirica, een door Nixon benoemde conservatief, wint zich op over de duidelijke pogin gen van het openbaar ministerie de zaak zo ondoorzichtig mogelijk te hou den. De verdenking ontstaat, dat hoge functionarissen de verdachten geld hebben gegeven of toegezegd als ze hun mond houden en zelf alle schuld op zich nemen. Rechter Sirica ver klaart dat .volgens hem, meer mensen bij de zaak betrokken zijn. 7 februari: De Amerikaanse Senaat besluit een speciale commissie te be noemen die de Watergate-zaak moet onderzoeken. Het onderzoek zal wor den geleid door senator Sam Ervin. 23 maart: Rechter Sirica deelt mee dat McCord heeft bekend dat hoogge plaatste functionarissen de hand in de Watergate-zaak hebben gehad en dat de inbrekers zwijggeld hebben gekre gen uit de verkiezinespot van de re publikeinse partij. Sirica laat door schemeren dat de verdachten strafver mindering kunnen krijgen als zij alles vertellen wat ze weten. 26 maart: De juridische adviseur van het Witte Huis, John Dean en de voormalige plaatsvervangende leider van Nixons verkiezingscampagne, Jeb Stuart Magruder, worden in Ameri kaanse kranten betrokken bij het Wa tergate-schandaal. Twee dagen later zegt Nixon: 'Ik heb absoluut en totaal vertrouwen in Dean'. 5 april: Verdachte McCord vertelt een grand jury dat volgens de leider van de groep inbrekers, Liddy, oud minister van justitie Mitchell, Dean en Magruder de voorbereiding tot de inbraak goedkeurden evenals de beta ling van het zwijggeld. De leiders Ehrli<brnen Liddy, McCord en Hunt kregen drie duizend dollar per maand, duizend dollar voor de anderen. Het geld werd door mevrouw Hunt verdeeld, die bij een vliegtuigongeluk -omkwam. In haar bagage werd tienduizend dollar in kleine coupures aangetroffen. 14 april: Magruder vertelt dat hij en operatieleider Liddy in februari 1972 Mitchell en Dean de plannen voor het afluisteren hadden laten zien en dat Mitchell eerst had tegengesputterd, maar in maart er zijn toestemming aan had gegeven. 17 april: Nixon maakt een nieuw in tern onderzoek bekend, nadat hem 'ernstige beschuldigingen' ter ore zijn gekomen. Hij draagt zijn medewerkers op alle medewerking aan het onder zoek van de senaat en de grand jury te verlenen. Tevoren had de president geweigerd hen voor ondervraging be schikbaar te stellen. 19 april: 'Minister van justitie Klein- dienst trekt zijn handen af van het Watergate-onderzoek, omdat teveel van zijn relaties er bij betrokken zou den zijn. 20 april: Mitchell geeft toe op de hoogte te zijn geweest van de plan nen, maar deze niet te hebben goedge keurd. De in geldnood zittende Demo craten verlaten hun kantoor in het luxueuze gebouw Watergate. 26 april: Magruder treedt af als advi seur van het ministerie van handel. 27 april: Patrick Gray treedt af als plaatsvervangend directeur van de fe derale recherche, FBI, nadat de pers heeft gemeld dat hij op verzoek van presidentiële medewerkers belastend bewijsmateriaal heeft verbrand. De rechter in het proces tegen Daniel Ellsberg maakt een FBI-rapport be kend dat Liddy en Hunt hebben inge broken in het kantoor van Ellsbergs psychiater. 30 april: Minister van justitie Klein- dienst, en Nixons naaste medewerkers John Ehrlichman, Bob Haldeman en John Dean treden af. Nixon aanvaardt de verantwoordelijkheid, maar niet de schuld voor het schandaal. In de afgelopen halve eeuw heeft Amerika geen regeringsschandaal be leefd, dat het formaat van de affaire- Watergate benaderde. De zaak-Sher- man Adams, die onder president Ei senhower 19521960) opzien baarde, was van veel geringere omvang: Sher man Adams, Eisenhowers voornaamste adviseur, moest het veld ruimen, om dat hij giften had aangenomen van een zakenman tegen wie een rege- ringsonderzoek liep. Ook de kwestie-Baker uit de rege ringsperiode van Lyndon B. Johnson (19631968) haalde het niveau van 'Watergate' niet: Bobby Baker, een van Johnsons naaste medewerkers, ging de laan uit, nadat aan het licht was gekomen, dat hij in diverse min der frisse zaken was verwikkeld, maar de reputatie van president Johnson zelf leed, althans hierdoor, nauwelijks schade. Eerder met de zaak-Water gate verge lijkbaar is de nu vijftig jaar oude af faire-Teapot Dome, die het president schap van Warren G. Harding (1921 1923) in opsraak bracht. Hardings minister van binnenlandse zaken, Al- bert B. Fall, liet zich voor een bedrag van 400.000 dollar omkopen door twee oliemagnaten, aan wie hij in het ge heim twee olievelden van de staat één ervan heette Teapot Dome) ver pachtte. Fall is tot dusverre de enige Amerikaanse minister die tot gevange nisstraf werd veroordeeld. President Harding zelg die nog voordal Fall iverd berecht, overleed kreeg veel kritiek te verduren, omdat hij in deze zaak geen open kaart had gespeeld. Afzetting In sommige discussies over de affaire- Watergate is de vraag geopperd, of een Amerikaans president kan worden afgezet. In theorie bestaat deze moge lijkheid. In de derde paragraaf van het eerste artikel van de Amerikaanse grondwet wordt er rekening mee ge houden, dat de president in staat van beschuldiging kan worden gesteld we gens ambtsmisbruik. Zulke gevallen van ambtsmisbruik kunnen krachtens de grondwet alleen door de Ame rikaanse Senaat worden berecht. Een proces tegen de Amerikaanse presi dent moet worden geleid door de 'Chief Justice', de president van het hooggerechtshof. Er kan geen veroor deling plaatsvinden, als niet twee der de van de aanwezige Senatoren ermee instemt. De Senatoren kunnen de pre sident ten hoogste veroordelen tot ontzetting uit zijn ambt en uit het recht, enige andere regeringsfunctie te bekleden. Andrew Johnson Zo'n Senaatsproces tegen de Ameri kaanse president is gevoerd in 1868, toen Andrew Johnson in het Witte Huis zetelde. Het proces tegen John son duurde bijna drie maanden. De aanklachten tegen hem waren, mild gezegd, niet allemaal even goed gefun deerd en de zaak werd er niet ver- kwikkelijker op, toen allerlei senato ren die hun standpunt nog niet be paald hadden, onder zware druk van buitenaf werden gezet om ervoor te zorgen, dat twee derde van de Senaat Johnson zou veroordelen. Op 16 mei 1868 vond de beslissende stemming plaats. Degenen die Johnson wilden afzetten, bleken één stem te kort te komen. Een van de senatoren zei later, dat daarmee niet alleen An drew Johnson, maar het hele presi dentschap was gered: 'Als het voorbeeld van afzetting van de presi dent door de Senaat eenmaal gegeven is, zal geen enkele president die over welke maatregel dan ook van mening verschilt met twee derde van de Senaat, meer veilig zijn', aldus sena tor Lyman Trumbull in 1868.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9