Van der Stoel: scherpe reacties nodig tegen smokkel uit Rhodesië CLUB, AZUB lÏÏ'ïlÊ®W UB Grenzen aan de groei: 75 gesprekken Twee buitenlanders door politiekogels gewond Jeugd mag geen auto's wassen voor Vietnam SEVE Het weer Wonderlijk vnlmiddel voor vakman en gezin PORION Commando-overdracht HEYLIGERS i den burg In kennelijke staat aan roer Poolse mode in Hilton Voorzitter Club van Rome kwam speciaal over DEN HAAG De toekomstige minister van buitenlandse zaken, mr. Max •r van der Stoel (PvdA) zal, zodra hij is benoemd, scherpe controle-maatregelen treffen om de smokkel van Rhodesische goederen naar Nederland tegen te iROTJV/KWARTET DONDERDAG 3 MEI 1973 Bij opening provinciehuis in Zwolle Van een onzer verslaggevers ZWOLLE De Zwolse school jeugd mag vandaag, als konin gin Juliana het nieuwe provin ciehuis in de Overijsselse hoofd stad opent, niet de auto's van de genodigden wassen. Zij had dat tegen een bepaalde vergoeding willen doen ten bate van het zwaar door Amerikaanse bom bardementen getroffen provin ciestadje Thanh Hoa. Gedeputeerde staten hebben nu een soort compromis voorgesteld: de jon gelui mogen aan de slag wanneer de provincie tussen 9 en 19 mei zeven dagen 'open huis' houdt. Thanh Hoa is door het Zwols Werk comité Vietnam geadopteerd. Dit co mité ontstond eind 1972 tijdens de hevige Amerikaanse bombardemen ten op Noord-Vietnam. Behalve de linkse politieke partijen zijn er de KVP, het NW, de interkerkelijke gespreksgroep Lido en een aantal randorganisaties in vertegenwoor digd. Het streven is mee te helpen aan het herstel van Thanh Hoa. De meerderheid van de gemeenteraad stelde zich er achter. Om geld bij een te krijgen, worden allerlei acties gehouden. De formule hierbij is: zie kenhuizen voor ziekenhuizen, scho len voor scholen enz. Wat de scho len betreft, viste men een ideetje op bij de padvinderij. Zoiets als 'een heitje voor een karweitje'. Men wilde de auto's gaan wassen van de honderden genodigden, die bij de of ficiële opening van het provinciehuis worden venvacht. Het dagelijks bestuur van de provin cie besliste dat het niet doorgaat, en wel 'om organisatorische redenen'. Zij waren onder meer bang voor stagnatie voor de aan- en afvoer van de auto's. PAK-statenleden spraken er hun teleurstelling over uit. Zij waren van mening, dat als het be stuur op het standpunt staat, dat de bevolking zich betrokken moet we ten bij het provinciaal bestuur, dit initiatief van de jeugd had moeten worden gehonoreerd. Het statenlid drs. J. J. Knibbe (ARP) stelde vra gen, zij het dat hij sprak van 'een dopje in Vietnam'. BINNENLAND K', ADVERTENTIE Club Azur is de exclusieve badmode van C&A voor dames, heren en kinderen. Een sprankelende, aanlokkelijke kollektie. Club Azur is vertegen woordigd op vrijwel alle stranden onder de zon. Join this clubl Rechercheur maakt angstige rit op motorkap Van een verslaggever AMSTERDAM Twee jeugdige buitenlanders zijn woensdagochtend niet levensgevaarlijk gewond door kogels uit een politiepistool nadat zij met hun auto in paniek de vlucht hadden genomen, toen op het Spui in Amsterdam twee rechercheurs hun papieren wilden contro leren. De bestuurder gaf plotseling vol gas waarbij een van de re chercheurs werd geschept en op de motorkap terecht kwam. 'l gaan. Door deze smokkel worden de econo- mische sancties van de Verenigde Na- g ties tegen Rhodesië doorbroken. Wat Neddrland betreft gaat het met name .e om de invoer via Rotterdam vanuit '1 Rhodesië afkomstige partijen tabak die 'r deels worden doorgevoerd naar Luxemburg en Zwitserland en deels door de Nederlandse tabaksverwerken- j- de industrie wordt gebruikt voor de t- sigaren en sigarettenproduktie. n 'Als ik minister ben, zal ik tevens dd P mogelijkheid bekijken om de econo- e mische controledienst een diepgaand 1- onderzoek bij de tabakverwerkende g industrieën te laten instellen', aldus g mr. Van der Stoel. In 1968 heeft hij a als Kamerlid al eerder 'actid tegen ta- i, bakssmokkel ondernomen. Na heftige :1 aandrang kreeg hij minister Luns des- n tijds zover dat deze een onderzoek in- e stelde naar een lading tabak die in Rotterdam lag. Toen kon, op grond n van de documenten niet bewezen wor- n den dat de tabak uit Rhodesië kwam. r 'Bij het naldven van de sancties tegen Rhodesië is altijd het grote probleem r te bewijzen dat een vracht inderdaad uit dat land afkomstig is. Rhodesische goederen worden altijd via andere ha- vens verscheept en met de papieren r kan heel wat gerommeld worden. Ik moet daarom eerst eens bekijken wat nu het meest effectidve optreden is. Van een scherpere controle in eigen j land kan in ieder geval een preventie- 1 ve werking uitgaan', aldus mr. Van i der Stoel. J Makkelijk ontduiken t Hoe makkelijk het is de boycot te 1 ontduiken werd onlangs onderstreept door drs. P. M. Paauw, voorzitter van de Nederlandse sigarettenindustrie. Hij zc'i in een interview met de Sun day Telegraph: 'officieel wordt geen Rhodesische tabak ingevoerd maar de j scheepspapieren zijn ook niet altijd wat ze lijken. Iedereen weet dat de buurlanden van Rhodesië als Mozambi- que en Malawi veel meer tabak expor- teren dan ze zelf kunnen maken', al- dus de heer Paauw. i De fracties van PvdA, KVP en ARP hebbt'n gisteren naar aanleiding van het bericht gisteren in Trouw-Kwartet I aan minister Schmelzer nadere inlich- tingen gevraagd over de schending van de economische boycot door de koninklijke Nedlloyd scheepvaartmaat- I schappij, die een Rhodesische partij j nikkel voor de VS heeft vervoerd. Het Kamerlid Van der Spek wildd weten of maatregelen tegen de Nedlloyd worden genomen. Dit punt kwam aan de orde bij de behandeling van een wetsvoorstel dat al het financiële ver- i keer met Rhodesië verbiedt. Het Ka merlid Relus ter Beek (PvdA) heeft een wijzigingsvoorstel ingediend om veel zwaardere straffen op overtrd- 1 ding van deze wet te stellen. De rege- l ring heeft voor opzettelijke overtre- J ding een straf voorgesteld van 2 jaar of 25.000 gulden boete maximaal en bij onopzettelijke overtreding van 6 maanden of 10.000 gulden maar de |PvdA wil deze straffen verhoogd zien tot respectievelijk 6 jaar of 100.000 en 1 jaar of 25.000. 'De straf moet (ADVERTENTIE) Om een idee te geven: Houtrob herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten. ook rondom cv-pijpen. I Trapleuning muurvast zetten. Be- I tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tob "nul" zonder afbrokkeling. Dab zag u op de TV- i reklame! Van dik tob ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of j spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw Voegen. Dakpan vastzetten. Stop- verf bijwerken. Betonnen ramen heglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger en beter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN. PLEIS- TEREN, PLAMUREN EN HER STELLEN met: PQRION, de in Zwitserland ontwikkelde een-com- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of huiten, ook aan glasl Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en I Blijtvast. Onschadelijk voor de han den. Lu de emmer onbeperkt houd- J baar, dus geen restenverlies. 1/2 ks 1 te 2 ksr 5 ke f4,95 ƒ8,15 ƒ15,60 30.5# zo hoog zijn dat bedrijven die niet beschouwen als bedrijfsrisico. Uit de hoogte van de straf moet ook blijken hoe ernstig Nederland de besluiten van de VN neemt', aldus de heer Ter Beek. De buitenland-spdcialisteR van PvdA en KVP, Ter Beek en Mommersteeg wezen erop dat de sancties niet vol doende effect hebben en dat Neder land steeds weer wordt genoemd als een van de landen waar de boycot door particuliere ondernemingen wordt ontdoken. Het Kamerlid Jongeling (GPV) was tegen het wetsontwerp. Hij meende dat de' Verenigde Naties met deze boycot haar bevoegdheden te buiten was gegaan en noemde de maatregel overigens een loos gebaar gezien het grote aantal ontduikingen van de sancties. Verder verwierp ook hij de 'rebellenregering' van de Rhodesische premier Ian Smith. SOESTERBERG Luitenant-generaal G. van der Wolf, bevelhebber van de luchtstrijdkrachten, heeft gisteren op de vliegbasis Soesterberg het comman do overgedragen aan luitenant-generaal J. H. Knoops. Luitenant-generaal Van der Wolf, die sinds 16 juni 1970 bevel hebber is geweest, gaat de dienst met pensioen verlaten. Ter gelegenheid van deze overdracht werd er een formatievlucht van heli kopters en vliegtuigen over de basis gehouden. Daaraan namen deel zes 'Alouette' hefschroefvliegtuigen en zes van de basis Deelen, drie f-27 trans porttoestellen van Soesterberg, twaalf starfighter'-straaljagers en twaalf nf-5- straaljagers. (ADVERTENTIE) voor kerkorgelstudie verschillende disposities 2mogelijkheden contant-koop huurkoop tie/service )- en orgelhandel ïmsestraat 8 sfoort »orH)349(M387^ Zich vastklemmend aan de ruitenwis sers werd de rechercheur door de au to meegevoerd op een dolle rit over het Rokin. Nieuwe Doelenstraat (waarbij in de verboden rijrichting CUXHAVEN (DPA) Een 45-jarige Nederlandse kustvaartkapitein heeft in de monding van de Elbe in kennelijke staat zijn schip bestuurd. Hij zwalkte in de richting van het lichtschip 'Elbe Zwei', toen hij door de bemanning van een loodsboot werd opgemerkt. De loods wist aan boord te komen van de onder Panamese vlag varende kust vaarder (de 'Elisabeth W') en kwam tot de ontdekking dat de stuurman zichzelf aan het roer had vastgebon den, waarna hij in slaap was gesuk keld. De machines had hij op 'lang zaam vooruit' geschakeld. Ook de ove rige bemanningsleden lagen te slapen. De kapitein werd vastgehouden. werd gereden) naar de Ivloveniers- burgwal-Staalstraat. Hier werd de re chercheur van de motorkap geslingerd doordat de bestuurder na vol gas te hebben gegeven plotseling remde. Volgens de politie probeerden de vluchtelingen de politieman daarna te overrijden. De rechercheur, die slechts schaafwonden aan zijn handen opliep ,trok zijn pistool en vuurde en kele malen op de auto. Hierbij trof een kogel een van de inzittenden in een been. De tweede man, die de wa gen inmiddels had verlaten, kreeg een schot in de borst. Beiden werden op genomen in het Binnengasthuis en daar onder bewaking gesteld. De bestuurder van de auto verbleef daar gisteravond nog: zijn metgezel is inmiddels ingesloten in het bureau Sin gel. De aan dat bureau verbonden re chercheur heeft zijn dienst na de schietpartij voortgezet. Beide buiten landers 20 en 27 jaar oud, hebben ver moedelijk de Israëlische nationaliteit. Hoewel zij Israëlische paspoorten be zitten, twijfelde de politie daar aan vankelijk aan. Gisteravond werd er nog wel rekening mee gehouden dat de paspoorten vervalst zijn. De auto, die door de jongste van het tweetal werd bestuurd, bleek eerder op de dag in Amsterdam te zijn gestolen. Wat warmer Tussen een lagedrukgebied van circa 985 millibar in de Golf van Biskaje en een hogedntkgebied van 1025 mb. boven oost-Europa, tvordt vandaag na aanvankelijke regen (in de oostelijke helft van Nederland eventueel ook toat omveer) warmere lucht aange voerd. Tijdens zonnige perioden kan de middagtemperatuur daarin tot cir ca 15 gr. oplopen, in het zuidoosten van het land wellicht tot 17 a 18 gr. De warme lucht deed gistermiddag de temperatuur in zuid-Duitsland stijgen tot 23 gr. (München), Frankrijk tot 27 gr. (Pau) en Spanje tot 28 gr. Al- meria). Ook in Oostenrijk en op de Balkan toerden waarden van 25 tot 27 gr. bereikt. Genoemd warmtefront bracht vooral in Frankrijk op vrij veel plaatsen onweerom 7 uur gister avond van Bordeaux tot Frankfurt a./M. en van Ajaccio tot Tours, maar de afgetapte neerslaghoeveelheden waren van iveinig betekenis. Reeds 's middags was er in die gebieden veel altocumulus-castellanus (kanteelvormi- ge middelbare beivolking) waargeno men. Enkele neerslagenSaarbriic- ken 12 mm, Hannover 13, Frankfurt am Main 20 mm. Volgens de compu ters ziet het er niet naar uit dat het ivarmtegolfje een blijvertje zal zijn. April is dit jaar de maand geweest van lage temperaturen. In De Bilt werd een etmaal-gemiddelde van 6.1 gr. Celsius berekend tegen 8.5 nor maal oftewel 2.5 gr. onder normaal. (Berlijn rapporteerde 7 gr.. In deze eeuw vinden wij alleen koudere Aprilmaanden in de jaren 1956 (5.7), 1929 (5.5), 1917 (4.6) en 1903 (5.6). Een gelijke waarde als in dit jaar werd gemeten in het jaar 1970, 1922 en 1908. De koudste april in de reeks Zwanenburg-, Utrecht-, De Bilt sedert 1735 blijft april 1771 met slechts 4.3 gr. C. liet afwijkende karakter van april 1973 blijkt ook uit de constate ring dat in de laatste twee en een halve eeuw niet meer dan 10 pet. van alle aprilmaanden kouder is geweest dan de nu pas voorbije en dat maar liefst 90 pet. warmer icas. De zon bleef in gebreke dour maar 137 van de 164 'normale' uren te schijnen. De lande lijke neerslag u-as 65 mm legen 45 normaal. In De Bilt viel er gedurende 55 uur neerslag tegen 38 uur normaal. Onweer werd op 13 dagen ergens in het land waargenomen tegen op 8 da gen normaal. Weerrapporten van gisteravond 7 uur; maxi mumtemperaturen van gisteren en neerslag tussen s morgens en 's avonds 7 uur: Am sterdam zwaar bew. 12 graden 0 mm. De Bilt zwaar bew. 11 0, Deelen goh. bew. 10 0, Eelde zwaaar bew. 12 0, Eindhoven geh. bew. 9 0. Den Helder zwaar bew. 13 0. lucht haven R'dam geh. bew. 12 0. Twente geh. bew. 9 0, Vlissingen geh. bew. 11 0. Zd- Limburg geh. bew. 10 0, Aberdeen regenbui 10 0.1. Athene onbew. 26 0. Barcelona geh. bew. IS 0, Berlijn regen IC 2, Bordeaux half beu. 23 G.4. Brussel geh. bew. 10 C. Frank fort onweer IS 20. Genèvc onbew. 16 2. Hel sinki onbew. 12 2. Innsbrilck zwaar beu. 23 0. Lissabon regenbui 20 0. Hoog water 4 mei Vlissingen: 2.24- 14.52; Harlngvlletsluizen: 4.17-16.42: Rotter dam: 5.17-17.51: Schevcnlngeii: 3.46-16.11; 1J- muiden: 4.19-16.44; Den Helder: 8.49-21.01; Harllngen; 11.14-23.17- Delfzijl: 0.31-13.00. Gisteren begon voor het eerst sinds drie jaar de Tulpenrally weer in de Poolse hoofdstad Warschau. Ter gelegenheid daarvan werd in het Hiltonhotel op Schiphol Poolse mode geloond, geheel geïnspireerd door folkloristische motie ven. De rally eindigt zaterdag bij dit hotel. met ga ra pia arn am tele Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG Tijdens een schilderachtige bijeenkomst hield gisteren Willem L. Ollmans zijn al aangekondigde boek ten doop. flat nog ie.ts dikker bleek dan de titel al deed vermoeden: Grenzen aan de groei, 75 gesprekken over het rapport van de Club van Rome. (480 pagina's, Bruna, 25, Voor de gelegenheid was de voorzitter van de Club van Rome, Aurelio Peccei, 'een paar uur' overgekomen. Naast tiem zat Oltmans, een ver schijnsel op zich. ('Gisteren kreeg ik nog een brief van Fred. L. Polak, je weet wel, van de Contra-club van Rome, waarom ik niet met hèm was komen praten. Hij dacht dat ik alleen maar kritiekloze mensen genomen had. Dat is niet waar natuurlijk. Maar zo lie je eens wat je allemaal aan post kan krijgen'). En aan de andere kant zat een weinig opvallende man die la ter in rustig tempo de belang rijkste conclusies van 'het' rapport onderuit zou halen. Het was dr. A. N. de Ruyter van Steveninck, afgevaardigd door de werkgroep-Linneman. Die groep is in Amsterdam onder auspiciën van de Club van Rome bezig met een van de onderzoeken van de 'twee de generatie', na het baanbre kende werk dat Meadows in Amerika met zijn eerste we reldmodel deed. Maar eerst het boek. Oltmans. die de Club van Rome eind 1970 eigenhandig ontdekte, en dat in zijn hoofdstukje 'Ver antwoording' nog eens precies uitlegt, heeft een grondig ver volg gemaakt. Hij sprak met Oe Thant, Tinbergen,' Toyn- bee, Ehrlich, Levi-Strauss, McLuhan, Teller en Kahn, om er eens een paar te noemen. En hij moest spijtig constate ren dat Monod, Lorentz en Galbraith niet thuis waren. Met de mensen achter al die grote namen sprak Oltmans over de grenzen aan de groei (gelukkig niet alleen over 'het' rapport, want dat zou wat eentonig zijn geworden) en over waar het heen gaat met onze samenleving en of en hoe net anders moet. Het resultaat is leesbaar en be langwekkend. Hij gaat nu een tweede serie van zeventig ge sprekken maken, met mensen uit communistische landen en uit de derde wereld, die in dit eerste boek nog niet aan bod kwamen. Op de persconferentie ontdek te iemand nog een categorie zegslieden die wat was overge slagen: de marxisten in de westelijke wereld, die toch een heel andere en daardoor ter vergelijking boeiende kijk op groeiproblemen hebben. Oltmans: maar ik heb Mandel en Pauli toch geïnterviewd? (Prof. Ernest Mandel is een vooraanstaande linkse eco noom: Ilenne Pauli is secreta ris van het NVV-Jongerencon- tact red.). W. L. Oltmans: dik boek Welke indruk had Oltmans nu van zijn veelomvattende ar beid overgehouden? 'Ik geloof niet dat de oplossingen voor de grote problemen zullen ko men van de geleerden die ik ontmoet heb. Wat mij bezorgd maakt is hun persoonlijke ver houding tot de rest van de mensheid, ze zitten nog steeds vanuit hun ivoren toren te kijken. Ze hebben nog niet voldoende bewust aanvaard dat ze deel uitmaken van de hele toestand'. En tussen dit soort opmerkin gen door was er dan het voor lopige verslag van de groep- Linneman, die bezig is met een wereldmodel dat aanzien lijk verfijnder moet worden dan de eerste poging van Mea dows. Het centraal gestelde probleem is, hoe de over vijf endertig jaar onherroepelijk verdubbelde wereldbevolking tegen die tijd aan een fatsoen lijk bestaansminimum kan worden geholpen. Dat be staansminimum wordt gedefi nieerd als: genoeg te eten, huisvesting, gezondheidszorg, basisonderwijs, en de industria lisatie die nodig is om dit minimum economisch moge lijk te maken. Wij hebben een aantal deel problemen kunnen uitbeste den, vertelde dr. Van Steve ninck: het bevolkingsprobleem wordt bekeken aan de univer siteiten van Gothenburg en Leuven, en ook voor de mi lieuvervuiling krijgen we be langrijke steun uit Zweden. In het Amsterdamse werk is op het ogenblik de landbouw erg belangrijk. We kijken bijvoor beeld aan de hand van bo- demkaarten van Zuid-Amerika hoe ver de agrarische produk- tie daar zou kunnen worden opgevoerd. Dat lijkt erg ver te zijn. Op het punt van delfstof fen is onze voorlopige conclu sie (met nadruk voorlopig!) dat er op wereldschaal de ko mende veertig jaar en nog lang daarna geen tékorten zul len optreden. Dat geldt ook voor brandstoffen, behalve aardolie, waarvoor (een slag in de lucht) tegen 1990 schaarste-moeilijkheden gaan optreden. De belangrijkste factor die er steeds weer uit komt in onze studies is het hebben van vol doende tijd. Er zullen grote veranderingen moeten komen, en die kosten tijd, soms tien tallen jaren. Materieel zien wij voorlopig de grenzen van de groei nog niet aankomen. De komende veertig jaar niet. en een hele tijd daarna ook nog niet. De knelpunten zijn organisatie, mankracht, ka pitaal en tijd. Vooral tijd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5