Collectebonnen mogen weer KMfens Wat doen we met de paasdatum? Getuigenis: geen reveil 1.50 1.25 1.25 1.50 1.25 1.25 DE GELDWERVING KOLLEKTE BONNEN Mening omroep gevraagd over radio Veronica Protest VVDM tegen afwijzen gratieverzoek Vrouw verongelukt Trouw Kwartet vandaag De Bouwmeesters in het 'Toneelmuseum' Rhodesiërs eisen afzetting bisschop Beroepings- werk Boekenetalage TROUW/KWARTET DONDERDAG 3 MEI 1973 KERK T2/]f door Ton van der Hammen Al vier jaar is in de kerkelijke wereld een diepe stilte gevallen over het onderwerp collectebonnen, of collectecoupons. De meeste mee levende kerkmensen weten daardoor misschien niet eens meer wat dat voor dingen zijn. Wel, dan is een geheugenopfrissertje nodig, om dat die bonnen weer erg actueel zijn geworden. Want de staatssecre taris van financiën, die ze destijds met een onverbiddelijk 'neen' af wees, zegt er met ingang van nu weer 'ja' tegen. Niet omdat het in Keerpunt van Den Uyl c.s. zou voorkomen, ook niet omdat het kabi net-Biesheuvel dat confessionele hangijzertje nog gauw even geregeld zou hebben. Maar gewoon, omdat de Hoge Raad het zo heeft beslist. Collectebonnen. Wat waren dat ook al weer? Vellen met coupons, waarop be dragen stonden, bijvoorbeeld van ƒ1, 1,25 en 1,50, die je in de collectezak deponeerde. Daarmee gaf je dan de be stemming aan: kerk, diakonie, zending, etcetera. Eén vel vermeldde een totaal bedrag van zeg 30 gulden (er zijn na tuurlijk allerlei variaties denkbaar). Wat was nu de cou? Zo'n vel met be stemmingsbonnen kocht je door over making van die 30 gulden op 't gironum mer van je kerk en daardoor had je dan meteen de mogelijkheid van fiscale aftrek, omdat het girostrookje het wet tig en overtuigend bewijs van gift werd geacht Dat was dan de aantrekkelijke kant voor het kerklid, die daardoor een heel wat hoger bedrag aan giften kon aftrekken. Voor een gezin van vier personen toch al gauw een extra som van verscheidene honderden guldens per jaar. Voor de kerken die het systeem door voerden stimuleerde dat het geven heel duidelijk, zegt de heer L. Vuyk uit Voorburg, die voorzitter van het landelijk verband van gereformeerde commissies van beheer is. Een ander voordeel was, dat je er min of meer een waardevaste collecte-opbrengst mee kon stimuleren door geleidelijk minder bestemmingsbonnen van lagere waarden en per vel dus meer van ho gere waarden uit te geven. Het was echt een systeem dat het 'deed'. Tot op het moment dat staatssecretaris Grapperhaus in 1969 zijn veto liet ho ren. De heer Vuyk laat de fatale brief zien, die ook in het contact-orgaan van de gereformeerde commissie van be heer in Nederland werd afgedrukt. Motivering van de bewindsman:'.aan gezien dergelijke systemen niet waar borgen dat de bezitter van het bewijs stuk (girostrookje - red.) tot het daarin uitgedrukte bedrag in feite giften heeft gedaan'. Een nogal rare redenering, die in een later nummer van het contact-orgaan als vrijmoedig commentaar onder de rubriek 'malle gevallen' werd gerubri ceerd. Kenmerkend citaat daaruit vrij vertaald: 'Er is een grote groep Ne derlanders die trouw met het gezin ter kerke gaat en per jaar fikse be dragen schenkt aan de kerk. Tiscale aftrek genoot die groep nooit, omdat schriftelijke bewijzen ontbraken. Nu IS er de mogelijkheid bewijsstukken te produceren. En dan zegt de staats secretaris zonder vermelding van gron den nee'. De heer Vuyk: Omdat Grapperhaus ons destijds in zijn brief 'in overweging gaf de ingevoerde regeling ongedaan Bestemmingsbon Bestemmingsbon Bestemmingsbon Bestemmingsbon Bestemmingsbon> Bestemmingsboni Op deze verzoeken, ia door mi j steeds afwijzend beslist aangezien dergelijke systemen niet vaarboxgera dat de bezitter van. een hier voor bedoeld bewijsstuk tot het daarin uitgedrukte bedrag in feite giften heeft gedaan» Jn Terband hiermede moge ïkuia overweging geven, ter voorkoming van latere moeilijkheden met uv leden, de door u per l januari ingevoerde regeling ongedaen te maken. DE STAffESSKCBETKHIS V®f ÏTNMCIOf, w. «r. r.iiAMioK Oud-staatssecretaris dr. F. H. M. Grapperhaus niet aftrekbaar te maken' hebben we gezegd en dat hebben de meeste kerken gedaan, die met het systeem waren gestart we maken er geen propaganda meer voor, maar blijven de al gemaakte klanten bedienen. Zo sudderde de zaak dan op beperkte schaal door. Het aanhangig maken van 'onze zaak' bij de rechter was niet nodig, omdat ergens in noord-Nederland al een pro ces bleek te zijn uitgelokt, dat voor het hof in Leeuwarden diende. Pikant nootje: het gold hier een inspecteur van belastingen, die ook in een com missie van beheer zit. Het hof stelde hem in 1972 in het gelijk. De opvolger van staatssecretaris Grapperhaus bleek echter niet overtuigd en zocht het ho gerop, bij de hoge raad. Die echter kort geleden de uitspraak van het Leeuwarder hof onderschreef en het beroep van de staatssecretaris derhalve vernietigde. De staatssecretaris ging steeds van de gedachte uit, dat de gift pas zou wor den gedaan op het ogenblik dat de be stem mingsbonnen in de collecte-zak worden gedeponeerd. Dat is niet te controleren dus.geen aftrek, vond hij. Niet alzo het hof van Leeuwarden en de hoge raad. Zij oordeelden, sim- MALLE GEVALLEN ©ruliinfcs tic ttrliiod tl ie wij Je. ovcilicid, maar (intl-cIirTstclijtc zede, -verschuldigd y.ij" ontweiend lioe uiterst serieus «Ie nedcrf.uidso ambtenaar ziclt van z.'rc taak L wijt. meen, ïklocli 'kwestie- vai* de fiscale behandeling vat» tic kolleklc bonnen door Staatssecretaris Crappcrliuus onder «Ie irubrïelc jnallo jguvalfeu Ic moeten rubriceren. Fragment van een vel colleclcbonnen, ook wel bestemmingsbonnen genoemd. Nieuwere exemplaren vermelden daarop ook de naam van de plaatselijke kerk, om misverstanden te voorkomen (boven). Slotpassages uit de fatale brief van de oud-staatssecretaris (midden). Commentaren in de 'vakpers' van com missies van beheer cn kerkvoogdijen bleven niet uit, zoals uit deze veelzeg gende kop blijkt (onder). pel gezegd, dat de gift al een feit is bij de girostorting aan de kerk. De be stemmingsbonnen achten zij fiscaal niet van belang omdat deze alleen de manier van besteden van dat gegireer de bedrag aangeven. Zo staan nu de zaken, die zeker tot ge volg zullen hebben, dat heel wat ker ken de collectebonnen weer gaan pro pageren. Dat is harde noodzaak, omdat ze wel gedwongen zijn alle middelen aan te grijpen om de touwtjes aan el kaar te knopen. Zeker in een tijd van lossere kerkelijke verbondenheid en voortgaande geldontwaarding. Natuurlijk, er zijn kerkmensen die principiële bezwaren tegen het systeem hebben. Zo van: moet dat nu op die manier? Je kinderen een bonnetje ge ven onder het motto: dan kan pa meer aftrekken van de belastingen? Maar daar stelt de heer Vuyk tegenover: het is een legale zaak. De fiscus zelf geeft uitvoerige toelichting bij aangiftebil jetten om de belastingplichtigen te wijzen op alle aftrekmogelijkheden waar ze recht op hebben. En mag daar niet een uitputtend gebruik van wor den gemaakt bij de zware belasting druk waarmee ons land word gecon fronteerd? Op één na het land met de zwaarste fiscale druk ter wereld! Trouwens: wie zich in het systeem van collectebonnen niet vinden kan blijft uiteraard altijd vrij zich bij klinkende munt of (nog liever) bank biljetten in de collectezak te houden. Zo is het. Waar je dan als belangstel lende financiële en fiscale leek aan toe zou kunnen voegen: kan het niet nog eenvoudiger? Steeds meer gebrui ken we de betaalcheque via bank of Van een verslaggever HILVERSUM Programmacommis saris-radio van de NOS, mr. W. Wage naar, heeft in een brief aan de omroe pen de mening gepeild over alterna tieve oplossingen voor radio Veronica, zo deze piratenzender zou moeten ver dwijnen en over een mogelijk andere programmatische opzet voor Hilver- sum-III. In de brief aan de omroeporganisaties wijst de heer Wagenaar er wel op, dat de huidige situatie in de omroep be paald wordt door het feit dat er geen geld is voor zendtijduitbreiding en er praktisch een personeelsstop heerst. De opvattingen van de omroepen over het Hilversum Hl-programma hielden tot dusver in dat een horizontale pro grammering moet bestaan (zoals Ve ronica die kent en op Hilversum IH tijdens de Tour de France wei eens is geprobeerd). Voorts werd tot nu toe een alleen op de jeugd gerichte pop zender afgewezen. De heer Wagenaar stelt dat de aan toonbare maatschappelijke ontwikke lingen ertoe kunnen leiden deze pro grammatische uitgangspunten te her zien. De programmacommissaris wil van de omroepen weten, hoe men daar denkt over een klassieke muziekzender en de inhoud daarvan, een popzender voor het geval de piratenzenders ver dwijnen en een horizontale program mering van het Hilversum III-pro- gramma. De raad van beheer van de NOS heeft zich achter de brief gesteld. ADVERTENTIE L. Vuyk legale zaak giro. Wat is er tegen om zo'n cheque namens het hele gezin in de collecte zak te deponeren na tevoren samen het betda-ag te hebben bepaald? Dan is de aftrekmogelijkheid er ook en het bespaart de kerk een heleboel admi nistratieve rompslomp plus kosten. UTRECHT Afdelingsbestuurders van de Vereniging Van Dienstplichti ge Militairen (WDM) hebben in een brief aan minister-president Biesheu vel en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer geprotesteerd tegen de afwijzing van het gratie-verzoek van 16 bestuursleden van de VVDM. Deze bestuursleden hadden gratie ge vraagd nadat zij door het Hoog Mili tair Gerechtshof waren veroordeeld. Zeven van hen wegens het organise ren van de groetweigerdag op 1 au gustus van het vorig jaar en tien we gens het organisereren van een sit down-staking in de Prinses Margriet kazerne in Wezep. De afdelingsbestuurders spreken als hun mening uit dat de staatssecretaris van justitie 'na maanden dralen toch gemeend heeft het gerechtvaardigde gratieverzoek te moeten afwijzen'. Het wordt 'onvoorstelbaar geacht dat het bestuursleden van de WDM op zo'n stuitende wijze onmogelijk wordt ge maakt op te komen voor de belangen van dienstplichtigen'. LOCHEM De 21-jarige K Klein Velthuis uit Borculo is gisteren op de weg Borculo-Lochem om het leven ge komen, toen zij met haar auto in de rechterberm terecht kwam, vervolgens in een slip raakte en tegen een boom botste. Oc redactie behoudt zich bel recht voor ons ter opname In deze rubriek omvangen me ningsuitingen verhort weer te geven. BIJ publlkatle wordt met dc naam van de Inzen der ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. NS en gehandicapten (3) Wij zijn verzorgsters van gehandicap ten en vinden hun discriminatie door de NS ronduit schunnig. Wij hopen dat vele mensen het met ons eens zijn, dat deze mensen óók recht heb ben op openbaar vervoer en op vakan tiereizen. Wij zijn van mening dat men zich ook aan gezonde mensen kan ergeren. Men kan zich ergeren aan mensen die roken in niet roken- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. coupé's, aan huilende of verslaafde mensen, aan mensen die overal om klagen, aan uitbundige jongelui en aan vele andere voorvallen. Wie dit doet, blijft zich constant ergeren. Hoe kan iemand een klacht scrijven over mensen die toch al zoveel problemen hebben met hun omgeving? Hoe dure- ven de NS deze regeling te maken? Waarom doen ze dit d, emensen aan? Waar gaan we naar toe? Wij hopen, dat iedereen die het met ons eens is, naar de NS schrijft. Wij moeten geza menlijk tegen deze vorm van discri minatie ingaan. We leven in een de mocratisch land, iedereen heeft dezelf de rechten. Ede Een groep verzorgsters (43 handteke ningen) van gehandicapten. NS en gehandicapten (4) Aan het adres van mensen die kl'a- chen indienen bij de NS over geeste lijk en/ of lichamelijk gehandicapten heb ik, werkzaam in de psychische verpleegkunde deze boodschap: U kreeg de kans deze mensen te helpen, die mooie kans hebt u voorbij laten gaan, u wilt niet met hun handicap geconfronteerd worden, u wenst ze uit uw leven. Hitler deed dat ook, hij loste uw problemen alleen iets radica ler op. Ik hoop dat u inmiddels nog niet zover bent gezonken. De mensen van de NS die deze beslissing hebben genomen mogen zich dat wele eens goed realiseren. Voor mij zijn ze afge gaan als een gieter. De Groeve W. F. v.d. Berg NS en gehandicapten (5) Beseffen de NS en andere reisvereni- gingen wel het leed dat ze de gehan dicapte mensen aan doen? Hebben ze wel eens geprobeerd zich in te leven in hun bestaan? Houden ze er reke ning mee dat iets dergelijks henzelf ook kan overkomen? Onze samenle ving gaat kapot aan zo'n mentaliteit. Hebt uw naasteblief als uzelf. Rotterdam A. Mulder-van Huffelcn Kabinetsformatie (15) Ik heb geen bezwaar dat er socialisten in een regering zitten, maar dat KVP en ARP zich door de linkse drie laten meeslepen is voor mij onbegrijpelijk. Waardering heb ik voor de CH, die de juiste weg koos. Bij de eerstvol gende verkiezingen zullen velen in- plaats van AR zeker CH stemmen. Hilversum M.N. Looije Roomboter (5) Rusland koopt Hollandse roomboter voor een kwartje: maar in ons land is het 'luxe'. Waar blijven nu de 'protes tacties'? O wee, als het Zuid-Afrika of Amerika was geweest! Den Haag Joh. Pijl "".aiwiief i Comfortabel en ijzerwerk... Itihvee V -Weurkoml>inahe«\ donkerbruin/beige donkerbruin/oker Afwasbaar nafuurlyk.— Vast bjj tweed net zogoed sis bij leer en blue jeans flaar... alléén echi met de naam op de hiel! lmp.FMHK.tCo,0ia-BlM51 Prof. dr. A. J. Rasker, hoogleraar vanwege dc Nederlandse her vormde kerk aan de universiteit van Leiden, schrijft ons: Het ingezonden stuk van ds. G. Mes- sie over de vaststelling van een ge meenschappelijke paasdatum (Tr./Kw. van 25 april), evenals het redactionele bericht in het nummer van 17 april, vereist enige correctie en toelichting. 1. Er is helemaal geen sprake van een haast, die van anglicaanse zijde wordt gemaakt. De zaak is al sinds 1923 in behandeling, op initiatief n.b. van de volkenbond. Na de tweede wereldoor log werd de zaak opnieuw aan de or de gesteld, maar nu door de kerken zelf. Van bijzondere betekenis was, dat ook Rome in het tweede Vaticaan se concilie zich bereid verklaard heeft, mee te werken. Op grond hier van heeft de commissie voor geloof en kerkorde van dc wereldraad van kerken in 1965 een enquete onder de aangesloten kerken gehouden en over de resultaten daarvan in 1968 laten rapporteren. Het is de bedoeling, dat deze aangelegenheid in de volgende assemblee aan de orde zal worden ge steld en reeds dit jaar door het cen traal comité zal worden voorbereid. De hervormde synode heeft zich er in 1967 mee akkoord verklaard. 2. Het punt, dat ds. Messie centraal stelt, de verhouding tot het joodse pe- sach, is met name door de hervormde synode uitvoerig besproken. Het speelde al een rol in de eerste eeu wen van de christelijke kerk. De z.g. quartadecimanen vierden paasfeest ge lijk met het joodse pesach, op 14 ni- zan. Het concilie van Nicea heeft dit gebruik veroordeeld, met een duidelij ke anti-judaistische tendens (als de datum volgens de nieuwe berekening toevallig zou samenvallen met het joodse paasfeest, moest hij een week verschoven worden: hieraan is later overigens niet de hand gehouden). In zoverre zou ds. Messie zich er over moeten verheugen, dat er nu overwo gen wordt, van de niceense bereke ning af te stappen. 3. Als ds. Messie consequent zóu zijn, zou hij moeten pleiten voor terugkeer tot de quartadecimaanse traditie. Dan zou over de vaststelling van de paas datum regelmatig overleg gepleegd moeten worden met het opperrabbi naat in Jeruzalem. De praktische moeilijkheden daaraan verbonden zou den wellicht opgelost kunnen worden, hoewel dat niet zo eenvoudig is als het lijkt. Groter probleem is de theo logische moeilijkheid. Wij kunnen wel interesse hebben voor een koppe len van onze paasdatum aan het jood se paasfeest, maar het jodendom zal geen reden zien, ons daarvoor te dan ken. Het zou immers de pretentie im pliceren, dat ons paasfeest het ware pesach, onze religie de ware post-isra- elitische religie is, dat Israels heilsver wachting aan ons vervuld en door de joden verworpen is; en nu is die pre tentie inderdaad aan ons geloof ver bonden. maar door het jodendom moet het overmijdelijk meer als een christelijke aanmatiging dan als een oecumenische verbondenheid ervaren worden. In het Toneelmuseum in Amsterdam is gisteren het boek van Simon Koster 'De Bouwmeesters kroniek van een theaterfamilie' geïntroduceerd. Dat viel samen met de opening van een tentoonstelling over de Bouwmeesters in het museum. Simon Koster (tweede van links) temidden van drie actrices uit de grote Bouwmcester-theaterfarailie. Links Tilly Péron-Bouwmeesler, in het midden Lily van der Lugt Melsert-Bouwmeester en rechts Wiesje Bouwmeester. Twee de van rechts Louis Bouwmeester, kleinzoon van de beroemde Louis. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het Getuigenis heeft niet het reveil gebracht, waarop velen vurig hoopten. Wel zijn duizenden zich erdoor bewust geworden van wat er momenteel aan de gang is. Dit zei ir. J. van der Graaf uit Huizen, een van de opstellers van het Getuigenis, op de jaarlijkse vergadering van het verband van hervormd-gerefor- meerde ambtsdragers. Misschien heeft het Getuigenis de po larisatie verscherpt. Ir. Van der Graaf wilde dit dan positief waarderen, waar het betreft het genade-karakter van het heil. Rondom dit punt mag en moet er duidelijkheid zijn, wil de kerk echt kerk zijn. Hoe nu verder? Ir. Van der Graaf achtte het belang rijk, dat de bewustwording van wat er thans aan de orde is ten aanzien van het genadekarakter van het heil levend zou worden gehouden. Verder zal de hervormde synode er blijvend aan herinnerd moeten worden, dat zij niet kan blijven zwijgen tegenover de messiaanse theologie, die het genade- karakter van het heil elimineert. Ir. Van der Graaf benadrukte ook, dat de bestrijders van de messiaanse theolo gie zich niet moeten laten persen in het harnas van de verontrusting en zich evenmin moeten laten verleiden tot een reactietheologie. Van hen wordt gevraagd, positief, zonder cli- ché's, ingaande op de vragen en no den ook van de mensen in onze tijd, de boodschap te vertolken van Jezus Christus en die gekruisigd. Een predi king, die blijft steken in de veront rusting, blijft steriel en mist werf kracht. Vanuit de geloofsschat der kerk, vanuit de bijbel dient het heil in Christus gezaghebbend geprocla meerd td worden tot behoud van men sen en ook tot vernieuwing van het leven in al zijn verbanden, persoon lijk en collectief. We kunnen van ver ontrusting niet leven, maar hebben woorden van bemoediging nodig, al dus ir. Van der Graaf. SALISBURY (KNA) Rhodesische blanke katholieken hebben de paus in een brief verzocht om de bisschop van Umtali, mgr. D. Lamont, van zijn ambt te ontheffen. Bisschop Lamont is bekend als de verdediger van de 7.warte bevolking en als criticus van het bewind van premier Smith. Orga nisator van de brit'factie der blanke katholieken is de Rhodesische politi cus D. A. Edwards. Volgens deze brief heeft bisschop Lamont herhaaldelijk verwarring onder.de blanke katholie ken van Rhodesië"veroorzaakt. De bisschop van Umtali is herhaalde lijk opgetreden als een geëngageerd verdediger van de rechten van dt' zwarte bevolking. Zo heeft hij in fe bruari de regering verweten, dat haar strijd tegen het terrorisme geen vrede zal brengen, omdat deze strijd zich al leen maar tegen de opstanden richt en niets doet aan dc' oorzaken van die opstanden. In een bijdrage aan het katholieke weekblad 'Moto' (het blad werd na verschijnen onmiddellijk door de regering in beslag genomen) schreef de bisschop tegelijkertijd, dat de regering niet kan verwachtc'n, dat de zwarte bevolking een wettelijke or dening zal accepteren, welke met recht niets te maken heeft. Bisschop Lamont, die op het ogenblik in Engeland is, verklaarde in een ge sprek met Engelse journalisten er re kening mee te houden, dat hij bij te rugkeer naar Rhodesië moeilijkheden zal krijgen met de politieke autoritei ten LINTJES We lazen samen op een avond in dei week in de brief van Jakobus. Daar: is al gauw sprake van de eersteling® Jakobus was een Jood die wist waai over hij sprak. De eenstelingen ware de eerste vruchten of de eerstgeboi nen van het vee die aan de Heer geo ferd werden. Daarop werden ze aang zien. Eén van ons vertelde dat iemat dan zijn land of zijn veld in ging e als hij een mooie vijg of een granaat appel zag hangen die wel spoed; rijp zou zijn om geplukt te worde dan voorzag hij die van een lintje. D waren de eerstelingen. Een hele ee maar tegelijkertijd ook een schadui want het betekende dat ze geoffei werden. Zo noemt Jakobus de mense van het geloof: eerstelingen. 'Nat zijn wilsbesluit heeft Hij ons voortgi bracht door het woord der waarheii om in zekere zin eersteling te zijn oi der zijn schepselen'. Zo zag Jakobu de gemeente van de twaalf stammei in de verstrooiing. Om zo te zeggei allemaal onder de lintjesregen, alli maal gedekoreerd. Allemaal gemerk voor het offer. Dat laatste moet er n tuuriijk wel bij. Plet gaat hier om an dere lintjes dian die waarvan de vorigi week de regen neerkwam. De lintjei waaraan Jakobus misschien gedach heeft bij zijn 'eersteling', kunnen ooi niet verdiend worden. De grote land man gaat door de tuin en voor je he weet heeft Hij je een lintje omgehan gen. Dat lintje van Hem betekent nie het einde van een geslaagde carrière maar het begin van een tocht voor be proevingen. En toch waren we bli met die lintjes, waarvan hier sprak was. Want een mens wil graag wete: waarvoor hij hier is. En van de zi van zijn leven. En daar kwam iet van boven de horizon. NED. HERV. KERK Aangenomen naar streekgemeente Ooi de Mijnstreek: drs. D. C. Nicolaü kand. te Jisp; naar Goes: L. E. Em men te Bergentheim, die bedankt* voor Rotterdam-Zuid. Bedankt voor Katwijk a. d. Rijn e: voor Vlagtwedde: J. Kortleve te Ro'J terdam-Kralingen; voor Pijnacker: Gj Juckema te Enschede. Overleden G. Jansen (51) te Voorlj huizen, zijn eerste gemeente, waar hij 4 maart j.l. bevestigd was.; Y. Alkenu (69), em. pred. te Amsterdam. Wa.' pred. te Lemelerveld, Aalsmeer en te Amsterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te Leiden: J. de Waard te Zandvoort; te Heerde: A. v. d. Zwaaj te Hoorn. Bedankt voor Dordrecht: G. de Zeeui te Voorschoten; voor Oudega (Sm.' R. Hassefras te Musselkanaal; val Santpoort en Bunschoten-Spakenbur, H. Groeneveld te Vlissingen. Overleden L. van Urk (81), em.pred te Leeuwarden. Was predikant ts Westmaas. Sexbierum en Haastrecht. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt voor Beverwijk: B. Gratz te Steenwijk. GEREF. KERKEN (VRIJG. B.V.) Aangenomen naar Kampen: W. Vis te Leerdam. Beroepbaar gesteld door de kerkeraad te Oegstgeest: dhr. C. H. van Garde ren te Oegstgeest. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Vlaardingen (als miss.; pred. voor Zuid-Afrika): L. Huisman,1 aldaar. Bedankt voor Oostkapelle en 's-Gra-j venzande: A. Hofman te Schevenin-j 'gen. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Overleden H. P. Tulner (64) em. pred. te Hengelo (Gld.). Was predi kant te Witmarsum-Pingjum-Makkum en te Deventer. 4. Er zitten aan deze zaak nog veel andere aspecten. Zo o.a. de mening, dat het pesachfeest als 'in de schep ping geschreven' wordt gedacht. We moeten daar wat nuchterder over spre ken: een oorspronkelijk maanfeest en voorjaarsfeest is opgenomen door, ge stempeld tot symbool van, de heisge- schiedenis. Zoals ook met ons eigen paasfeest het geval is. Maar men moet dat natuurgegeven niet te zwaar ac centueren; het gevaar dat van het heilsfeit weer naar de natuurbasis af gegleden wordt is niet denkbeeldig. Verder moge verwezen worden naar het rondschrijven aan de kerkeraden en gemeenten van de 'Nederlandse hervormde kerk 'de vaststelling van een gemeenschappelijke paasdatum'. 1967, waarin ook op de andere door ds. Messie ter sprake gebracht punten wordt ingegaan, en waarin als bijlage een schrijven van het Opperrabbinaat voor Nederland is opgenomen. Wij ontvingen nog meerdere brieven over dit onderwerp, maar sluiten hiermede de discussie. Red. Mario Puzo: 'De peetvader docuracn-i ten.' Uitgave Zuid-Hollandsche Uitgl Mij. N.V., Den Haag, prijs 13,90, 272' blz. Ondertitel: Mario Puzo over zichzelf en zijn Maffia onthullingen. Puzo vindt zelf 'De Peetvader* niet zo goed als de rest zijner werken, het is het resultaat van wetenschappelijk speurwerk en Mario heeft in zijn leven nimmer een echte gangster ontmoet. Niettemin* sinds 1969 werd het boek de snelst ver kochte roman in de historie cn een kassucces zonder weerga in filmland. Voor Puzo was wereldoorlog II een be vrijding, hij kon aan zijn milieu ont snappen en daar heerste geen weelde bij de geëmigreerde Italianen. Toch klopten hun harten warm voor de me demens, zij leverden de grootste bij dragen bij inzamelingen voor de armen door gewoon blikken met voedsel bij de kruideniers te stelen. Puzo overwint armoe en'analfabetisme zijn moeder kon haar naam niet schrijven, raakt eerst overtuigd van zijn schrijversca paciteiten na Mario's derde boek en noemde hem prompt een dichter en schetst zichzelf in dagboeknotities als mislukt acteur, groentje in Hollywood, speler echtgenoot en globetrotter. Puzo onthult waarom Amerika niet buiten de misdaad kan (en meldt daar bij nog niet eens hoe de ontelbare be dragen neertellende mensheid zich daarmee ontspant via boek en rol prent), bespreekt boeken, schrijft kin derverhalen en geeft aan het einde van dit boek zelfs correcties. Completer kan niet. We hebben al dit gedrukte met genoegen doorgenomen. En aan het einde geconstateerd met een eerlijke, gewone man achter de succesvolle au teur te hebben kennisgemaakt. G.L.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2