Melk en suiker worden duurder Hevige gevechten in Beiroet geluwd UW Kort geding tegen spoorwegen paar dagen opgeschort neme... Nieuw kabinet in beraad over basis van beleid Het Libanese leger beschoot twee Palestijnse kampen Zuidvruchten Het Kwartet In deze krant Brand in school: verpleegsters (40) Zwaar bewolkt Man verongelukt Man liet twintig duiven verhongeren Vijf Schotse kinderen bij brand omgekomen krant bon ^p de bres voor een sterke christelijke pers Leidlse Coeramt hristelijk dagblad voor leiden en omgeving eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 DONDERDAG 3 MEI 1973 54ste jaargang no. 27 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 9/28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Roomboter kan goedkoper worden door landbouwakkoord van EEG i7an onze Haagse redactie )EN HAAG Een liter melk zal met ingang van 13 mei ongeveer Yasser Arafat wee cent duurder worden. De prijs van een kilo suiker gaat op de- lelfde datum omhoog met één cent. Roomboter kan daarentegen joedkoper worden! Een pakje zal dan negen cent minder kosten. )it zijn directe gevolgen van het andbouwakkoord dat de ministers landbouw van de negen EEG-sta- i na langdurige onderhandelingen Luxemburg hebben afgesloten, iwel de 'oriëntatieprijs' (de prijs raarbij de overheid ingrijpt) voor and- en varkensvlees ook sterk is ge- jgen, zal dit géén verhoging van de inkelprijs met zich meebrengen. De eesprijzen in de winkel liggen na- lelijk al een hele tijd op een aan- enlijk hoger niveau dan dat van de iriëntatieprijzen. inister Boersma zei gisteren dat Ne- maar gezien de prijsstijgingen van de afgelopen jaren was twee k drie pro cent zeer gerechtvaardigd geweest. De andere landen waren het daar echter niet mee eens', aldus minister Boers ma. Terugkijkend op de gehele onderhan delingen constateerde hij dat het be langrijkste doel, het voorkomen van een crisis in de EEG, was bereikt. 'Die crisis heeft een paar keer, toen het overleg vast zat voor de deur gestaan en die zou voor iedereen gro te bezwaren op politiek en op land bouwgebied met zich mee gebracht Binnenland Smokkel uit Rliodesie 5 Speuren-naar da Vinei7 Buitenland W atergate: feilen, data9 Kerk Coilecteboii mag weer 2 Getuigenis geen reveil 2 Over de paasdatum 2 Bockencialage - Men schrijft ons - Radio en tv strips feuilleton Recept Dichtbij en verder t Weekbladen Puzzel 11 Familieberichten IJ Beurs 15 erland ernaar gestreefd heeft de ver- hebben. oging van de melkprijs veel meer te Hij meende^voorts dat het met de uit-. Het Libanese leger en Palestijnse guerrillastrijders hebben gisteren verhaast gevlucht eperken, omdat er een grote overpro- uktie van melk, en als gevolg aarvan, van roomboter is. Hij wees rop dat een minder grote verhoging de melkprijs, met name voor frankrijk onaanvaardbaar was. Frank rijk had in eerste instantie 'exorbi- ant hoge eisen gesteld', aldus minis- ir Boersma. Volgens hem waren de erkiezingsbeloften die de Franse mi- ister van landbouw aan de Franse eehouders had gedaan, hiervan de orzaak. )e verhoging die nu tot stand is ge- omen ligt precies op de grens van de levoegdheden die het kabinet mij had -egeven', zei minister Boersma. Hij oonde zich niet erg optimistisch over le mogelijkheden om meer roomboter egen lagere prijs in de EEG-landen elf af te zetten. Overigens moet met Jelgië en Luxemburg nog overlegd ■orden of de boterprijs inderdaad naar beneden zal worden gebracht. Ms een van deze landen niet wil, dan gaat het niet door. Nederland heeft in Luxemburg geen edelijke verhoging van de prijs voor ;ranen kunnen bewerkstelligen. 'Nu Is tot één procent verhoging besloten, gebreide EEG niet-langer meer moge lijk zal zijn de besluiten te nemen volgens de procedure van de unanimi teit. Als een land het er niet mee eens is kan een maatregel voor alle EEG-landen niet doorgaan. 'Er zal gestreefd moeten worden naar een an der systeem waarbij door de meerder heid wordt beslist. Het wordt tijd dat er aan de huidige ongezonde beslis singsprocedure een eind komt', aldus minister Boersma. Hij merkte tenslotte op dat de Vere nigde Staten, die de EEG verwijten de markt voor Amerikaanse produk- ten af te sluiten, in het nu gesloten akkoord in redelijkheid geen poging kunnen zien tot wering van de Ameri kaanse produkten. 'Maar als de Ame rikanen een stok zoeken om de hond mee te slaan, dan kunnen ze daarvoor natuurlijk iedere afspraak gebruiken'. BEIROET (Reuter, UPI, AP) in en bij Beiroet hun zwaarste gevechten sinds de omvangrijke schermutselingen van 1969 geleverd. Maar nadat de Palestijnen gistermiddag twee ontvoerde Libanese korporaals hadden vrijgelaten, keer de gisteravond, volgens een regeringsverklaring, 'de rust geleidelijk terug in de stad', maar af en toe werden nog schoten gehoord. Voor zover bekend zijn twaalf Libane se militairen bij de gevechten gedood en minstens veertig gewond. Over het aantal slachtoffers aan guerrilla-zijde was gisteravond niets bekend. Men vreest dat het hoog zal zijn. Tenmin ste zeven burgers liepen schot wonden op. Voor Beiroet en enkele andere Libanese steden werd de avondklok ingesteld, die inging om half acht plaatselijke tijd. Het Libane se opperbevel verklaarde dat iedereen, die daarna met een vuurwapen op de openbare weg zou worden aangetrof fen, zou worden doodgeschoten. De gewelddadigheden begonnen kort nadat de Palestijnen twee Libanese korporaals hadden ontvoerd, kennelijk met de bedoeling hen in te ruilen te gen de Palestijnse commando's die zijn gearresteerd na de recente Israëli sche commando-actie tegen Palestijnse leiders in Beiroet. Het Libanese leger sloot gistermorgen de Palestijnse vluchtelingenkampen Sabra en Shatila aan de zuidelijke rand van Beiroet van de buitenwereld af. Korte tijd later ontbrandde de strijd. Volgens ooggetuigen gebruik ten de commando's bazooka's en lich te wapens, terwijl het Libanese leger gebruik maakte van automatische wa pens, tankgeschut en mortieren. Het Libanese Rode Kruis zond oproe pen uit voor bloed en ambulances re den af en aan door de straten van Bei roet. Boven de vluchtelingenkampen hingen donkere wolken en in de loop van de dag trokken groepen vluchte lingen met hun bezittingen weg naar de heuvels rondom de Libanese hoofdstad. Guerrillastrijders openden ook het vuur op gebouwen en flats in de omgeving van de kampen. De commandant van de Palestijnse Zogezegd Het is een slavenbaan Tweede Kamerlid Th. E. E. van Schaik over het Kamerlidmaat schap. Meest zwaar bewolkt met van het zuiden uit plaatselijk wat regen, later gevolgd door perio den met zon en hier en daar een buitje. Maximum-temperaturen van 12 graden Celsius bij de Wadden tot rond 19 gr. in het zuiden van het land. Matige tot vrij krachtige wind, ruimend van noordoost naar zuidoost tot zuid. MORGEN EN OVERMORGEN: tamelijk koud en vooral aanvan kelijk regen, later meer zon. Morgen zon op: 05.05 onder: 20.09 maan op: 05.36 onder. 22.57 In validen bond ivacht gesprek af Van een onzer verslaggevers DELFT Op verzoek van de Nederlandse Spoorwegen heeft de Algemene Nederlandse Invalidenbond het kort geding dat de bond gisteren tegen de NS wilde aanspannen, opgeschort tot dinsdag. Formateur Burger ontving gisteren onder meer kandidaat-minister mevrouw I. Vorrink (PvdA), die de portefeuille van volksgezondheid en milieuhygiëne gaat beheren. ADVERTENTIE 250 gr. gedroogde pruimen -1 eet lepel suiker - 'stukje pijpkaneel - stukje citroenschil - evt. restje rode of witte wijn - 100 gr. koude boter - 200 gr. bloem - snufje zout - 50 gr. basterdsuiker - 250 gr. magere kwark - 1 dl. room - 75 gr. poeder suiker - citroensap - leicrdooier- ca. 4 blaadjes gelatine. Pruimentaart met kwark Wel de geweekte pruimen gaar in water met wijn, suiker, kaneel en citroenschil. Bewaar het stoofvocht en ontpit de pruimen. Kneed krui- meldeegvan bloem met boter, zout. suikeren wat koud wateren bekleed hiermee een ingevette taartvorm. Bak de taartbodem in 3 kwartier gaar met een hulpvulsel van een prop folie. Vul dit met een crème van de kwark met room, eierdooier, suikeren citroensap. Pruimen erop en daarop 2 dl. van het stoofvocht waarin de gelatine is opgelost. Smulpapen kunnen een boekje met leuke Zuidvruchten-recepten aan vragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). Gedroogde^, 1 ier knelpunten au onze parlementsredactic DEN HAAG Vanochtend om half elf. in de zaal van liet depar tement van justitie aan het Plein waar vroeger liet kabinet-De Jong dikwijls heeft vergaderd, begint de vóórvergadering (bel pré-consti tuerend beraad) van liet aankomend kabinet-Den Uyl. Beide formateurs, mr. J. A. W. Burger en dr. M. Ruppert, zullen dit eerste overleg van de kandidaat-ministers lei den. Algemeen wordt in Den Haag de verwachting uitgesproken dat het van daag nog niet zal kunnen worden af gesloten en dat de vergadering morgen nog zal doorgaan. Het gesprek zal vol gens ingewijden vooral draaien rond om vier belangrijke onderdelen van be leid ter zake waarvan de progressieve Tweede Kamerfracties uitgesproken verlangens hebben: defensie, de col legegelden, het huurbeleid en de grondpolitiek. De progressieve en confessionele mi nisters-kandidaten bereidden gister avond in twee aparte (hoewel aan el kaar grenzende) vertrekken van het gebouw van de Tweede Kamer dit pré- constituerend overleg al voor. Wanneer de werkvergadering van kan didaat-ministers met een positief resul taat blijkt te kunnen worden afgeslo ten, zal het nieuwe kabinet snel wor den beëdigd. De verwachting is dat de staatssecretarissen binnen het tijdsbe stek van een dag of twee zullen wor den aangetrokken. Het zullen er zeven tien zijn, van wie er zes van de PvdA, vijf van dc KVP, drie van I)'66, twee van de ARP en één van de PPR. Als kandidaten-staatssecretaris werden gisteren op het Binnenhof o.a. ge noemd de huidige AR-voorzitter, dr. A. Veerman (onderwijs) en de vroegere KVP-voorzitter en ex-staatssecretaris mr. A. van der Stee (opnieuw op financiën). Andere nieuwe kandidaten zijn drs. J. de Koning (ARP), van wie dikwijls is voorspeld dat hij dr. Veerman als partijvoorzitter zou op volgen maar die nu bij economische zaken de portefeuille middenstand zal moeten krijgen, het Tweede Kamerlid mr. J. A. Mommersteeg van de KVP (defensie), .de KVP-penningmeester G. Ph. Brokx (erm) en het PvdA- Tweede Kamerlid W. Meijer (crm). Kandidaten uit het deelkabinet van de progressieve drie zijn: de Amsterdam se wethouder W. Polak (PvdA, finan ciën). prof. mr. B. V. A. Röling (PvdA. buitenlandse zaken), prof. mr. L. Brinkhorst (D'66, buitenlandse zaken), J. Scbaefer (PvdA, volkshuisvesting), drs. Marcel van Dam (PvdA, sociale zaken), mej. mr. A. Goudsmit (D'66, justitie) en de heer A. de Goede (D'66, financiën). De Invalidenbond deelde de NS dins dagavond mee. de uitsluiting van geestelijk of lichamelijk gehandicap ten van de 8-daagse NS-vakantiereizen als een onrechtmatige daad te be schouwen en een kort geding te wil len aanspannen. De Nederlandse Spoorwegen verzoch ten uitstel tot 12 uur woensdagmid dag voor overleg. Toen gistermorgen om 12 uur bleek, dat de NS nog geen oplossing hadden kunnen inden, be sloot de Invalidenbond op verzoek van de NS uitstel te geven tot dins dag aanstaande. Op die dag zal de bond met de Nederlandse Spoorwegen vergaderen. Door een bericht in Trouw/Kwartet kwam vorige week in de openbaar heid, dat in de NS-folder voor vakan tiereizen van dit jaar voor het eerst een clausule is opgenomen, dat een 'deelnemer, die fysieke of psychische afwijkingen vertoont, dan wel zich aan wangedrag schuldig maakt, van deelneming kan worden uitgesloten.' Secretaris F. W. van Deelen van de Invalidenbond zei ons gisteren: 'Deze discriminatie begint met invaliden en kan eindigen met negers en joden.' De bond heeft de afgelopen dagen veel telefoontjes en brieven gekregen van mensen die als militair of verzets strijder in de oorlog invalide werden. Op een persconferentie van de Neder landse Vereniging voor Revalidatie het samenwerkingsorgaan van de verschillende Nederlandse verenigin gen die werken voor het weer opne men van invaliden in de samenleving werd gisteren het boek 'Geboden Toegang' over bouwkundige aanpas singen voor gehandicapten ten doop gehouden. Tevens werd bekend ge maakt, dat de Vereniging gisteren een brief heeft gestuurd aan de NS, waar in wordt verzocht de uitzonderings maatregel voor invaliden ongedaan te maken. 'Met verbazing', aldus de brief, 'heeft de Vereniging kennis genomen van de nieuw-ingevoerde uitsluitingsbepaling. Uit deze bepaling van uw 'vakantie reizen' blijkt dat zowel lichamelijk als geestelijk gehandicapten, alleen door het feit, dat zij gehandicapt zijn, niet dezelfde rechten genieten als andere Nederlanders', aldus de brief. De Nederlandse Vereniging voor Re validatie voert in het schrijven overi- HAGESTEIN Dc 64-jarige S. P. Kuiper uit Den Burg (Texel) is giste ren op de Rijksweg 2 in dc gemeente Hagestein om het leven gekomen. l».-n hij met zijn auto op een uitrijd tegen de achterzijde van een li met oplegger reed. gens aan, waardering te hebben voor de moeite die de NS zich geven om treinen en stations toegankelijk te maken voor gehandicapten. Ze ver zoekt echter de uitsluitingsbepaling alleen op wangedrag en het veroor/a ken van ernstige stoornis tijdens de reis te doen toepassen. Een woord voerder van de Spoorwegen zei giste ren op de persconferentie 'toe te gp- ven dat de wijze van formuleren van de bepaling ongelukkig is gewenst. Verbaasd Het bestuur van het Nationaal Orgaan Zwakzinnigenzorg (NOZ) heeft de hoofddirectie van de Nederlandse Spoorwegen gevraagd de uitsluitings bepaling voor gehandicapten ten aan zien van de zgn. '8-daagse vakantierei zen' ongedaan te maken Het nationaal orgaan, waarin 29 met de zorg voor geestelijke gehandicap ten en de algemene gezondheidszorg belaste organisaties samenwerken, zegt verbaasd te zijn door deze maat regel. verzetsorganisaties, Jasser Arafat, stond gisteren voortdurend in verbin ding met de Libanese regering, die in spoedzitting bijeen was gekomen ten einde een staakt het-vuren te berei ken. De strijd luwde, nadat de twee gegij zelde Libanese korporaals door de Pa lestijnen waren overgedragen aan oud-minister Kamal Junblatt, die een vurig voorvechter van de Palestijnse zaak is. Junblatt leverde de militairen af bij de commandant van het garni zoen Beiroet. Het Libanese leger en het Palestijnse verzet besloten vervolgens ten huize van Junblatt gemengde pa trouilles in te stellen om een eind te maken aan de schermutselingen Raketten Maar uit welingelichte bron in Bei roet werd vernomen dat gisteravond nog drie raketten werden afgevuurd in de richting van de woning van de Amerikaanse ambassadeur in Beiroet in de wijk Yarze, niet ver van het presidentiële paleis. De raketten be reikten hun doel niet en wie ze af schoot bleef onbekend. De verklaringen over hel ontstaan van de gevechten liepen nogal uiteen. Via radio-Beiroet beschuldigde het ministerie van binnenlandse zaken de Palestijnen er van met schieten te zijn begonnen. 'Na de ontvoering van twee Libanese militairen heeft het le ger wegversperringen opgericht, die deel uitmaakten van uitgebreide vei ligheidsmaatregelen', aldus deze ver klaring. 'Terwijl onderhandelingen over de vrijlating van de twee werden geo pend, begonnen gewapende elementen diverse militaire posities te beschie ten. Het leger zag zich genoodzaakt uit zelfverdediging terug te schieten en posities in te nemen in het gebied waar het werd aangevallen.' Arrestatie Maar volgens een communique, dat gistermiddag door het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina in Beiroet werd uitgegeven 'heeft het Li banese leger woensdagmorgen gepro beerd de woordvoerder van het Front. Aboe Leila, te arresteren.' 'Leden van het Front', zo gaal deze lezing verder, 'verzetten zich tegen de arrestatie van Leila, waarna Libanese militairen het vuur op hen openden. De Palestijnen waren toen wel genoodzaakt het schie ten te beantwoorden.' De Libanese regering poogt al gerui me tijd de activiteiten van de in het land wonende Palestijnen in te per ken om Israëlische represaille-maatre gelen te voorkomen. NIJMEGEN Veertig verpleegsters moesten gisteren overhaast de vlucht nemen toen brand ontstond in de op leidingsschool voor verpleegsters aan de Jacob Canisstraat in Nijmegen. De verpleegsters, die in het gebouw juist les kregen, bleven ongedeerd. De school werd door de brand verwoest. De oorzaak is waarschijnlijk een weg geworpen sigarettenpeuk. ARNHEM Tegen een duivenhouder in Huissen (Gld.) is proces-verbaal we gens dierenmishandeling opgemaakt, omdat hij twintig duiven heeft laten verhongeren. Het hok, waarin een tien centimeter dikke laag mest lag, was afgesloten, zodat dc duiven niet naar buiten konden. De man is ook op staande voet door zijn duivenvereni- ging als lid geroyeerd. GLASGOW (Reuter). In de Schot se stad Glasgow zijn vijf kinderen bij een brand in een flatgebouw omgeko men. De oudste van de slachtoffertjes was vijf jaar. De vader van drie van de kinderen (de overige twee waren een neefje en een nichtje) wist zich te redden door in een deken te sprin gen, die buren beneden als vangzeil uitgespreid hielden. Brandweerlieden vonden drie kinderen dood in een slaapkamer op dc derde etage. Beide anderen werden bewusteloos naar be neden gedragen. Maar het was te laat. Zij warer. bij aankonst in het zieken huis overleden. De oorzaak van de brand is nog niet vastgesteld. Glasgow is in de afgelopen jaren door een reeks zware brandengeteisterd. De stad staat nu bekend als 'tondeldoos- stad'. RITA 'U weet toch, dat hoefijzers geluk brengen?' en gezien noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk enmaatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Plaats: Tiaand; kwartaal. Betaalt per: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dogen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste J mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) J handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Lcidsc Courant, anlwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1