Er is geen koe zo bont of er zit wel een vlekje aan. Maar sommigen maken mij zwart. Melk Unieer Geen beter leven dan een gezond leven. JV Dit is een verhaal om aandachtig te lezen. Het gaat over Uw gezondheid. En de belangrijke rol die melk daarbij speelt. Het werd hoog tijd dat dit ver haal eens geschreven werd. Want melk, dat kostelijke door de eeuwen heen geprezen produkt van Moeder Natuur staat tegen woordig weieens op de tocht. Melk, die prach tige, eerlijke, witte drager van ons aller leven wordt soms misbegrepen. En met name de melkvetten moeten het dan ontgelden. Vandaar deze advertentie. Geschreven door de Melk Unie - een bedrijf dat gezondheid met kapitale letters schrijft. De problematiek is bekend: Als gevolg van allerlei zegeningen der techniek (auto, brom mer, machines voor 't zware werk, automati sering) bewegen wij te weinig. We hebben dus minder brandstof, minder voedsel nodig. Ons dagelijks aantal calorieën moet omlaag. Maar het tegendeel gebeurt. We gaan juist steeds meer, steeds lekkerder eten. Borrelhapjes, zoutjes, pinda's, patat, snackjes, frisdrank, bier. Allemaal smikkels en smakkels, vetsels en vadsels. Gevolg: wijdere broekriemen, vet kwabben, blubberbuiken. Uitgezakte spier bundels. Overvoeding. Hart- en vaatziekten. Het staat wel vast. We eten vandaag de dag te veel en vooral te vet. Was aan het begin van deze eeuw 17% van onze calorie-opname afkomstig van vetten - nu is dat al meer dan 40%. De belangrijke vraag dringt zich nu op: Waar komt al dat vet vandaan? Bekijkt U nu eens met ons het nevenstaande tabelletje: U ziet het: melk is lang de kwaadste niet. En wie z'n totale vetverbruik wil beperken (en eigenlijk moeten we dat allemaal) kan daar heel wat aan doen. Hij zou bijvoorbeeld eens wat zuiniger kunnen omspringen met margarine. Met spek en vet vlees. Met bak- en braadvet en spijsolie. En met allerlei lekkernijen die een fikse dosis onzichtbare vetten herbergen, zoals pindakaas, mayonaise, voor gebakken patat, sauzen, rookworsten. En als u dan ook nog het verbruik van melkvetten zou willen beperken dan is dat geen enkel probleem. Want al is gewone melk zonder meer een gezonde drank, de Melk Unie zou de Melk Unie niet zijn als ze niet ook rekening zou houden met speciale wensen en verlangens van verschillende groepen melkdrinkers.Zo is er bijvoorbeeld Melvite, de halfvolle verrijkte melk en Slank-A-Mel,demagere verrijkte melk,speciaal voor slankelijners. Wat deze twee moderne melktypen voorts aan goeds te bieden hebben ziet U in onderstaand tabelletje* Het moet nu maar 'ns duidelij k worden gesteld We etentevet.Wemoeten onze voedingsgewoonten drastisch herzien. Maar melk moet U zich niet ontzeggen. Luister maar eens wat de direkteur van het Bureauvoor de Voeding, Prof. dr.C. den Hartog te zeggen heeft. In zijn boek „Gezonde mensen, gezonde voeding" staat te lezen: „Een goede voeding in het Nederlandse voedingspatroon zonder melk is vrijwel ondenkbaar". En hij legt ook uit waarom.Melk namelijk bevat allerlei vitaminen die essentieel zij n voor een goede gezondheid. Plus kalk en wel in een vorm die onont beerlijk is voor de opbouw van tanden en bot. En... een bijzonder goed en goedkoop eiwit. En eiwitten hebben we broodnodig. Allemaal! Want tekort aan eiwitten vermindert weer stand tegen infecties, terwijl men zich moe en slap gaat voelen. Achterblijven in groei en slappe spieren kunnen bij kinderen het gevolg zijn van tekort aan eiwitten. U ziet,het melk is uniek en onvervangbaar. Conclusie: Melk moet blijven. Gemiddeld vetverbruik in 1971*, uitgedrukt in grammen per persoon per dag totaal 134 gram** waarvan o.m. afkomstig van margarine 40 vlees en spek 24 spijs- en slachtvet 17 melk 15 kaas 6,4 boter 5,3 noten 5,1 brood 3,4 eieren 2,7 vis 1,4 voorlopige gegevens 1971 aanbevolen hoeveelheid per dag 70-80 gr. (Bronvoorlichtingsbureau voor de voeding). De belangrijkste bestanddelen van de melken van de Melk Unie uitgedrukt per 100 gram produkt. Volle Melk Melvite Slank-A-Mel Kcal. 60 51 37 Vet 3,2 gr. 1,5 gr. 0,2 gr. Eiwit Koolhydraten Calcium 3.3 gr. 4,6 gr. 120 mg. 3,9 gr. 5,4 gr. 140 mg. 3.4 gr. 5,2 gr. 130 mg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 16