Moskou en Peking paaien Amerika Met zijn moppen over Sadat bespot de Egyptenaar zichzelf EGYPTE Indiase regering poogt hongersnood te voorkomen Nixon doet lief tegen de pers Jemen verliest bij vliegramp minister en zes diplomaten Staat van beleg in Argentinië Mesewand in Rhodesië vrijgesproken TROUW/KWARTET WOENSDAG 2 >1EI 1973 BETENLAND T7/DRL8 fl Viering eerste mei in teken van vrede MOSKOU (Reuter, UPI, AP) Ter gelegenheid van de 1 mei-viering heeft de Russische partijleider Leonid Breznjew gisteren nog eens de nadruk gelegd, dat zijn land bereid is de relaties met het westen te verbeteren. Europa's bloedige verleden mag niet meer terugkeren, aldus de Russische leider in een toespraak op het Rode Plein. Geflankeerd door de leden van het onlangs gereorganiseerde Politbureau zei Breznjew: 'Het einde van de Viet- nametse oorlog, waarvoor de Sowjet- Unie zich krachtig heeft ingezet, is gekomen. Serieuze en positieve veran deringen zijn in Europa tot stand ge bracht. Wij roepen op tot het over winnen van Europa's bloedige verle den, niet om dat te vergeten, maar opdat het nooit meer zal worden her haald.' Na zijn zeventien minuten durende toespraak volgde de traditionele para de van arbeiders over het Rode Plein. Evenals vorig naar namen er geen mi litairen aan deel. Ten aanschouwe van alle zestien leden van het Politbu reau, inclusief de nieuwgekozenen maarschalk Gretsjko, minister Gro- miko en Joeri Andropow trokken duizenden Moskovieten over het pldin met grote portretten van de leiders cn leuzen, die meer en beter werk be loofden. Breznjew had het in zijn toespraak vooral over de ontwikkeling van de Russische betrekkingen met Frankrijk en West-Duitsland. 'Volgens dezelfde lijn benaderen wij onze relaties met de Verenigde Staten. Wij staan in de toekomst een gunstige ontwikkeling voor van deze relaties volgens het principe van wederzijds respect en wederzijds voordeel. In dit licht moet ook onze houding ten opzichte van Ja pan worden gezien', zo zei Breznjew. De vreedzame verklaring van Brez njew contrasteerde sterk met de aan val, die president Podgorni vorig jaar mei lanceerde op de Amerikaanse agressie in Indo-China. Breznjew rep te dit jaar niet over China. In Peking vierden miljoenen Chine zen 1 mei in f!en ongebruikelijk ont spannen sfeer. Tijdens de festiviteiten lag het accent meer op gezelligheid dan op ideologie. De meeste aandacht ging uit naar de Amerikaanse filmac trices Shirley MacLaine en Candice Bergen, van wie de eerste Ven warm applaus kreeg, toen ze samen met de vrouw van premier Tsjoe En-lai door een Pekinees park wandelde. Voor de eerste keer sinds de oprichting van de Chinese Volksrepubliek leek er van anti-Amerikanisme gden sprake. De festiviteiten in Peking bestonden voornamelijk uit revolutionaire zang, volksdansen en sportmanifestaties. Ge ruchten, dat partijleider Mao in het openbaar zou verschijnen, bleken on gegrond. Oost-Berlijn vertoonde gisteren het NEW DELHI (DPA) Koortsachtig pogen regering en bestuurs- functionarissen in India een dreigende hongersdood onder de 550 miljoen inwoners af te wenden. Bloedige onrust onder de nood lijdende bevolking en alarmerende berichten over knelpunten in de voorziening van de belangrijkste levensmiddelen hebben in de af gelopen dagen ook het politieke klimaat aangetast. Terwijl bij plunderingen en demon straties de afgelopen weken verschei dene mensen door de politie doodge schoten zijn, wijst de regering op de droogte van de voorbije zomer en geeft zij de weergoden de schuld van de misère. 'Kogels in plaats van brood voor de armen dat is ons socialis me', zo klaagt de oppositie. Dag en nacht rijden eindeloze goederentrei nen om uit de weinige gebieden waar voedsel genoeg is, tarwe en andere voedingsmiddelen aan te voeren naar de delen van hot land. waar de bewo ners zelfs van de geringe rantsoene ring afstand moesten doen. Voor de staatsgraanwinkels wachten elke dag miljoenen mensen urenlang in gloeiende hitte om hun uithou dingsvermogen vaak beloond te zien met de mededeling 'uitverkocht'. Let terlijk door de honger gedreven, ver zamelden zich in de afgelopen dagen mensen in steden en dorpen van de zeer zwaar getroffen provincies Ma- harsjtra in het westen en Oettar Pra- desj en Bihar in het noorden om in hun vertwijfeling winkels te plunde ren. Zeker vijftien, maar vermoedelijk veel meer mensen, betaalden dit met de dood toen de politie de massa met gerichte schoten in toom trachtte te houden. De regering geeft intussen blijk van een zeker optimisme. Het ergste is al voorbij, zegt zij, en dankzij de recente nationalisatie van de graangroothan- del zou zij, ondanks het tekort, lage prijzen kunnen waarborgen. Maar zij rekent dikwijls buiten de waard: veel boeren venvachten dat de prijzen wel zullen stijgen als de schaarste lang genoeg duurt. Om dit te bevorderen dragen zij slechts een deel van hun oogst af aan de groot handel. De rest wordt opgeslagen of op de zwarte markt verkocht, waar de rijken zich voor het vijfvoudige van de toegestane prijs kunnen voorzien. gebruikelijke beeld van duizenden mi litairen, die op Pruisische tonen voor bij paradeerden, terwijl de Oostduitse leiders opriepen weerstand te bieden tegen het imperialisme. De DDR is nu al vijf jaar lang het enige land van het Warschau Pact, dat op 1 mei zijn militaire macht toont. Dit leidde ook gisteren weer tot een protest van de westelijke geallieerden, wegens de speciale gedemilitariseerde status van Berlijn. Rechtse extremisten vielen in Spanje een groep arbeiders aan en bedreig den een bisschop, die een 1 mei-bij eenkomst in een kerk in Madrid had den bijgewoond. Dit deelden kerkelij ke functionarissen gisteren mde. Toen de priesters maandagavond de kerk verlieten, waar zij 'in christelijke geest hadden gemiditeerd over de eer ste mei', werden zij door met stokken zwaaiende extremisten aangevallen. Een priester moest mt't hoofdwonden in een ziekennuis worden opgenomen. Hulp-bisschop Victorio Oliver van Ma drid werd bedreigd, toen hij na de bijeenkomst in zijn auto wilde stap pen. Volgens de bekendmaking waren de rechtse extremisten leden van de or ganisatie 'Strijders van Christus-Ko ning', een groep, die in het verleden herhaaldelijk liberale priesters, boek winkels en tentoonstellingen heeft aangevallen. Zaterdag verstoorden zij met rookbommen ook een vergadering van priester-arbeiders in Madrid. President Sadat van Egypte liet giste ren tijdens een 1 mei-bijeenkomst we ten, dat er een belangrijk verschil van inzicht blijft bestaan tussen zijn land en Rusland: de Russen blijven ge loven in een vreedzame oplossing voor het Midden-Oosten. Tijdens een toespraak voor duizenden textielarbei ders in de stad Mehalle al-Kobra. zei hij: 'Onze vrienden in de Sowj et-Unie zouden modten weten, dat wat met ge weld is genomen, met geweld moet worden teruggenomen.' Hij voegde daar aan toe. dat Moskou moet weten, dat de voortduring van een bestand in het Midden-Oosten een Amerikaans beleid is, dat uitsluitend de VS en Israël dient. 'Terwijl het be stand van kracht blijft, verandert Is raël het gezicht van de Arabische ge bieden in de heuve'ls van Golan, langs de westelijke Jordaanoever en bij Sjarm el-Sjeik in het zuiden van de Sinai. Sadats rede werd herhaaldelijk onderbroken door kreten als 'wij zul len vechten' en 'wij willen oorlog'. Sadats waarschuwing aan Moskou wordt door waarnemers in verband gebracht met het komende bezot'k van Breznjew aan Washington. Israël's premier Golda Meir sprak op hetzelfde moment in Jeruzalem de hoop uit. dat de Egyptenaren zo ver standig zullen zijn de toenemende oorlogsdreigementen niet uit te voe- rt«n. Op vragen van studenten vertel de ze. dat het jammer zou zijn voor de Egyptische jeugd, die naar het slagveld zou worden gestuurd. Vervolg van pagina 1 Nixon scheen nauwelijks in staat zichzelf te beheersen, toen hij voor de tv-camera's verscheen om het Amerikaanse volk te vragen vertrou wen in hem zelf en zijn regering te hebben. Hij was zwaar geschminkt. Kleine zweetdruppeltjes parelden op zijn kin en bovenlip. Zijn spanning was merkbaar. Hij haperde enkele malen aan het begin van zijn toe spraak en moest zijn tekst glad strij ken. Nixon herhaalde dat hij van tevoren niet op de hoogte was geweest en wekte de indruk een alibi te willen stellen, door te verklaren dat hij vo rig jaar 17 juni (de dag van de in braak in het Watergate-gebouw) na zijn bezoek aan Moskou in zijn bui ten in Florida vertoefde en daar voor het eerst van de inbraak hoor de. Nixon zei geschrokken te zijn toen hij vernam dat medewerkers aan het verkiezingscomité bij deze 'zinloze en illegale daad' betrokken waren. De president gaf de verzeke ring dat er recht zal geschieden, on verschillig welke personen bij de zaak betrokken zijn. LOFTUITING Zijn afgetreden assistenten Halde- man en Ehrlichman en zijn voorma lige minister Mitchell overlaadde hij met complimenten. Nixon deelde verder mee dat de nieuwe minister van justitie de bevoegdheid heeft gekregen een speciale officier van justitie voor de zaak aan te wijzen. De president droeg alle leden van zijn regering op sajmen te werken met de FBI en de grand jury. Ieder een, die dit zou weigeren, zou wor den verzocht ontslag te nemen. Toen zijn rede afgelopen was, veeg de Nixon tranen uit zijn ogen. Ca- meralieden en technici schudden hem de hand. Daarop vermande Nixon zich en liep naar de perska mer, waar hij stil op het podium ging staan om zich te laten fotogra feren. Tegen de verslaggevers zei de president: 'Wij hadden onze ver schillen in het verleden. Ga maar door met mij op m'n kop te zitten, als u denkt dat ik verkeerd doe'. Zijn woorden klonken als een ver ontschuldiging en als een bekente nis. dat zonder de pers het schan daal nooit aan het licht gekomen zou zijn. Ih ieder geval was het een geheel andere toon, dan in oktober toen het Witte Huis de onthullingen van de Washington Post 'een lawaai erige poging tot karaktermoord, zo als we dat in jaren niet hebben ge zien', noemde. De hoofdredacteur van dat blad werd toen uitgemaakt voor 'een infectie in de gezonde ■Tjffi De ontslagen top-medewerker Bob Haldeman trok gisteren toch naar het Witte Huis, waar hij tijdens een overgangsfase nog werk zaam blijft. bloedsomloop van de Amerikaanse journalistiek'. Maar gisteravond bood Nixons perschef, Ronald Zieg- ler, zijn excuses aan de Washington Post aan. ONTBINDEN De rede van Nixon, hoe sentimen teel ook. kon de storm over het schandaal niet luwen. Senatoren en Congreslieden betreurden het dat Nixon de zaak niet in handen had gegeven van een onafhankelijke aan klager of commissie. Senator Matthi as (Rep.) stelde \oor het verkie zingscomité te ontbinden en de mil joenen, die het comité nog in han den heeft te gebruiken voor de beta ling van eventuele schadeloosstellin gen, die als gevolg van de processen van de Democraten, nog betaald zul len moeten worden. Senator McGovern, die tijdens zijn verkiezingscampagne de regering- Nixon had uitgemaakt voor de cor- ruptste uit de Amerikaanse geschie denis. weigerde commentaar. Sena tor Muskie, eveneens slachtoffer van de Republikeinse sabotage, merkte op: 'De president heeft eigenlijk niet veel verteld wat wij niet al wis ten.' De evangelist Billy Graham, een goede vriend van Nixon, meende dat het schandaal een syijmtoom* is van de losse moraal, de corruptie en de misdaad, die zo'n groot deel van de Amerikaanse maatschappij in zijn greep heeft. Wat het land nodig heeft is dat men berouwvol voor de Heer op zijn knieën valt, zo zei hij. Inmiddels heeft nog iemand ontslag genomen uit regeringsdienst. Het is Gordon Strachman. een voormalig medewerker van Haldeman. Sinds december was hij algemeen adviseur van de Amerikaanse voorlichtings dienst, USIA. Op het Witte Huis was Strachman de verbindingsman tussen de staf en het verkiezingsco mité van Nixon. ADEN (Reuter, AP) De minister van buitenlandse zaken van 'Zuid-Je- men, Mohammed Salah Aulaqi, is maandag bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. Het toestel waarin de minister zat is op 480 kilo meter ten noorden van Aden neerge stort. De ramp heeft aan 24 mensen het leven gekost. Tot de slachtoffers behoren ook de ambassadeurs van Zuid-Jemen in En geland, Rusland, Irak, Somalië en Liba non en de permanente vertegenwoor diger van Zuid-Jemen bij de Arabi sche Liga. De minister en de diploma ten keerden terug van een conferentie die zij elders in Zuid-Jemen hadden bijgewoond. Het neergestorte toestel was een militair toestel. BUENOS AIRES (Reuter) De mili taire regering van generaal Lanusse heeft de staat van beleg afgekondigd voor de hoofdstad Buenos Aires en vijf provincies naar aanleiding van de moord op de gepensioneerde admiraal Guijada, voormalig hoofd van het co mité van stafchefs, die maandagmor gen op straat werd doodgeschoten. Het linkse revolutionaire volksleger (ERP) heeft verklaard verantwoorde lijk te zijn voor de dood van de ad miraal. SALISBURY (Reuter, UPI) De Rtodesische journalist Peter Niese- waid is gisteren in hoger beroep vrij- gaproken. Hij was vorige maand do>r een lagere rechtbank veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf, vv/arvan een jaar voorwaardelijk, om- cst hij vorig jaar drie berichten naar l£t buitenland had gestuurd over ope- kties van Rhodesische veiligheids- foepen tegen Afrikaanse guerrilla- srijders. Ijesewand was veroordeeld onder de 'tet op de staatsgeheimen' in een pro- cjs achter gesloten deuren, zonder dat cl aanklacht, het pleidooi van de ver- didiging en de overwegingen bij het vfcnis gepubliceerd mochten worden. Ht hof van beroep maakte die beslis- sife later ten dele ongedaan en liet ee; uittreksel uit deze stukken publi- ceèn. Ook het hoger beroep is gro- terieels achter gesloten deuren afge- harield. Ooi na zijn vrijspraak blijft Niese- wari voorlopig in hechtenis. Hij was namelijk al voordat tegen hem een aanklacht was ingediend in hechenis genomen krachtens de noodi>estand, die al jaren van kracht is in thodesië. Zijn advocaten hebben inmidels al aangedrongen op een zit ting un het speciale tribunaal, dat deze iaatregel kan bekrachtigen of ongedan kan maken. De 28-jarige Niesewnd is correspondent in Rhode sië voo enkele buitenlandse kranten en de oersbureaus Reuter, UPI en AFP. Stakiig in Engeland niet agemeen LONDEN( Reuter) Tienduizenden Britse areiders zijn gisteren thuisge bleven al protest tegen de overheids maatregel ter beperking van loons verhoging ondanks de snel stijgen de kostenvan levensonderhoud. Over al lagen abrieken stil en er reden maar weiig treinen. In de omgeving van Lonón deden zich verkeersop- stoppingeivoor doordat vele mensen, die niet a* de actie meedoen, met ei gen vervot hun werk trachtten te be reiken. Deactie was aanbevolen door de grote \kcentrale TUC. In de ha vens en oide vliegvelden werd nor maal gewect. De meeste mijnen wa ren geslote en kranten zijn er niet verschenen. Lenin-vedespr ij zen MOSKOU (feuter) De internatio nale Lenin-pjs voor 'versterking van de vrede tusn de volkeren in 1972' is toegekendaan de secretaris-gene raal van de >mmunistische partij in de Sowj et-Uit, Leonid Breznjew, zo meldt het Rujsche persbureau TASS. De prijs is vo.-ts toegewezen aan pre sident Salvadc Allende van Chili, de Uruguayese verzitter van het wereld- verbond van verenigingen, Enrique Pastorino en 5n de Britse schrijver James Aldridgc Aanslag Efesabon LISSABON (Re1,er) Bij een bom aanslag is in d nacht van maandag op dinsdag erns^e schade aangericht aan het gebouw 'n het ministerie van de corporaties, stiale zaken en volks gezondheid in l^sabon. Er hebben zich geen persïnlijke ongelukken voorgedaan. De o-zaak van de explo sie is niet bekend^e politie vermoedt dat de aanslag hc werk van een on dergrondse organitie is geweest. 'Liever onder de knoet van Dajan dan onder de knoet van Jihan' 'Verhef je hoofd, o broeder, want de dagen van de vernedering zijn voorbij!' Die leuze uit de jaren vijftig is nu definitief verdwenen. Ook na de juni-oorlog van 1967 kon je in Egypte ondanks de ver schrikkelijke teleurstelling van de nederlaag, toch altijd nog horen dat de revolutie van 1952 Egypte tot nieuw leven had gebracht, en dat al het goede in het land dankzij die revolutie tot stand was geko men. Nu is van dat gevoel weinig, zeer weinig overgebleven. 'Gamal Abdel Nasser is uiteindelijk een geluksvogel geweest', zei een bui tenlandse diplomaat. 'Hij is precies op het goede moment overleden. Als hij nog één jaar langer was blijven leven, had hij hetzelfde lot ondergaan als Sadat nu: ongeloof, hoon, en bespot ting van zijn landgenoten. Op een bruiloftsfeest, waar iedereen zich zeer goed vermaakte, vroeg een magere man van omstreeks 45 jaar mij: 'Hebben ze bij u in Holland ook kleurentelevisie?' Op mijn bevesti gend antwoord zei hij: 'Kleurentelevi sie is voor ons veel te modern. Wij hebben gewone zwart-wit-televisie. Maar komt u nog eens over tien jaar terug. Dan hebben we hier niet eens meer radio. Wij marcheren achteruit de vooruitgang tegemoet'. De man bleek een generaal in het Egyptische leger te zijn... En op datzelfde feest hoorde ik het verhaal van een ander, veel mooier en grootser feest, dat gegeven werd door Jihan, de tweede vrouw van Sadat. Dat feest vond plaats, vlak nadat de president voor dc zoveelste maal had verkondigd dat de beslissende slag te gen Israël nu op het punt van uitbre ken stond. En dus was half Cairo d.w.z. alle zijstraten weer eens in vol strekte duisternis gehuld als voor zorgsmaatregel tegen eventuele Israë lische vliegtuigaanvallen. Andere voorzorgsmaatregelen, zoals de muur tjes, die je overal in de stad voor de ingang van grote gebouwen ziet - in de volksmond de 'klaagmuren' ge naamd, bedoeld als bescherming tegen de bomscherven - waren al jaren tevo ren genomen, maar wel lang nadat de juni-oorlog beëindigd was. De officieren, die het huis bewaakten waar Jihan haar feest zou geven, vroegen alle genodigden zich te legi- miteren. Maar dat bleek niemand te kunnen. 'Ik ben Abdoel Halim el-Ha- fez', zei een beroemde zanger. 'Bewijs dat maar eens', antwoordde de bevel voerende hoofdofficier. De zanger zong daarop een schitterend lied en werd meteen doorgelaten. 'Ik ben Nagwa Foead', zei een even beroemde buikdanseres en liet, om haar identi teit te bewijzen, snel een staaltje van haar grote kunnen zien. Een grote zwarte Mercedes reed voor, waaruit een man stapte, die zich als Anwar el- Sadat voorstelde. 'Hoe kun je dat be wijzen'?, vroeg de officier. 'Abdoel Hafez zong en Nagwa Foead danste. Maar hoe kun jij aantonen dat je in derdaad de president bent?' De onder vraagde dacht geruime tijd na en ant woordde toen schuchter: 'Eigenlijk kan ik niets'. Waarop de officier in de houding sprong en zei: 'Maar dat is toch meer dan voldoende bewijs, me neer de president'. Spotzucht De Egyptenaren zijn in de hele Arabi sche wereld beroemd om hun zelfspot. De grappen, die je in Egypte hoort, zijn een feilloze barometer voor de stemming in het land en tegelijker tijd een ideale uitlaatklep voor opge hoopte politieke en sociale frustraties. Die moppen vormen natuurlijk ook voor iedere zichzelf respecterende au toriteit een onderhuidse bedreiging. Ten tijde van Nasser probeerde de overheid de anti-regeringsmoppen te bestrijden met pro-regeringsmoppen, wat natuurlijk een falikante misluk king werd. iSvee maanden na de juni- oorlog verzocht Nasser in een officië le speech zijn landgenoten zich wat te matigen in hun zelfspotzucht over het leger. Di e speech was op zichzelf weer eer. dijenkletser voor de Egypte naren en werd als uitgangspunt ge bruikt voor een vloed van nieuwe moppen. En in februari waarschuwde een functionaris van de arabische So cialistische Unie zijn toehoorders in dc stad Fayyoem ervoor, dat de vijan den van het land in hun onafgebro- ken psychologische oorlogsvoering nu ook gebruik maakten van 'giftige grappen', teneinde de eenheid van het thuisfront te breken. Ik heb over Nasser nooit zulke wrede, persoonlijke moppen gehoord als over Sadat. En dat, terwijl Sadat lang niet zo gehaat wordt door zijn tegenstan ders als Nasser. Het merkwaardige is, dat Sadat eigenlijk alleen maar door een groot deel van zijn landgenoten geminacht wordt, terwijl mei. hem twee jaar geleden nog huizenhoog prees, nadat hij de gehate en gevrees de directe aanhang van Nasser had uitgeschakeld, de zogenaamde 'machts centra', die onder leiding stonden van de toenmalige vice-president Ali Sabry. Anders dan Nasser blijkt Sadat niet in staat te zijn felle emoties voor zichzelf te kunnen opwekken. Al in 1969 monkelde iedereen grijnzend, wanneer ik alleen maar de naam van Sadat te berde bracht. Hij werd toen afwisselend 'Jawel Chef' genoemd (omdat hij als één van de grote uit zonderingen onder de Vrije Officieren Nasser zo aansprak), ofwel simpelweg 'Loopjongen'. Zó algemeen geminacht werd hij, dat de officiële censuur al lerlei ongunstige beschrijvingen van zijn persoonlijkheid ongehinderd liet passeren, toen hij tot president en op volger van Nasser benoemd werd. Invloed van Jihan Sadat heeft dat image van een zwakke en opportunistische ja-zegger nu meer dan ooit. Een ezel, een zwakke presi dent, zo praten de mensen over hem. Hij zou onder de plak van zijn vrouw Jihan zijn, zeggen de studenten die met die opmerking op typische wijze weergeven hoe belangrijk de functie van de vrouw binnen de Egyptische samenleving is. Op aandrang van Ji han, die van half-Britse afkomst is, zou Sadat er alleen maar op uit zijn zijn status te verhogen en zichzelf te verrijken. De president en zijn vrouw zouden op staatskosten ongehoorde sommen besteden aan hun eigen luxe leventje. Tijdens de studenten-demon straties van een paar maanden gele den werd er gescandeerd: 'Liever on der de knoet van Dajan dan onder de knoet van Jihan'. Het verhaal wordt verteld, hoe Jihan. tijdens Nassers laatste bezoek aan Moskou in Guizeh, een wijk van Cai ro. een fraaie villa zag en die voor zichzelf begeerde. Hoe die villa twee dagen nadat ze hem bewonderd had door de overheid 'voor staatsdoelein den' gevorderd werd. Maar het toeval wilde dat de man, die de villa voor zichzelf had gehuurd, een familielid was van de vrouw van Nasser, gene raal Salah el-Mougy. Hij stuurde on middellijk een telegram naar Moskou om zich te beklagen, waarna een woe dende Nasser Sadat dwong de villa op te geven en zich in zijn geboortedorp terug te trekken. Om politieke rede nen zou destijds verzwegen zijn, waar om precies de vice-president uit de gratie was geraakt. En toen Sadat, die door niemand au sérieux genomen werd, Nasser opvolgde, werd generaal el-Mougy uit de militaire dienst ont slagen. Er wordt spottend gesproken over de paleizen van de in 1952 verjaagde dynastie. Die paleizen worden nu, de een na de ander, gerestaureerd voor de president en Jihan. Het Koebbeh- paleis bijv. de officiële residentie van Nasser, wordt nu voor representatie- doeleinden voor Jihan gerestaureerd. Het Abdin-paleis, dat twee jaar gele den nog de ministeries van land aanwinning en cultuur herbergde, wordt nu door Sadat zelf bewoond. In de tuinen van het Abdin-paleis was een openbare sportclub. Het lidmaat schap ervan kostte vijf piasters (een kwartje per jaar) De club is opgehe ven en het sportterrein bij de paleis tuinen gevoegd met een groot hek er om heen. In Cairo, met zijn ontzetten de bevolkingsaanwas, - er zijn nu al President Sadat en zijn vrouw Jihan, op vakantie in de presidentiële zomerresidentie in Alexantië. naar schatting zes miljoen inwoners - en met zijn schreeuwend gebrek aan sport- en recreatie-terreinen, komt zo'n maatregel hard aan. Dorp opgeknapt Mit Aboe el-Koem, het geboortedorp van Sadat, waar de president vaak voor de weekeinden heengaat, is vol gens de verhalen van de studenten onherkenbaar veranderd. Het was vroeger een armoedig en smerig dorp, één uit de duizenden dorpen in de Nijl-delta, die alle op elkaar lijken, met hun lemen hutten, lemen muren en lemen straten. Nu is dat dorp schoon; er zijn geplaveide straten aan gelegd, iets ongehoords voor een Egyptisch dorp en nog steeds afwezig in vele buurten van Cairo. De presi dent zou een kleine moskee in zijn dorp hebben laten bouwen, waarvan de kosten op vijf miljoen ponden worden geschat, d.w.z. volgens de offi ciële toeristenkoers 25 miljoen gulden. Een professor, die zich zeer ongunstig over Nasser had uitgelaten, zei over- Sadats prestaties: 'Als de president de wetten van Nasser had veranderd, zou dat normaal geweest zijn. Maar hij veranderde alleen maar de paleizen.' Met deze volstrekt onjuiste voorstel ling van zaken - want onder Sadat is het nasserisme wel degelijk verder ge liberaliseerd, verrechts zeggen de marxisten - vertolkte hij de idee, die velen nu over de president hebben. Maar met al die scherpe kritiek op Sadat heb je als buitenstaander voort durend het gevoel, dat de zaken toch anders liggen. Sadat kan gewoon niet alleen maar een ezel en een luxe pan toffelheld zijn. Als dat zo was. zou hij niet in staat zijn geweest zich zo ge makkelijk te ontdoen van de naaste medewerkers van Nasser, de zo mach tige groep van Ali Sabry, Sjarawi Go- maa enz. die hij in mei 1971 zonder enig bloedvergieten uitschakelde. Dan zou het hem onmogelijk geweest zijn om de zeer populaire minister van de fensie, generaal Mohammed Sadek vo rig jaar november zonder enige verde re uitleg en van de ene dag op de an dere de laan uit te sturen, zonder dat iemand in het leger ook maar kikte. Dan zou hij allang door een ander vervangen zijn, die meer respect in boezemt en die betere opssingen weet voor de levensgrote pblemen van Egypte. Ernstige crisis Maar Sadat is nog steeds de psident van Egypte en zijn persïnlijke macht neemt van maand totnaand toe. Hij heeft nu al evenveel fliciële functies in handen en we»lijke macht als Nasser op het hoogpunt van zijn macht ooit heeft geh.. En als het dan al waar zou zijn, d het Egyptische volk in overgrote mirder- heid of het Egyptische leger zoutaan te popelen om Sadat door een ider te vervangen, dan is daar niets, iaar dan ook niets van te merken, afgien van de grapjes en de kritiek. Di ha telijke moppen en boosaardige vha- len over de president zijn in ite niets anders dan de personificatiean de ernstige crisis, waarin de Egjti- sche samenleving zich bevindt, et lijkt er veel op, dat men onbewusin de president zichzelf bespot en m- klaagt. Want nooit heeft Egypte <n president gehad, die Egyptischer >s dan Anwar el-Sadat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8