EUROPA'S GROOTSTE SELECTIEBUREAU ZIT IN HAAG I Bi dichtbij Straling 1 Sanox kalmeert, hetgeen een gpede nachtrust bevordert. tot morgen Te moeilijk We kunnen terig Rijks psychologische dienst: steeds meer mensen de rijksoverheid willen nabespreking van psychologische test vraagt Advertentie voor chauffeur trekt 160 sollicitanten K> Dodwaard Sanox de bezem door de provincie achter slot en grendel hondenwacht thuisdrinkster TROUW/KWARTET WOEKSDAG 2 MEI 1973 Eenmaal per jaar behoort de presdent van de Nederlandsche Bank veslag uit te brengen aan de aandeelhoulers van deze bank. Nu is er bij deze en- trale bank in feite maar één aandcl- houder, te weten de Nederlandse stat. Anders gezegd: De Nederlandstie Bank is eigenlijk een stukje bezit *n u en ons. Zo bezien brengt de president verskg uit aan het Nederlandse volk. Hij dat dit aan de hand van een knapp analyse, neergelegd in een nogal fos boekwerk. De inhoud van het verslg is evenwel zo moeilijk, dat vrijwel a- leen specialisten er uit wijs kunno worden. Het jaarverslag behoort meet- al. als het goed is, tot de verplichte i- teratuur voor ouderejaars studentenin de economie. Voor de gewone man is de taal,te moeilijk. Nu was dat tien, twintig iar geleden niet zo'n bezwaar. Maa< in deze tijd kan dat niet meer. Hé is van de allergrootste betekenis, dat grote groepen van de bevolking ook via het verslag van de presiden van de Nederlandsche Bank horen, *t er nu precies met de economie vfl ons land aan de hand is. Het zou daarom gewenst zii, dat men zich bij de Nederlandscb Bank gaat afvragen, of niet, naast lit ver slag voor de super-deskundifn, een meer begrijpelijk verhaal voo de zeer velen die zich ook op dit teiein leek voelen, kan worden uitgegevn. Dit zou de president en zijnpersoneel misschien ook wat dichter b het volk brengen. En ook dat lijkt os goed. Dat het jaarverslag van c president van De Nederlandsche Baic ons allen aangaat, blijkt misschien «1 het dui delijkst uit het pleidooi dadr. Zijlstra voert voor een krachtig< bestrijding van de loon- en prijsinflat. De loonstijgingen in on: land gaan aanmerkelijk uit boven c toeneming van de arbeidsproduktiviit; de prijs stijgingen zijn zorgwekked. Een alles behalve opwekkend bed dat er niet aantrekkelijker op wrdt, wanneer we vernemen, dat de hans aan de gang zijnde verbeterinjvan de con junctuur de inflatoire ïvloeden ver moedelijk alleen maar il versterken. Dr. Zijlstra legt zichn zijn verslag niet neer bij de thans >p volle toeren draaiende loon- en prispiraal. Hij re kent af met hen die ander enige te genstand de inflatie #r zich heen la ten gaan en menen dat een voort gaande inflatie ond. zekere voor waarden kan worde aanvaard. 'Een ieder die geen onfetuurbaarheid in staat en maatschapp wenst, zal de in flatie moeten veraf^uwen en bestrij den', zegt hij. Onze economie zit>P het ogenblik in de gevarenzone eniet is uiterst moei lijk, daaruit te ïtsnappen. Uiterst moeilijk, maar ni< onmogelijk, als de bestrijding van d inflatie maar met voortvarendheid ordt aangepakt. De middelen op diterrein waarover we nu beschikken, W»nen in het gunstig ste geval alleen laar voorkomen, dat de inflatiegraadiog verder toeneemt. Om de inflatie mg te dringen, zullen we onze tocvlvPt moeten nemen tot onconventionel.middelen. Te denken valt bijvoorbed aan een tijdelijke prijsstop. Vrees dat wdie inflatie te krachtig zouden kunn. bestrijden, behoeft er, volgens dr. jlstra, niet te bestaan. Voordat er c. niet te beheersen over spanning in ns land ontstaat, zal er heel wat moen gebeuren. Er is trou wens een gre speelruimte voor over- lee. Laat de rcring die straks de touw tjes in haren neemt, de aansporing van dr. Zi-tra ter harte nemen door het tcgen-an van de inflatie als hoofdpunPP te nemen in haar werk programs en - dat is niet minder belangrijk- zelf het voorbeeld te ge ven Daital al één stap in de goede richting S gezet. Laten we met zeg- ec-n w kunnen niets doen, het is het buitéand dat het doet. Laten we in cigci huis beginnen. Het is de moeite «rd. We kunnen nog terug. BINNENLAND/COMMENT A AR T5/K7 door Piet Hagen tl ij zijn het grootste selectiebureau van Europa', zegt een medewerker van de rijks psyrhologisehe dienst (RPD) met trots. We zijn dus op liet juiste adres als we iets over selectie willen weten. Hoe selecteert de RPD al die mensen die afgekomen zijn op een aankondi ging of advertentie onder de kop: 'De rijksoverheid vraagt'? Ze hebben met veel pijn en moeite de brief geschre ven waarvan zoveel kan afhangen. Wat zou er met die brief gebeuren? De heer B. Burgers, hoofd publiciteit en werving, vertelt: 'Zodra wij een sollicitatiebrief ontvangen gaat er meteen een kaartje de deur uit om de sollicitant mee te delen dat we de brief ontvangen hebben. Wij sturen de sollicitatie dan door naar de dienst of het departement waar de vacature is. De eigenlijke selectie gebeurt daar. niet bij ons. Wij hebben voornamelijk een voorlichtende en bemiddelende rol. Daarnaast zorgen wij ook voor het psychologisch onderzoek als dat voor een bepaalde functie nodig is'. Hoe kom je aan de weet of er bij de overheid een vacature is? Burgers: 'Alle departementen en rijks diensten zijn verplicht een vacature bij ons te melden. Wanneer intern een opvolger voor een bepaalde func tie gevonden wordt merken wij dat alleen als daardoor weer een nieuwe vacature ontstaat'. Waarom gaat de interne personeels wisseling niet via een openlijke solli citatie? faooeloriorlodovrUo icblldirKunst (mil.rvrf.) tooglomrlido ■onnittilikgnit (uL/vrtj Imoiettorvinhet bultingnrooRliBir ODdirwUs (mnl./vd-J Burgers: 'Je zou natuurlijk elke vaca ture kunnen adverteren, ook wanneer er binnen de eigen dienst een opvol ger beschikbaar is. Dat heeft het voordeel dat iedereen kan solliciteren, ook van buiten de overheidssector. Een ander voordeel is dat je mis schien sollicitanten krijgt waar je an ders helemaal niet aan denkt. Het is ook waar dat mensen die lang ergens zitten en steeds verder opschuiven wel eens bedrijfsblind zijn. Maar toch ben ik er niet voor om ook het inter ne promotiebeleid helemaal openbaar te maken. Mensen die ergens werken hebben bepaalde verwachtingen over hun carrière. Daar moet je rekening mee houden. Als ergens een chef weg gaat ligt het vaak voor de hand dat de plaatsvervangend chef hem op volgt. Het zou dan tegenover eventue le sollicitanten niet helemaal fair zijn een advertentie te plaatsen, wanneer het waarschijnlijk is dat de plaatsver vangend chef het wordt. Voor hogere functies wordt wèl in toenemende ma te naar buiten geadverteerd'. U krijgt dns alle vacatures op. Hoe maakt u die bekend? Burgers: 'Wij maken geregeld vacatu re-lijsten. Die gaan naar de arbeidsbu reaus en andere bemiddelende instan ties. Verder hebben wij zelf een be middelingsbureau. Daar staan mensen ingeschreven die een uitkering krij gen of op wachtgeld staan en ook mensen die zich zelf bij ons hebben aangemeld. Als er onder die groep geen geschikte kandidaten zitten of als we een wat ruimere keus willen hebben wordt de vacature bekend gemaakt via arbeidsbureaus of adver tenties'. In welke gevallen adverteert u? Burgers: 'Sommige vacatures worden vrij snel via de arbeidsbureaus ver vuld. Gaat dat niet dan adverteren we. Dat gebeurt niet altijd in de lan delijke pers. Het heeft geen zin om een chauffeur voor een ministerie in Den Haag te vragen in de landelijke bladen. Iemand in Groningen met het salaris van een chauffeur zou moeilijk een huis vinden in Den Haag'. Zo wordt dus ongemerkt al 'geselec teerd'? Burgers: 'Niemand is verplicht om op een advertentie te schrijven. De eerste selectie wordt door de mensen zelf gemaakt als zij besluiten al dan niet een brief te schrijven. Sommige men sen vallen bijvoorbaat af. Wie meer dan een ton per jaar wil verdienen kan bij de overheid niet terecht. Al leen ministers verdienen meer Verder proberen we in de adverten ties een zo duidelijk mogelijk beeld te geven van de functie en van de kwali teiten die daarvoor nodig zijn. Dan kunnen de mensen in eerste instantie zelf beoordelen of zij geschikt zijn voor die baan? Komen cr meestal veel sollicitanten? Burgers: 'Dat hangt ervan af. Een paar uitschieters van de laatste tijd: op een advertentie voor een chauffeur kwamen 160 mensen. Voor de post van meetarbeider: 96 reacties. Voor een vacature voor een jong jurist: 42 In het algemeen kun je zeggen dat in economisch onzekere tijden de bp- langselling voor een baan bij de over heid toeneemt. Gemiddeld komen Der advertentie per medium zeven reac ties binnen'. De eigenlijke selectie gebeurt door de departementen en diensten de iemand zoeken. Maar registreert u wel de na men en gegevens van de sollicitanten en ook de afloop van de selectie7 Burgers: 'Nee, wij registreren alleen de aantallen, niet de namen. De ver slagen van een eventueel psycholo- gisch onderzoek worden wel twee jaar lang bewaard. Alleen om te voorko men dat je een half jaar later op nieuw een onderzoek moet doen als iemand voor een tweede keer solli- citeerd'. Krijgen de sollicitanten die afvallen ccn motivering waarom zij niet geko zen zijn? Burgers: 'Dat loopt niet via ons, maar via de dpeartementen en diensten. Maar ik kan wel zeggen dat dit in het algemeen niet gebeurt. Als d~ sollici tant ernaar vraagt krijgt hij wel t» mcci ut horen waarom hij het niet geworden spreking' hoofd ifdellns docamentilr» Informitli (anl./vri.) Uehnlieh hoofduilttont voordo tocuftolt ontlok (ML) DE RIJKSOVERHEID VRAAGT. Hoogleraar in de vrije schilderkunst, plaatsvervangend directeur van het ministerie van onderwijs, econoom, verfspuiter-schilder, assistent-accoun tant, dossiervormer bij post- en ar chiefdienst, typiste, visserij-assistent, maatschappelijk \verk(st)er, bedrijfs- voorlichter, schoolbediendc.(uit de vacaturelijst van maart 1973). 'Het is overwegend schriftelijk werk. Weinig spelletjes en dat soort dingen Het grootste deel van de test is gelijk voor alle mensen. Punten die daarbij aan de orde kunnen komen: intelli gentie, produktiviteit, stabiliteit, soci aal gedrag en taalbeheersing. Alle adviezen zijn steeds gericht od de functie. Wat daarvoor niet van be lang is wordt niet in het advies ge zet'. Krijgt degene die getest wordt het re sultaat van de test te zien? Burgers: 'Als hij er niet om vraagt niet. Maar iedereen die getest wordt, heeft wel het recht om een gesprek te vragen met een van onze psychologen. Daarbij wordt niet ingegaan op de af loop van de sollicitatie, want daarvoor zijn wij niet verantwoordelijk. Maar we bespreken wel de resultaten. Dat kan belangrijk zijn om jezelf te be oordelen en ook met het oog op een volgende sollicitatie. Er is steeds meer belangstelling voor zo'n na! e- In welke gevallen wordt een psycholo gisch onderzoek gevraagd? Burgers: 'Dat verschilt per functie en per dienst. Sommige diensten laten ia- dereen psychologisch onderzoeken Andere doen het alleen in bepaald» gevallen. Bij elkaar onderzoeken wa hier per jaar zo'n 14.000 mensen Mat houdt zo'n onderzoek in? Aan wie kan zo'n test ter inzage gege ven worden? Burgers: 'De test komt hier de deur niet uit. E* gaat alleen een verslag met de punten die ter zake doen naar de dienst die om het onderzoek gevraagd heeft. Als later een andere dienst of departement om de test vraagt stellen we de gegevens alleen ter beschikking als de sollicitant zelf dat goed vindt'. cm Nu de kerncentrales langzamerhand echt over ons komen, vond de Neder landse vereniging voor radiobiologie het een verstandig idee om weer eens de nieuwste inzichten over toelaatbare hoeveelheden (al dan niet radioactie ve) straling op een rijtje te zetten. Dat gebeurde vorige week in Gronin gen tijdens een bijna onuitsprekelijk driedaags gebeuren: de '14e federatie ve vergadering van medisch-biologi- sche verenigingen en van verenigin gen tot bevordering van het klinisch wetenschappelijk onderzoek', in de wandeling afgekort tot 'federa'. De internationale commissie voor stralingsbescherming (ICRP) heeft de laatste jaren de geldende richtlijnen grondig opnieuw bekeken, vertelde prof. dr. G. W. Barendsen. (De ICRP werd in 1928 opgericht door het In ternationaal radiologie-congres en geldt sindsdien als de hoogste onaf hankelijke autoriteit op dit terrein.) En dat opnieuw bekijken heeft voor alsnog niet geleid tot herziening van de geldende aanbevelingen, die prof. Barendsen nog wel even nadrukkelijk in hun juiste volgorde wilde noemen, omdat meestal alleen de derde in de discussie duidelijk naar voren komt. Ten eerste dient volgens de ICRP el ke niet noodzakelijke bestraling van mensen te worden voorkomen. Ten tweede moet, als straling onvermijde- cr ei fout gevonden wordt, is dat üjk js, de hoeveelheid zo laag moge- De koreactor in Dodewaard moet weer orden gerepareerd. Dat roept vfagciop. Niet z0 zeer over de tech- nischefeiügbeid. Het inspectiesysteem is er ist op gericht, defecten te vin den v>rdat ze gevaarlijk worden. Als dus Jg geen reden om 'gevaar!' te roep»- De nag is wel, in hoeverre de repa- ratiéiog te rijmen valt met de inter- natiiale aanbevelingen voor stralings- besierming. Die bepalen niet alleen hotfel straling de technici ten hoog- steiogen ondergaan, maar in de eer stertaats dat die hoeveelheid zo klein mielijk moet zijn. Op dat punt is de relor van Dodewaard verouderd. P; toen hij cr al stond begreep men d; een reactor zo moet worden ge- biwd dat zij ook vlot gerepareerd ki worden. De technici in Dode- vard zullen dus meer straling oplopen <n volgens de huidige stand der tcch- ek nodig is. at roept de vraag op, hoe lang we e centrale Dodewaard nog in bedrijf loeten houden. Hij is te klein om 'oor de elektriciteitsvoorziening erg belangrijk te zijn. Hij is dan ook al leen gebouwd om ervaring op te doen lijk worden gehouden. En pas ten derde komen de cijfertjes die zo vaak genoemd worden: mensen die beroepshalve met radioactieve za ken te doen hebben, 'radiologische werkers', mogen niet meer dan vijf rem straling per jaar oplopen (een rem is een wat ingewikkelde maar zinvolle maat om hoeveelheden stra ling te meten). Voor andere mensen geldt een absolute grens die tien keer zo laag ligt: 0,5 rem. En voor totale bevolkingen is bovendien aanbevolen dat de gemiddelde hoeveelheid stra ling nog eens drie keer zo laag moet liggen, dus hoogstens 0,17 rem per persoon per jaar. Maar nogmaals: om te beginnen geen straling als het niet nodig is, als het persé moet, dan zo min mogelijk, en daarna pas de ijze ren normen (die in de nationale wet gevingen veelal zijn overgenomen en daardoor bindend geworden). Die ijzeren normen zijn natuurlijk niet voor de grap ingesteld, straling is gevaarlijk, je kan er jaren later kanker van krijgen en je kinderen kunnen aangeboren afwijkingen heb ben (erfelijke of, zoals het meestal ge noemd wordt, genetische schade). De met kerncentrales. Voor zover dat nog normen hebben de bedoeling om clie gevolgen te beperken tot een zo gerin- n.et gebeurd is, kan dat straks ook - ge omvang dat je het verwaar]00sbaar kunt noemen. Of die bedoeling inderdaad klopt met de feitelijke stand van zaken is de laatste jaren vooral in Amerika on derwerp geweest van heftige discussie. Over die discussie sprak in Groningen drs. J. A. G. Davids van het Reactor centrum Nederland in Petten. De feiten Eerst even wat basisfeiten. Uit na tuurlijke bronnen (het heelal, de bo dem. ons eten) krijgen we sinds onaf zienbare tijden een jaarlijkse hoeveel heid straling van 0,08 rem toegediend. De medische techniek levert ons ge middeld, vooral aan röntgenstraling, 0,05 rem per jaar. Het radioactieve neerslag van kernproeven, sinds de jaren zestig flink afgenomen, doet daar nog eens 0,005 rem bij. De radiologische wer kers verhogen het gemiddelde met 0,001 rem (dit en het volgende cijfer gelden voor Amerika). En de kerne nergie is verantwoordelijk voor 0,000 003 rem per jaar. Het totaal bedraagt dus nu 0,14 rem, en daar zou volgens de ijzeren nor men van de ICRP nog eens 0,16 rem bij mogen. (De commissie heeft het alleen over kunstmatige straling, en laat daarbij de medische toepassingen huiten beschouwing: daar moeten de medici het risico zelf maar afwegen tegen de voordelen). De gevolgen van kunstmatige straling zijn nog allerminst duidelijk, en dat komt omdat ze zo ontzettend klein zijn. De enige bruikbare gegevens die we hebben, zijn de gevolgen van veel grotere hoeveelheden straling, zoals die in Japan in 1945 door de slachtof fers van de atoombommen werden on dervonden en zoals we die in laborato ria door muizen heen kunnen jagen. En dan zijn er de meetbare gevolgen Van medische toepassingen van grote stralingsdoses, maar dat zijn zo weinig gevallen dat er moeilijk iets van te zeggen valt. Minder schadelijk Het enige wat we kunnen doen is aannemen dat een rem een rem is. of hij nu in tijd van een uur of van tien jaar wordt toegediend, en aannemen dat de gevolgen van kleinere hoeveel heden straling evenredig minder vaak zullen optreden. Waarschijnlijk is dat een te sombere aanname. Er zijn re denen om te veronderstellen dat klei nere hoeveelheden straling, over lan ge tijd toegediend, minder schadelijk zijn. Geschat wordt: drie maal zo wei nig, zei prof. Barendsen. Maar we we ten het niet en dus houdt de ICRP de pessimistische benadering aan. Van de twee grote stromen van kri tiek op de bestaande normen, zei drs. Davids, is die van de Amerikaan Sternglass inmiddels wel opgedroogd. Hij schreef in 1969 dat de fall-out van kernproeven plaatselijk de kinder sterfte aanzienlijk verhoogde, en in 1971 dat in de omgeving van atoomin stallaties de kindersterfte duidelijk was verhoogd. Beide stellingen berust ten, is inmiddels gebleken, op het ADVERTENTIE en dus beter in Borsele. rust-en kalmeringsmiddel (Bij apotheker of drogist) gunstig groeperen van cijfers. Nog wel actueel zijn de Amerikanen Gofman en Tamplin, die in 1969 uit rekenden dat, als alle Amerikanen volgens de maximum-normen van de ICRP zouden worden bestraald, er 16.000 extra kankerpatiënten per jaar zouden komen. Een jaar later kwa men zij tot 32 000, en in 1971 zelfs tot 104.000. aldus Davids, waarmee het 'normale' aantal met vijf, tien respec tievelijk dertig procent zou worden verhoogd. Correctie In die berekeningen is een aantal denkfouten ontdekt, maar ook een ge deeltelijk juiste correctie op de oude re opvattingen. Die correctie legde prof. dr. L. M. van Putten uit. De klassieke opvatting ging ervan uit dat een bepaalde hoeveelheid straling een bepaald aantal kankergevallen veroor zaakt. Maar volgens Gofman en Tam plin geeft een bepaalde hoeveelheid straling een overeenkomstige procen tuele verhoging van het aantal kan kergevallen dat normaal zou zijn op getreden. Die benadering leidt tot hogere cij fers, en wanneer je deze methode op de Amerikaanse bevolking toepast kom je op drie- tot negenduizend ex tra gevallen per jaar, in plaats van ongeveer tweeduizend volgens de ou de berekening. Geen van beide bere keningen is 'goed', de waarheid zit er ergens tussenin. Bestraling volgens de maximum ICRP-norm levert tussen één en drie procent extra kankerge vallen (waarbij Barendsens veilig- heidsfactor van drie volgens de voor zichtige afspraak niet is meegeteld). Voor de praktijk van de afzienbare toekomst kunnen deze cijfers rustig door honderd of meer gedeeld wor den. zei Davids. De Amerikaanse Commissie voor atoomenergie heeft de toelaatbare stralingsbelasting door kernenergie vastgesteld ver onder de ICRP-norm van 0,17 rem. namelijk op 0.005. En in het jaar 2000 zal het vol gens de geldende voorspelling in de praktijk 0,0004 zijn. Dr. K. Sankaranarayanan van de Rijks universiteit Leiden rekende verder voor dat de genetische schade door straling volgens de ICRP-norm vol gens de beste schatting neerkomt op verhoging van het aantal erfelijke af wijkingen van zes procent tot 6.003 procent. De discussie over de gevaren van kern energie kan dus verder met vrucht worden beperkt tot de mogelijkheid dat er iets uit de hand loopt: dat een centrale overlangs opensplijt of dat we het onvermijdelijke radioactieve afval terugvinden op plekken waar dat beslist ongezond is. Daar is ook nog genoeg over te zeggen. Maar bij normaal bedrijf lijkt er in ieder geval weinig aan de hand te zijn. Steeds vaker gebeurt het dat een straat, een buurt, een dorp, een hele stad met vereende krachten aan een grote schoonmaakbeurt wordt onderivorpen. Maar in Dren te pakken ze de zaak veel groot scheepser aan. Daar gaan alle iner- endertig gemeeenten tegelijk aan de schoonmaak Een leger van ze ventienduizend vrijwilligers trekt er op één en dezelfde dag met be zems en ander schoonmaakgerei op uit om Drente te zuiveren van al les wat er niet thuishoort. Binnen de grenzen van de vierendertig ge meenten dan, want in de bossen hebben de stormen al hun best ge daan. Voor zo'n provinciale aanpak is natuurlijk een stevige organisatie nodig Er waren al heel wat groe pen die in hun eentje de Drentse bevolking milieubewuster proberen te maken, maar nu is er dan de Coördinatiecommissie Voorlichting Milieu, die al die plaatselijke acti viteiten tracht te bundelen. Groe pen of instanties die met milieu plannetjes rondlopen, zoeken nu eerst via die coördinatiecommis sie uit of anderen misschien dezelfde ideeën hebben, zoadt er wellicht samen iets gedaan kan worden. Zo is ook het plan ontstaan om een Drentse Schoonmaakdag te houden, waar voor zoveel werk bleek te moeten worden verzet, dat er een speciale organisator tcerd aangesteld. Die zit nu. in dienst van de Milieuraad Drenthe, sinds 1 februari te orga niseren en te coördineren. Zijn 'strijdplan' heeft uiteindelijk tot het leger van zeventienduizend man vrijwillige schoonmakers ge- leid. Die som is zo tot stand gekomen: elk van de Drentse gemeenten stelt één contactman aan. Dat zijn er dus al vierendertig, die op hun beurt ieder vijf zogenaamde rayon chefs uitzoeken. De chefs, die ver antwoordelijk zijn voor een heel dorp of een deel van de gemeente, zorgen samen voor zeventienhon derd voormannen, tien per rayon chef dus. Al die voormannen trek ken stuk voor stuk tien vrijwillige medewerkers aan. En als het goed is, moet er uit deze som zeventien duizend komen, afgezien ran de rayonchefs, contactmannen en voormannen zelf. De plannen slaan bijzonder goed aan en Drente gonst nu al van de voorbereidende activiteiten. Er zul len affiches en stickers worden verspreid, milieugroepen worden actiever dan ooit, diverse plaatsen proberen zelf kleine tentoonstellin gen op touw te zetten, er icordt naar een manier gezocht om de scholen in te schakelen en er uordt bekeken of er een mogelijk heid is één en dezelfde expositie in alle achtentwintig filialen van de plattelandsbibliotheek tegelijk onder te brengen. Zo groeit de hele provincie toe naar de grote schoonmaakdag: 6 okto ber. En diep in hun hart hopen de mensen van de Milieuraad Drenthe dat de Drentenaren intussen zo en thousiast zullen zijn, dat ze die schoonmaak nog uel eens willen herhalen en er misschien zelfs een jaarlijke provinciale schoonmaak- feestdag van willen maken De souvenirjagers maakten het wat ül te gek in het beroemde Ilofbrau- haus van München. Bierpul na bierpul verdween en daarom zette de directie tien slotenmakers aan liet werk die in een paar weken een stevige kluis in elkaar zetten waarin dc dik tweehonderd zeer speciale pullen van de stamgasten nu elk hun eigen veilige plekje hebben met evenzoveel hangsloten. Een kogel uit het pistool van een Utrechtse politieman heeft het le ven beëindigd van een zwerfhond, die maandagavond midden op dc drukke rijksweg Utrecht-Arnhem tussen de vangrails de dodenwacht hield bij een overreden soortge noot. Aanvankelijk probeerde de politie de hond te vangen, maar hij was niet bij zijn zwerfmakker weg te slaan en gedroeg zich erg agressief toen men hem wilde be naderen. Omdat de politie het niet alleen voor de hond, maar ook voor de weggebruikers levensge vaarlijk vond het dier daar te la ten zitten, heeft men hem met een welgemikt schot naast zijn vriendje neergelegd. 'Het lijkt wat cru, maar er zat niets anders op', zegt de politie. Signaal Singnaalkampen zijn de zomerkampen die zes VUóstu- denten (allemaal lid van de Calvi- nische Studentenbeweging) organi seren voor leerlingen aan christe lijke middelbare scholen en idem pedagogische akademies. Tien land-, zeil-, zeilwerf en nog andere soorten kampen, waarvoor de kos ten per deelnemer van 90 tot 160 lopen. In de Signaalkampfol- der, te krijgen bij de Commissie Signaalkampen, postbus 5349 in Am sterdam, is daar van alles over te lezen. En wie dan nog niet alles snapt, kan méér inlichtingen krij gen op hetzelfde postbusnummer of telefoon 020-120374 Skeltcrrace Vrijdagmorgen om 11 uur lost voetballer Willy Brokamp op het Maastrichtse Vrijthof het start schot voor Je berijders van vier trapskelters, studenten van de ho telschool in die stad, die op dat moment aan hun skeltertochtje naar Scheveningen (250 kilometer) beginnen. Daar storten ze zich in de jaarlijkse sportwedstrijden tus sen de hotelscholen van Schevenin gen en Maastricht, die 5 en 6 mei gespeeld worden a Toch nog Donderdag 7 juni komt prinses Be- Tachtigduizend van de vierhonderd duizend alcoholisten in Engeland zijn vrouwen, meest huisvrouwen van een jaar of vijfenveertig. Dat heeft de Londense AA-organisatie 'Helpende Hand' in een rapport over vrouwen en alcoholisme be kend gemaakt. Voor een vrouw is het zo makke lijk in de beslotenheid van haar huis alcoholist te zijn, aldus het rapport. Een man moet zijn brood buitenshuis verdienen en op zijn werk valt zoiets al gauw op. 'Du bieuze trouw' noemt het rapport het, als een man thuis karweitjes van zijn vrouw overneemt om haar drankzucht voor de buitenwereld verborgen te houden. 'Dat kan slechts leiden tot toeneming van het alcoholisme. De echt trouwe echtgenoot helpt haar er overheen te komen'. Vrouwen vragen overigens lang niet zo gauw hulp als mannelijke alcoholisten. Volgens het rapport is dat vanwege het maatschappelijk vooroordeel. 'Op een feestje wordt over een dronken man luchthartig gepraat, maar een dronken vrouw nemen ze nog steeds niet, omdat zoiets niet bij een dame past'. atrix het nieuwe Johannitertehuis 'Theodotion' in Laren officieel openen. Dat zou de vorige maand al gebeurd zijn, maar toen kwam er iets tussen. Twee dagen later, zaterdag, opent ze weer iets: de nieuwe jachthaven van Brouwers haven Tandbederf Op de jaarvergade ring van Het ivoren kruis (10 mei in de Rotterdamse Doelen) wordt alleen gepraat over de ontwikkelin gen in het voorkomen van tandbe derf en alles wat daar bij hoort. Drie tandartsen houden een inlei ding over het effect van voorlich ting, vier mondhygiënistes vertellen over hun praktijk bij de sociale tandheelkunde, twee andragogen leggen uit hoe het nieuwe voor lichtingsplan voor Friesland pre cies in elkaar zit en ten slotte be antwoordt een forum de dan nog overgebleven vragen. 'Gewoonlijk zetten we de zaag af, als we gaan schaften, Simpkins.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7