'Visie van Zij lstra te eenzijdig' UW Nixon gaf bevel te speuren naar gedrag Ellsberg Kabinet Den Uyl op papier gereed Hem t a FRITESSAUS SELECTIE Consumentenbond wil kopers mobiliseren tegen leveranciers c WASAUTOMATEN 499,- Burger en Ruppert aan eind van rit Wisselvallig Geen tvredenheid over akoord landbouwprijzen YMCA-cetrum uit protes bezet lil deze krant SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN Dodelijke trap van paard deze week bij krant bon Een laxeermiddel waar u de klok op gelijk kunt zetten: Sennocol! op de bres voor een sterke christelijke pers lemwe Leidse Coiirainit WOENSDAG 2 MEI 1973 54ste jaargang no. 26 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" HAARLEMMERSTRAAT 250 Alle bekende merken iteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27.45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Laatste drie vacatures vervuld Van onze parlementsreilactie DEN H AAG Het kabinet-Den Uyl is vrijwel klaar. Gisteren zijn de namen van de kandidaten voor de laatste drie vacatures bekend geworden. Het zijn drs. J. P. A. Gruijters (D'66) voor volksbuis- vesting, drs. Tj. Westerterp (KVP) voor verkeer en waterstaat en mr. T. Brouwer (KVP) voor landbouw. Na een extreem lange formatieperiode van 155 dagen valt nu te verwachten dat morgen het 'pre-constituerend be raad' van de nieuwe kandidaat-minis ters kan worder. gehouden. Tijdens die vergadering die naar verwach ting in ieder geval twee dagen zal du ren moet blijken of de leden van het kabinet-in-spé het eens kunnen worden over het regeringsprogramma. De pre-constituerendc vergadering een vondst van mr. A. A. M. van Agt. thans zelf kandidaat-minister van jus titie wordt waarschijnlijk gehou den in het gebouw van het departe ment van justitie aan het Plein in Den Haag. Voorzitter van deze verga dering wordt vermoedelijk formateur mr. J. A. W. Burger en ook diens me de-formateur dr. M. Ruppert zal daar bij aanwezig zijn. Nog drie Vandaag zullen de formateurs nog drie kandidaten ontvangen van wie de namen a! bekend zijn uit de eerste formatie-Burger: drs. J. Boersma (AR, sociale zaken), mi. Tl. W. van Doorn (PPR. erm) en mevrouw mr. I. Vor- rink (PvdA. volksgezondheid). Het bezoek van drs. Boersma aan de for mateurs was aanvankelijk gisteren gepland, maar werd opnieuw uitge steld wegens zijn deelneming als mi nister van landbouw ad interim aan de EEG-ministersconferentie in Luxemburg. Boersma en mr. Van Doorn hadden zich al eerder bereid verklaard in het kabinet te gaan zit ten; mevrouw Vorrink heeft deel uit gemaakt van het deelkabinet waarmee de progressieve drie de verkiezingen zijn ingegaan. Met de uitnodiging aan de heren Gruijters, Westerterp en Brouwer hebben de formateurs gisteren een knoop doorgehakt, die aanvankelijk nogal in gewikkeld leek. De KVP-frac- tie wilde in geen geval een kandidaat voor het ministerschap van volkshuis vesting leveren: zij meende dat de progressieve partijen daarvoor na hun niet aflatende kritiek op het volkshuisvestingsbeleid die zij onder de kabinetten-De Jong en -Biesheuvel hebben geuit zelf een kandidaat moesten leveren. Dat is drs. Gruijters geworden, hoewel hij bij de confessio nele fracties slecht ligt door zijn op- Vervolg op pag. 5. kolom 1 Op de 154ste dag van de kabinetscrisis betre den de formateurs Bur ger en Ruppert het bor des van paleis Huis ten Bosch om verslag uit te brengen aan koningin Juliana. WASHINGTON (Reuter, UPI. AP) Pesrdent Nixon is gisteren, ondanks een emotionele tv-rede. opnieuvvjnder zware druk gezet om meer te doen om het afluisterschandaal it de wereld te helpen en is, in een sensationele onthulling, beschidigd van achterbakse acti viteiten in het proces tegen Daniel Ellsbeg (Pentagon-documenten). Ondanks het ontslag van top-medewer- kers op het Witte Huis en de aanvaar ding van de volledige verantwoorde lijkheid voor de Watergate-affaire, nam de Senaat gisteren, op voorstel van Republikeinen, een resolutie aan, waarin Nixon wordt gevraagd een on afhankelijke aanklager te benoemen om het schandaal uit te zoeken. In Los Angeles onthulde de verdedi ging van Ellsberg dat president Nixon persoonlijk opdracht had gegeven tot een geheim onderzoek naar de antece denten van de beklaagde. De presi dent had het onderzoek toevertrouwd aan Ehrlichman, zijn ontslagen advi seur. die de uitvoering opdroeg aan Gordon Liddy en Howard Hunt, twee Watergate-samenzweerders. In septem ber 1971 brak dit tweetal in in het kantoor van Ellsbergs psychiater om Zogezegd Wat het land nodig heeft, is dat men berouwvol voor de Heer op zijn knieën valt. Billy Graham over het Water- gate-af luisterschandaal. Verspreide opklaringen maar la ter mogelijk ook enige regen. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost en maximumtem peraturen ongeveer 14 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: wisselvallig en temperaturen overdag in het algemeen onder normaal. Morgen zon op: 05.07 onder: 20.08 maan op: 04.54 onder: 21.40 Naaktstrand Callantsoog een aftuk te maken van Ellsbergs dossierilet onderzoek was onafhanke lijk vandat van de FBI. De onthul lingen onden in ten document van de aankger (die de Amerikaanse re gering \rtegenwooidigt), dat op aan dringen an de rechter openbaar ge maakt wd. InmiddeJzijn agenten van de FBI in het Witt Huis geposteerd om, zoals het offiqel heet, officiële documen ten te beihermen. Maar gezaghebben de kringe zeggen dat de agenten be zig zijn papieren in de bureaus van Nixcs afgetreden topmedewer- kers te orerzoeken. SENTIMENTEEL In een sftimentele tv-rede tot het Amerikaan volk heeft Nixon niet de schuld, ma wel de verantwoordelijk heid aanvad voor het afluisterschan daal. Zijn espraak bevatte geen ont hullingen ging voor het grootste gedeelte or Nixons politieke toe- komstplann. Nixon waste zijn had den in onsaild en liet de zaak ver der over a< de minister van justi tie, Elliot Richardson. Zie verder Rina 9. kolom 4. Van een onzeyerslaggevers DEN HAAG-JXEMBURG Gis termorgen heen de EEG-ministers van landbouwa 21 uur vergaderen in de vierde spreksronde een ak koord bereik'over de Europese landbouwprijzi Het compromis is echter niet m gejuich ontvangen, behalve in Pan dat al zijn wensen vervuld zag. De Nederlant plaatsvervangend minister van Idbouw, drs. Boers ma, was verrean tevreden, maar zei meegewerkte hebben aan het akkoord om e crisis te voorko men. Dc Euroes Commissaris en ex-minister vaiandbouw ir. Lardi- nois betreurde dat er geen forse re stap is gezetj de weg naar een cenheidsmarkt >or landbouwpro- dukten. Een van dc henrijkste elementen in het compromis een verhoging van de mclkprijmet vijf procent, behalve in Westytsland en de Be- nclux-landen vr de stijging slechts vier pript zal bedragen. Dit in verband n de recente reva luaties in deze la.en. Zie verder paginis. Van een onzer Vlaggevers DEN IIAAG I aantal buurtbe woners heeft gistvond, na verbre king van een ruit,t YMCA-centrum in Scheveningen bt. Het jeugdcen trum werd zondajoor het bestuur gesloten, nadat euoeilijkheden in de staf waren gere. De bezetting is bedoeld als protestgen die sluiting. Van onze Haagse redactie DE NHAAG De Consumentenbond wil dat de Nederlandse consumenten op grote schaal in opstand komen tege- de beta- lings- en leveringsvoorwaarden die de leveranciers doorgaans stellen. Jaarlijks heeft de bond te maken met ruim tienduizend klachten over wanprestaties van handelaren. Reden hiervan is, aldus de bond, dat de voorwaarden in de meeste gevallen uiterst gunstig zijn voor de leverancier en bijzonder ongun stig voor de klant. De consumentenbond heeft leve ringsvoorwaarden opgesteld, die voor beide partijen aanvaardbaar te noemen zijn. De koper wordt nu opgeroepen de betalings- en leve ringsvoorwaarden van de handel te weigeren en de voorwaarden van de bond te stellen. De bond stelt de voorwaarden gratis ter beschik king van iedereen. De consumentenbond heeft deze actie ontketend, omdat de wijzigin gen van het burgerlijk wetboek, die deze zaken beter moeten rege len, wel enige tijd op zich zullen la ten wachten. Het recht, dat de wet de koper geeft, wordt momenteel nog grotendeels door de voorwaar den van de leveranciers teniet ge daan. Afwachten De vele klachten die jaarlijks bij de bond binnenkomen wijzen uit hoe zeer deze zaak mis is. Volgens de wet is de verkoper onder meer verplicht mondelinge afspraken na te komen o.a. ten aanzien van de leveringstermijn. Verschillende voorwaarden die de leveranciers echter stellen, maken dit niet noodzakelijk, zodat de koper maar moet afwachten wat er gebeurt. Hetzelfde geval is het met gebre ken aan geleverde goederen. De wet zegt dat de verkoper hiervoor aansprakelijk is. Sommige leve ringsvoorwaarden dwingen de koper tot snelle actie indien zoiets voor komt, omdat in verschillende ge vallen binnen veertien dagen of zelfs acht dagen gereclameerd moet worden. Zulk soort bepalin gen acht de consumentenbond zeer onredelijk, te meer daar er geen rechtsprocedure bestaat om met de wet in de hand de klant de moge lijkheid te bieden zijn recht te verkrijgen. Reden is meestal dat de procedurevorm zoals die hier voor thans geldt meestal de waar de van de gekochte goederen ver te boven gaat. In gevallen van een algemeen principieel karakter waarbij een rechterlijke uitspraak als precedent kan worden be schouwd wil de consumentenbond zijn leden in staat stellen wel te procederen. De bond draait dan op voor de advocaat- en proceskosten. Binnenland Kamer erkent graden theologische hogescholen Minder slank 5 Binnenland Moskou paait Vb 8 Kerk Geloven moeilijker 2 Bonhoeffers dimensies 2 Sport Failrhonc: menselijke vergissingen 11 Bockenetalnge Men schrijft ons Radio en tv Strips, feuilleton Recept Commentaar Dichtbij en verder Wetenschap en techniek Beurs Familieberichten ADVERTENTIE enz. enz. In elke prijsklasse. Uit voorraad te leveren. Ner gens heeft u zo'n keus als in onze ENORME toonzalen. „Meu bel- en Slaapbankencentrale"; In dustriegebouw Goudsesingel 66, Rotterdam, tel. 010-126461. UTRECHT De dertienjarige Bouke Arissen uit de Utrechtse gemeente Kapel-Avezaath kreeg op de Utrechtse veemarkt een trap tegen zijn hoofd van een paard. In het academisch zie kenhuis in Utrecht is hij aan zijn ver wondingen overleden. literemmertje m spaar mee voor 6gevel kop en schoteb f8,95+35sterreties RITA 'Rita, doe dadelijk die kauw gum uit je mond en laat dokter je tong zien' Kritiek CNV op verslag Ned. Bank Van onze financiecl-economische redactie AMSTERDAM Volgens liet Christelijk Nationaal Vakverbond besteedt De Nederlandsche Bank in het gisteren verschenen jaar verslag te weinig aandacht aan de afnemende werkgelegenheid in ons land. Bestrijding van inflatie vindt het CNV noodzakelijk juist vanwege de werkgelegenheid en de uitbreiding van gemeenschaps voorzieningen. Dr. J. Zijlstra, president van De Ne derlandsche Bank, wekt naar de me ning van het CNV de indruk de infla- tiebestrijding te zien als een puur economische aangelegenheid. Terwijl, aldus het vakverbond, de laatste jaren steeds duidelijker is gebleken dat het een onderdeel is van een algemeen maatschappelijk probleem met belang rijke sociale aspecten. Het valt het CNV op dat in het jaar verslag sterk de nadruk wordt gelegd op de gestegen loonkosten, terwijl volgens de vakcentrale juist de geste gen winstinkomens tot extra prijsstij gingen hebben geleid. Een conclusie over de inkomensverdeling mist het CNV 'pijnlijk' in het jaarverslag, ter wijl volgens het vakverbond een cen trale overeenkomst tussen werkgevers en werknemers waarop dr. Zijlstra aandringt zich ook dient uit te strekken tot die inkomensverdeling. Ook het Nederlands Katholiek Vak verbond is teleurgesteld over het jaar verslag van De Nederlandsche Bank. en dat eveneens op het terrein van de inflatiebestrijding en de inkomensver deling. Het NKV neemt het dr. Zijl stra kwalijk dat hij hierover in alle talen zwijgt. In het jaarverslag van De Nederland sche Bank schrijft dr. Zijlstra, dat de inflatie, zoals wij die thans beleven, tot onbestuurbaarheid en ontwrich ting leidt in staat en maatschappij. Indien men deze niet wenst, moet men inflatie verafschuwen en bestrij den. Dr. Zijlstra noemt de prijsstijgin gen zorgwekkend. Zij zijn thans zover voortgeschreden, dat een steeds meer inflatiebewust publiek tekenen van ccn vlucht uit het geld in goederen begint te vertonen. Volgens de centrale bank-president zijn de loon- en prijsinflatie thans au tonoom geworden, d.w.z. zij drijven op eigen kracht. Het grote probleem waarvoor wij staan is maatregelen tot afremming en als het kan tot ommekeer tc beramen. Tot dat doel bepleit dr. Zijlslra een gelijktijdig aanpakken van de loon- en prijsstij gingen. 'Wanneer een dergelijke ope ratie niet wordt overwogen, is niet in te zien, hoe we ooit van de huidige inflatiegraad kunnen afkomen'. Zie verder pagina 15. Hete brij 'Daarmede draait hij in feite om de hete brij heen', aldus het NKV. 'Er is geen effectieve oplossing van de infla tie denkbaar, zonder dat tegelijkertijd de bestaande inkomensverhoudingen structureel worden bijgesteld.' De voorstelling van dr. Zijlstra, als zou den de feitelijke uitkomsten van het Centraal Akkoord niet tot een beper king van de loon- en prijsstijging heb ben geleid, noemt het NKV 'hoogst aanvechtbaar'. Het heeft voorts ook kritiek op de geringe aandacht, die dr. Zijlstra heeft besteed aan de aan houdende werkloosheid. Het NKV concludeert, dat de presi dent van De Nederlandsche Bank zich vooral zorgen maakt over de beta lingsbalans. de loonontwikkeling en de internationale concurrentiepositie. 'Voor de achter d*> economische feiten schuilgaande maatschappelijke ontwik kelingen bezit hij echter weinig ra dar'. Het Verbond van Nederlandse Onder nemingen (VNO) vindt het teleurstel lend te moeten constateren, dat in het jaarverslag van De Nederlandse Bank geen beleidsuitweg wordt aangegeven voor de bestrijding van de kostenin- flatie. 'Weliswaar merkt dr. Zijlstra op dat de mogelijkheid voor een doel treffende inflatiebestrijding afhanke lijk is van het stijgingstempo van be lasting- en premiedruk, maar een uit spraak over grenzen aan de uitbrei ding van de collectieve sector blijft uit,' aldus het VNO. Opmerkelijk Het Nederlands Christelijk Werkge versverbond noemt het optimisme in het verslag opmerkelijk. Het is even wel, zo zegt het NCW, uitsluitend ge baseerd op het keerpunt in de overbe- steding. Het is een bedenkelijke zaak. dat vooral minder investeren tot dit keerpunt heeft bijgedragen. Overal wordt geselecteerd. Op school door cijfers, toet sen, examens. In de be roepswereld bij sollicitatie, bij periodieke beoordelin gen en zelfs als er ontslagen moeten vallen. Waar is selectie goed voor? Hoe gaat die selectie pre cies in zijn werk? Daarover gaat de speciale bijlage die Trouw-lezers vandaag en Kwartet-lezers morgen in hun krant vinden. Als 'voorproefje' in de 'ge wone' krant van vandaag op pagina 7 een artikel over Europa's grootste se lectiebureau: de rijkspsy- chologische dienst. Wat u in dat artikel niet leest vindt u in de bijlage: het verslag van een leraars vergadering, een verhaal over natuurlijke selectie door de bioloog Dick Hille- nius, kritiek op prof. dr. A. D. de Groot, de zenuwen van twaalfjarigen die de toets moeten maken, een adembenemend verhaal over Hannie Gietelink op weg naar het Groot-Insigne, de selectie van afvloeiers bij Werkspoor, een tekening van de wonderbaarlijke se lectiemachine, enz. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeureh. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. ADVERTENTIE Sennocol doet zijn werk op natuurlijke wijze, zonder akelige bijverschijnselen, zonder krampen, zonder verstoring van de spijsvertering. Sennocol-vooreen probleemloze stoelgang tDagra N.V., Diemen Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) O handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidsc Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1