Panascia's op bezoek bij 'Amsterdamse Italianen' Surinaamse kinderen vaak ver achter op Amsterdamse scholen Siciliaan werkt al achttien jaar in de hoofdstad Dia's vertoond in zondagsschool Gelders landschap hield rapport achter Toneelconcours in De Sprankel Kerkeraden vragen om snelle woningbouw Vonnissen wegens heling van legergoederen Groninger graanbeurs Dwars door.de brugleuning Geen inzicht over 'beginsituatie' Russische regisseurs in ons land Anderhalf jaar en TBR voor doodslag Contact streekraad en B. en W. onderzocht TROL 71 KW ARTET WOENSDAG 2 MEI 1972 BINNENLAND TP06/L12 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Het is hier goed leven en aan het klimaat wen je op den duur', zei Frederi- co Grispo (46) tegen mevrouw en ds. Nanascia uit Palermo tijdens een hartelijk gesprek in de wo ning van de Siciliaanse gastarbei der in Amsterdam Noord. De heer Grispo, die met een Amsterdams meisje is getrouwd, leeft en werkt al achttien jaar in de hoofdstad. Het echtpaar Grispo heeft twee zonen en twee dochters. Frederi- co, die natuurlijk goed Neder lands heeft leren spreken, heeft zich bij de N.D.S.M. opgewerkt tot tekenaar. Door bemiddeling van de voorlich tingsdienst van de Ned. Dok- en Scheepsbouw Maatschappij was er een bezoek gearrangeerd tussen de Pana scia's, die als gasten van Trouw-Kwar- tet in Nederland vertoeven, en de Grispo's. De heer Grispo, afkomstig uit Palermo, waar ds. Piëtro Panascia al jaren arbeidt, had uiteraard voldoen de stof om met beide Sicilianen van gedachten te wisselen. Dinie Grispo van den Bosch, al ruim vijftien jaar de echtgenote van Fre- derico, zei geen moment spijt te heb ben gehad van dit huwelijk met een Italiaan. 'We hebben elkaar in de stadsbus de bus van tuindorp Oostzaan naar de stad. ontmoet. Het was liefde op het eerste gezicht'. Zij was toen 27 jaar en werkte in een zaak in de Leidsestraat Italiaanse namen De kinderen Grispo dragen allen Ita liaanse voornamen, zoals Nino en Fre- derico (de jongens) en Elfira en An- tonietta (de meisjes). De familie gaat bijna iedere zomer met de auto naar Palermo, waar nog een broer van de heer Grispo woont. Het merendeel van de familie is echter naar Amster dam gekomen: een broer en twee zus- ARNHEM De stichting 'Het Gel ders Landschap' heeft een rapport van de boomchirurg Copijn achtergehou den, waarin wordt gezegd dat de meer dan honderd jaar oude eiken langs de westelijke oprijlaan van het landgoed Hoevelaken niet behoeven t eworden geveld omdat zij gezond zijn. Het 'Gelders Landschap' zou echter over wegen de eiken te rooien. Op deze zaak hebben de statenleden T. van den Doel-Grondsma en M. Faassen het Gelders provinciaal be stuur gewezen. Noch op de hoorzit ting, noch voor het college van B. en W. van Hoevelaken heeft de stichting gerept over het rapport-Copijn. De ge meenteraad besloot de vergunning tot het kappen van de eiken te geven. De beide statenleden willen vernietiging van dit raadsbesluit. Van onze correspondent SELLINGEN In De Sprankel vond voor de derde keer het toneelconcours plaats van de ring Westerwolde van de christelijke jeugdverenigingen. Er werd aan deelgenomen door de afde ling Vriescheloo, Vlagtwedde, Bour- tange, en Harpel. De jury, bestaande uit de heren F. Dijkstra. Ter Apel, E. Klok Finsterwolde en K. Rakers Bel- lingwolde, maakte bij monde van de heer E. Klok de uitslag bekend. Eerste werd Bourtange met 80 punten en tweede Harpel met 7154 punten, terwijl zich als derde en vierde klas seerden Vriescheloo, 69 punten, en Vlagtwedde met 64 punten. De beste speelster van het concours was Gea Spa van de afdeling Bourtange, die van de jury een 9 kreeg toegewezen. De belangstelling voor dit toneelcon cours was bijzonder groot. Van onze correspondent STADSKANAAL De kerkeraden van de hen', geref. en baptistenge meenten in Stadskanaal-noord hebben gezamenlijk een schrijven gericht aan het gemeentebestuur van Stadskanaal ten aanzien van toekomstige woning bouw in dat gedeelte van Stadskanaal. In het schrijven stellen de kerkeraden dat ze begrip hebben voor het feit, dat bouwen op grote schaal in dit voormalig Wildervankse gedeelte van Stadskanaal niet zo vlot zal zijn te re aliseren. Om te zorgen dat dit gedeelte van de plaats toch bij kan blijven, vraagt men in de brief aan het gemeentebe stuur om in de komende jaren voorlo pig op kleinere schaal woningbouw te doen plaatsvinden, dit om een nog verdergaande ontvolking volgens de kerkeraden te voorkomen. Vooral voor de kerkelijke gemeenten, scholen en ook de middenstand worden de laatste jaren steeds meer geconfron teerd met deze gedeeltelijke ontvol king. Het bouwen op kleinere schaal in de eerstkomende jaren is volgens de adressanten nodig om de komende vijf a tien jaar door te komen. Mevrouw en ds. Panascia in het midden - de heer Grispo. -bij de Grispo's in Amsterdam Noord. Links mevrouw en ters wonen in Tuindorp-Oostzaan. Ds. Panascia maakte hier kennis met een bijzonder geslaagde emigratie, met een toch grotendeels Nederlands ge zin, dat er aan gewend is, dat moeder iedere dag een Italiaanse pot kookt. 'Mijn man en de kinderen zijn er dol op, maar voor mezelf kook ik elke dag een Nederlandse hap'. Het Italiaanse accent blijft duidelijk aanwezig in dit Amsterdamse gezin in het knusse huisje in het alweer oude tuindorp van Nieuwendam. Door hun vrijwel volledige integratie in de Ne derlandse samenleving hebben Freder- ico en zijn gezinsleden er weinig be hoefte aan deel te nemen aan het le ven van de Italiaanse gemeenschap in de hoofdstad, hoewel ze zich er niet van distanciëreii. Waarom hij destijds uit Palermo is vertrokken? 'Nou, de onzekerheid op de arbeids markt was een grote drijfveer. Ik werkte er ook op een. scheepswerf, maar de toekomst was duister. Ik hoorde toen van de mogelijkheid om naar Nederland te gaan. Ze wilden me eerst ergens in het Oosten, ik meen in Enschede, te werk stellen, maar ik heb aangedrongen op Amsterdam. En u ziet, dat is allemaal goed gegaan'. Ds. Panascia noteerde nog enige adressen in Palermo, waar vele Gris po's, zoals bij ons De Vries, Jansen en de Jong leven. Het was een genoeglijk Siciliaans uurtje bij de gastvrije Gris po's. Zondagsschool Mede naar aanleiding van de Sinter klaasactie van Trouw-Kwartet zijn in het najaar van 1972 verscheidene con tacten in Nederland ontstaan. De Westhill-zondagsschool in Hilversum (over 't Spoor) heeft destijds de gel den (geschenkjes), die anders besteed worden aan de kerstfeestviering, be stemd voor het werk van de Walden zen in Palermo. (Zoals bekend heeft de Sinterklaasactie voor het nieuwe oecumenische dienstencentrum in de binnenstad van Palermo 75.000 gulden opgebracht). Ds. Panascia kreeg in de Lutherkapel in Hilversum, waar de kinderen van de Westhill-zon- dagsschocl in een feestelijke dienst bijeen waren, van Liselotte van Erven en Thomas v.d. Heide een enveloppe met 350 gulden aangeboden. De predikant, die in zijn omgeving een internaat en een school leidt (driehonderd kinderen van-de-straat) sprak de jeugd van de Hilversumse zondagschool hartelijk toe. De heer Jacob de Vries, die als tolk de Pana scia's vergezelt, vertaalde het gespro kene. 'Al dat water hier in Holland, dat is voor mijn vrouw en mij een dróóm. En dan al die blonde kinderen, die ik hier zie en die het zo goed hebben, die door hun ouders zo fijn worden verzorgd. Dat is heel anders dan bij ons op Sicilië, waar negen van de tien kinderen uit gezinnen komen, waar werkloosheid of armoede heersen. Ds. Panascia vertoonde dia's van de jeugd van Palermo, van kinderen die op hun dertiende jaar al werken en als kleine kooplieden langs de straat zwerven. Bloemen Hij sprak een kindergebed uit en zei tenslotte: 'Alle kinderen, waar ook ter wereld en onder welke omstandighe den ze ook leven, zijn de bloemen in Gods tuin'. De Panascia's waren voorts aanwezig in de gèreformeerde kerk van Badhoe vedorp, waar ds. A. van Egmond de 'pastore' had verzocht een korte preek te houden in de druk bezochte gezins- dienst. De Waldenzer dominee sprak naar aanleiding van de eerste zes ver zen van Lucas 9: de drievoudige op dracht aan de discipelen, opdrachten, die vandaag de dag voor de kerk. de kerken, de hoogste prioriteit verdie nen. De predikant sprak in dit ver band over de bestrijding van de ziek ten, ook geestelijke ziekten, waaraan de mensheid lijdt. Na afloop was er in het jeugdgebouw een dia-vertoning, zoals die ook in Hilversum had plaats gevonden. De jeugd van deze kerk in Badhoeve dorp heeft in december tekeningen naar de kinderen van Palermo ge stuurd, die betrekking hadden op het onderwerp: Wij leven in een polder. Maandag is het echtpaar voorgesteld aan de jarige Koningin, na afloop van het défilé op Soestdijk. De Panascia's waren in de 'life'-uitzending van de NOS. Zaterdagavond a.s. zal men de Pana scia's kunnen zien in de NCRV-t.v.-ru- briek 'Ander nieuws' van ds. Van Gel der, die daarvoor vandaag een opname maakt in de Koningin Wilhelmina- school in Overveen. Deze christelijke lagere school (hoofd de heer J. Schul- te Nordholt) heeft een soort adoptie gepleegd: er is in maart een Palermo- expositie gehouden en naar aanleiding van dit feit zal ds. Panascia een dia lezing houden voor de hoogste klassen van deze school. De hoop leeft, dat de weersgesteld heid zal verbeteren voor het bezoek aan Keukenhof, na afloop van de bij eenkomst in Overveen. De Panascia's hebben gisteren een Amsterdams programma afgewerkt. Dank zij de medewerking van de di rectie van de VW-Amsterdam, werd een dagtocht aangeboden, met onder meer een rondvaart door de grachten en een bezoek aan het rijksmuseum. Tijdens de lunchpauze werd kennis gemaakt met de directie van Trouw- Kwartet en met mej. H. J. Harsveld. vertegenwoordigster van de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen in Utrecht, die een aandeel heeft gehad in de verwerkelij king van de TrouwKwartet-actie. Mej. Manja Jordans, hostess van de VW- Amsterdam. die Italiaans spreekt, heeft in het thans door toeristen overspoelde Amsterdam voortreffelijk als gids gefungeerd. De Panascia's, die logeren in het oe cumenische pastoreshotel in Amster dam-Zuid, waar zowel rabbijnpn, r.k. priesters als predikanten vertoeven 'Dat dit hier allemaal mogelijk is', verzuchtte Pietro Panascia' gaan donderdag naar het jeugddorp De Ru- dolphstichting in Achterveld en naar Bartimeus. de blindeninrichting in Zeist. De predikant uit Palermo is zeer geïnteresseerd in jeugd- en inter- naatswerk. Vrijdag wordt een bezoek gebracht aan de Rekkense Inrichtingen, het protestants-christelijke centrum voor jongeren en ouderen bij Eibergen. En zondagmorgen half elf verwelkomt ds. F. Oberman, van de hervormde Tho maskerkgemeente, aan de Irenestraat in Amsterdam-Zuid, het echtpaar in de ochtenddienst. Daar zal ds. Pana scia andermaal over zijn sociale werk vertellen. Maandagmorgen reist het echtpaar terug naar Palermo. ARNHEM De rechtbank in Arn hem heeft gisteren vonnissen opge legd aan een viertal Nederlanders die waren betrokken bij de heling van le gergoederen, die waren gestolen bij de in de Bondsrepubliek gelegerde Amerikaanse troepen. Deze klandestie- ne handel werd in 1971 ontdekt. Er zouden zowel Amerikaanse legeroffi cieren als Duitse, Belgische en Neder landse handelaren bij betrokken zijn geweest. Wegens opzettelijke heling werden veroordeeld de 53-jarige chauffeur J. B. uit Bemmel, de 37-jarige dumphan delaar J. G., eveneens afkomstig uit Bemmel, zijn 36-jarige collega en plaatsgenoot H. van O. en de 26-jarige chauffeur W. van den O. uit Eist. B. werd veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk plus een boete van 2000 gulden. G. kreeg ook drie maan den voorwaardelijk plus een boete van 3000 gulden. De officier van justitie had tegen beiden vijf maanden gevan genisstraf geëist, waarvan drie voor waardelijk. Van O. kreeg wel vijf maanden, waarvan drie voorwaarde lijk. In dit geval luidde de'eis van de officier zeven maanden, waarvan drie voorwaardelijk. Chauffeur Van den O. werd veroor deeld tot drie maanden voorwaarde lijk en een boete van 2000 gulden. De eis was hier vijf maanden, waarvan twee voorwaardelijk. Volgens de raadslieden heeft eerder al de douanerecherche boetes opge legd. Verwach* wordt dat de fiscale recherche ook nog flinke bedragen zal navorderen. GRONINGEN Voor alle graansoor ten bestond een goede belangstelling en werden hogere prijzen betaald. Tarwe kon met een aanvoer van 1600 ton 42,60 bedingen. Het aanbod van winter- en zomergerst was circa 700 ton. Ook hiervoor werd een hogere prijs bedongen. Haver was bij de be tere soorten gezocht. Hierdoor be steedde men van 38,- tot 38,50. Voor de afwijkende soorten is de be langstelling gering. Het aanbod van peulvruchten was van geen betekenis. Voor karwijzaad werd 850 gulden be taald. Blaauwmaanzaad was circa 75 gulden lager. -i' ifrr -aaagasBenE Gistermorgen vroeg reed in de Sarphatistraat in Amsterdam een personenauto dwars door de leuning van de oprit van de brug over de Amstel (de Hogesluis). De auto werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De naar schatting vijfduizend Surinaamse scholieren in Amsterdam geven de Ne derlandse leerkrachten nogal wat extra problemen. Op scholen in de Bijlmer, maar ook in andere de len van Arasterdam, vormen Surinaamse leerlingen soms meer dan eenvijfde deel van de schoolbevol king. Exacte aantallen zijn niet bekend. Vier Russische toneelregisseurs zijn in ons land om kennis te maken met ons toneel. Hier staan zij voor de schouwburg aan het Amsterdamse Leidseplein: v.l.n.r. Oleg Yefremow, Galina Volchek, Gheorghi Towstonogrow en Azerbayean Mambetow. Het bezoek kwam tot stand door bemiddeling van de vereni ging Nederland-USSR. Volgens het rapport van de gemeente Amsterdam over de gevolgen van de migratiestroom voor de hoofdstad, ls het voor Nederlandse onderwijzers buitengewoon moeilijk om een juist beeld te krijgen van de 'beginsitua tie'. In Suriname is het aantal goed ingerichte scholen onvoldoende, er ls nauwelijks toezicht op de naleving van de leerplichtwet, een begelei- dingsapparaat ontbreekt er en het on derwijs wordt bovendien gegeven in een voor de kinderen vreemde taal: het Nederlands. Wat hiervan precies de gevolgen zijn weten de onderwijzers niet als zij Su rinaamse kinderen op school krijgen. De laatste jaren komt daar nog bij dat de sociaal-economisch zwakkeren een steeds groter deel van de migra tiestroom vormen. Dit heeft tot ge volg dat het Nederlands onderwijs nu merkbaar te maken krijgt met een nieuw probleem: kinderen met ondui delijke sociaal-culturele achtergronden en met een onderwijshistorie waarvan Nederlanders zich geen juist beeld kunnen vormen. Veel Surinaamse kin deren blijken in elk geval op Neder landse scholen te functioneren op een niveau dat ver beneden dat van hun Nederlandse leeftijdsgenoten ligt. Vooral arme kinderen Dit geldt niet voor alle Surinaamse kinderen. De kinderen uit een sociaal- economisch hoger milieu zijn minder of niet 'problematisch'. Ook de Su rinaamse kinderen die vanaf het kleu teronderwijs in Nederland naar school zijn gegaan kunnen als minder pro blematisch worden beschouwd. Het rapport illustreert het probleem met een voorbeeld: 'Een Surinaams jonge tje uit een sociaal-economisch zwak milieu heeft geen kleuteronderwijs gehad. Op zesjarige leeftijd ging hij naar een lagere school aan de rand van Paramaribo, die qua armoede met zijn milieu overeenstemde. Door aller lei problemen in het gezin kon hij een jaar lang niet naar school. De jongen woont nu sinds kort met zijn ouders in Amsterdam. Hij is nu acht en zou in de derde klas thuishoren, maar hij spreekt slecht Nederlands, rekent op het niveau van begin twee de klas en moet nog helemaal leren lezen. Met de plaatsing van deze acht jarige bij de zesjarigen van de eerste klas is het probleem alles behalve op gelost'. Selectie Het gevaar bestaat, aldus het Amster damse rapport, dat bij het onjuist be oordelen van de beginsituatie (sociaal- culturele. ondenvijshistorische en an dere achtergronden) niet goed gese lecteerd wordt. Als dit zo is dan mag men verwachten dat Surinaamse kin deren soms ten onrechte naar het bui tengewoon onderwijs verwezen wor den. Dan rijst weer de vraag of de kinderen daar de juiste begeleiding krijgen. Over het algemeen kan worden ge steld dat de leerkrachten onvoldoende zijn toegerust om - Surinaamse kinde ren goed op te vangen en te begelei den. Volgens het rapport is de toeken ning van extra leerkrachten aan scho len met een groot aantal Surinaamse kinderen toe te juichen, maar daarmee zijn de problemen nog niet opgelost. 'Goed opgezette cursussen voor de leerkrachten over de achter gronden van de leerlingen zouden Van een verslaggever ZWOLLE Anderhalf jaar gevange nisstraf en onvoorwaardelijke ter be schikking stelling van de regering luidde het vonnis van de rechtbank in Zwolle tegen de dertigjarige H. J. E. en de 28-jarige A. H., beiden uit Zwolle. Ze werden er van verdacht in mei vorig jaar hun 42-jarige stadge noot Albertus B. om het leven te heb ben gebracht. De officier van justitie had tegen beiden tien jaar en onvoor waardelijke tbr geëist, wegens dood slag. Tijdens een drinkgelag in de nacht van 21 op 22 mei van het vorige jaar sloegen en schopten zij B bont en blauw en staken hem vervolgens een paar keer met een mes. Enkele uren later werd het slachtoffer in de stads gracht gegooid, waar hij is verdron ken. Van een onzer verslaggevers WINSCHOTEN Een werkgroep van de streekraad Oost-Groningen gaat zich buigen over onder meer een drietal vragen. Nagegaan moet wor den of de relatie tussen de colleges van B en W en het dagelijks bestuur van de streekraad wel juist is gere geld. Ook de wijze waarop de Oost- Groningse gemeenten in de streekraad zijn vertegenwoordigd wordt bekeken. Tenslotte bekijkt de werkgroep of de regeling voor toe- en uittreding van gemeenten niet te zwaar is. Deze vra gen moeten beantwoord worden als voorbereiding op een eventuele her ziening van de gemeenschappelijke re geling van de streekraad. Medio dit jaar brengt de werkgroep advies uit en de gemeenteraden gaan zich er daarna over uitspreken. De werkgroep bestaat uit acht man onder voorzitterschap van B. J. Brouwer, lid van het dagelijks bestuur. wellicht een stap in de goede richting zijn'. In de Bijlmer is het begeleidings team voor het kleuter- en basisonder wijs begonnen met het informeren van de onderwijzers, onder meer over de taalsituatie van de kinderen. Voortgezet onderwijs Surinaamse leerlingen die qua leeftijd bij het voortgezet onderwijs zouden moeten horen, blijken vaak door al lerlei oorzaken het basisschoölpakket niet afgerond te hebben. Als deze leerlingen naar Nederland komen, doen zij vaak een beroep op de onderwijsfaciliteiten van de basis school. Deze scholen blijken echter niet afgestemd te zijn op de proble matiek van die leerlingen. Zij worden door de scholen van voortgezet onder wijs ook 'geweigerd. In feite raken de ze leerlingen in een uitzichtloze situa tie. Leren bij baas Volgens het rapport van de gemeente Amsterdam hangt de opvang en de begeleiding van de Surinaamse kinde ren nauw samen met de opvang en begeleiding van hun ouders. Huisves ting van zes personen op een pension kamer komt de schoolprestaties van een kind niet ten goede, net zomin als veelvuldige schoolwisselingen door gedwongen verhuizingen. De huisves- tings- en werkgelegenheidsproblema- tiek verkleint de mogelijkheden om via het onderwijs een zekere opvang te bieden. Omgekeerd geldt hetzelfde: onvoldoende opleiding is een van de redenen waarom Surinamers niet ge makkelijk werk vinden. Zo is er in Suriname maar één lagere technische school. Aan het laatst gehouden toela tingsexamen namen 3619 kandidaten deel. De beschikbare ruimte is van dien aard dat maar 654 geslaagden konden worden toegelaten. Voor de resterende 2965 leerlingen bestaat geen goede vorm van beroepsonder wijs. Deze groep van twaalfjarigen gaat het vak bij een baas leren. Een Surinaamse jongen die langs deze weg bankwerker, timmerman of schilder wordt, verkeert als hij naar Amster dam komt vanzelfsprekend ten opzich te van zijn in Nederland opgeleide vakgenoten in een zeer nadelige posi tie. Inventarisatie Voor de hier gesignaleerde problemen worden geen oplossingen aangegeven door de gemeente Amsterdam. De be doeling van het rapport was om een inventarisatie te maken van de pro blemen die samenhangen met de Suri namers in Amsterdam. Het rapport is gezonden naar de regering, samen met een brief waarin wordt verzocht om een gesprek tussen B. en w. van Amsterdam en de betrokken minis ters.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 12