'Menselijk misverstand' 'Spanje heeft vedetten nodig' 33SJS$EB ETAPPE-ZEGE KARSTENS Hockey bond: geen straf voor GCHC Nederlandse dames verrassen Frankrijk Bondscoach Frantisek Fadrhonc over huidige conflictsituatie Jan Mulder traint weer Motor-successen Europese strijd voor zijspannen Juventus moet Spinosi missen Krap verlies waterpoloteam Pintens winnaar 'Henninger Turm' 1 :i«trouw/kwartet woensdag 2 mei 1973 SPORT Tll/Kll Van onze speciale verslaggever I ZEIST Bondscoach Frantisek Fadrhonc wijt het niet verschijnen van de Ajacied Gerrie Mühren in het trainingskamp van het Neder lands elftal voor de wedstrijd tegen Spanje aan een 'menselijk mis- 1 verstand'. Mühren heeft zich maandag niet in Zeist voor de voorberei ding van de vriendschappelijke interland gemeld, omdat hij ver- 1 bolgen is over het feit, dat Fadrhonc hem zonder overleg voor de basis-opstelling heeft gepasseerd. Mühren trainde gistermiddag volop bij Ajax en had geen enkele last van zijn knie-blessure. Juist door die kwetsbare knie heeft Mühren zich zondag in de wedstrijd tegen Excelsior lattn vervangen. Na afloop zou hij met Fadrhonc de af spraak gemaakt hebben, dat de knie de volgende dag in Zeist onderzocht zou worden. Pas daarna zou de bondscoach over het optreden van de Ajacied tegen Spanje beslissen. Fadrhonc heeft zondagavond echter al het elftal bekend gemaakt. Daarin had hij geen plaats voor Gerrie Mühren ingeruimd en toen al zijn voorkeur voor Wim van Hanegem uitgesproken. GEEN TIJD Het voorgenomen gesprek tussen Fadrhonc en Mühren, dat gisteren in Zeist zou plaatsvinden, is niet doorge- ,gaan. De bondscoach heeft de Volen- dammer laten weten, dat hij geen tijd voor een gesprek had. Fadrhonc: 'Maar na de interland zullen we onge- 'twijfeld gaan praten. Alles is terug te voeren tot een menselijk misverstand. De blessure van Mühren staat hierin centraal. Een zuivere medische zaak dus. Maar ik weet precies hoe het met die knie is. Ik had opdracht zondag voor de televisie het elftal bekend te maken. En op dat moment wilde ik geen twijfels gaan zaaien over die blessure van Mühren. Daarom heb ik in eerste instantie voor Van Hanegem gekozen. Dat hij zelfs niet bij de wis selspelers is genoemd, is mijn fout niet. De presentator van het bewuste televisie-programma is vergeten de naam Mühren naar voren te schuiven. Omdat hij niet genoemd is, heeft Mühren een verkeerde conclusie ge trokken'. Fadrhonc verwacht, dat de band met Gerrie Mühren weer spoedig hersteld zal zijn. 'Mühren is een goede vriend van me. We hebben in de afgelopen twee jair een uitstekende relatie op- gebouwi.. Daarom zullen we de zaak binnenkort uitpraten. Maar ik zal hem tegelijkertijd ook de harde waar heid vertellen. Hij kan natuurlijk niet alles zomaar doen. Ik zal erop wijzen, dat hij in deze zaak een fout heeft ge maakt' BROKAMP Moeilijker zal Fadrhqnc het krijgen om Willy Brokamp weer voor het Ne derlands elftal in te schakelen. Bro kamp stelt 'voorlopig' geen prijs meer op een plaats in de selectie. De Maas trichtenaar is vooral teleurgesteld over het optreden van de bondscoach in de wedstrijd tegen Oostenrijk in Wenen. Toen liet Fadrhonc hem in de rust weten, dat hij in de tweede helft zou spelen. Op deze mededeling is de bondscoach later teruggekomen. Wim Suurbier verving toen de gebles seerde Wim van Hanegem. Fadrhonc hierover: 'Tijdens de wedstrijd in We nen was inderdaad mijn eerste impuls om Brokamp na rust in te zetten. Daar ben ik eerlijk in, daar schaam ik me niets voor. Later bedacht ik, dat het beter was voor een verdediger te kiezen. Het hele elftal draaide niet. We stonden met 1-0 achter. En ik had geen zin om nog eens vier of vijf doelpunten tegen te krijgen. Daarom heb ik tenslotte voor de defensieve Suurbier gekozen'. Heeft Fadrhonc de beweegredenen voor die wissel later aan Brokamp uitgelegd? Nee, dat niet.' De bonds coach zal vermoedelijk zelf geen stap pen ondernemen om Brokamp van zijn weigerachtige houding af te brengen. MEXICO (EFE) Jose Luis Perez Noriega, president van de Mexicaanse voetbalbond, en Fernando Corona, president van de club To- luca, arriveren vandaag in Nederland met een tweeledig doel. Ten eerste wil men met het Ajax-bestuur onderhandelen om de Am sterdammers in Mexico als sparring partners van het nationale elftal te laten fungeren ln het kader van de voorbereidingen op het kwalificatietoernooi voor het Wereldkampi oenschap. Voorts zullen de Mexicanen Ladis- lao Kubala, trainer van het Spaanse team. uitnodigen lessen te komen geven aan kan- dldaat-oefenmeestcrs. Noriega en Corona zul len tevens in Amsterdam de wedstrijd Ne- derland-Spanje bijwonen. 'Principes moeten er blijven. Ik zal in ieder geval eerst uitvoerig overleg plegen met de andere leden van het begeleidingsteam.' OPGEWONDEN Fadrhonc heeft zich vooral over het wegblijven van Brokamp opgewonden, omdat deze pas maandagmorgen via zijn trainer George Knobel heeft laten weten geen interesse meer voor het nationale elftal te hebben. Fadrhonc: 'Dat vind ik nou het meest verwon derlijk. Vrijdag al heeft hij de convo catie voor de wedstrijd tegen Spanje gekregen. Dan had hij toch onmiddel lijk naar mijn plannen kunnen infor meren. Daar wist hij op dat moment niets van. Als hij het daar niet mee eens was geweest, had hij altijd nog thuis kunnen blijven. Voor iets derge lijks zijn normale wegen, die bewan deld kunnen worden. Brokamp heeft die gemeden. Ik geloof, dat zijn be slissing ook door andere factoren beïnvloed zijn. Brokamp wil weg bij MW, speelt de laatste tijd erg goed en is blijkbaar met belangrijker zaken dan het Nederlands elftal bezig. Ik heb in ieder geval geen haast 0111 met hem te gaan praten. Ik ben niet ie mand, die achter een speler aan blijft lopen'. Brokamp heeft de leiding van het na tionale elftal verder verweten, dat de voorbereiding voor de diverse inter lands niet serieus genoeg zou zijn. Fadrhonc, geconfronteerd met deze uitspraak: 'Daar geef ik geen ant woord op.' Frantisek Fadrhonc ontmoet vana vond in het vermoedelijk halflege Olympisch stadion in Amsterdam een van zijn oude pupillen: Ladislao Ku bala, de succesvolle Spaanse bonds coach. Over dat onderwerp praat de 'eerste man' van het Nederlandse voetbal liever dan over de 'menselijke misverstanden' met zijn spelers. Fadr honc: 'Kubala was zeventien, toen ik hem in het Tsjechische elftal liet de buteren. Hij is inmiddels schatrijk, ik niet meer dan een loopjongen. De leerling gaat er tegen zijn oude mees ter altijd bikkelhard tegenaan. Maar dat geeft niets. We spelen önze wed strijd. Op de manier, zoals we in het najaar IJsland en Noorwegen in de voorronden van het wereldkampioen schap moeten aanpakken. Ook dan zullen we in drie wedstrijden aanval len.' GERRIT DEN AMBTMAN Ladislao Kubala nog steeds populair Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Ladislao Kubala (47) maakt momenteel als coach van het Spaanse elftal nog evenveel furore als in de tijd dat hij zijn fabuleuze techniek nog als actief speler van FC Barcelona demon streerde. Kubala, de enige speler ter wereld die zowel voor Tsjecho- slowakije, Hongarije als Spanje in interlandwedstrijden uitkwam heeft naast zijn populariteit ook zijn beminnelijkheid niet verloren Kubala wordt door het Spaanse publiek nog op handen gedragen. Achter die vriendelijke facade schuilt echter ook de fanaat, die met bikkelharde hand zijn elftal naar successen jaagt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Jan Mulder heeft gistermiddag voor de eer ste keer sinds acht maanden weer met een bal getraind. De Ajacied, die vorige zomer door de landskampioen van het Brus selse Anderlecht werd overgeno men, speelde dit seizoen niet meer dan drie wedstrijden voor zijn nieuwe werkgever. Mulder is de afgelopen maanden twee keer aan de knie geopereerd. Onder supervisie van hulp-trai ner Bob Haarms deed Mulder gisteren drie kwartier oefenin gen met de bal. Mulder, opgewekt: 'Ik kan je niet vertellen hoe blij ik ben. Voor het eerst sinds ruim elf maanden zit er geen vocht meer in mijn knie. Ik heb nergens meer last van. Desondanks wil ik de training uiterst voorzich tig opbouwen en geen risico's nemen. Ik heb na deze eerste training bijvoorbeeld op diverse plaatsen spierpijn'. De kans, dat Mulder met Ajax tegen Juventus aan het einde van de maand in de Europa Cup-finale speelt is vrijwel uit gesloten. Mulder: 'Dat kan toch niet. Ik heb acht maanden niet gespeeld. Het wedstrijdritme is totaal verdwenen en ik heb nog geen conditie. Alleen als bij Ajax kort voor de finale plotse ling veel spelers geblesseerd ra ken, dan zou ik eventueel kun nen spelen'. VOETBAL Vasas Boedapest heeft de Hongaarse voetbalbeker gewonnen. In de finale versloeg Vasas stadgenoot Honved met 43. Die stand werd na verlenging bereikt: na de normale speeltijd was de stand 3—3. Groningers met tweede keus op 't veld Van onze sportredactie AMSTERDAM Er zullen hoogst waarschijnlijk geen maatregelen worden genomen tegen GCHC, dat zaterdag en maandag in de strijd om de Nederlandse hockeytitel met vrijwel het gehele tweede elftal kwam opdraven. Van Venlo werd met 3-0 verloren, terwijl Amster dam met 7-0 over de Groningers liep. GCHC had besloten het twee de team te sturen, nadat het eerste elftal geen uitstel had gekregen voor deze wedstrijden, omdat er deelgenomen werd aan een toer nooi in Spanje. De hockeybond heeft echter geen reglementen waardoor sancties ge nomen kunnen worden tegen dit soort beslissingen. Hoewel de kans op beïnvloeding van de strijd om de hockeytitel, die blijkbaar in Groningen niet al te hoog geno teerd staat, aanwezig was. KNHB- directeur Piet Duinker: 'We heb ben geen mogelijkheden om naar de letter van het reglement GCHC te straffen. Hooguit zou je kunnen stellen dat de club het aanzien van de bond heeft geschaad. Maar het tal dan wel met een lange omweg tot stand komen. Misschien dat de kwestie binnen het bestuur nog ter sprake komt en dat er dan als nog iets wordt ondernomen'. Overwinning van 2-1 in Federation Cup BAD HOMBURG (UPI, Reuter) Het Nederlandse damesteam heeft gisteren in de eerste ronde van het toernooi om de Federation Cup (het officieuze wereldkampioenschap tennis voor dames-landenploe gen) voor een verrassing gezorgd. In Bad Homburg versloegen de Nederlandse speelsters het als zesde geplaatste Frankrijk met 2-1. De Franse ploeg was echter gehandicapt, omdat de sterkste Franse speel ster, Frangoise Durr, verstek moest laten gaan. Bondscoach Frantisek Fadrhonc, middelpunt in een reeks 'menselijke misverstanden', luistert tijdens de training in Zeist naar Johan Cruijff. KAMP LINTFORD tWDl) (ANP) De eerste wedstrijd voor hét Europese kampioenschap zijspan motorcross heeft klinkende successen voor de Ne derlandse equipes opgeleverd. Op het Elerberg-circuit, dat door de regen een ware modderpoel was geworden, won Broer Dirkx met Bakkenist Theo Ver hoeven de eerste manche van 25 minu ten plus twee ronden. De equipe Rikus Lubbers-Bart Notten won de tweede rit. Toch heeft na twee manches de Europese kampioen Robert Grogg de leiding. Eerste manche zijspannen: 1. Broer Dirkx- Theo Verhoeven (Ned); 2. Robert Grott- Helnz Graber (Zwit): 3. Herbert Simon-Hans Peppinghaus (WD1): -1. Ivanlutim-Kharln (SU); 5 Ton van Heugten-Sjaak Wery (Ned). Tweede manche: 1. Rikus Lubbers-Bart Not ten (Ned): 2. Jan ten Thije-Henk van Heek (Ned); 3 Ton van Heugten-Sjaak Wcry (Ned); 4. Robert Grogg-Heinz Graber (Zwl); 5. Heinz Steenbock-Rudolf Sauer (WD1). Stand voor het Europees kampioenschap: 1 F.obert Grogg (Zwi) 20 punten: 2. Ton van Heugten (Ned) 16: 3-4. Broer Dirkx en Rikus Lubbers (Ned) 15: 5. Herbert Simon (WD1) 14: 6. Jan ten Thije (Ned) 12 TURIJN (AFP) Juventus, tegen stander van Ajax in de finale van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen, zal in zijn laatste competitiewedstrijden van dit seizoen international Luciano Spinosi moeten missen. Verdediger Spinosi liep zon dag in de ontmoeting met Ternana een blessure op die van ernstiger aard is dan aanvankelijk werd gedacht. Vast staat dat Spinosi niet zal kunnen uitkomen tegen Atalanta, Intemazio- nale en Roma. Pas over enkele dagen zal bekend zijn of Spinosi al dan niet de eindstrijd in Belgrado zal moeten missen. De beslissing viel in het dubbelspel. Nadat Marijke Schaar in een baseline duel haar tegenstandster Nathalie Fuchs geen kans had gegeven, had Trudy Walhof geen verweer tegen de top-spin van haar tegenstandster Odile de Roubin. In het beslissende dubbelspel wonnen de Francaise Odile de Roubin en Flo rence Guedy de eerste set, maar daar na zochten Tine Zwaan en Trudy Walhof het meer in de aanval. Dat le verde twee keer set-winst op en een plaats in de achtste finales. Nederland ontmoet daarin Denemarken. Het toernooi in Bad Homburg stond (opnieuw) in het teken van de poli tiek. Vorig jaar reeds ontsponnen zich rond de Federation Cup heftige dis cussies, omdat het toernooi in Zuid- Afrika werd gehouden. Het Zuidafri- kaanse team werd toen samengesteld na (besloten) selectiewèdstrijden van zowel blanken als niet-blanke speel sters; een procedure waarachter de nodige vraagtekens zijn geplaatst. Het (blanke) Zuidafrikaanse team won toen de Cup. Dit keer was de aanwe zigheid van Zuid-Afrika in Bad Hom burg aanleiding voor de Poolse ploeg zich terug te trekken. Luxemburg kwam hierdoor zonder te spelen in de achtste finales. Eerste ronde: Nederland-Frankrijk 2-1 (Ma rijke Schaar-Nathallc Fuchs 6-3 6-3, Trudy Walhof-Odèle de Roubin 2-6 4-6, Walhof/ Zwaan-Do Roubin/Guedy 2-8 6-0 6-2); Dcne- marken-Joegoslavië 2-1, Verenigde Staten- Italië 3-0. Noorweeen-ZuidKorea 1-2. Indo- nesié-Nleuw Zeeland 2-1. Zweden-Argentlnlé PESCARA (ANP) Het Nederlandse waterpoloteam heeft in de voorlaatste wedstrijd van het toernooi om de Coppa Hungaria met 2-3 verloren van Roemenië. Het was de beste wed strijd. die de formatie van Harry Vriend tot nu toe speelde. Het kleine beetje geluk om tot een gelijkspel of zelfs een overwinning te geraken, ont brak echter. Zo werd in de tweede pe riode bij een achterstand van 1-2 niet minder dan drie maal tegen de paal geschoten. In de vierde periode schoot Nico Koster eerst een strafworp tegen de lat. teisterde daarna dit obstakel nogmaals, alvorens met een omhaal er 2-3 van te maken. Het eerste Neder landse doelpunt was gemaakt door Tonny Buunk, nadat Nico Landeweer ook hij de lat had getroffen. Aan het eind van de derde periode werd Landeweer voor de derde maal uit het water gezonden. STAND: 1 hongarlje 4-8: 2 Italië 4.6: 3 Roe menië 5-6; 4 Joegoslavië 4-4; 5 Nederland 4- l-S pu«isj|na-»saA\ 9 3-0. Spanje-Canada 3-0. De wedstrijden voor de achtste finales zijn: Australië-Japan. In- donesië-Luxemburg, Verenigde Staten- Zuid- Korea. Spanje-West-Duitsland, Zuld-Afrlka- Bclglë. Denemarken-Nederland. Zweden-Roe- menië. Mexico-Groot-Brlttannië. Indonesië. Zuid-Afrlka en West-Duitsland hebben de kwartfinales bereikt. Titelhoud- ster Zuid-Afrika won met 30 van België, terwijl Indonesië met dezelfde cijfers van Luxemburg won. Ook West-Dultsland ver loor, tegen Spanje, geen enkele partij. Kubala bijvoorbeeld vraagt het uiter ste aan geduld van zijn spelers. Als hij een bepaald talent omzichtig in zijn selectie voor het nationale team haalt, kan de betrokken speler er steevast op rekenen, dat hij eerst uit voerig op de reservebank moet plaats nemen. Kubala: 'Een speler moet bij mij al tevreden zijn als hij in de groep wordt opgenomen, als hij de sfeer rond het elftal mag proeven. Pas later kijken we weieens of hij eventueel in de ploeg mag debuteren. Ik voel er niets voor om met spelers te sollen. Ik kies voor een geleidelijke opbouw, waarin ik het aantal kandida ten voor het elftal zoveel mogelijk wil uitbreiden'. In dat kader van voorzichtigheid past de interland tegen Nederland vana vond uitstekend. Kubala presenteert - door blessures gedwongen een alter natief elftal, waarin diverse jonge spelers zijn opgenomen. Voor een doelman als Garcia Remon van Real Madrid echter blijft de deur naar een debuut in het elftal nog gesloten. Ku bala: 'Ook ik heb die doelman in de wedstrijden tegen Ajax voor de Euro pa Cup in een geweldige vorm gezien. Als beloning heb ik hem dan ook ge selecteerd. Maar dat betekent nog niet dat ik hem onmiddellijk opstel. Gar cia Remon moet ervaring opdoen. Dat kan hij - alleen al door de sfeer - ook op de reserve-bank. Reina van Barce lona, die nu ln het doel staat, heeft óók zeventien van de twintig wedstrij den als wisselspeler meegemaakt, voordat hij definitieve kans kreeg. Ook nu heb ik zeer bewust vijf jonge spelers van kleinere clubs meegeno men. Laat ze maar eens rondkijken'. Kubala mist een aantal spelers uit zijn kerngroep door blessures. Onder hen bevinden zich Callego, Asensi, To- nono en Santillana. 'Dat zijn er veel, maar ik ben niet anders gewend. Er zijn in Spanje maar weinig spelers die dertig competitiewedstrijden zon der blessures doorkomen. Alleen daar om is het al noodzakelijk, dat mijn kandidatengroep zo breed mogelijk blijft'. Ladislao Kubala heeft in de drie jaar. dat hij het Spaanse elftal leidt, pas één nederlaag geleden. In de halve fl- Opstelllng Spaanse elftal: achter. Sol (Va lencia). Benito (Real Madrid), Maclas (Ma laga). Violeta (Zaragoza); midden: Clara* munt (Valencia), Aquilar (Real Madrid) en Pirri (Real Madrid); voor: Garate (Atletlco Madrid). Irureta (Atletlco Madrid) en Val dez (Valencia). De wisselspelers zijn: Gar cia Remon (Real Madrid), Urla (Real Ovie* do). Planelles (Castellon), Churruca (Gyon) en Galan (Real Oviedo). nale van het toernooi om het Euro pees kampioenschap werd zijn forma tie door Rusland uitgeschakeld. In de kwalificatie-ronden voor de wereldti tel is Spanje nog volop in de strijd. De uitwedstrijd tegen Joegoslavië, be gin volgend seizoen, moet hierover uitsluitsel geven. Kubala heeft nog een contract tot begin volgend jaar. Over werk zal hij ook daarna niet te klagen hebben. De Spaanse topclubs blijven ijverig naar zijn capaciteiten dingen. Kubala echter: 'Ik heb zoveel aan Spanje en de Spaanse voetbalbond te danken, dat ik mijn taak af wil maken, Daarna zien we wel verder'. Kubala dankt zijn successen niet al leen door zijn verbluffende kennis van het internationale voetbal en zijn eigen ervaringen, maar vooral ook aan de manier, waarop hij de spelers begeleidt. Kubala weer: 'De resulta ten, die we de afgelopen jaren be* Ladislao Kubala haald hebben, zijn de successen der spelers. Niet van mij. Ik streef alleen naar een eenheid in het elftal. Naar inzet en strijdlust. Ik propageer ook intelligentie in de spelopbouw. Voor mij zijn drie factoren essentieel voor een goede speler: hij moet echt wil len, hij moet het kunnen en hij moet strijdlust tonen. Talent en karakter behoren samen te gaan. Als bonds coach heb ik het nadeel, dat ook in Spanje de clubs de dienst uitmaken. Daarom ben ik afhankelijk van hun medewerking. En die kan veel beter. Voor een redelijke voorbereiding op een wedstrijd krijg ik nauwelijks tijd. Hooguit twee dagen. Doordat er in de competitie al zoveel van de spelers ge vraagd wordt, moet ik me aanpassen. Ik vraag me weieens af of de clubs beseffen hoe belangrijk het voor de toekomst van het Spaanse voetbal is, als ook wij straks naar de eindronden van het wereldkampioenschap kunnen gaan'. Kubala heeft tenslotte bij de hoogste instanties van het Spaanse voetbal een warm pleidooi gehouden voor het openstellen van de grensen voor bui tenlandse spelers. Kubala wil echter voor de 'import' van talent één belang rijke norm bepalen: het moeten wèl gevestigde topspelers zijn, die naar Spanje komen. Kubala: 'De grenzen gaa binnenkort open. Daar is iedereen van overtuigd. Ook Real Madrid, dat in deze zaak altijd de stem van de massa volgde. De massa roept weer om echte sterren. Het Spaanse voetbal heeft alleen grote namen nodig. Spe lers, die bijvoorbeeld tien keer in het nationale elftal van hun land hebben gespeeld. Alleen klassepelers kunnen nieuw bloed brengen'. GERRIT DEN AMBTMAN ZEILEN De Nederlandse equipe Bas de Koning-Willy Slotboom is op de Maas bij Luik winnaar geworden van het open Bel gisch kampioenschap 420-klasse. VOETBAL De selectie van Ajax wil trai ner Stefan Kovacs op een bijzondere wijze uitgeleide doen. De spelers denken aan een auto, om zo hun dankbaarheid aan de naar Roemenie terugkerende trainer te be tuigen. Roemenië terugkerende trainer te betuigen. Kovacs heeft momenteel reeds auto.rijlessen. VOETBAL FC Köln heeft de èersto wed strijd voor de halve finales van het toer nooi om de Duitse beker tegen Kicken Offenbach met 50 gewonnen. De doel punten werden gemaakt door Hein, Cull man, Lohr. Ivapelmann en Overath. De re turnwedstrijd vindt op 15 mei in Offen bach plaats. VOETBAL Voor 35.000 toeschouwers i* FC Magdeburg Oostduits bekerkampioen geworden. De ontmoeting tegen Lokomotive Leipzig werd met 3-2 (1-1) gewonnen. WIELRENNEN De Limburger Dohmcn heeft de amateurwedstrijd 'Rond de Hen- ninger Turm' ln Frankfort gewonnen. Zijn Ujd was 5 uur 18 minuten 5 seconden over de 189 km. Tweede werd de Westduitscr Kraft. De Nederlander Boersma legde ach ter de Zwitsers Salm en Karlmann beslag op de vijfde plaats. WIELRENNEN De Nederlandse amateur Tony Huizen heeft in het Belgische Duffel een wedstrijd over 108 km gewonnen. Uits lag: 1 Tony Hulzen (Ned) 2.41.0: 2 Plrard (Ned) 7.t3 Van Steenwlnckel (Belg) z.t.: 4 Van Groezen (Ned) z.t. WIELRENNEN De Nederlanders Poppe en Prinsen zijn als eerste en tweede geëin digd in de laatste etappe van de Ruban Graniticr. In de 84 km lange rit naar Di- nan werd Van Helvoirt vijfde. Schuitema ker 8e en Groen 9e. De eindoverwinning was voor de Rus Sjoekov. BASKETBALL Tijdens een trip door de Verenigde Staten heeft Rusland In San Die- go de tweede wedstrijd tegen de Amerika nen gewonnen met 78-76. In de eerste ont moeting waren de Russen nog kansloos: 65—83. DAMMEN Teleac zal evenals tijdens de schaaktweekamp Fischer-Spasskl televisie- lessen verzorgen van de strijd om de we reldtitel dammen tussen Ton Sljbrands en Andrls Andrelko Deze vervolgcursus dam men ral van commentaar worden voorzien door Harm Wiersma en Piet Roozenburg. AUTOSPORT De 24-jarlge Zwitser Joe Huber is in Singapore overleden aan de verwondingen die hij zes dagen eerder opliep tijdens een ongeluk in de Grand Prix. Huber reed tegeneen lantaarnpaal en werd ln bewusteloze toestand naar het ziekenhuis vervoerd. HIJ is niet meer bij bewustzijn geweest. TURUEL (UPI, EFE) Gerben Karstens blijft ondanks het verlies van de leiderstrui voor opvallende prestaties zorgen in de Ronde van Spanje. Gisteren won de Nederlander de vijfde etappe, een rit van 191 kilometer van Cuenca naar Turuel. In de eindsprint van het grote peloton bleef hij ruim voor op Eddy Merckx. De Spanjaard José Pesarrodona behield de leiding in het algemeen klassement. Vergeefs hebben diverse renners bij koude en regen getracht te ontsnap pen. Even leek het erop dat een po ging van de Spanjaard Ocana na 117 kilometer succes zou hebben, maar Eddy Merckx haalde hem terug. In de eindsprint ontbrak de Fransman Roger Pingeon, die eerder was gevallen. Pin- geon liep een hersenschudding en een buikwond op. Hij is naar een zieken huis gebracht. Voor de rit heeft de Spanjaard Peru- rena aan de wedstrijdleiding meege deeld dat hij efedrine heeft gebruikt in een geneesmiddel dat een arts hem had voorgeschreven. Hij kondigde aan de stof ook in de vijfde etappe te gebruiken. Perurena heeft inmiddels positief gereageerd op een dopingon derzoek. De wedstrijdleiding heeft nog niet gereageerd. Vijlde etappe: l. Karstens (Ned) de 191 km in 4 uur 58 min (gem. 38.456 km/u). 2. Merckx (Belg), 3. Nassen (Belg), 4. Esclas- san (Fr). 5. Fuslen (Fr). 6. Mazaneque (Sp), 7 Perurena (Sp), 8. Jimnez (Sp). 4. Swerts (Belg. 10. Elorrlaga (Sp). 11. Goicoechea (Sp), 12. Lucas (Sp) allen ln dezelfde tijd als de winnaar. Algemeen klassement: 1. Pesarrodona (Sp) 22.17.32. 2. Merckx (Belg) 22.18.47. 3. Kar stens (Ned) 22.18.54, 4. Perurena (Sp) 22.18 56. 5. De Schoenmaker (Belg) 22.19.11, FRANKFORT (SID) Evenals vier jaar geleden heeft de Belg Georges Pintens de wielerwedstrijd 'Rund urn den Henninger Turm' gewonnen, die gisteren bij warm weer voor 30.000 toeschouwers in Frankfort werd gere den De Nederlander Wim Schepers werd vierde in deze wedstrijd over 228 kilometer. Op 48 kilometer voor de finish ontsnapten Pintens en de West duitser JUrgen Tschan uit het pelo ton. In de slotfase moest Tschan ech ter afhaken. Hij ging 59 seconden na de Belg als tweede over de finish. Het peloton had een achterstand van 2 min. 57 sec. De Belg Freddy Maertens won de eindsprint voor Schepers en zijn landgenoot Ronald de Witte. 1.Pintens (Belg) de 228 km in 6 uur 15 min. 20 sec.: 2. Tschan (WD) op 59 sec.; 3. Maer tens (Belg) op 3.57; 4. Schepers (Ned); 5. De Witte (Belg): 6. Dlerickx (Belg); 7 Gil- son (Lux); 8. Godefroot (Belg); 9. Degeest (Belg); 10. Verbeeck (Belg): 13. Kuiper iNed); 14. Jansen (Ned); 16. Janbroers (Ned) allen op 2.57. Gerben-Karstens gaat als winnaar van de vijfde etappe van de Ronde van Spanje over de eindstreep. Op de achtergrond Eddy Merckx. 7. Thevenet (Fr) 22.19.19. 8. Torrea <Sp> 22.19.20, 9. Gonzales Linares (Sp) 22.19.22. 10. Van Sprlngel (Belg.) 22.19.30, 11 Nassen (Belg.) 22.19.31, 12. Mazaneque fSp) 22.19.39. 13. Swerts i Belg) 22.19.44, 14 Van Schil (Belg) 22 19.55 15. Catieua (Fr> zelfde tijd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11