Witte Huis raakt belangrijkste kopstukken kwijt Hoop op landbouw akkoord Kabinet morgen op poten Meer roken, drinken en snoepen Personeelstekort: tricotfabriek zet 52 mensen op straat Regen Vier nieuwe ontslagen in afluisterschandaal Koningin Juliana kreeg een 'Bartje' Kissinger naar Moskou Jongetje (2) verdronken In deze krant produktiwifeitsverhoging SJ krant op de bres voor een sterke christelijke pers! leidlse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" DINSDAG 1 MEI 1973 54ste jaargang no. 25 BI] VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Meer keu* in passende omgeving LUXEMBURG (ANP) Het zag er gisteravond laat naar uit, dat de ernstige crisis in de Europese landbouw in Luxemburg zou wor den bezworen. Na drie dagen over en weer praten, zonder dat resultaten werden bereikt, kreeg een vermoeide ir. Lardinois, Europees commissaris voor de land bouw, gisteravond tenslotte van de Europese ministerraad het verzoek een compromis voor de Europese landbouwprijzen voor te stellen. Dit compromis-pakket werd in de loop van gisteravond door de landbouwmi nisters bestudeerd. Om negen uur be gon de ministerraad eindelijk aan het werkelijke prijsdebat en de verwach ting was, dat er vanmorgen vroeg een besluit zou kunnen vallen. 'Er is een sfeer aan het groeien die ons misschien doet slagen', zei in de loop van de avond de Nederlandse mi nister van landbouw Boersma. In Europese kringen toonde men zich ook wat optimistischer over de moge lijkheid, dat er een oplossing te berei ken zou zijn, omdat de Westduitse mi nister van landbouw, Joseph Ertle, de raad voorzat. Zijn Belgische collega, Jacques Lavens, moest namelijk terug naar België omdat vandaag zijn zoon trouwt. Ertle heeft als voorzitter van de raad minder bewegingsruimte dan als zelfstandig opererend minister, zo luidde de redenering in Luxemburg. Het voornaamste voorstel dat de Eu ropese Commissie gisteravond deed was een prijsverhoging van 7.5 pro cent voor groenten en fruit, 4 procent voor varkensvlees, 10,5 procent voor rundvlees en 7.5 procent voor kalfs vlees. De prijs van akkerbouwproduk- ten (granen, suikerbieten, en oliehou dende zaden) zou met 1 procent moe ten stijgen. Belangrijk in de compromis-voorstel len was ook dat voor die landen, die hun munt gerevalueerd hebben, het zogeheten negatief correctief van 1.5 procent wordt toegepast op de melk prijs en van 2.5 procent op de rund vleesprijs. Daarmee leek de commissie tegemoet te komen aan de bezwaren die bijvoorbeeld Nederland tot dus verre had tegen een sterke verhoging van de melkprijs. Hoe de uitputtingsslag ook beslist wordt, haar sporen hééft zij al nagela ten. Lardinois, die als Nederlands mi nister van landbouw altijd grote faam bezat wegens zijn uithoudingsvermo gen, raadpleegde gistermorgen een arts. Hij klaagde over zijn hart, maar de dokter kon hem geruststellen. De Europees commissaris zette daarom zijn werk gewoon voort, zij het in een zeer geprikkelde stemming. Hij noemde o.a. de Europese ministers van landbouw grote 'egoïsten en nati onalisten'. 'De ministers die ik vóór januari van dit jaar ontmoette, dach ten veel meer Europees', aldus Lardi nois. Van een verslaggever. EDE Op korte termijn worden bij De Jongs Lingerie en Tricot-industrie 52 personeelsleden meest vrouwen ontslagen, omdat dit bedrijf de twee ateliers in Ede en Tiel gaat sluiten. In Ede werken 40 mensen en in Tiel 12. De oorzaak, zo heeft de directie giste ren meegedeeld, is schaarste op de ar beidsmarkt, waardoor de minimale be zetting al lange tijd niet kon worden bereikt. In overleg met de vakbonden is een afvloeiingsregeling opgesteld. Aan de betrokkenen is voorts een 'passende werkkring' bij confectiebedrijven in de omgeving aangeboden. De produktie is bij buitenlandse be drijven ondergebracht. In het algemeen veel bewolking met de op de meeste plaatsen nu en dan regen, maar ook en kele opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind tussen zuidoost en zuidwest. Maximum temperatu ren van 11 graden op de Wad deneilanden tot rond 17 in het zuidoosten van het land. MORGEN EN OVERMORGEN: perioden met regen en ongeveer normale temperaturen. Morgen zon op: 05.09 onder: 20.06 maan op: 04.24 onder: 20.14 AMSTERDAM De Nederlanders zijn vorig jaar meer gaan roken, drinken en snoepen. In 1972 gingen twee miljard sigaretten oftewel tien procent meer dan in het jaar daar voor, in rook op. Het verbruik van jenever en ander gedistilleerd was anderhalf keer zo groot als in 1967 en het verbruik van suiker (waren) nam met 24 miljoen kilo toe tot 553 miljoen. Een en ander blijkt uit een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek in het Maand schrift. Toch is over het geheel genomen het verbruik van voedings- en ge notmiddelen per hoofd vorig jaar niet toegenomen. De hoeveelheid-in- dex voor dat jaar (waarbij 1963 op honderd werd gesteld) was 115 te gen eveneens 115 voor 1971. Dat komt doordat het meer roken, drin ken en snoepen werd 'goedgemaakt' door bijvoorbeeld het verminderde melkverbruik. Wij dronken met z'n allen vorig jaar 32 miljoen liter melk minder dan in 1971. Ook werd minder margarine gegeten en wel vier miljoen kilo. Maar waar wèl meer aan werd uitge geven waren auto's, voor 3.8 miljard gulden werden 432.000 nieuwe auto's gekocht en dat is ongeveer tweemaal zoveel als in 1967. De bromfietsen verloren opnieuw terrein: er werden cr 'slechts' 209.000 van verkocht te gen 230.000 in 1971. Over het alge meen werd aan duurzame consump tieartikelen vorig jaar vier procent meer uitgegeven dan in 1971. De stijging sinds 1963 bedraagt zelfs 58 procent. WASHINGTON (UPI, Reuter, AP) Drie hooggeplaatste medewerkers van president Nixon en de minister van justitie hebben gisteren hun ontslag genomen, enkele uren voordat president Nixon naar Washington vloog om een tv-toespraak te houden over het Watergate-afluisterschandaal. Koningin Juliana schudt de hand van Jan Krol, die in de televisie-serie van de NCRV de kleine Bartje vertolkte. Jan was gisteren naar Soestdijk gekomen om de koningin het beeldje 'Bartje' aan te bieden. Een verslag van het défilé voor paleis Soestdijk op pag. 5, meer foto's op pag. 3 en pag. 7. WASHINGTON (Reuter. AP) Pre sident Nixons topadviseur Henry Kis singer vertrekt donderdag naar Mos kou waar hij vrijdag zal aankomen. Kissinger zal met de Russische leiders spreken over de wederzijdse betrek kingen en over het komende bezoek var. partijleider Leonid Breznjew aan de VS, dat waarschijnlijk in juni zal plaatsvinden. Dit is gisteren in Washington en Mos kou bekendgemaakt. Kissinger zal vier of vijf dagen in de Russische hoofd stad blijven. Woordvoerder Gerald Warren kondigde aan dat Kissinger uit Moskou met zal doorreizen naar Parijs, maar voor verslag aan Nixon direct naar Washington zal terugke ren. In antwoord op vragen zei hij, dat het Indochinese vraagstuk in Mos kou waarschijnlijk ter sprake zal ko men, maar dat het algemene doel is een brede uitwisseling van gedachten over bilaterale vraagstukken en kwes ties van gemeenschappelijk belang. (ADVERTENTIE) OOLTGENSPLAAT Zondagmiddag is de bijna 2-jarige Maarten Witte uit Ooltgensplaat (Z.H.) verdronken in de haven nabij zijn ouderlijk huis. Het ventje was met een vriendje aan het spelen en is vermoedelijk van een sluis gevallen. Na een uur dreggen door de haven meester en enkele leden van de plaat selijke brandweer werd het lijkje van het kind opgehaald. internationale vakbeurs voor bedrijfsmatig onderhoud en schoonmaak vakbeurs voor gemeentereiniging en vuilverwerking 1 T/M 4 MEI geopend van 10-17 uur Toegang/3,51 AMSTERDAM ADVERTENTIE op kantoor Niet alleen in fabrieken, maar ook op kantoor kan pro- duktiviteitsverhoging worden gerealiseerd. Rublo, produ- cente van efficiency- en bedrijfsmeubelen, helpt u daarbij^ Vanaf het eerste advies ook op het gebied van vloerbe-' dekking, wandbekleding, gordijnen en verlichting tot en met de volledige inrichting. Alle nadere informatie en dokumentatie hebt u morgen in huis, als u nu even belt! rublObv varsseveld tel.08352-8888- de lundia-groep: lundia, rublo,nordia MEDICA, Bernhardhal 6064, Utrecht. Ir. H. Vredeling (PvdA), die gisteren als kandidaat-minister (voor defensie) een gesprek had met de formateurs Burger en Ruppert. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Morgen zullen, naar verwachting, de formateurs mr. J. Burger en dr. M. Ruppert de vorming van het kabinet-Den Uyl hebben afge rond. Er zijn nu nog drie vakatures: verkeer en waterstaat, volkshuisves ting en landbouw. Gisteren hebben de formateurs ir. H. Vredeling (PvdA) ontvangen. Hij heeft zich in principe bereid ver klaard om een ministerspost te vervul len in het kabinet-Den Uyl. Hoewel officieel nog open ligt welk departe ment hij zal krijgen, lijkt dat van de fensie het meest waarschijnlijk. Ook hebben de formateurs gisteren drs. J. Pronk (PvdA) gevraagd minis ter van ontwikkelingshulp te worden. Hij is daartoe bereid. Het gesprek tussen de formateurs en drs. J. Boersma (ARP) werd uitge steld, aangezien de minister in Luxemburg deelnam aan de EEG-be- sprekingen over de landbouwprijzen. Binnenland Ook in 1918 liud CHU het moeilijk Buitenland Topoverleg Vietnam 6 Kerk Een oud-katholiek2 Twee zendingsdagen 5 Sport Gerrie Mühren praat met Fadihonc 9 Boekcneialage 2 Men schrijft ons i Puzzel 2 Radio en tv 4 Strips, feuilleton 4 Commentaar 7 Dichtbij en verder Kamcragcnda Familieberichten Nixons medewerkers H. R. Haldeman en John Ehrlichman, die hun ontslag aangeboden hebben, werden be schouwd als de machtigste mannen van Amerika, op de president na. In de aanvaarding van de ontslagen sprak Nixon over zijn 'intieme vrien den en vertrouwde medewerkers' en verklaarde hij met nadruk dat hun af treden 'niet gezien moet worden als uitdrukking van onjuist handelen. Een dergelijke gevolgtrekking zou on eerlijk en ongegrond zijn'. Haldeman en Ehrlichman hebben zelf hun ontslag aangeboden, maar de der de medewerker, John Dean, adviseur voor juridische aangelegenheden, ging op verzoek van de president heen. In slechts een enkele zin aanvaarde Nixon dit ontslag. Er werd niet aan toegevoegd, dat men niet moest den ken dat hij nu onder verdenking stond. Dean heeft twee weken geleden verklaard dat hij er niets voor voelt de 'zondebok' van het schandaal te worden en heeft de grand jury, die de zaak onderzoekt, namen genoemd van andere schuldigen. Trouwe helpers Het vierde ontslag betreft de minister van justitie Richard Kleindienst. In de verklaring van de president stond dat Kleindienst om zijn ontslag had gevraagd, omdat.hij van mening was dat zijn ambt van minister, van justi tie niet bevredigend bekleed kon wor den nu in het Watergateschandaal na men waren gevallen van personen, met wie hij nauwe persoonlijke en professionele banden had. Haldeman, Ehrlichman en Dean zijn stafleden van Nixon geweest, sinds hij op het Witte Huis kwam. Ook Kleindienst is pag. 6: Witte Huis verliest 'Berlijnse muur' een medewerker van Nixon van het eerste uur. Een jaar geleden volgde hij John Mitchell op, wiens naam ook al met het schandaal in verband wordt gebracht. De dramatische ontwikkelingen, die de werkzaamheden van het Witte Huis verlammen, wedden aangekon digd door een somber kijkende Ro nald Ziegler. de presidentiële woord voerder en de beschermeling van Hal deman. De chaos binnen de regering- Nixon werd nog eens onderstreept door de bekendmaking van Nixon, dat Elliott Richardson, slechts drie maan den minister van defensie, nu het mi nisterie van justitie zal gaan leiden. Wie Richardson op defensie gaat op volgen. was gisteravond nog niet be kend. Bij het ter perse gaan van deze editie, was Nixón nog niet aan zijn tv-toespraak begonnen. In afwachting van de goedkeuring van zijn benoeming door de senaat heeft Nixon Richardson verzocht 'zich on middellijk met het onderzoek in de Wi.tergate-zaak bezig te houden'. 'Als minister van justitie zal de heer Ri chardson de volledige verantwoorde lijkheid en het volledig gezag op zich nemen voor de coördinatie van alle federale instanties bij de onthulling van de volledige waarheid in deze zaak en voor het aanbevelen van ge- 'Benggg. Is de hik nu over tante?' John Dean, juridisch raadgever Richard Kleindienst, minister van justitie John Erlichman, binnenlandse Kissinger aste veranderingen in de wet om de verkiezingsmisbruiken van het soort, zoals onlangs werd ontdekt, te voorko men. Hij zal bij dit werk mijn volle dige steun hebben'. Geen einde Vooral het ontslag van Haldeman en Ehrlichman is door vele parlementsle den toegejuicht. ('Ze krijgen m'n ze- H. R. Haldeman, Nixons staf-chef gen na', zei senator Goldwater) hoe wel zij het er allen over eens waren dat dit niet het einde van de zaak be tekent. En nog steeds wordt er bij de president op aangedrongen een specia le aanklager of commissie de zaak te laten onderzoeken. Een Congreslid meende dat Nixon 'één van zijn be schermelingen had benoemd om te speuren naar het wangedrag van an dere Nixon-beschermelingen'. 'Ik heb gewoonweg geen vertrouwen en ik ge loof dat het Amerikaanse volk geen vertrouwen heeft in een onderzoek in de Watergate-zaak, dat geleid wordt door welke vriend van Nixon dan ook', ook.' Uit de verklaring van Nixon blijkt duidelijk dat de president gelooft in de onschuld van Haldeman en Ehr lichman, hoewel zij volgens de pers betrokken zijn bij pogingen het schandaal in de doofpot te stoppen. 'Ik weet dat hun besluit om af te tre- Zle voor vervolg pagina 5, kolom 7 noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden teenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27.45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1