ziekenverzorgende randerode Uitdaging MEDEWERKERS in de sector groepsleiding svn X Waar zijn de 1200 van ROLMA gebleven? Heldringstichtingen Zetten voor die paar meisjes en jongens van 17die best een moeilijk beroep aandurven BON In gesloten envelop sturen Vijftigste sollicitatiebrief Wie zijn de gelukkigen? Orthopedagogisch en jeugdpsychiatrisch centrum In een aantal vacatures in enkele van onze behandelings- en observatie-paviljoens willen wij spoedig overgaan tot aanstelling van enige (vrl. en mnl.) Het gaat hier om leefgroepen van 12 meisjes in de leeftijd van 818 jaar, verdeeld over een aantal huizen. Het gemeenschappelijke in de taak van de opvoeders is de structurerende behandeling binnen de setting van de leefgroep, waarbij de mate van structurering varieert. Gezien de ernst van de gedragspathologie, waarvan bij de populatie van ons instituut sprake is, is ervaring in het werk met jeugdigen in een moeilijke opvoedingssituatie gewenst. Naast opleiding (H.B.O.-i.w., M.O.B.-i.w., B-verpleging e.a.) en ervaring wordt bij de selectie van sollicitanten vooral ook gelet op de mate van stabiliteit, omdat de druk die het werk legt op de persoon van de werker vaak groot is. Wij proberen te werken in een gehorizontaliseerde, multi-disciplinaire opstelling. Leeftijd: minimaal 24 jaar. Salariëring volgens schaal Nationale Federatie voor de kinderbescherming. Sollicitaties of verzoeken om inlichtingen te richten aan: Directie-secretariaat Heldringstichtingen, Wageningsestraat 93, Zetten. Telefoon 08880-3838, toestel 113. Jonge mensen die in hun werk voor andere mensen Iets willen betekenen, willen wij graag opleiden tot De cursus vangt aan 15 augustus 1973. Vereisten: Bij voorkeur in het bezit van I.N.A.S.-, O.V.B.- of M.A.V.O. 3-diploma. Tijdens de vooropleiding, die acht weken duurt, ontvangen'de leerlingen boven huisvesting, voeding en be- wassing een zakgeld van f 75,per maand. Daarna volgt salariëring volgens de geldende normen: 1ste jaar leerling bruto f 750,13 per maand. Boven het genoemde salarisbe drag wordt nog een toeslag gegeven voor onregelmatige diensten. De eerste aanschaf van dienstkleding komt voor rekening van het tehuis. Reiskostenvergoeding 2x per maand voor een bezoek aan de ouderlijke woning, voorzover de kosten een bedrag van f 2,50 per keer te boven gaan. Nadere Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de direc trice. Interconfessioneel verpleegtehuis loolaan 48-50 apeldoorn telefoon 05760-12888 SVN-ziekenverzorg(st)er vooropleiding en werkterrein In onze verpleegtehuizen in Harmeien, Laren en Schagen groeit het aantal patiënten sterk. En in juni/juli wordt in Leusden een nieuw tehuis in gebruik genomen. Vandaar deze advertentie. Het aantal verzorgsters en verzorgers moet natuurlijk meegroeien. Wij zoeken meisjes en jongens die ten minste drie jaar voortgezet onderwijs met succes hebben ge volgd en ongeveer 17 jaar zijn (ouder mag natuurlijk ook). En die graag een officieel erkend diploma willen halen in een niet-alledaags en niet-eenvoudig beroep. Het gaat om de verzorging van geestelijk en lichamelijk hulpbehoevende be jaarden. Mensen die harder dan wie ook aandacht, verzorging en rust nodig hebben. Dat vraagt veel geduld, veel begrip, veel inzicht. En natuurlijk een gedegen opleiding. studie en diploma De totale cursusduur is 2 jaar. Je begint met een basisvorming van 5 dagen per week gedurende 2 maanden. Na die 2 maanden heb je eens in de 14 dagen nog een dag theorie. Na het behalen van het diploma „Ziekenverzorgende" kan je, als je dat wilt, nog verder studeren. behuizing en omgeving In werk- en studietijd ben je „intern". Maar denk bij dat woord vooral niet aan kostschooltoestan den. Je hebt een fijne kamer voor jezelf. Je krijgt je zelfstandigheid en je verantwoordelijkheid. Naast je werk is er voldoende tijd voor studie en recreatie. Voor je vragen en problemen heeft de mentrix alle aandacht. We kunnen jou en je collega's met recht een gezéllige tijd beloven. Ook dat is belangrijk. Bovendien staan de tehuizen in een mooie omgeving met veel recreatie mogelijkheden. En er zijn vlotte verbindingen: Leusden-Amersfoort (binnen 15 min.), Harmeien- Utrecht (binnen 20 min.), Laren- Hilversum (binnen 15 min.), Schagen-Amsterdam (binnen 45 minuten). salaris en wat daar bij komt Het maandsalaris is meteen al goed: ruim 750,- bruto. Na de basisvorming komt daar meer dan 100,- bij. Er gaat natuurlijk wel wat van af voor je kamer en maal tijden. Ook bij de aanschaf van je uniform krijg je bij de start een flinke tegemoetkoming. Je hebt niet minder dan 21 werkdagen vakantie. Reiskosten boven 2,50 worden vergoed. aanvang van de opleiding De eerstvolgende cursus begint 3 september. Alleen voor Schagen start de eerstvolgende cursus 1 augustus. stichting verpleegtehuizen nederland naar het Centraal Bureau SVN, postbus 13041, Utrecht. (Je kunt natuurlijk ook bellen, telefoon 030 31 52 47.) Zend mij een uitnodiging voor een voorlichtingsdag met dia's. Ik krijg daar nadere informatie over opleiding, aard van het werk, huisvesting en allerlei bijzonderheden die ik verder nog wil weten. Bovendien bestaat de mogelijkheid om het tehuis van mijn voorkeur te bezichtigen. a" i"'e reiskosten worden vergoed. Je kunt je voorkeur aangeven door een van onderstaande hokjes zwart te maken. O Geen voorkeur O Lisidunahof - Leusden Heremalerhof - Harmclcn De Stichtse Hof - Laren Magnushof - Schagen Naam Leeftijd Adres Woonplaats. Telefoon 35 Door de reorganisatie van het bedrijf zal driehonderd man per soneel moeten afvloeien De fabriek zal worden geslo ten en het hele personeel komt op straat te staan Na de fusie zullen er drie honderd werknemers minder no dig zijn De slechte orderpositie maakt het noodzakelijk het personeel in te krimpen Gewone berichten. Even gewoon als de personeelsadvertenties. Op dé ene bladzij word je beleefd maar drin gend gevraagd te solliciteren naar die interessante baan bij een fijn bedrijf En op de volgende bladzij lees je verhalen met vette koppen over fusies, reorganisaties, bedrijfssluitingen. Zo'n bericht eindigt dan met het bijna overbodige zinnetje: zoveel man personeel moet afvloeien; de vakbonden zijn ingelicht. Wie zijn die afvloeiers eigenlijk? Zijn het de oudere of jongere werkne mers? De knechten of de bazen? De kantoormensen of de fabrieksarbeiders? De geschoolden of de ongeschoolden? Daarover gaat deze pagina. Over de uitverkiezing van de werklozen. Iedereen in Utrecht weet de weg naar Werkspoor. Maar Werkspoor bestaat niet meer. Er is wel iets dat kan worden aangeduid met de raadselachti ge letters VMF. Maar dat mag je geen Wekspoor meer noemen. De grote fa briekshallen waar vroeger het rollend materieel van de spoorwegen werd ge maakt zijn ontmanteld. Rolma bestaat niet meer. Waar is het personeel geble ven? Op 2 juli 1972 beslist de Tweede Kamer dat Rolma dicht moet. De rege ring is niet bereid de Rolma te laten overnemen door de Spoorwegen. De rijtuigen van trams en treinen zullen voortaan in het buitenland (Duitsland) worden gekocht. Alle protesten en ak- ties hebben niet geholpen. De ruim twaalfhonderd werknemers staan op straat. De Rolma maakte deel uit van de VMF: de Verenigde Machine Fabrieken. In vijftien jaar tijd is het totale perso neelsbestand van de VMF ingekrompen van 27.000 tot ongeveer 18.000. Ze we ten daar wat afvloeien is. Werkspoor in Utrecht had daar ook al het nodige van meegemaakt. Toen de Rolma op zijn hoogtepunt was werkten er zo'n 3500 man Als in 1970 dc definitieve doods tijding komt zijn het gelukkig drie maal zo weinig. Direct rechts van de poort staat een houten keet. Een handvol mensen vindt Van de 1200 werknemers die bij Rolma ontslagen werden heeft een aantal nog altijd geen nieuwe baan. Alle solli citaties lopen op niets uit. Een van deze mensen gaat binnenkort zijn vijftigste sol licitatiebrief schrijven. Ik zal er een mooi strikje om doen, zegt hij. daar nog werk met de afwikkeling van de sluiting. We praten met D. van der Pas, vroeger arbeids- en taakanalist van de Rolma, nu personeelsfunctionaris. Hij doet de administratie van de men sen die nog uitkeringen krijgen. Die mensen komen nog wel eens langs. 'Ze zijn niet ongelukkig', zegt hij. 'Het zijn meest mensen boven de zestig die ver vroegd gepensioneerd zijn. Eerst heb ben ze erg moeten wennen. Maar na een paar maanden hebben ze zoveel om handen dat ze bij wijze van spreken tijd tekort komen'. De heer Van der Pas is zelf 64. Als hij klaar is met afvloeiing van zijn collega's kan hij tenlotte zichzelf laten afvloeien. Van der Pas: 'Anderhalf jaar lang heb ben we hier een dependance van het arbeidsbureau gehad. Daar werkten twee van onze mensen aan mee, men sen die het personeel goed kenden. Die hielpen de ontslagenen bij het vinden van een nieuwe baan'. Het gaat nu beter dan vroeger, dat is zeker. Toen stond je van de ene op de andere dag op straat. Van der Pas herinnert zich de inkrimping bij de Rolma in 1958. Dat was een gevolg van de bestedingsbeperking van de over heid. Toen gingen de jongeren het eerst eruit. Die komen eerder aan de slag, was toen de redenering. Daardoor was het personeelsbestand relatief nog al verouderd. Van de mensen die in 1970 en volgende jaren ontslag kregen zijn er heel wat die twintig, dertig, soms veertig jaar bij Werkspoor in dienst waren. Welke maatstaven zijn nu gehanteerd bij de afvloeiing? In zekere zin is zo'n totale bedrijfssluiting een eenvoudige zaak. Iedereen moet weg. Je hoeft dus geen keus te maken tussen blijvers en afvloeiers. Toch is er ook bij zo'n totale sluiting wel sprake van selectie. Een deel van de mensen kan binnen het concern geplaatst worden in andere bedrijven. Anderen worden geholpen aan een baan ergens anders. Een deel van de werknemers wordt werkloos. Op een zogenaamd 'natuurlijke' manier is dan iedereen afgevloeid. Maar ook de natuur werkt selectief. Op 17 juli 1970 was de helft van het personeel ouder dan vijftig jaar. Hon derdvijftig man was zestig jaar of ou der. Maar liefst tweeënzestig stonden genoteerd als arbeidsongeschikt. Het was dus duidelijk dat niet iedereen een, twee, drie aan een andere baan geholpen kon worden. De arbeidsmarkt was nog niet zo ongunstig als nu, maar zoveel oudere werknemers breng je moeilijk weer onder dak in een ander bedrijf In totaal zijn 265 mensen overgeplaatst binnen de VMF. Sinds enkele jaren geldt de .'egel dat alle vacatures cen traal worden geregistreerd. Als er dan mensen ontslagen worden hebben die de eerste keus. Pas als er binnen het eigen concern geen geschikte mensen te vinden zijn mag iemand van buiten worden aangetrokken. Die 265 man zijn vrijwillig ergens an ders naar toe gegaan. Iedereen heeft de vacaturelijsten kunnen zien en wie daarvoor voelde kon solliciteren. Maar dat betekent natuurlijk niet dat ieder een ook geschikt was voor overplaat sing. Er waren veel mensen met een ruime ervaring in een bepaald soort werk, maar hun ervaring zou hen in een andere fabriek nauwelijks van pas komen. En als je dan te oud bent om je te laten omscholen heb je weinig aan vacatures elders. Een voorman bij de Rolma van 55 jaar wordt niet zo maar inkoper bij een andere VMF- vestiging. Vooral de leeftijd en in mindere mate ook de opleiding betekenen vaak een beperking van je mogelijkheden. Ver der zijn er ook privé-omstandigheden. Niet iedereen brengt het op om naar Friesland te verhuizen om daar bij Stork in dienst te treden. Mensen zijn vaak erg gehecht aan hun eigen omge ving. Ze hebben daar hun familie en vrienden. Als je dan van je vijftiende tot je vijftigste bij Rolma hebt gewerkt is het een hele stap om de verhuiswa gen naar Wolvega te bestellen. Op deze manier komt dus al een zelfse lectie tot stand. En daarna komt na tuurlijk nog de selectie van het bedrijf waar de vacature is. Dat hoeft niet bij voorbaat negatief te zijn. Een goed personeelschef zal proberen te bekijken of iemand geschikt is voor het werk. Het heeft geen zin iemand te laten verhuizen als na een paar maanden blijkt dat je iemand met zo'n overplaat sing doodongelukkig maakt. Ongeveer de helft van de afvloeiers heeft een baan buiten de VMF gevon den. De gemeente Utrecht nam 26 man over, 233 gingen naar de Spoorwegen of een van de dochterbedrijven van de N.S. en 374 kwamen elders terecht. En dan blijven vanzelf de moeilijke gevallen over. Van 236 mensen is niet meer te berichten dan: bestemming on bekend. De mensen van zestig jaar of ouder kregen eerst een half jaar hon derd procent salaris, daarna twee jaar lang 95 procent en als ze dan nog niet aan hun AOW toe waren nog 80 pro cent. Dat is beter dan niets, maar minder dan het was. Wat uit zulke cijfers natuurlijk niet blijkt is hoe het ve rder met deze mensen is gegaan. Er zijn mensen die beginnen te huilen als ze nog eens terug komen op het terrein van Rolma. Van één man is bekend dat hij zelf moord gepleegd heeft. Door het ont slag? Dat is niet te bewijzen. Hij is in zijn pyama het huis uit gegaan cn nooit meer terug gevonden. Het is er maar één op ruim twaalf honderd. Hij is natuurlijk afgevloeid. Een kwart van het personeel ontslagen Op het terrein var. de VMF (vroeger Werkspoor in Utrecht) staat onder meer de apparatenfabriek. Van de ruim vierhonderd werknemers moesten 104 vertrekken. Eigenlijk moet je zeggen: 104 arbeidsplaatsen zijn opgeheven. Hoe zijn die afvloeiers geselecteerd? P. W. Jaspers, vroeger plaatwerker, nu belast met de besturing van de produc tie, lid van de ondernemingsraad, heeft het van nabij meegemaakt. Hij past ervoor om mee te doen aan de selectie. De ondernemingsraad is tegen elk ont slag. Maar als de mensen eenmaal gese lecteerd zijn heeft hij wel zijn aandeel in de begeleiding. Hij vertelt: 'In het voorjaa- werd het ontslag aangezegd van 104 man. We hebben weten te bereiken dat niemand voor het eind van dit jaar de poort uit hoeft als hij nog geen werk heeft'. Wat zijn de maatstaven waarop geselec teerd is? Jaspers: 'Eerst de mensen van zestig en ouder. En de mensen die arbeidsonge schikt zijn. Een derde groep zijn de jongens die in militaire dienst moeten. Die mag je niet ontslaan, maar de ervaring is dat van de jongens die uit dienst komen een deel niet meer terug wil. Een vierde groep zijn de mensen die uit zichzelf weg gaan. Dan houd je de mensen over die voor ontslag in aanmerking komen. Een deel van hen is in andere bedrijven van de VMF te plaatsen. Voor de rest moet ander werk gevonden worden'. C. A. van de Riet, personeelschef van de apparatenfabriek: 'Het gaat nu an ders dan in 1958. Toen werd gewoon een lijst samengesteld van een paar honderd man die konden vertrekken. Nu zijn we in ieder geval gebonden aan een sociaal plan dat ook voor afvloeiingen regels geeft. De mensen van zestig en ouder moeten zoveel mogelijk hun salaris behouden. Verder moeten we eerst zoeken naar andere plaatsen in het VMF-concern'. Ten slotte blijft er toch een aantal mensen voor wie de klap wel hard aankomt. De selectie van deze afvloei ers gebeurt in overleg tussen de direc tie, de personeelsafdeling en de chefs. Van de Riet: 'Als je moet kiezen uit twee mensen is het niet altijd zo dat je degene ontslaat die het minste pres teert. Soms moet je wel eens in eigen vlees snijden. Een goede werknemer vindt makkelijker weer een nieuwe baan. Daar moet je rekening mee hou den. Maar aan de andere kant moet je ook zorgen voor je eigen bedrijf. Je kimt moeilijk al je beste mensen weg laten gaan. Eigenlijk doe je het altijd verkeerd: of tegenover de mensen die weg moeten, of tegenover de mensen die achterblijven'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 18