STIL AFSCHEID ERNST HAPPEL Gele kaart Cruijff nekt Excelsior Rep debuteert in Nederlands elftal Wery in bed Hulshoff op bezoek Eerste divisie f ö-Telde .fit Topscores Jimmy Hagan nog j jaar bij Benfica j Ernst Happel in contact met Standaard Oostenrijker als sondebok aangewezen, maar fout bij Feyenoord zit veel dieper In slaap gesust Ajax wordt na incident plotseling wakker TROUW/KWARTET MAANDAG 30 APRIL 1973 SPORT T7.fR Van onze sportredactie AMSTERDAM De Ajacied John Rep debuteert woensdagavond in het Olympisch Stadion in Amsterdam tijdens de vriendschappelijke wed strijd tegen Spanje in het Neder lands elftal. Rep speelt als rechter spits, de positie, die onlangs nog tij dens de wedstrijd Oostenrijk-Neder land door René van de Kerkhof (FC Twente) werd ingenomen. In het Nederlands elftal zijn door bondscoach Frantisek Fadrhonc niet minder dan acht spelers van Ajax opgesteld. De drie kandidaten, die het 'Oranje-Ajax' aanvullen zijn doelman Jan van Beveren (PSV) en de Feyenoorders Rinus Israel en VVim van Hanegam. Israel maakte als vrije verdediger zijn rentree in de formatie, nadat hij vorig jaar lange tijd door een meniscus-blessu re uitgeschakeld is geweest. De Feyenoorder heeft zijn oude vorm nog steeds niet bereikt, maar Fad rhonc wil hem desondanks tegen de Spanjaarden een nieuwe kans ge ven. Dat gaat ten koste van Aad Mansveld, die zelfs geheel uit de se lectie is verdwenen. De basisopstelling van het Neder lands elftal ziet er als volgt uit: doel: Van Beveren (PSV); achter: Suurbier (Ajax), Israel (Feyen- oord), Hulshoff (Ajax); midden: Haan (Ajax), Neeskens (Ajax) en Van Hanegem (Feyenoord); voor: Rep, Cruijff en Keizer (allen Ajax). Wisselspelers: Schrijvers (FC Twen te), Schneider (Feyenoord), Mtihren (Ajax), Brokamp (MW) en Palh- platz (FC Twente). Henk Wery wordt in het ziekenhuis bezocht door vlnr: zijn vrouw Stenny, zijn schoonvader en een kennis. De Feyenoorder is vorige week aan zijn schouder geopereerd en wacht nu op herstel. Hij komt dit seizoen in ieder geval niet meer in aktie. Ook in het ziekenhuis, maar slechts op bezoek, was gisteren in alle vroegte Barry Hulshoff. Gistermorgen werd het gezin Hulshoff uit gebreid met een zoon die de naam Brian kreeg. Go Ahead Eagles—PSV FC AmsterdamNEC HaarlemFeyenoord AZ'67FC Groningen MW—NAC SpartaTelstar ExcelsiorAjax FC Den HaagFC Twente FC Den BoschFC Utrecht Ajax Feyenoord Cparta FC Twente FC Den Haag PSV MW FC Utrecht 31 28 31 24 31 20 31 20 31 15 31 14 31 13 31 12 FC Amsterdam 31 11 NEC Haarlem Telstar AZ '67 Go Ahead 4 3 52 76F 5 6 45 77— 5 6 45 49—W, 8 8 38 41J 7 10 35 43- 8 10 34 47- 6 13 30 40- 7 13 29 42- 9 14 25 36- 3 17 25 35- 8 15 24 32- 7 16 23 27— FC Groningen 31 5 12 14 22 31- NAC 31 5 7 19 17 21- FC Den Bosch 31 4 7 20 15 20- Excelsior 31 4 7 20 15 19- Zondag: FC Utrecht-PSV, NEC-Go Ahesj Feyenoord-FC Amsterdam. FC Groningd Haarlem. NAC-AZ'67, Telstar-MW. AjJ Sparta, FC Twente-Excelslor, FC Den Bosd FC Den Haag. Fortuna VlaardingenHeracles VolewljckersRoda JC Willem IIDe Graafschap VeendamWageningen HeerenveenSC Cambuur VitesseVolendam FC Dordrecht—FC VW HVCFortuna SC Eindhoven—SVV Helmond SportPEC Zwolle Roda JC 35 18 13 4 49 49— Vitesse 35 18 9 8 45 56-> De Graafschap 35 13 17 5 43 45— PEC 35 17 8 10 42 61— Helmond Sport 35 12 17 6 41 45-^ SC Cambuur 35 11 18 6 40 48-^ Wageningen 35 16 8 11 40 54-^ Volendam 35 16 7 12 39 53-, Heerenveen 35 13 13 9 39 42— Eindhoven 35 14 8 13 36 Fortuna SC 35 11 14 10 36 34- Veendam 35 9 14 12 32 37- Willem II 35 9 13 13 31 31 SW 35 Heracles 35 HVC 35 FC WV 35 Fortuna VI. 35 Volewijckers 35 7 16 12 30 9 11 15 29 43i 15 14 27 23-U 10 17 26 28I 6 14 15 26 41-iEE FC Dordrecht 35 2 18 15 22 25-im Wageningen, De Graafschap en iffee periode-kampioen. ers( VIERDE PERIODE Roda JC Volendam Helmond Sport De Graafschap Heerenveen FC VW Eindhoven Wageningen Heracles PEC Cambuur SVV Veendam Vitesse Volewijckers Fortuna SC HVC Willem II FC Dordrecht Fortuna VI. 6 1 1 3 4 1 2 2 0 3 1 5 Ink] 0 13 14-!!nn 1 11 14-Pe 0 11 9— 0 10 9-fan 10—-nig 8 6—ieni 8 9—Ier 8 10—net 7 9—i>art 7 7_nise 7 5—ienn 5 8-fcp. 4 6-gno 4 4— 2 2 Dordrecht, SW-HVC, Helmond Sport-Eind) EU De cijfers van sporttoto 43 zijn verder tal deelnemers 514.652. Inleg 1.186.199 zenbedrag 501.762. Ie. 2e en 3e prijs e premie elk 125 440.50. Er had zich zond(j v avond nog geen enkele deelnemer voor eerste prijs gemeld. Juist ingevuld zag een kolom er als void- Uit: 133311212212 1. Jyjg lgei duitse lotto ince De winnende getallen in de Duitse lotto zi~r 1 12 26 28 31 45. f Reservegetal: 35. t ai Olympianummer: 8659. ÜSlo Hie; oile Hei 1 de luie: Willy Brokamp, de blonde Maastrichtse adelg valler heeft zich met nog drie wedstrijden» spelen, aan het hoofd van de Nederlantl' topschutterij geplaatst. Tegen NAC schiP15 Brokamp tweemaal raak en daar zijn c«pn currenten Jansen van Nee. Kreuz van Spar en Rep (Ajax) verstek lieten gaan en Cru> (Ajax) slechts éénmaal hel doel kon t: den. kon Brokamp (17 treffers) zich losw ken. 1J 1. Brokamp 17. 2. Janssen (NEC) en Cru] (Ajax) 16. 4. Kreuz (Sparta) en Rep (Aji II 15. 6. Ressel (Feyenoord) en Van Veen Utrecht) 14. 8. v. d. Kuijlen (PSV) en Jilr ring (FC Twente) 13. 10. R. v. d. Kerkli (FC Twente), Bosveld (Sparta), Husers Amsterdam) en Redel (MW) 12, 14. qGE Mühren en Keizer (beiden Ajax), Van Haffmi' gem (Feyenoord) 11, 17. Haan (Ajax), H( erman (Sparta), Berg (FC Den Haag), v. 00 Berg (Haarlem) 10. 21. Schneider (FeylPSJ oord). Gritter (FC Groningen) 9. 23. v. Dliar (NAC), Schmidt Hansen (PSV), VennëlL-, (Sparta). Swart (Ajax). De Jong (FeyiP1 oord) en Van Kooten (Telstar) 8. bel TOPSCORERS EERSTE DIVISIE In de eerste divisie heeft zich In d van scherpschutters geen wijziging voor|*a: daan aan de kop. Stand: 1. Zuideman (SC Cambuur) en HÉ^r kamp (PEC) 22. 3. Bram van Kerkhof (fare tesse) 19. 4 Hazelhekken (Wageningen) (Rer 5. Veenendaal (Vitesse) en Hoogodoolhm (PEC) 15, 7. Blotenberg (Fortuna SC) I Van Leeuwen (Roda JC) 13. 9. Kreekels (HPPO mond Sport), Van Meeteren Willem II) l(le Van Maurik (HVC) 11. jje ove LISSABON (RTR) Benfica, Portugese kampioensclub heeft li contract met zijn Engelse traiiï Jimmy Hagan, dat na dit seizoen zc aflopen, met een jaar verlengd. Benfica maakte niet bekend welk laris Hagan met zijn nieuwe contra zal krijgen, maar het is een publit geheim dat de Engelse oud-intera tional 65.000 gulden salaris heeft pc' talrijke premies. De 55-jarige Jiml Hagan kwam in Augustus 1970, opvolger van Otto Gloria. Na komst van Hagan is Benfica drie ke achter elkaar Portugees kampioen r Van onze speciale verslaggever HAARLEM Ernst Happel zal binnen twee weken horen of hij de nieuwe trainer van de Bel gische eerste-divisieclub Stan daard Luik wordt. De ex-Feyen- oord-trainer zegt zelf er veel voor te voelen de Fransman René Hauss op te volgen. Hauss verlaat Standaard aan het einde van deze competitie. Hoewel Happel zélf en ook Standaard Luik erg geïnteres seerd zijn in een verbintenis, is de kans dat die verbintenis in derdaad tot stand komt niet gro ter dan 50 procent. Happel zelf: 'Er bestaat een kans dat Stan daard Luik om financiële rede nen de voorkeur aan iemand anders geeft, aan de Joegslaaf Markovic van Dynamo Zagreb wellicht'. ker in de Haarlem-ploeg was Anton Marijt, op papier middenvelder, maar in de praktijk afwisselend laatste man en verdediger van Lex Schoenmaker, de Rotterdamse spits. Marijt speelde een foutloze wedstrijd, iets wat ook bondscoach Siem Plooyer opviel. De vergelijking Rinus Israel Anton Marijt bijvoorbeeld viel duidelijk in het voordeel van de oud-Noordwijker uit. Brand: 'Onbegrijpelijk dat een speler als Marijt tot zijn 24ste in het amateurvoetbal rond heeft kunnen lo pen. Voor mij is hij de man die bin nenkort in de selectiegroep van Fadr honc wordt opgenomen.' Van de Feyenoord-kanidaten voor het Nederlands elftal, dat woensdag in Amsterdam tegen Spanje speelt, maakte eigenlijk alleen Dick Schnei der een behoorlijke indruk. Behalve Israel weinig overtuigend en lang niet dié verdediger van voor zijn knieoperatie bleef ook Van Hane gem onder de maat. De reden: een di rect na het begin al opgelopen blessu re boven zijn knie. 'Een bloeduitstor ting. maar niet ernstig.' zei clubarts Abardanel. Tweemaal binnen enkele minuten strompelde Van Hanegem naar de kant. Hij bleef evenwel in de ploeg en haalde het einde. Na afloop: 'Ik heb er last van. Ik weet niet of het voor woensdag over is. Zo als nu kan ik dan echter niet spelen.' KANSEN Van de Feyenoorders kregen alleen Lex Schoenmaker (in de 24ste minuut van de eerste helft) en Theo de Jong (veertien minuten na de rust) kansen op een doelpunt. Schoenmaker trof de lat en De Jong lobte de bal in vrije positie voorlangs het doel. Doelman Treytel had voor die twee mogelijkhe den al een achterstand voor zijn ploeg voorkomen bij een harde inzet van Piet van der Berg. Dat alles telde na afloop bij Feyenoord, dat zich al we ken geleden bij de uitschakeling voor het kampioenschap had neergelegd en deze 0-0 niet als een extra klap be schouwde, niet meer. Ook de officiële mededeling van Happels vertrek, kort voor de wedstrijd niet. Al luidde wel: 'Happel wordt als zondebok aangewe zen. Hij is het echter niet. De fout zit veel dieper.' HAARLEM—FEYENOORD 0—0 Scheids rechter: Hoppenbrouwer. Toeschouwers: 12.000. HAARLEM Poldervaart; Wentink. Hoeben. Marijt. Pevs: De Haan. Van Breevoort. Vos- maer: De Goede. Van den Berg, Boszhard. FEYENOORD: Treytel: Rtjsbergen. Schneider, Israel. Vos; De Jong. Jansen. Van Hanegem: Ressel. Schoenmaker. Kristensen. PETER ONVLEE HAARLEM In alle stilte heeft Ernst Happel een streep gezet onder het hoofdstuk Feyenoord. Gistermiddag in het duel tegen Haarlem (00) zat de Oostenrijkse oefenmeester van de Rotter damse stadionformatie de laatste negentig minuten uit van zijn, zoals het officieel althans heet, 'in goed overleg tussen beide partijen' voortijdig beëindigde dienstverband. Ernst Happel, de man die Feyenoord naar de Europa Cup én de wereldbeker leidde, zal het competitieslot niet meer meemaken. Hulptrainer Ad Zonder land neemt tot de komst van Wiel Coerver de trainerszaken waar. ding tegen Van der Heyden. Gegaran deerd. Frans smakte nota bene tegen de grond, dan moet er wel iets ge beurd zijn. Ik weet ook dat de grens rechter iets geconstateerd heeft. Hij vlagte later tenminste') onder contro le en besliste vervolgens het duel. Want Excelsior miste de veerkracht om er in de slotfase nog een offensief uit te persen. Al dreigde Ajax nauwe lijks meer; speelden de pupillen van Kovacs de wedstrijd plichtmatig uit, toch bleef Excelsior in de defensie hangen. Het geloof in een wonder was gebroken. Castenmiller: 'Hoe dan ook, ik blijf stellen dat de ploeg het goed gedaan heeft. We hebben de laatste tijd via agressief voetbal resultaten geoogst. Die lijn is ook in dit duel ge continueerd. Zolang er overtuigings kracht in de ploeg leeft is er niets aan de hand. Na die 0-1 was dat er niet meer. Ik heb verschillende keren tegen Van Nierop moeten schreeu wen, dat hij bijvoorbeeld bij een cor ner naar voren moest gaan. Deson danks geloof ik niet dat het nu ge beurd is. We hebben tenslotte goed gespeeld, binnen het raam van onze mogelijkheden althans. Daarom geloof ik ook, dat we dit duel eerder als een stimulans dan als een mentale klap zullen ervaren'. EXCELSlOn—AJAX 1 (0—(D. 75 Cruijff 01. Scheidsrechter: Korver Toeschouwers. 11.000. EXCELSIOR: Van der Roer; G. den Bulter. Van Nierop, Tetteroo, Bron: A. den Bulter. Van der Vaart. Meutstege. Van der Heide; Roggeveen. Bassant. AJAX: Stuy: Suurbier. Hulshoff. Blanken burg. Krol: Haan. Neeskens. Gerrie Mühren (Arnold Mühren); Rep (Swart), Cruijff. Kei- JOHN LINSE Officieel mag het heten, dat het af scheid in goed onderling overleg gaat. dat Ernst Happel zélf ook verzocht heeft voortijdig van zijn taak te wor den ontheven ('Ik heb nog zoveel te regelen voor mijn vertrek, dat ik die drie extra weken hard nodig heb. officieus is bekend, dat de blunderen de Feyenoord-Ieiding de Oostenrijker tot de grote zondebok heeft bestem peld. Het uitblijven van de verwachte goede resultaten dit seizoen, het steeds verder wegzakken in de diepe poel van ellende de laatste maanden, de moeilijkheden op spelersgebied; dat alles wordt Happel in de schoenen geschoven. Het deemoedig de hand in eigen boezem steken, het kijken naar het de laatste jaren gefaald hebbende transferbeleid, het door 'trouwe' Feyenoord-spelers als Wim Jansen en Wim van Hanegem fel gekritiseerde spelersbeleid (het bewust drukken van de verdiensten bijvoorbeeld) en het ontbreken van een voor een kapi taalkrachtig voetbalbedrijf als Feyen oord toch noodzakelijk goed functio nerende leiding, dat alles wordt daar bij vergeten. Het resultaat van de eer ste vergadering over de voorstellen van de structuurcommissie heeft bij een belangrijk gedeelte van de huidi ge Rotterdamse topformatie ook al weer de angst vergroot, dat ook straks, wanneer in de tweede vergade ring (begin mei) beslissingen geno men zullen worden, alles wat de be taalde sector aangaat, wel bij het ou de zal blijven. WEERSLAG De interne moeilijkheden bij Feyen oord hebben hun weerslag op de pres taties van het elftal. Een ploeg, waar in een Franz Hasil ontbreekt omdat de Oostenrijker zich weigert volledig in te zetten zolang hij niet de zeker heid heeft voor een relatief laag be drag naar zijn geboorteland te kun nen terugkeren. Te goed spel immers zou zonder deze toezegging zijn trans fersom te hoog kunnen opschroeven wat hem (met betrekking tot het te ontvangen handgeld) niet gelegen komt. Feyenoord het is bekend speelt al wekenlang weinig geïnspi reerd. De verrichtingen lijken op wanprestaties en zelfs het eigen, wei nig kritisch ingestelde legioen, nukt. Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Het verschil was frappant. Toen Excelsior vóór de winterstop de confrontatie met Ajax aanging, manifesteerde de ploeg zich opmerkelijk sympatiek voor de tegenstander. Géén felle tackels. géén fanatiek verweer, géén bereidheid om zelfs maar voor een 'draaglijke' nederlaag te zorgen. Excelsior leek zich destijds, kort om, al definitief te hebben neergelegd bij degradatie. Doordat NAC op vreemde wijze sinds weken geen punten heeft verzameld, én Ex celsior dat plotseling wél deed, is er ineens weer een beetje perspec tief voor de Rotterdamse ploeg ontstaan. Tegen Haarlem gisteren, kwam Feyen oord met het 0-0 gelijke spel goed weg. Niet alleen omdat Haarlem be slist niet voor de Rotterdammers on der deed. maar vooral omdat de do lende scheidsrechter Hoppenbrouwer dertien minuten voor het einde wei gerde een strafschop aan de Haarlem mers toe te kennen. Dezijn eigen verdediging assisterende Kristensen liep op enkele meters van het doel van Treytel de ver opgerukte verdedi ger Beer Wentink tegen de vlakte ('een duw met de schouder, als hij zijn handen er bij zou hebben ge bruikt zou ik een strafschop hebben gegeven.' aldus Hoppenbrouwer) ter wijl deze gereed stond een vrije bal in te koppen. Joop Brand, de trainer van Haarlem: 'Hij had die strafschop moeten geven. Die strafschop paste trouwens ook in het gehele wedstrijd verloop. Aan die indirecte vrije trap hadden we nu niets.' En later be- Theo de Jong kreeg in het duel tegen Haarlem de beste Feyenoord-kans voorgeschoteld. Alleen voor doel man Polden aart schoot dc Rotterdammer echter naast. schouwend: 'Wat maakt het nu uit of Feyenoord hier met 0-0 of met een 1-0 nederlaag weg komt. De competitie is beslist. Het had voor het publiek al leen al veel aantrekkelijker geweest. Feyenoord had dan ook eindelijk moe ten komen.' STUNT Joop Brand had bij zijn naderend af scheid in Haarlem graag de stunt, het pakken van Feyenoord, willen meema ken. Een verdiende stunt, want tegen het lusteloos spelende Feyenoord stel de Haarlem een forse dosis enthousi asme en behoorlijk voetbal. Uitblin- Tegen die achtergrond was het niet verwonderlijk, dat Excelsior een enor me oppositie voerde tegen Europees kampioen Ajax. Drie dagen nadat de Amsterdamse formatie de voetbalwe reld verbijsterde met alwéér een on gelooflijke wedstrijd in Madrid, bouw de Excelsior ruim een uur aan Het Grote Wonder. De ploeg, die zich eer der zo aardig voor Ajax gedroeg en beloond werd met een 8-0 nederlaag, was ditmaal ronduit vervelend voor het gezag uitstralende Ajax. Excelsior groef zich nadrukkelijk in; trok een muur van acht spelers op voor het doel van Eddy van der Roer; gokte verder op een incidentele uitval van het duo Roggeveen-Bassant. Het laat ste lukte helemaal niet; de op de de fensie afgestemde taktiek sorteerde een hele tijd wèl effect. Excelsior liet Ajax rustig komen tot ongeveer dertig meter voor het doel. Daar werden de patronen van de Am sterdammers echter sterk verstoord door de als buffers optredende Van der Heyden en Aad den Butter. Voor al Van der Heyden droeg ertoe bij, dat Ajax zich steeds geïrriteerder ken merkte. Hij gooide, zoals dat tegen woordig heet, ongecompliceerd de ^>euk' er in, hetgeen onder meer tot felle duels met Johan Neeskens voer de. En passant nam hij ook Gerrie Mühren mee, die tijdens de pauze ver vangen werd door broer Arnold. Scheidsrechter Corver: 'Het was een moeilijke wedstrijd. Ik vind echter dat je begrip moet opbrengen voor Excelsior. De ploeg probeert het ge mis aan technisch kunnen te compen seren door een keiharde inzet. Dat mag van mij, zolang niemand over de schreef gaat. En dat gebeurde niet. Ik heb alleen Van der Heyden er in de rust op gewezen, dat wéér een overtreding een gele kaart zou opleve ren'. Arie Haan: 'Laat ik er maar niets op zeggen. Het is voorlopig toch de laatste keer geweest dat we deze ploeg troffen'. Ajax maakte zich boos over de hou ding van de opponent, maar intussen vertroebelde ook de sfeer tussen de spelers onderling. Zó nadrukkelijk etaleerden verschillende Amsterdam mers hun ongenoegen, dat de totale ploeg niet meer tot een explosie in staat werd geacht. Ajax leek zelfs te slapen een heerlijke omstandigheid voor Excelsior, dat daardoor zó bru taal werd, dat de bal af en toe zelfs geschoven in plaats van ongenuan ceerd getrapt werd. Arbiter Charles Corver houdt Johan Cruijff de gele kaart voor. Even later zou de plotseling weer ge- inspireerde Amsterdammer zorgen voor het enige doelpunt in de strijd tegen Excelsior. Totdat het incident 'Cruijff' zich voordeed. De Ajacied kwam in duel met Bassant, die hem van achteren bikkelhard aanpakte. Als reactie op die actie duwde Cruijff Bassant een elleboog in de maag. waarop Corver besloot tot een vrije trap voor Excel sior. Dat pikte Cruijff niet. Hij trad tot driemaal toe in discussie met Cor ver. Corver: 'Ik had hem al gewaar schuwd, dat ik niet vatbaar voor zijn praatjes was. Het is best mogelijk dat ik een verkeerde beslissing nam, maar dat moet Cruijff dan maar eens accep teren. Dat deed hij niet en toen was ik wel gedwongen die gele kaart te trekken'. Cruijff: 'Je mag zelfs als aan voerder niet eens meer van gedachten wisselen met een scheidsrechter. Bas sant beging trouwens de overtreding, niet ik'. Dat voorval kostte Excelsior mogelijk een punt. Want het zo gezapig optre dende Ajax, dat bij wijze van spreken al puntverlies had ingecalculeerd, toonde zich ineens gretig, geprikkeld als de ploeg was door het besluit van Corver. Arie Haan: 'Het sloeg toch nergens op. We maakten ons gewoon even kwaad. Het kan zijn, dat Excelsi or daar de dupe van werd'. Dat was inderdaad het geval. Want nauwelijks een minuut later explodeerde de wak ker geschudde Cruijff. Hij bracht een kopbal van Neeskens (Trainer Casten miller: 'Neeskens beging een overtre- f

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8