^PR wil (nog) geen irogressieve partij, iaar blijvend akkoord Geloof en ongeloof in economische groei Studentenstop op medische faculteit kkoord Arjos voor amengaan van iristen-democraten n: amengaan uitgesteld - Drie Nederlanders in Namen aangehouden Friezen gaan praten over Waddenzee Concert voor wereld-natuurfonds Jonger dan 21? Spoor dan een maand door heel Europa voor f240.- INTCP Auto tegen trein: 1 dode Miljoen schade bij brand in legerloods Prof. J. Pen: Aktiegroepen soms onsamenhangend circus pel Rekordü maf f11.594,- •/KiOW/KWARTET MAANDAG 30 APRIL 1973 BINNENLAND T3/K5 onze parlementsredactie 'ELDOORN Bij de landelijke k erngroep (het ledenparlement) van de 'R leven nog teveel reserves tegen PvdA en D'66 om nu al te kunnen be- liten tot een grote stap vooruit naar de progressieve volkspartij. ^^jerngroep wil, naar zaterdag op josvergadering in Apeldoorn bleek, f-jniet verder gaan dan tot een per- •®»nt regeerakkoord met PvdA, en zij het dat daarbij de program- cite verschillen moeten worden ®»Trukt ■S<J een verdergaande samenwerking 1^7 de PPR als voorwaarde, dat eerst ^communicatiestoornissen' tussen •ie partijen uit de weg moeten in geruimd. PvdA en D'66 wer- jrvan beschuldigd, dat zij afspra- achter de rug van de PPR om [n en deze partij zo dikwijls voor voldongen feiten plaatsen. Partijvoor zitter Wouter van Dam noemde daar van als voorbeeld de steun die de PvdA aan de actie 'Kom Op' heeft ge geven. Van Dam zelf zou op een ver gadering van de gemeenschappelijke besturen hebben voorgesteld, deze ac tie van de vakbonden te ondersteu nen, maar D'66 voelde er niet voor en de PvdA liet weten dat de organisatie van een dergelijke actie niet op haar weg ligt. Pas achteraf bleek dat de PvdA de or ganisatie had overgenomen zonder de PPR daarin te kennen. Op de grote B heur[ :ns /at gini h bi i br? che( i pa ii B eur i n zt ERSFOORT De Arjosraad heeft zaterdag in Amersfoort met e meerderheid 'ja' gezegd tegen de christen-democratische sa- autoiwerking. De raad kon echter niet volledig akkoord gaan met de van de Contachraad van KVP, ARP en CHU. De Arjos wenst, aldus de resolutie, dat de politieke strategie zo snel mo gelijk wordt vertaald in een aktiepro- gram. Een amendement van de Arjos-Dren- te, waarin werd gesteld dat niet de politieke strategie in de eerste plaats het herkenningspunt moet zijn. maar dat het Evangelie het samenbindend element moet zijn, werd verworpen. De meerderheid van de raad vond dit amendement, gezien de voorgestelde resolutie, overbodig. In een resolutie over de kabinetsfor matie en de politieke situatie betreurt de Arjosraad de onwil van de CHU om verantwoordelijkheid te willen dragen voor het nieuwe kabinet-Den Uyl. Aan het slot van de vergadering werd een telegram gestuurd naar het CNV, waarin men zich solidair verklaarde met de aktie 'Kom Op'. De opbrengst van een collecte voor dit doel zal aan het CNV worden gegeven. tVf iar resolutie spreekt de Arjos na- ik uit, dat de nota ook zo kan (en geïnterpreteerd, dat naast het igelie méér uitgangspunten voor politieke handelen als gelijkwaar- :unnen worden beschouwd, waardigheid van uitgangspunten or de Arjos onaanvaardbaar. Deze tting, aldus de Arjos, moet door partijen worden onderschreven, eer deze uitspraak is verkregen, de Arjos-resolutie, kan tmet in- „^«tf'orden gestreefd naar een nieuwe _^,rachtige organisatie. Arjosvoorzit- ASerrit van Dongen legde uit, dat \A nieuwe organisatie geen nieuwe betekent, maar ook geen federa- -^jvoorzitter dr. A. Veerman die met grote belang- had gevolgd, verklaarde, dat eens was met de resolutie van ygrjos. Hij was blij met het positie- j^jordeel van de Arjos over de chris- samenwerking. rolg van pagina 1 u in juni zullen beslissen, wordt Afhaakt op de veelbesproken strate- 'ma van de contactraad van KVP, j\ en CHU. loofdlijnen van de politieke stra- aldus de ontwerp-resolutie, moe- jij voortduring beantwoorden aan itdaging van het Evangelie. Van fKliit moet gestreefd worden naar önaatschappij, waarin de Bijbelse >jftitigheid meer gestalte krijgt, het fijn van allen wordt gediend en de zijn vrijheid en rentmeester- ~^*J kan beleven. ■■■racht mag worden, dat deze dui- ^e en principiële tekst, die de na aan het hart ligt, bij de KVP standen zal opwekken. Aan de re kant zal de idee, dat niet-leden Sstreeks kunnen toetreden tot het e- dis!ten'Democratisch Appel min- loo ^enthousiasme ontmoeten bij de K Ook geeft de voorgestelde reso- geen antwoord °P de vraag, of Hugotllet Evangelie ook een ander ge- aardig uitgangspunt voor het po- e Dr^ handelen kan bestaan. Over en Nedeiizullen bezwaren blijven bestaan. ïojouiVijden zijn evenwel van mening, c..«l'3e resolutie een evenwichtig ka- KT.heeft. s. o.oelijke taal wordt ook gesproken !t deel van de ontwerp-resolutie, iandelt over de politieke strato- .08 Lajlet is een soort politieke belijde- o Buyaarin wordt gezegd, dat de over- SSoT^. dient in te zetten voor de oó Ntfinning van het recht in nationa- Nvti internationale verhoudingen en r-55 goede mogelijklxeden tot ont- ton. ing van alle burgers. De over- 5 Taal moet bijzondere zorg hebben g Erijdegenen, die niet kunnen delen cht pj welvaartsontwikkeling. Aan pro- en besteding moeten grenzen worden gesteld om te voorkomen, dat. schade wordt gedaan aan het welzijn van deze en komende generaties. 'Wij richten ons op een maatschappij, waarin een ieder mens als vrij en ver antwoordelijk schepsel leven kan en een ieder, die politiek gezag of econo mische macht heeft, daarvan verant woording moet afleggen aan God en aan degenen, wier welzijn daarvan af hangt'. In de voorgestelde politieke belijdenis spreekt men zich verder uit voor een rechtvaardige verdeling van macht, inkomen en bezit en voor een recht vaardiger verspreiding van cultuur. Geweld en discriminatie moeten wor den bestreden en vrijheid, vrede en gerechtigheid nagestreefd. Tot slot worden maatregelen gevraagd ten aan zien van de ethische aspecten van ont wikkelingen op medisch en technisch gebied, met name als het gaat om menselijk leven in al zijn fasen. Met het oog op de verkiezingen van de provinciale staten en gemeentera den zullen de partijraden in juni ook nog moeten beslissen over een resolu tie, waarin wordt gevraagd ten aan zien van program, lijst en fractie tot een zo groot mogelijke eenheid te ko men. Er wordt niet verlangd, dat men met één lijst en één fractie komt. Bij elke hele fles Export Jonge Jenever of Tom Mix Gin ontvangt U een GOUDKAARTJE van 5 PUNTEN Spaar deze punten. Zegeven recht op aantrekkelijke geschenken, afgebeeld in een folder, verkrijgbaar bij Uw slijter. Ukunt de folder ook aanvragen bij: DE KUYPER - NEDERLAND B. 1 Postbus 54, Schiedam. Noem duidelijk het merk DE KUYPER wanneer u drank bestelt avond van de actie was de hele PvdA- top vertegenwoordigd, de PPR nauwe lijks. Van Dam zei dat op zo'n manier de sfeer wel erg vervelend wordt. Ook bij andere woordvoerders op deze kerngroepvergadering bleek nogal wat ergernis over het optreden van beide partners in de progressieve samenwer king. De PPR eist garanties dat dit soort dingen niet meer gebeuren voordat het tot een nauwere samen werking kan komen. Tevoren had de kerngroep gediscus sieerd over de kabinetsformatie. Frac tieleider dr. Bas de Gaay Fortman had toegeven dat het opnemen van confessionele bewindslieden in het ka binet een grote concessie is geweest, maar anderzijds voerde hij aan dat het progressieve karakter van het ka binet overeind is gebleven: 'Niet de Lunsen, maar de Van Agten komen erin', aldus De Gaay Fortman. Hij verzette zich tegen de aandrang van sommigen om als PPR bij de formatie af te haken. 'Wij zijn geen getuigenis partij. Wij mogen de verantwoorde lijkheid niet schuwen, anders kunnen wij ons beter de partij van papieren radicalen noemen', aldus de PPR-frac- tieleider. Een motie waarin werd uitgesproken dat 'een radicale aanpak van werkelij ke veranderingen' niet door één rege ring van progressieven met KVP en ARP kan worden verwezenlijkt, en de deelneming van PPR-leden aan zo een regering wordt ontraden, werd ver worpen met 20-15 stemmen bij vijf onthoudingen. GRONINGEN De Belgische politie heeft zaterdag in Namen drie Neder landse jongens, in leeftijd variërend van vijftien tot zeventien jaar, aange houden. Het drietal was een week eer der ontsnapt uit de vakantieboerderij De Hoenacker in Roden, die behoort bij het observatiehuis voor jongens Aaborg in Groningen van Pro juven- tute. Twee andere jongens die toen ook verdwenen, werden al eerder aan gehouden. GRONINGEN Duizend Friezen uit Nederland, Duitsland en Denemarken gaan op het driejaarlijkse Friezen- congres over de Waddenzee praten. Het congres vindt dit jaar in het Duitse Aurich plaats. Rond driehon derd Nederlandse Friezen zullen er aan deelnemen. Tijdens het congres zal een tentoonstelling over het wad worden geopend. Het congres begint op 1 juni. ADVERTENTIE Het eerste liefdadighcidsconcert voor het Wereld Natuur- fonds Nederland (WNF), zaterdagavond in het Neder lands Congresgebouw in Den Haag, heeft ongeveer 90.000 gulden opgebracht. Onder de ruim tweeduizend gasten waren koningin Juli ana en prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus en prinses Christina. In de pauze toonde prins Bernhard, voorzitter van het Wereld Natuurfonds, zich bijzonder verheugd dat dit initiatief getuige de uitverkochte zaal goed was aangeslagen. Op het podium excelleerden de wereldberoemde violist Yehudi Menuhin en zijn niet minder beroemde zuster, de pianiste Hephzibah. Op de foto prinses Christina, de Koningin, burgemeester Marijnen en prins Bernhard. Op de achtergrond prinses Beatrix. (ADVERTENTIE) Academische Raad adviseert: Wie nog geen 21 jaar is, mag van 1 mei t/m 31 oktober een maand lang onbeperkt per trein door de meeste Europese landen sporen voor f 240.-. Bovendien: reducties op vele autobuslijnen, bootverbin dingen enz. en 50% reductie op treinreizen in eigen land. Vraag de folder over de kaart Inter-Rail op 't station. Van onze onderwijsredactic HEERLEN In de nacht van vrijdag op zaterdag is op een van knipperlich ten voorziene overweg te Spaubeek in Zuid-Limburg een auto op een trein gebotst. De 31-jarige heer J. G. Ruffi- ni uit Geleen is daarbij om het leven gekomen. Het slachtoffer heeft voor de overweg gestopt, toen een trein naderde. Nadat deze was gepasseerd, wilde hij doorrij den. Een trein uit de andere richting is toen op zijn auto gebotst. In Axel is zaterdagnacht de 17-jarige J. H. de Leeuw door een ongeval met zijn bromfiets om het leven gekomen. Door onbekende oorzaak is de jongen tegen een huis gebotst. De 24-jarige student A. F. Mol uit Den Bosch is zaterdagmorgen op de rijksweg Amsterdam-Rotterdam bij de afsplitsing naar Den Haag om het le ven gekomen. De door de heer Mol bestuurde auto kwam tegen de vang rail en reed vervolgens in een sloot. De 34-jarige H. Kluwe uit IJsselstein is vrijdagnacht om het leven gekomen bij een verkeersongeluk in de ge meente Nieuwegein, ten zuiden van Utrecht. Volgens de rijkspolitie is hij door onbekende oorzaak van de weg geraakt. De 33-jarige begrafenisondernemer J. F. Dunweg uit Hoofddorp is zaterdag om het leven gekomen, toen hij met zijn auto op de Nieuwe Weg in Hoofddorp tegen een tegemoetkomen de auto botste. De 18-jarige G. van der Meijden uit Kerkdriel is vrijdagnacht om het le ven gekomen, toen de door hem be stuurde auto in de gemeente Liempe in een slip raakte en tegen enkele bo men botste. ARNHEM Een grote brand heeft gistermorgen vroeg een loods vol kostbare auto's met verbindingsmate- rieel van het leger in Schaarsbergen verwoest. Zeventien vrachtwagens met electronica gingen verloren. Op hetzelfde mobilisatiecomplex, vlak achter de Oranjekazerne, gingen enke le maanden geleden twee militaire vrachtauto's in vlammen op door een sabotagepoging. Er waren toen lappen in de benzinetanks gestopt en aange stoken. Ditmaal denkt de marechaussee niet aan brandstichting. Men acht het waarschijnlijk dat kortsluiting is ont staan. Een voorlopige schatting geeft dat al leen al aan materiaal en auto's voor een miljoen gulden verloren ging. Raadsels bij moord op Schijndelse jongen Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH De 19-jarige huis schilder Willy Liffmann uit Amster dam, wiens stoffelijk overschot eind vorige week in de Zuidwillemsvaart is gevonden, is door geweld om het le ven gebracht. Sectie op het lichaam heeft uitgewezen dat de Amsterdam mer met een hard voorwerp op het hoofd is geslagen, voordat hij in het water werd gegooid. Het lichaam was verzwaard met een steen. De officier van justitie in Den Bosch, mr. P. J. H. Duijk, deelde gisteravond mee dat de recbt'rche nog geen enkele aanwijzing heeft omtrent de dader(s) of het motief. Het slachtoffer, dat lan ge tijd in Schijndel heeft gewoond en als pleegzoon in het gezin van een le raar was opgenomen, stond niet on gunstig bekend. Sinds enige tijd woonde Willy Liffmann met zijn moe- d'c'r en zuster in Amsterdam. Onge veer veertien dagen geleden liet hij zijn moeder en zusje weten dat hij zijn verloofde in Schijndel ging opzoe ken. DEN HAAG De academische raad adviseert voor de volgende cursus een studentenstop in te stellen voor de studierichtingen ge neeskunde, tandheelkunde, diergeneeskunde en farmacie. Over het voorstel van de rijksuniversiteit te Utrecht om ook voor biologie W0Q1* een stop te adviseren was de raad verdeeld. Tijdens de vergadering van de acade mische raad, zaterdag in het SER-ge- bouw in Den Haag, bleek dat ook bin nen de raad veel weerzin bestaat te gen de studentenstop. In een motie wordt gevraagd om een nieuw beleid van de regering, zodat volgend jaar geen enkele stop moest instellen. De De meerderheid van de raad wilde niet zover gaan als de universiteit van Leiden, die voorstelde dat de raad aan de minister zou adviseren dat hij geen enkele stop moest instellen. De Leidse delegatie verkeerde in een moeilijk parket, omdat de universi teitsraad in Leiden geen stop heeft willen aanvragen. Het college van be stuur vond dat onverantwoord, omdat dit zou betekenen dat studenten, die elders geen plaats kregen, naar Lei den zouden komen. Het bestuur heeft daarom het besluit van de raad bij de Kroon voorgedragen ter vernietiging. Het voorstel van Leiden in de acade mische raad kwam er op neer, dat de studentenstop overal werd afgekeurd, maar wanneer dan later moeilijkhe den zouden ontstaan, zouden de uni versiteiten zelf noodmaatregelen (bij voorbeeld wachtlijsten) kunnen ne men. Daarvoor voelde de raad echter niets, omdat dit zou leiden tot allerlei willekeurige maatregelen. Het was nu juist het doel van de wet op de stu dentenstop geweest om daar een eind aan te maken en de zaak landelijk te regelen. De academische raad vond wel dat de wet op de studentenstop slecht werk te. Daarom zal de raad de minister van onderwijs vragen alles in het werk te stellen om een studentenstop in 1974 overbodig te maken. De voor twee jaar geldende wet hoeft dan niet te worden verlengd. Op dat punt was de raad het eens met Cilia Galesloot, voorzitster van de stu dentenorganisatie ASVA, die twintig minuten mocht spreken namens het landelijk overleg van grondraden. Voor de academische raad was dat een experiment Niet alleen omdat zo een universitaire groep (de studenten oppositie) het woord kreeg buiten de normale, gekozen delegaties van drie man per universiteit om, maar ook omdat zo een vrouwelijk geluld gehoord werd in het exclusief manne lijk gezelschap van bijna vijftig leden. Het belangrijkste bezwaar van Cilia Galesloot tegen de studentenstop was, dat zo de problemen van de regering verschoven werden naar de universi teit. De regering geeft niet genoeg geld voor de uitbreiding van het on derwijs. Maar de universiteiten moe ten zelf een studentenstop aanvragen en de academische raad moet die vrij willige zelfopoffering dan nog eens bekrachtigen door een advies aan de minister. Bovendien hebben studen tenstops de neiging om de situatie te verergeren. Als er door een stop min der studenten komen, krijgen die fa culteiten ook minder geld om te in vesteren. En als ze minder geld krij gen, hebben ze volgend jaar even wei nig plaatsen als het jaar daarvoor of misschien zelfs nog minder. Zo wordt het middel erger dan de kwaal. De academische raad besloot na dit betoog dat er in ieder geval zo min mogelijk studentenstops moesten ko men. Het voorstel van Utrecht om ook het aantal eerstejaars studenten voor pedagogie, andragogie, psycholo gie en fysische geografie te beperken, kreeg geen steun. Wel zullen voor de ze en vele andere studierichtingen plaatsingscommissies worden inge steld, die het aanbod van studenten moeten verdelen over de verschillen de universiteiten en hogescholen. (ADVERTENTIE) Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM De tweede dag van Tussentijds bestek, de paleisdiscussie over het milieu, stond in het teken van de economische groei, en dat leverde een aanzien lijk boeiender confrontatie op dan vrijdag. wij -□PEL I showrooms: {ertoom 197-tel. 182525/126797 jiHuizingalaan 91tel. 153257 Sloterweg 1337-tel. 175819 [iddenweg 109-113 - tel. 353236 Meeuwen laan 116 - tel. 61153 mmmmmmmwM De Groninger econoom prof. Pen zei in zijn inleiding dat de huidige stand van de we tenschappen (met name biolo gie, technologie en sociologie) nog geen eenduidige conclusie toelaat over de mate waarin de produktiegroei moet wor den afgeremd. 'Het blijft een kwestie van geloof.' Maar een aantal dingen staat intussen toch wel vast: de bevolkings groei en de groei van een aan tal schadelijke sectoren moet worden teruggedrukt. 'Lukt dit niet, dan zijn grotere en kleinere catstrofes onvermijde lijk. Lukt het wel dan is er nog geen garantie dat het goed afloopt.' Pens Amster damse collega Linneman had het over de groei in de Derde Wereld. Die zal wel degelijk en versneld moeten doorgaan. Dat daarvoor een ander soort ontwikkelingshulp nodig is dan in de afgelopen tijd, wordt steeds duidelijker. De inkomensverdeling in de arme landen is minstens zo belangrijk als de kloof tussen hun gemiddelde inkomen en het onze. Het lot van de aller armsten daar is in het geheel niet verbeterd. Men ziet de problemen ter plaatse nu ook in. Een econoom uit India heeft gezegd dat een mini mum bestaansniveau voor de armsten alleen haalbaar is als er ook een maximum wordt gesteld voor de consumptie van de rijken. Industriële groei in de Derde wereld is nodig en mogelijk, zei prof. Linnenman, men is daar nog ververwijderd van de grenzen van de groei die wij binnen gezichtsbereik krijgen. Maar het zal wel arbeidsinten sieve industrie moeten zijn, met aangepaste technieken. Het is onzinnig dat bijna al het onderzoek is gericht op ar beidsbesparende technieken, terwijl 200 miljoen mensen niet in het produktieproces zijn opgenomen. Over de rol van de overheid in het milieu- en grondstof- fenpi'obleem sprak de secreta- ris-genei*aal van de OESO, jhr. mr. E. van Lennep. En hij legde daarbij een groot opti misme aan de dag, op grond van een historische beschou wing. Biologen en andere be zorgde mensen vinden de overheden nu wel kortzich- ting, maar als je goed kijkt passen regeringen zich erg goed aan veranderde omstan digheden aan. Bij het begin van de industriële revolutie, 150 jaar geleden, zou je èrg pessimistisch hebben kunnen zijn over de dreigende uitbui ting van de arbeiders en de concentratie van macht in handen van een kleine groep. Daar zijn de overheden aardig uitgekomen. Terugkijkend is het de vraag wat verwonderlij ker was: de technologische ontwikkeling of de sociale en bestuurlijke. De aanpassing ging alleen wel eens wat traag, en daar kunnen we les sen uit trekken. 'Juist op de politieke niveaus is naar mijn ervaring de bereidheid om de nieuwe milieupi*oblemen aan te pakken het grootst.' Van Lennep werd in de dis cussie op dit vertrouwen in de overheid aangevallen door mi lieu-publicist Wouter van Die ren: 'De overheid heeft de laatste vijftien jaar zeer onvol doende gereageerd op de waar schuwingssignalen uit de we tenschap. Neem bijvoorbeeld de toenemende bezorgdheid over de kernenergie. Minister Langman reageert daar ge woon niet voldoende op. Naar mate dat soort dingen meer gebeuren worden de publieke reacties heftiger.' Van Lennep zag het allemaal niet zo moeilijk. 'Wat noemt u afdoende reageren? De overheid kan niet veel verder gaan dan de publieke opinie die achter haar maatregelen moet staan'. Prof. Pen zag dat ook zo, 'en de actiegroepen die Van Dieren aanhaalt leve ren soms een merkwaardig on samenhangend circus op'. Van Dieren: 'Maar ze zijn toch een belangrijk sociaal signaal. Als ze genegeerd worden geeft dat frustraties.' Tenslotte werd de bijeenkomst bij de werkelijk heid bepaald door een van de weinige niet-deskundigen, de heer Mertens uit Den Haag, die als lid van een onderne mingsraad was afgevaardigd. 'We hebben nu twee dagen Prof. J. Pen moeilijke standpunten ingeno men. Maar hoe ga je het nou aan de mensen vertellen in plaats van aan elkaar. Ik kan straks niet aan mijn buurman vertellen tot welke slotsom u hier gekomen bent. Gisteren heeft meneer Wagner verteld dat de bedrijven niet begre pen worden. Meneer Oele heeft verteld dat de politici niet begrepen worden en me neer Van Lennep dat de over heid niet begrepen wordt. Maar jullie maken het ons ook wel verrekte moeilijk. En zolang u toestaat dat er met vergunning fenol ge loosd wordt, zullen de mensen ook hun asbakjes op straat blijven omkeren.' Pen: 'Maar wat wilt u dan9 Als we uitleggen wat er moet gaan gebeuren, dan zijn dat wel dingen die in het vlees gaan snijden.' Mertens: 'Dat is een trucje. Wij willen wèl bij dragen in de verbetering van het milieu'. Pen: 'Maar de mensen willen wel meer con sumptie'. Hij werd afgevallen door een dame van het Cen trum Milieuzorg: 'Je kunt ook té bang zijn voor je kiezers. Men is tot veel en veel meer bereid dan de deskundigen en de overheid denken.' Onstandvasti O De depressie uit Frankrijk, trok via België naar Duitsland. Het minimum bezat een actief regengebied. Vooral in het oosten van ons land is Let weer er gisteren danig door bedorven, met vooral in Twente en de Achter hoek sterke neerslag in de morgen. Bij onze oosterburen gingen Neuren berg (8 mm) en Saarbrilcken (11 mm) aan de kop. Onweer werd gemeld door Hannover en Frankfort a/M. Brussel en Spa hielden het op 5 mm water. Noordw.-Nederland beleefde daaren tegen een vrij goede zondag met voor al 's middags zonneschijn, die de tem peratuur in Frieslatid nog tot 14 gr. C. opstuwde, MiLnchen haalde 19. Marseille 21, Perpignan 22 en Se- villa 27 graden. De weerkaart geeft een gecompliceer de depressietoestand te zien. wat de prognoses af en toe niet al te zuiver doet zijn. Van een kleine stormdepres- sie bij de Shetlands, die tot in Schot land sneeuw bracht (Wiek zondagmor gen 4 cm), merken we niet veel. Wel is een andere kleine storing uit zuid- west-lerland van plan over zuid-Enge- land of door Het Kanaal dichterbij te komen. Het is vooral dit minimum dat later (vooral morgen) de onstandvas tigheid doet aanhouden met her nieuwde regen en later buien. Maandag, later op de dag, kan er in het zuidwesten al wat van bespeurd worden. Zelfs natte sneeuw is in zuid- oost-Engeland. waar het vannacht en kele graden gevroren heeft, niet on denkbaar. Maar voor het zover is, passeert er vandaag een zwakke rug van hogere druk met opklaringen; niet zo'n ongunstig vooruitzicht voor Koninginnedag, wanneer er ook niet een kans was op enkele buien. De temperatuur blijft bovendien onder de maat met maximaal 9 tot 12 graden Celsius. Dat het weer in sommige gebieden op aarde in opspraak is, blijkt uit de me dedeling, dat sedert het begin van de internationale meteorologische uitwis seling (in 1873 ten tijde van Buys Ballot) er nog niet eerder zulke mar kante records betreffende tempera tuur en neerslag zijn geboekt. Met na me de Verenigde Staten beleven wat op dit gebied, denkt u alleen maar aan de ongehoord hoge stand van de Mississippi na extreem zware en lang durige regenval. Weerrapporten van gisteravond 7 uur; maxi- sterdam zwaar bew. 14 graden 0.3 ram De Bilt zw. bew. 14 1. Doelen lialf bew. 13 3, Eelde half bew. 12 1, Eindhoven geh. bew. 14 2. Den Helder zw. bew. 13 0, Luchth. Rot terdam half bew. 13 0.1, Twente zw. bew. 11 9. Vlissingen ]lchf bew. 12 C l, Zd.-Lim burg ha]l bew. 13 3, Aberdeen lïchl bew. 11 0. Athene zw. bew. 20 0. Barcelona onbew. 18 0, Berlijn half bew. 17 2. Bordeaux licht bew. 19 0, Brussel zw. bew. 13 5, Frankfort niet ontv., Genève regenbui 15 11, Helsinki geheel bew. 10 0.1. Innsbrllck half bew. 17 0, Kopenhagen regen 12 0.1. HOOG WATER I mei. Vlissingen: 0.32- 12.56; Haringvlletsluizen: 2.13-14.32; Rotter dam: 3.08-15.41; Schevenlngen; 1.40-14.03: IJmuiden. 2.17-14.33; Den Helder 6.11-18.47; Harllngen: 8.48-21.03; Delfzijl: 10.47-22.54,

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5