'Stewardessen zijn geen dienstmeiden-in-de-lucht' Kruiswoordraadsels te godsdienstig Sanox kalmeert, hetgeen een goede nachtrust bevordert. tot morgen 'Niet bedanken voor kerk maar tweede huis zoeken' Christine de Groot over: liefde in de cockpit, bliksem in het toestel, benenknijpers en kinderen Merel Lasseiï, Kwartet Hulp kerken Bangladesj meer dan 40 miljoen Beperkte open communie rooms- en oud-katholieken Sanox Acht maanden voor altaarstorm Anton Wachter weer in Harlingen vandaag Trouw TROUW/KWARTET MAANDAG 30 APRIL 1973 BINNENLAND T2/1 door hette visser 'Je staat er versteld van wat de mensen mee uit het vliegtuig nemen. Dekens met een grote letter T van Transavia erop, zwemvesten en wat al niet. En dat moet je ze dan bij de deur vrien delijk afpakken'. Christine de Groot (24) uit Den Haag, één van de stewardessen van Transavia, vertelt over ftaar ervaringen met de duizenden Nederlandse va kantiegangers die ze heeft gevlogen. Morgen begint het vakantie seizoen en komen de nieuwe stewardessen in actie. Ieder jaar willen weer honderden meisjes stewardess worden. Waarom eigenlijk? Een ste wardess is toch gewoon een dienstmeid in de lucht? Als je zoiets tegen Christine zegt, dan wordt ze boos. Want een stewardess is veel meer dan een dienstmeisje en dat moet nu maar eens worden gezegd. Het zijn gastvrouwen in de lucht. 'Hoe je stewardess wordt? Er stond een advertentie in de krant en daarop heb ik geschre ven. Eerst bij Martin Air Char ter. Wc waren met een paar honderd meisjes en moesten een test doen. Na de tweede ronde ging ik af, zoals dat heet. Een dag later kwam er een ad vertentie van Transavia en m'n moeder zei: probeer het nog eens, maar ik had eigenlijk geen zin meer. Toch maar gedaan natuurlijk met als re sultaat dat ik werd aangeno men'. Christine vertelt dat het een pluspunt is wanneer je een tijd je in het buitenland heb geze ten. 'Samen met m'n zusje was ik een jaar in Nieuw Zeeland. We waren officieel geëmigreerd, maar ik hield het er niet uit. We werkten daar in een enve- loppenfabriek en in een potten bakkerij. Maar de sfeer en men taliteit zijn daar zo anders. Ik kreeg heimwee. Achteraf denk ik: als ik me er toen even over heen had gezet, dan had ik er nog wel gezeten'. Goed, Christine kwam weer naar Nederland, werkte als tele foniste bij de PTT en het land bouwschap en werd vervolgens stewardess. Ze kreeg een cursus van drie weken bij Transavia. •Vliegtuigkennis, Frans, Duits en Engels en flight safety. Dat is: wat je moet doen als er een ongeluk gebeurt. Hoe het met zuurstof zit, de brandblussers, de boten enzovoorts. En toen kwam de grote dag: ik had nog nooit gevlogen. De avond daarvoor kon ik niet slapen. In bed repeteerde ik de veilig heidsvoorschriften en dacht steeds: oh, als er wat gebeurt! De eerste vlucht was naar Tu nis en bij de landing mocht ik in de cockpit zitten. Ja en ik liet natuurlijk ook het eerste kopje koffie uit mijn handen vallen. Die passagier nain het ad- Christine de Groot gelukkig aardig op'. Broek naar de stomerij? 'Nee, dat mag je nooit beloven. Het is gewoon het risico van het vliegen dat je koffie over je heen kunt krijgen'. Ben je wel eens bang geweest? 'Ja. een keer toen we naar Mar seille vlogen. Er stond een har de wind op de baan cn de cap tain had gezegd dat we alles goed vast moesten binden en de passagiers extra controleren of ze wel vastzaten. Kijk, dan voel je wel aan dat het spannend wordt. De landing ging prima en direct daarna moesten we doorvliegen naar Sardinië. En toen we weer in de lucht zaten ben ik ontzettend geschrokken. Ik zat op het klapbankje voorin, toen ineens: pats! Een harde Andijviestamppot 500 gr. varkenslapjes zout, peper mosterd 100 gr. boter 1 kg. aardappelen knal en onder m'n voeten zag ik een vuurstraal die er aan de ene kant van het toestel in kwam en er aan de andere kant weer uitging. Ik vertelde het in de cockpit en daar zeiden ze dat de bliksem was ingeslagen. Het deed geen pijn ofzo, dat komt omdat je niet in contact met de aarde staat. Later zagen we aan de buitenkant van het vliegtuig brandplekken'. Zijn alle passagiers even aar dig? 'Nee, de meesten gelukkig wel, maar je hebt vaak lastige typen. Mensen die vinden dat ze geen goeie plaats hebben, of niet wil len gaan zitten als het toestel gaat landen, of ze laten je steeds opnieuw draven. Maar 99 500 gr. andijvie 1 bouillonblokje De doorregen varkenslapjes in brede repen snijden. Peper en zout op het vlees doen en in smeren met mosterd. De aardappelen gaarkoken en de gesneden andijvie met aanhan gend water in een pan op het vuur even laten slinken. Laat de groente dan uitlekken en stamp er de aardappelen door heen. De lapjes in boter snel bruin bakken. Het bouillonblok je in wat heet water oplossen en dit door de stamppot roeren. Het vlees op de stamppot leg gen en giet door de jus een scheutje witte wijn. Menutip: Tomatensoep, andij viestamppot, varkenslapjes, yog hurt. procent is aardig. Bij Transavia hebben we ook heel ander pu bliek dan op lijntoestellen. Bij ons zijn de mensen in een fijne stemming: ze gaan met vakan tie. ze kijken naar hun vakan tieland uit en genieten van de vliegreis'. Veel bange mensen? 'Soms, je krijgt er oog voor. Je merkt het op de manier van binnenkomen. En dan moet je die mensen extra in de gaten houden. Je praat even met ze als ze krampachtig in de stoel zitten. Kleine kinderen willen ook altijd bij moeder op schoot, maar dat mag niet Ze moeten allemaal vast in de riemen en dan moet je die moeders uitleg gen dat het geen auto, maar een vliegtuig is. Als een toestel een harde klap maakt en je zit niet vast in de riemen, dan schiet je het hele vliegtuig door. Daarom mag er ook niks bovenin liggen. Geen tassen, wandelstokken of fototoestellen. Ja, zeggen de mensen dan, maar in de bus mag het wel... Transavia vliegt voornamelijk vakantiegangers en dat zijn al lemaal aardige mensen. Vooral de ouderen zijn erg dankbaar. Oude mensen roepen je nooit, maar ze pakken je bij je arm en vragen dan iets. Kinderen zijn ook fijn. Die kunnen in het vliegtuig alles bij me maken. Daar draaf ik gewoon voor'. Is het een vermoeiend beroep? 'Ja. vooral als je binnen een uur maaltijden en drankjes moet serveren, dan ren je je wel ongelukkig. Maar het leuke is als je ergens een 'stop' hebt. Dat betekent dat je dan één of twee dagen ergens staat. Dan zie je ook wat van de wereld'. Je bent dol op kinderen, wil je zc zelf niet hebben? 'Ja, over een paar jaar, als ik wat meer volwassen ben. Ik heb nu nog niet genoeg van het le ven genoten'. Houdt dat genieten dan op als je trouwt? 'Nee. dat niet maar als ik zou trouwen, dan wil ik me ook he lemaal aan man en kinderen ge ven. Ik ben nu nog te avontuur lijk. Ik zou niet de hele dag thuis kunnen zitten. Dat was ook de reden waarom ik stewar dess werd: ik wil wat van de wereld zien en dat lukt aardig. En ik ben er ook wijzer van ge worden. M'n optreden is zelf standiger, ik heb wat mensen kennis gekregen en ik ben vrij er van opvatting geworden. Ik was vrij conservatief toen ik bij Transavia kwam'. Hoe zit het met de liefde in de cockpit? 'Ja, als een passagier in de cockpit komt kijken en hij ziet daar een stewardess praten met de captain, dan wordt er al snel iets van gedacht. Wij gaan erg vriendschappelijk met de cap tains om. Als je een erg lange vlucht hebt, dan spreken ze een bemoedigend woordje of strij ken even over je hoofd. Dat heb je op zo'n moment ook wel nodig. Maar die romantische verhalen over liefde in de cock pit, nee. Ja, het zól wel eens ge beuren, maar dat heb je op een gewoon kantoor toch ook?' Ondergoed evengoed bovengoed Pastunettc brengt een uitgebreide serie nieuw ondergoed op de markt met als naam 'I 2000'. De fabriek meldt dat dit ondergoed evengoed als bovengoed kan dienen, vanwege 'dat tikje raffinement dat straks, in de zomer, kan leiden tot een rage.' Die 'I 2000'-serie bestaat uit lichte, kleurige, katoenen sets: hemdjes met slips of T- shirts met een broekje. Soms met een borduurseltje of een afsteken de bies. Prijzen van 15,95 tot 19,95. Annemarie Oster is weer thuis Drie maanden heeft Annemarie Oster in het ziekenhuis gelegen. Vorige week mocht ze naar huis. Haar man John Vis ligt nog steeds in het hospitaal als gevolg van het auto-ongeluk dat het echtpaar op de Schipholweg overkwam. 'Ik weet nog niet wat ik ga doen. M'n ene arm zit nog steeds in het gips. Of ik weer cabaret ga doen? Nog geen idee. Het liefst wil ik een programma presentéren, een quiz ofzo. Vroeger droomde ik ervan de beste en grootste actri ce ter wereld te worden. Nu kan me dat niets meer schelen. Als je ouder wordt dan ga je andere zaken belangrijker vin den'. Eén van die zaken is haar anderhalf jaar oude zoon Erik- Jan. De glazen bol van Conny Stuart De glazen bol van Conny Stuart Toen ze een meisje van dertien jaar was, keek actrice Conny Stuart al heel diep in glazen bollen en ze voorspelde: 'Later word ik beroemd'. Morgenavond is op de televisie te zien hóe beroemd ze dan wel is, want de VARA zendt dan de musical 'En nu naar bed' uit. Over het huwelijk zegt ze: 'Het is een ab surde instelling, ik zou het nooit meer doen, dat trouwen. Voor kinderen is het eventueel nodig, maar verder vind ik het een totaal overbodige zaak'. Salopette voor de kleintjes De collectie kinderkleertjes van C A breidt zich steeds meer uit. En dc mode van de grote mensen hangt daarom nu in het klein op de kinderafdelingen. Nieuw zijn deze zomer de salopettes je mag ook gewoon tuinbroek zeggen voor dc volwassenen en het kon natuurlijk niet uitblijven dat dit kledingstuk in tientalle kleu ren en dessins ook voor de kleintjes te koop is. Prijzen van zeven tot negentien gulden. Ze is free-lance journaliste doet d e public-relations het cosmeticahuis Helene binstein. MEREL LAS1 heeft daarnaast één grote hi en dat is: kasten opruiL Reikhalzend kijkt Merel in nuari uit naar het voorj want dat betekent planken pen. Omdat nog steeds dui den Nederlandse vrouwen jaar 'grote schoonmaak' hou< Wat vind je leuk aan schooi ken? 'Dat je op dat moment niets hoeft te denken. Ik ka^ gewoon naar toeleven. Als! hard aan het werk ben, denk ik: even doorzetten, s1 lekker planken-soppen. Ik het ook heerlijk om te w en te strijken'. hifi inde lens: irsh lurgi irslt ivlie J rg C ihu Br; ide G iverl I 3 51 ihan lol, v 1 ;ui En koken? ran Ik doe *EID Roger Moore en de sterren Vorig jaar was ook op de Neder landse televisie de serie 'De Ver sierders' te zien (de Belgen noemden één en ander: 'De Speelvogels'). Roger Moore speelde daarin samen met Tony Curtis. Nadat er twee afleverin gen waren opgenomen deelden beide spelers mee dat ze niet verder wilden. Reden: daverende ruzies tussen Tony en Roger vanwege het grote verschil in karakter. Daar het ontbinden van een contract nogal wat geld kost is de boel gesust, maar Roger nam wel onmiddellijk het aanbod aan om de hoofdrol te spelen in de laatste James Bond film die zal worden gemaakt: 'Live and let die'. 'Ik heb daar om direct 'ja' gezegd aangezien drie astrologen mij hadden ver teld dat de maand juli in 1972 een keerpunt in mijn leven zou worden. Wel, in die maand vroe gen ze me om James Bond te spelen 'Ik haat koken nooit. Het aardige is datn v soms vrouwen me snikkend yicol. de hals vallen als ik ze dat E M tel. Het schijnt een taboe zn zijn. Vrouwen horen vani/elinf de dag van koken te hóuon)(ia Nou, ik niet. Vrouwen die ruiji ken mogen alles laten afwttoest behalve het eten, is mijn ehn, dekking'. fop Wie kookt er dan bij pverl thuis? »0 jr, 3eor{ 'Ik heb een uitstekende kofechtg mevrouw Mescher. Die twee keer in de week en 1 dan. Het enige dat ik doe iiJBeC spul in de oven zetten. El. is allemaal zeer smakelijk,fc™-1 ik wel zeggen. Daar kan d£ortlf ma Iglo niet tegenop'. 'o°r 1 neenl Je houdt wel van eten? iem 'Afschuwelijk veel. Ik hoe" maar naar te kijken en h#OOB eraan'. lur: 'lan 1 Het geluk van Piet Römer L. In Hilversum zeggen ze da®?^ ir ii lan 1 ti. pens nnde Römer de gelukkigste manj de televisie is. Dat zou kc omdat hij al zesentwintig met één en dezelfde vrouj getrouwd: omdat hij vijf af ge kinderen heeft en sinds] ook grootvader is. Jojair1 Claassen sprak voor Nieuwi vu met hem en de fotr heeft lang niets mogen want Piet is toch wel een r je ijdel. 'Nee, niet fotograf?iera Ik wil eerst naar huis', zet na lang repeteren voor troentje met suiker'. 'Eera der de douche, haren wassi de föhn erop'. van Gods grote daden? Sommigey len Jakobs handigheid prijzen, nf minst omdat hij zijn even bef schoonvader te slim af is, maar valt hier verder te prijzen dan h(T| duld Gods met ons gedoe? Waili. tussen is 'die man' uitgedijd tol aantal miljoenen mensen die DOR! naar hem noemen en in hun kfctem zingen van 'zalig hij, die in dit bieei Jakobs God ter hulpe heeft', bot i man' zijn wij, toegenomen in |n c Maar het geduld Gods, zelfs metgeijn mag ons niet verleiden om te d&n n dat alles zo hoort te zijn als het brder fst L irkrij Dorsc laraa De Rotterdammer Ljk Nieuwe Haagse Courantjbaar Nieuwe Leidse Courant tend. Dordts Dagblad Psen ethoi Uitgaven van nslot1 B.V. De Christelijke Pers^* Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. DEN HAAG Kerken uit de gehele wereld hebben sinds januari 1972 al voor meer dan veertig miljoen gulden hulp verleend bij de wederopbouw van Bangladesj. Deze hulp geschiedde via een speciaal voor dit doel gestichte organisatie, de BERRS, de grootste hulpactie in de geschiedenis van de wereldraad van kerken. Thans hebben de kerken van Bangladesj zelf de verantwoordelijk heid overgenomen voor alle steun in inter)kerkelijk verband voor ontwik kelingswerk in dit land. Een greep uit de projecten: weefnij verheid, huisvesting, bescherming van reeds te velde staande gewassen, vor ming van vrouwen, gezondheidszorg, coöperaties van vissers en een dorps- ontwikkelingsplan. Van een verslaggever DEN HAAG Het gesprek tussen de rooms-katholieken en de oud-katholie ken in Nederland is zover gevorderd, dat binnenkort met instemming van Rome kan worden overgegaan tot een beperkte open communie tussen beide kerken. Dit deelde de rooms-katholie- ke bisschop B. Möller van Groningen mee tijdens een plechtige vesper dienst in de oud-Katholieke parochie kerk van de H. H. Jacobus en Augus- tinus te Den Haag. Deze plechtigheid werd gehouden ter herdenking van het feit dat 250 jaar geleden in de pastorie bij deze kerk Cornelis Steenoven gekozen werd tot aartsbisschop van Utrecht. Omdat Ro me hiermee niet instemde, was deze Venze in feite de stichtingsdatum van de oud-katholieke kerk. RUST-EN KALMERINGSMIDDEL (Bij apotheker of drogist) Prof. dr. H. rem der Li nden op Fries congres: BELGRADO (KNA) Een Joegoslavisch puzzelblad is gekritiseerd, omdat zijn kruiswoordraadsels veel te godsdienstig zouden zijn. Het grootste Joego slavische dagblad 'Vecernje Novosti', dat een ernstig hoofdartikel wijdt aan dit puzzelen, acht de opgaven van het krulswoordraadseltljdschrift opvallend vertikaal en niet voldoende horizontaal, zoals het een marxistisch blad betaamt. Het dagblad constateert, dat het puzzelblad in zijn opgaven bijvoorbeeld vraagt naar woorden als sacrament, pastoor, kapelaan cn katholiek. Volgens 'Vecernje Novosti' moet het puzzelblad nu kiezen of delen: of openlijk verklaren, dat het in dienst van de kerk staat, of eindelijk eens ophouden dc puzzelvrienden te ueiasien met doorlopers, anagrammen en kryptogrammen, die stijf staan van kerkelijke begrippen. Van een verslaggever LEEUWARDEN 'Naast de ei gen kerk zou men lid moeten kunnen zijn van een andere wij dere oecumenische gemeenschap. Wij moeten niet voor onze eigen kerk bedanken maar een tweede huis hebben. In deze oecumeni sche kerk kan men de spelregels ontwikkelen totdat er straks een planetaire kerk komt'. Dit zei zaterdagmorgen prof. dr. H. van der Linde in 'De Harmonie' te Leeuwarden waar de raad van kerken in Friesland het congres van Friese' kerken organiseerde. Thema van de dag was: 'Geroepen tot gemeenschap in Christus'. 700 tot 800 Friezen hadden gehoor gegeven aan de oproep en waren naar Leeuwarden gegaan om een nieuwe bezieling te geven aan allen die de ene kerk van Christus ter harte gaat. Na het congres zullen de Friese ker ken aanspreekbaar blijven in een op te richten oecumenische hulpdienst waar iedereen terecht kan en dat eeD eerste zichtbare vrucht moet zijn van het jarenlang praten over een kerk. 'De eenheid als doel op zich moet niet teveel onze gedachten beheersen', aldus prof. Van der Linde. 'Het kern punt moet zijn hoe brengen wij het Evangelie bij de mensen en hoe halen wij Christus in zijn volheid naar de wereld toe. Wanneer we hieraan wer ken dan komt de eenheid vanzelf.' De heer Van der Linde haalde hierbij het woord van Christus 'zoek eerst het koninkrijk Gods en de rest zal u geschonken worden.' In het openingswoord had ds. P. Mie- dema gezegd dat het niet gaat om de kerkelijke instituten maar om de we reld die in het duister ligt. JERUZALEM De 37-jarige Franse lerares Marie Claire Marieux is tot acht maanden gevangenisstraf, waar van vier voorwaardelijk, veroordeeld, omdat zij op Tweede Paasdag een al taar in de kerk van het heilige graf in Jeruzalem probeerde te vernielen. De lerares zei voor de rechtbank, dat zij het altaar had willen onteren, om dat het altaar niet heilig, maar van heidense oorsprong is. In een christe lijke kerk mag geen plaats worden in geruimd voor een altaar, zei zij. Van een verslaggever HARLINGEN Ter herinnering aan de dichter en romanschrijver Simon Vestdijk is zaterdag in Harlingen een beeldje onthuld. Het stelt de HBS- leerling Anton Wachter voor, een be kende figuur uit één van de romanse ries van Vestdijk. Het heeft een plaatsje gekregen op vijftig meter af stand van het geboortehuis van Vest dijk in het centrum van Harlingen. 'DIE MAN' Volgens Jakob is het moment van vertrekken aangebroken; hij heeft er nu tweemaal zeven jaar opzitten. La- ban voelt daar nog niet veel voor. Hij heeft opgemerkt hoe de zaken sedert Jakobs aanwezigheid vooruitgegaan zijn en ziet deze trend niet graag af gebroken. Hij stelt Jakob voor nog wat te blijven en Jakob moet dan maar zeggen wat zijn loon voor deze nieuwe dienstbaarheid zal zijn. In te genstelling met het verhaal met de vrouwen, die Jakob aan elkaar over doen, blijkt de aartsvader hier meer in zijn element. Hij antwoordt: niets. Alleen, hij wil de afwijkende geiten, gevlekt en gespikkeld, en de navenan te schapen, nl. de zwarte, hebben; die wil hij voor zich afzonderen en Laban houdt de rest. Het accoord komt La- ban bijzonder voordelig voor en wordt dan ook gesloten, al neemt schoonvader de vrijheid zelf te selec teren, ondanks Jakobs aanbod. Enfin, .Takob weet er iets ingewikkelds op. waardoor de gespikkelde geiten en de zwarte schapen groter in aantal wor den dan de 'normale'. Het staat er wat afzijdig aan het slot: Derhalve nam die man ten zeerste toe in be zitDie man is Jakob. Wil de schrijver zeggen dat het allemaal wei nig te maken heeft met net vernaai Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. D^ Christelijke Pers: N.Z; Voorburgwal 276 - 280^, de A'dam. Postbus 859eft i Telefoon 020 - 22 03 83»ats Postgiro: 26 92 74. Banrfkgei Ned. Midd. Bank (rek.nrj*® 1 69 73 60 768). Gem.g'1% gl X 500. oek ze m Jden iarbij iderc

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2