El E Uitstel samengaan van confessionelen UW Happel al weg bij Feyenoord Koperdioxyde doodt 50 schapen H lowlingcentrum Post goor brand verwoest Senaatsrapport hekelt acties in Cambodja d. Velde mgeman (21) bij zie doodgestoken Inbestendig Wegens afhaken van de CHU Vredeling en Boersma bij formateurs Achthonderdste dode in Ulster krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers MAANDAG 30 APRIL 1973 i tISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING kstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich ia ghebleven mijn hert in teghenapoetl" Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 LEIDEN, Zoeterwoudseweg 13, tel. 33741 LEIDERDORP, v. d. Vallc/Boumanweg 188, tel. 34290. WASSENAAR, v. Zuylen van NIJevcItatr. 372, tel. 1441. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur jsTELVEEN Een felle brand heeft gisteren het bowlingcen- tri van de ex-wielrenner Peter Post in Amstelveen verwoest. Het vj ir ontstond omstreeks half twaalf op de bovenetage in het res- ^ant en verspreidde zich zo snel, dat de \rastelveense brandweer lil [gebouw niet meer kon redden. STERDAM Bij een ruzie tussen mannen is de 21-jarige Glen Hu- i zaterdagmiddag in Amsterdam I een messteek in het hart om het n gekomen. drama speelde zich af in de keu van een klein hotel aan de Nieu- Prinsengracht. Huwart en de 46-ja- •monteur J. B. gingen elkaar met sen te lijf. Huwart liep daarbij ten op in het hart en de linker- hij overleed korte tijd later in Wilhelminagasthuis. ins J. B. die door de politie ter werd aangehouden, had hij jerdag in een café in Amsterdam met Huwart gekregen. Zaterdag hij tegen de middag naar het ho egaan, waar het slachtoffer woon- Hij wilde met een oom van de Sman over de ruzie praten. Toen [e trap opkwam, ontmoette hij !r Glen, die hem met een mes te zou zijn gegaan. De monteur ftte, achterna gezeten door Hu- die hem in de keuken achter- ie. J. B. liep enige minder jge steekwonden aan het gezicht -4; -J' gezegd mogen de verantwoordelijk- l niet schuwen. Anders kun- wij ons beter de partij van (eren radicalen noemen. Bas de Gaay Fortman. laatselijk wat regen of een bui, aar geleidelijk ook wat meer jn. Zwakke tot matige noord- Ktelijke wind, later afnemend l uit uiteenlopende richtingen, aximumtemperaturen van 9 'aden vlak aan zee tot om- reeks 12 graden in het binnen- lid. ORGEN EN OVERMORGEN: (standvastig met van tijd tot |d regen of buien en ongeveer rmale temperaturen, prgen zon op: 05.11 onder: 20.04 maan op: 04.00 onder: 18.46 I rpleeg-opleiding nkelt weer Van onze parlementsredactie DEN HAAG Omdat de CHU heeft afgehaakt bij de kabinetsformatie en niet één lijn heeft getrokken met de KVP en ARP worden de vergaderingen van de partijraden van KVP, ARP en CHU, die zaterdag 19 mei zouden be slissen over de christen-democratische samenwerking, uitgesteld. J dokter, daar krijg ik het Volgens een voorlopige raming van de heer Post bedraagt de schade rond drie miljoen gulden. Bezoekers en personeel konden het bowlingcentrum ongedeerd verlaten. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Op de foto staat Peter Post tussen de nog smeulende puinhopen van zijn bowlingcentrura. In het Groningse Finsterwolde is gis termorgen een dorpshuis van de stich ting Jeugd- en Buurthuiswerk Fin sterwolde door brand vernield. De schade bedraagt rond de tachtigdui zend gulden. Het gebouw was verze kerd. In het Gelderse plaatsje Gendt zijn za terdagmorgen het café-restkurant Het Centrum en de daarnaast gelegen feestzaal door brand verwoest. Twee gezinnen raakten dakloos. De schade wordt geraamd op twee ton. Over de oorzaak is nog niets bekend. Een felle uitslaande brand heef gister avond het bedrijfsgedeelte van een grote boerderij in Appelscha ver woest. Alleen het woongedeelte en een bijschuur, waarin vijftig koeien stonden, bleven voor het vuur gesp aard. De schade loopt in de tonnen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De formateurs, dr. M. Ruppert en mr. J. A. W. Burger, zullen vandaag ir. H. Vre deling (PvdA) ontvangen en drs, J. Boersma (ARP), die al eerder zich in principe bereid toonden om in een kabinet-Den Uyl te gaan zitten. Het Tweede Kamerlid Vredeling, lid van het Europees Parlement, zou ge polst worden voor de post van defen sie of die van landbouw, waarin hij zich specialiseerde. Voorlopig wordt echter aangenomen, dat de heer Vre deling voor defensie wordt gevraagd. In het gesprek dat kandidaat-premier drs. J. M. den Uyl zaterdag heeft ge had met de formateurs, zou hij nog eens te horen hebben gekregen, dat de KVP allerminst zin heeft een kan didaat voor defensie te leveren, gezien de sterke bezuinigingen die de 'pro gressieve drie' op dit punt voor ogen staan. Landbouw zou dan weer aan de KVP kunnen toevallen. Voor deze post wordt nog steeds drs. Th. Wes terterp genoemd, vice-voorzitter van de KVP-fractie. Ook voor volkshuisvesting wordt een KVP-er genoemd, de heer M. Stassen, directeur van het Ned. Chr. Instituut voor volkshuisvesting. Hij volgde des tijds mr. F. Andriessen op, toen deze fractievoorzitter van de KVP werd. Dan blijven nog over de posten van verkeer en waterstaat en van ontwik kelingshulp. Drs. J. Gruyters staat bij de 'progressieve drie' nog steeds geno teerd voor verkeer en waterstaat, on danks de bezwaren die in confessione le kring tdgen de persoon van deze D'66-er bestaan. Ontwikkelingshulp zou dan toevallen aan de PvdA, waar voor het Kamerlid drs. J. Pronk wordt genoemd. Maar ook de KVP zou graag deze post bezetten en is bereid daarvoor bijvoorbeeld het mi nisterschap voor volkshuisvesting of landbouw te laten vallen. Het algemeen bestuur van de ge spreksgroep van Anti-Revolutionair gezinden betreurt het dat de ARP- Tweedc Kamerfractie bij de laatste ontwikkelingen rond de kabinetsfor matie niet een lijn getrokken heeft met de CHU-fractie. De eisen die de CHU-fr'actie aan de formateurs Burger en Ruppert stelde o.a. inzake de zetel verdeling van het te vormen kabinet waren volkomen billijk en redelijk, aldus het algemeen bestuur van de AR-gezinden, dat zaterdag vergaderde in Amersfoort. De dagelijkse besturen van de drie partijen hebben dit besloten, omdat zij van mening waren, dat de verdere samenwerking geen zin heeft, wan neer de drie fracties zich niet hetzelf de opstellen tegenover het nieuwe ka binet. De partijraden, die nu vermoedelijk bijeenkomen wanneer in de Tweede Kamer het debat over het program van het nieuwe kabinet is gehouden, zullen moeten beslissen over een plan om, wat genoemd wordt, een Chris ten- Democratisch Appel op te rich ten. Er wordt verder een gezamenlijk bestuursorgaan in het leven geroepen dat leiding zal geven aan het politieke werk van de drie christen-democrati sche partijen. Verder zal dit bestuurs orgaan, dat geen formele bevoegdhe den krijgt, de organisatie van de christen-democratische partij die wordt gevormd, voorbereiden. Vóór echter deze en andere beslissin gen over de samenwerking worden ge nomen, moet er eerst duidelijkheid komen over de houding van de drie christen-democratische fracties tegeno ver het, program van het kabinet-Den Uyl. De voorzitter van de CHU, baron van Verschuer, liet zich gistermiddag voor de televisie in deze geest uit. Hij wilde niet dreigen als voorzitter van de CHU af te treden, maar hij vond wel, dat zijn werk als voorzitter zin vol moest blijven. En de zin van dit werk zag hij vooral in de christen-de mocratische samenwerking. tisch Appèl. Wanneer de drie partijra den hun fiat geven, zal een aantal be kende personen het voorbeeld geven en lid worden van het CDA. Verkopen Baron van Verschuer Evangelie Eén lijn ln de ontwerp-resolutie, die de stuur groep aan de partijbesturen heeft voorgelegd, en waarover de partijra- Zie verder pagina 5, eerste kolom Bekend is, dat de CHU zich tegenover het nieuwe kabinet niet als oppositie partij zal opstelllen. Maar aangeno men mag worden, dat dit in kringen van de KVP en ARP niet voldoende za! worden gevonden. In de laatst ge houden vergadering van de stuur groep (waarin de partij- en fractie voorzitters onder meer zitting hebben) die de samenwerking voorbereidt, is meer dan eens benadrukt, dat van we zenlijk belang is, dat de christen-de mocratische partijen politiek één lijn trekken. Dit zou moeten betekenen, dat de fractie van de CHU zich zo op stelt, alsof ze wel een inbreng had ge leverd voor het nieuwe kabinet. Voor de televisie liet baron Van Ver schuer nog weten, dat de CHU, ter- wille van de christen-democratische samenwerking, mee had moeten doen. Hij betreurde de beslissing van de Tweede Kamer-fractie van zijn partij, maar zei wel begrip te hebben voor de overwegingen van de fractie. Een andere reden om de vergaderin gen van de drie partijraden uit te stellen is, dat vermoedelijk 22 mei of een week later het debat wordt ge houden over het program van het nieuwe kabinet. Voor de drie fractie leiders wordt onder meer door deze omstandigheden de politieke discussie, die in de partijraden onvermijdelijk zal zijn, wat moeilijk. De beslissing Tm irmo||^- over de verdere samenwerking zou Al WU» pas in juni gehouden kunnen worden. Een bezwaar is evenwel, dat in deze 11 1 maand al velen met vakantie zijn. De openbare jaarvergadering van de CHU is inmiddels wel uitgeschreven op 19 mei in de Stadsschouwburg in Apeldoorn. Maar afgesproken zou zijn, dat deze vergadering geen besluiten neemt over de samenwerking. Het door de drie partijbesturen voorgestelde Christen-Democratisch Appèl, afgekort als CDA, krijgt slechts het karakter van een samen werkingsverband. Naar buiten moet het CDA evenwel wervingskracht heb ben. Het CDA richt zich dan ook tot het hele Nederlandse volk. Zij, die geen lid zijn van KVP, ARP en CHU worden uitgenodigd rechtstreeks lid te worden van het Christen-Democra- Van onze sportredactie AMSTERDAM Ernst Happel heeft gisteren onverwacht afsoheid genomen van Feyenoord. De Oos tenrijkse oefenmeester die aan het einde van het seizoen de stadion club toch zou verlaten, zal de laat ste weken van de competitie niet meer als trainer optreden. Happels afscheid, in alle stilte, vormt de climax van een aantal tegenstellin gen, die de laatste maanden bij Feyenoord aan het licht zijn geko men. Happel is, howel alle partijen daar het zwijgen toe willen doen. als zondebok aangewezen. Ad Zon derland vervangt Happel tot het einde van dit seizoen. Het afscheid van Happel kreeg ook al door het spel van de Feyenoordploeg, die bij Haarlem maar moeizaam tot een 00 resultaat kwam, verder weinig glans. Dit gelijke spel bete kent dat Ajax het kampioenschap niet meer kan ontgaan. Met nog drie duels te spelen hebben de Amsterdammers (gisteren 01 te gen Excelsior) vier punten voor sprong en een veel beter doelsal do. In de strijd om de derde plaats boekte Twente een 04 zege op Den Haag en bleef een door inter ne moeilijkheden gekweld Sparta Telstar nog maar juist met 21 de baas. Onderaan in de eredivisie boekte Den Bosch een verrassende winst op Utrecht en staat met Ex celsior nog twee punten achter op het voor de elfde keer in successie verliezende NAC. In het Nederlandse elftal, dat woensdag in Amsterdam tegen Spanje speelt, zal Ajacied Johnny Rep debuteren. Hij is één van de acht Ajax-spelers in de ploeg. De negende, Gerrie Mühren maakt eveneens nog een grote kans in de basisopstelling te worden opgeno men omdat Feyenoorder Wim van Hanegem in het duel tegen Haar lem een bloeduitstorting boven de rechterknie opliep. Voorlopig com pleteert Van Hanegem met Israel en Van Beveren de Ajax-kern. Voor uitgebreide reportages over het sportgebeuren van dit weekein de zie de sportpagina's. RITA 'Mam vergat mijn zakken leeg te maken, voordat mijn spijker broek gewassen werd.' Chemische Industrie Rijnmond schuldige ROTTERDAM Een onderzoek van de Centrale Milieubeheers- dienst de Rotterdamse Keurings dienst van Waren- en Gezondheids dienst voor dieren heeft uitgewe zen dat de kopervergiftiging waar aan de afgelopen maanden in Vlaardingen en op Voorne-Putten vijftig schapen zijn gestorven is veroorzaakt door koperdioxyde uit worp van de Chemische Industrie Rijnmond. Het Centraal Actiecomité Rijn mond wees al eerder dit dochterbe drijf van Staatsmijnen aan als de fabriek die de voor de schapen fa tale doses koperdioxyde de lucht inbracht. Het onderzoek van de drie instanties heeft nu definitief uitgemaakt dat de Chemische In dustrie Rijnmond de voor de scha pen dodelijk vervuiler is geweest. Het is nog niet bekend of de com missaris van de koningin van Zuid- Holland stappen gaat ondernemen tegen het bedrijf. Hij kan maatre gelen nemen op grond van artikel 43 van de wet op de luchtveront reiniging. De Rotterdamse officier van justi tie. mr. P. A. II. Bos, Iaat onder zoeken of de Chemische Industrie Rijnmond vervolgd kan worden wegens het lozen van fenol in de Nieuwe Waterweg. Eind vorig jaar was het ook het Centraal Actieco mité Rijnmond dat de fenol-lozin gen ontdekte en in de publiciteit bracht Een commissie publiciteit zou volgens de plannen van de stuurgroep het CDA moeten 'verkopen'. Deze commis sie mag deskundigen inschakelen op het terrein van de public relations. Het plan van de drie besturen komt erop neer, dat de partijen een federa tie, noch een fusie aangaan. Op korte termijn wil men een organisatievorm vinden, waarin zowel aan de politieke eenheid als aan de geestelijke ver scheidenheid in de drie partijen recht wordt gedaan. Het bestuursorgaan, dat geen formele bevoegdheden krijgt, moet over de toekomst voorstellen doen aan de drie partijen. Het komen de najaar kunnen de partij-organen dan een verdere beslissing nemen. De ze beslissing moet worden genomen, aldus een resolutie, waarover de stuurgroep het eens is geworden, overeenkomstig de statutaire bepalin gen, die in elk van do drie partijen gelden. Binnenland Studentenstop 5 Arjos voor samenwerking... 5 Discussie over milieu 5 Buitenland Schieten in Wounded Knee 6 Pornisten gewaarschuwd 6 Watergate-schandaal 6 Dag maandag 2 Strips cn feuilleton 4 Radio- en tv-programma's 4 Brieven van lezers 4 Boekenetalagc 4 Familieberichten 14 Ambassade VS is commandopost WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse ambassade in Phnom Penh is de commandopost van de Amerikaanse lucht macht in Cambodja, die de dichtbevolkte gebieden in dat land bom bardeert. Dit staat in een rapport van leden van de Amerikaanse Senaatscommissie voor dc buitenlandse betrekkingen, dat vrijdag is gepubliceerd. Meer dan tachtig procent van de lucht aanvallen (thans gemiddeld 242 per dag) zijn bedoeld ter ondersteuning van de regering van Lon Nol in plaats van tegen de Noordvietnamese aanvoerwegen naar Zuid-Vietnam. Vo rige maand was dat nog andersom. De democratische senator Stuart Symington, die het rapport openbaar maakte, zei dat dit in strijd is met de in 1970 door het Congres aangenomen besluiten over de militaire operaties in Cambodja. De situatie is, volgens de senator, te vergelijken met de luchtoorlog in Laos, die lang geheim is gehouden. Twee leden van de commissie hebben ter plaatse vast kunnen stellen, dat de maatregelen ter voorkoming van slachtoffers onder de burgerbevolking veel minder streng zijn dan de voor zorgen. die de laatste tijd in Laos gel den. Zij hebben ook gezien, dat er zich in de Amerikaanse ambassade in Phnom Penh een communicatie-cen trum bevindt, dat rechtstreeks in ver binding staat met de toestellen, die de aanvallen uitvoeren. Symington zei verder, dat het rapport bevestigt dat de strijd in Cambodja essentieel een burgeroorlog is en dat de Amerikaanse bombardementen voornamelijk tot doel hebben Lon Nol te steunen. 'Wij schijnen maar niet te kunnen leren, dat Amerikaan se vuurkracht in een burgeroorlog de zwakte van een regering niet kan ver helpen, die niet de steun van zijn ei gen burgers heeft', aldus de senator. Gisteren zijn opnieuw Cambodjaanse regeringstroepen naar de overzijde van de Mekongrivier bij Phnom Penh gevaren, nadat Amerikaanse vliegtui gen de oever eerst zwaar hadden ge bombardeerd. Volgens militaire bron nen in de Cambodjaanse hoofdstad hebben de guerrillastrijders zich nu teruggetrokken in de moerasgebieden op korte afstand van de rivier. Hoge Amerikaanse en Noordvietname se regeringsfunctionarissen hebben gisteren in Parijs hun overleg over de situatie in Indo-China voortgezet. De Amerikaanse onder-minister van bui tenlandse zaken, Sullivan, sprak bijna vijf uur lang met zijn Noordvietname se collega Ngoejen Co Thach. Vandaag wordt de slotbespreking verwacht over de verslechterde Indochinese si tuatie Nuoru-Vietnam heeft zaterdag op nieuw bevestigd, dat het niets weet over een voorgestelde bijeenkomst medio mei tussen Henry Kissinger en Le Doec Tho over de Vietnamese be standsakkoorden. Een meisje helpt haar gewonde zusje bij het verlaten van een boot, waarmee zij zijn ontkomen uit de gevechtszone nabij de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh. BELFAST (UPI, Reuter) Sluipschut ters hebben gisteren in de roomskatho- lieke wijk New Lodge Road in Belfast een Britse militair doodgeschoten en een tweede gewond. De soldaat was het achthonderdste dodelijke slachtoffer van de al bijna vier jaar durende pe riode van geweld in Noord-Ierland. De sluipschutters vuurden met auto matische wapens en waren verdwenen voordat versterkingen van het Britse leger arriveerden. In de afgelopen drie dagen hebben nu al drie Britse militairen onder het vuur van sluipschutters het leven gelaten. Drie anderen liggen ernstig gewond in ziekenhuizen. Sinds het begin van de strijd in 1969 zijn 173 militairen in Noord-Ierland gedood. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Plaats: Betaalt per: maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1