Heinenoord verdient reisje Piet Stevenaart maakt zich niet druk over titelstrijd toont klasse 1-0 nederlaag Katwijk ondanks Van der Vlies grote man bij Tholense Boys Excelsior M gaat k.o. tegen WOG I SV35 stort tijdens verlenging volledig in elkaar: 1-5 Uitslagen reserves Uittocht Spijkenisa TROUW/KWARTET MAANDAG 30 APRIL 1973 SPORT P DEN HAAG - Of Heinenoord vre selijk blij moet zijn met een reis je in de volgende bekerronde naar Uithuizermeeden ('Ergens aan het eind van de wereld', merkte iemand op) is een tweede, een feit is in ieder geval, dat SV'35 zelden zo'n pak slaag kreeg als juist afgelopen zaterdag: 51. SV35 wist weliswaar, zij het met eni ge moeite, een verlenging uit het vuur te slepen, maar dït was nog te veel van het goede voor de chaotisch acterende Hagenaars. Met een tikkel tje meer precisie in de vuurlinie zou Heinenoord reeds daarvóór afstand hebben genomen, wat dan het gevolg was geweest van SV's slordig gehan teerde buitenspelval. En het was slechts te danken aan de talrijke knappe reddingen van goalie Jaap Pronk, dat SV'35 de schade lange tijd tot één treffer wist te beperken. Zel den kreeg Heinenoord méér mogelijk heden. De Haagse kampioenséquipe liet, zoals gewoonlijk, technisch leuk voetbal zien. Het ontbrak echter wel aan het nodige zelfvertrouwen, hetgeen bij en kele spelers (vooral Jasper Harteveld) geïrriteerde reacties opwerkte, mede veroorzaakt door de niet bijster sterke leiding van arbiter Van Amerom. Op vallend waren óók de vele mislukte passes. Dit in tegenstelling tot 'n onverzette lijk, secuur combinerend Heinenoord, dat enthousiast naar openingen zocht en er na een klein half uurtje inder daad één vond, toen Jaap Remmers plotseling de ruimte werd ingestuurd door uitblinkende Dick Verhey, uitlo pende Jaap Pronk omspeelde en de bal intikte: 01. Dat Bas Leeuwenburgh en Piet Have- HARDERWIJK Uiteindelijk ging Excelsior bij WOG volleL knock-out. Tot zo'n tien minuten voor het einde had de formatie i Maassluis in Harderwijk naar het scheen veel meer in uitzicht. Mi de plotselinge gordelstoot die Willem Foppen heel persoonlijk ij deelde, was alles vernietigend. Na een vrije trap tegen De Rhod die Gerrit Foppen beentje lichtte, tikte Willem Foppen de bal ni Gerrit Foppen wiens harde schot afketste. De bal sprong evenwell ideale richting voor de voeten van Willem Foppen, die loeihard I het been van Ferry Groeneweg keeper Geurtsen kansloos liet. Da| mee werd het 21 en leek op dat moment WOG wat fortuinlijk! weg naar de winst te vinden. Amper een minuut later deed Willf Foppen het grandioos over. En toen had Excelsior niets meer zeggen. Beeld uit SV'35Heinenoord. Het enige doelpunt van SV'35 is hier in beeld gebracht. Doelman Preesman heeft het nakijken als de bal via van Van Eyk in het doel verdwijnt. laar het stormrijpe SV'35 in de daar op volgende periode niet met een nóg grotere achterstand confronteerden, was hoogst verwonderlijk. Ondanks Albert Spaanderman in duel met enkele Katwijkers weinig gestroomlijnde acties richting Heinenoords veste kreeg SV's afweer- lijn óók na de pauze veel moeilijkhe den te venverken. Men mocht dank baar zijn, dat Jaap Rog een inzet van Bas Leeuwenburgh op de doellijn eli mineerde en Dick Verhey in kansrijke positie vergat zuiver te richten. Niettemin verslikte Heinenoord zich met nog vijf minuten te gaan. Want nadat Arie Rog en Jasper Harteveld reële mogelijkheden onbenut lieten, mocht Paul van Eyk wél een huldi ging ondergaan, al belandde Jaap Gruppens voorzet op vrij gelukkige wijze tegen zijn voeten en al zou evenmin niemand zich hebben ver baasd, wanneer Van Amerom had ge constateerd dat Van Eyk zich in bui- Van den Bosch bijna rond met De Musschen DORDRECHT Cees van den Bosch zal volgend seizoen naast De Zwerver hoogstwaarschijnlijk ook De Musschen gaan trainen. De Dordtenaar heeft af gelopen vrijdagavond een gesprek ge had met de pas naar de tweede klas gedegradeerde Rotterdamse club. Van den Bosch: 'In principe zijn we ak koord. Het hangt nog af van een paar kleine dingetjes. Maar we zijn voor 99 procent rond'. Van den Bosch, die De Musschen de laatste maanden reeds onder zijn hoede had, zal deze week de besprekingen afronden. Res. 2A: Unicum 2-Rijnsb.Boys 2 42 ;Res. 3B: CSVD 4-Zwart Wit 3 1—0. Zw. Wit de radeert. Res. 3E: Nivo Sparta 2-Roda Boy* 4—0. tenspelpositie bevond: 11. En dat resulteerde in de toegift van een half uur, waarin Heinenoord bin nen acht minuten alle Haagse bekeril lusies aan flarden knalde. Eerst werd Bas Leeuwenburgh toege staan tot drie keer toe aan te leggen alvorens hij de felicitaties in ont vangst nam. daarna reageerde Gert Bijl attent op een dieptepass van de zelfde speler en vervolgens profiteer de Jaap Remmers van een afschuwe lijke verdedigingsfout. Dat Jaap Remmers tenslotte een vijf de goal registreerde, illustreerde te vens hóe diep SV'35 in die verlenging was gezonken. Het ontbreken van Dick Boers en Kees Roetman vormde een onaanvaardbaar excuus voor het matige optreden. Heinenoord bezat nu eenmaal véél meer karakter en geest drift. De Heracliden zijn gewaar schuwd. Zwervers, Rijnburgse Boys en SV'35 kunnen erover meepraten WIM HUISMAN Goold-old Aad van 't Hoff had in de achterste vier gewisseld met Groene weg, die de Maassluisse aanval meer power moest geven. Voor het echter zover kon komen kopte Van 't Hoff de bal bij een uittrap van keeper Hoeve achterover richting Willem Foppen, die de bal eerst even van de rechter naar de linkerschoen wipte en toen grandioos hard, hoog en onhoud baar voor Geurtsen 31 inkogelde. Daarmee was het bekeravontuur voor Excelsior verkeken, want de counters van de formatie uit Maassluis waren al gedurende de gehele wedstrijd te weinig vinnig om de Harderwijkse achterwacht, ondanks het ontbreken van Goossens, omver te krijgen. Ook het inzetten van Nico Verhaas voor de falende Peter van den Burg haalde voor trainer Sdhop weinig uit en daar door kreeg Excelsior toch wel een te leurstelling te verwerken. Voor de rust namelijk had men eer der beter dan slechter gevoetbald dan eerste klasser WOG, de club die Groeneweg c.s. nog kende uit de landscompetitie van vier jaar geleden. Van meet af aan waren via Van der Burg en Broekhart de beste kansen voor Excelsior, dat evenwel na vijf tien minuten toch onverwacht achter stond. Uit een voorzet van Willem Foppen tikte Bruining de bal over de uitlopende Geurtsen, waarbij velen overigens sympathie hadden voor het buitenspel protest van de Maassluisse grensrechter. Arbiter Van der Burg twijfelde echter niet. Een kwartier later had Lex Broekhart heel simpel voor 11 kunnen zorgen toen Arie van der Sar met een voor zet op rechts de geroutineerde kee Hoeve verraste en de toelope Broekhart een leeg doel zag, toch net naast kopte. Maar de kleine Maassluisse dribbe revancheerde zich drie minuten 1 toen hij, na een snel genomen i trap, via de voet van Karssens 1 gelijk maakte: 11. Dikverdiend een dankzij een beter midden steeds sterker aanvallend Excel Hoewel WOG na rust overtuigend gon en Geurtsen na twintig mini briljant moest reageeren op een haal van Van Bruggen greep Exce van lieverlee toch weer het initia maar het leidde in dit niet al te ke, maar uitermate sportieve duel tot winst. SPIJKENISSE Tweede klasser kenisse zal enkele aderlatingen ten ondergaan. Drie spelers uit c eerste efltal hebben reeds besloteiig vereniging te verlaten. Arie Verkrii heeft overschrijving aangevraagd %t DOTO terwijl Henk de Arend en L van Ooyen hebben (meegedeeld te' trekken naar het Rotterdamse Ipri: Bovendien bestaat de mogelijkl dat óók Hans Postma zal vertrekF"6 Eerste-divisieclub Heerenveen Ir®1 belangstelling getoond voor K dl Postma zal binnenkort enkele pmb trainingen en oefenwedstrijden bi. Friese club meemaken. Tegenover, pJ verlies van deze spelers staat ei wèl de komst van de DCL'er Jansen. Trainer IJsselmeervogels gaat niet spioneren in Noordwijk BENNEKOM Piet Stevenaart verstaat de kunst de prachtigste volzinnen te produceren zonder ook maar iets te zeggen. Een gave die hem in zijn hoedanigheid als trainer van IJsselmeervogels, de opponent van Noordwijk in de over twee weken van start gaande strijd om de landstitel, buitengewoon goed van pas komt. Iedereen die in een gesprek met Stevenaart de komende duels met Noordwijk ter sprake brengt, ziet hem onmiddellijk dicht klappen. 'Als je wat wilt weten dan kom je over veertien dagen maar kijken', denkt hij. En ongelijk heeft hij niet eens. Tegen eerste klas-kampioen Noordwijk: KATWIJK Vriend en vijand was het er uiteindelijk over eens Katwijk hoort niet in de vierde klas thuis. Zoals de Katwijkers dat al in een eerder stadium van de Tulpencup aantoonden kan Katwijk tegen op papier veel sterkere ploegen redelijk goed uit de voeten komen. Zoals ook tegen eerste klas-kampioen Noordwijk bleek. Dat Noordwijk het treffen door een doelpunt van Kees Karstens met een 1O-voorsprong afsloot was dan ook bepaald niet overeenkomstig de krachtsverhoudingen. De portie waar Katwijk recht op had be stond minimaal uit een gelijkspel. Noordwijk vatte het duel tegen Kat wijk op als een goede oefening voor de komende krachtmetingen tegen IJsselmeervogels om het kampioen schap van Nederland van de zaterdag amateurs. Vandaar dat het wellicht niet helemaal billijk is Noordwijk te beoordelen op hetgeen het tegen Kat wijk heeft laten zien. Begrijpelijk nam Noordwijk nu eenmaal niet al te veel risico's om het gevaar van blessu res te vermijden. Desondanks leverde tweemaal drie kwartier uiterst aantrekkelijk voetbal de conclusie op dat Katwijk een bij zonder sterke ploeg heeft, die echter om onbegrijpelijke redenen nog al tijd in vierde klas-regionen vertoeft. Zo onbegrijpelijk is dat overigens niet. Zoals wij al eerder in deze ko lommen schreven komt Katwijk op het kritieke moment fysieke hardheid te kort waardoor in de competitie vaak onnodig punten verspeeld wer den. daarnaast en dat brak Katwijk op tegen Noordwijk hebben de aanvallers te veel kansen nodig om een doelpunt te produceren. Terug naar de wedstrijd. Zoals al ge schreven een uiterst aantrekkelijke duel tussen twee ploegen die bereid waren alle mogelijke risico's te nemen om tot aantrekkelijke aanvalsacties te komen. Het gevolg was dan ook een op redelijk peil staande wedstrijd die al meteen in de beginfase tal van specta culaire momenten te zien gaf voor het doel van zowel Katwijk als Noord wijk. Vooral doelman Van Rooyen van Nood wijk. plaatsvervanger voor Smit, had het in de openingsminuten niet gemakkelijk bij acties van Leen de Best, Henk van Duivenvoorde en Huigh Schaap. Door goed ingrijpen van de sterke achterste linie van Noordwijk (Plaatzer, Westgeest en Van Veen speelden een begrouwbare partij) kwam Katwijk niet aan scoren toe. Noordwijk liet aanvankelijk alles rus tig op zich afkomen. Na ruim een kwartier spelen begonnen de bezoe kers zich echter wat intensiever te be moeien met de aanval. Met als gevolg dat de goed stuwende Kees Karstens in samenwerking met Gerard Duin dam en Aad Glas regelmatig de spit sen Albert Spaanderman en Ruud Bröring in stelling brachten. Zonder succes echter omdat de gebroeders Guyt in samenwerking met de uiterst betrouwbare doelman Koelewijn het gevaar steeds weer wisten te keren. Desondanks nam Noordwijk een kwar tier voor de rust de leiding toen de in voorste linies opgedoken Kees Kar stens doelman Koelewijn in een wat onoverzichtelijke situatie de leiding gaf. In de tweede helft slaagde het slag vaardiger Katwijk er niet in naast Noordwijk te komen. Dit ondanks uit stekende kansen voor Van Duiven voorde. De Best, Schaap en Van Beel- en Noordwijk stelde in die fase enig zins teleur. De Noordwijkers slaagden er slechts sporadisch in het Katwijk lastig te maken. Bij die acties viel vooral Bröring op. Enerzijds door vaak sterk spel en anderzijds omdat zijn anders zo feillose killersinstinct hem in de steek had gelaten. KATWIJK: Koelewijn (Van Beelen), Best, Kruyt, Haasnoot, Van Beelen, Van Duivenvoorde, Schaap. NOORDWIJK: Vaan Rooyen, West geest, S. Spaanderman(Van Kesteren), Plaatzer, Van Veen, Duindam, Ker- stens, Glas, Bogers, Bröring en A. Spaanderman. Ook de bekerwedstrijd Bennekom IJsselmeervogels was er nu niet direct één om 'tot een haarscherpe analyse van IJsselmeervogels te komen. Lo gisch natuurlijk, want het pas naar de tweede klas gepromoveerde Bennekom is bepaald geen tegenstander die de Spakenburgers inspireert om tot op de bodem van hun kunnen te gaan. Bovendien miste IJsselmeervogels de geschorste Jan van der Groep (het is nog niet zeker of hij er over twee we ken bij zal zijn) en dat bracht een nogal gewijzigde opstelling met zich mee. De plaats van Van der Groep in het centrum van de aanval werd inge nomen door Henk de Graaf, die nor maal in demiddelste drie opereert. Nu was dat opstellen van hard wer kende Henk de Graaf als spits een doorslaand succes, want hij was het die met drie doelpunten de basis leg de voor de 31-overwinning van het gastteam. Stevenaart daarover: 'Als De Graaf in de middenlinie staat maakt hij ze ook, dus dat hij er nu als spits drie in hangt verwondert me nauwelijks. Ze ker niet gezien de manier waarop het gebeurde. Hij kreeg ze op een presen teerblaadje. Het kostte de Vogels inderdaad bar weinig moeite om Bennekom op de knieën te krijgen. Al leek het er in het veld dan op dat Bennekom niet of nauwelijks de mindere was, in feite dicteerde IJsselmeervogels de wed strijd van het begin tot het eind. Zelfs konden de verdedigers zich her haaldelijk slordigheidjes permitteren, die normaliter afgestraft zouden moe ten worden. Met name voorstopper Aalt Kok liet nogal eens een steekje vallen. Stevenaart weer: 'Iedereen maakte technische fouten. Simpelweg omdat het veld bikkelhard was en omdat de bal ook keihard was. Hij sprong alle kanten op. Daarom zag je ook zoveel hoge ballen in de diepte.' Van dat harde veld en die harde bal leken inderdaad veel spelers last te hebben, want een man als Jan Vedder bijvoorbeeld liet in het begin de bal een paar keer als een aspirant onder zijn schoenen door glippen, maar dat dat ook de oorzaak van de vergissin gen in de defensie was, is op zijn minst aan twijfel onderhevig. Daar voor werd er te vaak slordig uitverde digd en soms ook te nonchalant inge grepen. Verdedigende middenvelder Gerrit Heinen had daar nog het min ste last van. Van zijn voet vertrokken regelmatig knappe dieptepasses in de richting van Jan Zwaan (zaterdag rechtsbuiten) en Jan Vedder. Zwaan kwam er dit keer nauwelijks aan te pas, terwijl Vedder zich van slecht be gin in de tweede helft goed herstelde. Overigens: Vedder is wel een manne tje dat een opkomende back nauwkeu rig volgt en bovendien vreemde din gen doet als IJsselmeervogels een middenbal neemt. Zo ook na het te gendoelpunt van Bennekom (gescoord door de terecht zeer gevreesde schut ter Sjaak Turkesteijn). Uit de daarop volgende middenbal plaatste Jan Zwaan de bal in één keer diep naar rechts, naar de opsprintende Jan Ved der. Op het nippertje kon doelman Rooseboom redding brengen. De de fensie van Bennekom was bij die ac tie compleet verrast, niet in het minst omdat Vedder nu ineens op de rech tervleugel opdook. Jaap van Kesteren zij gewaarschuwd. De 34-jarige aanvoerder Henk Koele wijn blijft een apart figuur. Een man die graag mee gaat, maar ook kan ver dedigen als het moet. Sterk in de combinatie, maar niet in het bezit van een felle sliding. Voor het overige valt er van IJssel meervogels, afgaande op dit duel, niets te zeggen en zelfs bovenstaande opmerkingen dient men aan deze wed strijd gebonden te zien. Zei Piet Ste venaart nog: 'Wat Noordwijk van ons te weten komt, weten wij misschien ook van hen. Maar ik ga ze niet bekij ken. We zien het over twee weken wel. We moeten het immers alle twee met onze kennis doen, die we in de vorige competitie opstaken toen we tegen elkaar speelden. Een wedstrijd als deze zegt niets. Alleen belang voor de statistiek.' En daarin had hij gelijk. Pas op 12 mei in Noordwijk zal het echte I ||!|i! meervogels weer te zien zijn. BENNEKOM: Roosenboom, Teuni Stellaard, Hulstein, Ewoldt Brink), De Weijer. Oelderik, Ah Jan Turkestem (Kalmeijer), f$ Turkestein en Van Kleef. IJSSELMEERVOGELS: De Fl Harrie Koelewijn, Kok, Abran Graaf, Evert de Graaf, Heinen, Koelewijn. Deijs, Zwaan, Hen Graaf en Vedder. Afgelopen vrijdag beloofde CSVD'er Pleun van den Akker verl<Jan; Nel de Jong eeuwige trouw. De huwelijksvoltrekking vond plaaP u' Nootdorp. Op deze foto verlaat het stralende bruidspaar, geflanlicta, door CSVD-jeugdspelers, het gemeentehuis. trtie i tie Promotie voor debutant vierde klas na sensationeel duel lscl t jnbe ge fl n fukti (end THOLEN Nog sensationeler dan van tevoren te voorspellen was, begon één van de merkwaardigste wedstrijden ooit in het zaterdag voetbal gespeeld: het vervolg van Tholense Boys-Kapelle. den namelijk beiden exact één punt meer gescoord. Aldus geschiedde dat zaterdagmiddag om kwart over vier in Tholen, deel twee van Tholense Boys-Kapelle (die laatste club uiteraard uitkomend met tien man), in de 37ste minuut met een penalty voor de thuisclub begon. Eén van de grootste talenten, die Tholense Boys ooit heeft voortge bracht, rechterspits Jan van der Vlies, zou de strafschop nemen. Hij drukte zijn stempel op de wedstrijd zoals hij dat de hele wedstrijd zou gaan doen, maar dat is een ander verhaal, door met knikkende knieën en een nerveus been... naast te schieten! Het bleef Eerder dit seizoen was die wedstrijd gestaakt, toen de reeds uit het veld gezonden Kapelle-speler Schipper de scheidsrechter te lijf ging, nadat deze zeven minuten voor rust Tholense Boys bij een 11 stand een penalty toekende. De arbiter staakte toen het duel. Er werd besloten de wedstrijd later uit te spelen, wanneer deze nog van belang zou zijn voor promotie of degradatie uit de vierde klas B, dis trict Zuid. En dat belang diende zich uiteindelijk nog nadrukkelijk aan ook, aangezien Tholense Boys juist die twee winstpunten op Kapelle nodig had voor een kampioenschap. De con currenten WN en Wolfaartsdijk had dus 11, met nog een paar minuten te gaan in die eerste helft. Maar zie, nauwelijks zestig seconden zijn er na die ouverture-tragedie weg getikt, of een bal uit het middenveld glijdt door op het spekgladde veld. Kapelle-doelman Rinus Hundersman aarzelt en niemand minder dan Jan van der Vlies zit er tussen en kopt raak: 21! Sensatie van de bovenste plank, die op de kijkers allemaal wat onwezenlijk overkomt. Het blijft tot aan de 'rust' 21 en op de vreemd vroeg gekomen retourdraf richting kleedkamer, bevestigde Van der Vlies lachend het plan 'dat het voor rust maar 21 moest worden.' De schrik was echter danig in de be nen geslagen bij de Tholenaren, on danks die toch nog verkregen voor sprong. Dat bleek duidelijk in de tweede helft. Want zelfs nadat Frank Kousemaker na tien minuten een wer kelijk schitterende solo van Van der Vlies knikkend in 31 verzilverde, bleef Tholense Boys zenuwachtig. Of er geen vertrouwen bestond en dan vooral in de achterhoede. Piet Kwist en Rien Minheere waren zeker sterke vleugelverdedigers, maar in het cen trum Gillis Nieuwkoop en Nico van Houdt was onzekerheid troef. De angst bleef bestaan en Kapelle zag zelfs kans om een begin van dreiding te creëren. De spanning brak in feite pas, toen men ging beseffen dat de vrees voor Kapelle, gezien de slinkende tijd en het gemis van een speler, ten onrech te was. Men ging profiteren van de gaten, die wel moesten vallen. Vijf minuten voor tijd deed Jan van der Vlies dat zelfs optimaal, door tegen stander Eversdijk zijn hielen weer eens te laten zien en opkomende Ma- rius van Houdt in staat te stellen, schitterend raak te schieten: 41. Toen was het mooi geweest. Het ei land Tholen was een vierde derdeklas ser rijker: WHS. Smerdiek en Tholen se Boys, zullen elkaar volgend seizoen knappe recettes bezorgen in de onder linge derbies. De vierde is Vosmeer, dat zondag-derdeklasser is. Succesvolle trainer Michielsen tenslot te, die Tholense Boys nu twee jaar onder zijn hoede heeft en de ploeg ook twee keer naar een kampioen schap leidde, zei er dit over: 'Het is de wedstrijd van Van der Vlies ge worden. Geweldig wat hij heeft laten zien'. En dan nog over de gemiste pe nalty: 'Ik heb het Jan pas twee minu ten voor'tijd gezegd, maar we hebben er gewoon rekening mee gehouder, dat het een misser zou worden. Die kans is in zo'n geval groot'. Hij erkende de lang blijvende ni teit bij zijn ploeg. 'Inderdaad zelfs na 31 bleef het vaak een achtige toestand'. Zijn hele te! teraard lof toezwaaiend, was van mening: 'Tholense Boys hei goed elftal, met een aanval dii springt en een verdediging, dièttei minder sterk is'. 1 stai THOLENSE BOYS: d. Blaas; a. Nieuwkoop, N. van Houdt en Itaiop re; m. Potappel, Baaij en Minje: Houdt; v. Van der Vlies, C. va( <je Houdt en Kousemaker. mi be KAPELLE: d. Hunderman; a. Lfcrn: Slabbekoorn, Deurloo en Evet voi m. Korstanje, Van Maren en BlÉltre Zegers en Pluimers. j> si MATTY VERKAM S nny I

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 12