GEHANDICAPTE VERKEERT IN ELLENDIG ISOLEMENT iTyresoleS dichtbij :oop& veilig iminentaar incipe-akkoord Ontwenningskuur andbladen maandbladenmaandblad Overgebleven zonden koesteren mstreeks 17 mei euwe haring Ruim 4500 mensen: MO-opleiding niet afschaffen Gehavend naar de finish Lezersclub mag meepraten OW/KWARTET ZATERDAG 28 APRIL 1973 BINNENLAND T5/K7 eraa ijkh twef' roei gevecht om een rechtvaardiger in- ensbeleid is tot dusverre gevoerd een, voor Nederlandse begrippen, pwone grimmigheid. De eerste 5 is nu voorbij. Het zou overdre- Jen zelfs onjuist zijn om te dat ze geëindigd is met een kende overwinning voor de werk- lers. Er komt geen maximum in de Jcompensatie en de twee andere "neisen van de bonden, de uitbrei- j van de werkingssfeer van de c.a.o. de kwestie van de centen of pro- Jen, moeten door de c.a.o.-onder- Ljdelaars in de bedrijfstakken aan de Be worden gesteld. Bpral het feit, dat er in de bedrijfs- ;en en in tientallen bedrijven ver- 'imoet worden onderhandeld, bete- .t, dat de donderdagavond gesloten :nstilstand een broze zaak is. De bereikte sociale vrede is weinig dan een wankel evenwicht tussen partijen die nog menig appeltje elkaar te schillen hebben, kan dit onderkennen en toch ook :n, dat de krachtmeting tussen kgevers en werknemers, bij alle ide die ze aan de arbeidsverhou- ;en heeft berokkend, tevens posi- e resultaten heeft opgeleverd. In :erste plaats is daar de nu ter hand irhoomen studie over de werking van prijsmechanisme, die straks de zet kan vormen voor een nationaal jai raiensbeleid. Het is een winstpunt, iljett beide partijen zich bij voorbaat oord hebben verklaard met de clusies van deze studie. In de jde plaats kan ook de nu overeen- komen nivellering voor de hogere- >mensgroepen fungeren als een be iden aanzet voor een ander inko- isbeleid. tgew woord is nu aan de wetenschap, straks aan regering en parlement, ners, op basis van wetenschappelij- jegevens zal moeten worden uitge- ikt, in hoeverre de inkomensver dingen in Nederland zijn scheefge- :id. en welke maatregelen eventu- rnoeten worden genomen om wat :ef is. recht te zetten. Op grond dit door wetenschappelijke gege- geschraagde politieke oordeel dan opnieuw een poging worden an om, zonder onbillijkheden pr welke inkomensgroep dan ook, stapje te zetten op de weg naar mMt rechtvaardige verdeling van de :t moet bepaald wennen dat krach- f buiten het noordelijk halfrond on- Itoekomst geen meebepalen. Dat is Idelijk op te maken uit de woorden a de president-directeur van de Ko- (klijke Nederlandse Petroleum iatschappij, mr. G. A. Wagner, ge- -oken tot de aandeelhoudersvergade- g. Hij zei dat er een tijd kan ko- n dat de produktielanden een ge- ar//i.ir vormen voor de olievoorziening, idat het aanbod dat zij aanvaard- 'ir vinden, niet voldoende is om aan vraag naar olie te voldoen. is het begin van een ongehoorde kndering in de wereldgeschiedenis: [dusver waren de westelijke landen -^koloniale landen of niet in staat rest van de wereld economisch ar hun hand te zetten, ook al moes- ze dat de laatste kwart eeuw doen competitie met de Sowjet-Unie. We iben altijd bezorgd naar het Oosten eken, nooit naar het Zuiden, ïdaar dat we ons bij die kentering lvvs. zich nu aankondigt, zo onwennig kpi- preken als mr. Wagncr. Het hele reden van de OPEC-landen immers ,een volmaakte kopie van de ge- - gswijze van groepen bedrijven of *30 otden met gemeenschappelijke belan- in het westen. Het zijn trouwens yx westerse adviseurs, die hun spo- bij de oliemaatschappijen verdiend ben, die thans hun expertise verko- 13 20 aan de OPEC-landen. Maar wij spo den het zó ongewoon dat deze lan- thans net zo doen als wij eeuwen- l gedaan hebben, dat wc zulke lan- i 'een gevaar' noemen, ontwenningskuur die hier blijkbaar lig is, grijpt echter nóg dieper in. betreft ook de vanzelfsprekendheid irnioe de energieconsumptie in on landen wordt opgestuwd ondanks groeiend besef van de eindigheid reserves. Van verschillende kan- ook uit de olie-industrie zélf Je laatste' tijd de verzekering geko- n, dat de toenemende schaarste zelf wel in het prijsmechanisme Psvcl rkbaar zal worden, als gevolg (74">- irvan we meteen zuiniger aan zul- rh gaan doen. Welnu, dat prijsmecha- ne zal, nu het aanbod beheerst rdt door de produktielanden, des te oeligcr op de schaarste reageren, zoverre helpen de OPEC-landen alleen maar bij de ontwennings- ou die wij terwille van het nage- ercng ht moeten ondergaan. Het artikel over de maatregelen van de Nederlandse Spoorwegen tegen deelname van gehandicapten aan vakan tiereizenin Trouw/Kwartet vaii gistermorgen, heeft veel reacties opgeroepen. De Algemene Nederlandse In validen Bond heeft gisteren een protest-telegram aan de NS gestuurd. De zaak zal vandaag in een bestuursver gadering aan de orde komen. Ook de oudervereniging van zwakzinnige kinderen Philadelfia heeft een telegram aan de NS gestuurd. De drie ouderverenigingen, Philadelfia, Zorgenkind en Helpt Elkander zullen de kwestie vandaag uitvoerig bespreken op de bestuursvergadering. De besturen zullen zich bezinnen op verdere stappen tegen de Spoorwegen. In een verklaring heeft de Bond voor Motorisch Gestoorde Kinderen de houding van de NS scherp veroordeeld. Ook het Nationaal Orgaan voor de Zwakzinnigenzorg zegt geschokt te zijn. De Kamerleden mevrouw Van Veenendaal-Van Meggelen(DS '70) en Scholten (ARP) hebben minister Udink van verkeer gevraagd de9 kwetsende9 bepaling van de NS ongedaan te maken. In afzonderlijke vragen wordt er verder op gewezen, dat juist overheidsbedrijven en semi-overheidsbedrijven de plicht hebben ervoor te zorgen, dat de gehandicapte mens zo volwaardig mogelijk in de samenleving kan functioneren. In een brief aan de NS heeft de hervormde jeugdraad in Driebergen geprotesteerd tegen het feit, dat de NS geestelijk en lichamelijk gehandicapten uitsluit van de door haar georganiseerde achtdaagse vakantiereizen. De jeugdraad meent, dat deze beslissing discriminerend is en verzoekt de NS op haar beslissing terug te komen. Spor 18.10 ierie. rber. ie Ch 2 >lins der A lmrep Opel Spnrl door Jan Brokken AMSTERDAM Het trieste van een bericht over discriminatie van gehandicapten bij de Neder landse Spoorwegen is, dat er veel reacties worden opgeroepen, die allen aantonen dat de gehandicap ten in een isolement verkeren en vaak in een bepaalde hoek wor den gedrukt. De maatregel van de NS staat niet alleen, er is geen sprake van een blunder of een fout, zoals de Nederlandse Ver eniging van Revalidatie dat aan vankelijk dacht. 'In hotels, restaurants en café's wor den gehandicapten geweerd', zegt de heer Hermans van het Nationaal Or gaan voor de Zwakzinnigenzorg. 'De eigenaren van horeca-bedrijven vre zen, dat andere klanten, door de aan wezigheid van gehandicapten, wegblij ven'. De heer Hermans kan zich wel voor stellen, dat een hoteleigenaar geen fi losofische beschouwingen over de ge lijkheid van ieder mens, gehandicapt of niet, er op na zal houden. Maar dat de Nederlandse Spoorwegen, een openbare instelling, niet aan de gevol gen van een dergelijke maatregel heeft gedacht, komt erg hard aan. 'Ons streven is juist, dat de gehandi capten in onze samenleving geaccep teerd worden. Het ministerie van c.r.m. werkt daar volledig aan mee. Maar wat de ene overheid doet, schijnt de andere nog niet te hoeven doen.' Geschuwde mensen Die 'integratie van gehandicapten in onze maatschappij verloopt niet op rolletjes. In Tiel werd een dagverblijf voor zwakzinnige kinderen gecreërd. dat in een nieuwbouwwijk kwam te liggen. Vele mensen uit de buurt ver huisden. En de ouders van de geeste lijk achtergebleven kinderen konden geen gebruik maken van het parkeer- De gehandicapte mag met vakantie als het slechte seizoen is aange broken en iedereen weer aan het werk is. terrein van een bank. aan de over kant. De bankbezoekers mochten de ouoers met hun zwakzinnige kinderen niet uit de auto zien stappen. Dat dit soort discriminatie zo weinig naar buiten komt, dat de kranten er geen schandaal van spreken en geen actiecomité's ter bestrijding van der- In Avenue roept Wina Born ons op het Snoepen te gaan koesteren als de 'laatst overgebleven zonde'. 'Nu er sex-shops in de Kalverstraat zijn geko men en in Duitsland de erotiek in erotische supermarkten verkrijgbaar is. zullen er in de smalle straatjes achter de Walletjes snoepwinkeltjes komen, waar men zich tersluiks kan voorzien van veterdrop, zoethout, polkabrok- ken, pepermuntstokken, zuurballen, noga, kaneelstokken en hete bliksem', schrijft ze. Latijns Amerika krijgt ruime aan dacht in Avenue. Mexico wordt be licht met een kleurrijke fotoreportage en een reisverslag van vele pagina's. Konrad Boehmer vertelt over Chili. Cri Stelweg zag in Mexico vrouwen, die het voor het zeggen hebben: 'Het was marktdag. Waardig, hoogopge- richt deinen daar de vrouwen rond en beheersen het totaalbeeld van de markt, het plein. 'Gemene koppen' Hun krachtige, haast gemene koppen in de omlijsting van het zwarte, zware haar dat in dennestammetjes-dikke vlechten op de rug hangt, dwingen onmiddellijk respect af. Voor hun ste vige armen ga je vlug een stapje opzij De wijdgolvende katoenen rok ken tot op de grond laten het grove beenderwerk daaronder raden, onge twijfeld is ook dat niet voor de poes. Joke Kool-Smit hoeft hier niet heen: wat aan manvolk aanwezig is, speelt Blijf-zitten waar je zit-en-verroer-je- niet'. President Allende van Chili, al zo vaak beschreven als het grote licht in het overigens zo duistere Zuid-Ameri- ka krijgt van Boehmer wat anders toegevoegd: 'Allende's democratisch so cialisme is niets anders dan een geca moufleerd kapitalisme, gelardeerd met veel demagogie'. Niemand, die wel eens in Kampen is geweest mag het verhaal, dat Aad van der Mijn over deze stad heeft geschreven, ongelezen laten: 'Zondagmiddag in het Mekka van Calvijn'. De redactie van Ouders van Nu vindt het eigenlijk maar niks, dat volwassen mensen moeten uitmaken wat mooie kinderboeken zijn. Kinderen weten heus precies wat ze een fijn boek vin den en wat niet, veronderstelt Ouders van Nu. 'Een fijn boek is een verhaal, dat je op een bepaald moment een fijn gevoel geeft. Een aanleiding om lekker bij mama op schoot te zitten, lekker in bed te liggen griezelen, lek ker te lachen, lekker te fantaseren'. Maar het kinderboek-van-het-jaar wordt gekozen door een jury van gro te mensen: 'Kinderboeken moeten li terair zijn, omdat ze de lezertjes moe ten voorbereiden op de echte litera tuur van later. Het boek moet het kind een levenslesje leren. Hij moet er normen en waarden uit opsteken, die hem bijblijven. De nieuwste varia tie daarop is: veel boeken zijn te wei nig maatschappij-kritisch. Niks lekker griezelen. Niks lekker tranen met tui ten huilen. Allemaal veel te vrijblij vend. En daarom kiest een grote men sen jury het kinderboek-van-het-jaar', zo klaagt Ouders van Nu namens de kinderen. Niet schrikken Psychologe Hannekc van der Burg legt uit waarom ouders niet moeten schrikken als ze merken, dat ze voor het ene kind heel andere gevoelens ADVERTENTIE Ma'andag 14 me! aa. Dl'Jbr het eerst dit seizoen kunnen ?cht' rden gevist op haring. De kans be at dat omstreeks 17 mei de eerste iene haring aan de haringstalletjes worden gekocht produktschap heeft beslist dat tser sdie verder willen gaan dan ordzee of Skagerrak, zaterdag 12 li mogen uitvaren. gelijke kwalijke praktijken worden opgericht, wijt de heer Hermans aan de gewenning van de gehandicapten. Zij voelen er niets voor dit aan de grote klok te hangen, omdat ze er mee opgegroeid zijn. De lakonieke re actie van mevrouw De Kanter, direc trice van de Bond voor Motorisch Ge stoorde Kinderen, dat 'gehandicapten erg leuke mensen zijn', spreekt dan ook voor zichzelf. 'Wat de Spoorwe gen doen, is ronduit schofterig', zegt zij. 'maar de ouders van mongooltjes weten, dat ze in een isolement leven. Ik zeg daarom vaak tegen de ouders: reageer leuk op kritische mensen. Wij moeten ons acceptabel maken'. Praten of vechten Dat is één manier om aan de discri minatie of, om het wat vriendelij ker te zeggen, het niet meer uitgeslo ten van de maatschappij worden het hoofd te bieden. Niet alle institu ten en organisaties houden 'het lief zijn voor de ander' als strijdmiddel aan. Er zijn organisaties die willen praten, er zijn anderen die willen vechten. Maar voor hen allen staat als een paal boven water, dat de positie van de gehandicapte in de maatschap pij het voornaamste probleem is. Gro te financiële problemen zijn er niet. CRM laat zich op dit terrein als een goed ministerie zien. Elke week wordt er een nieuw tehuis voor zwakzinni gen geopend. Over een paar jaar zal het vraagstuk van de behuizing zijn opgelost. 'Wij zijn rijkelijk gezegend', zegt de heer Rutgers van de ouderver eniging Philadelfia. Waar het aan schort is het begrip, het medeleven, en de communicatie van normale mensen met gehandicap ten. 'Ik dacht dat we een aardig eind op weg waren', zegt een geschrokken heer Akkerman van de Nederlandse Invaliden Bond. Met de liefdadigheids acties als Open het Dorp en de em mertjes-actie heeft het Nederlandse volk niet alleen miljoenen guldens ge geven, maar ook volop interesse ge toond voor de problemen van de ge handicapten. Maar de discriminatie steekt nu weer zijn kop op. 'Ik ervaar het als een stap achteruit. Dat de Ne derlandse Spoorwegen iets dergelijks konden doen, had ik nooit en te nim mer durven denken. Het maakt me bitter en teleurgesteld', aldus de heer Akkerman. hebben dan voor het andere. Over ou ders, die beweren dat ieder kind pre cies dezelfde hoeveelheid genegenheid krijgt, merkt ze op: 'Die levenloze ou der van het ideaalbeeld lijkt op een kroketten-automaat: ieder kind dat trekt krijgt hetzelfde; zijn kinder schap is zijn kwartje, geeft hem het recht op die fijne kroket'. Mensen van Nu sprak met drie jon gens van zeventien jaar over meisjes. Dat zijn toch vreemde wezens, zo is hun eenduidig oordeel. Vrouwenemancipatie komt ook aan de orde: 'Ze moeten niet zo idioot doen. Als er een clubje meisjes bij elkaar gaat zitten, gaan ze onmiddellijk zit ten kankeren dat ze het zo moeilijk hebben met de jongens. Als ze daar nou iets aan willen veranderen moe ten ze dat toch gewoon zelf doen? Al dat gezeur dat meisjes benadeeld zijn. Alsof het voor jongens altijd zo ge makkelijk is. Onzin. Steun zoeken bij elkaar is oké, maar dan moet je over alles praten. Niet alleen maar zanik- ken over dat je benadeeld bent. Ik snap niet waarom meisjes niet ge woon doen'. Hankie Bauer behandelt voor Mensen van Nu uitputtend het nijpend pro bleem van het te haastige ontbijt. 'Laat het ontbijt uitgroeien tot een kleine oase in het droge zand van het dagelijks leven. U zult zien dat u na verloop van tijd dan weer een wekker moet zetten om iedereen van de ont bijttafel weg te krijgen'. De vormgeving van het 'radicaal femi nistisch' maandblad Opzij is ook deze maand weer opvallend mooi. Daarmee heeft Ad Werner eigenlijk de enige opvallende bijdrage geleverd aan dit kostbare, vierentwintig (halve) pagi na's tellende geschrift 2.95). Meni ge vrouw zal een radikale verhoging van haar salaris of huishoudgeld no dig hebben om kennis te kunnen ne men van dit feminisme-in-cadeauver- pakking. Het maandblad lijkt nu al te lijden aan een gebrek aan kopy. Wat op enkele eigen bijdragen na over blijft is een soort knipselkrant; een vergaarbak van artikelen en berichten over feminisme, overgenomen uit bin nen- en buitenlandse bladen. Zo vindt men in Opzij alsnog een overzicht van de rechtszaak tegen een zestienjarig Frans meisje wegens abortus, korte berichten over vrouwenemancipatie en -discriminatie uit allerlei Neder landse dagbladen, een voorpublikatie uit Dialoog, een fragment uit een vo rig jaar gehouden lezing door Rudy Kousbroek, een uittreksel van een ar tikel uit de New York Times over les bische moeders en een tweedehands cartoon van Wibo uit de Volkskrant. Slippertje De heer Maurits van de oudervereni ging Helpt Elkander, vader van een zwakzinnig kind, ziet het anders. 'Wij discrimineren zelf. Omdat wij ervan uitgaan, dat anderen discrimineren. Wanneer iemand omkijkt naar mijn kind, hoeft dat nog geen discriminatie te zijn. De houding van de gehandi capte zelf is bepalend.' De heer Mau rits is dan ook één van de weinigen, die het de Spoorwegen nauwelijks kwalijk neemt een dergelijke maatre gel genomen te hebben. 'Een slipper tje' noemt hij het. Maar de andere organisaties zijn woe dend. Dat er gediscrimineerd wordt weten zij uit ervaring. Dat de NS daar aan mee doen, kwam als een schok. De verzachtende woorden van de Spoorwegen in haar verklaring van gisteren naar aanleiding van de publi- katie in Trouw/Kwartet, dat de ge handicapten aan het einde van het seizoen wel met een vakantiereis mee mochten, heeft dan ook een averechts uitwerking gehad. 'Dat betekent dus, dat gehandicapten met vakantie mo gen. wanneer het regent, het slechte seizoen is aangebroken; het seizoen waarin een normale Nederlander niet met vakantie wenst te gaan', aldus de heer Rutgers van Philadelfia. 'Dat noem ik ronduit discriminatie'. Van een onzer verslaggevers TILBURG Ruim 4500 studenten van de katholieke leergangen in Til burg hebben een brief aan minister Van Veen gestuurd om hem af te brengen van het plan tot opheffing van de bestaande MO-opleidingen. Aanvankelijk was er sprake van dat na dit jaar geen nieuwe studenten meer konden worden aangenomen. Wanneer de MO-opleidingen worden opgeheven is nog niet bekend. Het verzet tegen de opheffing is nog steeds sterk. De studenten vrezen dat de nieuwe part-time opleidingen niet voldoende plaatsen zullen bieden aan hen die voor een akte willen stude ren. Aan de MO-opleidingen studeren ook veel mensen die later niet in het onderwijs gaan werken. Nieuwe part time opleiding zal sterk op het le raarsvak gericht en voor deze groep dus minder geschikt zijn. Niemand heeft het eigenlijk goed in de gaten, maar ons land wordt door steeds minder mensen be stuurd. Van de zestien ministers en dertien staatssecretarissen waaruit h°t kabinet Biesheuvel oorspronkelijk bestond, zijn nog maar zeventien man over, dertien ministers en vier staatssecretaris sen. Dat dit nauwelijks merkbaar is komt waarschijnlijk door de ijver waarmee dit dertiental Ne derland blijft besturen, demissio nair of niet demissionair. Het vertrek van bijna de helft van Biesheuvels regeringsploeg hangt zowel samen met de interne ver deeldheid van het kabinet als met le lange duur van de formatie. De val van het kabinet Biesheuvel zet te in met het vertrek van de DS'70 ministers De Brouw (wetenschaps beleid) en Drees (verkeer en wa terstaat) aan wie beiden op 20 juli 1972 'eervol ontslag' werd ver leend, zoals dat heet. Met hen ver trokken de beide staatssecretaris sen van de zich democratisch-socia- listisch noemende partij, mevrouw Van V eenendaal-van Meggelen (CRM) en de heer Van Stuyven- berg (binnenlandse zaken). Anderhalve maand later brandde er een conflict los op het ministe rie van defensie, dat eindigde met het abrupte vertrek van staatsse cretaris Van Es (ARP) op 15 sep tember. Van Es kon zich niet vere nigen met de plannen van minister De Koster (VVD) om de beleids vorming nog verder te centralise ren, waardoor een einde zou ko men aan de zelfstandigheid van landmacht, luchtmacht en marine. De heer Van Es was zelf afkomlig ran de marine. Weer enkele weken later, op 20 december kreeg minister Lardinois (landbouw) zijn ontslag; hij werd landbouiucommissaris van de Euro pese commissie in Brussel. Inmiddels waren er op 29 novem ber verkiezingen gehouden. De uitslag daarvan wordt door de di verse partijen nogal anders geïnter preteerd waardoor de samenstel ling van een nieuwe regering wat lang op zich laat wachten. De jrondwet schrijft echter voor dat slechts gedurende een periode van drie maanden na de verkiezingen, het kamerlidmaatschap met het mi nisterschap verenigd mag worden. Na afloop van die termijn moet men een keuze doen. Tot nu toe hebben zes staatssecretarissen voor het kamerlidmaatschap gekozen. Als eerste vertrok op 5 maart van dit jaar staatssecretaris Westerterp (KVP) van buitenlandse zaken, op 7 maart gevolgd door zijn collega Van der Stee (KVP) van finan ciën. Diezelfde maand op 13 en 20 maart, werd ook ontslag verleend aan de staatssecretarissen Scholten (CHU) van financiën en zijn par tijgenoot Kruisinga van verkeer en waterstaat. Ook voor het kamerlidmaatschap kozen tenslotte de staatssecretaris sen Vonhoff (CRM) en Rietkerk (sociale zaken), beiden behorend tot Hans Wiegels partij. Daarente gen bedankte minister H. J. de Kos ter (ook VVD) voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer. Niet ontslagen maar voorlopig wel buiten spel is minister Engels (KVP) van CRM, die vorige week in een zie kenhuis in Leeuwarden moest wor den opgenomen wegens overver moeidheid en hartklachten. Hier mee is het ministerie van CRM zijn laatste bewindsman kwijt. Van de op dit moment overgeble ven twaalf ministers beheert er nu een aantal twee portefeuilles. CRM wordt waargenomen door minister Van Agt (justitie), het ministerie van landbouw door minister Boers- ma (sociale zaken). De portefeuil les van het duo De Brauw en Drees gingen over in handen van minister Van Veen (onderwijs) en Udink (volkshuisvesting). Hierbij komt nog dat veel ministers ook nog het werk van de vertrokken staatssecretarissen hebben overge nomen. Het spreekt vanzelf, dat lezers in vloed hebben op het beleid van krant of tijdschrift. Erg direct is die invloed meestal niet. Er wordt rekening gehouden met de al of niet bekende verlangens, gevoelens, lange tenen en zwakke harten van de lezers, maar de inhoud van de krant of het weekblad wordt toch eigenlijk bepaald zonder dat daar een 1 ezer over gehoord is. De meeste bladen doen op de een of andere manier wel iets aan lezers onderzoek, nlaar dat mag men geen inspraak of medezeggenschap noemen. Het is gewoon een vorm van marktonderzoek: wat moet je doen om mensen te interesseren voor je produkt. Haarlakfabrikan ten laten ook onderzoeken welk formaat spuitbus hun afnemers het liefst hebben, en welke geur favo riet is. Moet je dan zeggen, dat die fabrikant de consumenten 'mede zeggenschap' heeft verleend? Keesing BV, uitgeefster van een aantal schoolbladen, heeft het le zersonderzoek in een vorm gego ten, waarmee die echte 'medezeg genschap' toch vrij dicht benaderd wordt. De redactie van deze school bladen (Antenne, Blikopener en Reflector) maakt gebruik van de diensten van een leerlingen-redae- lieraad. Dat is een club van ruim twintig lezers, die vrij frequent bij elkaar komt om de inhoud van dc Maden te bespreken. De leden van de raad zijn lezers van Reflector: het blad voor de hoogste klassen van het middelbaar onderwijs. De bedoeling van het blad is leraren te helpen bij het betrekken van ac tuele zaken in het onderwijs. An tenne en Blikopener willen hetzelf de. maar zijn bestemd voor de la gere klassen. Het is dertien jaar geleden begonnen met Reflector. De drie bladen hebben nu samen een oplage van 250.000. Met 140.000 is Reflector het grootst. Antenne, dat bestemd is voor de hoogste klas van het basisonderwijs en de laag ste van het middelbaar onderwijs, heeft 27.000 abonnees. Dit blad wordt voor het grootste deel volgeschreven door de redac tie. Voor de andere twee wordt ge bruik gemaakt van medewerkers. De redactie heeft zich steeds laten begeleiden door adviesorganen. Er is een Raad van Advies, die be kijkt of de bladen wel aansluiten bij de leerplannen en niet zo vaak bijeen hoeft te komen. De gebruikers van de bladen wor den in twee raden gehoord: een docenten-redactieraad en een leer lingenredactieraad. Die laatste club vergaderde deze week al voor de derde keer dit jaar. De redactie vindt dat nodig om te kunnen be kijken of de inhoud van de bladen een beetje in de belangstellings feer van de leerlingen valt. De le den vinden het leuk en hebben het gevoel, dat ze wel degelijk invloed hebben op de inhoud van hun blad. Van de suggesties, die ze doen, wordt een groot deel opgevolgd. Je kunt solliciteren naar een plaats in die raad. De redactie zorgt er voor. dat alle streken van het land zo'n beetje vertegenwoordigd zijn. Er zit ook een aantal Belgische scho lieren in, want ook op tal van Vlaamse scholen worden de bladen van Keesing gebruikt. Nou ja. ge bruikt. Zowel in Nederland als België zijn scholen, waar ze alleen maar worden uitgedeeld, zo heeft de leerlingenraad al geleerd. 'Heel aardig, maar zonder dat apparaat kan hij ook wel zien.' i

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7