Industriële wereld laat het achterste van de tong zien 1 Kleine handelsvaart heeft steun nodig Duitsland wil bestrijding inflatie opnieuw bezien ieen nieuwe ïelastingen )f prijsstop zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf Nederland steekt Scheepshypotheekbank: meer in Indonesië dan EEG-nartners Arnh. Scheepsbouw treedt toe tot Rfin Waal Groep Makita Electric naar de beurs Moedermaatschappij Albert Heiin kiest nieuwe naam: Ahold B-m 'We«tzanen' on A'hert Heijn hloek een grap Buitenlandse deelnemingen eenvoudiger WALL STREET ZEER FLAUW Audet geeft 12% dividend Resultaat Deli verder omhoog [IA [OUW/KWARTET ZATERDAG 28 APRIL 1973 I'INANGIëN/ECONOMIE T25/K27 Hannover Messe in teken van oplevende conjunctuur [an een onzer verslaggevers .NNOVER 'Dat de Nederlandse handel met de Bondsrepubliek hetpu groeien, was te verwachten. Maar dat de expansie zo'n vlucht zou iide emen, is voor ons een complete verrassing'. Dit maakte de Neder- V0<Vds-Duitse Kamer van Koophandel bekend aan de vooravond van de ^iNQpening van de Hannover Messe, waar de industriële wereld tot en '*(si iet 4 me het achterste van de tong laat zien. „fforig Jaar heeft het bedrijfsleven A i°r 18.3 miljard aan goederen naar "0 ëst-Duitsland geëxporteerd, wat 10 "Tjocent meer is dan in 1971 en één- irjerde van de totale Nederlandse uit- ler. Nederland heeft in hetzelfde ar voor 15 miljard in de Bondsre- tbliek gekocht, wat neerkomt op één Wart van onze totale invoer. Rest een overschot op de handelsba- gPfns met West-Duitsland van 3.3 Van dit bedrag nu heeft de zo opgekeken', aldus een "-oordvoerder van deze handelsorgani- jttie. 'Er was de laatste jaren welis waar een exportoverschot, maar dit is iekjpg nooit zo hoog geweest als vorig ïar', zo verduidelijkte hij. itaaltjes je belangstelling uit het buitenland oor de Hannover Messe, die in zijn Dort kapitaalgoederen de groot te is in Europa en daarom van be- Ing voor technologische ontwikkelin- oedkpn, is ook dit jaar sterk toegenomen. ojjngeveer 5.700 exposanten, 23 pet ;rhu?eer dan in 1-971. uit 32 verschillende dooPden Pronken in 24 hallen en in de yiespenlucht met hun staaltjes van tech nisch kunnen. Van de exposanten ko len er rond 1.200 van buiten West- juitsland waaronder 77 uit Neder- DBtnd. Daarnaast worden nog 18 Neder- billpidse bedrijven vertegenwoordigd taartoor buitenlandse ondernemingen, zo- vat er produkten van in totaal 95 Ne- a afierlandse ondernemingen te zien zijn. dieiet zwaartepunt van de Nederlandse 64, eelneming ligt bij de machinebouw. Haltier treft men ook het grootste con- ikhaingent Nederlandse ondernemers aan: 9 exposanten en 3 vertegenwoordi gende firma's. In deze branche ligt ret zwaartepunt vooral op de groepen pompen, compressoren en houtbewer- gelïngsmachines. Een andere belangrij- Nederlandse groep is te vinden in Ilegle sector electrotechniek waar 16 ex- uF^josanten exposeren en 3 vertegen- bedrijven de handschoen tegen de internationale con currentie. Ook in de grootste hal van ^'•e jaarbeurs, die voor kantoor- en in- kjrmatietechniek, is Nederland zeer luidelijk aanwezig. Uit de grote hoeveelheden cijfers, die de jaarbeurs-organisatoren kwistig rondstrooien, kan verder nog worden genoemd het aantal bezoekers. Ver wacht wordt, dat wederom zo'n half miljoen mensen uit alle delen van de wereld naar Hannover zullen stromen. Zeker 10.000 van hen zullen Nederlan ders zijn, die in de Messe-stad zullen proberen zaken te doen. Over het fors gestegen aantal exposan ten is de organisatie het meest in de wolken. Men meent, dat deze stijging tot op grote hoogte het gevolg is van de te verwachten versnelde groei van de wereldhandel. Bovendien staat de jaarbeurs dit jaar duidelijk in het te ken van de vergrote Europese Econo mische Gemeenschap. Maar als be langrijkste reden voor de groei van 't aantal exposanten noemt men de con junctuur, die er beter uitziet dan een jaar geleden. Hierover merkte de liberale minister van economische zaken uit de Bonds republiek II. Friderichs, in zijn ope ningswoord op. dat de opgaande con junctuur in de Bondsrepubliek in toe nemende mate het gehele bedrijfsle ven omvat. De stroom van orders uit binnen- en buitenland heeft de indus trie aan volle orderboeken geholpen. Eind februari was de orderportefeuil le van de ondernemers 30 procent dikker dan in 1972. Bezorgdheid Tegenover de oplevende conjunctuur staat evenwel de tot bezorgdheid stemmende stijging der prijzen, aldus de bewindsman. De eerste taak van de Bondsregering is dan ook de prijsont wikkeling tenminste binnen bepaalde grenzen te houden. 'Het is niet alleen onverantwoordelijk, maar ook kort zichtig, om iedere speelruimte in de economie te gebruiken voor prijs- en loonsverhogingen', zo meende hij ver der. Tenslote zei de Duitse minister nog ervan overtuigd te zijn, dat de in sep tember beginnende vergadering van de GATT (Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel) het han delspolitieke klimaat in de wereld en de ontwikkeling van de wereldhandel Geëxposeerd wordt zowel in grote hallen als in de open lucht. tot het einde van de jaren zeventig zal bepalen. 1-Iet kernpunt van de ko mende GATT-conferentie zal, volgens hem, de protectionistische landbouw- taKoü. Bijenkorf: |$ok andere ^activiteiten tstyan één onzer verslaggevers er, 'eesiMSTERDAM Het Bijenkorf-con- 5. fern overweegt ook andere activitei- JlpSn te ontwikkelen, zo zei de direc- iste sur-generaal, drs. J. Bons jr., tijdens ïrase jaarvergadering. Zoals bekend 98. ireeft ook Vroom en Dreesmann uit- ir. reiding van zaken en verbreding van fet werkterrein na. meei de eerste maanden van het boek- oorjiar 1973-1974 (op 1 februari 1973 be ginnen) hebben de omzet en de resul- bij de KBB (Koninklijke Bijen- 0ft>rf Beheer) zich overeenkomstig de ontwikkeld. In het larverslag werd al gemeld dat KBB gemiddelde winstgroei van de laat- je jaren (ongeveer 10 pet) ook in het boekjaar denkt te kunnen andhaven. Op de jaarvergadering de heer Bons verder nog de 1 "srwachting uit dat de activiteiten iet de snelrestaurants (Orange Juli- 5) en de sneldrukkerijen (Multy bpy) zich versneld zullen ontwikke- jn, vooral ook in Europees verband, e onderneming ziet op kortere ter- ijn vooral in deze twee projecten 5g uitbreiding zitten. ;n Ver. Staten [ASHINGTON President Nixon is et van plan nieuwe belastingen of in prijsstop in te voeren als middel n de economie af te koelen en de jflatie af te remmen. Minister van fi- anciën Schultz zei dit gisteravond een vraaggesprek voor de nieribaanse televisie. President ixon is tegen invoering van een rijsstop 'om de stijging van groothan- ils- en kleinhandelsprijzen te be- potten. Schultz tekende hierbij aan it er wellicht wijzigingen zullen f>rdcn aangebracht in Je huidige Plgijwilligc richtlijnen voor de prijzen. HANNOVER De Westduitse regering zal in de tweede helft van mei, na bestudering van raadgevingen van verschillende adviesorga nen, beslissen of haar anti-inflatiebeleid al dan niet moet worden ver scherpt. De prognoses, waarop het in februari j.l. uitgestippelde be leid is gebaseerd, zijn intussen door de feitelijke ontwikkeling achter haald. Dat heeft de minister van economi sche zaken, Friderichs, verklaard bij de officiële opening van de Hannover Messe. De krachtige opleving van de conjunctuur en de zorgwekkende ont wikkeling van de prijzen (de prijzen van consumptie-artikelen lagen in maart 6.9 pet boven die van 1972). maken het uiterst twijfelachtig of het doel van het regeringsbeleid, nog dit jaar een ommekeer teweeg te brengen in de prijsstijging, kan worden be reikt. De minister wees de mogelijk van een loon- en prijsstop van de hand, omdat de ervaring hem heeft geleerd' dat het landen met een loon- en prijsstop niet beter is vergaan, maar vaak slechter. Friderichs toonde zich bezorgd over de lonen. De eerste CAO-loonsverho- gingen van dit jaar (8.5 procent) kwa men overeen met de schattingen van de regering in Bonn. Gevreesd wordt echter dat de loonsverhogingen bij de nog op handen zijnde CAO-onderhan- delingen boven deze verwachtingen uit zullen komen mg. i Van der Giessen KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Van der Giessen-De Noord nv gaat aan deelhouders voorstellen het dividend over 1972 vast te stellen op 12 pet. Over 1971 werd 7 pet uitgekeerd. Bosch en Keuning AMSTERDAM Aan de op 15 juni te houden algemene vergadering van Bosch en Keuning zal worden voorge steld over 1972 een dividend van 15 pet (v.j. 13 pet) uit te keren. Vooruitlopend op het vóór eind mei te publiceren jaarverslag deelt de di rectie mee dat de geconsolideerde om zet aan derden steeg met 25 pet. Het netto geconsolideerde resultaat was omstreeks de helft meer dan dat over 1971. De sterke groei van de in de Combo-groep gebundelde uitgeversac tiviteiten zette zich voort en droeg in belangrijke mate bij tot de resultaten. De drukkerijen geven van jaar op jaar een gunstige ontwikkeling te zien. Het investeringspeil is hoog ter wijl de Combo-groep blijft streven naar verbzreding van haar uitgevers fondsen. ÏOW JONES INDEX Telegraaf dingi Indust. Sporen HUI. 5 apr. 930.54 183.65 108.00 74.60 511.6 I apr. 937.76 186.20 107.62 74.58 510.2 f apr. 922.19 183.23 106.85 74.49 510.4 m k! irtge apr. 15 960 16.800 1.785 298 1.172 apr. 16.210 16.490 1.769 671 739 apr. 15.170 ngioersen in Montreal 25/-» 26/4 2.65 2.70 Far Chem 19' 19% Ferguson Resources Canada 11'i 18% 8.70L AMSTERDAM Bij de holdingmij De Telegraaf steeg de omzet in 1972 van 117,4 min tot 134,4 min en de nettowinst kwam van 6,2 min op 9,3 min. Voorgesteld wordt het divi dend vast te stellen op 2,40 per aan deel van 20 (v.j. 2) of naar keuze 0,60 in contanten en 2 pet in aande len. Vastgoed Nederland ROTTERDAM Het bestuur van Vastgoedbeleggingsfonds Nederland zal nog in 1973 een beslissing nemen of men de voorwaarden van beheer en bewaring zo zal aanpassen, dat een meer dynamisch beleggingsbeleid mo gelijk wordt, aldus het jaarverslag. Het fondsvermogen per participatie, waarvan er onveranderd 46.478 uit stonden, steeg van 646 tot 649. De uitkering per participatie wordt ver hoogd van 37,70 tot 38. Breda Oranjeboom BREDA Breda-Oranjeboom gaat de activiteiten op het gebied van wijnen en gedestilleerd bundelen. Deze afde ling is een van de snelst groeiende binnen het concern, waardoor de be staande bedrijven niet meer of nauwe lijks aan de vraag konden voldoen. Voor de geplande concentratie is een terrein te Etten-Leur bestemd Als ge volg hiervan zal onder meer het Gro nings bedrijf CP Import worden over geplaatst naar Etten-Leur. Chamotte Unie GELDERMALSEN De invloed van de achteruitgang in de conjunctuur is in de loop van 1972 in de bedrijven van Chamotte Unie (vuurvaste mate rialen en ovenbouw) sterk merkbaar geworden. In het marktgebied van de onderneming liepen de grote investe ringen terug of was er sprake van een zeer sterke aarzeling om te investe ren. Mede onder invloed hiervan wa ren zowel de totale omzet als de nor male bedrijfswinst vorig jaar lager dan in 1971, zo blijkt uit het jaarver slag. De omzet daalde van 28 tot 21 min, de bruto winst van 1,4 tot 1,3 min en de netto-winst van 907.000 tot 626.000. Eerder werd voorgesteld het dividend te handha ven op 12 pet. Vihamij Buttinger ARNHEM Dankzij verbetering van de bruto winst en beheersing van de kosten heeft Vihamij-Buttinge.r (tech nische groothandel) vorig jaar een aanzienlijk beter resultaat bereikt dan over 1971. De winst steeg van 195.000 tot 1,44 min. Hoewel deze ontwikkeling gunstig is, was het re sultaat over 1972 op zich zelf echter nog niet bevredigend, aldus de raad van bestuur in het jaarverslag. De totale jaaromzet daalde iets en wel van 202,0 min tot 198,7 min. Zo- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De kleine handelsvaart heeft in Nederland verder- gaande steun nodig, zo schrijft de Scheepshypotheek bank in haar jaarverslag. In deze bedrijfstak is de afgelopen jaren nauwelijks enige winst geboekt. Van een verslaggever DJAKARTA De Nederlandse inves teringen in Indonesië zijn, met een bedrag van ca 5f miljoen dollar gedu rende de laatste vijf 5 zes jaar. groter dan die van enig ander Europees land, aldus heeft de Nederlandse am bassadeur in Djakarta, mr. H. Schelte- ma, bij zijn vertrek tegenover het persbureau Antara verklaard. Mr. Scheltema, die inmiddels door president Suharto in afscheidsgehoor is ontvangen, merkte hierbij op dat het Nederlandse aandeel in grote on dernemingen die in Indonesië werk zaam zijn, als de Shell en de Unile ver; niet in het bedrag van 50 miljoen zijn inbegrepen. De scheidende Nederlandse ambassa deur verwachtte dat de buitenlandse belangstelling voor het winnen en verwerken van Indonesische grond stoffen de komende jaren nog zal toe nemen. Hoewel Nederland deel uitmaakt van de EEG speelt Indonesië nog steeds een belangrijke rol in de Nederlandse economie, aldus mr. Scheltema: Ne derland is nog steeds een goede markt voor Indonesische grondstoffen omdat de Nederlanders met deze producten vertrouwd zijn. NIJMEGEN De Arnhemsche Scheepsbouw Maatschappij zal 1 mei toetreden tot. de Rijn-Waal-Scheepsr werven Groep. In deze groep werken reeds samen B.V. Scheepswerven voor heen II. II. Bod'ewes in Miihngen aan de Rijn, Scheepswerf De Waal in Zalt- bommel en scheepswerven Van der Werf in Deest. De Rijn-Waal groep werd in april 1969 opgericht met als doel het ver krijgen van opdrachten op het gebied van scheeps- en machinebouw voor re kening van de aangesloten werven en het samenwerken bij de uitvoering van deze opdrachten op technisch, fi nancieel en economisch terrein. De samenwerkingsvorm is zodanig dat de betrokken ondernemingen hun zelf standigheid behouden. Door de toetreding van Arnhemsche Scheepsbouw komt het totale aantal werknemers binnen de groep op ca. 1350. De gezamenlijke jaaromzet be loopt ca. 100 miljoen. AMSTERDAM Makita Electric Works, de grootste producent in Ja pan van electrisch gereedschap en toe behoren, komt naar de Amsterdamse effectenbeurs. Van 8 mei af zullen continental depositary receipts aan toonder, die elk 50 aandelen van 50 yen vertegenwoordigen, worden ver handeld. Het aandeel van Makita in de Japanse electrische gereedschappénindustrie is ca. 41 pet. De voornaamste produkten zijn electrische boren, schaaf-, slijp en schuurmachines en frezen. In 1971- 72 behaalde Makita een omzet van ruim 159 miljoen. In de tweede helft van dat boekjaar werd 14.5 pet van de omzet geëxporteerd tegen 13,6 pet in de eerste helft. In februari dit jaar had het bedrijf 1.830 werknemers in vaste dienst. Hoewel het zich laat aanzien, dat de Japanse industrie in zekere mate te lijden zal krijgen van buitenlandse concurrentie als gevolg van de revalu atie van de yen verwacht Makita niet, dat haar winst hierdoor in belangrij ke mate gedrukt zal worden. De thuis markt i:, voor het bedrijf nl. bijzon der belangrijk. politiek zijn. De economische slag die dan geleverd wordt zal zich vooral af spelen tussen de Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap. Van een onzer verslaggevers ZAANDAM Op een buitengewone aandeelhoudersvergadering van Albert Heijn zal worden voorgesteld de naam Albert Heijn te wijzigen in Ahold. Het gaat echter alleen om de moeder maatschappij (Ahold is een afkorting van AH-hoIding). De winkels en ook de produktiemaatschappljen van de Zaandamse onderneming blijven ge woon Albert Heijn heten. Het bestuur wil voor de moedermaatschappij een andere naam om te voorkomen, dat de naam van de moeder en van werk maatschappijen (zoals Albert Heijn SuperMart) worden verward. Boven dien acht men voor de moedermaat schappij de sterke vereenzelviging met de levensmiddelendetailhandel niet langer gewenst. De naam Ahold werd gekozen omdat er nog een duidelijke associatie blijft bestaan met de oorspronkelijke naam Albert Heijn en met de afkorting A.H. De naam laat zich ook goed com bineren met het een jaar geleden in gebruik genomen concernsymbool. als reeds gemeld wordt een dividend van 6 pet voorgesteld. De winst over 1971 werd aan de reserves toegevoegd en het dividend werd gepasseerd. Over 1970 werd 11 pet gegeven. Norit AMSTERDAM De verminderde be- drijfsdrukte, met name in Klaziena- veen, van Norit, heeft in de loop van 1973 geen wijziging ondergaan. De dollardevaluatie kan de concurrentie positie opnieuw aantasten. Het zal moeilijk zijn, de sinds midden 1972 dalende lijn van de winstontwikkeling in 1973 in opwaartse richting om te buigen, zo schrijft de directie in haar jaarverslag over 1972. Norit zag in 1972 haar omzet stijgen van 50,1 min tot 50,5 min, terwijl de nettowinst iets daalde van 4,2 tot 4,1 min. Voorgesteld wordt een dividend van 5.60 per aandeel van 20. Over 1971 werd eveneens 5,60 uitgekeerd, waarvan echter naar keuze 1 in aandelen. Udenhout UDENHOUT Bij steenfabrieken Udenhout voorheen Weyers en co. is het rendement vorig jaar beter ge weest dan in 1971. De bruto exploita tiewinst steeg van 1,7 min tot 2 min en de netto-winst van 482.753 tot 566.877, waaruit zoals bekend een van 12 tot 13 pet verhoogd di vidend wordt voorgesteld. De winst steeg doordat de daling van de winst marge meer dan gecompenseerd werd door de groei van de afzet, zo blijkt uit het jaarverslag. Heboma DEN HAAG Ileijmans te Rosmalen neemt verenigde aannemersbedrijven Van der Sluys en Van Dijk te Har- dinxveld over. Daartoe heeft Ileij mans bouwmaatschappij Heboma, een werkmaatschappij van de Ileijmans groep, het gehele geplaatste kapitaal van Van der Sluys Van Dijk overge nomen. WORMERVEER Koninklijke Westzanen N.V. V.H. Westzanens Koninklijke Fabrieken N.V. ge vestigd te Wormerveer maakt bekend: dat zij voornemens is een bod uit te brengen in con tanten op alle uitslaande aan delen Albert Heijn N.V. Van gewone aandelen 20 nominaal Albert Heijn. Verdere bijzon derheden worden woensdag 2 mei 1973 voor beurs bekend ge maakt. Zo luidde de tekst van een ad- vertenti in de eerste editie van het Algemeen Dagblad van gis teren. Een nogal vreemde ad vertentie, want wie de verhou dingen in het bedrijfsleven kent. weet, dat een onderne ming niet zo maar zonder enige voorafgaande medeling per an nonce een bod op een andere duet. Bovendien is de naam van het Wormerveerse bedrijf niet Weztzanen, maar Wessanen. Een andere vraag is natuurlijk of het veel kleinere Wessanen in staat zou zijn Albert Heijn over te nemen. Navraag van het Algemeen Dag blad bij Wessanen openbaarde, dat de advertentie helemaal niet van deze vennootschap af komstig was. waarna de annon ce in de volgende editie is weg gelaten. De raad van bestuur heeft later meegedeeld, dat de advertentie niet op waarheid berust. Volgens de advertentie-afdeling van he Algemeen Dagblad is zij afkomstig van een zekere heer Raspen, die opgaf namens de raad van bestuur van Wessa nen te handelen. De van kracht zijnde sloopregeling stelt sommige reders slechts in staat hun bedrijf op een redelijke wijze te beëindigen, maar een stimulans tot vernieuwing van de vloot komt hier uit niet voort. Vorig jaar daalde het aantal onder Nederlandse vlag varen de kustschepen met 80 tot 580, aldus het verslag. De directie zegt in het jaarverslag, vertrouwen te hebben in de mogelijk heden voor de bank. 'Al realiseren wij ons er niet op te mogen rekenen, dat alle factoren, die de laatste jaren gunstig voor ons bedrijf hebben ge werkt, dezelfde invloed zullen blijven uitoefenen', aldus de directie. De bank blijft streven naar intensivering van de samenwerking met buitenland se instellingen, die zich bewegen op het terrein van de internationale scheepsfinanciering. De produktie bij de scheepshypj- theekbank Nederland heeft in 1972 een hoogtepunt bereikt van 169.7 miljoen. In 1971 werd voor 107.6 miljoen aan leningen afgesloten. Bij de hoge produktie van vorig jaar heb ben aanvragen van zowel zeevaart als Rijn- en binnenvaart bijgedragen, ter wijl daarnaast ook meer dan in voor gaande jaren leningen op visserijsche per en op off-shore materiaal werden afgesloten. De totale leningenporte feuille nam met ongeveer 68 mil joen toe tot 423 miljoen, zo blijkt uit het jaarverslag Eind 1972 stond voor 159.6 miljoen 159.3 miljoen) aan pandbrieven bij derden uit, 178.4 miljoen 126.1) aan schuldbekentenissen en 13.0 miljoen 5.7) aan kasgeldleningen tot 1 jaar. De bank zegt er in ge slaagd te zijn de verstrekte leningen lnJapan TOKIO De Japanse regering heeft vrijdag een aanbeveling van de Raad voor buitenlandse investeringen goed gekeurd om volledige deelneming van buitenlandse maatschappijen in vrij wel de hele Japanse industrie moge lijk te maken. Op grond van deze li beraliseringsmaatregel kunnen in Ja pan vanaf 1 mei a.s. voor het eerst volledige dochterondernemingen van buitenlandse bedrijven worden opge richt. Het plan omvat tevens het per geval beoordelen van buitenlandse deelne ming in vier sectoren van de indus trie, namelijk de grondstoffenindus- trie (landbouw, bosbouw en visserij), de olieindustrie, de leer produceren de en verwerkende industrie en de mijnbouw (in deze industrietak wordt slechts de vorming van 'joint ventu res' met gelijkwaardige Japanse en buitenlandse belangen toegestaan). In zeventien andere industriesectoren wordt vrije buitenlandse deelneming over uiterlijk drie jaar mogelijk, in alle overige industrieën is buitenland se deelneming vanaf 1 mei a.s. volle dig vrij als het de oprichting van on dernemingen betreft. Tot genoemde industrietakken behoren o.a. de ver koop en-of leasing van computers, de fabricage van vruchtensappen en li monades, de produktie van lichtgevoe lige materialen, de verwerking van voedingsmiddelen, de groothandel in en fabricage van kleding, de farma ceutische industrie (ook landbouwche- micaliën), de verpakkingsindustrie nf de apparatuur hiervoor leverende in dustrie, de produktie van medische elektronische instrumenten (o.a. mee tapparatuur), de grammofoonplatenin dustrie en de informatieverwerkende sector. met een redelijke marge af te sluiten. Door een wijziging in de boekingsme thode is over 1972 een winst verant woord, die 2.2 miljoen lager is dan bij voortzetting van het oude systeem. De netto winst die ter beschikking van aandeelhouders staat daalde van 5.5 miljoen tot bijna 5.0 miljoen. Zoals eerdt-i al gemeld wordt voorge steld het dividend op de gewone aan delen te verhogen van 14 tot 15 pet. At'F Industries Airco Allied Chemical Alum Cu «f Am American Brands American Can Am Cyanamid Am Eleclr l'nwer Am Metal Climax Am Motors Am Smell O Kef Am Tel Tel Ampei Burllnuton Irid Celai •acaflc K.v Chase Manhattan Chesap Ohio R Chrysler Cities Service Colgate Hulmulivp Colt Industries Cons Kdison Corn Can Coin oil Curliss Wright Curliss Wright A Dart Ind Deere and Co Dow Chemical Du Font (El) Eastman Kodak First Nat City Am Slundard Can Brewerte* Cello Chadliourn Goth Chase Select Fd Columbia Gas Cominco Cont Telephone Fluor Corp 26% 2i 26% 2' 32% 32', 29'. 28". 19 18% 32-'* 32% 17% 17% 34% 33% 45 43 45% 44% 33 32% 49' 48'. 96% 93% 18 '4 18% 33% 32% 24% 24% 27% 27% 34% .33% 25 23% 31% 30% 32% 33% 38% 37% 103 i 101% 160% 167% Cen Moh.rs Gen Fllhl till! Gen Tel Tel Getiv oil Gllette Glmhel Brothers Goodvea r I and B Gull Oil Illinois Centr Insilco I in Busin Mach Iniern Harvester Ini Nick of Can Inl Paper Int Tel Tel John; Mai mile o Vuugh 10>4 10% Martin Marietta 17Vi 17% May Dep Stores 29% 30 McDonnell Doiiglu. 36 34% Mobil Oil Corp 70 '4 68 Nal Biscuit Nabisco Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steel Nal l.ead Ind 10.13 10.11 30% 30'A 30 47'A 46% 33 31% 14% 14% 14 "s 15 39 38% 14 13% 17 15'A NIJMEGEN De Associatie van Uit gevers van Dagbladen en Tijdschrif ten (Audet) in Nijmegen zal voorstel len het dividend over 1972 te bepalen op 12 pet tegen 8 pet over 1971. De gunstige verwachtingen, uitgesproken bij de introductie van de certificaten van aandelen, werden overtroffen, me de door de gestegen advertentie-om zetten in de laatste maanden van het jaar. Tot de in het algemeen betere resul taten werd bijgedragen door de nieu we krant in Arnhem, die in december 1971 werd overgenomen, en door de toetreding van het Dagblad voor Noord-Limburg in maart 1972. Mede als gevolg hiervan kon een belangrij ke omzetstijging worden behaald, zo heeft de onderneming bekendgemaakt. De omzet nam met 30 pet toe van 71.4 min tot 92,6m ln. Het brubv exploitatieresultaat steeg van 3.7 n.ln in 1971 tot 1.1,5 min in 1972. Na voorzieningen, afschrijvingen en vennootschapsbelastinu resteerde een nettowinst van 1.3 min. hetgeen neerkomt op ca .f '22 per dividendge- rtehtigd aandiel van 100. Een ver- selijking van de winst over 1972 met die'over het vorige boekjaar is niet mogelijk in verband met de toen af wijkende statutaire bepaling t.a.v. de vaststelling van de winst. AMSTERDAM De nettowinst van de Deli-Maatschappij is in 1972 bij een van ƒ825 min tot 1077 min gestegen omzet verder verbeterd van 8 min tot ruim ƒ8.9 min nf per aandeel van f 75 van 12.70 tot ƒ14.17. Met het oog op in 1973 te verwachten koers verliezen op investeringen in buiten landse deelnemingen is ten laste van de resultatenrekening 1,5 min toe gevoegd aan de voor valutarisico's be stemde voorziening. Voorgesteld wordt het dividend over 1973 te verhogen van 7.50 tot 8 per aandeel. Ned. fondsen in New York Kon, Olie noteerde gisteren 44-44'i i44%- Philips 1834-19 (18%-19%>. Unilever 54-54% (54-54%) en Kl.M $36% (36%). Op gave duPont. Glore, Forgan. EFFECTENKOEREN AVONDVEUKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver- keer kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand (tussen haakjes de officiële slolkoers van dezelfde dag): Akzo (82.90). Hoogovens (82.30). Kon. Olie 124.70— 125.20 (125,00 exdiv) Philips 56.20 gb—56.40 gl (50.50), Unilever 100.30 (160.10). KLM (111.70). Lehman Madison Fund Ottn 15'4 15% Pac Gas and El 27% 27% Penn Central 2% 2H Pepsico 85 Vi 83% Phelps Dodge 45% 43% Philip Morris 120% 118 'A Phillips Petr 46% 46% Procter Gambl 100 99% RCA 26 25% Republic Steel 29 28'. Reynolds Ind 43'4 43 Royal Dutch Petr 44 «4 44 Santa Fe Ind 27% 26% Sears Roebuck 97 95% Shell Oil 48% 47% J Southern 18% 19 3 Southern Pacific 34% 34 Hallway 35% 35% Sperrv Hand 39% 38% Stand oil Calif 87 83 Stand Oil Indiana 91 8 8'4 j Exxon Corp 99% 97% Studehaker. Worth 45'4 46 Sun Oil 51% 50% Texas Gulf 40% 39% Texas Inst 172'A 168 Transamerlca 13'i 12% Unilever Union Carbide 42% 41% Unl Royal 131ft 12% United Aircraft 36% 36% Uniled Brand» 8% 8% US Steel 34 32% Wesl Union Tel 26 24'A Westlnghouse El 321k 31V4 Woolworlh 21% 20% Nat Can 12% 12% NY Centr A 6Vi 6%b North West R 64 64% Standard Bn Tandy 11% 11% 23% 22% 19 "4 19'A 51 23% 28'/. 28'/, 17% 17', g 8% 18 Western Bancorp 31'A

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 27