/ierkanten, die soms O.K. zijn Wf I Kruiden van eigen bodem uw probleem ook het onze Boekenetalage 120/1 BINNENLAND T17/K21 iet piekeren maar puzzelen ior mr. G. van Vorden r gelegenheid van dit bijzondere nummer (22 maal een 2-de ;cht) begint de nieuwe lezers-serie. En, om in stijl te blijven wordt een puzzel met veel 2-de machten, oftewel kwadraten ofwel vier- nten. De auteur, de heer A. Wagner te Dirksland verhaalt, dat kwa lten in 't bijzonder zijn kronkel vormen. Maar hij voegt daaraan t 'Beter een kronkel in je hersenen dan in je darmen'. Hetgeen fr een dierenarts geen onverwachte opmerking is. iter de omschrijvingen van deze ive staat in de meeste gevallen een dletter K, hetgeen kwadraat be nt. In sommige gevallen wordt dit jraat omgekeerd (dus van rechts links of van onder naar boven) tireven. In dat geval luidt de om- jving O.K. Soms staat achter een een K; dat wil dan zeggen, dat kwadraat van dit getal is bedoeld, 3K 9. toelichting der 'vakuitdrukkingen' |t n£ de omschrijvingen. [zontaal: l.K, deelbaar door zesde i ht; 7.K; ll.K; 13.2 maal K, tevens |e macht; 14.K, tevens vierde pt; 15.K, deelbaar door twaalfde ht; 17.K, scheelt 1000 met een an- K in deze puzzel; 19.2 maal K; '.K, gelijk aan 3K maal omgekeerde 18 V; 24.K; 25.0.K; 26.K gelijk aan ■^naal 29H; 27.K; 28.6V K; 29.K, ik aan 2K maal 48H; 30.O.K; 33.K getal waarvan 55H de derde macht ■4. Vijfde macht omgekeerd; 36.0.K, ik aan zesde macht maal achtste ht; 39. Verschil tussen 70H en 5K; r 43.K; 45. Derde macht omge- <d; 48.K; 50.O.K; 51.K maal 10; 52.K 2; 54.K; 55. Derde macht; 57.K; t tevens zesde macht; 60.K; 61.K, ns 48H maal 6V; 63.K; 64.K; 66.K, s achtste macht; 70.K; 72.K; 73.K; 75.K; 76.K. ikaal: l.K; 2. Omgekeerde van K 2, tevens omgekeerde van K maal macht; 3.K tevens vierde macht; 5. Derde macht; 6.K; 7.K, te- n( vierde macht; 8.K; 9.K maal 2, wis zevende macht; ÏO.O.K; 12.K; |I gelijk aan 4K maal 33H; 16.0.K, Uk aan het omgekeerde van 67V; gelijk aan 44V; 18.0.K; 20.O.K, ge- aan het omgekeerde van 6V; t 22.K; 23.0.K; 31.K; 32.0.K; 35.K; 38.K; 39.K maal 3; 40.K; 41.0.K cn K; 44K; 40.O.K; 47.K, gelijk aan 2K maal 63H; 49.0.K; 53. Het omge keerde van een derde macht; 56.K; 58.K; 60.K; 61.K, tevens vierde macht; 62.K; 64.K, tevens vierde macht; 65.K, gelijk aan 2K maal omgekeerde van 71V; 67.K, gelijk aan 2K maal 8V; 68.K; 69.K; 71.0.K, gelijk aan 25H. Een kwadraat of vierkant is een getal dat men verkrijgt door een ander ge tal met zichzelf te vermenigvuldigen, dus 49 is een kwadraat (7 X 7). Een zesde macht is een getal dat men verkrijgt door een ander getal zesmaal met zichzelf te vermenigvuldigen, dus 64 is een zesde macht (2X2X2X2 X 2 X 2). '2 maal K' wil zeggen: tweemaal een kwadraat, bijvoorbeeld 72 2 maal K, namelijk 2 maal 36. '18V' wil zeggen: het getal dat in de puzzel op 18 vertikaal staat; '63H' is dus het getal van 63 horizontaal. Het omgekeerde van een getal is het getal achterstevoren of ondersteboven, dus het omgekeerde van 1234 is 4321. In de ingevulde figuur begint geen en kel getal met een nul, dus ook niet als dit uit een ander getal door omkering kan worden verkregen; dit andere ge tal begint dan evenmin met een nul (dus kan men nooit invullen het om gekeerde van 025 of 520, hoewel dit laatste niet met een nul begint). Voor de juiste oplossing van deze op gave worden 3K punten beschikbaar gesteld. Deze punten zijn bestemd voor onze doorlopende ladderwedstrijd en zij blijven steeds geldig. De punten ko men op uw persoonlijke kaart, zodat elke inzending uw puntentotaal ver hoogt. Tenslotte komt het moment, dat geen der andere oplossers een hoger totaal heeft dan u, en dan wint u de ladderprijs, waarna u weer met nul punten een volgende ladderbeklisn- ming begint. heer A. Wagner, die liever een kronkeling in eigen hersenen, in die van zijn runderen ziet april j.l. Een nieuwe golf dus van ex pansie, een nieuwe aanval op leef ruimte, op metalen, op brandstof, op water, op lucht, nog meer vakantie, nog meer afval aan vergif, aan vuil. aan warmte, nog meer uitstraling naar de derde wereld, nog meer ach terbuurten, nog meer armoede, door onze overvloed. In een tijd dat overal de grenzen zichtbaar worden. Economisch gesproken is inkrimping onvoorwaardelijk geboden. En evange lisch? De man in de hel (Luc. 16) krijgt maar één verwijt te horen: dat hij rijk geweest is. Van al de zalig sprekingen is niet één bestemd voor de welgestelden. Vermoeiden en belas ten nodigt Jezus uit, anderen niet. Een rijke kén ingaan, een kameel kan door het oog van een naald kruipen als God een wonder doet. (Zijn het misschien .deze bijbelse gegevens die de inbreng van christelijke partij en moeilijk aanvaardbaar maakten?) actie behoudt ilch het recht voor ons name In deze rubriek ontvangen me- ^iiingen verkort weer tc geven. BI) - atle wordt met de naam van de Inzen- dertekend. Brieven kunnen worden ge- aan het secretariaat hoofdredactie ^/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. jNGftingen (7) Amerongen P. Ver burg •ngens nu de stakingskassen zijn put' moeten jullie maar weer 12 Ie slag. Je kunt niet vergen dat in een hdskassen worden aangesproken, a de bezittingen van de bonden t slot de salarissen van het bonds- pieel. Zij kunnen toch hun leven offeren voor een goede zaak. ptte is er maar één die zijn le- egeven heeft voor allen. Dat is werkkr gevraagd van instellingen die us' naam in hun vaandel dra- )f is nu de tijd gekomen om die af te laten? o spoo^ L. v.d. Vliet 19. kingen (8) le hoge inkomens moeten om- iaar de lage moeten omhoog, Hengelo (Gld) in een ingezonden stuk van 20 Hout Ik verbaas mij erover dat men zoveel praat over het teveel aan hout door de vele omgewaaide bomen in novem ber en april. Waarom wordt een groot deel van de voorraad niet in het wa ter gegooid waar hout veel en veel langer houdbaar is. In de genormali seerde beken is er boven de stuwen plaats genoeg. Het huidige overschot aan hout hoeft daarom helemaal geen problemen op te leveren. Laat overigens iedere boer die binnen afzienbare tijd moet bouwen voor ei gen rekening een voorraad hout in het water gooien. Hij zal er zeker voordeel van hebben. Het slagveld der K's cn O.K.'s Wilt u de samensteller van dit pro bleem een waarderingscijfer geven (1 als laagste en 10 als hoogste waarde ring)? Aan het eind van de serie kun nen we dan vaststellen, wier of wiens puzzel de meeste waardering vond. De oplossingen dienen uiterlijk 26 mei binnen te zijn bij mr. G. van Vorden, postbus 1005, Warnsveld. Op briefkaart of briefomslag dient 'Niet Piekeren maar Puzzelen 550' te staan, terwijl in uw schrijven uw volledige naam (alle voorletters, familienaam van de ge- huwdé vrouw) en adres in blokletters dienen te worden vermeld. Een goede raad: ook als u lang geleden voor het laatst inzond, geeft u dan toch uw eventuele naams- en/of adreswijzigin gen op, want uw kaart blijft geldig! Niet slechts uw oplossingen, ook uw opmerkingen, van bitse, spitsvondige, afkeurende, grappige, opbouwende of mededeelzame aard en ook uw eigen puzzelontwerpen zijn van harte wel kom. Mocht u neiging hebben, een vraag te stellen, bijvoorbeeld naar uw puntentotaal, dan behoeft u slechts een zegeltje van 35 cent bij te sluiten en u krijgt, na verloop van tijd, antwoord. 3 maal 10 gulden aan prijzen Joh. Luimes Horizontaal: 1. akelig. 5. vuurpijl. 9. schuin toelopende strook, 12. getrof fen, 14. woonboot, 15. natuurlijk wa terbekken, 17, vreemde, 19. ben, 21. eminent (afk.), 23. persoon, 26. pers. voomaamw. 27. roeipen, 28. atmosfeer absoluut (afk.). 29. schaakterm. 30. en dergelijke (afk.), 31. voorlichting, 33. karakter. 36. muzieknoot. 37. toe spraak. 39. richting, 41. putemmertje. 43. rivier in Italië, 44. reinigingsmid del, 45. glijvoertuig, 47. volk, 50. gast, 53. voorzetsel. 54. verlegenheid, 56. vlug, 58. bergplaats, 59. voertuig, 60. hogepriester te Silo, 62. deel van een boom. 63. electromotor (afk.), 64. toestemming, 68. scheik. element, 69. deel van het gebit, 70. verharde huid, 72. wijnsoort, 73. waterblaasje, 75. oe vergewas, 77. vaartuig, 78. reeks, 79. kaartterm. Verticaal: 2. voertuig, 3. bloeiwijze, 4. knol, 6. water in N.Br. 7. biet, 8. maanstand, 9. gindse, 10. plechtige ge lofte, 11. bijwoord, 13. eiland van Griekenland, 15. niet vet, 16. vogel- pluim, 18. voorvoegsel, 19. familielid, 20. lengtemaat, 22. manier van kleder dracht, 24. rijtuigje op twee wielen, 25. akelig, 26. tijding, 31. uitruster van schepen, 32. doornachtige sier plant. 34. plaats in Drente, 35. zuid vrucht, 38. bij, 40. Europeaan, 42. huisdier, 45. wijnmaat. 46. venster, 48. levenslucht, 49. Mvth. figuur, 51. geest drift, 52. pookijzer, 55. vertegen woordiger, 57. turkse titel, 61. in houdsmaat, 64. wandelplaats, 65. Eer waarde Heer (afk. Lat.), 66. scheik. element, 67. landstreek in Grieken- door Henk van Halm Vorig jaar heb ik een kruiden- tuintje aangelegd: een strookje grond dicht bij de keuken van een halve bij drie meter. Het is verbazingwekkend wat je alle maal op zo n miniem lapje kunt kweken. Verschillende kruiden zijn goed de zachte winter door gekomen. Hyssop, lavas, citroen melisse en bieslook staan nu al weer flink hoog en we plukken er al weer van. Venkel, tijm, kleine pimpernel en snijselderie waren in de winter bovengronds niet eens afgestorven. Verdwenen waren bonenkruid, mar jolein, kervel, salie en pepermunt, de eerste twee omdat die eenjarig zijn. de andere omdat we er tot diep in de herfst te drastisch van gesne den hebben. De dragon die vorig jaar veel te laat (in juni) gezaaid werd, had zich vóór de winter in viel, nauwelijks kunnen ontwikke len. In de winter stonden de afge storven stengeltjes als dikke haren boven de grond, maar begin maart bleken aan de voet van die dode stengeltjes de plantjes al weer uit te lopen en nu zijn die al een centime ter of acht hoog. De bernagie zorgde ook voor een verrassing. Die ruwbladige met zijn prachtig blauwe bloemen, waarvan de verse blaadjes naar komkommer smaken, is eenjarig en moet dus steeds weer worden uitgezaaid. Dat had de plant vorig jaar zelf rijkelijk gedaan, want overal kwamen kiem- plantjes op, zoveel dat we links en rechts weggegeven hebben. Op de lavas na heb ik eind maart alle planten uit de grond gespit, de aarde met een klein schopje goed gekeerd en met oude koemest ge mengd. Daarna de overgebleven kruiden gescheurd en opnieuw uit- geplant. Er bleef heel wat grond over. waarvoor ik deze week zaad kocht: rozemarijn, basilicum, kervel, bonenkruid, marjolein en nog wat fijne bieslook, dat laatste om tussen te zaaien in het polletje dat al staat. Een gezin van zes personen kan nooit genoeg bieslook hebben. Van de salie hadden we zelf zaad gewon nen. Het inzaaien is zo gedaan. Met een grof harkje trek je de grond wat los, je strooit daar het zaad in en drukt de aarde stevig, maar niet te vast aan. Daarna merk je de plek, zodat je straks niet voor raadsels komt te staan, als het zaad ont kiemt. Bij de bloemist zijn handige plastic steeketiketten te koop, die je met een speciaal, daar ook verkrijg baar potlood kunt beschrijven. Het opschrift kun je er eventueel zo afwrijven, maar het kan er niet afregenen. Evengoed als in zo'n verloren strookje tuin kun je natuurlijk krui den zaaien in etemiet bakken op het balkon. Die plantenbakken moe ten dan in de volle zon en goed uit de wind worden geplaatst. Goed wa tergeven is dan wel nodig, maar doe dat het liefst 's avonds. De balkon- bakken kun je eind september bin nenhalen en voor een zuidraam zet ten, dan heb je er zelfs in de winter nog wat aan. Zelfs in bloempotten kun je veel kruiden kweken, zoals selderie, lavas, peterselie, dille, bies look, rozemarijn, tijm, salie en ci troenmelisse. Ik geloof niet erg in de genees krachtige werking van keukenkrui den, maar iedereen mag erover den ken wat hij wil. Uit 'De taal der kruiden' van Mellie Uyldert of de 'Kruidengids' van Ingrid Gabriel kun je daarover heel wat te weten komen, maar absoluut waar is dat je met kruiden alledaagse groenten veel smakelijker kunt maken. Er gaat niets boven vers geplukte krui den, als je een gerecht een speciale smaak wilt geven en met een ruim assortiment bij de hand kun je zelf experimenteren en zo tot eigen com binaties komen. Tenslotte nog iets over het gebruik van de bekendste keukenkruiden: Basilicum: in soepen, rauwkost, vis gerechten. marinades, goulash en kruidenazijn, bij vlees en lever, voor het inmaken van augurken. Bieslook: rauw in salades, op gebak ken vis, omeletten en champignons, lonenkruid: het toekruid voor tuin bonen. maar ook voor andere peul vruchten, verder in salades, bij champignons, worteltjes, kip en in botersausen voor visgerechten. Bernagie: of komkommerkruid: vers in salades en bij spinazie. Citroenmelisse: vers in salades en door spinazie. Dille: jong blad vers als broodbeleg en in rauwkost, zuurkool, soepen, kruidenazijn, in visgerechten met zure room op z'n Scandinavisch. Dragon: in alles waarin kruiden ge bruikt kunnen, hele takken in na- Juurazijn om dragonazijn te maken. Hyssop: vers in salades en andere rauwkost, meebraden met vlees, in soepen. Kervel: kervelsoep, verder eigenlijk in alles te gebruiken. Lavas: of maggiplant: hele takken in soepen, meebraden bij vlees. Marjolein: bij worst, ganzelever, mosselen, spruitjes, in soepen, bij peulvruchten en in sausen. Pepermunt: voor muntsaus, in sala des, bij lamsvlees, bij worteltjes. Peterselie: bekend genoeg. Rozemarijn: bij wild en varkens vlees, vleessalades, in kippesoep, bij bloemkool en spinazie en in boter saus bij vis. Salie: in saliemelk, kippesalade, sau sen bij wild, bij vet vlees, gebakken vis en biet. Selderie: bekend genoeg. Tijm: meebraden met vlees, vooral lekker bij wild, in kruidenazijn, ver der te gebruiken in alles waar je vroeger laurier in deed. Tuinkers: als broodbeleg, in salades, andere rauwkostschotels. Venkel: in salades, bij visgerechten, varkensvlees, kip peulvruchten, ome letten en voor de inmaak van augur ken. In de serie 'Biologische tuinbouw' van Uitgeverij J. Boersma te En schede is een klein boekje van P. Boman verschenen, dat speciaal han delt over de biologische teelt, ge bruik en bewaring van kruiden. Het is zeer lezenswaard en kost 4.75. land, 69. kever, 71. achting, 72. familie lid. 73. scheik. element, 74. Chinese lengtemaat, 76. voorzetsel. Oplossingen tot en met woensdag a.s. per briefkaart zenden aan: Trouw/Kwartet, postbus 859, Amster dam. Linksboven vermelden: Weekend puzzel OPLOSSING VAN VORIGE WEEK: Hor.: 1. betel. 6. tabel, 11. les, 12. dam, 14. lui, 16. er, 18. oever, 20. ar, 21. metrum, 22. amfora, 23. e.k. 24. A.P. 26. p.s. 27. ka, 28. Est, 30. Abo, 32. ork, 34. pl. 35. A.M., 37. eb, 38. af, 40. naga, 41. anode, 42. apis, 43. Ne, 44. e.k. 45. ma, 47. en 49. rag, 51. ast, 53. sar, 56. er, 58. ra, 59. os, 61. e.o. 62. parade, 64. amiant, 65. ed, 66. sa- lep, 69. te, 70. hak, 72. kam, 73. ram, 75. sesam, 76. desem. Vert.: 2. el, 3. terras. 4. es, 5. lava, 7. al, 8. buffer, 9. ei, 10. memel, 12. de, 13. me, 15. kraam, 17. rek, 18. oma. 19. ras, 20. ark, 25. pa, 26. Po, 28. el- ger, 29. Ta, 31. broos. 32. Ob. 33. ka per, 34. Pan, 36. mak, 37. Eem, 39. Fin, 44. eg, 46. as, 48. peper, 50. ana nas, 51. Aa, 52. To, 54. alikas, 55. bo ter, 57. rad, 58. res, 60. sap, 61. ent, 63. slap, 67. A.K., 68. em„ 70. hé, 71. ka, 73. re, 74. me. Prijswinnaars zijn: W. F. Zilther, Maanstraat 10, Amsterdam; H. Boelen- Bult, Kramerstraat 244, Rotterdam; mej. N. P. Verkade, Jan van Avennes- straat 7, Schiedam. Vraag: Wij hebben sedert 1964 een prachtig soort mos in de tuin (Hier van plukje bijgesloten). We zijn er erg mee ingenomen en nu en dan strooien we er gelijkmatig kunstmest in korrelvorm over. Op een gegeven moment ontstonden grote gele plek ken waar het mos wel doorheen groei de, maar mooi was het niet. Hoe houden we dit mosgazon mooi? Antwoord: U bent de eerste die niet vraagt: hoe krijg ik dat mos weg? Het is waarschijnlijk een soort levermos (het plukje was erg uitgedroogd). Het is mogelijk dat een .hond of poes zichzelf heeft uitgelaten op uw mosga zon. Die plekken groeien wel dicht als het geregend heeft. Ook is het moge lijk dat u met die korrelmest meer kwaad dan goed deed en verbranding hebt veroorzaakt of dat het zonder meer te droog was. Bij droogte ont staan die gele plekken ook, maar het herstelt zich spoedig. Mos heeft geen wortel maar neemt door middel van celdraden vocht uit de bodem op. Via sporen (uiterst fijne 'zaadjes') die uit een doosje komen dat op een steeltje staat, vermeerdert het zich. Vraag: Ik heb een mooie rijksdaalder met opschrift Willem n, Koning der Ned. G H v. L (Groothertog van Luxemburg) 1842. Er zit een gaatje in om als hanger te dragen. Hoeveel is deze rijksdaalder waard? Antwoord: Het is jammer, maar als munt absoluut niets. Dat gaatje maakt de munt waardeloos voor een verza melaar (ook soldeerplekjes zijn onher stelbaar). Als u de hanger te zwaar vindt, is het misschien mogelijk een suikerlepel ervan te laten maken. Vraag: Heeft een herinneringspenning aan de tiendaagse veldtocht enige waarde? Antwoord: Deze penningen zijn meest ir> tin, maar ook in brons geslagen. Er zijn vrij veel exemplaren in om loop, die van tin hebben praktisch geen en die van brons slechts enige waarde. Voor degenen die een derge lijk voorwerp uit verering in bezit hebben bestaat de 'sentimentele' waar de, die niet te schatten is. Vraag: Kunt u iets mededelen over de naam Palsrok, Paltsrok, Paltrok. Antwoord: Deze namen worden kenne lijk door elkaar gebruikt en zullen dus wel dezelfde afleiding hebben: een Paltrok is een houtzaagmolen van een bepaald model, maar ook een soort pelgrimsmantel, een lange jas, zoals die door Mennisten werd gedra gen en op bepaalde plaatsen in Pennsylvanië nog door de Mennisten wordt gedragen. De eerste drager van de naam zou molenaar geweest kun nen zijn (vergelijk de vele mensen, die Mulder, Molenaar, of Houtzager heten), of lid van de broederschap van de Mennisten (vergelijk met de mensen die genoemd werden naar hun opvallende kledingstukken, zoals Jas. Hoed, den Hoed.) Vraag: Ik heb een schilderstukje van Alex Rosemeier, van M. van Leeuwen en van Chris Soer. Kent u deze schil ders en zijn de schilderijen waarde vol? Antwoord: Alexander (Alex) Rosemei er, geboren in 1888 in Solo, thans wonend in Leiden, lid van St. Lucas en van de Nederlandse Kunstkring, schildert in de trant van de Haagse school. De enige M. van Leeuwen (er zijn er zeer veel maar met andere voorletters) geboren in 1925, die wij in de handboeken aantroffen werkt symbolisch realistisch en grafisch ex perimenteel. Christiaan Soer (1882- 1961) Akademie Beeldende Kunsten, Hard coloriet. Eerst naturalistisch, la ter imperessionistisch. Over de waar de van uw schilderijen kan men slechts oordelen als men ter zake kundig is en de schilderijen terdege kan bestuderen. Wij verwijzen u naar een erkende taxateur. Vraag: Wij hebben een gatenplant die in bloei komt. Gaat de plant daarna dood? De luchtwortels knip ik er meestal af. Is dat slecht voor de plant? Antwoord: De luchtwortels hebben wel degelijk een functie. U kunt ze in de pot terugleiden. Ze kunnen zich ook aan de muur hechten, maar dan moet u ze wel met raffiahechtsel vastmaken. Ook kunt u zo'n luchtwor tel gebruiken om de plant te stekken. Onder de luchtwortel wordt de top afgesneden en de wortel er omheen gewonden. Dan stekken in een pot met bladaarde, turfmolm en scherp zand, begieten en tenslotte onder een plastic hoes licht en warm wegzetten. Na een week of vier controleren. De hoes mag er pas af als u ziet dat de groei begonnen is. De grote plant staat kennelijk op een goede plaats, licht, niet te koud en niet te vochtig in de winter. Nu mag er iets meer water bij (regenwater). Er is zeker kans op een nieuwe bloei over een maand of tien. Vraag: Onze jonge kater stinkt afschu welijk. Wat moet ik daaraan doen? Antwoord: Uw katertje begint volwas sen te worden en dan hoort die lucht erbij. Het is inderdaad niet prettig en het wordt nog erger. Hierdoor demon streert hef dier zijn aanwezigheid aan alle poezen uit de buurt die daar half of helemaal wild door worden. Wacht cr niet te lang mee. het beestje te laten castreren, want de ellende van de nesten met jonge katjes wordt elk jaar groter. Vraag: Wanneer kan ik het beste kastanjes poten en hoe en wanneer stek of poot ik bramen? Antwoord: Voor de kastanjes is okto ber de beste tijd, maar o.i. kunt u het in dit natte'koude voorjaar ook nog proberen. Bij bramen is het probleem niet zo groot. U kunt een stevige tak een eind in de grond steken en zien wat er van komt Het eerste jaar gaat het matig, maar slaat het eenmaal aan, dan groeien ze stevig door. In het vroege voorjaar is een braam een bron van genoegen. Als alles nog kaal is, loopt de braam al uit en trekt ze vele vogels. Verder geeft een goed onderhouden en regelmatig bijgeknip te braam van september tot eind oktober schalen vol vruchten. Laat eens een pergola met bramen begroei den. Het is een prachtig gezicht. Vraag: In het Zwitsers heet een alpen weide Lais da Pesch. Wat betekent dit? Antwoord: In verschillende delen van Zwitserland wordt het heel oude Rae- tho-Romaans gesproken. Tijdens een verblijf in Zwitserland hebben we naar studie materiaal en woordenboe ken gezocht maar we kwamen niet veel verder. De door u genoemde naam laat zich echter heel goed verta len: Stroom van vissen-Visvliet. Waar schijnlijk zal er bij de alpenweide in de buurt een beekje met forellen zijn. Vraag: Is iemand die uit principe niet naar de Nederlandse tv kijkt en naar de Hilversumse zender luistert toch verplicht de omroepbijdrage te beta len? Antwoord: Er is niets aan te doen: tenzij u het toestel laat verzegelen, moet u als Nederlander uw omroep bijdrage betalen, de wet houdt geen rekening met uw sympathieën en anti pathieën. Of u naar buitenlandse zen ders kijkt en luistert is uw zaak. maar we weten wel dat men in Duits land heel wat meer betaalt dan hier. Vraag: Als men met z'n tweeën met vakantie gaat. hoe kan men dan het eerlijkste de kosten verdelen? Antwoord: Er is geen bepaalde usan ce. U gaat met een kleine auto die op normale of syperbenzine loopt. De eerlijkste methode is de helft te beta len van de totale kosten per kilome ter. Hierin zijn dan begrepen benzine, verzekering, afschrijving en dergelij ke. Dit komt dan neer op de helft van ongeveer 30 cent per kilometer. U moet van te voren de voorwaarden van de polis goed nagaan. Bent u het daar niet mee eens en wenst u uit breiding daarvan, dan moet u dat wel zelf betalen. We adviseren u eerst alle aspecten heel zakelijk te bkijken. Dat voorkomt misverstand tijdens of na de reis. Lis Paludan: BORDUUR MET PLE ZIER. Ned. bewerking M. Bouma- Knottenbclt. Uitg. Zomer en Keuning B.V. Wagenlngen. Arladnc Handwerk- bibliotheek eerste deel. 127 pag. Prijs 17,50. Hoewel ook ouderen (moeders) er veel leerzaam plezier aan kunnen be leven is deze uitgave in de eerste plaats voor kinderen bedoeld. Liefst uitgaande van kindertekeningen wor den eenvoudige ontwerpen omgeto verd tot fleurige wandlapjes of ge bruiksvoorwerpen. Met wat hulp en onder goede leiding kunnen kinderen er wondenvat van terecht brengen. Fraaie (ook kleuren-) foto's laten van 6 tot 12-jarige deense kinderen vaak ongeloofwaardig knap werk zien. Handwerktechnisch gaat dit fleurige boek kort maar doelmatig in op diver se technieken en mogelijkheden. Aar- dappeldruk. verven; het maken van pompons (heel leuk verwerkt), pop pen en hun kleertjes, koord, enz dit alles krijgt een beurt. Het hoofdstuk over afwerking van kanten, zomen, enz. gaat ons met het aanzetten van knopen en het maken van trensjes zelfs wel wat te ver wat het 'speels werken met lapjes en draad' zoals de ondertitel van het boek aangeeft betreft. Enkele schoonheidsfoutjes, b.v. foto- pag. (22) op de kop; foute tekening van het op de vingers gehaakte koord je (66), vallen ruimschoots weg bij het vele positieve dat dit aantrekkelij ke rijke boek te bieden heeft. Een 30- tal pagina's met werktekeningen en patronen completeren het geheel. R.D.-S.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 21