fVitte Huis zoekt en goede 'bezem' Zweden valt weer fel uit tegen VS DR toont meer soepelheid ëgens kritische schrijvers mnesty ongerust over gevangenen in Brazilië Kroaten dreigen Zweedse kroonprins te ontvoeren EOKA-beweging bedreigt volgelingen van Makarios Mirages OnzecHartelijke cDank Extreme protestanten in Ulster weer de straat op Engeland en IJsland gaan praten over kabeljauw-oorlog ljuW/KWARTET VRIJDAG 27 APRIL 1973 BUITENLAND T7/K9 Imensweerders voelen zich in de steek gelaten ADVERTENTIE pHINGTON (Reuter, UPI, AP) President Nixon zoekt, wordt aangenomen, een bekende persoonlijkheid met veel tige en onkreukbare integriteit, om een zuivering te leiden fer liet personeel van liet Witte Huis. Het Witte Huis ontkende bliten. dat oud-minister Meivin Laird hiervoor gevraagd is. L die commentaar gevraagd werd t berichten, zei dat hij niet ge- Jsseerd was in een nieuwe rege- functie. Maar vrienden van Laird ashington meenden dat hij over- lld kon worden deze speciale op zich te nemen, als de presi- hem ervan kan doordringen dat e aangewezen persoon is voor de inmaakbeurt. Ronald Ziegeler de dentiële woordvoerder, maakte be- dat niemand is benaderd om de reorganisatie van de Witte Huislstaf te leiden. Nixons verkiezingscomité heeft verle den jaar maandelijks 3.000 dollar be taald aan de twee belangrijkste gear resteerde samenzweerders in de Wa tergate-affaire: Howard Hunt en Gor don Liddy. De betalingen werden ge daan onder het motto 'voortzetting van salaris', hoewel de één nooit op de personeelslast had gestaan en de an der kort tevoren was ontslagen. James - Intreden Italiaanse leraal overleden T.X Op<Ë (Reuter.DPA) De omstre- agen eeneraal Giovanni de Lorenzo die avon<£jaren hoofd van de Italiaanse ge- 70-65.t dienst is geweest en daarna van de generale staf van het le is in een ziekenhuis in Rome in uderdom van 65 jaar overleden. A/,,j/dS al lange tijd ziek. P jaren geleden stond de generaal iet middelpunt van een reeks ïdaleti en processen. Hij werd er beschuldigd in 1964 een rechtse Sgreep to hebben voorbereid, ilad fc' n'et k°n worden bewezen, f wei dat de generaal een eer- iig man was die zijn bevoegdhe- kanzienlijk te buiten was gegaan, ivas in die tijd opperbevelhebber le 'carabinieri', de Italiaanse poli- Iwcid voorts verweten dat de ge- dienst onder zijn leiding dos- Hlhnd aangelegd over de Italiaanse ^^^lent cn andere vooraanstaande [S lei. Deze dossiers bevatten onder 'druk] pikante bijzonderheden over het Fotfculicre leven van de betrokke- het oog op deze schandalen moest haal De Lorenzo in 1967 voortij- dig ontsiag nemen als chef van de ge nerale staf van het leger. Daarna liet hij /.ich eerst door de monarchisten en later door de neo-fascisten in het parlement kiezen. eve n kt voor; voor Tpw 1 (AFP) Amnesty International, de organisatie die zich het lot aan- van de politieke gevangenen op de wereld, heeft de Braziliaanse regering °'°'3l-.ht een onpartijdig onderzoek te laten instellen naar de dood van 25 ge ien in Brazilië. m in Londen gepubliceerd communiqué zegt Amnesty International dat sevangenen in Brazilië in de afgelopen maanden ofwel 'door auto's aigdoodgereden' of 'bij vuurgevechten met de politie door vrienden zijn dood- en loten'. Dit is volgèns de officiële opgaven zo vaak gebeurd, aldus Amnesty dat wij van mening zijn dat een onpartijdig onderzoek dringend 85,ndien, zo gaat het communiqué verder, hebben wij inlichtingen ontvangen arantiiolteringen, waaraan een aantal mensen bezweken zijn. Leide^sdag maakte het Britse dagblad de 'Guardian' melding van een brief die iel de Conceiao, een gewezen leider van een bond van landarbeiders, aan len in Londen heeft gezonden. In deze brief had Conceiao die in Brazilië igen zit, verklaard dat hij 'op een verschrikkelijke manier' gemarteld is. McCord, die dit vertelde aan de grand jury die de affaire onderzoekt, meende dat het geld was bedoeld als 'een ma nier om ons rustig te houden'. McCord had over de betalingen gehoord van de inmiddels gestorven vrouw van Hunt. Het getuigenis van McCord was op nieuw uitgelekt naar de columnist Jack Anderson. Volgens hem is er twee weken geleden vaart gekomen in de Watergate-affaire, toen Nixons raadsman John Dean naar de recherche liep om twee top-medewerkers ervan te beschuldigen de zaak in de doofpot te hebben willen stoppen. Dean ver klaarde dat hij geen zondebok voor anderen wenste te worden. Tegenover de recherche beschuldigde Dean Bob Haldeman, de chef van Nixons staf, en John Ehrlichman, de binnenlandse 'Kissinger'. Ook uitte Dean beschuldigingen tegen John Mit chell, de oud-minister van justitie, en Jeb Magruder, de onderdirecteur van Nixons verkiezingscomité. De zeven samenzweerders, die werden gearresteerd bij het afluisteren van het Democratische hoofdkwartier in het Watergate-gebouw, hebben zich sinds hun arrestatie in de steek gela ten gevoeld en meenden dat de presi dent hen zo snel mogelijk in de ge vangenis wilde hebben, zodat ze niet zouden praten. Dit heeft samenzweer der James McCord tegenover de grand jury verklaard. Ook ditmaal was een kopie van het getuigenis in handen gevallen van Jack Anderson. De uit spraak van McCord is de eerste aan wijzing dat de samenzweerders geloof den dat president Nixon wist van hun operatie, maar zijn handen in on schuld waste, toen zij gepakt werden. McCord vertelde dat zij ongerust be gonnen te worden, toen de advocaat, die op mysterieuze wijze verscheen om hen te verdedigen, 'niet erg geïn teresseerd scheen' om hen op borg tocht vrij te krijgen. 'Het scheen ons toe, dat we niet alleen in de steek ge laten werden, maar ook dat het comi té ter herverkiezing van de president en de president ons zo snel mogelijk in de cel wilden hebben, zodat we niet zouden praten, niet beschikbaar waren voor de pers, niet beschikbaar waren voor wie dan ook'. Medewerkers van Nixons verkiezings comité hebben een opiniepeiling van een plaatselijke tv-station beïnvloed door een lawine van adhesie-betuigin- gen over de mijnblokkade van Noord- Vietnam in te sturen, zo heeft een woordvoerder van het comité meege deeld. Hij vond dat 'de Democraten zoiets ook hadden kunnen uithalen. Als er een verkiezing is dan doe je wat je kan om te winnen, omdat je aanneemt dat de anderen precies zo handelen'. De uitslag van de peiling van het tv-station was: 5.517 voor de blokkade en 1.158 ertegen. Nixons co mité had 'ongeveer 2000' antwoorden ingediend. Volgens de Washington Post waren het er wel 4.000 geweest. Het blad heeft dit vernomen van het vroegere hoofd van de postkamer van het ver kiezingscomité. 'Iedereen op het kan toor vulde 15 briefkaarten in. We hadden het er allemaal druk mee. Er werden 1.000 exemplaren gekocht van de krant, waarin het vragenformulier van het station had gestaan', aldus de man. Toen het tvrstation de uitslag bekend maakte, liet men weten het een beetje verdacht te vinden 'omdat veel inzendingen waren getikt met de zelfde schrijfmachine'. voor uw overweldigende belangstelling bij de viering van ons 150-jarig bestaan en de koninklijke onderscheiding door onze benoeming tot Hofleverancier. Ook uw leverancier voor modern en antiek tafelzilver en vele andere belangrijke voorwerpen in goud, zilver en juwelen. juweliers-antiquairs Amsterdam, Rokin 120. 'Willekeurige bombardementen op Cambodja' STOCKHOLM (AP) Dc Zweedse minister van buitenlandse za ken, Krister Wickman, heeft gisteren in bet parlement in Stock holm een felle aanval gedaan op de Verenigde Staten. Hij beschul digde Amerika van het uitvoeren van willekeurige bombardemen ten in Cambodja. STOCKHOLM (AFP) De Zweedse kroonprins Cari Gustaaf staat sinds woensdagavond onder strenge bewaking omdat onbeken den toen het in Stockholm verschijnende blad Dagens Nyheter waarschuwden, dat er plannen bestonden de prins te ontvoeren. De ontvoeringsplanrien zouden ge maakt zijn door leden van de Kroati sche beweging van Oestasjis. Zij zou den de prins naar het buitenland wil len brengen en pas weer vrij willen laten als 129 Joegoslaven die in Zwe den en Joegoslavië zelf gevangen zit ten, zouden zijn vrijgelaten. De Oestasji-beweging streeft naar een onafhankelijk Kroatië en heeft reeds eerder spectaculaire acties onderno men xn Zweden. In 1971 vermoordden zij de Juegoslavische ambassadeur in Stock!, .im. Vorig jaar september maakte een groep Kroaten zich mees ter van een Zweeds lijnvliegtuig dat op het vliegveld van Malmö stond. In ruil voor de gegijzelde passagiers werd een groep gevangen Joegoslaven door de Zweedse autoriteiten vrijgela ten, onder wie de twee mannen die de ambassadeur hadden gedood. Het vliegtuig vloog toen op aanwijzing van de kapers naar Madrid. Daar zit ten de Joegoslaven nu nog gevangen in afwachting van een proces en een mogelijke uitwijzing naar Zweden. De man die de krant opbelde, zei zelf niets met de Oestasji's te maken te hebben. Hij sprak met een buiten lands accent. Kroonprins Carl Gustaaf is 27 jaar en een kleinzoon van de 90-jarige koning Gustaaf Adolf. Hij volgt momenteel een training bij de marine. NICOSIA (Reuter) 'EOKA B', een ondergrondse beweging op Cyprus, heeft gedreigd met 'sancties' tegen orthodoxe priesters die trouw betuigen aan president Makarios. De organisatie heeft de bedreigingen geuit in pamfletten die in Nicosia zijn verspreid, maar maakt niet duide lijk waaruit de 'sancties' zullen be staan. Eoka B. zegt de opvolger te zijn van de oorspronkelijke Eoka, die onder generaal Grivas tegen het Brit se bestuur op Cyprus streed. De actie van de groepering is gericht tegen priesters die als blijk van trouw aan Makarios hebben geweigerd in hun kerk een herderlijk schrijven voor te lezen van bisschop Yennadios, waarin deze verklaart dat Makarios uit zijn kerkelijk ambt is gezet. Drie Cyprische bisschoppen verklaar den aartsbisschop Makarios eerder de ze maand vervallen van zijn ambt. dat zij onverenigbaar achten met het pre sidentschap. Maar Makarios verwierp hun besluit en zou lpezig zijn met het voorbereiden van eén nieuwe synode, die maatregelen tegen deze bisschop pen moet bespreken. De afgelopen week hebben zich inci denten voorgedaan in kerken waar het omstreden herderlijk schrijven werd voorgelezen. Eenmaal werd de politie te hulp geroepen om een bis schop te beschermen tegen een vijan dige menigte. Aartsbisschop Makarios heeft generaal Grivas die hij het kwade genius van Cyprus noemt er van beschuldigd de bisschoppen tegen hem op te zetten. De moeilijkheden op Cyprus vallen samen met de stille week voor het orthodoxe paasfeest van a.s. zondag. De Zweedse regering kan niet aan vaarden, dat een grote mogendheid zich mengt in een burgeroorlog in een klein land, aldus minister Wick man. Hij noemde de bombardementen in Cambodja des te provocerender, omdat er veel burgers aan ten slacht offer vielen. Door felle kritiek op het Amerikaanse optreden in Vietnam zijn de betrek kingen tussen Zweden en Amerika al zeer koel. De ambassades van beide landen in Washington en Stockholm moeten het al geruime tijd zonder ambassadeurs stellen. Toen president Palme van Zweden omstreeks kerst feest vo lg jaar de Amerikaanse bom bardementen vergeleek met de oor logsmisdaden van de nazi's, liet Was hington weten dat een nieuwe Zweed se ambassadeur niet welkom zou zijn in Amerika. De Amerikaanse verte genwoordiger in Stockholm kreeg op dracht na zijn kerstverlof niet naar Zweden terug te keren. Guerrillastrijders rukken steeds ver der op naar de Cambodjaanse hoofd stad Phnom Penh, die geheel ingeslo ten is. Zij hebben gisteren geprobeerd het vliegveld van de stad te beschie ten met raketten, maar deze mistten hun doel en kwamen in Pochentong terecht, een plaats op slechts 4 kilo meter van de hoofdstad. Bij de be schieting zouden negentien burgers om het leven zijn gekomen. Onder de voet De Cambodjaanse opstandelingen heb ben een serie verdedigingsposten van de regeringstroepen langs de Mekong onder de voet gelopen en zijn nu heer en meester langs de oostelijke oever die tegenover Phnom Penh ligt. Dit hebben vluchtelingen verteld, die gis teren in de hoofdstad aankwamen. Amerikaanse jachtbommenwerpers hebben gisteren aanvallen uitgevoerd op de oostelijke oever van de Mekong. Hoewel de Viet Cong het voorstel voor verkiezingen onder internationaal toe zicht op 26 augustus heeft verworpen, gaat de Zuidvietnamese regering toch door met de plannen voor verkiezin gen op die dag, zo heeft een rege ringswoordvoerder in Saigon gisteren gezegd. BELFAS'l (UPI) Het Britse leger in Noord-ïerland heeft de beslissing van de extremistische protestantse Ul ster Defensie Organisatie weer over te gaan tot straatterreur, tragisch ge noemd. Juist op het moment dat het er naar uit begint te zien dat we suc ces hebben in de strijd tegen het IRA, zou het tragisch zijn als de UDA zich tegen het Engelse leger zou gaan keren, aldus een militaire woordvoer der in Belfast. De UDA heeft aangekondigd weer tot acties te zullen overgaan om te pro testeren tegen de uitwijzing van de 17-jarige Robert Taylor naar de Ierse republiek. Taylor wordt beschuldigd van twee moorden. Volgens de UDA is hij onschuldig en wordt hij om po litieke redenen uitgewezen. BRu 26f eenl KLAÏ :ias or Donald Armour enz at 94. t-Duitslaiid heeft tot nu toe in culturele zaken steeds straf orthodox-communistische maatstaven lelegd. Het bewind in de DDR lijkt nu echter wat soepeler te worden jegens zijn schrijvers, die ^an0 moeilijk ir het gareel lieten houden. De DDR is bezig langzamerhand de publikatie toe te laten ve literaire werken, die nog maar een paar jaar geleden volstrekt onaanvaardbaar zouden zijn ge- koop A t. (Van die publikaties is van een r, die aanvankelijk faam en maakte in de Verenigde Sta- !et is de 60-jarige Stefan Heym. toeken 'Avangers' (Wrekers) en Crusaders' (De Kruisvaarders) :n tijdens en na de Tweede We- bestsellers aan de overzijde Atlantische Oceaan. Heym een ople jood die voor de nazi's was ge- pit en een overtuigd socialist was, Doe-Ie in 1952 naar Duitsland terug Timmstigde zich in de DDR. In de ja- Leidïijftig werd Heym in zijn nie#we hogelijk geprezen. Maar in de ja- lestig viel hij bij de autoriteiten xgenade wegens kritische gelui lie hij in zijn latere werken liet enhout is nu weer in de gunst. De re dtfehijnt te zijn dat de DDR wil rensinfren zijn beste denkers weer ach- iden. ;ch te krijgen, zelfs al denken ze billend over het regime. Het juitse bewind probeert parallel internationale erkenning een lerlijke Duitse 'natie' op te bou- hiet een culturele identiteit, die leiden is van die van West-Duits- uw Heym werd gevraagd over de llijke pogingen hem er weer 'bij' metfijgerii zej hij verdedigend: 'Ik niet veranderd. Maar de groep t een proces van verandering mt u Daarom is het mogelijk mij in de groep op te nemen', iulturele 'establishment' heeft de ire wereld in de DDR deze id verrast door de abrupte aan- Iging dat de laatste roman van l 'Het Verslag van koning David' ♦orden gepubliceerd. De aankon- diging inhet partijdagblad Neues Deutschland was te meer verbazing wekkend omdat het boek zelf een in socialistische landen uiterst delicaat onderwerp behandelt, en wel het lot van een schrijver, die onder de poli tieke druk van het gezag moet wer ken. De roman was in West-Duitsland al een 'topper' geworden. Oostduitse le zers weten er al iets van via de dis cussies die zij via de Westduitse tele visie hebben kunnen volgen. Het besluit een boek met een zo'n ris kant thema te publiceren, kan worden gezien als een teken van een nieuw zelfvertrouwen van het regime, aldus waarnemers. Het kan ook worden uit gelegd als een antwoord op de ln de DDR levende gevoelens dat de staat een meer wereldwijze, kritischer inge stelde, jongere generatie dient voort te brengen met een meer bevredigen de intellectuele bagage. 'ABGRENZUNG' De Oostduitse regeerders hebben hen via de politiek van 'Abgrenzung' (af bakening) getracht onbesmet te hou den van Westduitse culturele invloe den. Maar het bewind voelt kennelijk aan dat het de jongeren moet voor zien van geneugten die kunnen wedij veren met die welke via de Westduit se televisie binnendringen. In december 1971 zei partijleider Erich Honecker op een zitting van het centrale comité dat er geen taboe's moeten zijn in de Oostduitse kunst, zolang deze maar op het socialisme is gebaseerd. De schrijver Heinrich Böll, een gematigd Westduits socialist en Nobelprijswinnaar verbaasde zich vo rig jaar toen de westerse wereld de DDR begon te erkennen in een artikel erover, dat de regering van de DDR wel internationale erkenning probeert te krijgen, maar weigert haar eigen literatuur te erkennen. Door Heym te publiceren probeert de DDR daarop wellicht een antwoord te geven. De werken van Christa Wolf, de schrijfster die al eerder weer hoog ge stegen was in de achting van het Oostduitse literaire establishment, worden in de DDR weer gepubliceerd na een periode van officiële twijfel over haar gezindheid. Ook een contro versiële verzameling gedichten van de schrijver Rainer Kunze worden na een aanvangsperiode van officieel stil zwijgen nu gepubliceerd. Voor de meest controversiële der Oost duitse schrijvers de dichter en bal- ladenschrijver Wolfgang Biermann bestaan er echter nog geen gunstige vooruitzichten. Biermann is wegens zijn kritiek door de staat veroordeeld tot een soort 'unperson', een doodver klaarde. Schrijvers in de DDR hebben voor zichtig ervaren dat men op de officiële posten bezig is met een krampachtige herwaardering van oude, onverzettelij ke houdingen uit de koude-oorlog-pe- riode. Maar Heym verzet zich tegen de op vatting dat de DDR op weg is naar een 'liberalisering'. 'Ik geloof niet dat een communistische of socialistische regering ooit liberaal zal zijn', zo verklaarde hij in een vraaggesprek. 'Deze twee dingen sluiten elkaar we derzijds uit'. Maar binnen het raamwerk van het socialisme (als fase in de tocht naar het communisme red.) heeft Heym het gevoel dat er ruimte is voor vele houdingen, die kunnen variëren van tolerantie tot de harde lijn. 'Ik geloof dat het onder tafel vegen van onder werpen, waarover nodig gediscussi eerd moet worden, geen verstandige houding is', zo luidde Heyms com mentaar. 'Als zij worden vrijgegeven voor discussie, en dit lijkt te gaan ge beuren door de publikatie van het 'Verslag van koning David', dan des te beter'. KONING DAVID Het kan ook zijn dat de autoriteiten hopen dat het publiek onder de in druk van de nieuwe verdraagzaamheid van de regering desondanks geen sikkepit van de roman zal begrijpen, omdat het onderwerp zo duister is. Het boek beschrijft hoe de joodse schriftgeleerde Ethan naar de gouden stad Jeruzalem terugkeert om er een 'geauthoriseerde versie' te schrijven van het leven van de tirannenkoning David. Heym maakt daarbij gebruik van de taalrijkdom van het Oudtesta mentische boek Hooglied van Salomo, de zoon van David. Naar de versie van Ethan wil de heerser Salomo de wettigheid van het bewind van zijn vader vaststellen om zo zijn eigen heerschappij te consolideren. Heym, die als joodse schrijver naar Berlijn terugkeerde, verzet zich tegen de opvatting dat uit zijn boek tussen de regels door te veel zou zijn te le zen over de recente communistische geschiedenis. Het boek wordt alge meen beschouwd als een satire op de communistische methode om de 'offi ciële' geschiedenis te beschrijven. Heym zegt dat dit een probleem is, waarvoor elke schrijver overal kan ko men te staan. Maar evenmin als de critici zal de lezer zich aan de indruk kunnen onttrekken, dat de David uit de roman enige overeenkomst ver toont met Stalin Erich Honecker Nadat Ethan eenmaal in dienst is ge nomen om de feiten geweld aan te doen en een schoonschijnend verslag over Davids bewind te schrijven, peinst de schriftgeleerde in het boek van Heym erover hoe hij de wereld in een of twee regels toch zal. kunnen inlichten over het feit dat David een Volgens de in 1967 ingevoerde grond wet van Zuid-Vietnam moeten tegen die tijd verkiezingen worden gehouden voor de helft van 60 zetels van de se naat In Zuid-Vietnam zijn eens in de drie jaar verkiezingen voor de senaat. 'We hebben ons eigen schema voor de verkiezingen. We zien geen reden voor uitstel. Ik denk dat de verkiezingen gewoon doorgaan', aldus de regerings woordvoerder. LONDEN (Reuter) Engeland en IJsland zijn overeengekomen op 3 mei besprekingen op ministersniveau te beginnen om te komen tot een tussen tijdse regeling van het visserijconflict. Dit is gisteren door de Britse minis ter van landbouw en visserij, Joseph Godber, bekendgemaakt. De besprekingen worden in Reykjavik gehouden 'maar kunnen uiteraard al leen doorgaan als de situatie in de visserijgronden dat toelaat', aldus Godber. IJsland heeft zijn visserij- grenzen vorig jaar eenzijdig uitge breid van 12 tot 50 zeemijlen. Enge land en West-Duitsland zien daarin een schending van het internationaal recht en hebben de zaak voorgelegd aan het internationaal gerechtshof in Den Haag. Maar IJsland meent dat het hof in deze kwestie niet bevoegd is. Sindsdien zijn er talloze incidenten geweest tussen Britse vissersboten en de IJslandse kustwacht. Engeland stuurt vandaag nog een vierde sleep boot naar het gebied om de Britse treilers te beschermen. Martin huwt weer tiran was, die 'zijn trouwste dienaren liet vermoorden, maar hun dood luid keels beweende Donald Armour is correspondent van het Britse persbureau Reuter in Oost- Berlijn. HOLLYWOOD (AFP) De 55-jarige Amerikaanse zanger en filmster Dean Martin is gisteren getrouwd met het 25-jarige fotomodel Catherine Mae Hawn. Het was zijn derde huwelijk. Frank Sinatra trad als getuige van Dean Martin op. Onder de gasten wa ren de zeven kinderen uit vorige huwe lijken van Martin en de dochter van de bruid uit haar eerste huwelijk. Executies in Pretoria PRETORIA (Reuter) In Pretoria zijn gisteren drie Afrikanen en een man van 'gemengde' afkomst opge hangen. Zij waren veroordeeld voor moord. Dit jaar zijn in Zuid-Afrika al 16 mensen terecht gesteld. Russen overstag PARIJS (AP) De Sowjet-Unie heeft haar eerste vliegdekschip te water ge laten. Dit heeft het Franse dagblad Le Monde gisteren gemeld. Het schip meet 30.000 ton en heet Kiew. Het is niet, zoals de westerse vliegdeksche pen, uitgerust met een zogenaamd katapult-systeem, maar is alleen ge schikt voor vliegtuigen die verticaal kunnen starten of op heel korte banen. De Sowjet-Unie heeft tot nu toe geen vliegdekschepen gebouwd, omdat ze beschouwd worden als 'drijvende dood kisten'. Goed voorbeeld BERN (AP) Prinses Gracia van Monaco heeft beloofd nooit meer bont te zullen dragen van dieren die met uitroeiing worden bedreigd. Dit heeft het World Wild Life Fund gisteren in Zwitserland bekend gemaakt. Overstromingen NEW YORK (AP) De overstro mingen in zeven Amerikaanse staten hebben aan zeker tien mensen het leven gekost en meer dan 4 miljoen hectare land onder water gezet. Dui zenden gezinnen moesten worden ge- evacueerd. Vervolg van pagina 1 om opheldering heeft gevraagd en van beide landen ontkenningen heeft ont vangen. 'De Franse regering heeft tot nu toe geen bevestiging ontvangen van de geruchten, die over deze zaak de ronde doen, en ziet geen rechtvaar diging voor de geuite ongerustheid', aldus de regeringswoordvoerder. De nieuwe controverse bekoelt de toch al wat ijzige betrekkingen tussen Israël en Frankrijk. Het is best moge lijk dat de twee landen van mening verschillen over de interpretatie van het verkoopcontract. Sommige diplo maten in Parijs nemen aan, dat Frank rijk best gelooft dat de Israëli's Li bische Mirages op Egyptische vliegvel den hebben waargenomen. Parijs zou het niet als een inbreuk op het con tract beschouwen als Libië af en toe zijn Mirages naar Egypte vliegt en ze daar parkeert, zo lang de kentekens maar niet in Egyptische veranderd zijn en de vliegtuigen niet zijn opge nomen in de Egyptische luchtmacht

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9