Principe-akkoord over industrie-cao CHU doet niet mee aan kabinet UW NS weigert groep gehandicapten mee uit te nemen nieuw ver lirages NKV-ers gaan zich nog beraden Twee kernproeven van VS Man verpletterd Een laxeermiddel waar u de klok op gelijk kunt zetten: Sennocol! Chileense studenten slaags met politie krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leidis e Courant IISTELtJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" VRIJDAG 27 APRIL 1973 54ste jaargang no. 22 ^traat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding MODEHUIS SLOOS Stille Rijn 11 - Lelden - Tel. 20868 Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur i (IJS, JERUZALEM (Reuter. AP) Frankrijk en Israël opnieuw in een controverse Mirage-jagers beland. Israël het 'onbetwistbare bewijs' te ien geleverd, dat een aantal die Frankrijk aan Libië tocht heeft, zich nu in Egypte indt. Maar Frankrijk zegt geen bewijzen te hebben rangen over wat het 'geruch- noemt. Israëlische minister van buiten- se zaken, Abba Eban, heeft jiste- op een persconferentie verklaard, zijn land Parijs 'onbetwistbare' jzen heeft verschaft, dat Libië ïse straaljagers aan Egypte heeft gedragen, hetgeen een inbreuk zijn op het Frans-Libische ver- jcontract. de oorlog van 1967 heeft Frank- een wapenembargo ingesteld de landen, die bij de strijd in Midden-Oosten betrokken waren, levering van 50 door Israël bestel- sn betaalde Mirages ging niet door Israël kreeg zijn geld terug. In werden 110 Mirages besteld door ië, dat niet aan de oorlog had Igenomen. In het verkoopcontract d bepaald dat Libië de toestellen ter beschikking mocht stellen de oorlogvoerenden van 1967. An- zou onmiddellijk de levering ge it worden. ök maar Ie heeft tot nu toe ongeveer 60 Mi les ontvangen. Volgens Israël heeft •ië er nu al 18 'doorgegeven' aan >te. Eban verklaarde dat hij Pa- precies had ingelicht over het ital overgedragen toestellen, de data •op dit is gebeurd, de namen van Libische vliegvelden waarvan de lages vertrokken zijn, de namen de Egyptische luchthavens, waar :ijn geland en de locaties, waar de lellen zich op het ogenblik bevin- 'Het enige wat de Fransen nog ïven te doen is de toestellen in ypte te gaan bekijken', zei Eban. ar Frankrijk heeft nadrukkelijk ge- d geen bewijzen te hebben ontvan- voor de Israëlische beweringen, een kabinetszitting onder leiding president Pompidou, liet de rege- g weten dat zij Egypte en Libië Zie verder pagina 9 igezegd s je eenmaal zover bent als nu het wel fantastisch, maar je ugd is ermee verloren gegaan, moest altijd studeren, ik kon loit spelen Violiste Emmy Verhey Droog Overwegend droog weer met wolkenvelden, maar ook zonnige perioden. Weinig wind. Maxi mumtemperaturen omstreeks 10 graden Celsius op de Wadden eilanden tot 14 in het zuiden van het land. MORGEN EN OVERMORGEN: zonnige perioden, vooral later plaatselijk buien en ongeveer normale temperaturen. Morgen zon op: 05.17 onder: 19.59 maan op: 03.08 onder: 14.42 fedijver tussen kcrlingen sunstia, CO O Na afloop v Stoppelaar an het gesprek Blijdesteyn, A. Binnenland Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De industriebon den NYY en CNV en de indu striële werkgevers zijn er na urenlange onderhandelingen in geslaagd, een principe-akkoord te bereiken over het looncon- flict. De vakbonden, die hun bondsraden vandaag zullen ad viseren in te stemmen met de overeenkomst, hebben een be langrijke concessie gedaan: er komt geen maximum in de prijs compensatie. De industriebond NKV beeft meegedeeld 'geen waardering' voor de overeen komst te hebben. Afgesproken is dat per 1 juli de inko mensgroepen tot 28.000 gulden de vol ledige prijscompensatie zullen ontvan gen. De inkomensgroepen tussen de 28.000 gulden en 34.000 gulden ont vangen een half procent prijscompen satie per procent prijsstijging over de laatste zesduizend gulden. De groepen boven de 34.000 gulden krijgen een kwart procent over wat zij meer dan dit bedrag verdienen. De partijen heb ben zich bij voorbaat akkoord ver- klaard met de resultaten van 'n studie over de prijscompensatie, die per 31 Ift 494*74^ KfSlïll december zal moeten worden afge- rond. - Wanneer uit deze studie blijkt, dat er voor bepaalde groepen over- of onder compensatie plaatsvindt, zal er per 31 december een correctie worden toege past. Ten aanzien van twee andere kerneisen van de vakbonden de uitbreiding van de werkingssfeer van de cao en de centen of procenten kwestie is afgesproken, dat deze vraagstukken zullen worden overgela ten aan de cao-onderhandelaars in de bedrijfstakken. Hetzelfde geldt voor de vloer in de prijscompensatie. Inkomenspolitiek Wanneer de beleidsinstanties van de werkgeversorganisaties en de bondsra den en de ledenvergaderingen van de industriebonden zich over het princi pe-accoord hebben uitgesproken, zul len de partijen opnieuw bijeenkomen. Namens alle betrokken partijen ver klaarde de heer A. Groenevelt, voor zitter van de industriebond NVV, gis teravond, dat er na veertig uur onder handelen, touwtrekken en discussië ren dan toch een oplossing uit de bus is gekomen. Hij wees er op dat zowel vakbonden als werkgeversorganisaties het er over eens zijn, dat in Neder land ten spoedigste de inkomenspoli tiek aan de orde moet worden gesteld. Ook vestigde hij er de aandacht op, dat de afspraak over het vergoeden van alle prijsstijgingen in lonen en salarissen is gemaakt in een tijd, dat de gemiddelde prijsstijgingen laag wa ren. 'We hebben als vakbeweging de indruk, dat er als gevolg van de infla tie bepaalde groepen een overcompen satie ontvangen, terwijl de lage inko mensgroepen een ondercompensatie krijgen. De studie, die door een onaf hankelijk instituut of door een weten schapsman moet worden verricht, zal moeten uitwijzen of die indruk juist is', aldus de heer Groenevelt. De heer Groenevelt verklaarde even als de heer C. van Dijk, voorzitter van de industriebond CNV, dat hij zijn bondsraden positief zal adviseren. De heer P. Brussel, voorzitter van de industriebond NKV, liet weten dat hij zijn bondsraad niet zal adviseren ak koord te gaan met de bereikte over eenkomst. 'We zullen ons morgen beraden over onze houding', zei hij. Met name de afvlakking van de hogere inkomens groepen gaat de industriebond NKV niet ver genoeg. De heer A. Prins, voorzitter van de werkgeversdelegatie verklaarde, dat hij verheugd was met het bereikte accoord. gisteravond werd een persconferentie gehouden. Van links naar rechts J. de Prins. A. Groenevelt, C. van Dijk en P. Brussel. Emmy Verhey naast Menuhin Buitenland DDR soepeler Laird bedankt voor leiding zuivering Kerk Ziener op liet balkon Sport Juventus'smijt met miljoenen 'aten we het alsjeblieft taooi houden. LAS VEGAS (AFP) De VS hebben voor de tweede maal binnen 24 uur op het proefterrein in Nevada een onder grondse kernproef genomen, zo heeft de Amerikaanse commissie voor atoom energie gisteren meegedeeld. Het is de derde kernproef van het jaar. De ontploffing had een kracht van 20 000 tot 200.000 ton tnt. De proeven zijn genomen voor bewapeningsstudies. DIDAM Bij een bedrijfsongeval in Didam is gistermiddag de 24-jarige ongehuwde H. R. de Kok uit het Gel derse Druten om het leven gekomen De man werkte bij een maatschappij die een aardgastranspnrtleiding aan legt. Bij het verplaatsen van een buis ging een groot aantal andere bui/en rollen, waaronder het slachtoffer werd bedolven. Economie Grote expansie bij room en Dveesmann Boekmetnlngr Lezefs schrijven Radio en IV Recept Strips en feuilleton 17 19 Dichtbij en verder Poprubriek Filmpremières Familieberichten RITA 'lk ga mij auto verkopen en dit idee kreeg ik in een show room.' Van onze parlementsredactie DEN HAAG De fractie van de CHU in de Tweede Kamer wil geen verantwoordelijkheid dra gen voor de formatie van hel kabinet-Den Uyl. De fractie heefl gisteravond na urenlang vergade ren laten weten dat zij de daden van het kabinet zakelijk zal be oordelen en overigens de chris tendemocratische samenwerking nog altijd zo veel mogelijk zal blijven bevorderen. De fracties van KVP en ARP zullen ondanks het afhaken blijven meewer ken aan de formatie van mr. J. A. W. Burger en dr. M. Ruppert. Wel werd in deze kring teleurstelling uitgespro ken over het feit dat de CH-fractie het offer van een ministerspost in het kabinet, waartoe KVP en ARP bereid waren, niet heeft willen aanvaarden. De KVP-fractiv sprak gistermiddag na een vergadering uit, dat zij met drie in plaats van vier ministers genoegen zou nemen: De AR-fractie wilde een staatssecretaris aan de CHU offeren. De CH-fractie hield echter vast aan haar eis, dat de confessionelen geza menlijk zeven ministersposten zouden bezetten. De fractieleider van de ARP, mr. W. Aantjes liet aan het be gin van de avond weten, dat het voor de CHU niets zou uitmaken of er zes dan wel zeven ministerzetels voor de confessionelen zouden worden gereser veerd: in het ene zowel als in het an dere geval zoi'. de CHU één minister en één staatssecretaris in het kabinet kunnen krijgen. In politieke kring in Den Haag werd gisteravond voorspeld, dat het afha ken van de CHU de voortgang van de christen-democratische samenwerking zeer zal vertragen. De voorzitter van de CHU, baron mr. O. W. A. van Ver- schuer zou van plan zijn op korte ter mijn af te treden. De CH-fractie nam haar unanieme beslissing na overleg met de geestver wante senatoren en met het Unie-be stuur. Het bestuur ondersteunde in meerderheid het standpunt van de fractie: slechts twee leden, nnder wie de voorzitter, mr. O. W. A. baron van Verschuer, hadden met de formatie door willen gaan. Gisteravond verluid de in Den Haag. dat mr. Van Ver schuer over enige tijd wil aftreden. Drs. A. D. W. Tilanus, leider van de Tweede-Kamerfractie, vorklaarde gis teravond, dat hij en zjjn fractie een tweestrijd hadden uitgevochten: 'Ons hart zei dat we moesten meedoen in de christendemocratische samenwer king, maar ons verstand en politiek inzicht hebben gezegd dat we op deze manier niet kunnen meedoen'. Hij meende dat de opzet van de forma teurs afglijdt van een afspiegelingscol lege, zoals in de gemeentebesturen, naar een programcollege, 'ik zie niet in waarom wij de evenredigheid in dit geval zouden moeten loslaten', aldus Tilanus. Drs. Tilanus zei het kabinet zakelijk te zullen beoordelen. Hij gaf toe dat de samenwerking met de ARP en KVP moeilijker zal worden. Toch hoopt de CHU-fracticleider wetsvoor stellen samen met KVP en ARP in de Tweede-Kamercommissies te zullen beoordelen. 'Tenslotte zijn wij met één program samen met KVP en ARP de verkiezingen ingegaan', aldus drs. Tilanus. In een reactie hierop zei mr. Aantjes (ARP) dat zo'n samenwerking in het Baron Van Verschuer parlement 'wel moeilijk, maar niet on haalbaar' zal zijn. Over 19 mei, de dag waarop de christendemocratische sa menwerking gestalte moet krijgen, zei drs. Tilanus. dat deze in ieder geval moet doorgaan. 'Anders zouden we het hele land teleurstellen' meent hij. Van avond nog zullen de bestureij van de drie christelijke partijen bijeenkomen om de toekomstige beleidslijn uit te stippelen. De heer Aantjes zei in het standpunt van de CHU veel te her kennen van wat in een groot deel van mijn fractie leeft. Het is alleen een verschil van taxatie van wat er uitein delijk uit de proconstituerende verga dering tevoorschijn zal komen', meent hij. Maatregel na klachten van echtpaar Van een onzer verslaggevers UTRECHT Geestelijk of lichamelijk gehandicapten lopen grote kans van deelname aan de achtdaagse vakantie-reizen, die de Nederlandse Spoorwegen organiseert, uitgesloten te worden In de NS-folder van dit jaar is voor het eerst een clausule opge nomen, volgens welke een 'deelnemer die fysieke of psychische afwijkingen vertoont, dan wel zich aan wangedrag schuldig maakt, van deelneming kan worden uitgesloten'. In Leiden is enkele weken geleden al een groep geestelijk gehandicapten, die vier jaar lang aan NS-reizen deelnam, geweigerd voor een nieuwe reis. De uit vijftien personen bestaande groep zou door vier verzorgers be geleid worden. Volgens het hoofd kantoor van de Nederlandse Spoor wegen waren er vorig jaar klach ten van andere deelnemers binnen gekomen; een reden om de ge noemde groep gehandicapten dit jaar te weigeren. Een woordvoerder van de NS noemde de redactie van de in de folder opgenomen clausule 'onge lukkig'. Het lijkt er volgens de woordvoerder op, alsof geestelijk en lichamelijk gehandicapten op één lijn worden gesteld met dege nen die zich aan wangedrag schul dig maken. 'Wij hebben de bepaling met een zekere tegenzin opgenomen. Maar van een aantal reizigers kregen wij brieven, dat hun vakantiegenot door deelname van gehandicapten sterk was verminderd. De brief schrijvers zagen van verdere deel name aan NS-reizen af, wanneer de Spoorwegen door zouden gaan deze gehandicapten tot vakantiereizen toe te laten', zei de woordvoerder ons gisteren. 'Wij hebben toen geïnformeerd bij de belangrijkste touroperators, zoals Hotel-plan en de NCRV. Ook deze organisaties hebben bepalingen voor gehandi capten in hun folders opgenomen. Wij hebben toen de clausule, zoals deze elders gebruikt wordt, letter lijk overgenomen.' De receptionistes, die de reizen boeken, zijn wel aan een aantal be palingen gebonden, eer zij een ge handicapte kunnen weigeren. Zo moeten zij contact opnemen met het hoofdkantoor in Utrecht en in twijfelachtige gevallen superieuren raadplegen. Maatschappelijk werker Jan Th. Witte uit Leiden noemt de maatre gel van de Spoorwegen ronduit een vorm van discriminatie. 'Is de NS bang, dat hun reizen, die toch /eer in trek zijn, minder in trek zullen raken? Weigeren ze daarom gehandicapten, die evengoed het volle pond betalen?', zo vraagt hij zich af Zie verder pagina 5 (ADVERTENTIE) Sennocol doet zijn werk op natuurlijke wijze, zonder akelige bijverschijnselen, zonder krampen, zonder verstoring van de spijsvertering. Sennocol-voor een probleemloze stoelgang (J) Dagra N.V., Diemen SANTIAGO (El' C) In verscheide ne Chileense stede", is gevochten tus sen studenten en de politie. In Santia go richtten Je studenten barricaden np. Het is niet bekend hoeveel gewonden er zijn gevallen. De politie heeft wel meegedeeld dat er verscheidene stu denten zijn gearresteerd. De Chileense ondei minister van bin nenlandse "aken, Daniel Vergara, ver klaarde woensdagavond op een pers conferentie dat het door uiterst recht se groepering'.n gesteunde plan om de regering ten val te brengen, 'onver biddelijk' wordt uitgevoerd. In de af gelopen 24 uur, ze zei Vergara, heeft men een krachtstation bezet, een amb tenaar doodgeschoten en de straatrel- len een gevaarlijker karakter gegeven. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Plaats: Betaalt per: maand; L kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dogen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen 7 pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op dc enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1