Productielanden kunnen voor dievoorziening gevaar zijn Bedrijfsresultaat Estel verbeterde nog niet 'ijn-Schelde-Verolme heeft log meer orders nodig Omzet ging omhoog Grote expansie bij Vroom Dreesmann akhoed denkt j m onderzeese jpleidingen Winst Shell stuk hoger dan in 1972 zig bedrijf bezig bedrijfbezig bedrijf )W JONES INDEX Helft investeringen in West-Nederland Ned. Fondsen in New York y In bollenstreek hotels volgeboekt Wall Street vast gestemd Winststijging van Gist Brocades heeft 'luchtje' DUW/KWARTET VRIJDAG 27 APRIL 1973 FlNAüCIëN/ECONOMIE T19/HL19 $mbod onvoldoende om in traag te voorzien n een onzer verslaggevers N HAAG Er is voldoende ruwe olie om in de behoefte aan irgie te voorzien totdat nieuwe krachtbronnen hun aandeel kun- i leveren. Maar er kan een tijd komen dat de productielanden gevaar vormen voor de olievoorzieuing omdat het aanbod dat aanvaardbaar vinden niet voldoende is om aan alle vraag naar te voldoen. I laat zich een deel van de rede sa- vatten, die mr. C. A. Wagner, ijjsident-directeur van de Kon. Ned. 'oleum Mij. gisteren voor de in Haagse Congresgebouw verenigde TERDAM Pakhoed is van plan al bestaande activiteiten op het ed van olietransport uit te brei- tot de exploitatie van pijpleidin- in de Noordzee. Er bestaan al tacten met oliemaatschappijen, die de Noordzee boren, maar het is te vroeg om van echte onderhan- ngen te spreken, aldus een Pak- j Iwoordvoerder. Op korte termijn ook nog geen contracten te ver- hten. bestaan ook nog geen concrete men omtrent de aanleg van de lei- jen, waarvoor Pakhoed zelf niet voldoende kennis en ervaring be kt. Met de oliemaatschappijen zal sten worden besproken hoe de pro- en worden uitgevoerd en of er sehien een aannemer voor zal wor- ingeschakeld. dochteronderneming van Pak- (Distropak) houdt zich sinds ;e tijd bezig met het vervoer van per tankauto. Men doet dit vooral oliemaatschappijen, die in Ne- Jand geen grote omvang hebben en - daarom het vervoer liever aan een ecialiseerd bedrijf overlaten, ioed verwacht dit jaar een winst- •i van 12 pet. (STERDAM De gulden is ook iderdag op de Amsterdamse wissel- •kt weer door de Nederlandsche gesteund. Volgens valutaliandels- hgen verkocht de centrale bank [gische francs en Deense kronen een waarde van ongeveer lö,8 fc. Woensdag werd nog voor bijna min verkocht aan Belgische Incs, Noorse en Deense kronen. aandeelhouders hield. Hij zei, dat 90 procent van de olie die internationaal wordt verhandeld uit OPEC-gebieden komt. De OPEC is de organisatie van olieproducerende landen. In deze ge bieden bevindt zich tevens tweederde van de bewezen reserves. Volgens één der aanwezige aandeelhouders hebben de OPEC-landen alle kans de Shell en andere olieconcerns het mes op de keel te zetten. Na de overeenkomsten in 1971 over de nieuwe financiële voorwaarden ste gen de inkomsten van de olie"produce- rende landen in het Midden-Oosten en Noord-Afrika met meer dan de helft. In 1972 was er een verdere stijging met ca. 20 procent- waardoor de in komsten uit de door de oliemaat schappijen betaalde royalties en belas tingen naar de winst een niveau be reikten van 11 miljard dollar, aldus mr. Wagner. Kosten Olie, die de maatschappijen tot op he- d'dn van de put tot de pomp, zelf be heerden verkrijgen zij nu vaak via de OPEC-landen. 'Hierdoor worden niet de hoeveelheden, maar wel de kosten beïnvloed', zo zei de heer Wagner op vragen van aandeelhouders. In toene mende mate gaan de regeringen van de desbetreffende landen ook zelf ru we olie vdrkopen. Koninklijke Shell venvacht echter .hierdoor niet buiten spel te worden gezet. 'Dankzij de er varing en het apparaat dat de maat schappij bezit zullen we de concurren tie zeker aankunnen', zo verzekerde mr. Wagner. Wat betreft de handhaving van het dividend bij een lagere winst zd de heer Wagner op een vraag: 'Ondanks de problemen is er grond voor opti misme. De produkten, waarmee ons bedrijf zich bezig houdt zullen onver mijdelijk worden verkocht voor tien tallen jaren. Weliswaar zijn er grote veranderingen aan de gang, maar daar hebben we? ervaring in.' Op grond hiervan verwachtte de heer Wagner ook, dat het rendement bij de Koninklijke Shell, dat sinds 1967 is gezakt van 12,4 tot 7,2 procent verbe terd zal worden Op de vraag hoe dat te bereiken, zei de heer Wagndr, dat de Kon. Shell de uitgaven iets beter Mr. G. A. Wagner in de hand heeft dan de inkomsten 'maar er zijn factoren, die we niet in de hand hebben zoals de conjunctuur en de inflatie.' Wat de inflatie betreft merkte hij op, dat als de loonkosten hier met 10 procent stijgen 'in dit land niet zo vreemd' dit voor Shell een extra post van 60 miljoen bete kent. Overigens voegde hij daaraan toe, dat de Kon. Shell een redelijke verwach ting heeft dat de op 10 mei te publi ceren resultaten ove?r het eerste kwar taal niet zullen tegenvallen. Wél waarschuwde d« president-directeur de aandeelhouders er al te vast op te esultaten niet minder dan in 1972 pi een onzer verslaggevers TTERDAM Het scheepsbouwconeern Rijn-Sclielde-Verolme wacht, dat de resultaten dit jaar niet bij die van 1972 zullen terblijven. Daarbij gaat men er van uit, dat de nadelige gevolgen i de huidige stakingen in zekere mate beperkt kunnen blijven. fi ziet de raad van bestuur het lo- ie jaar niet geheel zonder zorgen moet. In 1973 zal voor bepaalde oren van de Groep aanvulling van orderbestand nodig zijn om onder- tting te vermijden. Dat geldt met e de sectoren apparatenbouw en epsmachinebouw en in zekere ma- foor de divisie scheepsbouw. Het lag gaat niet in op de werf Wil- Feijenoord, waarover enkele we geleden het gerucht ging, dat de- ou gaan sluiten. De raad van be- r ontkende de sluiting, maar en- vertegenwoordigers van de vak- len zagen het somberder in. CHTE CONJUNCTUUR larzeling in de conjunctuur, die in de tweede helft van 1971 ma- iteerde, heeft in 1972 de order- 'angst van de groep ongunstig ivloed. Door de grote gerichtheid ifzet in het buitenland werd te- nadeel ondervonden van de in- lele valutaverhoudingen. Toch de omzet van de groep nog met toe tot 2,04 miljard. Van deze iktie is ca. 45 pet. toe te schrij- an de scheepsniemvbouw, 20 pet. de scheepsreparatie en 35 pet. aan ire activiteiten. order bestand per 31 december bedroeg (exclusief de reparaties) miljard, tegen 4 miljard aan linde van 1971. Toch deed zich te- het einde van het jaar een her van de vraag voor, waardoor de irpositie inmiddels beduidend is iterd. jaarverslag schrijft de geringere "ing van de scheepsreparatiebe- drijven toe aan de midden 1971 inge zette verslechtering van de scheeps- vrachtenmarkt en verder aan de ar beidsonrust in februari 1972. Sinds medio 1972 heeft de scheepsvrachten- markt zich hersteld, waardoor voor de reparatie-afdelingen op een normalere toestand kan worden gerekend. Voor de scheepsnieuwbouw geldt ongeveer hetzelfde verhaal. In 1973 zal het opstellen voor plannen worden afgerond, die een herstructu rering van de RSV-groep beoogt. Zij zal gericht zijn op integratie van de groep en op versterking van de conti nuïteit en rentabiliteit. De groep boekte in 1972 een nettowinst van 31,0 (25,6) miljoen. Het aantal werknemers steeg vorig jaar van 27.754 tot 28.839. Aan lonen, salaris sen en personeelskosten werd 695 (596) miljoen uitgegeven. vertrouwen, dat de bemoedigende re sultaten over het vierde kwartaal van het vorig jaar zich zonder meer zullen voortzetten. De heer Wagner was van mening, dat er geen sprake is van een energiecri sis. maar wel van een energiepro bleem. Het evenwicht tussen vraag en" aanbod moet in stand Avorden gehou den. Te royaal verbruik bijvoor beeld door vervoermiddelen moet worden voorkomen. Olie en gas moe ten overal worden gewonnen waar dit economisch maar enigszins mogelijk is en nieuwe energiebronnen moeten volledig tot hun recht komen, aldus de heer Wagner. Sprekende over de milieubescherming zei hij, dat de Kon. Shell zich daar al tijd zeer bewust van is geweest. 'Maar laat men zich niet vergissen: de maat regelen zijn kostbaar', zo hield hij de aandeelhouders voor. In 1972 gaven de groepsmaatschappijen een half mil jard gulden uitvonr de bescherming van de leefomgeving. ROTTERDAM Shell Oil de Ameri kaanse maatschappij van de Koninklij ke Shell-groep, heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een winst van 80.23 miljoen 1.19 per aandeel) gemaakt. Dat is nagenoeg gelijk aan het resultaat van het vierde kwartaal van afgelopen jaar, maar 49 procent beter dan de winst in het eerste kwartaal van het vorige jaar. De in komsten bedroegen inclusief omzetbe lasting en dergelijke 1.288,2 miljoen tegen in het eerste kwartaal van 1972 1.142 miljoen. Shell AMSTERDAM Het nettoresultaat van Shell Oil Company, welke maat schappij deel uitmaakt van de Konink lijke/Shell Groep, bedroeg over het eerste kwartaal 80.233.000 dollar of 1,19 dollar per aandeel, hetgeen vrij wel gelijk is aan het resultaat over het eerste kwartaal van 1972. en 49 pro cent hoger dan dat over het eerste kwartaal van 1972, zo deelde de heer H. Bridges, president van Shell Oil, vandaag tijdens de algemene vergade ring van aandeelhouders mee. De to tale inkomsten, Inclusief omzetbelas ting enz., bedroegen 1.288.154.000 dol lar, vergeleken met 1.142.031.000 dol lar over dezelfde periode van het vorig jaar. Dividend Key Indusl. Sporen UUI. Obl. Modi Ipr. 940.77 188.68 108.35 74.59 510.6 Ipr. 930.54 183.65 108.00 74.60 511.6 Ipr. 937.76 186.20 107.62 74.58 510.2 Ipr. 13.830 18.560 1.778 315 1.154 Ipr. 15 960 16.800 1.785 298 1.172 Ipr. 16.210 16.490 1.769 671 739 ersen in Montreal ^Ferguson Resources (Canada 24/4 25/4 26/4 2.65 2.65 2.70 20 19% 1934 21% 21 20% 11% 11 11% 18% 18-% 18% 8.92L 8.84L 8.70L 56% 55 55% AMSTERDAM Houthandel v.h. G. Key stelt voor het dividend over 1972 vast te stellen op 12 pet op de ge wone aandelen, waarvan 5 pet in ge wone aandelen uit de agioreserve en op 7,2 pet voor de cumulatief prefe rente aandelen, waarvan een procent in gewone agio-aandelen. Over 1971 werd een dividend in contanten uitge keerd van 10 pet op de gewone aan delen en van 6,8 pet op de cumulatieve preferente aandelen. Schuttersveld ENSCHEDE Textielfabrieken Gebr. Van Heek NV (Schuttersveld) heeft in 1972 een nettowinst uit bedrijfs- exploitatie geboekt dat vrijwel gelijk is aan dat van 1971. In de vergelijking is niet betrokken de koerswinst effec ten, die in 1971 een extra bijdrage aan het totale resultaat gaf van ruim ƒ1 min. Deze koerswinst was eenma lig en heeft zich dan o^k in 1972 niet voorgedaan. Schuttersveld zal aan de op 29 juni te houden jaarvergadering voorstellen het dividend te verlagen van 8 pet tot 7 pet. Bij het voorstel tot verlaging heeft een rol gespeeld dat Schuttersveld onlangs is getroffen door een bijna volledige werkstaking, die meer dan vier weken heeft ge duurd en waarvan de consequenties nog niet geheel zijn te overzien. Marijnen ROTTERDAM-DEN HAAG Tech nisch bureau Marijnen heeft in 1972 bij een gestegen omzet een van ƒ247.000 tot ƒ29.000 gedaalde winst geboekt. Aan de hand van o.a de or- derportefeiulle kan worden verwacht, dat de verhoogde omzet in 1973 zal kunnen worden gehandhaafd. Aan de andere kant is de kostenontwikkeling zodanig, dat voor het totale 1973 re sultaat geen spectaculaire verandering ten opzichte van 1972 kan worden ver wacht. Door de beoogde samenwerking met Van Berkel kan echter met een belangrijke verbetering van de bezet tingsgraad van de fabrieken en een verdere verhoging van -de omzet wor den gerekend, met als gevolg een be ter resultaat. Dit schrijft het bestuur van Marynen in het bericht over het bod van Van Berkel op Marynen. Van Berkel biedt per aandeel van 1000 nominaal (cum dividend 1972) ƒ2360 in contanten. Zeventig procent van de aandelen is reeds aangemeld. Uiterlijk 29 mei wordt bekend of het bod gestand zal worden gedaan. Van Berkel heeft te genover de bonden verklaard, geen maatregelen te zullen nemen, die in grijpende gevolgen voor de werkgele genheid bij Marynen in Nederland zullen hebben. Naarden AMSTERDAM Het naar 1973 is voor Naardén International NV (smaak en reukstoffen) tot nu toe goed verlopen, vooral wat het buiten land betreft (85 pet. van de omzet heeft betrekking op landen buiten Ne derland). De teruggang in de resulta ten in 1972 is weliswaar teleurstel lend, maar is niet structureel. De mogelijkheid het dividend gedeel telijk in aandelen op te nemen, moet gezien worden als een uiting van ver trouwen. Zo werd op de jaarvergade ring gezegd. Holec HENGELO Holec heeft een goed uitgangspunt gevonden voor een ver dere groei, die niet in het binnenland kan worden gevonden, zo heeft de voorzitter van de raad van bestuur, de heer C. F. de Gooyer, in de jaarverga dering meegedeeld. Het bedrijf is be zig om contacten te leggen in Ierland teneinde een samenwerkingspartner te vinden. Voorts bestaat het plan om in Indonesië te gaan fabriceren. Ook wordt gepoogd een flinke portie aan delen van een Australische moeder maatschappij te kopen. De orderporte feuille beweegt zich nagenoeg op het zelfde niveau als het vorige jaar. Kloos en Zonen KINDERDIJK Kloos en Zonen in Kinderdijk heeft het boekjaar 1972 af gesloten met een verlies vgn 527.315. De directie deelde woensdag mee dat dit moet worden toegeschreven aan het uitblijven van voldoende nieuwe opdrachten. Ofschoon in de eerste maanden van 1973 orders werden ont vangen ter waarde van ongeveer 15 miljoen blijft de markt slap. Aan de aandeelhouders zal worden voorge steld het dividend over 1972 te passe ren. Van Dorp RIJSWIJK Het effect van de geno men maatregelen is dusdanig, dat een voorzichtig opgestelde prognose voor 1973 weer een bescheiden geconsoli deerde winst te zien geeft, aldus de vooruitzichten van Van Dorp en Co (groot handel in kantoorbenodigdhe den) in het jaarverslag. Zoals reeds gemeld leed van Dorp in 1972 een verlies van ƒ0.6 min. tegen een winst van ƒ0.55 min. over 1971. Het divi dend over 1972 zal worden gepasseerd (over 1971 werd 12 pet. betaald). DEN HAAG Sinds 1955 vindt onge veer de helft van de bedrijfsinveste ringen plaats in het westen van het land (Noord- en Zuid-Holland en Utrecht) en in al die jaren is in deze geografische spreiding van de investe ringen weinig verandering gekomen. Dit blijkt uit een analyse van het Centraal Bureau voor de Statistiek over de periode 1955 tot en met 1970. In de jaren 1955 tot 1958 ging 51,5 procent van de bedrijfsinvesteringen naar het westen, in 1958 - 1962 49,9 procent, in 1963 - 1966 48,9 procent en m 1967 - 1970 49,1 procent Het CBS tekent hierbij aan, dat in het westen de investeringen door transport- op slag en communicatiebedrijven en door handel en dienstverlening in ge ringere mate zijn gegroeid dan lande lijk het geval was. Het aandeel van Noord-Nederland was in deze tijdvakken resp. 7,6 procent, 9,5 procent, 10,6 procent en tenslotte 9,8 procent en in het zuiden (Zeeland, Noord-Brabant en Limburg) 24,4 pro cent, 24,1 procent, 24,7 procent en 25,2 procent. Minder gunstig dan in noord en zuid ontwikkelden zich de bedrijfsinvesteringen in Oost-Neder land. Tot 1962 bleven zij 16,5 procent uitmaken van de totale investeringen om vervolgens te dalen tot 15,8 15,9 procent. De voornaamste oorzaak van de geringe ontwikkeling van het aan deel van Oost-Nederland is vooral toe te schrijven aan de stagnatie van de investeringen in de Overijsselse in dustrie na 1364. Hoewel sedert 1964 ook in Limburg vermindering van de groei der indus triële investeringen optrad, heeft dit op het totaalbeeld van zuid-Nederland weinig invloed gehad. De omstreeks datzelfde jaar begonnen sterke ont wikkeling van de industriële investe ringen in Zeeland heeft hier een com penserende werking gehad. Kon. OUe noteerde gisteren S 44%-44% (47%-%). Philips J 18%-19% <18%-19). Uni lever S 54-54% (54-54%) en KLM 36% (108.50). Opgave du Pont. Glore. Forgan. EFFECTENKOEUSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes staat de officiële slotkoers van dezelfde dag): Akzo 82.80 (82.80). Hoogovens (82.50), Kon. Olie 126.40 gb—127.00 (126.20). Philips 56 10 gb— 56.50 (56.40). Unilever 159.40—159.70 (159.50). KLM (109.50). Pompstations en snelrestaurants Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vroom Dreesmann gaat zijn werkterrein aan zienlijk uitbreiden. Buiten de warenhuisactivitciten, bewoog bet concern zich lot nog toe al op de reismarkt en in beperkte mate ook in verzekeringen, maar de nieuwe plannen zijn van veel grotere omvang. V D is van plan enige tientallen winkels voor auto-benodigdheden te stichten, winkels, waaraan tevens een pompstation aan gekoppeld is, dat witte benzine (onder het merk V D) verkoopt. Verder heeft het con cern doe-het-zelfwinkels op stapel staan, die zich zullen specialiseren in hotit, sanitair en bouwmaterialen en restaurants, die zich vooral zullen richten op meencemmaaltijden. Ter plaatse eten zal in deze restaurants, die niet in het centrum, maar in de woonwijken komen, in beperkte mate mogelijk zijn. Andere activiteiten van V D betreffen tuincentra en recre atieprojecten, zoals campings, maar erg concreet kon directie-secretaris drs. G. van Woerkom nog niet zijn over deze zaken. VERHUIZEN Wel over een laatste activiteit uit de rij, nl. het aanbieden van verhuisdien- sten, door V D gezien als een ver lengstuk van de huidige woningin richtingsafdelingen in de warenhui zen. In Den Haag maakt V D voor verhuizingen van klanten gebruik van een zelfstandig verhuisbedrijf, dat buiten de samenwerking met het wa renhuis ook zelfstandig opereert. Deze opzet is geslaagd gebleken en V D overweegt dan ook in andere steden op dezelfde wijze te werk te gaan. V D zal de nieuwe activiteiten, die honderden miljoenen gaan kosten (er wordt niet speciaal geld voor geleend) overwegend zelf nieuw gaan opzetten. 'Maar dat is geen dogma', zegt de heer Van Woerkom. Soms zullen be staande bedrijfsjes worden overgeno men. V D heeft in enkele bladen advertenties geplaatst, waarin onder nemers, die voor zo'n overneming voelen of met V D willen samen werken worden uitgenodigd. Dit is echter maar een facet van de adver tenties. V D vraagt er ook om ma nagers en om 'mensen met ideeën. KENNIS Men geeft toe zelf niet over voldoen de kennis te beschikken over de nieuw, aan te boren activiteiten. Men acht het niet onmogelijk, dat uit de advertenties nog ideeën naar voren komen van nog andere bezigheden. Overigens heeft V D op het gebied van samenwerking met een zelfstan dig bedrijf buiten de verhuizers al er varing met het reisbureau Centouri. In een later stadium is dat door het warenhuisconcern overgenomen. De plannen voor de expansie komen uit de koker van Vedemij Nederland, een van de twee houdstermaatschap pijen van het concern. In 1971 bereik te het concern een omzet van 1,5 miljard. Er werken 20.000 mensen. LISSE De meeste hotels in de bol lenstreek, waar morgen het 26e bloe- menbollencorso te zien zal zijn, zijn volgeboekt. Ook bij particulieren is bijna alle logiesruimte besproken, al dus mededelingen van de toeristische organisaties in de bollenstreek. Het nationaal bureau voor toerisme raadt iedereen, die niet naar het cor so gaat, de bollenstreek te mijden. De rijkspolitie zal zaterdag het doorgaan de verkeer uit het zuiden (Den Haag via Wassenaar naar Haarlem) in Sas- senhcim omleiden. Men zal via Hoofd dorp Haarlem moeten bereiken. Het verkeer uit het noorden zal in de och tend en middag enkele uren worden gestremd. In eerste kwartaal '73 teruggang door stakingen IJMUIDEN Estel (Hoesch-Hoogovens) heeft het vierde kwartaal van 1972 afgesloten met een netto-winst van 30,1 miljoen. In tegenstelling tot de verwachtingen werd in dit kwartaal geen ver betering van de bedrijfsresultaten bereikt. Voor het eerste kwartaal van 1973 wordt, vooral tengevolge van de stakingsacties in Dortmund en IJmuiden, een daling van de resultaten verwacht. De nettowinst over het gehele jaar 1972 bedroeg 87,4 miljoen. Over de verdeling hiervan in het bijzonder over de hoogte van de winstinhouding zullen in het in mei uit te geven jaarverslag mededelingen worden ge daan. In de periode oktober/december was bij het staalbedrijf in Dortmund door tegenvallende afzetcijfers en op- brengstprijzen, alsmede door storin gen in de produktie het bedrijfsresul taat opnieuw negatief. De Duitse werkmaatschappij Hoechst Werke als geheel kon dank zij bijzondere baten echter met een voordelig saldo afslui ten. De geconsolideerde omzet van Estel in het vierde kwartaal 1972 was 1 pet hoger dan die in het vierde kwartaal 1971. Het prijsniveau was ongeveer gelijk aan of in bepaalde afzetgebie den nog steeds enigszins lager dan in het vierde kwartaal 1971. De afzetcij fers waren hoger. De staalproduktie van het concern lag in het vierde kwartaal op ongeveer hetzelfde niveau als in het derde kwartaal. In vergelijking met het vierde kwartaal 1971 was er evenwel sprake van een stijging van ruim 14 pet. Hoesch produceerde 25 pet meer. Hoogovens 4,1 pet meer. De totale personeelsbezetting van het concern bedroeg 74.600 man op 31 december 1972. tegenover 75.000 een jaar eerder. De totale netto-winst van Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken kwam voor het vierde kwartaal 1972 uit op 18.5 min tegen 13.2 min in het derde kwartaal, 17,9 min in het tweede kwartaal en 5,1 min in het eerste kwartaal. In totaal 54,7 min, tegen 117 min over 1971, of per aandeel 4,83 tegen 8,48. (In miljoenen guldens) 4e kwart. 3e kwart. 2e kwart. le kwart. 1972 1972 1972 1972 Omzet 1641,5 1586,5 1618,0 1427,8 Afschrijvingen 107,0 107,3 107,9 108,5 Overige kosten 1481,9 1410,8 1434,3 1281,6 Bedrijfswinst 52,6 68,4 75.8 37,7 (in pet. van de omzet) (3.2) (4.3) (4.7) (2.6) Baten niet geconsol. deeln. 6.8 6,3 10,0 6,2 Interest (saldo) 40,3 30,8 33,4 27,1 Bijz. baten/lasten (saldo) 34,1 7,1 4,0 0,5 Winst vóór belast. 53,2 36,8 48,4 17,3 Belast, op winst 23,1 15,5 19,6 10,1 Netto winst 30.1 21,3 28,8 7 3. NEW YORK ACF Industries Airco Allied Chemical Aiun> co or Ara American Brands American Can Am Cyanamld Am El eet r Power Am Metal Climax DELFT Gist-Brocades heeft zich in Am smelt c Ref 1972 nog niet kunnen herstellen van Am Tel Tel de zware inzinking in het voorafgaan- Anaconda de jaar. Wel steeg de nettowinst van Armco steel 9,0 miljoen tot 9,4 miljoen, maar Atiant Richfield dat was uitsluitend te danken aan de Ben(nx incidentele baten, die bijna 4 mil- Bethi steel joen gunstiger uitvielen dan in 1971. Boe'n8 Zoals gemeld, is een ongewijzigd divi- Burlln*lon ,nd dend van 14 pet. voorgesteld. can PacaHc Ry In het laatste kwartaal van 1972 be- £®lanes® gon zich een opgaande lijn af te teke- chè««p aohto r" nen en de raad van bestuur vertrouwt Chrysler erop, dat deze verbetering zal doorzet- 5lVestSDrv,lce„ ten. mede als gevolg van de genomen colfVndustries reorganisatiemaatregelen met o.m. commonw Edison personeelsinkrimping van 6432 tot Cons Edison 5S88 man. Mede op grond van de re- cont on" sultaten in de eerste drie maanden curtiss wngtu van dit jaar, verwacht Gist in 1973 £ur|'s,s Wright A een winststijging. Het herstel geldt Deere and Co met name de divisie industriële pro- Dow Chemical duktcn. Alle artikelen vertonen een Du 1,001 (E1) hogere omzet en vooral de anti-biotl- caprijzen stijgen weer. Wel zou de va- Las,man Kodalt lutasituatic en de inflatie van nadell- ï'lrsl Nal Clly ge invloed kunnen zijn. In het begin van het afgelopen jaar Admiral Corp - - illAnnhanu Uit 34 53% 50% 397» 40 317» 32 U 27% 26% 26 26% 32% 32% 8% 8% 19% 19% 51% 52% 4% 4% 20% 20'4 22% 22% 78 77% ca stagneerde en de kosten konden Amsted md niet meer door omzet- of prijsstijgin gen worden opgevangen. Vandaar de Bali Ohio al genoemde maatregelen. Verder zijn Bavuk emirs de voorraden met 25 pet. verminderd en de daardoor ontstane onderbezet- Breweries ting van het produktieapparaat bein- chidbourn Gom vloedde vooral in het eerste halfjaar chase select Fd de resultaten ongunstig. comfnei' G" De totale omzet van Gist-Brocades cont Telephone steeg in '72 van 501 tot 543 miljoen gulden. Fluor Corp 29% 29)4 18% 19 32% 32% 17% 17% 33% 34% 44% 45 44% 45% 32 33 49% 49 V4 94% 96% 18% 18% 33% 33% 24% 24% 28% 27% 35 34% 23). 25 30% 31% 32% 32% 39%" 38% 104% 103 VI 169% 1697» 131% 136 78% 74% 11% 11 20% 20% 28 28% 11% 11% 39% 40% 48 48 14% 14% 1% 10.25 10.13 30% 30% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Puhl UUI Gen Tel fc Tel Getty Oil Gilette G lm bel Brothers Goodyear 1 and B Gulf Oil Illinois Centr Insllco int Busln Mach Intern Harvester lnt Nick of Can lnt Paper lnt Tel Tel 71% 20' ii4ya ii5% 57ex 56% 19 '4 26): 19% 25% 26% 21 20% 10% 107» 407% 409% 28 28 30 30% 36 357, 34% 337* Llng-Lemco Vough Luton Ind Lockheed Aircraft Marcor Martin Marietta May Dep Stores McDonnell Douglai Mobil Oil Corp Nat Biscuit Nabisco Nat Distillers Nat Gypsum Nat Sieel Nat Lead ind lnt Bnk for Rec lnt Flav Frag lnt Paper (3 4) Kansas City ind Kansas Power KLM Kroger Leasco Lone Star Cement Lehman Madison Fund 31% 21% 17% 17% 30% 29% 84% 35 71% 70'i 14% 147» 14% 147, 39'4 39 Pac Gas and El Penn Central PepsIco Phelps Dodge Philip Morris Phillips Polr Procter Cambl RCA Republic Steel Reynolds ind Royal Dutch Petr Santa Fé Ind Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Railway Sperry Rand Stand Oil Calif Stand Oil Indiana Exxon Corp Sludebaker.Worth Sun Oil 19% 1514 27% 27% 2% 2% 85% 85% ,115 ,i:n 45 46% 99 100 26% 95 27 U 97 467. 48% 19 183, 34% 34% 35 V* 35% 387. 39% 87X. 67 91 91 103 99% 45 45% 50% 51% "11 10% 10% 16% 16% 16% 163', Texaa Gulf Texas Inst Transamerlca Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft Uhiied Brands US Steel Weal Union fel Wesllnghouse El Woolworlh Nat Can NY Centr A North Weal R N Am Phillips Co Occidental Petr Standard Brand» 40 40% 167% 172 IS 13% 43% 42% 123'. 13% 37 36% S% 83, 83% 34 257a 26 33% 327, J19»ex 21% 26% 26% 10% 1134 Union Electr 17% 17% United Corpa 8% 8;, United Oas 18 li Western Bancorp 31% 31%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19