VJAX in vierde Europa Cup-finale Horst Blankenburg: 'Het was eigenlijk eenvoudig' erzamel gratis Cup-verrassingen, i elke week'n andere. Bij SRV. Coen Zuidema rukt op in schaakstrijd sporttotoj Van Haaren voor twee jaar geschorst iperieure Amsterdammers heersen tegen Real Madrid in moeilijkst denkbare omgeving OW/KWARTET DONDERDAG 26 APRIL 1973 SPORT T9/K9 pnze speciale verslaggever Jiè#RID Voor dc vierde keer in zijn bestaan heeft Ajax de finale van het toernooi om de Europa lereikt. In de moeilijkst denkbare omgeving een propvol Bernabeu-stadion, gevuld met fa- elimineerde de Amsterdamse formatie Real Madrid met 0-1. Op overtuigende wijze. Waar Jg8(idersteld had kunnen worden dat de ploeg van trainer Kovacs een negentig minuten durende ploop had moeten verwerken, heerste Ajax zelfs langdurig. Waarmee het ongetwijfeld opnieuw ^voriet voor de Europese titel kan worden uitgeroepen. jterMadridAjax was een herhaling Pfe vorig jaar gespeelde halve fi- uusjegen Benfica. Ook toen verkeer- secjax in een weinig benijdenswaar- ?aa*yitgangspositie: met een uitwed- erv(iin het vooruitzicht een geringe tlige marge van één doelpunt. In Ttugese hoofdstad Lissabon wan- i de volgelingen van trainer Ko- 1 evenmin als gisteravond het ge ts. De tegenstander werd voort el gecontroleerd. Op het midden maar zeker in de defensie. De kkig opererende aanvalslinie van rerd na een veelbelovende eerste xw minuten vrijwel volledig lam- ^door de wéér uitblinkende Suur- Hulshoff en Blankenburg. Doel- jtuy hoefde slechts incidenteel (erkelijk in actie te komen. LICT isis van de succesvol verlopen itie naar Madrid werd al in een stadium gelegd. Zelfs bij een ifessionele en in triomfen gros- de ploeg als Ajax is er in de |e van het seizoen, als de spelers lichamelijk als psychisch ver- raken, ruimschoots conflictstof, irste indicatie was de 'rel' van len, waarbij Johan Cruijff, ge- door de op eigen initiatief ge teerde artsen Kriek en Tetzner. ent weigerde de huiselijke om- I; van Vinkeveen te verlaten, ncident dat enorme deining bij veroorzaakte. Bestuur, medische l een groep spelers kantten zich i die eigenzinnige Cruijff. Enkele I later, na een vier uur durend I k, berichtte voorzitter Jaap van weliswaar dat de zaak opgelost l dat er slechts sprake was van bmmunicatiestoornis. maar hpt pidelijk dat de zaak nog door- We. I de groep namen de weerstan- Sgen Cruijff zelfs toe. Niet zo d, want de gelauwerde Ajacied, st wel meer geld uit de contrao- Ajax en alle andere, via hem ,e voerende bedrijven put dan ajax europa cup 1 de zogenaamde 'rest', maakt een roem rucht seizoen door. Natuurlijk, Cruijff werd voortdurend gehinderd door de blessures, maar dat werd steeds min der als een excuus aanvaard. De oppo sitie tegen Cruijff groeide, vooral van de zijde van die spelers, die zich steeds nadrukkelijker als steunpilaren van Ajax manifesteerden: Haan, Huls- hoff, Krol, Neeskens. Het is de kracht van Ajax om op dergelijke momenten, vlak voor een belangrijk duel als te gen Real Madrid, in te grijpen. In het afgelopen weekeinde, zelfs nog in Ma drid, zijn de onderlinge relaties ver beterd. COLLECTIEF Gerustgesteld ook dooi de magnifieke 5-0 tegen FC Den Haag, was Ajax in Madrid weer dat collectieve geheel waarvoor ieders behoefte moest bezwijken. Ook Real dus. Trainer Ste fan Kovacs: 'Het is belangrijk ge weest, dat de onderlinge verstandhou ding tussen de spelers ter sprake is gebracht. Dat er met Cruijff en het bestuur gesproken is. Daardoor kwam een nieuwe ploeg naar voren, die be reid was te knokken. Niet meer dat jagen op persoonlijk succes, maar al les in dienst van het elftal'. Wat dat betekende werd al onmiddel lijk duidelijk. Ajax bleef in het bom volle Bernabeu-stadion waar 120.000 Spanjaarden hun favorieten fanatiek aanmoedigden, de geroutineerde ploeg die zich op geen enkele manier laat ADVERTENTIE De geschiedenis van de Europa Cup vanaf 1955 tot en met de finale '73 in Belgrado. Europa Cup Album Sjaak Swart: ,,'n geweldig idee van i SRV. Mei al die verhalen, foto's, spel- siiuaiies, noem maar op. Vanaf de eerste wedstrijd in 1955 i/m de finale '73 in Belgrado. Koop nu dat album. En haal elke week 'n gratis Cup-verrassing bij SRV." Als er nu toevallig geen SRV-man bij u aan de deur komt en u-wilt dit unieke album toch hebben, schrijf mij dan een briefkaartje: Sjaak Swart p/a SRV, Postbus 138, Badhoevedorp. Dan zorg ik dat u het Europa Cup Album krijgt. Kosten van het Album: slechts 4,95. Het Europa Cup Album imponeren. Ajax speelde koel, alsof het een doordeweekse competitiewed strijd betrof. Eén figuur maakte daar op een uitzondering. Johnny Rep, dit seizoen pa» doorgedrongen tot de basis- ploeg, liet .rich provoceren door Real- doelman Remon en maakte een trap pende beweging. Scheidsrechter Lo- raux, de voortreffelijk leidende Belg, constateerde dat en trok volkomen te recht de gele kaart. Het was het enige teken, dat duidde op nervositeit. Een belangrijke factor, zoals trainer Ko vacs tevoren al had opgemerkt. Ko vacs: 'Essentieel zijn de eerste twintig minuten. Komen we die periode door. dan heb ik alle vertrouwen in de uit slag'. Ajax kwam door die periode en deed zelfs meer. De ploeg weigerde zich massaal in de verdediging te verschui len, al hield men uiteraard de dek king gesloten. Daardoor kon het ge beuren dat Ajax de gevaarlijkste situ aties creëerde. GEEN MISSTAP De Madrilenen concentreerden zich op een misstap van de tegenstander. Ajax beging die blunder niet en sleepte zich derhalve ongeschonden door de eerste periode. Zó hooghartig bewogen de Ajacieden zich soms door de Madri- leense hel. dat het ritme van Real er door werd aangetast. De greep op de wedstrijd, zoals Kovacs dat zo graag zag, manifesteerde zich steeds sterker Voor de pauze al leek Ajax de con frontatie te beslissen. Gerrie Mühren op het middenveld drukte meer en meer zijn stempel op de wedstrijd. Ondanks de afwezigheid van Piet Kei zer opereerde de Amsterdamse forma tie zelfbewust. Zelfs Arnold Mühren. de verrassende invaller van Keizer, kende 'gezag'. In de laatste minuten voor de pauze die het vertrouwen uit de Madrileense equipe wegvoerde, was Real 'nergens 'meer. Zelfs het suppor terslegioen geloofde er toen eigenlijk al niet meer in. Het werd stil in het stadion. En de pupillen van Munoz konden er geen verandering in bren gen. Steeds gejaagder probeerden zij openingen te forceren, daarbij steeds de nadruk leggend op individuele techniek. Het baatte niet. De door Ajax opgezette muur was zelfs niet door de persoonlijke balvaardigheid van een Amancio. een Pirri en een Velasquez, de dominerende figuur, te slechten. SUPERIEUR Toen al, na vijfenveertig minuten, had Ajax de twijfels afgeschud die in de afgelopen weken waren gerezen. Op talrijke fronten was de regerende Europese kampioen superieur. In condi tioneel opzicht vooral, hetgeen beves tigd werd door de afloop van de duels. De fysiek veel zwakkere volgelingen van trainer Munoz moesten het voort durend afleggen, als er 'n gevecht om de bal ontstond. Dergelijke situaties betekenden gewoon balbezit voor Ajax. Ondanks het feit, dat de breker-per traditie Johan Neeskens nauwelijks opviel. Hij beperkte zich tot het scha duwen van de voor Santillana inge vallen Gonzalez (waardoor de speci fieke middenvelder Pirri naar de punt van de aanval verhuisde) en een inci dentele sprint in de ruimte. Er was nog een man die zich niet aan het niveau van zijn collega's aanpaste: Johnny Rep. De man die bij wijze van spreken in de etalage rondliep (Barcelona en Real hebben belangstelling voor hem, voor opgesteld dat de Spaanse grenzen ge opend worden) drentelde vrij passief langs de rechterflank en werd in feite geëlimineerd door de agressieve Tori no. Daardoor ontbrak het Ajax aan dreiging op de vleugel, al compenseer de de razendsnel opkomende Suurbier veel en was Ajax door het centrum via een 12 met een uit de achterhoe de opkomende verdediger zeer gevaar- Wim Suurbier in duel met Tourino. lijk. Die acties leverden de Amster dammers de meeste kansen op. Een taktiek die ook in het tweede bedrijf werd gevolgd. Arnold Mühren was ook geen werkelijke buitenspeler. Hij on dersteunde veel meer zijn collega's van de tweede lijn, die echter slechts een enkele keer verrast werden door de tegenstander. De ploeg van Miguel Munoz mankeerde de cadans om Ajax voor al te grote problemen te stellen. De combinaties die in de beginfase Vreugde bij Ajax na het bereiken van de vierde Europa Cupfinale. Van links naar rechts doelman Heinz Stuy, Ruud Krol en reserve doelman Sies Wever. 'Hel van Bernabeu' imponeert Ajacieclen niet meer. Zolang de voorraad strekt. MADRID Toen uiteindelijk de deur van de kleedkamer van Ajax open ging, kwamen er alleen spelers uit, die de emoties van de avond al kwijt waren. Ajax klaar de het karwei in Madrid niet al leen professioneel, het geheel werd later ook professioneel be naderd. Real was gewoon tegen gevallen en de 'hel van Bernabeu' doet spelers die al enkele jaren aan de top staan niet veel meer. Horst Blankenburg had het zelfs over een 'rustig avondje', zonder al te grote moeilijkheden. 'Ik heb het eigenlijk eenvoudig gehad. Real was angstig vanaf het begin, het durfde niet uit alle macht aan te vallen. De Spanjaar den zochten wel naar afspeelmogelijk- heden, maar die waren er bijna niet. En als wij aan de bal kwamen hadden wij die mogelijkheden juist wel. Dat was een belangrijk verschil. In Europa Cup-voetbal is zoiets in een uitwed strijd ongekend. Het publiek maakte daarbij voor ons niets meer uit. Of we nou voor zestig- of zeventigdui zend man spelen of voor honderdtwin tigduizend. Het ging hier zelfs mak kelijk. Ook toen Real na het doelpunt de zaken probeerde te forceren maak ten ze het nog niet helemaal. Wonder lijk toch'. De man die gisteravond in de 'etala ge' had moeten staan, bleef uiteinde lijk in het magazijn al steken. Johnny Rep was duidelijk de minste speler van de goed draaiende Ajax-elf. En dat terwijl Real Madrid en afgevaardigden van Barcelona met begerige ogen de Nederlandse spits observeerden. Rep zelf: 'Ja, ik heb slecht gespeeld. Ik weet 't Maar ik stond dan ook tegen een man die me vanaf het eerste mo ment liep te schoppen. Torrino pro beerde werkelijk alles om me uit m'n spel te halen. Dat lukte, want ik kon nauwelijks een bal aannemen. Maar goed, er komen voor mij nog wel meer mogelijkheden om me te presenteren. In de finale in Belgrado bijvoorbeeld'. Over de gele kaart die arbiter Loraux gevreesd als home-referee, maar in Madrid nauwelijks met opvallende fouten fluitend hem toonde zei Rep: 'Ik trapte en dan krijg je een gele kaart. Het was een foute reactie van mij. Maar de scheidsrechter had ook moeten zien, dat Garcia Remon bewust probeerde mij te raken toen hij sprong. Ik reageerde daarop daar op en dat blijft verkeerd'. Uitblinker Gerrie Mühren toonde zich vooral tevreden over het spel van broer Arnold. Zei de opgetogen Vo- lendammer: 'Ongelooflijk hè, zoals Ar nold voor zo'n publiek zich weet waar te maken Ik heb er wel een verklaring voor. Hij weet dat ik achter hem sta, dat als hij een fout maakt ik altijd nog kan proberen die te herstellen. Dat geeft hem een stukje zelfvertrouwen waarmee je wat kunt doen'. Zijn eigen spel kenmerkte zich door een aantal manoeuvres van grote klasse. Mühren: 'Ik voelde me van avond gewoon superieur. Zo heb ik het nog nooit gehad. Die truc. een paar keer de bal op je voeten laten stuite ren, stil leggen, kijken als je dat kunt, dan voel je je gewoon superieur. Real viel me ook tegen.' Johan Cruijff speelde in Madrid op nieuw beter dan de laatste weken. Hij slaagde er echter maar slecht in zijn vaste bewaker Benito de verkeerde kant op te sturen, de Spanjaard klitte de hele wedstrijd aan het 'grote gevaar uit Holland'. Cruijff: 'Kunst, ze kun nen weer zo'n stuk film maken als in de vorige finale tegen Orioli. Benito haalde precies hetzelfde uit. Trappen, slaan, geen kans geven op welke ma nier dan ook maar een bal aan te kun nen nemen. Alleen maar lopen te schoppen. Ik vond het jammer, want ik voelde me weer helemaal goed. Ik had meer kunnen maken als ik niet op deze manier was afgestopt'. Als een van de eerste Ajacieden ver liet Barry Hulshoff de dampende kleedkamer. Hij had nauwelijks com mentaar, maar spoedde zich naar het vliegtuig dat hem binnen enkele uren weer in Amsterdam moest brengen. 'Ik heb haast, mijn vrouw kan ieder moment bevallen, dus ik moet snel naar huis'. soms vloeiend werden gecomponeerd, liepen per definitie bijna stuk op een Amsterdams been. Ajax heerste steeds duidelijker, al was dat aan de veld- verhoudingen soms niet af te lezen. Het kwam wèl in de score tot uitdruk king. Die zo belangrijke treffer waar mee Ajax definitief de vierde fi nale op een rij zou veroveren, was ge woon een gevolg van Ajax' suprematie. Terwijl iedereen een hernieuwde ex plosie van Real verwachtte, sloeg Ajax bikkelhard toe. Na een afgeslagen actie van Krol kwam de bal voor de voeten van Gerrie Mühren. die tot een volley besloot De bal werd nog wel aangeraakt, maar sloeg tenslotte toch achter de wan hopig uitvallende Remon. Vreemd genoeg brak dat nog het verweer van Real niet. Die tegenvaller werd door de Spanjaarden zelfs als een stimulans ervaren om voor het oog van miljoe nen TV-kijkers nog eenmaal te explo deren. Ajax moest terug, maar deed dat niet met tegenzin. Want: daardoor ontstond er de ruimte, die bijvoorbeeld Cruijff nodig had voor een doelmatige actie- Het leverde Ajax een unieke kans op om de marge te vergroten. De frêle Ajacied soleer de plotseling langs drie tegenstanders, passte op de meegekomen Arnold Mühren, die de voorzet echter niet ho noreerde. Mühren vond de al op de grond verkerende Remon op zijn weg. Luttele minuten later demonstreerde Cruijff een uniek staaltje. Een voorzet van Blankenburg nam hij onmiddellijk mee en haalde vervolgens vernietigend uit. Althans dat leek zo, want de ex cellerende Remon bracht met een schitterende greep alsnog redding. ILLUSTRATIEF De houding van het publiek was ten slotte illustratief. Toen Johan Cruijff in de slotfase een formidabele lob op de inkomende Neeskens richtte en Neeskens ternauwernood afgeremd kon worden, brak het applaus van de Spanjaarden los. Ajax leverde, door de bal secuur in de ploeg te houden, geen overhaaste reacties te onderne men en onder alle omstandigheden koel te blijven voetballen, opnieuw het bewijs vooralsnog Europa's sterkste formatie te bezitten. In Belgrado, op 30 mei, kan dat feit nog eens onder streept worden. Real Madrld-AJax 6-1 (0-0) 50. Gerrie Mühren 0-1. Scheidsrechter Loraux (Belg). Toeschouwers: 120.000. Real Madrid: Garcia Remon: Luis, Benito, Zocco. Tourino; Grande. Gonzales, Velas quez (Maranon: Amancio (Andres), Plrrl, Aqullar. Ajax: Stuy: Suurbier. Hulshoff, Blanken burg. Krol; Neeskens, Haan, Arnold Mühren. Gerrie Mühren: Rep. Cruijff. JOHN LINSE LEEUWARDEN (ANP) Na een zwakke start heeft titelhouder Coen Zuidema zich samen met de uitgewe ken Rus Sosonko aan de kop geplaatst van het toernooi om het Nederlands schaakkampioenschap in Leeuwarden. Met zwart versloeg Zuidema gisteren Van der Weide Uit de 8ste ronde: SchollMarcus 'A. 9de ronde: Van BaarleScholl 01, Henne- berkeEnklaar 01, Vdn der WeideZuide ma 0—1. Van der Vliet—Sosonko »/4'.4, BoersmaHartoch afgebr. MarcusVan Scheltlnga 1—0. Stand na 9 ronden: 1/2. So sonko en Zuidema 6, 3. Boersma 5 en 1 af gebr.. 4/6 Marcus, Van Scheltlnga en Van der Vliet 5, 7. Enklaar 4% en l argebr., 8/9. Scholl en Hartoch 4 en l afgebr., 10. v. d. Wedel 314, U/12. Van Baarle en Henneber- ke De uitslagen van de voetbalwedstrijden voor sporttoto 42 zijn: Real Madrid—Ajax 0—1: Derby County—Juventus 00; Sparta Praag —AC Milan 0—1: Hajduk Spilt—Leeds United 0—0; FC TwenteBorussla MG 1—2; Totten- ham HotspurLiverpool 21; PECFortuna VI. 10; HeraclesVolewijckers 22: Volen- dam—FC Dordrecht 40; FC VW—HVC 1—l; EvertonArsenal 00: Manchester United—Manchester City 00; Chelsea- Southampton 21. Een 'winnend' rijtje ziet er als volgt uit: 3 3*1 321131333 1. FRANKFURT (DPA) Dc Ne derlandse beroepsvoetballer Heinz van Haaren (32), vroeger spelend voor Schalkc '04 (West- Duitsland) en nu voor Racing Strassbourg (Frankrijk), is door de sportrechtbank van de West- duitsc Voetbalbond zwaar ge straft. Hij raakte zijn licentie kwijt, werd niet onmiddellijke ingang voor twee jaar geschorst en moet een boete betalen van 2300 mark. Het vonnis was con form de eis. Het is overigens de vraag of deze straf door de Fran se voetbalbond wordt overgeno men. De rechtbank bevond Van Haa ren schuldig aan het aannemen van het geld (2300 mark), om met zijn club, Schalke '04, te verliezen van Arminia Bielefeld op 17 april 1971. Dc beklaagde ontkende categorisch elke schuld. Hij gaat in hoger beroep. Voor de rechtbank was doorslag gevend dat de spelers van Schal ke een klacht wegens laster te gen Jürgen Neumann, de 'geld- bezoerger' van Arminia. hadden ingetrokken. Neumann had ver klaard 'dat alle spelers van Schalke geld hadden aangeno men'. Het vonnis steunde dus hoofdzakelijk op bewijsmateriaal uit zaken tegen eerder schuldig bevonden spelers. Heinz van Haaren is de twaalfde speler van Schalke, die veroordeeld werd wegens een aandeel in het Bundesiigaschandaal. AUTOSPORT De Belgisch-Britse combi natie Jacky Ickx-Brian Redman heeft voor meer dan 50.000 toeschouwers de 1000 kilometerrace van Monza gewonnen, lekx en Redman konden ln hun Ferrari winnen, toen de Matra van de Fransen Frangols Cevert en Jean-Plerre Beltoise. die vrijwel voortdurend aan de leiding had gelegen, wegens motorpech in de 133ste ronde moest uitvallen. Ferrari heeft ln de competitie om de wereldtitel constructeurs de leidende positie door deze zege cn dc tweede plaats van de Argentijn Carlos Reutemann en de Au straliër Tim Schenken versterkt. HONKBAL Buzzy Keiler, technisch di recteur van de Sarasota Baseball Aca demy. komt 1 mei in Nederland aan. Kei ler zal een maand in Nederland blijven en de training van het nationale negen tal verzorgen, dat eerder dit Jaar (begin februari) gedurende drie weken stage heeft gelopen aan de Sarasota Baseball Academy. Dc training onder leiding van Keiler wordt gehouden in het kader van de voorbereiding van het Nederlands "•ara voor het tuernool om h#t Europese kampioenschap, dat van 30 juni tot en met 8 juli in Haarlem wordt gespeeld. Begin juni zal Bon Fraser, vorig jaar al trainer/coach van het nationale negental, Keiler opvolgen. VOETBAL De benefietwedstrijd voor de Duitse ex-lntemational Willy Schulz met zijn club HSV tegen een wereldelftal is geëindigd In een 2-5 zege voor die we- reldploeg. Voor HSV scoorden Zaczyk en Heese 2.0, daarna zorgden Macarl "(New castle United, 2) Beekenbauer, Müller en Uwe Seeler voor 2-5. Er waren 35.000 toeschouwers. VOETBAL Crystal Palace, dat dit sei zoen voor ruim 4.2 miljoen gulden aan spelers heeft gekocht, ls uit de Engelse eerste divisie gedegradeerd. Norwich City boekte ln 'blessuretijd' een 2-1 zege op Crystal Palace, dat op zijn weg terug VOLLEYBAL In het in Leeuwarden ge houden toernooi om de Europa Cup voor jeugdlandenploegen is Nederland als der de geëindigd. Nederland verloor de laat ste wedstrijd met 2-3 van het als tweede eindigende Frankrijk. Winnaar werd Ita lië, dat ongeslagen bleef. BOKSEN Fighting Mack, de ex-Europe, se kampioen in het weltergewlcht die zondaghin Dordrecht tegen de Westduitser Alfred Fries bokst, komt maandag 7 mei In het theater Carrë ln Amsterdam weer in de ring. Mack ontmoet in de hoofdpar tij van een internationaal programma de Franse zwaarweller Daniel Martin in een gevecht over tien ronden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9