Vrijmaken brandgangen in bossen wordt erg urgent oeo ozzdbo Upmmeiitaar Vereniging Milieudefensie: meer vrijwilligers nodig as ree Veronica's 8rom dom' treinrwt: cjw aan hoofd °ewond kbladen+weekbladen weekbladen w SLECHTE SPIJS VERTERING? CARTERS PSP pleit voor links kabinet Prijscompensatie wordt onderzocht Duizenden handtekeningen voor behoud van Kurhaus Gala, Menuhin en de natuur Dierentuinen meer in trek vertrouwen ÏW/KWARJTET DONDERDAG 26 APRIL 1973 BINNENLAND T5/K.5 betTagel maa^1 ^eze week ,n 'Vr'J esAland', schrijvend over radio-Ve- deia, de juiste onderscheiding tussen in4iderneming-Veronica, die het om ^'jjnten gaat', en 'de popzender-Ve- die het om de programma's ^onderscheiding is juist. Eigenlijk »ij elke beschouwing over Veroni- Mpmiddellijk en duidelijk moeten befen aangegeven over welke Vero- pen schrijft of spreekt. 19(dc directeur van Veronica zelf, ing er Buil Verwey, zou zich aan de- ,anfgel moeten houden als hij op- 0i als advocaat in eigen zaak en chr|lan indient om 'Veronica' te le- ™°jren, als het parlement het Ver- van Straatsburg heeft geratifi- Ds.J eeferhaal klinkt op het eerste gehoor e pien niet eens onredelijk. Maar een goed oordeel over de zaak ien, is het nodig zich te realise- it de tot winst maken geroepen leming-Veronica voor haar pleit met argumenten van de En daarom ook fe heer Verwey de vraag moeten alskvoordcn, waarom hij (en van al- tien miljoen particulieren in Ne- d uitgerekend hij alleen) in een moet worden ge en waarom voor deze uitzon de omroepwet moet worden ge- aijd een wet, die terecht o.a. de aarde stelt dat de zendgemach- niet het maken van winst mo- astreven. eer Verwey is bereid, het groot- !n?deel van zijn winst af te staan bqailerlei goed in het gehoor lig- vtrai doelen als de werkende jonge- teh een radio-zender met klassieke jk. Door ontroering bevangen wioveel onbaatzuchtigheid zouden misschien over het hoofd zien, pj-J de redenering van de heer Ver- ellehct restant na toedeling aan al bede doelen dan toch maar op de werjrekcning van een nogal willekeu- moeten worden ge a' jfioct een beetje denken aan het taal (eeldige geval van drukker En- zoué uit Haarlem, die aan de rege- ateren parlement machtiging vraagt bour 1111 hiJ' toch a' een drilkPers en KW,aam personeel voorhanden wat meer bankbil ietten te 1te en dan dc Nederlandse Bank no- aa»jecft om zijn personeel od die aan de slag te houden. Hij zou ziin met het grootste deel dat overschot aan bankbilietten r en behoeftigen te voorzien. jjhii het kleinste deel maar voor n helf mor-bt houden, voor alle zor- ,-OOlV moeiten. stiel ;rbrapHT De 57-jarige Engelse leterE. Wirtsburt is dinsdagavond in verUtercitytrein Amsterdam-Utrecht jj0(]g aan het gezicht gewond door yenilrote steen. Vlakbij het Demka- gc]n in Utrecht hadden baldadige llen(ieSi die er een sport van maak- hefisserende treinen met stenen te dg den, het projectiel dwars door gegooid. De knaapjes zijn e Politie in de kraag gegrepen. zuitfouw kon na te z^n behandeld verlaten. Van een onzer verslaggevers AUSTERLITZ Veel bossen in ons land staan bloot aan een groot brandgevaar. De april- storm heeft brandgangen ver sperd, waardoor bij brand het vuur snel om zich heen kan grijpen. 'Bovendien komen de meeste bosbranden in de maan den april en mei voor1, aldus een woordvoerder van Staatsbosbe heer. 'Na de winter is liet hout droog en hebben de bomen nog geen bladeren, die liet vuur dempen'. Staatsbosbeheer is daarom blij met de actie van de Vereniging Milieudefen sie. De Vereniging heeft via radio en televisie vrijwilligers opgeroepen mee te helpen de door de april-storm zwaar geteisterde bossen op te rui men. Staatsbosbeheer en de Heide maatschappij hebben het voornemen de vrijwilligers vooral in te zetten bij het vrijmaken van brandgangen, waar door het gevaar voor bosbranden zal afnemen. De vrijwilligers zullen voor al in Gelderland, Utrecht en Brabant te werk worden gesteld. Grotere omvang De actie van de Vereniging Milieude fensie is enkele weken geleden in Leusden begonnen. Nu is besloten een grotere omvang aan de actie le geven. 'Aanvankelijk werden wij een beetje overrompeld door de oproep van de Vereniging', aldus de heer J. Kuyper van Staatsbosbeheer. 'Aan de ene kant waren wij blij, dat zoveel mensen zich wilden inzetten voor on ze natuur. Aan de andere kant waren wij een beetje bevreesd voor het enorme aanbod van vrijwilligers. Ac ties op particuliere landgoederen had- Bosbranden zijjn moeilijk te bestrijden, zeker als de vuurhaard niet met behoorlijk materiaal bereikt kan worden. den al aangetoond, dat het aantal on gelukken niet gering is.' De Vereniging Milieudefensie deelde ons echter mee, dat een grote verzeke ringsmaatschappij de vrijwilligers gra tis heeft verzekerd (voor in totaal vijfduizend mandagen). Ook zullen de vrijwilligers nauwkeurige veiligheids voorschriften ontvangen. Als reactie op het feit, dat zowel bij Staatsbosbeheer als bij de Heidemaat schappij in het verleden niet zo en thousiast is gereageerd op het aanbod van vrijwilligers, zegt de Vereniging. dat na de aanvankelijke tegenzin van de bosingenieurs de meningen nu ver anderd zijn en de vrijwilligers zeker nuttig werk kunnen doen. Voor Staatsbosbeheer zal dat voornamelijk het vrijmaken van brandgangen en fiets- en wandelpaden die ook vaak als brandgang dienen zijn. De in stelling hoopt daarmee te voorkomen dat na de enorme schade die de stor men hebben aangericht het nu de bos branden zullen zijn die het schaarse bosbezit in Nederland nog verder zul len aantasten. de i gbal 7 u m.v.orizontaal in: 1. zangstem, 2. ap- druiji, 3. vakje van honingraten, 4. 8 fan een stroom, 5. enig, 6. mist, ■lis. 8. woonboot, 9. wijzer van een 10. doortochtgeld. Bij juiste Ing vormen de beginletters de van een beroep. ISING VAN GISTEREN ntaal: 1. nadir-idee. 2. adi-mede- jeep-galon; 4. ark-uil-lev; 5. dal- 6. Elis-ben-nu; 7. keper-raad; .-toe-Ali; 9. fatsnedig. lal: 1. Najade-kaf; 2. ader-ale- die-klip-it- 4. impuls-ets; 5. re in; 6. Ida-lee-ree-; 7. del-la-naad; Etna-li; 9. eenvoudig. De Nieuwe Linie Boevenpolitiek Waarnemend NVV-voorzitter Adri de Boon heeft zich door De Nieuwe Linie een aantal uitspraken laten ontlokken over onder meer de 'boevenpolitiek van de werkgevers', de 'machtspoli tiek' van 'mijnheer Prins', de twee monden van Bakkenist, en de toe komst van de vakbeweging: 'Als er bij wijze van spreken weer oorlog komt, dan hebben we daarna mis schien één vakbeweging. Niet dat ik daarop speculeer uiteraard. En eh, Romeinen-13 wordt binnen het CNV ook niet meer zo absoluut gehan teerd'. In een commentaar over de kabinetsformatie gispt het blad de be reidheid tot onderhandelen van de progressieve partijen, 'iets wat ze niet zouden moeten doen'. Die onderhan delingsgeest is volgens De Nieuwe Linie daarom zo te laken, omdat de confessionelen 'al driester en driester' worden. Over de uitspraak van Aan- tjes, die Den Uyl een 'hobbel' ge noemd heeft: 'Gruyters heeft eens ge zegd, dat wie de confessionelen een hand geeft, daarna zijn vingers wel moet natellen. Hier is geen sprake van verwijnende vingers, de handen uitste kende Den Uyl is bij Aantjes hele maal weg'. Maar goed: 'Als Joop den Uyl tóch premier wordt', schrijft hoofdredacteur Gerard van den Boo- men in zijn ï-ubriek Van de Prinsen gracht, 'is bij deze aan Liesbeth den Uyl een vaste kolom in DNL aangebo den'. Vrij Nederland Willem Oltmans De periodieke publiciteitsslag rondom Willen Oltmans laat ook Vrij Neder land niet onberoerd. Bibeb heeft elf uur lang in 'een dreun door' met hem gepraat. Op het gevaar af nu te beho ren tot 'de journalisten hier die neer buigend en minachtend over Oltmans doen', moet de conclusie luiden dat er produktievere uren zijn voor te stel len. Natuurlijk komt in het verhaal z'n afgodische verering voor Soekarno naar voren, over wie hij ook al in Ven slijmstuk' in De Nieuwe Linie een paar weken eerder en in het Gat van Nederland hoog opgaf. Hij praat behalve natuurlijk over Luns, de groep Rijkens en Nieuw Guinee ook over de hedendaagse 'verschrikkelijke' dingen in Indonesië, Angola en Viet nam. Maar hij gelooft niet in het An- gola-comité of in het Medisch Comité Vietnam, want zegt hij (slaat op z'n voorhoofd) 'Hier moeten we verande ren Ik weet wat eerst moet ge beuren: Mentaliteitsverandering'. Meer wijsheid staat in het artikel van Ruut Veenhoven over 'zin en onzin van het gezin'. Er staat veel in over de opkomst van het 'gezinsideaal, waar spaarzaamheid, ascetisme, kuis heid en arbeidsmoraal allemaal prch- tig in passen'. De opkomst van het ge zin heeft een verschraling van het apenbare leven tot gevolg, het gezin draagt steeds verder bij tot verkilling van de samenleving. Communes zijn ook niet ideaal. 'Fundamentele oplos singen dienen mijns inziens eerder gezocht te worden in herstel van het openbare leven, een sociale wederop bouw. Er moeten leefbare steden ko men, met gezellige straten waar wordt geflaneerd, gespeeld, gepraat en ge werkt'. In Vrij Nederland ook een ge sprek met Melina Mercouri en een verhaal over de 'slag tegen de Rotter damse hoofdluis'. De Groene Amsterdammer Race om beste man In De Groeuc Amsterdammer een boeiend stuk van Johanna Fortuin dat als titel draagt 'Vrouw zijn. vrouw voelen'. Ze schrijft: 'Wanneer je geen chemicus, onderwijzeres, journalist, maatschappelijk werkster, ambtenares, tuinier, doktersassistente of verpleeg ster of zo kunt worden, dan kan al leen 'een aantrekkelijke vrouwelijke vrouw zijn' je nog een redelijke plaats in deze maatschappij bezorgen. Geen wonder dat meisjes tot zestien jaar vaak nog van alles willen, maar daarna vooral willen trouwen. Want welke uitweg is er voor een meisje met alleen huishoudschool? Op welk levensalternatief kunnen zij terugval len als zij een gevoel hebben als vrouw niet aantrekkelijk te zijn? Voor die enorme massa meisjes zon der opleiding wordt alras duidelijk dat de keuze ligt tussen lopende band en huwelijk. Als de jongens dus be ginnen met de race om de beste baan, beginnen de meisjes met de race om de beste man'. Ook in De Groene (net als in Vrij Nederland) een verhaal over 'de mislukte finale van 'Van On deren', dat overigens het afgelopen jaar 'een erg belangrijke functie ver vulde'. In het buitenland krijgt Ar gentinië de aandacht. Er is verder een reisverslag uit India 'waar de lucht in Maharashtra zwart ziet van de aasgieren' Haagse Post Dijkverhogingen Onder de veelzeggende kop 'Natuur schoon aan de dijk gezet' schrijft Wil liam Rothuizen in de Haagse Post de ze week over de verwoestingen in rie- vierdorpen en landschap, die de ko mende dijkverhogingen in het rivie rengebied met zich mee gaat brengen. In Trouw-Kwartet werd reeds veel aandacht aan deze nog te weinig on derkende ontwikkeling besteed. 'Met het oog op een samenloop van om standigheden die eens in de 3000 jaar de bommelerwaard onder water kan zetten, worden de rivierdijken daar zo hoog gemaakt dat hele dorpen worden verwoest, wielen gedempt, kleurige rietgorzen en avelingen worden kaal- gespoten' schrijft HP. Rothuizen laat de stichting Uiterwaar denpark Maas Waal en Merwede aan (ADVERTENTIE) Wellicht is uw galtoevoer onvol doende - en die is onontbeerlijk voor een goede spijsvertering en hot regelmatig functioneren van uw ingewanden. Te weinig gal brengt de werking ervan in de war. U gaat zich loom en onprettig voelen en wordt daardoor humeurig. Doe de kuur met zachte Carters Pilletjes. Zij wekken de gal op en zorgen voor een goede toevoer ervan in de dar men. U voelt zich dan weer prettig, opgelucht en in een beter humeur. Import Benelux: N.V. Odol Company Amsterdam het woord "die tegen de autonome gang van zaken vecht: 'Waarom zo'n karige voorlichting voordat het werk al in volle gang is en waarom geen discussie over de normen van rijkswa terstaat. Honderd procent veiligheid bestaat niet. Als er gekozen wordt voor een samenloop van omstandighe den die eens in de 3000 jaar bereikt kan worden dan is zo n norm volko men uit de lucht gegrepen. Daarover zou ik wel eens een kamerdiscussie gevoerd willen zien. Verder in HP de 'opkomst en onder gang van een legendarische stakings leider'. Het gaat om Sake van der Ploeg die bekent: 'Het tempo gaat mij veel te snel. Ik wil ook wel de kant uit van de jongens van de maatschap- pij-kritische vakbeweging. Maar ik zal eerst meer mensen willen overtuigen voor ik hun taktiek overneem'. Een volledig portret van de afgetreden voorzitter van de agrarische bond van het NW. Halverwege het gesprek met HP komt Rinze Zijlstra, werkge versonderhandelaar die eerder infor meel met Sake van der Ploeg contac ten legde, binnen. Sake van de Ploeg zegt, na enig heen en weer gepraat: 'Rinze, die mensen zijn bezig een por tret van mij te maken. Moet dat nu ook nog door je handen?' Ook een uitgebreid verslag over 'Wat doen we nu met die NAVO?' (ons krankzinnig veiligheidssysteem Hervormd Nederland Bombardementen In Hervormd Nederland aandacht voor de crisis in Cambodja, een 'nieu we Amerikaanse interventie in Indo- China'. 'Al zes weken lang voeren de VS, nog afgezien van de 250 aanvals- /luchten met gevechtsbommenwer pers, meer dan zestig vluchten uit met in Thailand gestationeerde B-52 vliegtuigen. Sinds het begin van de interventie van de Amerikaanse lucht macht zijn daardoor meer dan 3 mil joen van de 7 miljoen inwoners uit hun woongebieden verdreven'. Dr. J. J. Buskes schrijft over Zuid-Afrika, een verhaal tegen 'de heersende me ning in'. Elseviers Magazine Angsten 'Ieder mens heeft zijn eigen angst', laat Elseviers magazine op het ivan een 'vreselijke' band vorziene) om slag weten. Het bijbehorende artikel handelt over fobieën en 'wil een in zicht geven in het tragisch lot van ernstige fobie-patiënten, die hun angst vergeefs proberen te onderdruk ken en in de allernieuwste weten schappelijke methoden die men toe past om deze mensen van hun vrees te verlossen'. Dr. F. A. Hoogendijk vervolgt zijn feuilleton over de wordingsgeschiede nis van het door hem zo hartgrondig verfoeide kabinet-Den Uyl. Nu dat er, ondanks zijn waarschuwingen, toch dreigt te komen, laat hij weten waar op het wel eens stuk zou kunnen lo pen. Hij houdt zich, met andere woor den, bezig met de 'hobbels', zoals hij ze nu noemt. Tekenaar Eppo Doeve blijkt in elk geval weer een ijverig le zer van Hoogendijks ontboezeming ge- woest te zijn. Behalve deze en andere ellende heeft Elsevier ook een verras- sin-; to bieden: vijf nieuwe gedichten van de koninklijke volksschrijver' Ge- ra d Rr\e, over God, de Zusters van Heide te Weert en 'de intellectueel H. M AMSTERDAM Het partijbestuur van de PSP heeft in een brief aan PvdA. PPR. D'66, NW, NKV en CNV dringeng gevraagd 'alsnog een poging te ondernemen tot vorming van een progressief minderheidskabinet dat buiten het parlement mag rekenen op de steun van een meerderheid van de bevolking'. 'Naar onde indruk zijn al le zaken in 'Keerpunt '72' die eniger mate uitzicht gaven op hervormings maatregelen in anti-kapitalistische zin in het document van de informateurs Van Agt en Albeda verdwenen', zo schrijft partijvoorzitter P. Hooger- werf. 'Juist, nu alleen een echt pro gressief beleid uitzicht zou kunnen geven op vervulling van de vakbonds- eisen op langere termijn, het tegen gaan van grondspeculaties, een verant woord woning- en huurbeleid, het te rugbrengen van het collegegeld naar 200 gulden, enzovoort'. De PSP vindt dat er te grote conces sies zijn gedaan op deze punten. 'De regering die onder deze voorwaarden aan het ontstaan is komt niet tot stand als antwoord op de behoeften zoals die aan de basis zijn geformu leerd en zoals die steeds duidelijker werden tijdens de stakingen van de industriebonden, maar is het resultaat van allerlei voor het publiek ondoor zichtige politieke en parlementaire overwegingen, die volledig geisoleerd staan vjn datgene wat er in de maat schappij gebeurt'. Het PSP-bestuur nodigt de progressieve drie uit voor een gesprek over de kabinetsformatie. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG Na langdurige onder handelingen hebben de drie industrie bonden en de industriële werkgevers afgesproken dat er aan nog niet mei name genoemde onafhankelijke des kundigen opdracht zal worden gege ven een studie te verrichten over de werking van het prijsmechanisme. Zo wel de werkgevers als de vakbonden hebben zich bij voorbaat akkoord verklaard met de uitkomsten van deze studie. Ook de prijscompensatie over 1973 zal in de studie, die voor het eind van dit jaar gereed moet zijn. aan de orde komen. Aan de vraag wat er per 1 juni wanneer de prijscompensatie over de voorgaande periode moet worden ge geven moet gebeuren, zijn de par tijen nog niet toegekomen. Onopgelost blijft ook de vraag of er nu al of niet een maximum ir. de prijscompensatie komt. De werkgevers hebben tot dus ver een maximum van de hand gewe zen. Ondanks de betrekkelijk vage onder handelingsresultaten maakte de voor zitter van de werkgeversdelegatie de heer A. Prins melding van 'bepaalde vorderingen' in het centraal overleg. De zaak ligt nu helder en duidelijk op tafel en daarmee is een basis ge lcgd voor verder overleg', zei hij. De besprekingen worden vandaag in het SER-gebouw in Den Haag voortgezet. Van een verslaggever DEN HAAG De 'Stichting Kurhaus Scheveningen' heeft achtduizend handtekeningen verzameld van Hage naars die tegen de sloop van het Kur haus zijn. De voorzitter van het stich tingsbestuur, de heer E. D. C. van Drenthem Soesman, verwacht dat eind april 20.000 handtekeningen tegen de sloop van het Kurhaus bij elkaar zul len zijn. De stichting is het niét eens met de plannen van de bouwcombina tie die het EMS-bezit in Den Haag en Scheveningen wil overnemen en op de plaats van het Kurhaus, Grand Hotel en Palace gebouw een nieuw recrea tiecentrum wil stichten. Wie zaterdagavond in het Haagse congresgebouw niet is gestoken in de daarvoor gebruikelijke kledij behoeft niet bang te zijn, dat hem of haar discreet doch beslist de toegang wordt geweigerd tot het luisterrijke galaconcert. Het is na melijk toegestaan dit concert, waarvan de opbrengst is bestemd voor het Wereld Natuur Fonds internationaal voorzitter Prins Bernhard) ook in het nette zon dagse pak te bezoeken. Want de ere-gaste van deze avond, koningin Juliana, heeft laten toeten, dat men gewoontjes verschijnt, wan neer men genoodzaakt zou zijn spe ciaal voor deze avond een dure jurk of een prijzige smoking aan te schaffen. De officiële woordvoerder van het Wereld Natuur Fonds gaf gisteren in het Haagse hotel Des hides deze stilzwijgende koninklijke toestem ming betreffende kleding door. En hij deed dat met instemming, om dat het galaconcert (toegang 35, 50 en 65 gulden) nog niet is uitver kocht. Koningin Juliana, die met prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus, en prinses Christina komt, zal, zo vertelde de woordvoerder verder, tijdens de verlengde pauze zich onder het publiek begeven. De leden van de Haagse afdeling bieden natuur fonds-artikelen te koop aan. Ook worden cartoons geëxposeerd, die een 'mild-kriti- sche' inslag hebben. De aandui ding 'mild-kritisch' komt voor reke ning van de woordvoerder, die hiermee verzekerde, dat alles vriendelijk zou blijven zaterdaga vond, ook al is men dan ook nog zo voor het behoud van natuur en milieu. De grote trekkers van het concert zijn de ivereldberoemde Engelse vi olist Yehudi Menuhin (57 jaar) en zijn vier jaar jongere zuster, de pi aniste Hephibah. Gisteren in Ho tel des lndes onthulde Menuhin zijn gedachten over het behoud van de natuur. Zijn kritiek was niet alleen mild: onze toekomst is evenzeer afhankelijk van het voortbestaan van planten, dieren en de zee. als van grote onderne mingen. Minder dan de dieren den ken de mensen slechts in één rich ting. De mens gedraagt zich slech ter dan de aap, zei de violist. Maar we hebben nu nog de tijd om te leren en te denken aan de toekomst van onze kinderen. Hoe de strijd voor het behoud van de natuur moet worden voortgezet? Yehudi Menuhin heeft een simpele oplossing: al het belangrijke ver keer moet ondergronds worden. Dan heeft niemand er last van en de mensen kunnen blijven werken en reizen. Het landschap blijft. Boeiender dan over het natuur- fonds praat Yehudi Menuhin over zijn muziek. Van uitvoering van de klassieke meesterwerken in popu laire arrangementen moet hij niet veel hebben. En de elektronische muziek en het elektronische instru ment? Met de elektronica kun je alle geluiden nabootsen, die maar mogelijk zijn, zegt hij. Je kunt ook alle geluiden samenbrengen .Maar dan maak je geen muziek. Met mu ziek immers schep je vormen. In de muziek kun je ook voelen, wat je laat horen, zegt de violist. Zaterda gavond laat hij zich in het Haagse congresgebouw horen temidden van tienduizend in de natuur (De Keukenhof) geplukte voorjaars bloemen. De zes particuliere dierentuinen in ons land hebben vorig jaar zo on geveer drie miljoen mensen ge trokken; dat is zeven procent méér dan het jaar daarvóór. De dieren tuinen schrijven die gestegen be langstelling vooral toe aan het feit dat zc enkele jaren geleden tot een nauwe samenwerking kwamen op het punt van de presentatie naar buiten (en dat gebeurde weer on der invloed van de geslaagde actie 'Artis moet blijven'). De zes dierentuinen (Amersfoorts Dierenpark, Burgers- Dieren e. Sa faripark te Arnhem, het Noorder Dierenpark te Emmen, Ouwehands Dierenpark te Rhenen, Tilburgs Dierenpark en Dierenpark Wasse naar) hebben nu ook een ereteken ingesteld dat jaarlijks zal worden aangeboden aan een persoon of in stelling die opbouwend werk heeft verricht voor de dierentuinen, de bedreigde fauna of de natuurbe scherming in het algemeen. Het is een 'zilveren olifant', ontworpen door de Amsterdamse edelsmid Jaap de Vries. Voor het eerst zal deze op 1 mei worden uitge reikt aan prins Bernhard, in het bijzonder voor het werk dat hij heeft gedaan als voorzitter van het World Wild Life Fund. De samenwerking van de zes parti culiere dierentuinen was ook noodzaak om economische redenen. Ze zitten door elkaar genomen, wat de exploitatie betreft, in het grensgebied van net-wèl-uit-kunnen en net-niet-uit-kunnen. Dat de overheid voor hen het BTW-tarief terugbracht van veertien tot vier procent was heel belangrijk. Voor de meeste directies geldt als belang rijkste, dat ze uit de rode cijfers blijven. Winst maken hoeft niet, en als er al wat overschiet, dan wil men dat in dc dierentuin zelf steken, voor uitbreidingen, verbete ringen enz. Het educatieve karak ter krijgt in toenemende mate ac cent. In mei houden de zes voor de tweede keer een dierentuinmaand. Vorig jaar werd die in Emmen ge lanceerd, ditmaal woensdag vond de introductie in Arnhem plaats. Daartoe begaf zich een le vende slang (als symbool van de dierentuinen) van scholieren van uit het noorden per trein naar de Gelderse hoofdstad. Ook de dierentuinmaand 1973 gaat weer met een aantal attracties ge paard. Ieder gezin, dat in mei een van de dierentuinen bezoekt, ont vangt, een fraaie, kleurige poster. Er zijn er zes met een jonge chim pansee, een olifant, een tijger, met jong, een papegaai, een jonge zee hond en eeu leeuw. Ieder gezin kan voorts deelnemen aan een fo- topuzzeltocht, waarvan het doel vooral is de bezoekers dichter bij het dier te brengen. Hoofdprijs van deze tocht is een safari voor twee personen naar Afrika. Verder bestaan de prijzen onder meer uit een weekend Londen-Zoo, een week end Antwerpen-Zoo en een week end naar keuze bij een van de deel nemende dierentuinen. Ook voor leerlingen, die tijdens het jaarlijkse schoolreisje een die rentuin bezoeken, zijn leerzame puzzeltochten samengesteld. Behal ve in mei kan men daarvan ook in juni gebruik maken. Doel van dit alles is een zo groot mogelijk publiek met de doelstellingen van de dierentuinen in aanraking te brengen. Tot die doelstellingen be hoort, zeggen de directies, ook dat met uitsterving bedreigde diersoor ten zodanig worden gehuisvest, ge voed en verzorgd, dat de kans op voortplanting van de soort zo groot mogelijk wordt. En met het doen voortplanten van dieren met uitsterving bedreigde diersoor- wordt steeds meer succes geboekt. Het vertrouwen dat de gemid delde Nederlander schenkt aan po litici, is aan sterke veranderingen onderhevig. Zo is het vertrouwen dat de gemiddelde kiezer in Bies heuvel heeft, sterk gedaald. Daar entegen stegen de papieren van Den Uyl en Bas de Gaay Fortman sterk. Dit blijkt uit een steekproef van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (NIPO) Voor deze steekproef (het NIPO doet dit soort onderzoekingen re gelmatig) werd een lijst namen van een aantal Nederlandse politici voorgelegd aan een kleine duizend mensen van achttien en ouder met de vraag aan te geven aan wie van deze mensen men het meeste ver trouwen schenkt. In juli 1971 (bij een soortgelijke steekproef) scoorde Biesheuvel 46 procent. Begin april 1973 haalde hij 26 procent. Den Uyl kwam in juli 1971 op vijf tien procent, eind september 1972 op 38 procent, en staat nu (begin april) op 32 procent Bas de Gaay Fortman kwam voor het eerst in oktober '71 op de lijst voor Hij kreeg toen vijf procent; in april 1973 haalt hij 22 procent. Ook Wiegel kwam in oktober '71 voor het eerst op de lijst voor. Hij kreeg toen drie procent. Eind ok tober 1972 bereikte Wiegel acht tien procent, begin april 1973 komt hij op veertien procent. Andriessen steeg geleidelijk van zes procent (eind juli '72) tot 17 procent (begin april *73) Aantjes kwam in diezelfde periode van ne gen op dertien procent en Boersma van zeven tot elf procent. Voor de post van premier geniet de huidige demissionaire minister president Biesheuvel veel vertrou wen in eigen kring (ARP 76 pro cent, CHU veertig procent en KVP 46 procent). Buiten de eigen kring is dat vertrouwen laag. Het omge keerde geldt voor Den Uyl. Buiten de progressieve drie om geniet Den Uyl als premier weinig ver trouwen. In 'eigen' kring is dat vertrouwen groot. In PvdA 74 pro cent. D'66 62 procent en PPR 38 procent. 'Mag ik eerst even uw hovcniersdlploma zien?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5